Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Niektóre słowa po rosyjsku
Autor Wiadomość
paulus_kz 
paulus



Województwo: Kazachstan
Wiek: 52
Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 106
Wysłany: 2011-08-23, 13:48   Niektóre słowa po rosyjsku
   Nr Tel.: +77056609039


Wyobraźcie sobie, że Rosjanie mają jedno i to samo słowo na określenie Indianki (tj. córki Indianina) i indyka. Nawet nie rozróżniają wielkości pierwszej litey, bo wg. zasad ortografii w obu przypadkach piszą z małej litery: индейка (indiejka). W nieoficjalnym języku potocznym, przynajmniej w wioskach półnicnego Kazachstanu, używają słowa ukraińskiego: индюк (indiuk), a samicę nazywają индючка (indiuszka).

Kaczki piżmowe po rosyjsku to индоутки (indoutki), przy czym słowo утка (utka), znaczy kaczka, jak gdyby były czymś pośrednim między indykiem i kaczką

Kaczka krzyżówka to кряква (kriakwa), bo wydaje dźwięki nazywane przez Polaków kwakaniem, a przez Rosjan kriakaniem (крякать). Poza tym rosyjskie żaby nie rechoczą ani nie kumkają, tylko kwaczą (квакать). Rosyjskie słowo жаба (żaba) odnosi się tylko do ropuch, bo normalna żaba to лягушка (liaguszka), czyli zwierzę, które leży.

Rosyjskie słowo беркут (bierkut) odnosi się do ptaka, którego widziałem w waszawskim zoo pod nazwą "orzeł stepowy". Zdziwiłem się, bo ptak nazywany przez Rosjan степной орёл (stiepnoj orioł) jest od niego o wiele większy.

Długo nie mogłem się od ludzi dowiedzieć, jak po rosyjsku nazywa się perliczka, aż w pewnym mini-zwierzyńcu w Ałma-Acie zobaczyłem perliczki opatrzone napisem цесарка (cesarka), jakby operacja przy porodzie.

Rosyjska чайка (czajka) to polska mewa, a polska czajka nawet nie wiem, jak nazywa się po rosyjsku, choć nie raz ją widziałem w Kazachstanie.

Wrona różni się od kruka tylko dodatkową literą na końcu słowa: ворона (worona) i ворон (woron). A jak sobie jeszcze coś ciekawego przypomnę, to napiszę.
_________________
paulus@topmail.kz
Ostatnio zmieniony przez paulus_kz 2011-08-23, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Darek2483 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 01 Lut 2023
Posty: 6
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-02-01, 15:08   

Informacje są naprawdę bardzo ciekawe. Uwielbiam czytać takie ciekawostki, ponieważ zawsze jestem czymś zaskoczony.
_________________
koszulka z gołębiem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12