Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-04-26, 09:44
Dziedziczenie Barw.... u kur.
Autor Wiadomość
CDRolnik 


Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 71
Wysłany: 2008-02-07, 20:51   

Witam!
Jakiego koloru potomstwo wyjdzie z takich połączeń:
-Kogut Sebrytki złotej x Kura Sebrytki srebrnej,
-Kogut Cochina min. biały x Kura Cochina min. Czarna :?:
 
 
Arek-miłośnik 



Województwo: mazowieckie
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 295
Wysłany: 2008-02-07, 22:25   

Wydaje mi się że kochiny będą i czarne i białe a z sebrytkami to nie wiem ale raczej się pomieszają kolory i wyjdzie ci złoto-srebrne potomstwo które może mieć źle obrzeżone pióra(ale może się mylę)
_________________
pozdro...
 
 
Sirmaksiu
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-25, 17:21   

Mam pytanie. Jaka barwę bedą miały kury jeśli skrzyżuję czrnego faverolla z łososiowym?
 
 
Agori 



Województwo: Wielkopolskie
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 28
Wysłany: 2008-02-25, 18:49   

CDRolnik napisał/a:
Jakiego koloru potomstwo wyjdzie z takich połączeń:
-Kogut Sebrytki złotej x Kura Sebrytki srebrnej,


Gen srebrzystości dominuje nad genem barwy złotej, wiec na logikę biorąc powinny być srebrne. Ale nie do końca jestem pewien, tzn. czy chodzi o srebrzystość typu: jasny nalot na ciemnym (czarnym) tle, czy o każdego rodzaju srebrzystość (choćby tę u Sebrytek).

Z bielą i czernią sprawa jest bardziej skomplikowana...
 
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-15, 21:49   Dziedziczenie Barw.... u kur.

Jakiej barwy może być potomstwo po kogucie sułtana białego i niebieskiej kurce?
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-16, 08:31   

Wszystko zależy od tego, jaka to jest biel - recesywna czy dominująca? Przypuszczam jednak, że recesywna, a więc mogą być pod nią ukrytych wiele różnych kolorów. Ostatnio w przypadku sułtanów, pomimo tego, że w wielu standardach uznany jest jedynie kolor biały, w tym w standardzie europejskim, hodowcy bardzo dużo eksperymentują i wszystko jest możliwe. Widziałem już na własne oczy sułtany czarne, jastrzębiate, niebieskie, a nawet żółte i czerwone. Te ostatnie były jednak marnej jakości.
W podobny sposób eksperymentowałem z bielą i niebieskością u czubatek polskich. Dałem jednak sobie z tym spokój właśnie ze względu na recesywność bieli.
Osobiście uważam, że sułtany, z uwagi na aurę pewnej legendy, która je otacza powinny pozostać białe. Jest tyle innych ras, na których można i powinno się eksperymentować, choćby czubatka polska. Tu można wyładować swoją innowacyjność i energię.
Jest jeszcze jeden aspekt, który przemawia przeciwko zbytniemu rozdrabnianiu się, a mianowicie u sułtanów trzeba nieustannie "pilnować" kilku zmiennych, bardzo trudnych do utrzymania cech, a gdy dojdzie jeszcze jeden, czyli barwa, to znacznie to utrudni pracę hodowlaną.
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-16, 21:22   Dziedziczenie Barw.... u kur.

Proszę się nie martwić, ja pytam z czystej ciekawości. Dostałem propozycję niebieskiej kurki, ale nie zamierzam przyjmować jej do moich białasków :stop: Nawet jeśli to raczej nie będę jej rozmnażał. Co do kogutka, to pochodzi z "czystej" białej linii, a ja cenię ten standard ;)
Ostatnio zmieniony przez Jaro 2008-07-16, 21:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2009-11-11, 16:03   

Witam!
Mam takie pytanie czy na podstawie zdjęcia które zamieszczam można określić kolor kury? Jeżeli tak to co to może być za barwa?

Co to za kolor upierzenia.jpg
Plik ściągnięto 16069 raz(y) 97,57 KB

 
 
18marcinnn 
REDAKTOR



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 06 Cze 2008
Posty: 618
Wysłany: 2009-11-11, 20:21   

wj1964, to barwa kuropatwiana ;)
_________________
marcinnn
Ostatnio zmieniony przez 18marcinnn 2009-11-11, 20:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2009-11-12, 20:05   

Dzięki 18marcinnn, że chciało Ci się odpowiedzieć.
Przyznaję się że była to z mojej strony prowokacja pewnego rodzaju.
Fakt, że zbliżenie grzbietu kury wygląda jak barwa kuropatwiana, ale jak patrzę na właścicielki tych grzbietów w całości to już takiej pewności nie mam. Przeglądam wszystkie dostępne mi fotografie w książkach i nie wiem. Gdyby jeszcze pierś była łososiowa, no to tak. Natomiast przy fotografiach z innymi wariantami kuropatwianej barwy niż u Włoszek, czy Zielononóżek zwyczajnie się gubię.
Rozważam jakiego w przyszłym roku dodać do nich koguta.
A jedna z właścicielek takiego grzbietu w całości wygląda tak:

Młoda.jpg
Plik ściągnięto 16024 raz(y) 26,35 KB

 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2009-11-13, 23:20   

wj1964 ta kurka jest „wyskokiem” z barwy kuropatwianej. Ptaki nie ustabilizowane dają różnorodne potomstwo. Kurka na fotce ma delikatne podwójne łuskowanie (takie jak występuje u cochinów) oraz kolor szyi podchodzący pod barwę kreskowaną. (taka barwa występuje u kur fryzyjskich bądź hamburskich)
Patrząc jeszcze na inne zdjęcia przedstawiające Twoje „kundelki” wnioskuję, że masz w stadzie ptaki podchodzące pod barwę przepiórczą (taką barwę mają, np.; kury rasy Bassette czy brodacze watermalskie) i te kurki, o których piszesz mają coś z tej barwy.
 
 
pszemo 


Województwo: Sląskie
Wiek: 44
Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 16
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-11-14, 18:29   czy coś z tego będzie

Witam,mogę skrzyżowac kure matke z synem,nie będzie to miało wpływu na jakośc,Bo mam koguta czarnego z żółtym nalotem na szyi i troche na reszcie piór i czarną kure i wyszły z tego prawie czarne kogutki z lekkim nalotem na szyi i jeden tak jakby niebieski ale wracając to chciałbym połączy tego prawie czarnego koguta(syna) z czarna kurą jego matką i czy wyjdzie mi czxarne potomstwo z tego,wiem że niezle namotałem ale proszę w miare możliwości o odpowiedz,dziękuje pozdro
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2009-11-15, 16:13   

potomstwo z kojarzeń rodzinnych zawsze traci na jakości nawet jak tego gołym okiem nie widać... a z tej krzyżówki którą chcesz zrobić to wyjdzie czarne potomstwo ale kogutki raczej też będą mieć kolorowe prążki bo tak to juz jest ze koguty są bardziej barwniejsze od kur przykład krzyzówki którą ja robiłem; czysty rasowo biały kogut silka (wstecz nie miał przodków o ubarwieniu złotym) + kura rasy białoczub holenderski potomstwo od nich: kurki prawie wszystkie były jednolicie czarne a wszystkie kogutki byly czarne i miały mnóstwo złotych prążków od czuba poprzez szyję (najbardziej prążkowaną) po plecy i skrzydła
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2009-12-26, 10:11   

A może mi ktoś opisać różnice w ubarwieniu kogutów "kuropatwianego" i "pszenicznego", bo właśnie przyglądam się zdjęciom w książce i specjalnej różnicy nie widzę!
No może u pszenicznego końcówki piór grzywy są jaśniejsze, ale to może być równie dobrze inaczej padające światło podczas robienia zdjęć.
Zależałoby mi na cechach ewidentnie różniących te dwie odmiany kolorystyczne.
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2009-12-29, 15:29   

Koguty pszennicze są trochę jaśniejsze od kuropatwianych. Ale warto natomiast przyjrzeć się pszenniczym kurkom (są całkiem innej barwy)...



Na ostatniej wystawie w Niemczech, spotkałem się przypadkowo z znajomym niemieckim hodowcą sułtanów. Chwilę pogadaliśmy... i nagle dał niewielki kartonik. Otworzyłem, a tam: kuropatwiana kurka sułtanka. Powiedział, że mam ją sobie wziąść i... hodować. Mam ją dalej u siebie. Niewiem co z nią zrobię, bo sułtanów już nie hoduję... - miałem tylko "kolorowe sułtany" (niebieskie, czarne, jastrzębiate i inne) i trochę się na nich rozczarowałem...

Wiem, że kurkę tej odmiany posiada również Tomasz Szymkiewicz-hodowca sułtanów...

Więc jak widać nasi zachodni koledzy nieźle kombinują... :d
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 18