Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Gołoszyjka x mix kogut.
Autor Wiadomość
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-01-25, 12:39   Gołoszyjka x mix kogut.

:d mam średniej wielkości czarną gołoszyjkę ze ,,śliniaczkiem" niewiadomego pochodzenia z małym czubeczkiem i rozdwojonym grzebykiem. Chciałabym połączyć ją z kogutem mieszańcem o czarnym ubarwieni z pojedyńczymi łuskami na piersi i srebrnymi piórami na skrzydłach i szyji z pojedyńczym grzebykiem.
Chciałabym się dowiedzieć czy z tego związku bedą gołoszyjki bez śliniaczka i czy potem mogę jeśli będą kogutki połączyć je z matką i siostrami. Czy osobniki które będą w pełni opierzone będą miały już w sobie gen gołoszyjki i jak to wykorzystać.

Prosiłabym o konkretne odpowiedzi bo mam dużą ochotę poeksperymentować z tą jedną sztuką. ;)

gołoszyjka.JPG
Plik ściągnięto 13668 raz(y) 49,47 KB

kogut.JPG
Plik ściągnięto 13668 raz(y) 42,79 KB

_________________
Jolek
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-01-26, 01:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-01-25, 14:48   

Ooo..............tutaj to ja mogę odpowiedzieć :d Nie z punktu widzenia genetyki , tylko z doświadczenia . Potomstwo wyjdzie Ci ze śliniaczkiem , lub zupełnie normalne jak kogut . Z całkiem gołą szyją wychodzą po rodzicach z całkiem gołą szyją , lub po jednym rodzicu z całkiem gołą szyją , ale wtedy nie zawsze .
Mam koguta z całkiem gołą szyją , i rozmnażam go z kurami ze śliniaczkiem . Wychodzi prawie 1/1.
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
mikser 


Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 27
Wysłany: 2011-01-25, 15:25   
   Nr Tel.: 660-696-094


Gen gołoszyjności jest dominujący. Wyjdą gołoszyjki ze śliniakiem wiekszym lub mniejszym. Nie radzę stosować chowu wsobnego obniża płodność i zdrowotność ptaków. Lepiej dokupić koguta gołoszyjki, powieli się gen gołoszyjności, a co za tym idzie mniejsze opierzenie szyji.
Ostatnio zmieniony przez mikser 2011-01-25, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-01-25, 15:36   

Ponoć ojca z córkami można , jeśli nie ma się innego odpowiedniego .
Mam innego koguta , ale ze śliniaczkiem .
Połączyłam koguta z całą gołą szyją , i zwykłą kurę i wyszła zwykła kura . Choć to gen dominujący , to jednak kurczak jest normalny , Z kurą maransa też nie wyszło . Natomiast kura gołoszyjka + karzełek , wyszedł kogucik lilipucik ze śliniaczkiem .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-01-25, 15:55   

:) dziekuję Wam - to jest ciekawe co piszesz Bianka. Moja kurka ma śliniaczek dość ,dość spory. Czyli mogą być kurczaczki z wiekszym lub mniejszym śliniakiem po kurce. Ostatnimi czasy na ani jednym targu nie trafiłam na jakiekolwiek gołoszyjki dlatego patrzę na moją ,,sierotkę" jak ją rozmnożyć. Kurka jest trochę większa od liliputkia ten kogucik trochę większy. ;)
_________________
Jolek
 
 
mikser 


Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 27
Wysłany: 2011-01-25, 15:56   
   Nr Tel.: 660-696-094


Bianka, a napewno ten kogut z gołą szyją był ojcem tej zwykłej kury?
Ostatnio zmieniony przez mikser 2011-01-25, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-01-25, 15:57   

;) tego nie wiem bo kupiłam ją malutką na targu.
_________________
Jolek
Ostatnio zmieniony przez Jolek 2011-01-25, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-01-25, 16:01   

mikser napisał/a:
Bianka, a napewno ten kogut z gołą szyją był ojcem tej zwykłej kury?

Na 100% . Wtedy był sam na placu boju .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
mikser 


Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 27
Wysłany: 2011-01-25, 18:21   
   Nr Tel.: 660-696-094


BIANKA1, Mi z takich krzyżówek ( kogut gołoszyjki+ zwykłe kury ) zawsze wychodzą gołoszyjki z mniejszym lub większym śliniaczkiem ale gołoszyjki.
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2011-01-25, 18:51   

Wszystko się zgadza. Po prostu BIANKA1, ma heterozygotycznego koguta, a mikser, ma homozygotę.
 
 
dzik 


Województwo: wielkopolska
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2011-01-25, 22:57   

Ja powiem tak od parki gołoszyjek z śliniakami dochowałem się tylko 7 młodych 3 młode były z całymi gołymi szyjami a 4 ze śliniakami.
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-01-26, 08:06   

albertoo napisał/a:
Wszystko się zgadza. Po prostu BIANKA1, ma heterozygotycznego koguta, a mikser, ma homozygotę.

Dzięki . Widać na wszystko znajdzie się naukowe wytłumaczenie :d Czyli mam utrudnione zadanie jeśli chodzi o dochowanie się takich młodych , jakie sobie założyłam . Szkoda :(
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2011-01-26, 09:51   

Niestety Jolek ta droga którą wybrałaś wcale szybkiego efektu nie da.
Niezależnie od tego jaka cecha jest dominująca, więcej przenosi się na potomstwo cech koguta niż kury. Taka "gołoszyjość" którą pokazujesz dawno temu pojawiała mi się w sporym procencie u kur opierzonych i kogucie "ze śliniakiem" jak to określacie, a odwrotnie prawie bez efektu.
Idealnym rozwiązaniem byłoby zdobycie koguta "bez śliniaka", od bidy może być taki ze śliniakiem. Na forum we właściwym temacie wspomina się hodowcę gołoszyjek, który "chętnie nawiąże współpracę". Widziałem u niego również wielkości "pośrednie", wiec odpowiadające gabarytami Twojej kurze. Niestety wszystkie ze śliniakami ( to taka cecha "polskich gołoszyjek" :/ )
Możesz też zapytać o koguta z grzebykiem różyczkowym i czubkiem przy takiej gołoszyjności, bo takie też były.
I ostatnie jeszcze - weź jakiegoś ładnego kolorowego, a nie tylko te ponure czarne, czy srebrne i brzozowe. Niech Twoje jakieś wyjątkowe będą!
A no i kurka przez trzy tygodnie tylko z takim kogutem zanim zaczniesz zbierać jajka do wylęgu, bo inaczej pisklaki mogą być po poprzednikach! Czyli wolierkę trzeba zrobić!
Powodzenia!
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2011-01-26, 10:52   

:) dziekuję, wj1964 przegladałam ten temat. Może tak jak proponujecie rozejrzę się za stosownym partnertem. Martwi mnie to ,że kurka jest czarna jak ,,węgiel" i czy przy kolorowym kogutku ten czarny zdominuje inne barwy. Marzył mi się kolorowy liliput ale skoro bez gołoszyjności nie będzie szybkiego efektu to muszę jednak poszukać coś ,,gołego" :d
Ostatnio włożyłam jej jajeczka pod kwokę bo szkoda było ich zmarnować. Nie wiem czy była deptana bo pięknym weżykiem omijała wszystkie koguty. Gdzieś ok 3 tyg dam znać co wyszło. ;)
_________________
Jolek
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-01-26, 10:59   

Jolek , zobacz sobie mojego kogutka w temacie liliputów , tego ze śliniaczkiem .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 18