Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepiórki
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-23, 22:03   Przepiórki

Przepiórki

Coraz rzadziej można usłyszeć w kwietniowe poranki tokujące na łąkach koguciki, które w razie zagrożenia podrywały się szybkim, pionowym lotem w górę, zbijając w ten sposób przeciwnika z tropu. Przepiórki niegdyś były natchnieniem dla artystów, dziś są reliktem minionych lat szlacheckiej Polski. W przeszłości ptaszki te były obiektem wielkich dworskich polowań z sieciami. Przepiórka jest jedynym migrującym kurakiem, który jesienią z północnych krajów Europy przemieszcza się w rejony śródziemnomorskie, aby tam przeczekać zimę. W naszym kraju jest objęta całkowitą ochroną. Lecz na terenach zimowisk są urządzane na nie polowania, podczas których giną tysiące tych małych niepozornych szarych ptaszków. Wszystko to spowodowane jest tym, że mięso przepiórcze uznawane jest za wielki przysmak.
Na świecie występuje kilka gatunków Przepiórek: Przepiórka japońska, Przepiórka zwyczajna, Przepiórka mandżurska, Przepiórka indyjska, Przepiórka pstra, Przepiórka rudogardła, Przepiórka błotna, Przepiórka chińska, Przepiórka modra, Przepiórka nowogwinejska. Naszym rodzimym gatunkiem jest Przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix), która jest ptakiem skrytym i częściej ją można usłyszeć niż zobaczyć. Ptaszki te są podobnie ubarwione jak ich dalekowschodnia kuzynka Przepiórka japońska. Nasze rodzime Przepiórki nie nadają się do hodowli fermowych z prostego powodu są mało wydajne i nie znoszą takich ilości jajek jak inni przedstawiciele tej rodziny a po za tym są wrażliwe na spadek temperatury. I jeśli ktoś zdecyduje się na ich hodowle musi pamiętać o tym, że ptaszki te trzeba przenieść na okres zimowy z woliery zewnętrznej do ogrzewanego jasnego pomieszczenia. Przepiórka zwyczajna mierzy ok. 20cm długości i nosi szatę brązowo–szarą. U ptaszków tych występuje słabo zaznaczony dymorfizm płciowy (samca można rozpoznać po białawym wzorze na głowie ciemniejszym ubarwieniu z połyskiem i mniejszej masie ciała.).
Jak w większości rodzin tak i u Przepiórek występują rasy, które można uznać za karły,
lub giganty. Przepiórka chińska jest najmniejszym na świecie przedstawicielem tej rodziny i jednocześnie jest to gatunek o najładniejszym, najbardziej kolorowym upierzeniu. Dzięki tym cechą można ją utrzymywać w domy jako ptaka ozdobnego w wolierach wewnętrznych wraz z innymi gatunkami ptaków ozdobnych (nie na leży ich utrzymywać w jednej klatce z słowikami gdyż ptaki te mogą zabijać pisklęta przepiórcze). Przepiórki tego gatunku ze względu na małe rozmiary (13-14cm) nie nadają się do hodowli fermowej. Gatunkami nadającymi się do towarowej produkcji jaj i mięsa są Przepiórki japońskie (typ nieśny – szary i typ mięsny – biały), Przepiórka rasy Faraon i brojler Belgijski (typ – mięsny). Najwięcej wysokiej jakości mięsa uzyskuje się od Przepiórek rasy Faraon (masa dorosłego osobnika to ok. 400g), natomiast najwięcej jajek produkują Przepiórki Japońskie ok. 300 jaj rocznie – taką ilość jajek można uzyskać dzięki szybkiemu metabolizmowi – Przepiórki utrzymywane w typie fermowym znoszą dwa jajka dziennie. Przepiórki można utrzymywać na kilka sposobów: w wolierach zewnętrznych, wewnętrznych, klatkach i w systemie podłogowym. Chcąc trzymać przepiórki w wolierach zewnętrznych przez cały rok należy pamiętać o tum, aby znalazły się w niej miejsca zaciszne osłonięte od wiatru, w których ptaki mogłyby znosić jajka i schronić się przed niekorzystnymi warunkami środowiska. W wolierze obsada ptaków powinna wynosić 1 metr kwadratowy na jedną przepiórkę. Woliera nie musi być wysoka wystarczy 1.20m. jej fundament powinien sięgać głębokości 30cm (zapobiegnie podkopaniu przez drapieżniki) również na wysokość 30cm nad fundamentem powinna być zamieszczona osłona z desek, która ochroni ptaki przed przeciągiem. Dach woliery powinien być zbudowany z dwóch warstw. Pierwsza zewnętrzna może być wykonana z eternitu, natomiast wewnętrzna umieszczona 20cm pod pierwszą powinna być wykonana z sieci rybackiej o drobnych oczkach, jej zadaniem jest ochrona ptaków przed rozbijaniem się o dach.
W hodowli fermowej przepiórki utrzymuje się w systemie bateryjnym ( ok. 40 sztuk w klatce) lub w systemie podłogowym ( stado ok. 500 sztuk).
Przepiórki są stosunkowo wymagające, co do diety, jest to spowodowane szybkim metabolizmem. Dlatego też pasza powinna zawierać dużo łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Obecnie na rynku są dostępne różne pasze dla przepiórek, lecz w hodowli amatorskiej do gotowej mieszanki należy dodać ziarno zbóż, śrutę kukurydzianą i soje.
Przepiórki szybko rosną i dojrzewają (w 6 tygodniu życia zaczynają znosić jajka). Ważnymi czynnikami, które warunkuje to czy kurki, wcześnie zaczną się nieść jest odpowiednia temperatura (powyżej + 18stopni Celsjusza), oraz odpowiedni program świetlny (ma to duże znaczenie w produkcji jaj). Jajka przepiórcze są stosunkowo duże w przeliczeniu na masę dorosłego osobnika, są pokryte brązowymi plamkami (ubarwienie to ma na celu wkomponowanie zniesienia w otoczenie). Inkubacja trwa 17 dni. Dzikie przepiórki posiadają dobrze rozwinięty instynkt wysiadywania jaj, wyjątkiem jest Przepiórka Japońska, która zatrąciła ten instynkt przez wieloletnie wykluwanie ich jaj w inkubatorach. W hodowli amatorskiej jajka można podłożyć pod lekką kurkę rasy miniaturowej. Małe przepiórki po wyjściu z jajek mają zaledwie 2cm długości. W pierwszych dniach życiach małym przepiórkom należy podawać wysoko białkowy pokarm np. twaróg lub gotowane na twardo kurze jajko. Małe przepióreczki należy utrzymywać na drobnej sieczce, wiórach drzewnych lub piasku (na ściółkę nie nadaje się słoma lub siano, ponieważ maluchy zaplątują się w niej i nie mogą przez to trafić pod źródło ciepła, co może spowodować śmierci z wyziębienia).
Przepiórki są odpowiednimi ptakami dla początkujących hodowców i osób, które nie posiadają miejsca na utrzymywanie większych gatunków kuraków.



mateusz20

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-04-26, 09:19, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
RafałLipok 
Rafał


Wiek: 45
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 10
Skąd: Dziewkowice
Wysłany: 2006-09-24, 12:32   

Ja mialem przepiorki japonskie i nie mialem z nimi zadnych problemow Czasami mialem 5 jajek od 3 kurek i bylem zdziwiony

jednodniowka.JPG
Plik ściągnięto 33876 raz(y) 21,1 KB

przepiorka.JPG
Plik ściągnięto 33870 raz(y) 33,99 KB

 
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2006-09-24, 14:08   

Rafal,
Ojejku, jakie to maleństwo kochaniutkie :-D
Maja
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-09-24, 14:52   

Na prośbę Mateusza20 zamieszczam fotki przepiórek chińskich. Są to najmniejsze kuraki na świecie a ich młode są wielkości trzmiela.

przepiórki chiń.1.jpg
Plik ściągnięto 248 raz(y) 93,12 KB

przepiórka chińska samiec.jpg
Plik ściągnięto 204 raz(y) 118,21 KB

przep.chińska samiec 3.jpg
Plik ściągnięto 228 raz(y) 88,15 KB

_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-09-24, 16:10   

przepiórki chińskie bardzo fajnie się zachowuja....podobają mi sie ich zaloty 8-)
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-09-24, 19:16   

Bardzo ładny widok jest jak samczyk zaczyna wabić samiczkę do siebie trzymając w dziobku robaczka. Widok super, a bajera widok to jak ptaki te wodzą swoje maluchy. :shock:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Dawid Szikora 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: lubelskie
Wiek: 31
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 89
Skąd: Kurów
Wysłany: 2006-09-30, 16:33   

Mój Dziadek jak był mały widział na polu dzikie przepiórki (Coturnix coturnix) - tzw. przepiórki polne.
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-09-30, 16:43   

Dawid Szikora, ja też czasem widuje
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-09-30, 17:39   

Obecnie przepiórka jest ptakiem tzadkim w Polsce, z powodu polowań i degradacji ich środowiska te małe kuraki prawie znikneły z polskich pól. mirass, jestes pewien że widujesz przepiórki? może mylisz je z kuropatwami...
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-30, 18:03   

Rocki mirass może się nie myli, bo na moim terenie jeszcze występują (czasami słychać pianie kogucików), na pewno występują na terenie Legnickiego Parku Krajobrazowego (ok.10km od mojego domu)
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-10-01, 08:24   

jestem pewny że to przepiórki....jest ich coraz mniej - dawniej je widziałem nawet po kilka razy dziennie teraz troche rzadziej ale widuje
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
Dawid Szikora 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: lubelskie
Wiek: 31
Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 89
Skąd: Kurów
Wysłany: 2006-10-04, 16:21   

Rozmawiałem z wieloma starszymi ludzmi i mówią oni, że kiedyś było ich bardzo dużo samczyki piały (jak to określili moji rozmówcy ,,pójdźcie żąć ") .
Ponadto pragnę nadmienić, że bardzo trudno je zauważyć a to dlatego, że przebywają głównie na polach obsianych zbożami i niezwykle rzadko kiedy wychodzą na obszary nie obsiane wysokimi zbożami.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-10-31, 19:38   

Foto Przepiórek Japońskich

IMG_1303.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1758 raz(y) 92 KB

Ostatnio zmieniony przez mateusz20 2006-12-17, 12:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
LWlodarczyk 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 174
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2006-12-15, 18:37   

Ja dzis bylem w odwiedzinach u mojej dobrej znajomej ktora tak samo jak ja lubi zwierzaki A nie bylem u niej chyba z rok bo dosc daleko mieszka ale oplacilo sie ile ma nowych zwierzakow : konie Huculskie ( niewiem czy dobre H napisalem :?: ) bazanty Ale najbardziej podobaly mi sie przepiorki ma dokladnie takie same jak te ktore sa na fotkach RafałLipko bylo ich chyba 10 sztuk ale fajnie wygladaly takie male kuleczki a jak fajnie cwierkaly Miala biale brazowe i rude mowila ze kupila jajka od pewnego sprzedawcy na rynku i posadzila pod mala kurke wylegly sie wszystkie i przedewszystkim pilnowaly sie kury Jestem nimi tak bardzo zachwycony ze chyba sobie od niej je przywioze Tym bardziej ze Wszyscy je tu tak zachwalacie ze sa nie klopotliwe :-D
 
 
LWlodarczyk 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 174
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2006-12-15, 19:26   

Hej Spicifer :!: nie ona ma je dopiero od tej wiosny i mowila ze miala 2 legi przez caly czas za dnia przy ladnej pogodzie miala je na dworze a na noc zamykala w klatce po papugach a teraz ma je w takiej dosc duzej klatce na dworze zaraz obok budy dla psa bo mowila ze raz jak byly mniejsze to jedna taka rodzinke przerzedzil jej kot ktory lapa wyciagal je przez siatke a teraz jak stoja kolo psa to juz ich nic nie rusza Mowila ze zostana w tej klatce na zime tylko okryla ja sloma i folia i tak przezimuja Nic jej niemoglem doradzic bo w tym temacie jestem zielony jak trawa w maju :mrgreen:

[ Dodano: 2006-12-15, 19:50 ]
jej przepiorki byly takich kolorow jak te na fotkach
Brazowe http://www.pets-classifieds.co.uk/image/12467.jpg
Płowe :?: http://www.pets-classifieds.co.uk/image/12468.jpg
noi 2 byly biale z czarnymi plamkami na glowach i mowila ze to na 100% jest parka bo mowila ze zawsze sie trzymaja razem noi tylko jedno z nich znosi jajka A najbardziej zaskakujace jest dlamnie to ze ptaki czyli przepiorki w tym wypadku nie majace jeszcze roku znosza juz jajka Pytalem sie jej czy wie co jest co ktory samiec ktora samica ale niewiedziala tak samo jak i ja :?: :?: :?: jak je odruznic :?: :?: :?: Aga powiedziala ze samce to sa chyba te ktore caly czas cwierkaja maja bardzo podobny glos troche do perliczek tylko znacznie cichszy ;-) ;-) ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17