Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
świerszcz polny - Gryllus campestris
Autor Wiadomość
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
  Wysłany: 2007-11-26, 18:37   świerszcz polny - Gryllus campestris

świerszcz polny - Gryllus campestris


Hodowlę tych owadów najlepiej prowadzić w większych szklanych zbiornikach. Wierzch takiego pojemnika powinniśmy zakryć gęsta siatką by się nam świerszcze nie wydostały na zewnątrz i skakały po oklicy :lol:
Pojemnik ten należy podzielić na dwie części - suchą i mokrą. Dno mokrej wykładamy ziemią lub torfem (albo mieszamy te dwa składniki) i codziennie należy zwilżać wodą.
Powierzchnię części suchej wykładamy starymi gazetami, tekturkami, wytłaczankami od jajek gdzie mogą się ukryć. Całą hodowlę należy oświetlać przez całą dobę żarówką o małej mocy - 40 - 60 W. Powinna być tak ustawiona, by mokrą część zbiornika ogrzewać do ok. 35°C. Świerszcze należy codziennie karmić płatkami owsianymi, kawałkami jeżyn.
Do wewnątrz możemy włożyć kępkę trawy i jakieś patyki dla urozmaicenia otoczenia.
Gdy zapewnimy robaczkom takie warunki, powinny rozmnażać się naprawdę szybko.
Po pewnym czasie ich wzrostu, stanowią bardzo cenny i bogaty składnik pokarmowy.

http://www.gnvu.ch/Orthop...cam_M1_o_gc.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-11-26, 19:21   

Do powyższego dodam jedynie, że osobom rowadzącym hodowlę świerszczy w mieszkaniach proponuję skarmiać, w pierwszej kolejności, dorastające samce 8-)

Na szczęście nie muszę ich już hodować, bo mama ich hurtowe ilości przy domu :diabel::
 
 
jakub 
HODOWCA PTAKÓW



Województwo: wielkopolskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 852
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2007-12-04, 15:20   

Nie polecam ich hodowli w domu bo jak zwieją to mogą dostać sie do domowej biblioteczki i wyjeść caly klej od stron. Najlepszym sposobem jest hodowla na dworze, a na zime najlepiej wlożyć do pomieszczenia z temperaturą 10 -15 stopni C.
Ja na świerszcze dla moich kur poluje na łące za domem, a jak kury wypuszczam to same chętnie na nie poluja.
_________________
Jeżeli masz jakieś pytanie, interesuje Cię opis jakiegoś ptaka to napisz do mnie na PW bardzo chętnie pomogę.
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-12-04, 21:16   

jakub, chyba mówisz o konikach polnych.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-04, 22:18   

A ja Powiem tak :D każdy z was napisał po swojemu i każdy z was napisał jeden "opis" i w każdym z nich jest część prawdy a część rad dotyczy może i prostoskrzydłych ale na pewno nie świerszcza :D

Gdzieś już pisałem art o hodowli świerszczy poszukam i wstawię.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-12-04, 22:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-04, 23:36   

Kamil, przez wiele lat hodowałam swierszcze w domu, zarówno polne, jak domowe :)
MIałam kilka terrariów, więc konieczne były hodowle karmowe.

Zapewniam Cię, że granie samca w blokowym pokoiku potrafi dać się we znaki :D
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-05, 11:18   

Luśka, zależy kto co lubi :D mi tam nie przeszkadzało a nawet usypiało :)
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-05, 13:26   

Za to teraz uwielbiam, kiedy grają za oknem :) Tzn oczywiście nie o tej pporze roku ;)

W ompoście zainstalowały mi się świerszcze domowe, a "luzem" mam polne :)

Bardzo lubię ich granie ... w porównaniu z nimi pasikoniki brzmią jak piła łańcuchowa ;)
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-12-11, 22:51   

dobra mam trochę czasu to mogę napisać [starego mojego arta nie znalazłem]

1. Gryllus campestris -To jest łacińska nazwa "Świerszcza polnego"
2. Świerszcz Domowy to "Acheta domestica"
3. Konik polny a świerszcz to nie to samo co innego też jest pasikonik.

Świerszcz i konik polny - są roślinożerne [generalnie]
Pasikonik jest głównie "owado/mięsożerne" / drapieżnik [nie zawsze]

Kolce na ich "zadkach" nie są kolcami do obrony! To nie pszczoły żeby miały żądlić!
Ten "kolec" to pokładełko służące do rozmnażania.

Tu notka Wikipedi - http://pl.wikipedia.org/wiki/Konik_polny


Świerszcz Domowy "Acheta domestica"

Długość ciała: od 2,5 do 3cm
Wygląd: Ciemnego koloru, brązowawe [raz jaśniejsze, raz ciemniejsze] z ciemniejszym paskiem miedzy oczami, samce i samice posiadają skrzydła.
Samce wydają dźwięki i nie posiadają pokładełka Samice nie wydają dźwięków i posiadają pokładełko [wielkość pokładełka to ok 10mm]
Hodowla: Nie będę pisał że pojemnik/terrarium/insektarium mają mieć np 40 cm wysokości i 100cm szerokości - każdy dostosowuje wszystko do swoich finansów i potrzeb. Jedno mogę doradzić - ów pojemnik musi być makabralnie szczelny ale dobrze wentylowany - do zachowania odpowiedniej wentylacji może posłużyć siatka metalowa do filtracji benzyny albo potrójna warstwa nylonowej moskitiery.
Zależy wszystko do czego potrzebujemy te świerszcze czy do hodowli karmowej czy po prostu o tak bo mamy takie widzimisie - dlatego najlepiej każdy niech dostosuje temp. panującą w insektarium do swoich potrzeb - dla ułatwienia dodam:
Jeśli chcecie iść na masówkę to temp 30 C wystarczy - świerszcze będą bardzo szybko rosły [dojrzeją po ok miesiącu] a i młode z jaj będą kluły się do 10 dni.
Jeśli będzie chłodno będą bardzo powoli rosły nawet do postaci Imago ten czas może przekraczać ponad 6 miesięcy, mogą przestać się rozmnażać, młode mogą się kluć po nawet 3 miesiącach.
Wilgotność na poziomie 50-70% przy czym PAMIĘTAĆ O DOSKONAŁEJ WENTYLACJI! Nie można dopuścić do pojawienia się roztoczy czy larw meszek.
Jeśli idziemy na masówkę to należy pamiętać o dużej powierzchni użytkowej czyli pojemnik/insektarium musi być czymś zapełnione , chyba najpopularniejsze do tego są wytłoczki z jajek lub kawałki po zgniatanego grubego kartonu.
Wiem że niektórzy stosują wysokie "plastikowe pudła" z IKEY bez przykrycia i jakoś sobie radzą [smarują brzegi wazeliną ale po pewnym czasie świerszcz zje i tę wazelinę] - osobiście nie polecam no chyba że taka hodowla ma miejsce w gararzu albo gdzieś w miejscu takim że nic sie nie stanie jak jakiś osobnik/osobniki się "rozlezie".
Rozmnażanie: Dorosła samica [postać imago] zaczyna składać jaja po około 1-2 tygodnia [jaja białawe/kremowe/lekko przeźroczystawe mają ok 3mm]. Samica jest w stanie złożyć nawet i 200 jaj dziennie. W pojemniku, insektarium musimy zapewnić pojemnik z torfem/kompostem/substratem kokosowym [podłoże nie może być mokre jedynie lekko wilgotne- w mokrym jaja się uduszą a w za suchym jaja wyschną (najlepsza wilgotność podłoża to taka jak otwieracie torbę z kompostem zaraz po zakupie)] pojemnik z "ziemią" przykrywamy siateczka np moskitierą [ma to chronić jajka przed zjadaniem [świerszcz jest często kanibalem, zjada teś jaja i swoich pobratyńców]. Warstwa ziemi musi być 4-6 cm.
I teraz są do dyspozycji 3 opcje:
1. Po ok 4-5 dniach wyjmujemy pojemnik z ziemią przenosimy go do osobnego pojemnika [z pojemnika ściągamy siateczkę] i zostawiamy. Zaczynamy hodowle od początku w nowym pojemniku [staramy się robić tak aby "partie świerszczy" były podobnej wielkości. Całość powtarzamy cyklicznie.
2. Po ok 15 dniach jak młode się wyklują [zależnie od temp] ściągamy siateczkę z pojemnika z ziemią. Pozwalamy młodym spokojnie "rozejść się" po insektarium [znaczna część młodych może zostać zjedzona]. Po ok 7 dniach od zdjęcia siateczki przykrywamy ją z powrotem. Całość powtarzamy cyklicznie.
3. Po ok 4-5 dniach lub po ok 15 dniach [jak kto woli] wyjmujemy pojemnik z ziemią przenosimy do osobnego insektarium/pojemnika, czekamy aż wszystkie młode się wylęgną i przenosimy je z powrotem do insektarium [można poczekać aż młode trochę podrosną do ok 5mm]. (Znaczna część młodych może zostać zjedzona).

ZIEMIA NIE MOŻE ZAPLEŚNIEĆ! W Ogóle w insektarium nie może być pleśni!

Pokarm: można stosować suchy pokarm dla psów, kotów, ryb, granulat dla drobiu. Co 2 dni dajemy "zielonkę" np: owoce [ to tez w jakimś stopniu dostarcza wilgotności], trawę, mniszek itp... [lepiej nie stosować warzyw i resztek stołowych].
Trawę i inne "zielska" najlepiej podawać w pęczkach związanych tasiemkom lub gumkom, ułatwia to potem czyszczenie pojemnika i usuwanie resztek.
Insektarium [lekko] spryskujemy 2-3 razy w tygodniu - w sposób umiarkowany żeby nie utopić owadów - ziemia nie może być mokra, mogło by to spowodować pojawienie się pleśni , roztoczy itp...
Do picia najlepiej zastosować podstawkę z doniczki a na niej nasączoną wodom gąbkę/ ręcznik papierowy /kawałki materiału [jednak najlepiej nadaje się gąbkę] - taki sposób pojenia uchroni owady przez utopieniem.

:pisze: Ufff ale się rozpisałem.... :jupi:


Art jest mojego Autorstwa- Kamil Kowalski
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-11, 23:16   

Kamil Kowalski napisał/a:
Kolce na ich "zadkach" nie są kolcami do obrony! To nie pszczoły żeby miały żądlić!
Ten "kolec" to pokładełko służące do rozmnażania.


Dodam jedynie, że pokladełko mają wyłącznie samiczki ;) Służy ono do składania jaj :)
 
 
jojo_94 



Województwo: pomorskie
Dołączyła: 02 Sie 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-08-02, 11:21   

Chciałam się zapytać jakie jedzenie dawać lekko poturbowanemu przez kota konikowi polnemu?? proszę o szybko odpowiedź..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13