Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
EFEKTYWNE MIKROORGANIZMY - TECHNOLOGIA XXI WIEKU
Autor Wiadomość
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-01-17, 16:32   EFEKTYWNE MIKROORGANIZMY - TECHNOLOGIA XXI WIEKU
   Nr Tel.: 607 877 454


GORĄCO POLECAM TEN TEMAT
Znam kilka osób co stosują EM i rezultaty są niesamowite !!! zwłaszcza w rolnictwie w uprawie ziemi. Ja w tym roku zaczęłam stosować w odchowie kur i muszę się przekonać na swoim kurniku jak to będzie działać.
EM zastosowałam na ściółkę spryskując ją przed wypuszczeniem piskląt, a następnie podaje do picia zamiast zakwaszacza i raz w tyg. będę spryskiwać ściółkę zwłaszcza tam gdzie robi się mokro ( koło poideł)

EFEKTYWNE MIKROORGANIZMY - TECHNOLOGIA XXI WIEKU
prof. Teruo Higa

Uniwersytet Ryukyus, Okinawa, Japonia

Jednym z najdotkliwszych problemów społecznych współczesnego świata jest stałe obniżanie się stopy życiowej poszczególnych ludzi i całych społeczeństw. Zjawisko jest widoczne w wielu krajach, ale szczególnie dotkliwe staje się w tych, gdzie rosnącym kosztom utrzymania towarzyszy wzrost skażenia środowiska naturalnego. Wyznacznikiem ubożenia społecznego jest więc m.in. spadek ilościowy i jakościowy żywności dostępnej na rynku. Wynika to z wyjałowienia gleby i zniszczenia środowiska naturalnego. W rezultacie żywność powszechnie dostępna zawiera liczne substancje toksyczne i wywołuje wiele chorób. Także czysta woda, będąca podstawowym surowcem dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów, powoli staje się towarem deficytowym. Większość dostępnych jej zasobów jest bowiem skażona. Wszystko to sprawia, że wszędzie na ochronę zdrowia przeznacza się rekordowe, niemające precedensu w historii ludzkości, środki. Trzeba jak najszybciej zidentyfikować związki przyczynowe tej sytuacji, zastanowić się nad nimi i przystąpić do dogłębnych badań prowadzących do wypracowania skutecznych rozwiązań dla przyszłości

Program Zielonej Rewolucji doprowadził do znaczącego wzrostu podstawowego asortymentu
żywności (głównie zbóż) w krajach Trzeciego Świata. Było to jednak zjawisko chwilowe, ponieważ rabunkowa gospodarka zasobów gleby w połączeniu z zastosowaniem nawozów doprowadziła do jej poważnego wyjałowienia.

Czy istnieją technologie pozwalające na produkcję wartościowej żywności bez konieczności ponoszenia wielkich nakładów finansowych? Czy możliwa jest produkcja dostatecznej ilości żywności dla ludzkości przy jednoczesnym efektywnym zagospodarowaniu ścieków i zanieczyszczeń? Czy możliwe jest wykorzystanie ścieków jako półproduktu do prowadzenia upraw zrównoważonych przy jednoczesnym zapewnieniu
wysokiego standardu życia w skali globalnej?

Zapewniam, że cele te znajdują się na wyciągnięcie ręki i można je realizować bez konieczności ponoszenia wielkich kosztów. Możliwe to jest dzięki Technologii EM, która stanowi również odpowiedź na problemy z jakimi następne pokolenia mogą zetknąć się w przyszłości.

Technologia Efektywnych Mikroorganizmów (EM)

Technologia EM została opracowana przeze mnie we wczesnych latach 80. Ponieważ w swojej pracy naukowej miałem bardzo negatywne doświadczenia w zakresie stosowania pestycydów (jestem specjalistą w zakresie ogrodnictwa), szukałem innych sposobów ochrony roślin. Podczas eksperymentów z wykorzystaniem szczepów mikroorganizmów stosowanych w Japonii do produkcji przetworów spożywczych metodą fermentacji, zupełnie przypadkowo natknąłem się na kombinację mikroorganizmów, która, jak się wkrótce okazało, miała bardzo osobliwe właściwości biochemiczne: była w stanie bardzo szybko rozkładać odpadki i ścieki organiczne, nie wydzielając przy tym przykrego zapachu.
Dalsze prace pozwoliły mi na zastosowanie tej mieszaniny do celów rolnych – szczególnie w dziedzinie uprawy roślin, oraz hodowli zwierzęcej - bez konieczności stosowania preparatów chemicznych. Pozwoliły one również na opracowanie metod utylizacji i recyklingu ścieków i odpadów. Sukces ten utorował drogę do zastosowania Technologii EM w wielu innych dziedzinach. Technologia EM powstała przy naprawdę minimalnych nakładach finansowych i została spopularyzowana w skali świata w postaci publikacji, prezentacji i praktycznych demonstracji wykonywanych przez grupę zapaleńców, którzy oddali się tej działalności z pełnym poświęceniem. W latach 1989-2001 na świecie odbyło się szereg konferencji naukowych poświęconych tej technologii. Miały one miejsce na wszystkich kontynentach, a ich uczestnicy odbyli wiele wypraw na pola, na których stosowano tę technologię.
Ukazały się także liczne prace naukowe, Technologia EM stała się również przedmiotem debaty podczas obrad Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM). Istotną rolę w popularyzacji Technologii EM i prezentowaniu jej skuteczności odegrały również inne sympozja naukowe, oraz książki opublikowane przeze mnie i moich współpracowników. Przykładem takiego działania była prezentacja EM, podczas Konferencji Technologii XXI wieku Państw Wspólnoty Brytyjskiej, jaka odbyła się w Singapurze w 1994.
Dzięki niej Technologia EM została wprowadzona jako przedmiot wykładowy na Uniwersytecie EARTH w Kostaryce. Ważne znaczenie miała również poświęcona EM sesja podczas Światowego Forum na temat Ochrony Zasobów Wodnych, które odbyło się w Japonii dwa lata temu. Zaprezentowane podczas niej metody oczyszczania wody w sposób bezpośredni przyczyniają się do rozwoju różnych form życia, oraz podnoszenia stopy życiowej i poprawy sytuacji zdrowotnej ludzi.

Obecnie Technologia EM jest stosowana w 140 krajach, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Preparat EM jest wykorzystywany na wszystkich kontynentach i wytwarzany w ponad 50 krajach - z wykorzystaniem optymalnego zestawu mikroorganizmów dla danego ekosystemu. Działania te wpływają pozytywnie na jakość życia mieszkańców tych krajów.

Zasada działania EM

Zasada działania preparatu jest bardzo prosta: istnieją trzy rodzaje mikroorganizmów, które możemy znaleźć pod każdą szerokością geograficzną, są to: bakterie kwasu mlekowego, bakterie fototroficzne (czyli takie, które wykorzystują do działania, metabolizmu i rozmnażania energię słoneczną i mechanizm fotosyntezy), oraz drożdże. Z dużym uproszczeniem można powiedzieć, że preparat EM składa się właśnie z tych trzech szczepów, oraz pożywki opartej na cukrze i zapewniającej niską wartość pH uzyskanej w ten sposób mieszaniny. Po wprowadzeniu tych mikroorganizmów do środowiska następuje ich szybkie rozmnożenie, co z kolei powoduje eliminację takich zjawisk jak gnicie, czy powstawanie przykrego zapachu.
Naukowy model biochemicznego mechanizmu działania tej mieszaniny kultur znajduje się w fazie opracowania. Ważne jest jednak, że preparat ten skutecznie działa, chociaż stale znajduje się w ogniu krytyki ze strony naukowców-tradycjonalistów. Jest on już stosowany na szeroką skalę zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Za sukces należy uznać akceptację dla stosowania tego specyfiku na poziomie podstawowym, czyli zwykłych konsumentów. Praktyczne zastosowanie preparatu podniosło standard życia jego użytkowników, a skuteczność działania daje wielkie nadzieje na przyszłość.


Zastosowanie

Sposób stosowania EM jest bardzo prosty. Preparat jest dostępny w postaci roztworów, które mogą być wykorzystane do przygotowywania oprysków roślin, lub jako szczepionka mikrobiologiczna używana na podłoże złożone z ciał stałych, jak np. otręby, lub nasiona zbóż, czy roślin strączkowych, do fermentacji odchodów zwierzęcych, lub jako ulepszacz glebowy. Preparat może być zastosowany do gleby, odpadków mikroorganizmów w tych środowiskach. Sposoby stosowania preparatu są już doskonale znane, ponieważ opublikowano liczne materiały instruktażowe na ten temat. Zastosowanie preparatu jest proste i niedrogie, ponieważ może on być wielokrotnie rozcieńczany przed użyciem (średnio 50-100 razy). Preparat może być również dodawany do innych preparatów, jakie na co dzień stosujemy do utrzymania porządku i higieny w naszym gospodarstwie domowym - rozmaitych mydeł, detergentów i preparatów chemicznych bez uszczerbku dla mikroorganizmów (zakres stosowania preparatu nie jest ograniczony jedynie do składników pochodzenia organicznego). To dlatego preparat ten jest stosowany z dużym powodzeniem do oczyszczania ścieków domowych, komunalnych i przemysłowych w krajach takich, jak Australia, czy Nowa Zelandia, oraz w licznych państwach europejskich i azjatyckich, w tym w Japonii. Chociaż mechanizm działania preparatu wciąż znajduje się w stadium badań, popyt na niego stale rośnie. Już sam ten fakt wskazuje na to, że poprawia on standard życia użytkowników. Inne organizacje ekologiczne również pracują nad stworzeniem podobnych preparatów i przyświeca im ten sam cel - podnoszenie jakości życia ich użytkowników.

EM na świecie

Technologia EM w pierwszej kolejności trafiła do państw azjatyckich (miało to miejsce w 1989 roku), a następnie rozprzestrzeniła się na inne kontynenty. Obecnie wykorzystuje się ją do różnych celów,
od Australii po Zimbabwe, a jej stosowanie jest promowane zarówno przez rządy, jak i organizacje prywatne, oraz pozarządowe. Jako przykład skutecznego działania mogę podać Azję, gdzie w większości krajów miejscowych rolników nie stać na zakup nawozów sztucznych, w związku z czym nawożenie gleby opiera się na odpadach roślinnych i odchodach zwierzęcych powstających w ich gospodarstwach.
Od czasu kiedy zaczęli oni stosować EM, ich plony i dochody wzrosły. Dało się również zauważyć stopniową poprawę ich standardu życia. W krajach rozwiniętych, takich jak Japonia, Niemcy i Australia, technologia EM została wykorzystana do oczyszczania skażonych strumieni, rzek, jezior, oraz wybrzeży, a także jako element technologii stosowanych w oczyszczalniach ścieków. Przedsięwzięcia te zaowocowały podniesieniem standardów życia wielu społeczności lokalnych. Technologia EM jest np. stosowana do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w największych slumsach w Kenii - w Kibera. Spowodowało to widoczną poprawę warunków sanitarnych w tym osiedlu (wcześniej
urągały one wszelkim dopuszczalnym normom). Obecnie przerabiane tam ścieki i odpadki organiczne stały się wartościowym źródłem naturalnego nawozu wykorzystywanego do uprawy warzyw na terenie slumsów. Uprawa ta również wpłynęła pozytywnie na poprawę jakości życia tamtejszych mieszkańców.

Najnowszym z odnotowanych skutecznych działań EM była likwidacja przykrego zapachu, jaki pojawił się w niektórych przybrzeżnych krajach azjatyckich, po ich częściowym zdewastowaniu przez Tsunami, po Bożym Narodzeniu w ubiegłym roku. Preparat EM został zastosowany w prawie wszystkich krajach dotkniętych tym kataklizmem, ale największe jego ilości zużytow Tajlandii i Indiach.

Podobne zjawisko możemy zaobserwować w Indiach. Technologia EM jest stosowana również w oczyszczalniach ścieków w Wietnamie, Tajlandii
i wielu innych krajach, w tym również w USA (Kalifornia). Preparaty z rodziny EM są używane również w realizowanych w Japonii inwestycjach budowlanych. Domieszka EM jest wykorzystywana jako substancja zwiększająca odporność betonu na procesy starzenia i wzmacniająca jego wewnętrzną strukturę. Preparaty EM i ich pochodne przydatne są też w medycynie alternatywnej. Jednym z przykładów może być EM-X - ogólnie wspomagający preparat leczniczy zażywany w postaci napoju. Opracowanie innego preparatu do picia, pod nazwą EM Probiotic, który uzyskał certyfikat dopuszczający go do sprzedaży na rynku amerykańskim, nadało dodatkowy rozpęd popularyzacji produktów rodziny EM
w krajach wysoko rozwiniętych. W Tajlandii miejscowe Siły Powietrzne przetransportowały wielkie ilości EM do rejonów dotkniętych katastrofą, aby przyspieszyć likwidację przykrego zapachu i jak najszybciej opanować sytuację sanitarną na zdewastowanych obszarach. Także w Indiach i na Sri Lance wiele pozarządowych organizacji wykorzystało EM do zwalczania odoru wydzielanego przez gnijące szczątki organiczne. Działania te podjęto w oparciu o praktyczne doświadczenie z podobnych akcji przeprowadzonych wcześniej na Tajwanie i w Japonii.



EM w Polsce

Firma GREENLAND Technologia EM powstała w 2000 roku, w Puławach, i jest oficjalnym
przedstawicielem Fundacji EMRO (EM RESEARCH ORGANIZATION) z Japonii i wyłącznym
dystrybutorem Technologii Efektywnych Mikroorganizmów w Polsce.
W 2003 r. GREENLAND Technologia EM wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego
(SGGW) w Warszawie współorganizowała XXXVIII Międzynarodowe Sympozjum Mikrobiologiczne pod hasłem „Efektywne Mikroorganizmy (EM) w ochronie środowiska i rolnictwie zrównoważonym“. Gościem honorowym Sympozjum był twórca Technologii EM
- prof. Teruo Higa.
Podstawą działalnością firmy jest licencyjna produkcja preparatów spod znaku EM oraz propagowanie korzyści wynikających z ich zastosowania. Współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi i praktykami zajmującymi się na co dzień rolnictwem i szeroko pojętą ochroną środowiska ma na celu adaptację wszystkich możliwości Technologii EM w Polsce. W chwili obecnej EM stosuje kilkadziesiąt dużych gospodarstw rolniczych, w tym gospodarstwa o statusie ekologicznym, wielu rolników indywidualnych, hodowcy drobiu, trzody i bydła, i działkowcy. Poszerza się stale zakres stosowania EM.
Z sukcesem stosuje się Technologię EM w procesie higienizacji osadów i likwidacji uciążliwego odoru (Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Rzeszowie). Potencjalne korzyści wynikające ze stosowania technologii, w tym: regeneracja jałowych gleb, oczyszczanie wód, eliminowanie odorów, recykling odpadków organicznych i lecznicze wykorzystanie antyutleniających właściwości mikroorganizmów, czynią z EM doskonałe narzędzie ekologiczne. Informacje o EM zawiera polska strona internetowa www.emecho.pl, zajmująca się popularyzowaniem Technologii Efektywnych Mikroorganizmów w Polsce

Rolnictwo Mikroorganiczne

Ilość próchnicy zmagazynowanej w glebie jest swego rodzaju „bankiem kredytowym “gleby. Wyznacza ona współczynnik żyzności. Zmniejszenie ilości obecnej w glebie próchnicy powoduje wyjałowienie do tego stopnia, że dalsza jej uprawa staje się niemożliwa. Rolnictwo mikroorganiczne zapewnia rozwiązanie tego problemu zgodnie z regułami ekologii. Ma ono na celu poprzez odpowiednią formułę upraw zwiększenie zawartości próchnicy w glebie i przywrócenie żyzności glebom wyjałowionym. Dąży do przywrócenia naturalnych mechanizmów obronnych, typowych dla danego rodzaju gleby, poprzez wspieranie łańcucha pokarmowego
- dostarczanie mikroorganizmów odpowiedzialnych za procesy próchnico twórcze i opiekę nad nim.
Metoda rolnictwa mikroorganicznego została opracowana, by zapewnić zbiory porównywalne do tych, które można uzyskać, stosując nawozy sztuczne, a nawet bogatsze.
Podstawowym celem rolnictwa mikroorganicznego jest poprawa jakości produkowanej żywności i redukowanie strat materii organicznej - np. resztek pożniwnych - bardzo dobrego substratu nawozów naturalnych.
Rolnicy nie mogą rozwijać swojej działalności jedynie w oparciu o stosowanie preparatów chemicznych. Nawozy mineralne nie powodują powstawania próchnicy. Ratunkiem dla gleb jest upowszechnianie rolnictwa mikroorganicznego, wykorzystującego
na coraz większą skalę efektywne mikroorganizmy

Przyszłość Technologii EM

Technologia EM została opracowana w oparciu o mikroorganizmy występujące w środowisku naturalnym.
Moją intencją było wykorzystanie jej do ochrony i odtworzenia pierwotnego potencjału środowiska naturalnego, oraz ochrony zdrowia ludzi.
Preparat ten został więc dostarczony nieodpłatnie wielu rozwijającym się krajom, oraz sprzedany licznym krajom rozwiniętym w celu uzyskania funduszy na dalszy rozwój tej technologii. Celem moim i moich współpracowników nie było zbicie majątku na nowej technologii, ani czerpanie zysków z wykorzystywania kryzysowej sytuacji w dziedzinie ekologii. Jest to technologia przeznaczona dla ludzkości. Dzisiaj i w przyszłości. Stopniowo, dzięki pełnej poświęcenia pracy wielu wolontariuszy, rynek zbytu nowego wyrobu ulega stałemu poszerzeniu. Technologia ta została stworzona, aby stać się trwałym elementem rzeczywistości. Jednak jej popularyzacja napotyka pewne przeszkody. Po części wynika to z irracjonalnych zachowań niektórych ludzi, a po części z powodu licznych podróbek tego preparatu
Zaczęto bowiem opracowywać różne aktywne biochemiczne składniki, jednak wszystkie próby ich zastosowania jako zamiennika EM zakończyły się fiaskiem. Natomiast wszędzie tam, gdzie zastosowano oryginalny EM, jego działanie okazało się skuteczne. Chociaż początkowo pomysł stosowania preparatu EM był wyśmiewany i traktowany jako swoiste kuriozum, obecnie zyskał on pełną akceptację na całym świecie. Jestem głęboko przekonany, że jest to modelowe rozwiązanie dla przyszłego rozwoju ludzkości. Błędne działania i decyzje podjęte przez ludzi w przeszłości doprowadziły do fatalnych następstw w dziedzinie środowiska naturalnego. Rozwiązanie tego problemu znajduje się już w naszym zasięgu. EM jest jedną z najlepszych opcji. Technologia ta może być bowiem stosowana w połączeniu z innymi technologiami, a ponadto jest niedroga i skuteczna. Mam więc nadzieję, że w program ten zaangażuje się jeszcze liczniejsza grupa organizacji pozarządowych, oraz międzynarodowych stowarzyszeń ekologicznych. Wierzę, że krok po kroku zdołają one rozwinąć społeczną wiedzę na ten temat, a co za tym idzie zapewnić jeszcze większy sukces całemu przedsięwzięciu i przyczynić się do podniesienia standardu życia całej ludzkości.

Skrót wykładu wygłoszonego w Wielkiej Brytanii na
University of East Londyn, 23 lipca 2005 r., podczas
konferencji „Efektywne Mikroorganizmy na świecie

prof. Teruo Higa
Urodził się w Japonii w 1941 roku, na Okinawie. Absolwent Uniwersytetu Ryukyus na Okinawie. Doktoryzował się na Wydziale Ogrodnictwa tej uczelni. W 1982 r. uzyskał tytuł profesora na swojej macierzystej alma mater. Prowadził prace badawcze nad efektywnymi mikroorganizmami, które doprowadziły
do powstania Technologii EM i przyniosły mu światową sławę. Każde sześć miesięcy w roku profesor Higa spędza na zagranicznych podróżach, do różnych państw na całym świecie, jako konsultant w zakresie Technologii EM. Profesor Higa jest przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Promocyjnego Rolnictwa Naturalnego Kyusei, dyrektorem generalnym Fundacji na rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego Ziemi, przewodniczącym Światowej Organizacji na rzecz Pokoju, głównym konsultantem naukowym Japońskiego Stowarzyszenia Producentów Kwiatów, oraz głównym konsultantem Stowarzyszenia na rzecz Oczyszczenia Zasobów Wodnych Japonii. Jest autorem książek: „Rewolucja w ochronie naszej planety cz.I“, wydanej przez Fundację Rozwój SGGW, w przygotowaniu - „Rewolucja cz.II“ „Biseibutsu no Nogyo Riyo to Kankyo Hozen“ („Mikroorganizmy: ich zastosowanie do celów rolnych i ekologicznych“), opublikowanej przez Wydawnictwo Nobunkyo w 1
_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-01-17, 19:37   

:d artykuł bardzo ciekawy. Sądzę,że jeśli preparat EM będzie ogólno dostępny i z niewygórowana ceną to znajdzie szerokie grono klientów. Patrząc po cenach obecnych preparatów dla przeciętnego jakiego kolwiek hodowcy są one bardzo wysokie. Dobre preparaty stosowane od wielu lat zaczeły być wypierane przez preparaty wskazane przez UE niby nowsza generacja ale jak osobiscie się przekonałam nie zawsze skuteczne.
Parę lat temu kupiłam w Niemczech preparat do szczepienia kompostu. Był jak dla mnie bardzo drogi ale gorąco polecany przez koleżankę(kompostownik ma pod domem). Z tego co przetłumaczyła mi koleżanka była to jakaś kultura bakterii do wychodowania w wodzie a potem zalaniu kompostu ( u mnie z dużą ilością kurzeńca). Muszę przyznać ,że efekt bardzo mnie zaskoczył. Zero smrodu a duża ilość kompostu zamiast rozłożyć się przez 3 lata była gotowa po 7m-c. U nas próbowałam potem inne preparaty ale już takiego skutku nie osiągnełam.

Pytanie jakie są znane u nas preparaty z EM?
_________________
Jolek
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-01-18, 00:21   
   Nr Tel.: 607 877 454


Ja korzystam z usług Licencjonowanych Doradców BIO-WORLD.
Dzwonię i umawiam się z nimi.
Przyjeżdżają i dokładnie tłumaczą jak można samemu namnożyć EM i jak stosować, wystarczy kupić Matecznik + Melasę. Wychodzi wtedy dużo taniej.
Gotowe EM 10L kosztuje 65zł, a jak sama namnożę to wychodzi 37zł za 10L
Znajomy w 2010 roku stosował EM z tego źródła i zdały egzamin w 100%

EM są bardzo wydajne
załączam opis w jaki sposób można stosować EM w chowie drobiu
Zainteresowanym mogę udostępnić namiary na doradców

IMG.jpg
Dawki i sposoby stosowania Ema w chowie drobiu
Pobierz Plik ściągnięto 532 raz(y) 108,82 KB

_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
Ostatnio zmieniony przez Roma Wróbel 2011-01-18, 01:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2011-01-18, 14:40   

Ja płaciłam 15 zl za flaszkę litrową, do rozcieńczania w wodzie, wzięłam w sumie na zasadzie ciekawostki bo jestem sceptyczna co do wynalazków w których nie pisze dokładnie co działa i na co;) Testowałam to na jesieni, niestety nie miałam kur, na kompoście efektu specjalnie nei było ale faktem jest, ze temperatura zalecana powinna być powyżej 5 stopni, a były już chłody. Za to odplamiłam tym kawałek wykładziny xD Dość spektakularny efekt, mimo, że zajęło to ok miesiąc zanim zjadły te plamę. Także jakoś działa, w tym roku jak nie zapomnę znowu kupię flaszkę za 15 zł i będę testować na nawozie, naczytałam się i teoretycznie faktycznie może przeciwdziałać wykluwaniu much w nawozie [przestałabym mieć inwazję mikrożabek w stajni;>]. Jakby zmniejszyło zapach amoniaku ze ściółki w kurniku, to byłoby juz super.

Jolek pamiętasz może jak się nazywał ten produkt do kompostu?
_________________
głównie białe kury .
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-01-18, 18:52   

;) niestety nie pamietam. Było to duże zielone pudło z hermetycznie zamkniętymi ,,trocinami" 2 kg które trzeba był zalać wiadrem wody i odczekac parę dni. Kupiłam je wiosna a jesienią kompost był gotowy.Kompostownik ma 10m2 i po zalaniu go tym płynem był nakryty 2 dywanami i się nim nie interesowałam do jesieni. Na jesieni stwierdziłam,że ładnie pachnie ziemia i go przerobiłam w grzadkach. Przez jakiś czas te pudło trzymałam w nadziei ,że u nas też kupię.
Prześledziłam EM w necie i zastanawiam się czy kupić ten środek do kompostu, czy też będzie tak szybko go rozkładał bez smrodu.Przynajmniej nie trzeba go przewalać co jest bardzo meczące. Ciekawi mnie też ten preparat do kurnika i czy faktycznie nie pozwala mnożyć się muchom.

Jnteresuje mnie też czy poradzi sobie z ,,czarną i różową" pleśnią na ścianie bo jak się okazało kupiliśmy dom z z gliną pomiędzy cegłami i teraz co nóż różne historie.
_________________
Jolek
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2011-02-06, 22:14   
   Nr Tel.: 510876274


Polecam EM są super do kompostowników i gnojowników.Ze zwykłej trawy podwórkowej po kosiarce uzyskuje się pełnowartościowy kompost.Używałem do picia dla drobiu ale efektów nie zauważałem/może jakiś błąd?/Teraz będę robił BOKASHI może to będzie skuteczniejsze.Opryskiwałem wewnątrz kurnik i powiem szczerze po kilku dniach wchodząc do niego nie czułem specyficznego zapachu.W tym roku będę się dokładniej przyglądał temu wynalazkowi.
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-02-07, 06:09   

:d też już mogę wstępnie coś na ten temat dodać. Po przeczytaniu postu Roma Wróbel też bliżej się zainteresowałam tą technologią EM choć o niej już czytałam i oglądałam w TVP. Umówiłam się z przedstawicielem (bardzo mili państwo) i doradzili mi jakim preparatem spróbować zwalczyć pleśń. Muszę przyznać ,że czarne wykwity były widoczne natomiast pleśń różowa która wyglądała jak wyżyny i doliny zrobiła się ,,płaska". Jestem jednak dalej w fazie eksperymentu ze zwalczeniem pleśni na ścianach.
Jeśli chodzi o kury to też podaje im ten preparat do picia i jedynie co stwierdziłam,że trochę więcej jest masy wydalanej przez drób o niezbyt intensywnym smrodzie. Natomiast wiaderko z którego piją zrobiło się w środku żółtawe-czyli preparat posiada garbniki. Co do jajek nie zauwarzyłam żadnej różnicy w smaku czy zapachu.
Następny eksperyment przeprowadziłam na mężu :D . Jak wiadomo przebywanie dziennie przez kilkanaście godz w pełnym obuwiu niekorzystnie wpływa na stan stóp nie wspominając o ,,zabujczym aromacie" a co za tym idzie kosztownymi preparatami z apteki. Namówiłam go aby spróbował wymoczyć stopy w EMie z wodą. Na drugi dzień nie zauwarzyłam kiedy ściągnął obuwie. Stwierdził ,że buty wewnatrz też przestały cuchnąć. Jak na razie jest zadowolony z działania tego preparatu.
Tyle moich spostrzeżeń i choć jestem bardziej zainteresowana likwidacją pleśni na ścianie to spróbuje też opryski roślin na działce które bardzo polecali przedstawiciele.
_________________
Jolek
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-02-07, 12:51   
   Nr Tel.: 607 877 454


HURAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jestem zachwycona działaniem Emów
3 tyg. temu wstawiłam do odchowu 5 tys.kurek. Zastosowałam się do zaleceń doradcy, i efekt jest rewelacyjny, nawet mój maż niedowiarek chyli czoła !
Ściółka jest sucha, kurczaki tak buszują w ściółce że traktują ją jak piaskownicę. Słoma po 3 tyg. wygląda jak sieczka. Na dworze jest duża wilgotność, dotychczas w takich warunkach musieliśmy podnosić temp. na kurniku włączać wentylatory i ścielić aby nie dopuścić do zawilgocenia ściółki. W tej chwili ograniczamy się tylko do pryskiwania ściółki emami w pobliżu poideł tam gdzie kurczaki najwięcej moczą i dwa razy w tyg. daję do picia w miejsce zakwaszacza i to wszystko !!!
Kurczaki są bardzo aktywne i stado jest bardzo wyrównane.

odch3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 486 raz(y) 235,51 KB

odch1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 478 raz(y) 239,47 KB

odch4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 491 raz(y) 255,5 KB

_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-02-07, 15:03   

:d też podaje drobiu 2 x w tyg. Można podawać psu i kotom ale jakoś nie umiem je skłonić aby same się napiły. Pachnie zakwasem chlebowym a nie mięskiem :diabel:: Ja też się nie przełamałam aby je spróbować choć przedstawiciele zachęcali i sami sie napili :P W każdym bądź razie jest to nowe doświadczenie dla mnie i rodziny :d
_________________
Jolek
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-02-07, 15:44   
   Nr Tel.: 607 877 454


Zachęcam WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW
do zapoznanie się z tematem " Efektywne Mikrogoganizmy "
bardzo dużo możecie zyskać - a nic nie stracicie !!!
zajrzyjcie koniecznie na forum ogrodnicze

http://www.probiotics.pl/zwierz%C4%99ta.html
http://forumogrodnicze.in...?f=18&p=1258160
_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
Ostatnio zmieniony przez Roma Wróbel 2011-02-07, 15:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2011-02-08, 07:51   
   Nr Tel.: 510876274


Roma Wróbel, Proponuję przemyśleć sprawę zamgławiania.
Jolek, Do picia podawaj tylko rozrobiony preparat.Nie zostawiaj innych żródeł picia.Możesz także opryskiwać sierść psa i kota a następnie wyczesać.Nie śmierdzą jak skunksy.
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-02-08, 10:20   
   Nr Tel.: 607 877 454


Mirek nie rozumiem twoich obaw co do zamgławiania. Jedyny minus zamgławiania to taki że w Emach jest osad który może osadzać się na sitku zamgławiacza. Jeżeli na kurniku czuję zapach azotu to jest sygnał aby zastosować Emy. Jeżeli chodzi o podawanie do picia, to stosuję Em15 w stężeniu 100ml/200 l wody 2 razy w tyg przez 8 godz. Na kurniku nie ma możliwości podawania 2 rodzai picia bo jest tylko jedna linia automatycznego podawania wody.

Czy stosowałeś już Emy? :czytaj: jeżeli tak to podziel się swoimi uwagami i doświadczeniami.
_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-02-08, 14:17   
   Nr Tel.: 607 877 454


Oto jak stosuję Ema

ZINTEGROWANY SYSTEM STOSOWANIA Pro-Biotyk(em15)® Ema i Ema Plus
w CHOWIE i HODOWLI DROBIU


1. Czyszczenie kurnika po zakończeniu cyklu produkcyjnego.
Po usunięciu z kurnika pomiotu i słomy, wykonujemy oprysk – nawilżenie roztworem 1 litr Ema/50 litrów wody. Ułatwi to nam usunięcie i wymycie pod ciśnieniem pozostałych zanieczyszczeń.

2. Higienizacja kurnika przed zasiedleniem.
Przed wniesieniem ściółki należy wykonać higienizację całego kur-nika poprzez oprysk 10% roztworem Ema (1litr Ema i 9 litrów wody).

3. Rewitalizacja wody.
Od drugiego dnia po zasiedleniu stosujemy 1 litr Pro-Biotyk (em15)®/1000-4000 litrów wody cyklicznie, co drugi lub trzeci dzień. Pro-Biotyk(em15)® doskonale zastępuje zakwaszacze i zmniejsza potrzebę stosowania antybiotyków. Należy pamiętać, że woda podawana do picia nie może być chlorowana i uzdatniana chemicznie. Jeżeli po dodaniu Pro-Biotyk(em15)® w wodzie wydzieli się osad lub substancja żelująca będzie to dowodem niewłaściwej jakości wody, pozostałości antybiotyków w instalacji. Należy wówczas przepłukać smoczki oraz instalację i kontynuować podawanie wody naprzemiennie z i bez probio-tyku. Jeśli jednak substancja żelująca będzie się w dalszym ciągu pojawiać, należy przerwać podawanie probiotyku. Kontynuację podawania Pro-Biotyk(em15)®można rozpocząć dopiero po ustaleniu
i usunięciu przyczyny żelowania wody.

4. Oprysk ściółki i zraszanie korytarzy, posadzek, ścian oraz sufitów.
Najważniejszym zabiegiem jest oprysk ściółki przed zasiedleniem. Na 100 m2 kurnika należy użyć 4–6 litrów Ema uwodnionego w 40–50 litrach wody. Nasycenie ściółki mikroorganizmami ułatwi utrzymanie suchej ściółki i zdrowego stada. Następne opryski ściółki stosujemy co 10–14 dni w uwodnieniu 1 litr Ema na 9 litrów wody. Zraszanie korytarzy, posadzek i sufitów wykonujemy w taki sposób, aby pokryć powierzchnię do efektu „łzawiących” ścian. Na 100 m2 kurnika użyć od
3 do 4 litrów Ema.

5. Zamgławianie kurników.
Dawka 1 litr Ema/50-200m3 kubatury w uwodnieniu od 2 do 5-krotnego. Zamgławianie kurników powoduje odwanianie i odwadnianie powietrza.

6. Uszlachetnianie odcieków, pomiotu i ściółki.
Jednorazowe spryskanie pomiotu i ściółki w dawce 1-2 litry Ema Plus/1m3 odcieków, pomiotu i ściółki z reguły jest wystarczające, aby zapewnić im proces niskotemperaturowej fermentacji. Uwodnienie - takie by zapewniło dobre rozprowadzenie preparatu ok. 10–20 krotne. Tak spryskany kurzeniak nie poddaje się zagniwaniu i nie traci wartości odżywczych dla roślin, bowiem azot i siarka pozostają w nim związane,
i nie mogą uwalniać się w formie amoniaku i siarkowodoru.Na jednej z polskich ferm drobiu hodowca stosuje Pro-Biotyk(em15)®
i Ema w kurnikach o powierzchni 1000 m2 każdy w następujący sposób:

* Do higienizacji przed rozścieleniem ściółki - 50 litrów Ema rozcień-czonego w 400-500 litrach wody do oprysku posadzki, ścian i sufitu.
* Po rozścieleniu ściółki - zasiedlenie mikroorganizmów w ściółce przez jej oprysk 50 litrów Ema rozcieńczonego w 1000 litrach wody.
* Po zasiedleniu kurnika pisklętami :

-dozowanie do picia co drugi dzień przez 8 godzin w ilości
1 litr Pro-Biotyk(em15)® na 500 litrach wody;
- polewanie ściółki co 10 dni w dawce 50 litrów Ema rozcieńczonych
w 500 litrach wody.

Uzyskane efekty to przede wszystkim bardzo dobra waga brojlerów po 5 tygodniach ( 2,3 – 2,4kg), świetna zdrowotność, spadek upadków, sucha ściółka, praktycznie nieodczuwalny amoniak, suche, czyste i pełne opierzenie brojlerów, zdecydowana poprawa walorów smakowych co poskutkowało natychmiast zwiększonym popytem.
_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2011-02-09, 07:52   
   Nr Tel.: 510876274


Roma Wróbel, Wprost przeciwnie nie mam obaw tylko proponuję ten zabieg do wykorzystania.Zamgławianie EM stosuje się w obecności zwierząt w pomieszczeniach.Nie ma przeciwwskazań a nawet polecany jest taki sposób.To wszystko co opisałaś stosujesz do potężnego stada więc trochę to inaczej wygląda.My nie hodujemy takich ilości zatem wygląda to trochę inaczej.Owszem stosuję opryskiwanie kurnika i ściółki,podaję do picia oraz rozpylam w kurniku a także korzystam przy kompostowaniu odpadów.Podaję do picia raz w tygodniu i raz w tygodniu podaję otręby rozmieszane z EM.Otręby mieszam i zostawiam na trzy- cztery dni przykryte szczelnie i po tym czasie podaje do jedzenia.Podczas kompostowania odpadów każdą warstwę polewam roztworem EM i przykrywam ciemną folią.Efekt znakomity.Oczywiście nie tak wielką skalę jak Ty bo ja mam tylko od 40-80 sztuk drobiu.Ale roztwory EM o podobnym stężeniu stosuję i jestem zadowolony.
Cena w 2010 r --20litrów--120 zł
 
 
Roma Wróbel 
Roma



Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 43
Skąd: okolice Ostrowa Wlkp
Wysłany: 2011-02-09, 18:46   
   Nr Tel.: 607 877 454


Jeżeli macie jakieś doświadczenia z Ema to bardzo proszę o waszą opinię.
_________________
WYLĘGARNIA i odchów drobiu
zielononozki@gmail.com
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14