Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spotkanie na Słowacji
Autor Wiadomość
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-22, 22:20   Spotkanie na Słowacji

Wczoraj późnym wieczorem wróciłem ze spotkania sędziów specjalistów od drobiu Federacji Europejskiej (EE). Zorganizowane go w słowackim Trencinie. Motorem całego przedsięwzięcia był mieszkaniec tego miasta, Peter Zuffa, przedstawiciel grupy wschodniej. Tematem wiodącym były rasy wschodnie. Przyjechała rekordowa liczba ponad stu gości z trzynastu krajów - Niemiec, Czech, Słowacji, Francji, Belgii, Danii, Włoch, Francji, Austrii, Rosji, Holandii, Szwajcarii no i oczywiście Polski. Nasz kraj reprezentowała bardzo liczna bo 20 osobowa ekipa. Swoje rasy przedstawiali Słowacy, Czesi oraz Polacy.

Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że zaprezentowaliśmy się więcej niż przyzwoicie.
Na sobotę przygotowana została komputerowa prezentacja czterech ras kur - uznanej w polskim standardzie i czekającej lada chwila na uznanie przez Federację zielononóżki kuropatwianej, niszowego polbara oraz dwóch ras nad którymi obecnie trwają bardzo intensywne prace hodowlane - liliputa polskiego oraz czubatki dworskiej. Wszyscy zebrani otrzymali przetłumaczone na język niemiecki wydrukowane propozycje wzorców, płytki CD z elektroniczną wersją wzorców, zapisem zdjęć omawianych kur (do bezpłatnego wykorzystania w swoich krajach), zaproszenia na wystawę [b]Klubu Gallus oraz numery archiwalne "Woliery".[/b] Ponieważ przyjechały z nami "żywe" modele czyli kury (kilkanaście zielononóżek, dwa liliputy oraz cztery czubatki dworskie) wszyscy sędziowie mogli obejrzeć sobie, jak nasze polskie ptaki wyglądają w rzeczywistości. Specjalnie zabraliśmy egzemplarze bardzo dobre i takie sobie, aby można było omówić ich wady i zalety.

Głównym recenzentem dwóch pierwszych ras był Jarek Wartacz, natomiast ja zająłem się naszymi "mamutami przeszłości". Starałem się nie tylko przedstawić same rasy jako takie, ale także umiejscowić je na tle historycznym - w przypadku czubatki dworskiej było to bardzo ważnym elementem przekazu, co zostało potem ostrzeżone w podsumowaniu naszego wystąpienia. Na wielkim ekranie sędziowie z całej Europy - nie tylko internauci i czytelnicy polskich czasopism - mogli obejrzeć zdjęcie sławnego "Bażancika" jako prekursora rasy. Wspomniałem też, że czubatka dworska - o ile uda się stworzyć nową rasę, co jest na dzień dzisiejszy bardzo realne - będzie wspólnym dziełem kilku polskich hodowców i miłośników drobiu.

W niedzielę natomiast zaprosiliśmy naszych europejskich kolegów do pokazu zielononóżki kuropatwianej. Jarek omawiał cechy charakterystyczne, jakimi powinna charakteryzować się ta rasa kur, a ja mu starałem się dzielnie sekundować.

W listopadzie następnego roku czeka nas duże wydarzenie - Europejska Wystawa w Nitrze na Słowacji. Dobrze byłoby aby trafiła na nie jak największa liczba polskiego drobiu. Czy zadebiutują na niej, obok uznanej w standardach zielononóżki także liliput polski i czubatka dworska, zobaczymy. Wszystko będzie zależeć od procesu rejestracyjnego, jaki został już od trzech lat przewidująco uruchomiony w naszym kraju.

P1020068.JPG
Polska grupa. W drugim rzędzie z bujną fryzurą Peter Zuffa (foto:Wojciech Morek)
Plik ściągnięto 2965 raz(y) 86,1 KB

zdj.9a_IMG_7311.JPG
sławny bażancik teraz także sławny w całej Europie.
Plik ściągnięto 2980 raz(y) 88,25 KB

IMG_9322.jpg
pamiątkowe zdjęcie przedstawicieli sędziów, asystentów oraz osób towarzyszących z 13 krajów
Plik ściągnięto 2985 raz(y) 97,55 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 18