Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziedziczenie koloru skorupki jajek
Autor Wiadomość
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-01-06, 11:13   Dziedziczenie koloru skorupki jajek

Witam.
Szukałam, ale nie znalazłam takiego tematu .
Mam na wolnym wybiegu kurki i koguty różne , mieszane. Sa tez maransy i kogucik araukany. Widzę, że towarzystwo jest mocno rozrywkowe i samo nie dba o czystośc rasy :diabel::

Włożyłam do inkubatora 6 jajek maransa. Nie wiem, czy cos z tego będzie. Ciekawi mnie, czy jeśli wykluje się kurka, to będzie znosic jajka białe, czy brązowe ?
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-08, 10:00   
   Skype: hubert.szymanksi.


Kolor jajka związany jest z działaniem 2 głównych genów.Faktycznie jest ich więcej, około 12 wpływających na tylko brązowy kolor, plus ich modyfikacje.
brązowy barwnik nazywamy ooporphryn, porphiryn (H2TPyP), Związek chemiczny powstający w wyniku przemiany hemoglobiny i osadza się na powierzchni skorupki jajka. N białym jajku pojawia się brązowy.

Potem napisze o niebieskim i zielonym jak znajdę czas.
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-08, 14:30   
   Skype: hubert.szymanksi.


Niebieski barwnik skorupki nazywany oocyanin ( cyanin ), jest produktem ubocznym żółci przy tworzeniu sie powłok jajka. Może pojawić się w różnych odcieniach niebieskiego i zmierzać w kierunku zielonego. Niebieski gen (O) dominuje nad białymi, kiedy niebieski, brązowy geny są obecne skorupka wydaje się być zielone. Zarówno brązowy i niebieski kolor powłoki może zmieniać swoja intensywność w sezonie nieśności kury.

Grzebień groszkowy jest uważany za silnie związany z genem O. Leghorny posiadają biała modyfikacje genów , które powodują bielszy kolor powłoki. Niektórzy hodowcy z wykorzystują krzyżówki Livorno lub Araukany do uzyskania do powłoki bardziej błękitnej. Niebieski kolor jaj Araucana jest gen dominujący - więc gdy Araucana jest skrzyżowana z inna rasa płci żeńskiej potomstwo zawsze będzie miało niebieski lub barwione jaja.

Niebieski X Niebieski = Niebieski
NiebieskiX Biały (Leghorn) = Niebieski
Niebieski X Brązowy (RIR) = Zielony
Niebieski X Ciemno Brązowy ( Maran) = Oliwkowo Brązowy

jaj arakuany.jpg
Plik ściągnięto 10589 raz(y) 5,13 KB

Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-01-08, 14:56, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-01-08, 15:48   

Foxhubert , dziękuję za wyjaśnienie . :d
Zrozumiałam z tego , że gen niebieskiego jajka jest dominujący , i córki mojego kogutka araukany będzie zawsze ? znosić jajka w różnych odcieniach niebieskiego .

Natomiast gen brazowego jajka nie jest dominujący , i córki kogutka maransa będa znosiły białe jajka . Tak ?

A kurki z brązowych jajek zniesionych przez kurkę maransa , w przypadku gdy tatusiem nie był marans będą jakie znosiły jajka ?
Przepraszam , że tak się dopytuję , ale jakoś średnio chcę mieć wyłacznie kolorowe jajka , a kogutek araukany jest nadzwyczaj pomysłowy w zdobywaniu kurek :ops:
Mam 8 , a właściwie 9 kogutków( jeden dorósł )od wszystkich ras swoich kurek , tylko średnio panuję nad ich potencjałem rozrodczym . Widze , jak prowadzają sie po podwórku we własnym gronie w swoich rewirach , i nagle myk , i któryś kogutek dopada nie swoją kurkę .
Kogut maransa ma małe pole do popisu , bo jest cieżki i leniwy . Ale kogucik araukany ................................. :sciana:
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2010-01-08, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-08, 16:22   
   Skype: hubert.szymanksi.


To co napisałem przeczytałem kiedyś gdzieś na włoskim albo bułgarskim forum i zanotowałem.

Sam tego nie wymisliłem.

a w odpowiedzi na Twoje pytania.

BIANKA1,
Zrozumiałam z tego , że gen niebieskiego jajka jest dominujący , i córki mojego kogutka araukany będzie zawsze ? znosić jajka w różnych odcieniach niebieskiego .
foxhubert,
Z tekstu wynika ze w lini przede wszystkim po ojcu TAK

BIANKA1,
Natomiast gen brazowego jajka nie jest dominujący , i córki kogutka maransa będa znosiły białe jajka . Tak ?
foxhubert,
Jakim genem jest gen brązowy nigdzie nie znalazłem ale stawił bym na córki po matkach o białych jakach mieszane. Natomiast po matkach o niebieskich jakach na 99% oliwkowo-brązowe

BIANKA1,
A kurki z brązowych jajek zniesionych przez kurkę maransa , w przypadku gdy tatusiem nie był marans będą jakie znosiły jajka ?
foxhubert,
Raczej różne odcienie brązowego.
Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-01-08, 16:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ShowGirl 
REDAKTOR



Województwo: łódzkie
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 29 Maj 2010
Posty: 1000
Wysłany: 2010-06-24, 13:00   

Te oliwkowe jajka piękne są, chętnie bym takie kurki miała. Ciemno brązowe zresztą też. Może jak się podszkolę w inkubacji to uda mi się takie do wyklucia kupic:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 18