Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy wróbla można udomowić ?
Autor Wiadomość
indyk963 



Województwo: śląskie
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 275
Wysłany: 2010-05-19, 14:25   Czy wróbla można udomowić ?

Czy wróbla można udomowić i trzymać go w dużej wolierze i dokarmiać nasionami zbóż i chwastów ?
_________________
Moja hodowla:
http://www.forum.woliera....2faf12051#99866
 
 
Haall 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 53
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 78
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-05-19, 14:55   

W dużym skrócie - można. Tyle, że jest to nielegalne. Chyba, że uzyskasz pozwolenie na hodowanie ptaków rodzimych.
_________________
...mały plusk kolor pierzastych piątek...
 
 
 
paula 


Województwo: łódzkie
Dołączyła: 28 Sie 2009
Posty: 24
Wysłany: 2010-07-05, 16:42   

Nie można żadnego ptaka unieszczęśliwiać. Każdy dziki ptak najlepiej się czuje na wolności. Miałam "udomowionego" gawrona tzn. był bardzo stary, nie fruwał, miał problemy z chodzeniem, ponieważ plastikowe sznurki oplątane wokół palcy, zatrzymały dopływ krwi i część z nich porostu odpadła. Poprzecinałam sznurki, ale było już za późno. Żył 4 lata u mnie. Chodził swobodnie po podwórzu na ile pozwalały mu chore nogi, niestety nie był szczęśliwy, ale na wolności prawdopodobnie nie przeżył by tych lat. Pomagałam również kawkom, przeważnie młodym. Dokarmiałam je jeśli nie mogły jeść same - karmiłam na siłę do dzioba. Większość udało mi się uratować i przywrócić naturze. Niestety nie wszystkie się da uratować, a bardzo przykro jest, gdy zawodzą nasze możliwości, dlatego nie radzę dla kaprysu udomawiać żadnych ptaków.
_________________
Paula
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-05, 21:08   

jeśli jesteś egoistą to proszę bardzo! gdyby wróbel miał wybierać klatke lub wolność to wiadomo ze wybierze wolność nawet gdyby miał by zostać na drugi dzień zjedzony przez drapieżnika. swoją drogą u mnie na wsi kiedyś były chmary wróbli pamiętam jak rano młode pod dachem ćwierkały teraz nie ma już ani jednego.. przeprowadziły się do miasta :D tylko tam można je teraz spotkać
 
 
indyk963 



Województwo: śląskie
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-05, 21:13   

EEE u mnie to jest ich roje ! nie chce udomawiać wróbla tylko pytam czy jest to możliwe .
_________________
Moja hodowla:
http://www.forum.woliera....2faf12051#99866
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2010-07-05, 21:16   

jest możliwe tylko nie widze powodu po co to robić
 
 
lolek9898 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Małopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 26
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 238
Skąd: Borzecin
Wysłany: 2010-07-05, 21:29   

Wróbel nie jest pod ochroną gatunkową :D
_________________
Karol Czernek
 
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-07-05, 23:26   

Lepszy na wolności kąsek lada jaki, niźli w niewoli przysmaki.
Tyle ode mnie w tym temacie.
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2010-07-06, 00:18   
   Nr Tel.: 502108250


Wróbli nie trzeba "udomawiać", bo już to jest czynione od wielu lat i nawet hodowane są mutacje barwne tego ptaka. Szczególne Włosi się lubują w hodowli wróbli. Jednak zajmują się jego hodowlą tylko najwięksi spece, bo to nie jest ptak łatwy w hodowli, przynajmniej w stosunku do masowo hodowanych i rozmnażanych szczygłów.
 
 
ptero 


Województwo: kujawsko-pomorskie
Dołączył: 10 Cze 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-07-06, 09:39   

indyk963 napisał/a:
Czy wróbla można udomowić

Można i to bardziej niż większość innych dzikich ptaków. Pisał o tym nieżyjący już ornitolog J.Sokołowski, a i mnie się to przypadkowo zdarzyło. Jeśli dostaniesz do wychowania pisklę które ma jeszcze nie otwarte oczy, czyli w wieku ok. 7 dni, to wychowa się ptak całkowicie oswojony i bez zadnych zahamowań w stosunku do człowieka. Będzie oswojony aż zanadto, powiedziałbym. Właściwie nie do woliery, ale do swobodnego latania między ludźmi by sie nadawał. Jeśli jednak trafi się młody wróbel trochę starszy, taki z otwartymi oczami, to wprawdzie pokarm przyjmuje i rośnie, ale stopniowo dziczeje dzień po dniu coraz bardziej i nie da się tego zmienić.
Ale mówię tu o udomowieniu pojedynczego ptaka, nie wiem, czy jest to możliwe w odniesieniu do kilku osobników tak, żeby sobie żyły w wolierze i się rozmnażały. Ponadto, mam na myśli wróbla domowego, a nie mazurka. Bo jak jest z mazurkiem to nie wiem.
Rzecz jasna, osobną sprawą jest celowość takiego postępowania. Czym innym jest uratowanie znalezionego pisklęcia, a czym innym celowe hodowanie go i odmienianie mu normalnego życia.
Ostatnio zmieniony przez ptero 2010-07-06, 09:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 59
Wysłany: 2010-07-06, 15:27   

indyk963 napisał/a:
Czy wróbla można udomowić i trzymać go w dużej wolierze


udomowić, czy oswoić? a to jest różnica.

lolek9898 napisał/a:
Wróbel nie jest pod ochroną gatunkową


w Polsce wszystkie wróblowate są pod ochroną.

ptero napisał/a:
Jeśli dostaniesz do wychowania pisklę które ma jeszcze nie otwarte oczy, czyli w wieku ok. 7 dni, to wychowa się ptak całkowicie oswojony i bez zadnych zahamowań w stosunku do człowieka


jest to powszechne zjawisko wdrukowania (imprinting) występujące w krótkim czasie po narodzeniu lub otwarciu oczu, kiedy młody ptak lub ssak uczy się rozpoznawać rodziców i identyfikuje się z gatunkiem (również z odpowiednią płcią, itd itp itd), a więc potem to ty jesteś dla niego ptakiem-rodzicem a inne np. wróble to dla niego jakiś dziwny obcy gatunek.

paula napisał/a:
Nie można żadnego ptaka unieszczęśliwiać. Każdy dziki ptak najlepiej się czuje na wolności.


Oczywiście, ale całe to forum poświęcone jest ptakom w wolierach, klatkach, albo i kopiowanym, nie tylko domowym, ale przede wszystkim ???dzikim??? jak blaszkodziobe, kuraki, papugi (nie znam domowych, a ile osób trzyma) i inne.
Wróble też można oswoić, chować, hodować, ale do udomowienia to.......
J.
 
 
ptero 


Województwo: kujawsko-pomorskie
Dołączył: 10 Cze 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-07-09, 10:00   

Jacek napisał/a:
udomowić, czy oswoić?


Fakt, totalnie pomyliłem pojęcia. Przyznaję. I w samym temacie raczej nie chodziło dosłownie o udomowienie. Bo możliwość hodowania czegoś w domu, udomowieniem faktycznie nie jest.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12