Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Hodowla karaczanów!
Autor Wiadomość
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2006-07-13, 19:54   Hodowla karaczanów!


W zapowiedziach w nr 6-7/2006 przeczytałem że w następnym nr (nr 8,9/2006 ) ma być o hodowli karaczanów. Więc jak że zajmuje sie też hodowlą owadów postanowiłem ciut o Karaczanach napisać.



Tu na forum i na stronce www.owadziarnia.org dowiecie sie więcej.

A tu temat odemnie z forum "Karaczany dla początkujących"

A więcej poczytacie na mojej stronce www.owadziarnia.org







PRZYKŁADOWE INSEKTARIA DLA KARACZANÓW:




Akwarium - tylna ścianka wyklejona (na sylikonie) kamiennymi (wapiennymi) łupkami, łączenia między łupkami wysmarowane sylikonem i posypane drobnymi kanyczkami (akwariowymi)




Podłoże wymieszane - torf,piasek i drobne kamyczki - Jako kryjówki kawałki kory... dodatkowy efekt daje sporej wielkości korzeń, krury jest już w stanie "rozsypki" ale to tym lepiej niektóre gat. karaczanów wygryzają w starych spróchniałych pniach otwory w których się chowają.
Niekiedy próchno dla np. E.floridiana jest dodatkowym pokarmem.






--------------------------------------------------------------------


NIGDY NIE POPEŁNIAJCIE TEGO BŁEDU CO JA! Na tył terrarium nigdy nie dawajcie korka z tablicy korkowej! Taki korek się rozkłada i pleśnieje, dodatkowo w środku ma on tekture!!! Taki tył insektarium nigdy nie powinien być przeznaczony dla owadów! A tymbardziej dla karaczanów! Karaczany z łatwością wygryzą dziury w nim!
Za to polecam płaty korkowe - typowy korek terrarystyczny dla karaczanów im grubszy tym lepszy.... np grubości 5cm.

Całość było to normalne akwarium- jest obrucone w pionie - dolna osłonka jest z pleksji nad nią zwykła kratka wentylacyjna (terrarystyczna), Dodatkowo zamontowałem wiatraczek (taki z komputera wentylator do chłodzenia procesora, lub wyciągnięty z starego zasilacza komputerowego), niektóre gat. karaczanów wymagają doskonałej wentylacji np Neostylopyga rhombifolia.

Podłoże: ziemia leśna wymieszana z piaskiem.



Dodatkowo - korzenie, kora jako kryjówki) i spróchniałe kawałki korzeni.




TO INSEKTARIUM POWINO WYGLADAĆ TAK:
KOREK Z TABLICY KORKOWEJ ZOSTAŁ ZASTĄPIONY "KORKIEM TERRARYSTYCZNYM"





"KOREK TERRARYSTYCZNY"







-------------------------------------------------------------------------------


Wszelkiego rodzaju pojemniki też mogą służyć jako insektaria, co prawda są mało estetyczne ale do hodowli w zupełności się nadają – oczywiście dopiero po wcześniejszym ich przygotowaniu!
Pamiętać o wentylacji! Miałem przypadek że dałem B.giganteusy do pojemnika bez wentylacji, były one tylko w nim przez noc – rano wszystkie były podłe! Więc przy doborze insektarium pamiętać o jakiejkolwiek wentylacji!



Na to "wiadereczko" jak na razie nie narzekam, spisuje się dość dobrze – ma tylko jeden minus zrobiłem trochę kiepską wentylację (wywiercone otworki), taka wentylacja dla owadów może jest wystarczająca bo przepływ powietrza jest... ale gdy jest ciepło a ja jeszcze skropię im ten „pojemnik” to po kilku godz. po jego otwarciu czuć zapach amoniaku (pochodzący z odchodów i innych substancji wydalanych przez karaczany)

Jako podłoże w tym przypadku używam piasku z niewielką domieszką (bardzo niewielką) torfu.




-------------------------------------------------------------------------------


Te pojemniki spisują się DOSKONALE (pojemniki próżniowe na jedzenie) mają tylko jedna maleńką wadę plastik z którego są wykonane to polietylen albo polipropylen - to są dwa plastiki nie sklejane - tu nawet super glu nie pomnożę – niczym się nie skleją!

Oczywiście do takich hermetycznych opakować obowiązkowo trzeba dorobić wentylację! Ja przykleiłem na sylikonie kratki wentylacyjne (terrarystyczne) – oczywiście wcześniej w tych opakowaniach wyciąłem otwory i dopiero na nie przykleiłem kratki.
Jeden maleńki minusik! Sylikon nie chce dobrze łapać tego plastiku! Po ok miesiącu może dwóch kratki się „odlepiają” , sylikon „puszcza”. [takim sposobem obudziłem się z madagaskarskim na poduszce]

Więc jeśli ktoś już będzie robił takie coś bardziej polecam na dwóch CAŁYCH ściankach tych pojemników po prostu powywiercać otwory (najmniejszym wiertłem!!!)





Więc jeśli ktoś już będzie robił takie coś bardziej polecam na dwóch CAŁYCH ściankach tych pojemników po prostu powywiercać otwory (najmniejszym wiertłem!!!)





Nowe małe insektaria (20cm X 20 cm X 20cm)





Koncik na insektaria:




Insektarium z Tuby plastikowej też zdaje egzamin pod warunkiem ze zapewni sie dobrą wentylacje.









Hodowla Karaczanów



Obecnie opisano prawie 4000 gatunków karaczanów, z dnia na dzień odkrywane są nowe. Przeszło 50 gatunków jest uważanych za szkodniki. Karaczany mogą przenosić około 40-50 różnych chorób, głownie wnikających przez skórę, zdarza się też, że zwracają spożyty pokarm razem z przeróżnymi enzymami. Karaczany hodowane w insektarium są raczej "czystymi" owadami.
Wygląd: mają owalne, spłaszczone ciało, dzięki któremu mogą żyć w szczelinach, pod korą i kamieniami. Spora ilość gatunków potrafi bardzo dobrze latać, ale jest również duża grupa karaczanów bezskrzydłych lub tylko z częściowymi skrzydłami(tzw. Karaczany biegające), które potrafią bardzo szybko biegać.
Głowa: skierowana do dołu, "przykryta" tarczką szyjną.
Nogi: bardzo mocne, masywne, pokryte kolczastymi wyrostkami, stopy mają podkładki.
Długość życia: od 3 miesięcy do 3 lat.



Karaczany (jak narazie) zaliczają sie do 5 rodzin:
Blattidae
Blaberidae
Blattellidae
Polyphagidae
Cryptocercidae
Obecnie opisanych jest około 4000 gatunków - ale każdego dnia opisywane są nowe.

Mogą Przenosić ok 40/50 różnych chorób (NA WOLNOSCI) - w insektariach zagrożenie to spada do minimum (sterylne warunki).

Największe osobniki (Megaloblatta blaberoides) dorastaja do 10 cm a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 18 cm. A naj mniejszy 15mm.

Niektóre gat. żyją nawet 2 lata, zazwyczaj ok roku max 1,5 roku.

Większość karaczanów wymaga ciepłegi i wilgotnego miejsca (nie wsztskie) - temp 28-32 C ale nie padną tez w temp 25C - ich rozwój bedzie trwac poprostu dłużej. Wilgotnosc względna między 60 a 90%. Trzeba pamiętac o dobrej wentylacji. (Nie trzymać w pojemnikach chermetycznych!). W insektarium o wymiarach ok 35/40cm X 25cm X 25/30cm mozna hodować nawet 200/300 osobników (w zależności od ich wielkości), musimy pamiętać o sporej liczbie kryjówek kawałków kory, kawałków donic, wytłaczanek z jajek, łupin kokosa itp. Na dono kładniemy minimum 5 cm warstwe kompostu - lisci, torfu, ziemi do kaktusów - plus 1/3 całości kompostu musi stanowić piasek.

POKARM

Z pokarmem nie ma w zasadzie problemów, jedzą wszystko: owoce,warzywa,mięso, pokarm dla ryb, suchy pokarm dla psów i kotów itp. Zdarza się ze polują na inne owady. Generalnie trzeba pamietać o sporej dawce pokarmu - bo może wystąpić zjawisko kanibalizmu.
Karaczany są w stanie zjeść dosłownie wszystko. W insektarium karmimy je owocami, warzywami i np. granulatem dla drobiu, gryzoni, ryp ,psów i kotów.
-Jabłko
-Banan
-Marchew tarta
-Buraki
-Gruszka
Czasami zjadają mniejsze owady, wśród tych owadów może wystąpić zjawisko kanibalizmu jeżeli zabraknie pokarmu. Jeżeli stosujemy owoce jako karmę woda do picia niebędzie konieczna.


Płeć:

Samce przeważnie są mniejsze, smuklejsze i mają osiem segmentów odwłoka, ostatni z nich jest nie podzielony. Ostatni segment ma dwa dodatkowe kolce/wyrostki między wyrostkami rylcowymi. Niektóre samce mają skrzydła wyraźnie dłuższe niż u samic.
Samice maja tylko sześć segmentów odwłoka, ostatni z nich jest lekko podzielony, przeważnie nie mają końcowych wyrostków lub są minimalne.


Warunki hodowli:

Temperatura: 25-32C
Wilgotność: 70-90%
Insektarium: 50x50x30 cm w takiej wielkości insektarium spokojnie może żyć 150-200 osobników. Na kilka szt. karaczanów w zupełności wystarczy insektarium (terrarium) 20x20x20 cm lub 20x15x15 cm. Idealnie w hodowli sprawdzają się plastikowe tuby.
Kryjówki: musimy pamiętać o zapewnieniu sporej liczby kryjówek z np.: rozbitych donic ceramicznych,, kawałków kory, kamieni itp.
Ściółka: minimalna warstwa ściółki to 5 cm - liście, torf, kompost zmieszany z piaskiem, ziemia do kaktusów, substrat kokosowy.
Uwagi: Pamiętaj o dobrej wentylacji, uważaj na pleśń, insektarium (terrarium) musi być bardzo szczelne w przeciwnym razie mieszkanie lub pokuj przerodzi się w jedno wielkie insektarium.



A tak wygląda największa kolekcja karaczanów w Polsce





Panchlora nivea



Gromphadorhina portentosa



Byrsotria fumigata



Blaptica dubia (synonim: Blaberus dubia)



Achrimandria tesselata





To są HYBRYDY - większość os mówi że są to Blaberus giganteus lub Blaberus cranifer - ale to nieprawda!!! PUKI CO W POLSCE NIE MA! BLABERUSÓW CZYSTEK KRWI! NAWED W ZOO (bez wyjątku czy to Poznańskie,Krakowskie czy Warszawskie) Nie posiada BLABERUSÓW CZYSTEJ KRWI! (osobiście też ich nie posiadam [jedynie hybrydy] dopiero będe je sprowadzał albo z Francji lub Argentyny)
Więc jeśli ktoś wam proponuje czy to w zoologi czy na allegro czy nawet zaufany hodowca jakiekolwiek Blabarusy to na 100% to są hybrydy.
Pewnie chcecie zapytać czemu są hybrydy - bo w Polsce nikt o to nie dbał i trzymano wszystkie gatunki razem, a że blaberusy mogą sie mieszać między sobą to... tak powstały HYBRYDY i sie "rozprzestrzeniły" po kraju.


HYBRYDY BLABERUSÓW











Moje Nowe cudeńka :D i nowe fotki. Kilka z tych gatunków są jak narazie jedyne w polsce!



Diploptera punctata







Neostylopyga rhombifolia




Princisia vanwaerebecki












Rhyparobia maderae






Schultesia lampiridiformis




_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-11-26, 19:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-08-16, 21:40   

Z tego co widać,to masz troszkę z nimi robotyt. Fajnie to sobie wszystko urządziłes?
Ciekawe czy ci kiedys jakieś zwiały i jakie miałes póżniej efekty tych ucieczek?
Widać że tak jak w ptakach,tak i w tych owadach występują krzyżówki.
Ile ty tego wszystkiego masz w chacie?
Opisz może coś na temat-jeśli mają być jako pokarm dla ptaków, zawartość środków odrzywczych w robaczkach. :-D
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-17, 01:14   

Karaczanów teraz mam:
KARACZANY (Blattaria)
1. Eublablaberus distantis
2a. Gromphadorhina portentosa (standard)
2b. Gromphadorhina portentosa (Black)
3. Panchlora nivea
4. Achrimandria tesselata
5. Blaberus cranifer
6. Neostylopyga rhombifolia
7. Blaberus sp (Sunonim: Blaberus giganteus)
8. Nauphoeta cinerea
9. Byrsotria fumigata
10. Blaptica dubia (synonim: Blaberus dubia)
11. Pycnoscelus femapterus
12a. Princisia vanwaerebecki (standard)
12b. Princisia vanwaerebecki (Tiger)
13. Diploptera punctata
14. Rhyparobia maderae
15. Schultesia lampiridiformis
16. Henschoutedenia flexivittata

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

a wszystkich owadów mam w szt. w dobrym sezonie ok między 5000-6000

A w sztukach jest ich między 1000-2000 nie da sie dokładnie powiedzieć bo jest sporo takich co nie wypatrzyłem bo siedzą w ziemi i mają po 1mm-2mm wielkości.

Generalnie nie mam gat. z Periplaneta i innych które są Kosmopolitami więc odrazu ryzyko ich rozmnożenia w domu jest mniejsze ale zawsze jest jakiś procęt... Ale gdyby się im udało uciec albo rozmnożyc to bidulki długo sie nie nacieszą... Brak pokarmu (raczej po domu i po pokoju nie jest porozwalane wszędzie jedzenie i jakieś odpadki :-P ,za mała wilgotność i za niska temp. Co prawda już odnaleziono karaczany madagaskarskie w podziemiach metra w Moskwie ale tam mają doskonałe warunki.
Tak uciekło mi kilka kiedyś i odnajdywały sie co kilka dni, dobrze że nie zwiały z pokoju bo rodzice by mnie zabili...
Raz z jednym obudziłem się na poduszce, a dokładnie z jednym z tych:



z miesiąc temu miałem wypadek pudełko z 8 dorosłymi i z około 100-200 młodych upadło mi :-? - dorosłe udało mi sie złapać, spoto młodtyc też ale część rozlazła się po pokoju .... wystarczyło 2-3 dni żeby zacząć znajdować je powysychane ... po tym wszystkim wielkie sprzątanie i wynoszenie wszystkiego z pokoju i wyłapywanie niedobitków.


Co do wartości pokarmowych napisze przy okazji bo już jest po 2:00 w nocy i nie mam siły.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-08-17, 06:56   

A co ty robisz z nadmiarem ich? Czy masz zapewniony ewentualny zbyt ich i w jakim celu? Przecierz gdzieś musisz je odstawiać bo inaczej miał byś masę ich u siebie. :mrgreen:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-17, 15:39   

Tak sprzedaje jak mam ... ale ile ja tego sprzedaje po 10 szt po 2 szt i to wszystkim warjatom jak ja... ja tego nie robie na masówke - bo masówka to liczby idą w 10000000 szt a nie w 1000 szt :-P po za tym mamy też swoje portale, serwisy, kluby , wymieniamy sie tymi owadami - tez jak mam w danym okresie sporo młodych to poprostu rozdaje początkującym hodowcą.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-08-27, 13:23   

fajne terraria, zwierzątka też spoko :-D ja zawsze marzyłem o ptaszniku... :-)
 
 
Max 
CZŁOWIEK



Województwo: Wielkopolska
Wiek: 47
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 13
Skąd: POLSKA
Wysłany: 2006-10-20, 19:38   

a Jakie karaczany są dobre do hodowli karmowych?
 
 
Serpentin 


Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 12
Wysłany: 2007-01-02, 20:40   

Na karmówke np. w terrarystyce nadaja się świetnie z tego co wiem takie gatunki jak:
-Panchlora nivea (karazcan zielony)
-Nauphoeta cinerea (karaczan szary)- bardzo fajny gatunek do tego celu płodny i odporny. Jak ucieknie w domu a bedzie miał możliwości to zrobi plage ;)
-Gromphadorhina portentosa (karaczan madagaskarski) - troche żadziej
Jednak ostatnio trzyma się je przedewszystkim jako zwierzęta okazowe, a nie jako karmę, ponieważ wiele ma kłopoty ze zjadaniem form bezkrzydłych karaczanów. Są one trudne do zgniecienia przez niektóre zwierzeta. Wiekszym jednak nie sprawia to problemu.
Plusem karaczanów jako zwierzat karmowych jest napewno ich wytrzymałość ;P

Jeśli chodzi o ptaki to każdy gatunek bedzie dobry. Chociaż najlepsze są najpłodniejsze i najbanalniejsze w hodowli.

Zachecam do przestudtiowania http://www.owadziarnia.org/karaczany/gatunki.html oraz całego działu karaczany ;)
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-01-02, 20:48   

Serpentin napisał/a:
Gromphadorhina portentosa (karaczan madagaskarski) - troche żadziej


Serpentin? No Co Ty??? Madagaskary na karme?
ten kto ma je na karmówke to:
- nie ma co robić z kasą (bo nie są tanie)
-ma mase czasu (bo "płodzą się mega wolno i bardzo wolno rosną)
Mi raczej nie chciało by się czekać 3-8 miesięcy na młode po to żeby je skarmić.

Co do reszty to się zgodze.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-03, 13:47   

Tu napisałem ogromny art o karaczanach: http://owadziarnia.org/viewtopic.php?p=164#164
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
naz 
Anolis zielony


Województwo: dolny
Wiek: 34
Dołączył: 30 Maj 2008
Posty: 1
Skąd: Sobótka
Wysłany: 2008-05-30, 18:09   Jaszczurki
   Skype: kc_nazgull


Witam nie dałem rady przeczytać wszystkiego o Karaczanach i chciałem zapytać jakie gatunki są najlepsze dla początkujących i jakie na najlepszy pokarm dla gadów oraz gdzie można dostać parę osobników. :pomocy:
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-02-10, 00:04   Re: Jaszczurki

naz napisał/a:
Witam nie dałem rady przeczytać wszystkiego o Karaczanach pomocy:



:czytaj: w tekście jest wszystko opisane...

:hmm:

a gdzie można dostać / kupić ? - na www.owadziarnia.org , na www.spis-hodowcow.pl
w www.gadygady.pl sporo ludzi sprzedaje karaczany.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2009-02-10, 00:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Michał Prokopowicz 
kurek


Województwo: warmińsko-wazurskie
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 133
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2009-03-06, 18:54   
   Nr Tel.: 517-507-603


witam *przy okazji ja hoduje karaczany :d *czy mogę karmić kurki mączniakami\drewnojadami?? *bo posiadam ich sporo i z pewnym sęsie nie mam co z nimi zrobić:)
_________________
(kurek)
Michał Prokopowicz
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=4576 - moja hodowla
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12