Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rzepak
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-16, 21:23   Rzepak

Poniższy tekst miał być moją pracą dyplomową, ale zostały zmienione zasady egzaminu i nie był mi potrzebny, a więc wklejam go wam gdyż nie chcę, aby się zmarnowała moja praca, może komuś się przyda w uprawie tej rośliny. Praca ta została napisana w całości przeze mnie na bazie mojego doświadczenia i praktyki, w trakcie jej powstawania nie korzystałem z żadnych źródeł jest to wyłącznie moja praca intelektualna. ( Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone)


Technologia Produkcji Rzepaku Ozimego na przykładzie Gospodarstwa rodzinnego

Położenie gospodarstwa - opis gospodarstwa
Gospodarstwo położone jest w miejscowości Woźniki 34, gm. Łubowo.
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 28,03 ha. W załączeniu przedstawiam
Wypis z rejestru gruntów, mapkę gospodarstwa i zdjęcia plantacji.
Struktura zasiewów w gospodarstwie
Grupa roślin:
(Powierzchnia w ha)
Zbożowe
10,75
Okopowe
3,5
Pastewne
0,5
Przemysłowe
9,25
Łąki i pastwiska
4
Cel uprawy Rzepaku ozimego
Rzepak obok zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków jest jedną z najważniejszych upraw. O jego popularności wśród plantatorów decydują nie tylko względy ekonomiczne, ale także duża wartość przedplonowa. Posiadając bardzo silny system korzeniowy, który głęboko spulchnia glebę, rzepak pobiera składniki pokarmowe z głębszych warstw, wbudowując je w swoje tkanki. Duża ich część zostaje na polu w postaci resztek pożniwnych, wzbogacając glebę w próchnicę. Zatem uprawa rzepaku wpływa korzystnie na żyzność gleby.
Rzepak jest też rośliną, która dzięki podobnej do stosowanej w zbożach technologii uprawy i zbioru (te same maszyny) pozwala niewielkim kosztem uniknąć monokultury zbożowej i prowadzić w gospodarstwie choćby uproszczone zmianowanie.
Wymienione dotąd cechy rzepaku oraz perspektywa produkcji na szeroką skalę biopaliw sprawiają, że uprawa tej rośliny cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Stanowisko w zmianowaniu
Rzepak w gospodarstwie moich rodziców uprawiany jest generalnie po zbożach, a szczególnie po jęczmieniu jarym. Przedplonem jęczmienia są buraki, natomiast, w roku poprzedzającym okopowe są zboża ozime, a zwłaszcza pszenica.
Moim zdaniem takie zmianowanie, w warunkach naszego gospodarstwa jest optymalne i daje najlepsze efekty w możliwościach plonotwórczych roślin.
Uprawa roli
W związku z wczesnym terminem siewu Rzepaku ozimego i krótkim okresem czasu między przedplonem a siewem stosujemy uproszczony zespól uprawek pożniwnych.
To znaczy zaraz po zbiorze rośliny poprzedzającej, wykonujemy kultywatorowanie po ścierniskowe połączone z kruszeniem grud i bronowaniem mającym na celu wyrównanie powierzchni pola. Następnie wykonujemy orkę siewną na głębokość ok. 18 do 20 cm połączoną z wałem Canbela. Przypada to średnio między 15 a 20 sierpnia. Następnie wysiewamy nawozy mineralne, poczym następuje przejazd agregatem uprawowym w skład, którego wchodzi: włóka, wał krusząco - ugniatający, ciężka brona. Zabieg ten wykonywany jest w zależności od potrzeb, ale staramy się go ograniczyć do jak najmniejszej ilości przejazdów. W związku z tym żeby nie przesuszać wierzchniej warstwy gleby, ograniczyć zużycie paliwa, czasu i zbędnego nie równomiernego ugniatania pola. Chciałbym nadmienić, że w naszym gospodarstwie czynności te staramy się wykonać bardzo dokładnie i dlatego używamy ciągnika lekkiego, ale o dużej mocy na kołach bliźniaczych. Potem następuje siew.
Nawożenie
Wapnowanie pól w naszym gospodarstwie jest wykonywane w roku poprzedzającym siew rzepaku, to znaczy pod zboża. Stosujemy głównie wapno magnezowe o zawartości wapna ok. 40% i magnezu ok. 4%. Jest to około 1 t I ha. Bezpośrednio po orce stosujemy nawożenie fosforowo- potasowe w ilości:
- 200 kg soli potasowej 60 %„co daje 120 kg czystego składnika na ha — koszt170,00 zł / ha.
- 200 kg fosforanu amonu o zawartości 46% fosforu i 18% azotu, co daje 92kg czystego fosforu na ha i 36 kg czystego składnika azotu na ha —koszt
210,00 zł / ha.
Koszt nawożenia przedsiewnego szacuję się ok. 380.00 zł na ha. Uważam, że powyższe dawki nawozu w naszym gospodarstwie w pełni pokrywają jesienne zapotrzebowanie rzepaku na powyższe składniki.
Siew
Siew rzepaku następuje między 25 a 26 sierpnia, siejemy materiał kwalifikowany. Siew odbywa się na głębokości do 2cm rozstaw rzędów 2Ocm.W ubiegłym roku zasialiśmy odmianę „LISEK” w ilości 3 kg/ha. Stopień kwalifikacji - odsiew Cl zaprawiany; brasikol + sarfun + teprozyn, o sile kiełkowania 95 %.
Na plantacji pozostawione są ścieżki przejazdowe wykonywane w odległości 15m.
Siew został wykonany starannie w dobrze uprawioną bez gród glebę, nasiona zostały przykryte równomierną grubością ziemi koszt nasion to 90.00 zł / ha.
Pielęgnacja i ochrona roślin
Po siewie między czwartym a siódmym dniem stosujemy,, Butisan Star 416 SC „w ilości 2 1 I ha koszt 200.00 zł / ha. Generalnie środek ten powinien zapobiec zachwaszczeniu plantacji od chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych.
Jeśli wystąpią inne chwasty zwalczane są w miarę potrzeb w odpowiednim terminie agrotechnicznym. Przy dobrych wschodach powinno być od 50 do 70 roślin na m2. Po osiągnięciu przez roślinę wysokości ok. 5 cm i wytworzeniu, co najmniej 5 liści jednak nie więcej niż 7 stosowany jest środek na skracanie roślin i jednocześnie zapobieganiu chorobą grzybowym środek o nazwie,, Caramba” w ilości 0.75 1 / ha koszt ok. 85.00zł. W miarę potrzeb na polu gdzie występują chwasty jednoliścienne i samosiew zbóż stosujemy,, Fusilade Forte -0.5l/ ha koszt ok.50.00 zł I ha.
Przed wykonywaniem pierwszego zabiegu wiosennego następuje przegląd plantacji. Czynność ta ma na celu dokładne oględziny stanu przezimowania.
Jeśli plantacja przezimowała na całej powierzchni równomiernie - czyli na 1m2 jest powyżej 40 roślin, które są zdrowe, ruszyła wegetacja to zaraz wysiewamy nawozy:
- saletra amonowa -100 kg/ha czysty składnik 34 kg azotu I ha, koszt 68.00zł/ha.
- saletrzak -100 kg /ha czystego składnika 28 kg azotu kg / ha, koszt 57.00zł/ha
- sól potasowa -100 kg / ha czysty składnik 60 kg potasu / ha, koszt 85.00zl/ha.
Następnym zabiegiem wykonywanym na plantacji jest zwalczanie szkodników.
Pierwszym szkodnikiem występującym jest,, chowacz brukwiaczek” pojawiający się gdy gleba osiąga temperaturę + 6 stopni Celsjusza zwalczamy go „ Mospilanem” 20 SP, który zwalcza też „chowacz czterozębnego” koszt 40.00 zł / ha zabieg ten przypada na koniec marca, początek kwietnia.
W połowie kwietnia stosujemy drugą dawkę nawozów azotowych saletra amonowa-100 kg! ha koszt 68.00 zł/ha, Saletrzak -100 kg/ha koszt 57.00zł/ha. W momencie pojawienia się pierwszych uszkodzeń roślin przez słodyszka rzepakowego zaczynamy go zwalczać, a przypada to na początku maja. Stosujemy środek o nazwie,, Nurela” - zwalczający również,, chowacza podobnika” - koszt 45.00 zł / ha. Połączony z dokarmianiem dolistnym środkiem o nazwie,, Bortrac”w ilości 3 1 / ha - koszt 35.00 zł/ha. Jeśli następują ponowne naloty słodyszka jest on zwalczany takimi środkami jak; Alphatop 100 EC,Alpaguart,Cyperkil itp.- koszt jednego zabiegu od 15.00 do 20.00 zł / ha.
W momencie opadania pierwszych płatków stosujemy środek przeciwko chorobom (czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń) stosujemy środek,,Szumi Top” + środek owadobójczy, który zwalcza szkodniki łuszczynowe jest to środek ,,Alphatop 100 EC” -koszt ok. 50.00 zł / ha.
Zbiór
Zbiór przeprowadzamy jednoetapowo. Na około trzy tygodnie przed zbiorem (przypada to na początek lipca) wykonujemy zabieg mający na celu równomierne dojrzewanie roślin i sklejenie łuszczyn. Stosujemy,, Rundup” w ilości 3 l / ha i ,,Nofilm” 0.3 l/ ha - koszt 65.00zł/ha. Zbiór następuje po trzech tygodniach, gdy wilgotność nasion wynosi poniżej 7%. Do omłotów wykorzystany jest kombajn zbożowy. Słoma jest rozdrabniana rozdrabniaczem słomy, zostaje rozrzucona na polu i traktowana jako resztki pożniwne.
Podsumowanie
Nawożenie:
K20 - 255.00 zł/ha
P205 -210.00 zł/ha
N -315.00 zł/ha
-------------------------
N P K - 780.00 zł/ha

Nawozy - 780.0
Ochrona roślin - 590.
Nasiona - 90.00zł/ha
------------------------
Razem - 1460.

Pozostałe koszty - koszty własne.

Plon - 4,2tzha

Parametry;
Wilgotność - 5,4%
Zanieczyszczenie użyteczne - 1,6%
Zanieczyszczenie nieużyteczne - 0,1%
Zaolejenie - 41,1%
Zapach swoisty
Rozkruszków żywych i martwych - brak
Cena - 870.00 zł/t

Opracował: Mateusz Pluta "mateusz20"
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-07-18, 21:03, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14