Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czuby kur czubatych
Autor Wiadomość
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 20:26   Czuby kur czubatych

Mam pytanie. Jakie czuby wam się podobają? Duże tzw. w stylu angielskim czy małe wg. wzorca kontynentalnego.

Dawid Szikora
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
Ostatnio zmieniony przez www.CzubatkaPolska.pl 2007-02-17, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 20:27   

wszystkie bo ja mam kury z czubami małe i duże.

ssammler
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 20:27   

Mi się podobają średnie, za duże to nie dobrze dla kurki, bo źle widzi, a małe źle dla hodowcy, bo mało atrakcyjnie wygląda...

anna czarnota
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 20:27   

Ja też lubię średnie czubki, nie mogę patrzeć jak kurka się z takim dużym męczy, często wedy oczy ropieją i wogóle dlatego jak u mnie jak jakiejś pióra zasłaniają oczy, to nawet jak czubek jest piękny, to podcinam

Krzysiek Prokop
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
Ostatnio zmieniony przez www.CzubatkaPolska.pl 2007-02-17, 20:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
www.CzubatkaPolska.pl 



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 152
Wysłany: 2007-02-17, 20:28   

preferuję kury ze średnim czubem ale obfitym i mocno zbitym. moim skromnym zdaniem niemiecki wzorzec niszczy typowe cechy czubatek i białoczubów polskich(oczywiście nie chciałem nikogo urazić moją opinią :D )

szymon woźniak
_________________
OSOBA NIE ZAREJESTROWANA NA FORUM!
POSTY PRZENIESIONE Z FORUM CZUBATKI POLSKIEJ!
 
 
Pawi Król 



Województwo: pomorskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2007-02-17, 20:29   
   Nr Tel.: 503362871


Ja także lubię jak kury mają średniej wielkości czub wtedy się najładniej prezentują . Jakiegoś czasu miałem kilka kurek z małymi czubami i nie były dla mnie zbyt atrakcyjne.
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-17, 20:47   wielkość czuba

Na temat wielkości czuba trwa nieustanna dyskusja od kilkudziesięciu lat. Ponieważ jest na ten temat w Polsce wiele nieporozumień, więc pokrótce przedstawię historię tej dyskusji.

Otoż jakieś dwadzieścia lat temu Holendrzy (wcale nie Niemcy jak się powszechnie w Polsce sądzi) rozpoczeli "ekologiczną dyskusję na ten temat. Argumentowali oni, że człowiek w swej próżności i dla zaspokojenia swoich ambicji starał się aby czuby jego kurek były maksymalnie dużę. Ten kto hoduje czubatki wie, ile problemów one sprawiają z odpowiednią higieną. Nad oczami tworzą się potężne fałdy skórne, pod którymi zanakomicie czują się różne bakterie. Efekt? Notoryczne zapalenia oczu, mykoplazmy, ropiejące wrzody. Czy takie kurki chcemy hodować?

Dlatego ładnych parę lat temu postanowiono zmienić standard europejski, w którym czub powinien być średniej wielkości, proporcjonalny do całej sylwetki. Na dodatek protuberancja powinna być taka, aby czub był uniesiony do góry i umożliwiał swobodne widzenie kurkom zarówno do przodu jak i na boki.

W Polsce natomiast, w której dopiero budzi się świadomość ekologiczna, nadal modny jest czub w postaci wiechy. O czubatki z takimi czubami są określane jako te "prawdziwie polskie". Moim zdaniem wszystkim czubatkom należy się przydomek "polskie". Ale to jest temat na zupełnie inną dyskusję, która zresztą ma już miejsce.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-08-31, 18:24   

Pytanie zauważyłem ostatnio, że moje 4 młode kurki (3 czarne i 1 niebieska), które pozostawiłem sobie do rozrodu, maja tak jakby rozdwojone końce piórek czuba. Czy to jest, jakaś poważna wada eliminująca je z dalszej hodowli? Jak wygląda ocena takich kurek na wystawie? Bardzo proszę o odpowiedz.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-01, 08:58   

W Polsce na to rozdwojenie piór na czubie nie zwraca się uwagi. Natomiast w Niemczech, gdy na wystawie ocenianych jest powiedzmy 100 czubatek czarnych "wyszukuje się" każdej "wady". Stawka ptaków jest tak wyrównana, że o zwycięstwie decydują niuanse, takie jak na przykład rozdwojenie piór.
Miałem taki przypadek dwa lata temu, że moja kurka złocista dostała w Ede na pierwszej Europejskiej Wystawie Kur podwójnego międzynarodowego championa. Natomiast do tej samej kurki na wystawie w Lipsku przyczepił się sędzia niemiecki właśnie za te rozdwojone piórka i dał jej "tylko" 95. Natomiast moje kurki chamois w Ede dostały po 92, 93 punkty, natomiast w Lipsku uznano je za najlepsze chamois wśród całej stawki, a jeden z kogutów dostał 96 punktów (przy 91 punktach w Ede). W przypadku chamois decydował kształ czuba oraz wyrazistość łusek. Holendrzy mimo zmian w standarcie preferują czuby duże, a nie zwarcają uwagi intensywność barwy piór. Natomiast Niemcom podobają się mniejsze i kształtniejsze czubki oraz ptaki bardzo ciemne.
A więc jak widać wszystko zależy od tego kto i gdzie ocenia i jakie są kryteria oceny.
W mojej hodowli te rozdwojone piórka też są problemem i staram się wybierać do dalszych prac hodowlanych egzemplarze bez takiej "wady". Gdybym jednak chciał na wszystko zwrócić uwagę to musiałby zlikwidować całą hodowlę. Zawsze wbór jest jakimś kompromisem.

Twje czarne i niebieski czubatki, Mateusz, są moim zdaniem najwyższej jakości i założę się, że na tegorocznej wystawie klubowej w Sebnitz zdobyły by co najmniej 93 punkty.

Zakładamy się?
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-09-01, 18:00   

Ja się nie zakładam, bo kiedyś na tym źle wyszedłem. Lecz mogę spróbować je wystawić, lub pożyczyć je Panu na ta wystawę.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-02, 10:08   

Jeżeli dojdzie do wyjazdu do Sebnitz, to dobrze byłoby abyś je tam wystawił jako Mateusz Pluta. Jest to wystawa klubowa międzynarodowa więc może na niej wystawić się chyba każdy. Na dodatek Sebnitz leży 60 km od polskiej granicy.

Taka konfrontacja w potwornie silnej stawce czubatek może być dla niektórych szokiem a na pewno dużym doświadczeniem. Warto konfrontować swoje ptaki. Wtedy wiadomo, jakie jest ich miejsce w szeregu.

Może zorganizujemy wyprawę kilku członków Klubu? Wszystko zależy od tego, co kto ma do pokazania i czy będzie miał odwagę stanąć twarzą w twarz z innymi hodowcami.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-09-03, 20:23   

Tak na marginesie to pokaże moim zdaniem moje 2 najładniejsze kurki

IMG_4394.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 693 raz(y) 80,45 KB

IMG_4393.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 674 raz(y) 80,22 KB

 
 
studzianek 


Województwo: kujawsko-pomorskie
Wiek: 47
Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 23
Skąd: Czernikowo - Toruń
Wysłany: 2007-11-05, 15:58   
   Nr Tel.: 516193664


Osobiście preferuje czuby średnio duże. Dla lepszej jednak pielęgnacji podcinam kurkom i kogutom czuby - mają lepszy kontakt z rzeczywistością no i oczywiście zdecydowanie łatwiej jest utrzymać je w należytej higienie.
_________________
Pozdrawiam wszystkich miłośników zwierząt
Michał Studziński
www.studzianek.golebie.org.pl
www.golebie.org.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14