Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pióra - niezwykły wytwór natury.
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-08-01, 22:05   Pióra - niezwykły wytwór natury.

Pióra – niezwykły wytwór natury.

Obserwując ptaki, przebywając z nimi na co dzień, można się zastanowić, dlaczego natura wymyśliła taki twór jakim są pióra. Na początku kiedy patrzymy na ptaka uderza nas jego barwa, kształt i zachowanie. Mało kto się zastanawia nad tym, jak powstała wierzchnia okrywa ciała podniebnych zdobywców i w jakich celach jest wykorzystywana. Można się pokusić o stwierdzenie, że pióro jest tworem doskonałym, ba można powiedzieć, że jest jednym z największych osiągnięć natury. Poprzez jego lekkość, strukturę i konstrukcję umożliwia ptakom latanie oraz wiele innych czynności. Lecz na początku trzeba wspomnieć o jego pochodzeniu.

Pióra to martwy twór skóry powstały w toku ewolucji z gadzich łusek. Wyrastają z brodawek naskórka - komórek mezodermalnych. Pióra jako wierzchnia pokrywa ciała ptaków nadają mu opływowy kształt. Ułożone są w sposób dachówkowy nachodząc jedno na drugie. Budowa pióra jest bardzo interesująca. Mianowicie podstawą pióra jest oś składająca się z dwóch części: górnej przypominającej czworobok (stosina) i dolnej owalnej (dutka). Wewnątrz dutki znajduje się dusza - przestrzeń powietrzna podzielona delikatnymi łuskowatymi przegrodami.
Na osi osadzone są dwa rzędy (zewnętrzny i wewnętrzny) chorągiewek, które składają się z większych i widzianych gołym okiem promieni oraz drobnych promyków odchodzących mniej więcej prostopadle do promieni. Promyczki są zakończone haczykami umożliwiającymi szczepienie się z następnymi promykami.

Pióra mogą też mieć różną strukturę. Najpowszechniej spotykane są pióra „gładkie”, lecz występują pióra w formie lokowanej, jak na przykład u gołębi loczków uniemożliwiające im szybki, sprawny lot. Kolejnym przykładem modyfikacji piór gładkich są pióra jedwabiste występujące u kilku ras kur. Pióra takie są miękkie, ich stosiny są bardzo elastyczne, chorągiewki rozwichrzone, sprawiające wrażenie niezwykłej miękkości, puszystości nasuwającej chęć przytulenia się do ptaka posiadającego taką szatę.

W trakcie rozwoju ptaka można wyróżnić kilka rodzajów piór. Pierwsze pióra, jakie występują na ciele młodego, świeżo wyklutego pisklęcia, to pióra puchowe - embrionalne. Puch w trakcie procesu pierzenia wypychany jest przez rosnące pierwsze pióra szaty młodocianej, na których końcach pozostaje specyficzne znamię w kształcie delikatnego wcięcia pozostawiane przez pióra embrionalne. W szacie ptaka dojrzałego wyróżnia się pióra puchowe, sterówki, lotki oraz pióra pudrowe.

Pióra puchowe stanowią warstwę izolacyjną ciała ptaka. Zbudowane są z cienkiej osi, oraz z miękkich promieni nie łączących się ze sobą. Zapewniają ochronę przed zimnem i nagłymi skokami temperatury. Doskonałym przykładem jest tutaj rząd blaszkodziobych i pingwiny. Ptaki z tych rodzin występują w strefie klimatu umiarkowanego (kaczkowate) i polarnym (pingwiny). Oba te klimaty cechują się znacznymi wahaniami temperatury. Kaczkowate wykorzystują też swój puch do wyścielania gniazda i ochrony jaj przed wychłodzeniem w momencie, kiedy samica schodzi z gniazda.

Sterówki są to wyspecjalizowane pióra znajdujące się w ogonie, służące do sterowania oraz zmiany kierunku lotu. W zależności od gatunku moją one różnoraki kształt, poczynając od krótkich szerokich u malutkiego kolibra do bardzo długich wąskich u jaskółek czy rybitw.

Lotki tworzą powierzchnię nośną skrzydła, są rozmieszczone na krawędzi skrzydła, tak jak sterówki mogą mieć różne rozmiary zależnie od gatunku ptaka. Najbardziej rozwinięte lotki a zarazem uniemożliwiające latanie maja argusy, które wykorzystywane są do przyciągnięcia samic w trakcie toków.

Pióra pudrowe posiadają nieliczne gatunki ptaków. Pióra te charakteryzują się niezwykłą kruchością. Rozcierane są przez ptaki dziobem i w ten sposób uzyskiwany puder wykorzystywany jest do pielęgnacji pozostałych piór.

Wyżej opisane rodzaje piór noszą nazwę konturowych, ponieważ nadają ciału ptaka kształt.

Kolejną cecha piór poza czasami finezyjną strukturą jest ich barwa. Można stwierdzić, że ptaki muszą być ulubionymi stworzeniami Boga, ponieważ chyba żadne inne organizmy żywe nie są tak pięknie ubarwione. Kolory ptaków mają bardzo szeroką gamę kolorów, od spokojnych szarości przez delikatne pastele, jaskrawe odcienie ciepłych kolorów po metaliczne i połyskliwe kolory minerałów szlachetnych. W każdym, choćby najskromniejszym upierzeniu jest coś, co przykuwa uwagę. Nie zawsze jednak ubarwienie ptaka wywołane jest poprzez nagromadzenie pigmentu w piórach, lecz jest to gra światła odbitego lub załamanego na powierzchni piór. Przykładem takiego zjawiska jest upierzenie kaczki karolinki. Ptak wygląda przepięknie połyskując metaliczną zielenią swojej szaty, natomiast pojedyncze pióro jest szare i niepozorne. Najbardziej przykuwające uwagę ludzkiego oka są pióra jaskrawe, jakimi cechuje się większość ptaków rajskich, kolibry, papugi oraz większa część tropikalnych kuraków.

Pióra stanowią bardzo dobrą izolację termiczną oraz, dzięki możliwości natłuszczania ich wydzieliną gruczołu kuprowego, niektóre gatunki są wodoodporne, ta cecha ułatwia bytowanie w niekorzystnych warunkach lub ułatwia żerowanie.

W szacie ptaka występują części ciała bardziej lub mniej opierzone, tak wiec można upierzenie podzielić na odcinki o różnym stopniu opierzenia. Są to perylia i aperylia. Na ciele ptaka pióra rozmieszczone są w następujący sposób:
- głowa: kantarek - piórka pomiędzy okiem a dziobem,
- ciemię: pióra na wierzchy głowy,
- pokrywy uszne: przysłaniają otwory ucha,
- kark: pióra szyjne i karkowe,
- płaszcz: górna część grzbietu – pióra barkowe (może ?)
- dolna część grzbietu: pióra pleców,
- pióra barkowe (karkówki),
- pióra podbarkowe (podbarkówki); występują pod skrzydłami,
- kuper: pióra pomiędzy plecami a ogonem,
- pióra brzuszne: pióra piersi i brzucha,
- ogon: sterówki,
- pokrywy nadogonowe,
- pokrywy podogonowe,
- skrzydła: lotki I rzędu, lotki II rzędu, lotki III rzędu,
- pokrywy.

Ptasie pióra dzięki swoim niezwykłym zdolnościom i aerodynamicznej budowie pozwalają ptakom na wzbijanie się w przestworza. Lecz pióra są wykorzystywane nie tylko do tego celu. Większość ptasich gatunków rozwinęło charakterystyczne dla siebie zachowania tokowe, w większości zsynchronizowane z kształtem, kolorem piór, np. samica pawia wybierze na partnera koguta z większą ilością połyskliwych oczek na bujnym trenie, wytworzonym z piór siodła. W toku ewolucji niektóre pióra twarzy przekształciły się w pióra czuciowe, np. u kiwi lub strusia.

Pióra służą też jako materiał wyścielający gniazdo. Przykładem takiego wykorzystywania piór jest ochocze zbieranie ich w trakcie budowy gniazda przez ptaki z rodziny wróblowatych, lub też podniebne akrobacje jaskółek w pogoni za unoszącym się w powietrzu puchem. Niektóre ptaki mają wręcz obsesyjną manię na punkcie znoszenia do gniazda piórek cechujących się określoną barwą.

Pióra jako twór uniwersalny i ponadczasowy znalazły też swoje miejsce w życiu człowieka. Wykorzystywane były do różnych celów, miedzy innymi jako ozdoby strojów ludowych, w rytuałach, w przemyśle itp.
Pióra znajdują uniwersalne zastosowanie nie tylko w życiu ptaków, lecz gdyby nie ich urokliwe piękno świat byłby szary i ponury pozbawiony tego delikatnego dokończenia boskiego planu stworzenia.


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.

mateusz20
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-04-23, 01:57, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-08-02, 07:45   

mateusz20 napisał/a:
Pióra to martwy twór skóry powstały w toku ewolucji z gadzich łusek
pióra z łusek bzdura pióra na samym początku powstały prawdo podobnie z włosów bo na nie których ciałach dinozaurów (teropodów) znajdowane są rurkowate wypustki podobne do dudki i pióra.Te wypustki służyły do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi a samicą pomagały utrzymać stałą temperaturę podczas inkubacji jaj.Następnym krokiem w ewolucji pióra było pióro puchowe które lepiej chroniło niż pióro rurkowate .następnym krokiem była przemiana pióra puchowego w pióro okrywowe jeszcze lepiej chroniące przed czynnikami środowiska .Pierwsze lotko i sterówki za obserwowano u "sinozauropteryxa" w tłumaczeniu pradawny ptak miał on pióra już współczesnych ptaków i prawdopodobnie mógł latać lecz miał jeszcze kilka cech gadzich a mianowicie długi ogon ,palce w skrzydle i zęby drapieżnych dinozaurów żywił sie owadami.
Mój tekst napisałem na podstawie filmu dokumentalnego "Jurasica"emitowanego na programie discovery science
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTORWojewództwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-08-02, 13:53   

Tylko nawet przed włosami były łuski... :hmm:
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-02, 14:00   

mateusz20, naprawde świetny artykuł :!: ;)
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTORWojewództwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-08-02, 14:02   

No widać profesjonalizm :)
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia PatriotkaPomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2007-08-02, 14:07   

Dobra robota 8-)A tu przydatny link z rysunkami (na dole):
http://www.ptaki.info/edukacja/edukacja.php?id=13
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
Ostatnio zmieniony przez Kamikazi 2007-08-02, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
niemawcale 


Województwo: mazowieckie
Dołączyła: 07 Mar 2010
Posty: 7
Wysłany: 2010-04-03, 14:44   

mateusz20, "Można stwierdzić, że ptaki muszą być ulubionymi stworzeniami Boga, ponieważ chyba żadne inne organizmy żywe nie są tak pięknie ubarwione."

Ładnie powiedziane :)
 
 
malwa Województwo: śląskie
Wiek: 29
Dołączyła: 14 Lis 2009
Posty: 56
Wysłany: 2010-04-22, 22:47   

Dodam, że niektóre pióra ptaków świeca w ultrafiolecie, np szpak oswietlony uv wygłada jakby byl caly w kolorowych swiatełkach... świecą tez niektóre pióra falistych (i woskówka)

(zdięcia są mojego autorstwa)

piora2.JPG
Plik ściągnięto 4275 raz(y) 68,19 KB

piora.JPG
Plik ściągnięto 4275 raz(y) 80,23 KB

uv2.JPG
Plik ściągnięto 4275 raz(y) 87,75 KB

uv.JPG
Plik ściągnięto 4275 raz(y) 54,07 KB

białe.JPG
Plik ściągnięto 4275 raz(y) 68,21 KB

Ostatnio zmieniony przez malwa 2010-04-22, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
malwa Województwo: śląskie
Wiek: 29
Dołączyła: 14 Lis 2009
Posty: 56
Wysłany: 2010-04-22, 23:24   

Kilka ciekawych piórek:

(piórka też z mojej kolekcji)

sroka.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 69,58 KB

sójka.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 76,94 KB

paw.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 87,8 KB

łyska i krzyżówka.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 70,44 KB

kura.JPG
przepraszam za ignorancje, ale sie nie znam, więc tylko: kura
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 71,52 KB

falista.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 62,26 KB

dzięcioł zielony i mały.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 66,48 KB

bażant.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 72,06 KB

amadyna ostrosterna i zebrowata.JPG
Plik ściągnięto 4244 raz(y) 54,53 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 29