Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kulczyk
Autor Wiadomość
XJustyna 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączyła: 15 Kwi 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-04-15, 11:52   Kulczyk

Witam serdecznie wszystkich miłosników ptaków :d
Ostatnio, kiedy jestem na działce często przylatuje do mnie patszek, kórego zidentyfikowałam (po bólach i mękach jako, że jestem laikiem w kwestii rozróżniania ptaków) jako kulczyka. Ptaszek ten okazał się o wiele bardziej towarzyski, niż inne i zlatywał z wysokich sosen, żeby przysiąść kilka metrów ode mnie. Przeczytałam, również tutaj na tym forum, że żywi się głównie nasionami i teraz mam pytanie - czy to dlatego nie zjadł mojej bułeczki? :D Chciałam mu coś podrzucić, a miałam tylko bułę pod ręką, ale nie widziałam, żeby jadł. I drugie pytanie - czy on jest u nas w Polsce tylko przelotem, czy jak wylęgną się młode, to odleci? Jeśli tak, to dokąd?
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2010-04-15, 13:35   

Kulczyk należy do rodziny łuszczaków zwanych inaczej ziarnojadami, więc pożera nasionka (chwastów). Nigdy nie widziałem, żeby kulczyk zajadał się chlebem. Pewnie nie widział w Twojej bułeczce pożywienia, tylko coś, co spadło na ziemię i leży ;)
Kulczyki są w Polsce lęgowe, chociaż część ptaszków na pewno można potraktować jako przelotne, bo lecą także na północ (najdalej do Zatoki Fińskiej - o ile się nie mylę), aby wyprowadzić lęgi. Wyprowadzają najczęściej 2 lęgi w sezonie i wędrują na zimowiska na południe Europy. Kulczyki są stosunkowo nowym gatunkiem w Polsce, bo pojawiły się bodajże w 2. poł. XIX wieku.
Pozdrawiam
 
 
XJustyna 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączyła: 15 Kwi 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-04-15, 13:54   

"Kulczyki są w Polsce lęgowe, chociaż część ptaszków na pewno można potraktować jako przelotne, bo lecą także na północ (najdalej do Zatoki Fińskiej - o ile się nie mylę), aby wyprowadzić lęgi. Wyprowadzają najczęściej 2 lęgi w sezonie i wędrują na zimowiska na południe Europy. Pozdrawiam[/quote]

Przepraszam, ale się pogubiłam :ops:
To one wyprowadzają lęgi w zimnych, czy ciepłych klimatach? Bo Zat. Fińska to chyba zimne rejony. U nas z kolei wiosną ciepło i też lęgują :? ?
Przyznam, że zimą u nas nigdy ich nie widziałam, więc pewnie tak jak piszesz, odlatują na południe.
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2010-04-15, 16:18   

Ptaki (ogólnie) zimę spędzają w klimatach cieplejszych, a żeby wychować młode wędrują na północ. Na przykład owadożerne mają w tym czasie dużo więcej pokarmu w klimatach chłodnych, bo owady mają krótki czas na rozwój i występują w dużo większej ilości niż np. w klimacie śródziemnomorskim. W cieplejszych klimatach zimują, przeważnie w stadach ;) . Podobnie jest z kulczykiem. Ptaki migrują w cieplejsze rejony, niż te, w kórych wyprowadzają lęgi, np. sikory, które widzimy zimą przy karmnikach wcale nie są tymi samymi ptakami, które wiosną śpiewają, a później karmią młode (zimowe przylatują z północnego wschodu). Mam nadzieję, że nie namieszałem.
 
 
XJustyna 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączyła: 15 Kwi 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-04-16, 08:42   

Teraz rozumiem :d
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Szkoda mi będzie jak kulczyki odlecą, są bardzo przyjazne i w porównaniu do innych mało płochliwe, przynajmniej te, które mnie odwiedziły.
 
 
XJustyna 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączyła: 15 Kwi 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-04-16, 09:08   

i jeszcze, żeby nie być gołosłownym ;) załączam zdjęcia "moich" kulczyków (mam nadzieję, że teraz się nie okaże, że to nie kulczyk :d )

mam nadzieję, że się załączą....

kulczyk2.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 413 raz(y) 287,8 KB

kulczyk1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 371 raz(y) 187,46 KB

 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2010-04-16, 13:07   

Kulczyk ;) jak śpiewa podobnie do dzwonienia kluczami, to kulczyk ;)
 
 
zięba 


Województwo: śląsk
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Kwi 2009
Posty: 70
Wysłany: 2010-04-17, 13:45   

A jak taki gwizd to trznadel.
Bo mnie on bardziej na trznadla wygląda (Daniel, czy kulczyk ma biel na sterówkach?). I na głowie rysunek wydaje mi się bardziej trznadlowaty. Ale się nie upieram.
 
 
Daniel Kübler 



Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Igołomia
Wysłany: 2010-04-17, 14:51   

Nie wiem czy ma, bo nigdy nie zwracałem uwagi na ogon u wróblaków (no może poza krukiem, skowronkiem i dzierlatką) ;)
Szczerze mówiąc, rzuciłem tylko okiem na pierwsze zdjęcie :ops: na drugim widać, że ptak ma długi i ostry - w porównaniu z kulczykowym malutkim i bardziej zaokrąglonym- dziób.
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2010-04-18, 12:21   

Witam! Ten ptak to z całą pewnością trznadel.Kulczyk jest wiele mniejszy.
POzdrawiam,D
_________________
Darek
 
 
XJustyna 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączyła: 15 Kwi 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-04-20, 08:32   

Ojej :D
Moim drugim typem był trznadel, ale z opisu wynikało, że jest sporo większy od wróbla, a ten, który przyleciał był tylko trochę większy ;)
A trznadel też jest tylo "przelatujący" przez Polskę?
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2010-05-08, 15:39   

Trznadle są u nas przez okrągły rok.Zimą zajadają się ziarnami pezenicy i owsa,a wiosną budują gnizada w naszych ogrodach.Najchętniej wybierają iglaki.Pozdrawiam,D
_________________
Darek
 
 
XJustyna 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączyła: 15 Kwi 2010
Posty: 6
Wysłany: 2010-05-10, 12:54   

darek72 napisał/a:
Trznadle są u nas przez okrągły rok.Zimą zajadają się ziarnami pezenicy i owsa,a wiosną budują gnizada w naszych ogrodach.Najchętniej wybierają iglaki.Pozdrawiam,D


Dziękuję za odpowiedź. Trznadle wciąż mnie odwiedzają, z czego się bardzo cieszę :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14