Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2006-09-14, 15:43
Konopie
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-14, 13:37   Konopie

Konopie

Konopie są roślinami dwu- lub jednopiennymi ich wysokość dochodzi do 2 metrów. Wykształcają zarówno rośliny żeńskie (głowacze) i męskie (plaskanie). Głowacze są większe od płaskoni i puźniej dojrzewają.
Konopie mają system korzeniowy palowy, jego długość dochodzi do 2 m. w głąb gleby.
Łodyga tej rośliny jest sztywna, szorstka i słabo rozgałęziająca się w górnej części. Długość techniczna mierzona jest od miejsca ścięcia do połowy kwiatostanu. W ściernisku pozostaje tzw. łapa, – czyli poprzerastane ze sobą włókna pierwotne i wtórne, trudne do rozczesania w czasie przerobu technologicznego. Owocem konopi są jednonasienne orzeszki, bogate w tłuszcz (30-38%) i białko (ok. 20%). Rosliny te w czasie wzrostu potrzebują bardzo dużej ilości wody. Mają również bardzo wysokie wymagania cieplne. Gleba pod te rośliny powinna być żyzna, w dobrej kulturze, przepuszczalna o odczynie obojętnym. Konopie najlepiej uprawiać po okopowych, motylkowych, użytkach zielonych.
Nawożenie Organiczne i mineralne: 20-30t/ha obornika, 70-75kg/ha P2O5, 140-180kg/ha K2O, 100-120kg/ha N.
Siew należy wykonać wiosną, kiedy to temperatura gleby wynosi 8 – 10 stopni Celsjusza (koniec kwietnia – początek maja), w ilości 60 – 80 kg/ha. Rozstaw rzędów 15 – 20cm, na głębokość 3 – 4 cm. Nasiona przedsiewnie powinny być zaprawione zaprawą nasienną, która ma na celu ochronne siewki od pierwszych chwil jej rozwoju. Plantacje konopi należy obsiać dookoła słonecznikiem (na szerokość 2 m.), co zapobiegnie wylegnięciu roślin podczas silnych wiatrów. Po siewie należy niszczyć zaskorupienie gleby. Konopie dosyć szybko rosną, zacieniają glebę i zagłuszają chwasty.
W razie pojawienia się na plantacji pchełki chmielowej lub omonicy prosowianki należy wykonać oprysk zwalczający te szkodniki.
Zbiór – w uprawie dwustronnej na słomę i na nasiona. Zabieg ten należy przeprowadzić, kiedy to w środkowej części wiech znajdują się orzeszki w fazie dojrzałości woskowej a w dolnej w fazie dojrzałości pełnej. Opóźnienie zbioru grozi osypywaniem się nasion i pogorszeniem jakości włókna. W uprawie na zieleniec zbiór przeprowadza się 2 tygodnie po kwitnieniu. Konopie ścina się na wysokości 8- 10cm, aby w ściernisku pozostawić łapę. Następnie słomę wiąże się w snopki i ustawia w sztygi. Słomę odziarnia się na specjalnych grzebieniach. Odziarnioną słomę poddaje się moczeniu, suszeniu i międleniu. Z jednego hektara plantacji uzyskuje się plon 4 ton słomy i 0,5 tony nasion.
Włókno konopne wykorzystuje się do produkcji płótna żaglowego oraz niezwykle wytrzymałych lin. Nasiona zbiera się do celów farmaceutycznych, do produkcji oleju konopnego oraz z przeznaczaniem na karmę do ptactwa. Z nasionami konopi nie należy przesądzać w żywieniu, zwierząt, ponieważ tak jak i liście zawierają związki halucynogenne.
Na uprawę konopi w naszym kraju wymagane jest specjalne zezwolenie, inaczej jest nielegalna.

mateusz 20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2006-09-15, 21:22, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15