Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczygieł.
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-02-18, 11:41   Szczygieł.

Szczygieł Carduelis carduelis

Mały ptak należący rodziny do łuszczaków. Bardzo znany w naszym kraju. Odbywa u nas lęgi i zimuje. Zamieszkuje duże obszary Europy i Azji. Dorasta do 12cm.
Jego biotopem są: wrzosowiska, suche zarośla, nieużytki, zadrzewienia, ogrody, sady, brzegi lasów liściastych i mieszanych. Żywi się przeważnie nasionami chwastów (późnym latem można zobaczyć na chwastach stadka szczygłów i czyżów), a także owadami i jajkami mrówczymi, (jeżeli ma do nich dostęp).
Wygląd: bardzo łatwo go rozpoznać, ponieważ wyróżnia się spośród łuszczaków. Na twarzy czerwono – biało -czarny rysunek, grzbiet brązowy, skrzydła czarne (przechodzi przez nie szeroki, żółty pasek, brzuch biały. Obie płci ubarwione podobnie. Młodocianym brak maski na twarzy, za to posiadają złoty pas na skrzydłach.
Ptaki te budują wysoko na bocznej gałęzi gniazdo, w którym samica składa 4 – 6 jajek. Wysiaduje je przez 2 tygodnie. Młode szybko rosną i nabierają sił. Już po 2 tygodniach od wyklucia opuszczają po raz pierwszy gniazdo. Początkowo tylko na chwile, ale z czasem odważają się na więcej.
Głos: melodyjny śpiew i głos wabiący.
Podobne gatunki: nie ma, dlatego łatwo je poznać.
Gatunek ten jest objęty ochroną gatunkową.


http://cyberbirding.uib.n...arduelis_02.php

„MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ . JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.”
”KORZYSTAŁEM ZE ŹRÓDEŁ: wikipedia.pl
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-05-01, 19:31, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2007-02-18, 14:34   

W zastraszajacym tępie maleje jego liczebnośc.
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2007-02-18, 17:27   

O! już pamiętam o co chciałam zapytać :) domosławie, jak rozpoznałeś że do Ciebie przyleciał samiec szczygła?
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2007-02-18, 19:08   

Kamikazi napisał/a:
O! już pamiętam o co chciałam zapytać :) domosławie, jak rozpoznałeś że do Ciebie przyleciał samiec szczygła?

Siedziało stado dwońców ,a słychac było tylko śpiew szczygła.Przyniosłem sobie lornetkę,miałem doskonały widok.Samiec szczygła charaktrerystycznie "tokuje",samica ma mniejszy dziób i ma maskę mniej karmazynową która kończy się przed okiem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13