Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare odmiany drzew owocowych
Autor Wiadomość
D.M. 


Województwo: Małopolska
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 48
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2010-06-28, 21:25   Stare odmiany drzew owocowych

Zbieram i szczepię stare odmiany drzew owocowych w celu ochrony ich przed wyginięciem oraz ze względu na swoją prywatną kolekcję. Jeśli ktoś w swoim ogrodzie lub okolicy ma drzewo które chciał by ocalić przed zagładą niech daje znać. Ja ze swojej strony mogę zaoferować zrazy do szczepienia z moich drzew od pospolitych złotych renet i antonówek po rzadkie węgierczyki i woskowe renety. Poszukuję starych biało i żółto owocowych odmian czereśni i wiśni. Interesują mnie zwłaszcza odmiany miejscowe. Nie wycinajcie starych drzew! Warto ocalić je od zagłady. Jeśli nie jest Wam obojętny los starych, ginących odmian, dajcie znać w tym temacie.
 
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-06-28, 21:33   
   Skype: hubert.szymanksi.


U mnie jest jeszcze parę alije czereśni poniemieckich sam ma w ogrodzie mam jedna cukrówka było więcej ale wycięte i gruszka sie ostała. Jak do tej pory nie spotkałem drzew o tak pysznych owocach jek te stare (ciemne grube czersnie). Z sentymentem wspinam duże śliwy poniemieckie ten smak i miąższ.
Podeślij mi swój e-mail to wyśle Ci parę fotek teraz owocujących drzew.
 
 
D.M. 


Województwo: Małopolska
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 48
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2010-06-28, 21:55   

Czereśnie najlepiej zaoczkować w sierpniu, większe prawdopodobieństwo że się przyjmą, śliw też szukam, z wielkich i fioletowo-niebieskich dawniej sadzona była LOWANKA, miała jedną wadę... dużo owoców gniło na drzewie. Prosił bym o podanie terminu dojrzewania owoców ( dojrzałość zbiorcza i w miarę możliwości konsumpcyjna), oraz opis drzewa tzn. raczej duże,średnie małe, korona wzniesiona, płacząca itp. Takie informacje pomogą w zidentyfikowaniu odmiany, o ile nie jest to tylko odmiana miejscowa, nie opisana.
jersey3@02.pl jeśli ktoś ma dokładniejsze informacje proszę pisać na ten adres
 
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-06-28, 22:36   

Witam.
Mam jabłoń "Piękna z Hernhut" (nie wiem czy tak to się poprawnie pisze).
Nie mam pojęcia czy jest wystarczająco starą i zaginioną odmianą, ale lubię ten smak jabłek. Jest rozpoznana przez fachowca (kilka lat wstecz wysyłałem owoce do Wrocławia, żeby to ustalić) więc pomyłki nie ma. Mam już młodą jabłonkę zaszczepioną, którą puki co uprawiam w donicy (brak miejsca).
Drugim drzewem owocowym jest grusza. Tu niestety nie wiem co to jest, być może jeśli znajomy będzie u siebie w domu w okresie dojrzewania owoców (przełom września i października) to wyślę i może rozpozna. Drzewo silnie rosnące, korona luźna. Owoce kuliste z nieznacznym wypiętrzeniem w okolicy ogonka, bez ordzawienia. W początkowej fazie skórka zielona z czerwonym rumieńcem, później żółta, bardzo słodka i soczysta. W czasach świetności drzewa pojedyncze owoce przekraczały wagą pół kilograma. Drzewo ma przynajmniej 50 lat, było na posesji zanim kupił ją mój ojciec. Niestety dotychczas nie udało mi się doprowadzić do "zrobienia młodszej wersji" i dopóki nie będę miał młodego egzemplarza ten pozostanie. Nie wiem czy będzie szansa zaszczepienia jej na podkładce z Pigwy, ale ta wersja ze względu na rozmiary byłaby lepsza.
 
 
Tomek83 
MODERATOR



Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-06-28, 23:20   

A czy ktoś wie, gdzie można zakupić sadzonki starych odmian drzew owocowych? Słyszałem, że są szkółki, które prowadzą produkcję i sprzedaż starych odmian.
Byłbym wdzięczny za informację.
_________________
Forum
akwarystycznne


Spis Hodowców http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9756
 
 
Jolek 
REDAKTOR



Województwo: śląskie
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 02 Gru 2008
Posty: 990
Wysłany: 2010-06-29, 07:18   

:) ja swoje kupowałam szczepione na podkładce w Szkółce drzew,krzewów i bylin Gałczyński i Slaski w Krakowie. tel 012/ 266-63-49.Wysyłają katalog, ceny przystępne w porównaniu z targiem. Obsługa słowna.
_________________
Jolek
 
 
Tomek83 
MODERATOR



Województwo: łódzkie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-06-29, 09:48   

Hmmm, szukałem w internecie ale w moich okolicach żadna szkółka nie prowadzis uprawy tych odmian. Pozostaje sprzedaż wysyłkowa ale takiej oocji z kolei takiej opcji nie widziałem na sptronach szkółek zajmujących się uprawą starych odmian drzew owocowych. Gdyby ktoś miał informacje na ten temat to proszę o info.
Pozdrawiam
_________________
Forum
akwarystycznne


Spis Hodowców http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9756
 
 
tp29 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 614
Wysłany: 2010-06-29, 19:33   

http://stareodmiany.pl/
To jest fajna strona w tym temacie i widzę, że pojawiła się już oferta drzewek jesienią tego roku.
Ja pisałem do nich na wiosnę, po długim oczekiwaniu Pani mi odpisała, że nie mają już sadzonek, kilka tylko (ale te akurat mnie nie interesowały) - kazała się odezwać jesienią. Napisała mi, że jest możliwość wysyłki, koszt sadzonki ok. 10 zł. Tak było.
Sam może skorzystam, chociaż jeszcze nie wiem. Zobaczymy;)
Powodzenia.
 
 
D.M. 


Województwo: Małopolska
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 48
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2010-06-29, 20:32   

http://www.szkolkajasinscy.pl/oferta.html#1
Tutaj można kupić stare odmiany.
Ja szczepie drzewka na podkładkach silnie rosnących, tj jabłonie na siewkach antonówki a grusze na gruszy kaukaskiej. Dzięki takiemu szczepieniu drzewa bez problemu mogą przeżyć co najmniej 50 lal i są odporne na mróz.
Szkółki oferują już dużo starych odmian, ale ja żeby mieć te szczególnie rzadkie i cenne, sprowadzam zrazy do szczepienia, np. z ogrodu botanicznego w Warszawie.
Jeśli ktoś nie umie sam zaszczepić drzewek wybranej odmiany, to proszę przesłać zrazy zimą, wtedy zaszczepię więcej drzewek danej odmiany i będę mógł za rok przesłać już gotowe derzwka.
 
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-07-02, 15:45   

Mi w tym roku na -dziesiąt prób, przyjęło się jedno szczepienie:/ Może będzie lepiej, ale faktycznie chętnie bym skorzystała z takiego szczepienia.. Grusze mam starą, prawdopodobnie salisbury ale pewności nie ma, a obok całe sady jabłoniowe, drzewa ok 60-70 lat. Tylko z tych drzew bardzo trudno pobrać zrazy, bo sa mikroskopijne przyrosty roczne. Część nowi właściciele zostawią a część pewnie pójdzie do wycinki, ale nie jestem pewna czy one są rasowe. Każde rodzi inne jabłka.
 
 
D.M. 


Województwo: Małopolska
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 48
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2010-07-04, 01:52   

Jeśli przyrosty są takie ''mikroskopijne'' to ewentualnie nadają się do oczkowania w sierpniu. Z takiego szczepienia przyjmuje się około 90% drzewek. Jeśli każde z drzew ma inne owoce to znaczy że to inna odmiana, nawet jeśli nie jest to odmiana zarejestrowana a ma wartościowe owoce to warto ją rozmnożyć.
 
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-07-04, 08:28   

JEdno to chyba ananas berżeniecki, a reszta nei wiem, w zeszłym roku mało miały owoców, ale w tym o ile nic się nie zmieni będzie sporo. Ten "ananas" ma bardzo dobre, duże owoce. Niestety oczkowac to ja nie umiem, a i z podkładkami problem.
 
 
D.M. 


Województwo: Małopolska
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 48
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2010-07-04, 12:23   

Jeśli brakowało mi podkładek wyhodowanych przeze mnie to wykopywałem dziczki które rosły koło dróg, rowów, na miedzach. Dziczków najlepiej szukać tam gdzie ludzie wyrzucają ogryzki. Wykopywałem już dość duże drzewka, które szczepiłem pod koroną. Ananasa z tego co wiem, to raczej można już kupić. Oczkowanie to nic trudnego, wystarczy gdzieś poczytać, albo zobaczyć jak ktoś to robi. Drzewa ziarnkowe tak szczepione przyjmują się bardzo dobrze; jeśli chodzi o pestkowe tu procent przyjęć jest mniejszy, najgorzej przyjmują się wiśnie.
 
 
 
adam_gnatek 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: pomorskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 550
Wysłany: 2010-07-09, 22:44   

u mnie rośnie papierówka, która ma około 60lat- jabłka są słodziutkie i dość sporych rozmiarów, również rośnie chyba cesarz wilhelm ale nie mam pojęcia czy na 100% to ta odmiana, żółtą czereśnie musiałem ściąć rok temu bo uschła nie wiedzieć czemu, posiadam także gruszę ma bardzo smaczne owoce, skórka żółta z brązowym chropowatym nalotem, owoce średniej wielkości- jedyna wada to taka że bardzo twardo są przyczepione do drzewa i jak już dojrzewają to osy są pierwsze:(
 
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-07-10, 00:48   

Mozesz spróbować poić osy colą. Kupuje się colę w biedronce, tam jest na cukrze nie na słodzikach, "hoop cola", bierze kubek plastikowy albo cos innego i wiesza przechylone tak żeby osy mogly wyjsc co jest dosc wazne. leje sie tak niecałe pół kubka coli, uzupełnia w miarę jak osy wypiją. U mnie trzymało osy z daleka od gruszek dopóki całkiem nie przejrzały, uszkadzały praktycznie tylko te które spadły, i nie zostały zebrane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12