Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
czubatki polskie brodate kuropatwiane
Autor Wiadomość
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-09, 12:39   czubatki kuropatwiane

Miejmy nadzieję, że ta rywalizacja zaowocuje w skutkach piękną czubatką kuropatwianą. Natomiast, jeśli chodzi o za duże dzwonki i grzebienie to sprawa ma się nieco inaczej u kilku innych kurek. Powstały w wyniku krzyżówki moich kurek ze srebrnym kogutem. Mają na dzień dzisiejszy ponad 5 miesięcy i jak dotąd dzwonki się nie rozwinęły. Może to zasługa bujnej brody? Grzebienie też są mocno zredukowane i prawie niewidoczne. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie dał o sobie znać gen łuskowania piór, który nie został wyeliminowany :( Zamieszczam fotki tych kurek.

27-06-08_1332.jpg
Plik ściągnięto 9904 raz(y) 51,99 KB

27-06-08_1333.jpg
Plik ściągnięto 9904 raz(y) 61,6 KB

15-05-08_1121.jpg
zdjęcie z maja br.
Pobierz Plik ściągnięto 603 raz(y) 58,1 KB

27-06-08_1327.jpg
skrzydełko
Pobierz Plik ściągnięto 587 raz(y) 74,61 KB

27-06-08_1328.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 595 raz(y) 71,79 KB

 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-09, 14:40   

A ja jestem przekonany, że nam się uda stworzyć odmianę kuropatwianą. Jest to też o tyle ważne, że odmiana ta będzie wyjściową dla innych odmian barwnych z grupy kuropatwianych czyli złocisto i srebrzysto kuropatwianych, a także bursztynowych. Zaangażowanych w prace jest kilku bardzo odpowiedzialnych hodowców w całej Europie.
Osobiście "zawziąłem się" na tę odmianę i na pewno sobie nie odpuszczę.

Jeśli chodzi o Twoje, Jaro, czubatki, które są wynikiem krzyżowania czubatek srebrzystych czarno obrzeżonych z innymi kurami kuropatwianymi, to moim zdaniem, ta droga będzie ciężka. Niemniej, ja na Twoim miejscu, nie pozbywałbym się efektów kojarzeń. Pokazane kurki skrzyżował (piersze droga) między sobą, a także spróbował (drugi wariant) skojarzyć z jakimś najlepszym, jaki masz, kogutem kuropatwianym. Gdyby ten kogucik miał brodę i choćby niewielki czubek to byłoby wyśmienicie. Z tych kojarzeń powinieneś zostawić sobie jedynie pisklaki kuropatwiane. Nie sądzę, aby ich było zbyt wiele. - o ile w ogóle takowe będą.

Na koniec uwaga ogólna.
Tak właśnie powinna wyglądać wymiana poglądów i doświadczeń. Na konkretnym materiale, u konkretnych hodowców, przy analizie konkretnych problemów.
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-11, 15:08   czubatki kuropatwiane

Kurki zachowam, tylko ewentualne tegoroczne młode po nich będą jednocześnie potomstwem koguta czubatki czarnej- kogutki kuropatwiane są jeszcze zbyt młode. Co do innych odmian kuropatwianych, to świetnie się składa, ponieważ posiadam w stadku kurkę srebrzystokuropatwianą i mam po niej kilka kurczaków czarnych ze srebrnymi dodatkami na grzywie i szyi (po kogucie czubatki czarnej). Zdjęcie kurki zamieszczam poniżej...

09-05-08_1230.jpg
kurka srebrzystokuropatwiana
Plik ściągnięto 9840 raz(y) 61,43 KB

 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-27, 22:27   czubatki kuropatwiane

Produkcja masowa wciąż trwa. W najbliższym czasie przybędzie ponad 30 kurczaków. Na zdjęciu kurczaki z dosyć dobrymi czubkami- niestety stanowią one jedynie część całości. Na szczęście będzie z czego wybierać :d

19-07-08_1713.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 603 raz(y) 50,66 KB

 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-28, 08:19   

Kurczaki są czarne. I to jest normalne. W miarę rozwoju u wielu z nich zauważysz pojedyńcze brązowe pióra. U jednych będzie ich więcej u drugich mniej. Część piór będzie też miała jasne stosiny oraz brązowe przebarwienia. Do dalszych prac powinieneś wybrać osobniki z jak największą ich ilością, no i oczywiście te z jak największymi czubkami i brodami. Najważniejsze jest jednak na samym początku uzyskanie w miarę dobrej barwy, bo nie da rady wszystkiego zrobić od razu.
Poniżej wklejam kilka zdjęć "dokumentacyjnych", które robiłem od trzech lat w miarę postępów w pracy hodowlanej. Widać wyraźną różnicę miedzy tym co było dawnej i co jest teraz. Zwróćcie uwagę na opisy zdjęć.

IMG_8664.JPG
Tak powinny wyglądać najlepsze egzemplarze w pierwszym roku kojarzeń - prawie czarne, z niewielką ilością brązowych piór. Taki efekt jest bardzo trudny do osiągnięcia w pierwszym roku. Zazwyczaj udaje się to dopiero w drugim.
Plik ściągnięto 9750 raz(y) 166,82 KB

IMG_8614.jpg
Najlepsza kurka z drugiego roku kojarzeń. Jest już w typie kuropatwianym, ma brodę ale niestety bardzo mały czubek.
Plik ściągnięto 9750 raz(y) 171,48 KB

IMG_8658.jpg
Najlepszy kogut z drugiego roku kojarzeń. Jest już w pełni kuropatwiany, dobrą brodę, ma jednak niewielki czubek.
Plik ściągnięto 9750 raz(y) 150,67 KB

IMG_9942.JPG
Najlepszy kurczak z 2008 roku. Niestety trafił się jedynie pojedyńczy egzemplarz. Ma już w pełni ukształtowany czubek (broda mu urośnie) no i to co najważniejsze jest już czysto kuropatwiany.
Plik ściągnięto 9750 raz(y) 148,91 KB

 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-07-28, 10:30   czubatki kuropatwiane

Mam kilka kurczaków z pierwszych krzyżówek, które posiadają wymienione przez Pana cechy. Mimo, że czubki u większości kurcząt nie są zbyt rewelacyjne (z brodami sprawa ma się nieco lepiej), to niemal wszystkie przejawiają choć zalążek kuropatwianości w ubarwieniu. Nie ma co liczyć na rewelację w pierwszym pokoleniu, ale trafiają się czasem miłe niespodzianki. Odchowałem stadko kurczaków i czekam na kolejne lęgi, więc będzie z czego selekcjonować. Niebawem zamieszczę zdjęcie koguta (jak tylko skończy pierzenie), z którym wiążę dużą nadzieję.
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-08-30, 20:04   czubatki kuropatwiane

Jak obiecałem, zamieszczam zdjęcia moich tegorocznych starań... Dwa koguciki nieco się wyróżniają, ale nadal jeszcze się pierzą.

30-08-08_1015.jpg
Przedszkole :)
Pobierz Plik ściągnięto 640 raz(y) 62,35 KB

30-08-08_1022.jpg
Kogut srebrzystokuropatwiany (F1)
Pobierz Plik ściągnięto 613 raz(y) 67,41 KB

30-08-08_1023.jpg
Kogucik srebrzystokuropatwiany (F1)
Pobierz Plik ściągnięto 601 raz(y) 65,07 KB

30-08-08_1016.jpg
Kurka kuropatwiana (F1)
Pobierz Plik ściągnięto 596 raz(y) 61,31 KB

30-08-08_1010.jpg
Kogut kuropatwiany (F1) widok z góry
Pobierz Plik ściągnięto 587 raz(y) 55,52 KB

30-08-08_1013.jpg
Kogut kuropatwiany (F1)
Pobierz Plik ściągnięto 588 raz(y) 48,02 KB

30-08-08_1008.jpg
Kogucik kuropatwiany (F1)
Pobierz Plik ściągnięto 610 raz(y) 49,42 KB

_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-30, 21:47   

Klasyczne efekty. W pierwszym roku kojarzeń nie można spodziewać się niczego więcej. Dobrze, że w dwóch różnych miejscach, w oparciu o zupełnie inne grupy ptaków (ja użyłem kogutów turyngeńskich) dążymy do tego samego celu.
Przy okazji pytanie: po jakich rodzicach są ptaki z drugiego i trzeciego zdjęcia, po koguciku srebrzystym czy kurce srebrzysto-kuropatwianej?
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-08-31, 08:40   

Na tych zdjęciach jest ten sam młody kogut. Jest on efektem krzyżówki koguta czubatki czarnej brodatej z czubatą kurką srebrzystokuropatwianą. Jak na razie u kogutów bardziej ujawniają się cechy kuropatwianości, u kurek jest z tym nieco gorzej. W sumie to było do przewidzenia, ponieważ synowie dziedziczą ubarwienie po matkach. Sądzę, że wśród młodzieży też będzie co najmniej kilka dobrych kurczaków.
_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
 
 
Greg 


Województwo: opolskie
Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 41
Wysłany: 2008-09-01, 07:56   

Ciekawi mnie co byloby gdyby uzyc kura bankiwa jako nosnika dzikiego koloru upierzenia. Jest to forma wyjsciowa,bez domieszek,od "zawsze" wystepujaca w tym kolorze wiec nie przekazywalaby niczego innego. Gdybam tylko bo nie wim czy trzeba uzyc gatunku w postaci bankiwa czy wystarczy kazdej innej kuropatwiano upierzonej rasy? Mialoby to tez pewnie wplyw na niesnosc, cechy charakteru itd ale ciekawe co dzialoby sie z kolorem?
 
 
Jaro 
POLSKIE RASY



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 259
Wysłany: 2008-09-01, 09:26   

Greg najlepiej użyć jakieś innej kuropatwianej rasy. Najlepiej, żeby obydwie krzyżowane rasy były jak najbardziej zbliżone pokrojem. Chodzi o to, aby miały możliwe najwięcej wspólnych cech.
_________________
http://www.spis-hodowcow.pl/Jaro
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-01, 11:55   

Greg, też o tym myślałem.
Tylko którego kura bankiwa? Gallus, gallus, gallus z Indochin, gallus, gallus bankiwa z Javy, jobouiller z Wietnamu, murghi z Indii, czy gallus, gallus spodiceus z Birmy. Ten ostatni podgatunek jest przez wielu badaczy uważany za praprzodka wszystkich kur domowych (domesticus). Sam do niedawna sądziłem, że jest jakiś jeden mityczny dziki kur dżungli. W miarę jednak samokształcenia okazało się, że tych dzikich kurów jest wiele. Różnią się one (a raczej różniły, bo nie można tutaj mówić o czymś pierwotnym co przetrwało do naszych czasów) wieloma cechami - takimi jak chociażby kształt grzebienia, wielkość czy interesująca nas tzw. barwa dzika. A już zupełnie zgłupiałem gdy w grudniu uganiałem się za dzikimi kurami w tajlandzkiej dżungli. Fotografując różne ptaki też zastanawiałem się, czy nie byłoby celowym użycie jakichś egzemplarzy z Indochin do "poprawy" naszej czubatki. Nie byłoby to - wbrew pozorom - zadanie z księżyca. Tajlandzcy hodowcy obiecali mi jajka takich "dzikusów". Problem tylko w tym, jak je przewieźć do Europy.
Czy te przedstawione na poniższych zdjęciach ubarwienia są czysto dzikie?
Jedno z unikatowych zdjęć pokazuje koguta w typie bojowym w nigdzie indziej nie spotkanym przeze mnie "czystym" ubarwieniu.

IMG_5340-1.JPG
W pogoni za "dzikim kurem" w tajlandzkiej dżungli. Ptaki były tak ruchliwe, że bardzo trudno było, mimo teleobiektywu, zrobić dobre ostre zdjęcie.
Plik ściągnięto 9493 raz(y) 156,28 KB

IMG_4913-1.JPG
Unikatowa barwa jak na koguta w typie bojowym.
Plik ściągnięto 9493 raz(y) 177,36 KB

IMG_4930.JPG
"dziki kur" sfotografowany na obrzeżach dżungli
Plik ściągnięto 9493 raz(y) 155,69 KB

IMG_4848.JPG
Zdjęcie zrobione w okolicach rzeki Kway.
Plik ściągnięto 9493 raz(y) 145,43 KB

 
 
Greg 


Województwo: opolskie
Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 41
Wysłany: 2008-09-01, 20:33   

Mysle,ze nie potrzebuje Pan zadnych "Tajlandczykow" z dzungli. Dzikie kury (jak zwal tak zwal) mozna nabyc w Europie - od powaznych hodowcow,ktorzy dbaja o czystosc genetyczna. Jesli chodzi o to ,ktorego "gatunku" uzyc to sam niech Pan pomysli ktory pokrojowo jest najbardziej zblizony do czubatki i go uzyje na probe. Celowo uzylem cudzyslowiu w slowie "gatunek"- bo skoro w dowolnych konfiguracjach gatunki te daja plodne potomstwo to nalezy je uznac za jeden gatunek wystepujacy w roznych,lokalnych formach. Idac tym tropem nasowa mi sie male wtracenie,ciekawostka: lew i tygrys daja plodne potomstwo wiec w swietle biologicznych definicji powinny byc klasyfikowane jako jeden gatunek - tak jak wilk z Europy i wilk z Ameryki ,ktore pod pewnymi wzgledami sie roznia. Ale to tylko wtracenie,wracam do kur. Panu pozostawiam decyzje ktorego z dzikich kogutow (bo optuje przy kogutach) moznaby uzyc do wykonania takiego numeru i namawiam do przeprowadzenia takiej akcji...Jesli da ona lepsze wyniki niz uzycie ras tradycyjnych to .... najchetniej pije Warke Strong hehe.
Jaro - oczywiscie,ze masz racje co do tego,ze musza byc zblizone pokrojem ale wybralbym "dzikusa" dla sprawdzenia co okaze sie w praniu.
Pozdrawiam.

PS (Przypomnialem Sobie) - nalezy wziac pod uwage,ze u innych gatunkow zwierzat cechy dzicze czasem,choc rzadko,sa recesywne w stosunku do mutacji utrwalonuch przez czlowieka - byc moze dotyczy to tez kur. Mozna poweszyc i pokorespondowac z hodowcami,ktorzy krzyzowali rozne dzikie Gallusy z kurami rasowymi o roznej barwie upierzenia i dowiedzic sie co wychodzilo z takich eksperymetow.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-01, 21:05   

Oczywiście, że nie ciągnąłbym tajlandzkich kur do Polski tylko po to aby je skrzyżować z czubatkami. Aż taki chory nie jestem.Taka myśl zaświtała mi przy okazji. Uganiając się za ptakami po azjatyckiej dżungli zastanawiałem się na ile spotkane egzemplarze były powtarzalne i typowe i czy można byłoby w oparciu o nie pokusić się wyodrębnić nową rasę. A to już nie jest takie niedorzeczne. Takich prób historia notuje bardzo dużo. Udało się nielicznym.
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2008-09-17, 16:12   

wow... 8) że ja wcześniej nie trafiłem na ten temat

miałem kiedyś u siebie identyczne kurki jak te z fotek Pana Stanisława mam na myśli kuropatwianą parkę z kojarzeń z 2 roku
ojcem moich kurek był duży kogut czubatki starop. bursztynowy Bażancik a mamą mała kurka liliputka kuropatwiana czubata która ukryła się jesienią gdzieś w deskach i wyprowadziła pózny lęg udało mi się odchować wtedy 3 kogutki - 2 kuropatwiane i 1 żółtawego noi 1 kurke kuropatwianą wszystkie miały duże czubki i gęste brody po tacie i miniaturowy wzrost po mamie kogutki trzeba było niestety wybić bardzo się dziobały kurka natomiast ocalała była równie płochliwa jak jej mama trudno było odnależc jej gniazda :/

Wszystkim Wam życzę powodzenia w pracach hodowlanych nad tą odmianą :!:
_________________
www.aviornis.com.pl

bo pierwszy był Bażancik :) i już !!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 25