Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rasy kanarków
Autor Wiadomość
mirass 
EgzotykWojewództwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-02-03, 13:20   Rasy kanarków

Obiecałem kiedyś Kamilowi opis ras kanarków, więc zamieszczam.

RASY KANARKÓW

Kanarki lipochromowe:
Kanarki tego typu powinny mieć jednolite ubarwienie. Lipochromy mają właściwość że mieszając się między sobą dają różne odcienie. Pierwszą uzyskaną mutacją kanarka była mutacja żółta.

Kanarek żółty: mutacja spowodowała, że organizm zielonego kanarka (dziki) przestał wytwarzać czerwony i brązowy pigment. Można wyróżnić wiele odcieni tego koloru.

Kanarek biały: dzielimy je na dwie grupy Angielskie i Niemieckie. Niemieckie mają na obrzeżach skrzydeł żółtawy nalot. Gdy je kojarzymy między sobą wychodzą ptaki białe i żółte, lecz wiele zarodków białych homozygotycznych ginie w początkowym stadium rozwoju. Tak więc lepiej łączyć je z kanarkami żółtymi. Angielskie są czysto białe a łączenie ich z kanarkami żółtymi daje potomstwo żółte. Organizm tych ptaków nie przyswaja pobieranej z pokarmu witaminy A, tak więc trzeba im podawać gotową witaminę A.

Kanarek czerwony: ten kolor nigdy by nie powstał gdyby nie domieszka krwi czyżyka czerwonego (ognistego). Dzięki temu kolorowi powstało wiele innych odmian barwnych.

Kanarek pomarańczowy: powstał w wyniku skojarzenia kanarka czerwonego z żółtym. Można tu wyróżnić wiele odcienie.

Kanarek w kolorze kości słoniowej: odmiana ta powstała w 1950 roku i daje wiele odmian kolorowych, nawet kolor różowy.

Kanarki melaninowe:
Można je podzielić na cztery grupy: czarne, agatowe, brunatne i izabelowate.
Czarne nie oznaczają koloru, gdyż nie wyhodowano jeszcze czarnego kanarka.

Kanarki zielone: są najbardziej podobne do kanarka dzikiego. W ogólnym upierzeniu zawsze jednak pojawia się odcień żółty.

Kanarki szare: powstał z kojarzenia kanarka zielonego z białym niemieckim. Wyróżnia się dwie linie: dominującą niemiecką i recesywną angielską.

Kanarki brązowe: powstały z kojarzeń osobników pomarańczowożółtych z osobnikami zielonymi. Po rozmnożeniu kanarka brązowego z czerwonym można otrzymać piękne czerwono – czarne ptaki.

Grupa kanarków izabelowatych: są to kanarki brunatne ze zmniejszoną ilością melaniny. Rysunek na piórach jest słabo widoczny.

Grupa kanarków brunatnych: te ptaki mają nie posiadają innej ciemnej melaniny prócz brunatnej. Ptaki te kojarzymy z ptakami lipochromowymi. Uzyskujemy wtedy ptaki żółtobrunatne, czerwonobrunatne itd.

Grupa kanarków agatowych: ich pigment melaminowy jest osłabiony. Przez to barwa czarna traci swą intensywność, a rysunek jest jaśniejszy. Samce są intensywniej ubarwione od samic.

Kanarki pstre: pigmenty w ich upierzeniu są rozłożone nierównomiernie. Można uzyskać ptaki wielokolorowe. Wariantów ich upierzenia nie da się zliczyć. Pięknie wyglądają ptaki z ciemną czapeczką na głowie lub równo ubarwionymi skrzydłami.

Kanarki kształtne:
Zalicza się tu pięc grup ptaków:
- garbate,
-kędzierzawe,
- z rysunkiem,
- klasyczne,
- czubate,

Kanarki kędzierzawe:
Ptaki o długich kędzierzawych piórach, które tworzą tzw. fryzury.

Francuski trębacz:
Największy z kanarków kędzierzawych. Żaden inny kanarek nie ma tak długiej i bogatej fryzury. Jego długość to około 19cm.

Kanarek kędzierzawy:
Powstały z mutacji kanarka gładkiego. Zmutowany cechy z czasem były udoskonalane. Ptaki te słabo się rozmnażają, gdyż hodowcy chcieli uzyskać jak najbardziej kędzierzawe ptaki co doprowadziło do osłabienia instynktu rodzicielskiego, dlatego jajka podkładamy innym kanarkom aby wychowały młode.

Kędzierzawy szwajcarski:
Jest to dość młoda rasa. Ptak osiąga długość 17cm. Profil ciała przypomina półksiężyc. Dobrze się rozmnaża. Ubarwienie tych kanarków może być bardzo różnorodne.

Włoski kędzierzawy (garbus)
Tą rasę zapoczątkował francuski trębacz. Boki piersi i nogi ma nieopierzone. Rozmnaża się słabo.

Kędzierzawy północnoholenderski:
Rasa dosyć stara – liczy około 100 lat. Sylwetka kanarka normalna, a od francuskiego kanarka różni się jedynie gładką głową. Dobrze się rozmnażają i odchowują młode.

Kędzierzawy:
Powstał najprawdopodobniej z ras takich jak: trębacz francuski i belgijski garbus. Tułów prosty, głowa z szyją wypuszczone do przodu. Rozmnażają się z zadowalającym skutkiem, jednak często podkłada się młode innym ptakom do odchowania.

Fiorino:
Najmłodszy spośród tej grupy. Rasę tę zarejestrowano dopiero w 1983 roku, a powstała z krzyżówki kanarka północnoholenderskiego i glostera czubatego.

Kanarki garbate:
Kanarki o profilu przypominającym półksiężyc, urzekające swoim dziwnym wyglądem. Hodowcy próbują nadal jeszcze bardziej udziwnić te kanarki przez trzymanie ich w małych klatkach co ma doprowadzić do jeszcze większego zgarbienia. Długość tych ptaków powinna wynosić około 17cm. Wyróżniamy kolor żółty, ale dopuszczalne są też inne kombinacje barwne.

Garbus szkocki:
Ptak o wygiętej pozie, małej główce, wyciągniętej ku przodowi szyi, cienkim, długim ciele i podgiętym ogonie. Rasa ta jest odtwarzana, gdyż po pewnym hodowania prawie wymarła. Kolor dowolny, jednak bez udziału czerwonego barwnika.

Garbus monachijski:
Przypomina garbusa szkockiego, jednak nie podwija tak jak on ogona pod żerdkę. Długość ciała dochodzi do 16cm. Rasa ta została zarejestrowana w 1917 roku.

Garbus japoński:
Rasa zarejestrowana w 1928 roku, powstała z kojarzeń garbusa szkockiego i belgijskiego. Ptak bardzo mały, osiąga długość około 12cm.Rozmnażają się z zadowalającym efektem. W ubarwieniu tych kanarków nie powinno być czerwonego pigmentu.

Kanarki klasyczne:
Ptaki o gładkim, gęstym i przylegającym upierzeniu. Bardzo dobrze się rozmnażają, dlatego wielu hodowców używa ich jako mamki do wychowu ras z osłabionym instynktem rodzicielskim. Mają skłonności do otłuszczania.

Norwik:
Stara angielska rasa, ciesząca się w swej ojczyźnie dużym uznaniem. Jest to ptak duży osiągający 16cm długości, o krępej budowie, krótkich nogach i krótkim dziobie. Przez jakiś czas wyróżniano dwie formy tej rasy: gładką i szurpatą. Obecnie szurpata forma jest uznawana za inną rasę.

Yorkshire:
Posiada dwie formy: starą i współczesna. Nazwa pochodzi od hrabstwa Yorkshire, w którym rasa ta została wyhodowana. Początkowo były to ptaki duże z małą głową, krótkim dziobem, długim tułowiem i ogonem trzymanym prosto.

Border:
Wyhodowana w drugiej połowie XX w. Mały ptak o długości około 14cm z gładkim upierzeniem, i małą, okrągłą główka. Wyhodowano także rasę mini border do czego przyczyniły się glostery, dzięki którym uzyskano mniejsze ptaki o budowie bordera.

Kanarek berneński:
Rasa powstała w XIX w. z kojarzeń Yorkshire i kanarków żółtych. Można poznać je po lekko kwadratowej głowie i patrzących w dół oczach.

Kanarek hiszpański:
Mały ptaszek z wąską szyją i malutką głową. Jego rozmiary nie przekraczają 11cm. Może występować w wielu odmianach barwnych, za wyjątkiem czerwonej i pstrej.

Kanarki z koronką:
Początkowo były to ptaki z małymi czubkami, dopiero dzięki ostrej selekcji udało się wyhodować ptaki o dużych, symetrycznych koronkach. Należy pamiętać, że przy rozmnażaniu tych ptaków najlepiej dobierać jedna z płci z czubkiem, a drugą bez czubka.

Koroniak niemiecki:
Rasa zarejestrowana w XVII w. Wyróżnia się on pionową postawą na żerdce. Jego koronka jest równomiernie rozłożona, a długość ciała wynosi ok. 14cm. Upierzenie powinno być równomierne bez niesymetrycznych plam.

Koroniak angielski (crested):
Ma największą koronę spośród wszystkich kanarków czubatych. Pokrywa ona część dzioba. Długość ciała to ok. 16cm. Dopuszcza się wszystkie odmiany barwne, a także ptaki pstre. Hodowcy często podkładają jajka innym ptakom, gdyż kanarki te słabo się rozmnażają.

Lancashire:
Jedna z najstarszych ras czubatych, a zarazem największa z ras kanarków – osiąga dł. 22 – 23cm. Koronkę ma małą, delikatnie opuszczoną na dziób. Rozmnaża się słabo.

Gloster:
Najmniejszy spośród wszystkich kanarków. Osiąga dł. do 12cm. Zarejestrowano go jako rasę w 1925 roku. Dopuszcza się wszystkie barwy oprócz czerwonej.

Kanarki z rysunkiem:
Do tej grupy zaliczamy dwie angielskie rasy: lizard i kanarek londyński.

Lizard:
Jego charakterystycznymi cechami są: czapeczka na wierzchu głowy i kropkowane upierzenie. Obie płci wyglądają podobnie. Czym więcej w u ptaków czarnej melaniny, tym piękniejsze upierzenie naszych ptaków. Najpiękniej ptaki te wyglądają po pierwszym pierzeniu. Z czasem kolor ich upierzenia blednie. Wyróżniamy ptaki: srebrne i złote. Rozmnażają się dobrze i same odchowują młode.

Kanarek londyński:
Osiąga długość ok. 14cm. Tak jak lizardy najpiękniejsze upierzenie uzyskuje w drugim roku życia, a później kontrastowość koloru blednie. Ubarwienie żółte z czarnymi skrzydłami i ogonem.

Kanarki śpiewajace:
Co prawda wszystkie rasy kanarków śpiewają, ale tylko ptaki z tej grupy mają najpiękniejszy, melodyjny głos. To one występują w konkursach śpiewu. Nauka śpiewu kanarków może się wydawać dosyć trudna, ale wystarczy porozmawiać z innymi hodowcami, którzy to wszystko wytłumaczą.

Kanarek harceński:
Mówi się, że jest to najpiękniej śpiewająca rasa kanarków. Dopuszcza się kolory: żółty, zielony i łaciaty. Podczas śpiewu nie otwierają dzioba. Ich głos jest cichy, melodyjny i jakby tłumiony.

Kanarek belgijski (malinoi):
Rasa otrzymana w Belgii prawie trzysta lat temu. Upierzenie: żółte – pomarańczowe. Dopuszcza się też szeki. Śpiew: bogaty, złożony nawet z 12 tur.

Kanarek hiszpański (timbrador):
Powstał z krzyżówek dzikiego kanarka z europejskim kulczykiem. Rasa ta jest znana od bardzo dawna. Osiąga długość 13cm. Ubarwienie: żółte, zielone lub łaciate.


Występuje też wiele barw pochodnych jak np.: czarno – czerwony, mozaika (czerwona, żółta) agat mozaika (…), opal agat mozaika (…), agat topaz mozaika (…), a także wiele odcieni.

Wzorowałem się na własnych doświadczeniach hodowlanych, rozmowach z hodowcami i książce: "Kanarki" - Jabłońskiego.
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-04-26, 13:32, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
 
Krzych M. Województwo: mazowieckie
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 8
Wysłany: 2007-08-10, 12:28   

Gdyby tak ten artykuł o rasach opatrzyć przykładowymi fotkami, to byłoby o wiele łatwiej ustalić jakiej rasy kanarki są hodowane w domach.
:)
Pozdrawiam i przesyłam fotkę mojego "ziółka" :)
Krzych

100_2669.jpg
Franek
Pobierz Plik ściągnięto 532 raz(y) 16,96 KB

Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2009-10-30, 19:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dino Województwo: dolnoslaskie
Dołączyła: 21 Lut 2008
Posty: 67
Skąd: Milicz
Wysłany: 2009-01-25, 19:15   

Czy moglibyście mi powiedzieć jakiej rasy jest ta samiczka ;)

P1050787.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 477 raz(y) 92,21 KB

 
 
 
Dino Województwo: dolnoslaskie
Dołączyła: 21 Lut 2008
Posty: 67
Skąd: Milicz
Wysłany: 2009-01-25, 19:17   

I proszę powiedzcie mi jeszcze jakiej rasy jest ten samczyk.

P1050783.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 482 raz(y) 90,75 KB

Ostatnio zmieniony przez Dino 2009-01-25, 19:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
tancerz2005 


Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 91
Wysłany: 2009-10-31, 22:30   

Wyjmij to lusterko z klatki. Ptakom nie powinno sie umieszczac lusterek w klatce. Poczytaj troche o tym...
 
 
lolek9898 
MŁODSZY REDAKTORWojewództwo: Małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 239
Skąd: Borzecin
Wysłany: 2010-07-21, 15:46   

Jakby mieli nie wkładać lusterek do klatki to by nie sprzedawali :D :D
_________________
Karol Czernek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 17