Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Arbuz.
Autor Wiadomość
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-11-27, 08:32   Arbuz.

Arbuz.

Czy ktoś z WAS podaje ten owoc w miesiącach kiedy jest on dostępny w sklepach ? Moje ptaki go wcinają aż do samej skórki którą pozostawiają tylko cieniutką. Jedzą papugi, małe ptaszki, bażanty jak i kury jadły (już nie mam ich).

Zawiera aż 92 % wody, dlatego też dobrze gasi pragnienie. Ma orzeźwiający smak, do czego przyczynia się zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego i słodkawy, przyjemny smak. Ma znikomą zawartość witamin; zaledwie 0,03 mg% B1, 0,04 mg% B2 i 6 mg% C. Zawiera trochę potrzebnych organizmowi pierwiastków: ok. 70 mg% potasu, 11 mg% wapnia , 8 mg% chloru, 8 mg% sodu, 7 mg% siarki, 3 mg% magnezu i fosforu, 02 mg% żelaza i ok. 0,07 mg% miedzi. Ma znikomą wartość energetyczną - zaledwie 10 kalorii w 100 g.
Polepsza przemianę materii, wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Jest też używany do maseczek na skórę, działa bowiem przeciwzmarszczkowo, tonizująco i ściągająco, pomaga przy leczeniu stanów zapalnych skóry i zajadów.
Arbuz dzięki dużej zawartości wody w owocach jest gatunkiem moczopędnym, zalecanym dla chorych na nerki. Z badań wynika również, że podobnie jak pomidor i czerwony grejpfrut jest źródłem likopenu, który ma właściwości wspomagania leczenia chorób nowotworowych.

http://www.hipernet24.pl/.../b/018/1833.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-07-18, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-11-27, 10:54   

Moje kury również uwielbiają arbuzy i jak zauważyłeś, zostawiają jedynie smętne resztki, w postaci cienkiej skórki :D

Z innych dyniowatych polecam ogórki i cukinie, też bardzo lubiane przez moje ptaki :)
Arbuzy i ogórki są świetne dla ptaków ruszajacych w podróż . W jednym mają jedzenie i wodę ;)
 
 
CDRolnik 


Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 71
Wysłany: 2007-11-27, 14:54   

Ja też podaję Arbuz swoim kurom, bardzo chętnie go jedzą.
 
 
nephrite22 


Województwo: podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 30
Wysłany: 2009-08-21, 12:18   

W tym roku pierwszy raz mam arbuzy w polu, więc szkoda mi ich dawać kurom, ale czasami wyrzucam kurom skórkę i wyobraźcie sobie, że zjedzą do ostatniego kawałka :) Podobnie z cukinią i melonami, które w tym roku trochę zaniedbałem i nie nadają się do jedzenia. Kury za to wsuwają je jak szalone :)
 
 
ania tal 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Kwi 2008
Posty: 118
Wysłany: 2009-08-23, 10:46   

Mój kanarek uwielbiał arbuzy. Wciąż mam przed oczyma ten widok jak wychodził z klatki i przylatywał na spodeczek i delektował się tym rarytasem :) a teraz moim zebrom podaję ogórka i marchewkę z brzoskwinią, no i węgiel po takiej uczcie ;)
_________________
PTAKI SĄ JAK ANIOŁY - PIĘKNE I TAJEMNICZE
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13