Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wróbel cytrynowy PASSER LUTEUS
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-08-18, 13:45   Wróbel cytrynowy PASSER LUTEUS

Wróbel cytrynowy PASSER LUTEUS

Mały ptak wróblowaty zamieszkujący większą część Afryki począwszy od Nigerii na wschód docierając do Sudanu poprzez, Somalię, Etiopię do Arabii. Jest on agresywny, a zarazem dość łatwo zauważalny dzięki swojemu cytrynowemu upierzeniu.
Brytyjczycy nazywają go złotym śpiewakiem choć z ptaków śpiewających nic nie ma. Każdy jednak wie, że wszystkie ptaki śpiewają lub ćwierkają – tak też i wróbel cytrynowy ma dość prosty i delikatny dla ucha śpiew.

Ptak ten osiąga długość około 12cm. Dożywają 5 lat. Tylko samce mają barwę cytrynową, której intensywność u niektórych ptaków może być zróżnicowana. Dziób samców w okresie lęgowym staje się czarny. Samice bardzo łatwo odróżnić bo ciemnym, matowym upierzeniu.

Aby rozmnożyć ptaki należy przetrzymywać je w grupach. Czasami się tak nie da, gdyż ptaki mogą być agresywne i trzeba je wtedy rozłączyć po parze do oddzielnych klatek. W zimne dni wróble cytrynowe powinny znajdować się w ciepłym pomieszczeniu.
Mieszanka ziaren dla tych ptaków powinna zawierać: proso (różne gatunki), ryż, konopie, kanar, mak, rzepak, sorgo, owsik, siemię lniane.
Należy podawać także zieleninę i owoce, a także skiełkowane i namoczone proso. Ważnym składnikiem jest pokarm miękki składający się z: jajka ugotowanego na twardo, tartej marchwi, kaszy kukurydzianej, kleiku ryżowego, glukozy, bułki tartej, zmielonego słonecznika łuskanego, zmielonych skorupek kurzych jaj i maku. To wszystko nadzy dokładnie wymieszać i podawać ptakom.

Aby rozmnożyć ten gatunek należy posiadać wolierę wewnętrzną – nie trzeba posiadać woliery zewnętrznej, gdyż w zimne dni ptak ten potrzebuje stałego ogrzewania. Ptaki najlepiej trzymać w grupach ale nie w każdym przypadku. Do środka woliery należy wstawić dużo zielonych krzewów, które pobudzą ptaki do lęgów. Wróble cytrynowe chętnie budują same gniazdo, ale nie pogardzą koszyczkami i budkami lęgowymi. Podczas budowy gniazda ptaki powinny mieć pod dostatkiem materiału budulcowego takiego jak: włókna sizalowe, drobne siano, liście, mech. Samica składa do 4 jajek, które wysiaduje przez około 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po około 14 dniach. Są podobne do samicy, ale mają jaśniejszy spód ciała. Należy pamiętać, aby młode oddzielić od rodziców gdy będą samodzielne. Jeśli zostaną dłużej rodzice mogą je atakować.
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2006-08-27, 19:03, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-08-18, 18:21   

mirass, a gdzie fota? Nie każdy wie jak wygląda ten ptak,chociaż jest strasznie podobny do naszego tylko żółty. :mrgreen:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-08-18, 18:30   

no nie chciała mi wejśc więc zrezygnowałem ale już wrzucam


www.ptaki.voltronik.pl
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-08-19, 11:53   

tak sobie czytam i w tych 4 na 4 postach pytałes się o cene - no nie :?: ja też bym się szczerze mówiąc zapytał ale ty sie o wszystko pytasz - i chciałbyś kupic - ja też miałem taki czas kiedy co chwile mi się zmieniało że chce to albo to ale teraz zrozumiałem że nie można miec wszystkiego i trzeba po trochu......nnie obraź się bo ja po prostu wyraziłem swoje zdanie i coś czuje że jeszcze jedna osoba ma podobne......ale to przychodzi z czasem więc nie obrażaj się
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-08-19, 19:33   

niestety nie wiem - ale może ktoś inny wie
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-08-19, 20:57   

Jaka jest cena danych ptaków można się dowiedzieć odwiedzając giełdy lub ich strony. Na giełdach tez można je kupić, a jeśli nie dostanie się ich tam-najprościej kupić Nową Exotę, tam jest zawsze ogłoszony p.Leszek Szajer. Ten człowiek potrafi załatwić wszystko z tych ptaszków.Nie widzę sensu dalej się niepotrzebnie wypytywać o ceny. :evil:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-24, 16:24   

Spora część pochodzi z http://www.ptaki.voltroni...l_cytrynowy.htm



W STATUCIE JEST JASNO NAPISANE:


!!!UWAGA!!!




POD KAŻDYM TEKSTEM (ARTYKUŁEM) WCHODZĄCYM DO PROGRAMU PARTNERSKIEGO PROSZĘ NAPISAĆ OŚWIADCZENIE (DOTYCZY SIĘ WSZYSTKICH, TYCH CO NAPISALI ARTY. RÓWNIEŻ)

„MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ . JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.”

(IMIĘ NAZWISKO AUTORA TEKSTU!!!)


EWENTUALNIE MOŻNA DOPISAĆ:

”KORZYSTAŁEM ZE ŹRÓDEŁ: (Podać adres strony, Książkę oraz jej autora, magazyn z nr wydania itp.)

_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Krzych M. 



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 8
Wysłany: 2007-08-25, 20:35   

mirass napisał/a:
no nie chciała mi wejśc więc zrezygnowałem ale już wrzucam

Obrazek
www.ptaki.voltronik.pl

Fotki wstawiane z Polskiego Kurnika widać tylko jak użytkownik jest zalogowany i na Wolierze, i na Kurniku.. Inaczej czarna kreska i z fotki figa..
_________________
Im bardziej poznaję ludzi..
Tym bardziej kocham zwierzęta!
 
 
kjbereza 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 24 Lip 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-07-24, 11:40   szajer

wanted napisał/a:
Jaka jest cena danych ptaków można się dowiedzieć odwiedzając giełdy lub ich strony. Na giełdach tez można je kupić, a jeśli nie dostanie się ich tam-najprościej kupić Nową Exotę, tam jest zawsze ogłoszony p.Leszek Szajer. Ten człowiek potrafi załatwić wszystko z tych ptaszków.Nie widzę sensu dalej się niepotrzebnie wypytywać o ceny. :evil:
UWAGA szajer to zwykły złodziej i oszust bereza
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14