Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Żywienie kanarków
Autor Wiadomość
mirass 
EgzotykWojewództwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-07-23, 21:58   Żywienie kanarków

Żywienie kanarków
Kanarki należą do ziarnojadów, dlatego jako podstawową karmę podajemy im ziarno. Mieszanka ta powinna zawierać: rzepak lun rzepik, konopie, proso, kanar, łuskany owies, siemię lniane, mak, murzynek i słonecznik. W wielu „kupnych” mieszankach przeważa proso, które nie jest tak chętnie zjadane przez kanarki jak np. konopia czy kanar, jednak zależy to od indywidualnych upodobań. Mieszanka podstawowa powinna być świeża, powinna „pachnieć ziarnem”, a ziarna nie mogą się kleić. Naszym podopiecznym podajemy określoną ilość ziarna. Większość hodowców podaje 1 łyżeczkę na kanarka, który przebywa w małej klatce, zaś kanarkowi, który ma więcej swobody i zamieszkuje woliery bądź jest często wypuszczany na loty po pokoju odpowiednio więcej. Jeszcze jakiś czas temu stosowano metodę karmienia do woli, jednak sprawdza się ona w bardzo dużych pomieszczeniach. Uważajmy z ilością podawanego pokarmu, aby ptaki nie stawały się tłuste, co może doprowadzić do nieudanych lęgów a czasem nawet śmierci ptaka.

Rzepik: jest on podstawowym pokarmem podawanym kanarkom. Zawiera mało węglowodanów. Zamiast nich posiada dużo białka i tłuszczów. Przypatrując się mojej hodowli kanarków można potwierdzić teorie, że ziarno to jest chętnie zjadane przez młode kanarki nie tylko po zalaniu wodą i skiełkowaniu, ale także jako podstawowe ziarno mieszanki. Dorosłe ptaki niechętnie je jedzą, ale zależy to od indywidualnych upodobań. Rzepik należy do rodziny krzyżowych. Zawiera on substancje wolotwórcze oraz hamujące czynność tarczycy. Niektórzy hodowcy zamiast rzepiku podają rzepak, który zawiera dużo substancji energetycznych. Dzieje się tak, dlatego, że rzepik w większej ilości może doprowadzić do zaburzeń w pierzeniu, a także może powodować problemy w lęgach. Gdy zaczynałem hodowle (ponad 9 lat temu) uważano rzepik za roślinę trującą, można ja było podawać kanarkom tylko w formie skiełkowanej.
Proso: jest podstawowym ziarnem w mieszankach dla ptaków egzotycznych. Wyróżnia się wiele odmian. Proso zawiera dużo węglowodanów. Kanarki niechętnie je jedzą. Jeżeli kupujemy w sklepie gotową mieszankę ziaren, w której przeważa proso, a nasze pupile go nie jedzą można podawać je drobnej egzotyce typu astryldy czy amadyny, które na pewno nim nie pogardzą.
Kanar: jest chętnie zjadany przez kanarki. Podobnie jak proso zawiera dużo węglowodanów i wyróżnia się wiele odmian rosnących na całym świecie.
Owsik: jest to łuskane ziarno owsa. Składnik ten wspomaga trawienie i działa rozwalniająco, dlatego powinien znajdować się w podstawowej mieszance. Nie powinno podawać się go w dużych ilościach, gdyż może zaszkodzić ptakom.
Konopie: jest to jedno z gatunków ziaren oleistych. Zawiera one dużo oleju i nie powinny być podawane w zbyt dużych ilościach, aby nie otłuścić nasze ptaki. W zimniejsze dni można podawać więcej. Porcja dzienna to zaledwie kilka ziaren. Ptakom trzymanym w obszernych wolierach można podawać większą ilość (oczywiście bez przesady), gdyż szybko spalą nadmierne tłuszcze. Moczone konopie są szkodliwe.
Murzynek: jeden z gatunków prosa. Należy do roślin oleistych. Podaje się go, aby pobudzić ptaki do śpiewu i lęgów.
Słonecznik: należy do roślin oleistych. Kanarki nie lubią ich same łupać, ale chętnie zjedzą już ołupane. Nie przesadzajmy ze słonecznikiem, aby nie utuczyć naszych ptaków.
Siemię lniane: inaczej mówiąc len. Jest on bogaty w białko (231g na kg ziarna) i energię (11.08ML na kg). Udział tego ziarna w mieszankach nie powinien być zbyt duży.
Ziarno to wspomaga pierzenie i działa rozwalniająco.
Mak: reguluje pracę układu pokarmowego, jednak nie powinien być podawany zbyt często. Powinno się go podawać przez cały rok w niewielkich ilościach. Młodym ptakom podajemy go w mieszance jajecznej dopiero, gdy ukończą 7 dzień, wcześniejsze podawanie może powodować biegunkę, tak jak i podawanie w zbyt dużych ilościach.
Orzechy: podobnie jak słonecznik, czy konopie są bogate w tłuszcze. Kanarki nie maja tak mocnych dziobów, aby rozłupać łupiny orzechów, dlatego musimy im w tym pomóc. Nie należy podawać ich zbyt często.

Karmidła: Kanarki bardzo lubią grzebać w ziarnie, dlatego do ich klatek nie nadają się karmidła automatyczne. Karma powinna być codziennie wymieniana. W przypadkach, kiedy musimy gdzieś wyjechać (np. na wakacje) najlepiej zostawić naszych podopiecznych pod opieką znajomych, a jeśli nie mamy takiej możliwości zawieszamy w klatce karmniki długoterminowe, w których mieści się duża ilość ziarna i wystarczą ptakom na wiele dni. W innych przypadkach lepiej ich nie używać, gdyż ptaszki będą wybierać tylko smakołyki, a resztę wysypywać.

Woda: powinna być świeża i czysta, najlepiej z własnej studni, (jeśli taką posiadamy). Ptakom szkodzi chlor, który zawiera woda (zazwyczaj w miastach), taką wodę należy przegotować. Nie wolno podawać wody znajdującej się w pobliżu ścieków, śmietnisk i miejsc skażonych. W ostatnim czasie hodowcy coraz częściej podają swoim podopiecznym wodę mineralną – jest ona bardzo dobra i nie ma składników chemicznych. Najlepsza jest woda mineralna bezsmakowa. Jeżeli kupujemy gazowaną należy najpierw odparować gaz.

Poidełka: Tutaj w przeciwieństwie od karmników sprawdzają się automatyczne poidła, w których nie mogą się kąpać i zanieczyszczać wody. Wodę do kąpieli najlepiej podawać w płaskich pojemniczkach lub specjalnych basenikach. Aby nie przepłacać wystarczy użyć plastikowej przykrywki. Woda powinna być zawsze czyta i letnia.

Owoce: są one bogate w cukry i witaminy, dlatego powinny uzupełniać dietę kanarków. Przed podaniem zawsze myjemy. Powinny one być z pewnego źródła (np. z własnego sadu). Nie wolno podawać owoców roślin rosnących przy ściekach. Możemy je podawać przez cały rok, tylko nie gdy kanarki karmią kilkudniowe młode. Możemy zrobić przyjemność naszym ptakom i załatwić im pękające figi, które zjadają na wolności, jednak wystarczą im np. jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, winogrona, morele, banany i wiele innych. Owoce jak i warzywa szybko się psują, dlatego muszą być szybko usuwane, zaraz po tym jak zobaczymy, że mogą w takim stanie zaszkodzić naszym ptakom.

Warzywa: podobnie jak owoce są bogate w witaminy i składniki mineralne. Przed podaniem należy je umyć. Nie podajemy ich ptakom karmiącym kilkudniowe pisklęta. Możemy podawać: pomidory, ogórki (są bogate w wodę, dlatego warto podać je na czas wysyłki), paprykę, marchew (jest bogata w karoten) itd. Ja, co jakiś czas podaję moim kanarkom cebulę i czosnek w płynie, a czasem cebulę w całości. Warzywa te są bardzo zdrowe, zabijają bakterie i uodparniają nasze ptaki.

Zielenina: zawiera ona wiele witamin, zwłaszcza, gdy dojrzewają. Mogą być podawane w bardzo dużych ilościach. Ptaki bardzo ich potrzebują. Kanarkom można podawać: sałatę (Lactuca……. – różne rodzaje), szpinak (Spinacia oleracea), krwawnik pospolity (Capsella bursa-pastoris), skiełkowane proso, kanar, słonecznik, mniszek lekarski (Taraxacum officinale), cykorię (Cichorium………), koniczynę (Triforium…..), natkę pietruszki, kapustę pekińską (Brassica pekinensis), kapustę chińską (Brassica sinensis) gwiazdnicę pospolitą (Stelaria media), babkę lancetowatą (Plantago lanceolata), mietlicę zbożową (Apera spica venti), życicę trwałą (Lolium perenne), starca zwyczajnego (Senecio vulgaris), bakę zwyczajną (Plantago major), rdest ptasi (Polygonium aviculare), lebiodę (Atriplex patula) itd.

Dodatki mineralne: obecnie sklepy zoologiczne oferują różnego rodzaju dodatki mineralne podawane do pokarmu czy wody. Sprzedaje się także sepie (kość mątwy) i kostki wapienne, które mają uzupełnić wapń organizmie. Z własnego doświadczenia wiem, że kanarki nie lubią kostek wapiennych. Zamiast tego należy podawać sepie bądź tarte, wyprażone skorupki jaj kurzych.
Piasek: jest on potrzebny kanarkom, jak i innym łuszczakom do rozdrabniania pokarmu. Służy w żołądku jako żarna. W sklepach zoologicznych można kupić piasek z kawałkami muszel i skorupek kurzych jaj. Taki piasek jest łatwo przyswajany przez ptaki i zawiera dużo składników mineralnych potrzebnych do rozwoju układu kostnego.
Węgiel drzewny: jest używany jako lekarstwo przy różnych zatruciach.

Mieszanka jajeczna: przygotowuje je z gotowanego, kurzego jajka rozgniecionego widelcem na małe kawałki. Posypuje je bułkom tartą lub biszkoptem bez polewy (zależy, co mam), dodaje maku i utartych skorupek. Jeżeli mieszanka jest zbyt sucha (kawałki jaja są całkiem obłożone bułka tartą, dlatego nie wolno z nią przesadzać) dodaje tartej marchwi. Taka mieszanka szybciej się psuje, dlatego musimy ją częściej wymieniać.

Pokarm na barwę: Kanarkom barwy czerwonej, pomarańczowej czy żółtej można podawać karoten, który nadaje im intensywności barwy. Najwięcej karotenu jest w marchwi i morelach. Zaczynamy podawać je już przed pierzeniem a kończymy, gdy ptak kończy się pierzyć. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie kanarki czerwone staną się ognisto czerwone, a kanarki żółte intensywnie żółte. Zależy to także od genów.

Jako uzupełnienie diety należy podawać kanarkom pokarm miękki. Rzadko się go stosuje, zazwyczaj podaje się ptakom larwy mączniaka, muszki owocowe lub jaja mrówcze. Są one bardzo przydatne podczas okresu lęgowego:

Mączniki to larwy chrząszcza Tenebrio molior. Są łatwo dostępne i w miarę tanie, jednak dla kanarków nie najlepsze, gdyż larwy te posiadają grube skorupki, które trudno strawić młodym ptakom.

Muszki owocowe: wystarczy psujący się owoc i już mamy muszki owocowe. Ptaszki lubią się a nimi bawić i latają za nimi. Są dobrze znane wśród hodowców.

Jaja mrówcze: wystarczy delikatnie rozkopać kopiec mrówczy i zabrać trochę jajek. Są one bogate w białko i chętnie zjadane przez ptaki.

Ciekawostki:
Ostatnio coraz częściej spotykam się z pytaniami: dlaczego mój kanarek nie chce jeść danego owocu? Co zrobić żeby zaczął jeść?
Otóż, jeżeli przykładowo nasz pupil nie chce jeść jabłka, a chętnie je tartą marchew to do tartej marchwi dodajemy malutkie kawałki jabłka w niedużej ilości. Z czasem zwiększamy ilość jabłka, a zmniejszamy ilość tartej marchwi, aż do momentu, gdy rozdzielimy te dwa pokarmy, będziemy podawać je oddzielnie, a kanarek będzie z chęcią jadł i jabłko i marchew. Oczywiście należy to robić powoli i stopniowo, żeby kanarek się przyzwyczajał.

Co szkodzi naszym pupilom: oczywiście nie wolno podawać mleka w dużych ilościach, gdyż ptaki nie trawią laktozy, czyli cukru mlekowego, sera żółtego, przypraw, mięsa, wędlin, soli, przypraw.

Żywienie przed lęgami i w ich trakcie: już nawet kilka miesięcy przed legami zaczynamy urozmaicać pokarm naszych ptaków. Robimy to stopniowo. Uzupełniamy go o większą ilość zieleniny, owoców i warzyw. Możemy także podawać konopie w większej ilości. Gdy już chcemy mieć młode zawieszamy gniazda i skarmiamy pokarm jajeczny. Oczywiście nie przestajemy podawać owoców, warzyw i zieleniny. Dopiero, gdy samiczka zniesie 2 – 3 jajko przestajemy podawać wszystkie „rarytasy” i ostawiamy ptaszkom suchą karmę. Samczyk powinien wtedy przestać kryć, a samiczka usiądzie na jajkach. Dowiedziono, że brak konopi w karmie w czasie, gdy samiczka siedzi na jajkach dobrze wpływa na temperament samca. Gdy wyklują się pierwsze młode do klatki powinien wrócić pokarm jajeczny, aby ptaki miały czym karmić swe potomstwo. Po 6 dniach od wyklucia można zacząć podawać pokarmy zielone, początkowo w niewielkich ilościach – z czasem coraz więcej. Po wylocie młodych z gniazda należy często czyścić klatkę, żeby nie żeby nie zjadły czegoś nieświeżego. Dalej należy podawać pokarm jajeczny i zieleninę, a na spodzie klatki położyć podstawkę z ziarnem, aby młode mogły próbować je jeść. Będą one naśladować rodziców i po około 2 – 3 tygodniach od wylotu z gniazda będą już samodzielnie pobierały pokarm. Wtedy przenosimy je do innej klatki, jednak nadal podajemy pokarm jajeczny. Z czasem zmniejszamy jego ilość na rzecz ziarna, aż ptaki nie będą go już wcale potrzebowały.

Jest to mój tekst, kopiowanie go i rozpowszechnianie zabronione.
 
 
 
Ernest 
Hejak co za forum!!!Województwo: Mazowiedzkie
Wiek: 33
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 76
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-07-25, 09:44   

Mirass bardzo ciekawe informacje umieściłeś informacje, mogą się przydać :)
_________________
Witam! Jeśli masz psa i nie masz czasu na wyjście to za jedyne 5-7zł. [w zależności od wielkości] możesz zyskać spokój. Zrobię to za Ciebie!!! Pies musi jedynie posiadać ważne zaświadczenie szczepienia przeciwko wściekliźnie, a w przypadku dużych i średnich kaganiec. Realizacja tylko na terenie Siedlec. Chcesz więcej info pisz pw.
 
 
adik810 


Województwo: śląskie
Wiek: 39
Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-11-28, 11:07   

Witam nie jestem miłośnikiem ptaków, ale kolega mnie prosił abym napisał w jego imieniu jaki ma problem z kanarkami. Mój znajomy choduje kanarki.Od niedawna pojawił się u nie go problem, mianowicie. Ptaki mają chorobe o nazwie siwerzbowiec kanalikowy objawia się to brakiem piór na głowie.Był rowież przprowadzany posiew bo niektóre ptaki zdechły. Posiew wykazał że ptaki miały bakterie e coli ++.I A kanarki które jescze żyją mają dalej swierzbowiec i również biegunkę.
Czym można to leczyć. Proszę o pomoc.
 
 
Ernest 
Hejak co za forum!!!Województwo: Mazowiedzkie
Wiek: 33
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 76
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-11-28, 12:17   

Takie problemy moim zdaniem powinien rozstrzygnąć weterynarz
_________________
Witam! Jeśli masz psa i nie masz czasu na wyjście to za jedyne 5-7zł. [w zależności od wielkości] możesz zyskać spokój. Zrobię to za Ciebie!!! Pies musi jedynie posiadać ważne zaświadczenie szczepienia przeciwko wściekliźnie, a w przypadku dużych i średnich kaganiec. Realizacja tylko na terenie Siedlec. Chcesz więcej info pisz pw.
 
 
sowa 


Województwo: Opolskie
Wiek: 22
Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 20
Skąd: Gorzów śl
  Wysłany: 2011-08-11, 10:11   karma dla kanarków

Czy wiecie jakiej firmy mieszankę ziaren najlepiej podawać kanarką?Czy lepiej jest samemu ja przygotowywać.A jeśli tak to prosze napisać z jakich ziaren i jakie proporcje tych ziaren mają sie w niej znajdować.
 
 
Therion 


Województwo: Małopolskie
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 88
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-08-12, 10:48   

Ja moje karmie mieszanka firmy Versele laga, odradzam tanie polskie typu Tukan itp, na Versele ladze są zdrowe, pięknie śpiewają.nie ma żadnych problemów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12