Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Błotniak zbożowy
Autor Wiadomość
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2010-12-29, 11:05   Błotniak zbożowy

Dzisiaj przed godziną 10.00. udało mi się zauważyć przedstawiciela rodziny jastrzębiowatych- błotniaka zbożowego. Piękny samiec o czystopopielatym odcieniu piór szybował w okolicach mojego domu, który znajduje się w pobliżu pól uprawnych i łąk. Najprawdopodobnie poszukiwał jakiegoś łupu, ponieważ lot był niezbyt szybki i ptak rozglądał się na różne strony. Gracja, z jaką się poruszał, przypominała mi lot mew. Jego skrzydła uderzały miarowo, a ptak swobodnie kołysał się to w prawą , to w lewą stronę. Prawdziwy akrobata...
Nieczęsto udaje się zaobserwować tego rzadkiego drapieżnika. Czasami widuję samce, które latem patrolują pola uprawne w poszukiwaniu gryzoni. Po raz pierwszy jednak zaobserwowałem go o tej porze roku.
Łatwo odróżnić samca od samicy, ponieważ u tego gatunku występuje dymorfizm płciowy. Samice są brązowe, samce popielate, a spód ich ciała jest śnieżnobiały.
Przeczytałem, że długość ciała tego ptaka wynosi ok. 50 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł ok. 120 cm. Masa ciała samic 530 g., natomiast samców ok.350 g.
Pozdrawiam,D.
_________________
Darek
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-05-01, 19:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-12-29, 17:24   

Szkoda, że nie zrobiłeś mu zdjęcie ;)
Ale poczytałem na internecie o tym ptaku, bardzo ładny. Ja w moich okolicach nie widuję takiego. Zresztą, u mnie w ogóle mało drapieżników jest - chyba, że ja ich nie zauważam. Jeśli już to od czasu do czasu widuję jastrzębie...
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2010-12-29, 17:31   

Nie zdążyłem zrobić mu zdjęcia:) Widziałem go zaledwie chwilę. Cieszę się , że miałem to szczęście:)
_________________
Darek
Ostatnio zmieniony przez darek72 2010-12-29, 17:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lolek9898 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 26
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 238
Skąd: Borzecin
Wysłany: 2010-12-30, 11:38   

U mnie też niestety nie widuje się go.Ale piekny ptak...W programie "100 tysięcy bocianów"była mowa o tych ptakach i mówili o błotniaku zbożowym i łąkowym....Są one "odwrotne" dlatego że błotniak łąkowy występuje w zbożach , a błotniak zbożowy w łąkach. :)

Pozdrawiam.
_________________
Karol Czernek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13