Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-04-26, 09:34
Kolor niebieski u kur.
Autor Wiadomość
Adrian14 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Kuj-Pom
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 230
Skąd: Żołędowo/Bydgoszczy
  Wysłany: 2006-07-04, 18:34   Kolor niebieski u kur.

Witam,
mam pytanie dotyczące niebieskich czubatek,
Co ile trzeba dolewać kolor czarny i biały?
Czy ta odmiana ma jakieś szczególne wymagania?
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-02-06, 18:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
woliera 
Redakcja



Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-04, 18:34   

Witaj!

Czubatki niebieskie kojarzy się normalnie a więc osobniki niebieski
x niebieski. Z biegiem jednak czasu przy takich czystych kojerzeniach w
obrębie jednej odmiany barwnej niebieski kolor staje się coraz bardziej
rdzawy, zaczynają dominować odcienie koloru brązowego. Dlatego też co pewien okres czasu (Frank Peschke robi to co 3-4 lata) trzeba dolać do stada osobniki z genem białym. Pamiętaj też o tym, że kurka niebieska sparowana z kogucikiem niebieskim da Ci teoretycznie w pierwszym pokoleniu 50% osobników niebieskich, 25% czarnych i 25% typu "splesh". A mnie dodatkowo wyskakiwało sporo białych piór w czubie. A gen biały jest właśnie w kurkach typu "splesh". Nie dość tego.Takie "przybrudzone"kurki trzeba kojarzyć z czysto czarnym kogutem, co jest wielką zagadką, bo nie wiadomo, jakie w takim kogucie siedzą ukryte geny. Reasumując - nigdy na wystawach nie ma dużo czubatek niebieskich bo wielu
hodowców zniechęca się po roku lub dwóch doświadczeń gdy widzą, że ten ich niebieski kolor przypomina raczej niebiesko-brązowy. Mnie się parę razy udało otrzymać piękny metaliczny niebieski kolor, co znalazło swoje odzwierciedlenie na przykład na wystawie w Ede. Słowo "udało się" jest w tym miejscu zupełnie uzasadnione. Wielkim błędem hodowców jest eliminowanie takich osobników "splesh", bo wygladają one faktycznie fatalnie i nie nadają się na wystawy. Ale do pracy hodowlanej są bezcenne. Musisz sobie zdawać też sprawę z tego, że nie wystarczy Ci stado liczace 2 lub 3 kurki plus kogucik. Aby prowadzić pracę hodowlaną z prawdziwego zdarzenia konieczne jest utrzymywanie kilku grup genetycznych i to nie tylko w odmiani barwnej niebieskiej ale i czarnej.
Ale to jest dopiero wyzwanie!!!
Zyczę powodzenia
Stanisław Roszkowski
 
 
przemek89 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 34
Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 146
Skąd: Koło / Lublin
Wysłany: 2006-08-03, 23:27   

a co pan mysli o tym zeby bez koniecznosci dolewania innej barwy do niebieskiej utrzymac ten kolor na niejedno pokolenie kur. moze rozwiazaniem byłoby skrzyzowanie kurki czubatej z jakas inna rasa kur z niebieskim kolorem, pozdrawiam przemek
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-05, 16:39   kolor niebieski

Zasady krzyżowania koloru niebieskiego są uniwersalne dla wszystkch ras kur.
 
 
przemek89 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 34
Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 146
Skąd: Koło / Lublin
Wysłany: 2006-08-10, 22:36   

moze i pan ma racje ale rozmawiałem z chodowca drobiu bazantow o cochinach i mowił ze niebieski zawsze po niebieskich wychodzi ewentualnie niebieski z czarnym. a po za tym nic specjaslnego nie musi robic. co pan na to?
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-11, 08:08   

A widziałeś jego kury? Trochę terminowałem u najlepszych sędziów europejskich przy okazji różnych zagranicznych wystaw gdy oceniali ptaki. Pamiętam jak ocenialiśmy właśnie niebieskie kochiny - brąz wyłaził jak się patrzy. A i tak dostały one dużo punktów, bo czysty metaliczny niebieski kolor jest bardzo trudno do osiągnięcia. Sam ten specjalista od bażantów przyznał, że z krzyżówek wychodzi mu kolor czarny i niebieski.
U niego, ponieważ "nic specjalnie nie musi robić" jego kochiny są bo są. Pewnie nawet nie zastanawiał się, bo nie miał takiej wiedzy, jaki jest kolor jego kochinów?
 
 
przemek89 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 34
Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 146
Skąd: Koło / Lublin
Wysłany: 2006-08-11, 22:44   

rozmawiałem z nim i mowił ze tylko łaczy w pary np niebieski x niebieski badz czarny. i takie mu wychodza moge wysłac zdjecie mojej kury niebieskiej jaką mam od niego.
 
 
 
Szymon Woźniak 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 117
Wysłany: 2006-09-24, 10:35   

może mu wychodzą jednorazowo ale po pewnym czasie kilku lat kolor brązowy będzie coraz bardziej widoczny a potem bardzo trudny wrecz prawie niemożliwy do zlikwidowania.dlatego lepiej co pewien czas krzyżować ze soba niebieski z czarnymi i białymi
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2006-09-25, 13:03   

Może przez pierwsze dwa lata mu wychodzą ładne, ale później... wątpię :-/ Chyba, że to amator, który wogóle nic na ten temat nie czytał...??
 
 
Szymon Woźniak 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 117
Wysłany: 2006-09-25, 18:12   

myślę to samo co ty Krzysiek.trzeba odświeżać kolor niebieski bo wszystko nam sie zpapra
 
 
przemek89 



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 34
Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 146
Skąd: Koło / Lublin
Wysłany: 2006-10-03, 16:59   

chce powiedzie c ze to juz doswiadczony chodowca i tylko zapomniałem dodac ze wspominał ze ładne osobniki i zazwyczaj tylko tak kojarzy niebieski x niebieski lub niebieski x czarny. sorki moj bład . wszystkich za niedogodnosci przepraszam.
ale mowie wam kurki od niego sa zarabiste rosna super i wogole sa sliczne jak ktos bedzie chciał do niego namiary to zapraszam . moge podac nr kontaktowy moj jest podany w liscie członkow. moj nr klubowy to 189 chyba a jak nie to szukajcie miejscowosci KOŁO
pozdrawiam przemek89
 
 
 
Adrian14 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Kuj-Pom
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 230
Skąd: Żołędowo/Bydgoszczy
Wysłany: 2007-12-03, 21:38   

Mam nurtujące mnie pytanie:
Czy można kojarzyc czubatki polskie brodate srebne z niebieskimi?
Czy wyjdzie z nich coś ładnego?
Może ktoś z Was próbował?
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-03, 22:44   

Sam nie prowadziłem takich kojarzeń, więc nie wiem. A nie mam dostatecznej wiedzy teoretycznej aby wypowiadać się autorytatywnie.
Będąc jednak w tym roku na wystawie klubowej w Sebnitz Udo Weidmam pokazał ukształtowaną nową odmianę barwną czubatek złocistych niebiesko obrzężonych. Nie czarno ale właśnie niebiesko. Skądś ten gen niebieski wziął. Pewnie z czubatek niebieskich.
Muszę go spytać przy najbliżej okazji w jaki sposób to osiągnął.
Samego mnie to zaciekawiło.
Spróbuj, zobaczymy co z tego wyjdzie.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-12-04, 21:27   

Miałem u siebie w zeszłym sezonie jednego kogucika, którego matką była srebrna kurka a ojcem był niebieski kogucik. Wyszedł taki jak mata, lecz łuski na piersi raczej przypominały sierpy a na grzbiecie cętki. Dopytywałem się, co by z tego mogło wyjść i dowiedziałem się, że kojarząc na odwrót, czyli niebieską kurka i srebrny kogut, mogłyby wyjść osobniki srebrne z niebieskawą łuska i srebrne z czarna. Następnie takie potomstwo trzeba było by skojarzyć z ojcem i wybierać następnie osobniki o niebieskiej łusce. Długi i mozolny proces, ponieważ należałoby zwracaj zarówno uwagę na kształt łusek i nasycenie barwy. Konieczne było by w przyszłości ponowne przekrzyżowanie, z srebrnymi kurkami, i tak za kilkadziesiąt lat by morze wyszło cos ciekawego.

Napisałem to, czego się dowiedziałem, jeżeli gdzieś popełniłem jakiś błąd proszę o skorygowanie.
 
 
Adrian14 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Kuj-Pom
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 230
Skąd: Żołędowo/Bydgoszczy
Wysłany: 2007-12-04, 21:42   

Bardziej mi zależało aby uzyskać u niebieskich wyrazistą łuskę niż u srebnych niebieskie obrzeżanie. Mimo wszystko spróbuje różnych wariantów.
Ostatnio zmieniony przez Markus Kurspiot 2010-03-07, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 17