Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania laika...
Autor Wiadomość
Tomek_j 


Województwo: śląskie
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-02-18, 16:48   Pytania laika...

Witam wszystkich :) To jest mój debiut na tym forum, więc dwa słowa o sobie: na co dzień zajmuję się końmi, a nie kurami, od ładnych paru lat mieszkam na wsi i wraz z żoną prowadzę nasze małe "konikowe" gospodarstwo, nastawione głównie na konie wierzchowe - nasze i kilku zaprzyjaźnionych osób. W kwestii kur jestem totalnym laikiem, więc z góry przepraszam za głupie pytania. Moja obecność tutaj wynika z pętającego się po naszych głowach od dawna pomysłu, by trzymać na własne potrzeby kilka kurek ("tak dla jaj" - dosłownie i w przenośni ;) ). Przeczytałem dość dokładnie forum, zwłaszcza grupę wątków nt. budowy kurników, jednakże nadal nie mam jasności w wielu punktach, pozwolę więc sobie pozawracać Wam głowę pytaniami, jeżeli można.

Rzecz ma się tak: mamy kawałek (ok. 14 m2) placyku, ogrodzonego do wysokości 1,50m z 3 stron klasyczną siatką drucianą, z czwartej - płotem betonowym (granica z sąsiadem) - i ten teren chcemy wykorzystać na postawienie minikurniczka i zorganizowanie wybiegu. Chciałbym podwyższyć siatkę oraz okryć nią teren od góry (mamy trochę skrzydlatych drapieżców w okolicy), a pod betonowym płotem postawić ów kurniczek. Aby dać ptakom jak najwięcej przestrzeni chciałbym kurnik umieścić na nogach, jakieś70 cm nad ziemią. Zapewni to ptakom dodatkową ochronę przed słońcem i deszczem, a przy tej wysokości łatwe też będzie sprzątanie pod nim.

1) Ponieważ z powodów zdrowotnych niewskazane jest "stykanie się" kur z końmi, ptaki będą pozostawać na tym wybiegu. Czy taka powierzchnia będzie wystarczająca dla 5-6 kur ?

2) Czy spotkał się ktoś z Was z taką "wysokościową" konstrukcją kurnika ? Czy wiecie może, gdzie znaleźć zdjęcia i opisy takich rozwiązań ?

3) Kurnik będzie zrobiony z drewna - czy musi być ocieplony (per analogiam do np. przyzwoitej psiej budy) ?

Z uwagi na specyfikę i ciasność miejsca wyobrażam sobie ten kurnik jako "leżący na boku" prostopadłościan z jednospadowym dachem, z przyczyn praktycznych o wymiarach około 2,0 * 0,8 * 1,2 m (dł/szer/wys).

4) Czy taka powierzchnia, kubatura i proporcje są odpowiednie ?

5) Jak przy takich wymiarach zagospodarować wnętrze (o ile w ogóle da się w odpowiedni sposób), tzn. jak rozplanować wejście, grzędy itd ?

6) Czy zasadne jest dogrzewanie zimą takiego kurniczka żarówkami grzejnymi ? Jakiej mocy ?


Tyle pytań na chwilę obecną - z góry dziękuję za ewentualne rady i podpowiedzi.
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-18, 20:27   

14mkw to trochę mało, przykładowo mój kurnik ma powierzchnię 2 razy większą. Ale do rzeczy: spróbuj wygospodarować jak najwięcej miejsca bo 14mkw to mało, nawet jak dla kilku kur a z tego odpadnie jeszcze powierzchnia przeznaczona na kurnik. Co do wysokości to nie wiem czy chcesz tak podnieść go żeby kury mogły swobodnie pod nim chodzić? Sprecyzuj to bardziej. 3) Kurnik wypadałoby ocieplić bo w zimę może być w nim naprawdę zimno, szczególnie przy takiej liczbie kur. Ocieplenie nie jest drogie, a warto do niego dołożyć. 4) na forum było wiele projektów kurników dla kilku kur więc poszukaj, bo kubatura i powierzchnia to nie wszystko, musisz wszystko w środku rozplanować. 5) tak jak wyżej, poszukaj bo jest to na forum. 6) Nie ponieważ jeśli ocieplisz kurnik to będzie w nim wystarczająco ciepło. Kury to istoty odporne na mróz, ale temperatura ma bardzo istotny wpływ na nieśność.
 
 
wchelminiak 



Województwo: wielkopolskie
Dołączyła: 16 Sty 2011
Posty: 197
Skąd: Tarnowo Podgórne
Wysłany: 2011-02-18, 21:31   
   Skype: wchelminiak


Witaj
Ja także konstruuję swój pierwszy niewielki kurnik.( http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=10816 )
Jeszcze trwa burza mózgów :D

Też będzie na wysokościach - łatwość sprzątania, podbierania jaj.
Chcę go ocieplić styropianem - buduję ze sklejki), jednak z tego co czytałam na forum i w literaturze, to istotna jest jego szczelność i dobra wentylacja.
Rzeczywiście istotne jest rozplanowanie wnętrza.
Przy mądrym planie, nawet na niewielkiej powierzchni będzie kureczką sympatycznie.
Moje pierwsze pomysły czerpałam z tej stronki :
http://www.backyardchickens.com/coopdesigns.html

Powodzenia!
_________________
Waleria


Piszę poprawnie po polsku!
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-18, 21:47   

wchelminiak, właśnie o tobie myślałem pisząc tego posta. Temat dosyć zaawansowany wystarczy poszukać i wszystko się znajdzie co się chce.
Tomek_j, zajrzyj do tematu to wszystkiego się dowiesz.
 
 
Tomek_j 


Województwo: śląskie
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-02-19, 09:00   

Dziękuję Wam za odpowiedzi oraz za bardzo przydatne linki :)

Boguś, wiem, że 14 m2 to mało, podniesienie kurnika ma właśnie dac ptakom więcej miejsca na wybiegu plus przy okazji ochronę przed słońcem i deszczem. Mogę też dość łatwo teren powiększyć do ok. 20 m2 z tym, że wówczas na terenie wybiegu znajdą się 2 nieduże drzewka owocowe. Więc kolejne pytanie: czy mam te drzewka spisać na straty, czy "zmasowana obecność" ptaków im jakoś nie zaszkodzi ?

I dalej:

Jaka powinna być odległość między grzędami w poziomie i pionie ?
Jaka jest optymalna średnica drążków na grzędy ?
Jakie powinny być wymiary wejścia (wejść ?) dla ptaków ?
Jakie powinny być wymiary stanowisk lęgowych ?
I ile ich powinno być przy 6 kurach ?
Ostatnio zmieniony przez Tomek_j 2011-02-19, 10:36, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-19, 13:49   

Obecność kur nie zaszkodzi drzewkom, a nawet będzie korzystna (nawóz), sam mam dużo drzew w na wybiegu. Ponadto w upalne dni kury będą mieć schronienie przed słońcem.
Odpowiednie wymiary drążków na grzędy to ok 4x5cm w przekroju poprzecznym. Wymiary wejścia przy kilku kurach powinna wynosić ok 35x35cm. Odległość między grzędami 35cm.
 
 
wchelminiak 



Województwo: wielkopolskie
Dołączyła: 16 Sty 2011
Posty: 197
Skąd: Tarnowo Podgórne
Wysłany: 2011-02-19, 13:53   
   Skype: wchelminiak


Gniazda to 40x30x35 głębokość x szerokość x wysokość;
Liczy się gniazdo na 3-4 kurki (ja będę miała gniazdo na 2)
:)
_________________
Waleria


Piszę poprawnie po polsku!
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-19, 14:10   

No niektóre publikacje podają nawet 1 gniazdo na 5 kur, ale w tym przypadku proponuję zrobić więcej niż wynikało by to z teorii. 2, 3 gniazda to minimum ponieważ w przyszłości może ci przybyć kilka sztuk, a wiadomo że kurnika nie zmienia się z dnia na dzień. A co do powierzchni to 20mkw to już jest wystarczająca ilość miejsca dla kilku kur, kurnik podniesiony to bardzo praktyczne rozwiązanie, przypuszczam że w lecie kury będą całe dnie przesiadywać pod nim. Jeszcze jedna uwaga odnośnie ocieplania: materiały izolacyjne typu wełna czy styropian MUSZĄ być dokładnie osłonięte przed dostępem do nich kur, bo zjedzą ci wszystko co będą dały radę i niestety zaszkodzi im to. Mam nadzieję że kurnik będzie zbudowany szybko i umieścisz zdjęcia z tego przedsięwzięcia.
 
 
Tomek_j 


Województwo: śląskie
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-02-19, 15:14   

boguś napisał/a:
No niektóre publikacje podają nawet 1 gniazdo na 5 kur


I tego nie za bardzo rozumiem, bo już 1 gniazdo na 2-3 sztuki wydawało mi się dziwne (ale ja kurzy laik jestem), zawsze sądziłem, że liczba gniazd powinna być bardziej zbliżona do liczby kur... Co robi zamknięta w kurniku kura, która ma znieść jajko, a we wszystkich gniazdach już coś jest ?

Co do ocieplenia - będę robił podwójną ściankę, najbardziej prawdopodobnym materiałem będzie płyta OSB lub zaimpregnowana deska typu "pióro+wpust", pomiędzy ściankami styropian. Pytanie: jakiej grubości ?

I jeśli macie jeszcze trochę cierpliwości - oto dalsze pytanka, bo właśnie jestem na etapie rozrysowywania sobie koncepcji:

1) Czy właściwe jest umieszczanie gniazd jedne nad drugimi ? A może jest to niewskazane ?
2) Mam prostokątne, plastikowe pojemniki o dobrych wymiarach na gniazdo - czy ma sens ich zastosowanie (oczywiście po wypełnieniu ściółką) ? Chodzi mi o kwestie higieny, tzn. mycia - a tak przy okazji: jak często to robić ?
3) Z tego samego powodu chciałbym na całej powierzchni podłogi w tym minikurniczku coś położyć - coś, co jednym szybkim ruchem dałoby się wyciągnąć (np. przez szczelinę z boku), oczyścić, ewentualnie opłukać i zostać wsadzone z powrotem. Pierwsza myśl: zrobić "tacę" z arkusza blachy ocynkowanej. Podejrzewam jednak, że zimą blacha nie będzie dla ptaków komfortowa do chodzenia... Może więc z czegoś innego ? A może ja przeginam z tym pomysłem ?
4) Czy poza kwestiami gniazd, grzęd, ocieplenia i wentylacji trzeba jeszcze o czymś pamiętać ? A może wypada taki kurniczek wyposażyć w coś ekstra, o czym nie wiem, a co jest zasadne mając na względzie dobrostan ptaków ?

Dziękuję Wam za dotychczasowe uwagi - bardzo rozjaśniły mi w głowie :)
Ostatnio zmieniony przez Tomek_j 2011-02-19, 15:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-19, 15:57   

Pamiętaj że nie wszystkie kury będą ci nosić jajka. Gdy we wszystkich gniazdach jest kura to wybierze sobie gniazdo i będą tam 2 kury. Nieraz spotkasz się z taką sytuacją że 2 kury będą siedziały na 1 gnieździe podczas gdy inne będą wolne. U mnie kiedyś siedziało 5 kur na 1 gnieździe, podczas gdy obok było wolne. Więc nie martw się o to. Co do ocieplenia to z tego co wiem nie ma normy dotyczącej izolacji ścian w budynkach gospodarczych, dlatego ja w moim kurniku kierowałem się rozporządzeniem MSWiA dot. izolacji cieplnej dla budynków mieszkalnych. Jak znajdę potrzebne informacje to ci napisze jaką grubość wybrać. Co do gniazd to mogą być jedno nad drugim tylko drugi rząd musi być trochę mniejszy (mniej głęboki) żeby kura idąc do gniazda miała na czym stać. Co do pojemników to mogą być plastykowe, a co do higieny to wymieniasz je od czasu do czasu. Blacha ma sens jeżeli wysypiesz na nie trochę trocin albo słomy. Wtedy pomysł jest całkiem dobry. Podaj grubość tych desek.
Ostatnio zmieniony przez boguś 2011-02-19, 16:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tomek_j 


Województwo: śląskie
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-02-20, 13:22   

Ok, wykombinowałem sobie taki oto wstępny PROJEKT- wszelkie uwagi co do strony funkcjonalnej będą mile widziane :)
Ostatnio zmieniony przez Tomek_j 2011-02-20, 13:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-20, 13:48   

Kurniczek na pierwszy rzut oka ok, pamiętaj tylko o tym co ci pisałem na temat gniazd a mianowicie że drugi rząd musi być mnie głęboki żeby kury miały jak chodzić. A myślałeś coś na temat ocieplenia??
 
 
Tomek_j 


Województwo: śląskie
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-02-20, 14:38   

boguś napisał/a:
pamiętaj tylko o tym co ci pisałem na temat gniazd a mianowicie że drugi rząd musi być mnie głęboki żeby kury miały jak chodzić. A myślałeś coś na temat ocieplenia??


Co do gniazd - ok, jest miejsce na takie przesunięcie obu poziomów względem siebie. A co do ocieplenia - nie nanosiłem go na projekt, bo to nie rysunek techniczny, a jedynie poglądowy. Natomiast z pewnością nie ma potrzeby stosowania norm dla budynków mieszkalnych, bo nawet normy dla budynków inwentarskich dla krów, czy świń są o wiele bardziej "luźne" w porównaniu z mieszkaniowymi (zwłaszcza po ubiegłorocznych zmianach prawa). Chciałem do ocieplenia wykorzystać pozostałe sprzed paru lat płyty styropianu (grubości 3 cm) - w sumie słyszałem, że kury są dość "mrozoodporne", jednak nie wiem dokładnie, jak kury znoszą zimno rzędu -20 stopni i niżej oraz czy w takich warunkach będą wychodziły na dużej, czy powinny pozostać w kurniczku. To jest chyba podstawa, bo jeśli będą wychodzące, to otwarty kurniczek i tak się wyziębi. Poza tym sądzę, że więcej szkody sprowadziłoby trzymanie ich w pomieszczeniu z temperaturą nieco powyżej zera i wypuszczenie nagle na -25 stopni, niż trzymanie ich w pomieszczeniu słabiej ocieplonym - mylę się ?
 
 
boguś 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 03 Cze 2010
Posty: 64
Wysłany: 2011-02-20, 16:39   

Nie mylisz się, kury są zwierzętami odpornymi na zimno, nie powinno się dopuszczać do nagłej kilkunastostopniowej amplitudy temperatury. Jednak pamiętaj że temperatura ma duży wpływ na nieśność (optymalna to ok. 14 stopni). Skoki temperatury są jednak bardziej niekorzystne niż utrzymywanie temperatury niższej niż optymalna ale na stałym poziomie. Co do izolacji to nie spotkałem się z normą ani rozporządzeniem ws. ocieplenia, więc przyjmuje tak jak dla budynków mieszkalnych- ekonomia (tylko u mnie jest trochę inna sprawa- większy kurnik, więcej kur...). Oczywiście trzeba się kierować wiedzą i zdrowym rozsądkiem przy ocieplaniu. A podasz gdzie widziałeś normy dla budynków inwentarskich bo z miłą chęcią bym sobie co nieco poczytał.
A co do mrozów -20: kury to odporne zwierzęta ale mają też swoje granice.
Ostatnio zmieniony przez boguś 2011-02-20, 16:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tomek_j 


Województwo: śląskie
Dołączył: 18 Lut 2011
Posty: 7
Wysłany: 2011-02-20, 16:52   

boguś napisał/a:
A podasz gdzie widziałeś normy dla budynków inwentarskich bo z miłą chęcią bym sobie co nieco poczytał.


A, Boguś, pełno tego - oto przykłady:
http://building.dow.com/europe/pl/insulate/agri/
http://www.elja.pl/pdf/BUDYNKI_ROLNICZE1.pdf
http://www.daszkinext.pl/...%20rolniczy.pdf

Generalnie można wyczytać:

Koguty Drób hodowlany Pisklęta
Zalecany współczynnik U W/(m2K) 0,5 0,4-0,5 0,3-0,4
Zalecana grubość ocieplenia mm 60 60-80 80-100

Ale to nie norma, tylko zalecenia (czytaj: tekst sponsorowany ;) ). Natomiast jest np. Rozporządzenie Min. Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 02.09.2003 w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 167, poz. 1629, http://lex.pl/serwis/du/2003/1629.htm , zwłaszcza rozdział 7 i załącznik nr 2), które pośrednio te sprawy reguluje, każąc np. zapewnić dorosłym kurom temperaturę minimalną +15 stopni, co oczywiście ma się nijak do przydomowych realiów...

BTW - dla zainteresowanych budowaniem dużych kurników ciekawą lektura będą też:

Rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) - http://lex.pl/serwis/du/2002/0690.htm

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. nr 132, poz. 877) - http://lex.pl/serwis/du/1997/0877.htm

P.S. Czy gniazda muszą być od siebie oddzielone ściankami ?
Ostatnio zmieniony przez Tomek_j 2011-02-20, 17:05, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13