Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Srebrnodziobek indyjski "Euodice malabarica"
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-04-26, 14:31   Srebrnodziobek indyjski "Euodice malabarica"

Srebrnodziobek indyjski "Euodice malabarica"

Mały ptaszek należący do rodziny łuszczaków, często mylony i krzyżowany ze swoim bliskim kuzynem srebrnodziobkiem afrykańskim. Gatunek ten zamieszkuje Półwysep Indyjski – stąd nazwa indyjski. Najłatwiej srebrnodziobka indyjskiego odróżnić od afrykańskiego po tym, że ma biały kuper, afrykański ma czarny. Osiągają długość około 11cm i mimo swego niezbyt atrakcyjnego upierzenia są chętnie utrzymywane w klatkach i wolierach hodowców na całym świecie. Zadziwiają swoją witalnością i wigorem, nawet bardzo stare ptaki są ruchliwe i często płodne. Wierch ciała ciemny, z delikatnym prążkowaniem, sterówki i pióra ogonowe czarne. Spodnia część ciała biała, a gardło jak i boki głowy rdzawe, lotki ciemno brązowe. Dziób srebrny (stąd ich nazwa). Obie płci ubarwione tak samo (samca poznajemy po śpiewie), młode ptaki, ciemno szare z czarnym dziobem. Kuper biały.
Gatunek ten jest bardzo dobry na początek hodowli. Nie jest trudny w hodowli, łatwo się rozmnaża, nie ma jakiś nadzwyczajnych wymagań.
Na wolności ptaki te tworzą ogromne stada, a na czas lęgów dzielą się w pary. Budują gniazda w gęstych krzewach, bądź zamieszkują opuszczone gniazda wikłaczy. Ich biotopem są suche tereny z dostateczną ilością pokarmu (ziarna).
Utrzymanie: może przebywać w klatkach, jednak należy pamiętać, że każdy ptak lepiej się czuje w dużej przestronnej klatce, a jeszcze lepiej wolierze. Srebrnodziobki mogą przebywać w wolierze zewnętrznej tylko podczas ciepłych miesięcy roku (zazwyczaj od końca kwietnia do października). Bardzo ważne jest dobre przygotowanie pomieszczenia. Warto umieścić w wolierze kilka krzewów i gałęzi, w których nasi pupile założą gniazdo na kształt tego, jakie budują na wolności. Można im także podawać sztuczne koszyczki lęgowe, a czasem także budki lęgowe. Same wybiorą, co będą chcieć. Ważne jest, aby koszyczków lęgowych było więcej niż par w wolierze, gdyż często trzyma się je z innymi ptakami lub z ptakami z tego samego gatunku w jednej wolierze. W czasie spoczynku są spokojne, a gdy nadejdzie czas lęgów i nie ma odpowiedniej ilości gniazd i wyściółki zaczynają się utarczki i problemy, a czasem nawet można stracić lęg. Jeszcze przed lęgami należy przyzwyczaić ptaszki do pokarmu jajecznego i owadów (tj. larwy mącznika młynarka, szarańcza, świerszcze, muszki owocowe, jaja mrówcze itd.), aby legi obyły się bez problemów. Cykl lęgowy odbywa się tak jak na wolności. W ciągu roku srebrnodziobki mogą odbyć kilka lęgów, jednak nie należy dopuszczać do większej ilości, niż 3, aby nie osłabić ptaków.
Utrzymywanie z innymi ptakami: tak jak już pisałem, są to bardzo spokojne ptaszki i bez problemu mogą przebywać z innymi ziarnojadami w jednym pomieszczeniu, jeśli jest ono odpowiednio duże. Jednak, aby zachować czystość gatunkową nie należy trzymać ich razem ze srebrnodziobkami afrykańskimi i mewkami japońskimi, z którymi bardzo łatwo się krzyżują.
Zachęcam do hodowli tych ptaków, gdyż są stosunkowo tanie i nie trudne w hodowli.

Jest to moja praca intelektualna. Nie jest kopią tekstów.


http://de.wikipedia.org/wiki/Fasänchen


http://www.oiseaux.net/ph...de-plomb.2.html
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-05-22, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 38
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-06, 18:19   

Chciałbym tylko powiedzieć iż zarówno w naturze jak i w hodowlach, częstym problemem jest znalezienie samicy gdyż to tylko 10% całej populacji. Zawsze mam choć jedną parkę tych przemiłych, cichych i niekłopotliwych ptaszków, aczkolwiek zdarzyła mi się samica, która śpiewała, tak jak samiec. Spotkałem się z krzyżówkami srebrnodziobka afrykańskiego z indyjskim, srebrnodziobka z meką i srebrnodziobka z amadyną ostrosterną, gdzie po oddzieleniu samicy ostrosternej i samca srebrnodziobka, nie dobrały się z w swoim gatunku i padły. Nie polecam jednak krzyżowania ptaków z rodziny astrildae, nie prowadzi to do niczego dobrego. Pozdrawiam!
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 38
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-03-06, 18:22   

A właśnie, w lęgu jest od 4 do 7 młodych, przeważnie 4-5. Wysiadywanie jaj to około 11 dni, po około 20 dniach młode wylatują z budki i po kolejnych 2 - 4 tygodniach są samodzielne (trzeba uważać by oddzielić młode w odpowiednim czasie gdyż rodzice, a szczególnie samiec, mogą zamęczyć młode próbujące wchodzić do budki, gdy rodzice starają się już o następny ląg...)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13