Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Autor Wiadomość
gordyj 
Zootechnik


Województwo: warmia i mazury
Wiek: 40
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 9
  Wysłany: 2011-05-24, 17:16   Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Muzeum zwane popularnie skansenem leży nieopodal trasy nr 7 Warszawa - Gdańsk. Muzeum Olsztynek . Obejmuje powierzchnię ponad 114 ha. Na obszarze 35 ha znajdują się zabudowania z terenu dawnych Prus wschodnich. Są one rozmieszczone w typowo wiejskim układzie, pogrupowane w zagrody. Zabudowania ukazują budownictwo z regionów: Warmii, Mazur, Powiśla i Litwy i są w większości oryginalnymi budynkami sprowadzonymi z tych terenów. Pozostałą część obszaru zajmują pola uprawne, łąki, pastwiska. Bardzo ciekawą częścią muzeum jest rekonstrukcja średniowiecznej, pruskiej osady Amalang. Skansen jest jednostką kultury. Ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym obraz dawnej wsi ze wszystkimi jego aspektami. W tym celu zatrudnionych tu jest ponad 100 osób.
Ja osobiście zostałem zatrudniony 4 lata temu i pracowałem będąc jeszcze na ostatnim roku studiów zootechnicznych. W muzeum zajmuje się tyko częścią całej ekspozycji - ale za to jaką, zwierzętami ! Pod swą opieką mam całe gospodarstwo rolne. Nadzoruje uprawę roślin i wszystkie zabiegi agrotechniczne. Jednak moim głównym celem jest hodowla, ekspozycja tradycyjnych ras zwierząt. Zwierzęta gospodarskie są nieodłączną częścią obrazu wsi. Posiadamy praktycznie wszystkie gatunki chowane dawniej na tych terenach (oprócz świń). Moi podopieczni ożywiają muzeum i nadają mu swoisty charakter. Z uwagi na duży areał i wiele budynków gospodarskich mogę utrzymywać kilka ras danego gatunku tak by się nie krzyżowały. Chodzi tu też o pokazanie różnorodności wśród zwierząt gospodarskich.

Zapraszam serdecznie do odwiedzenia muzeum na spotkaniu członków stowarzyszenia 8 października.
(temat jeśli spotka się z zainteresowaniem - będzie kontynuowany, w wolnej chwili wkleję trochę zdjęć i opisów zwierząt)

Pozdrawiam Tomek Olędzki
Ostatnio zmieniony przez sroszkowski 2011-05-24, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-24, 20:55   

Byłem, widziałem i jestem pod wielkim wrażeniem.
Panie Tomku, robi Pan wspaniałe rzeczy. Moim zdaniem Skansen w Olsztynku zaczyna wyznaczać pewne standardy dla innych tego typu placówek w kraju. Jest to dowód, że w sposób czynny, realny i z rozmachem można zająć się problematyka naszych krajowych zwierząt gospodarskich.
Miło nam, że w takich warunkach będziemy mogli po raz bodajże ósmy - tym razem wybór padł na Skansen w Olsztynku - zorganizować doroczne spotkanie członków Stowarzyszenia Hodowców Drobiu Rasowego Czubatka Polska.
Niebawem przedstawimy szczegółowy program spotkania.
 
 
gordyj 
Zootechnik


Województwo: warmia i mazury
Wiek: 40
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-25, 06:52   

Kilka fotografii samego muzeum.









 
 
gordyj 
Zootechnik


Województwo: warmia i mazury
Wiek: 40
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 9
Wysłany: 2011-05-25, 07:02   





 
 
Michał Prokopowicz 
kurek


Województwo: warmińsko-wazurskie
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 133
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-05-25, 15:20   
   Nr Tel.: 517-507-603


Witam!
Osobiście wielokrotnie byłem w tym pięknym miejscu. (mieszkam ok. 30 kilometrów dalej) Bardzo ładny krajobraz a nieopodal znajduje się wiele jezior, w których można łowić ryby i odpocząć. Miejsce naprawdę godne polecenia. Pozdrawiam serdecznie, Michał Prokopowicz!
_________________
(kurek)
Michał Prokopowicz
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=4576 - moja hodowla
 
 
 
neron14 


Województwo: Mazowieckie
Wiek: 27
Dołączył: 04 Sty 2011
Posty: 61
Skąd: Pomiechówek
Wysłany: 2011-05-28, 16:28   

Bylem tam wczoraj i jestem pod wielkim wrażeniem. Przepiekane miejsce i śliczne zadbane zwierzęta. Wielkie wrażenie zrobiły na mnie gołoszyjki i piękny stary młyn. śliczne miejcie wybiorę się tam na pewno z rodzina.
 
 
 
gordyj 
Zootechnik


Województwo: warmia i mazury
Wiek: 40
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 9
Wysłany: 2011-07-28, 07:40   

Kilka zdjęć zwierząt.





















 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2011-07-29, 10:54   

Skansen w Olsztynku…

Muzeum Budownictwa Ludowego, Muzeum Olsztynek, Park Etnograficzny, Małe Wiejskie Zoo, Cud na Mazurach… Ile zwiedzających, tyle nazw.

Na ten mazurski zaułek trafiłem zupełnie przypadkiem.

Pewnego razu, kilka dni po wystawieniu na forach kaczek krajowych na sprzedaż, przeglądam wiadomości. Ogólnie żadna się nie wyróżniała, wszystkie podobne. Klikam, przeglądam, odpisuję. Gdy nagle, trafiam na coś innego. Wiadomość ze skansenu, chęć zakupu kaczek. Nic nadzwyczajnego, nieprawdaż? Jednak jest to instytucja, nie żadna tam, prywatna hodowla. No więc, umawiamy się. Ilość ptaków? Zbyt duża na wysyłkę, ale może spróbować? Nagle trafia mi się wyjazd w tamte strony. A co mi tam, zawiozę. Przy okazji zwiedzę te tajemnicze miejsce…

A teraz? Teraz, to ja już jestem po kilku wizytach w omawianym miejscu. Moje odwiedziny były z reguły związane ze zwierzakami. Budownictwo oraz inne tematy były jakby dodatkiem. Każde przejażdżki w tamtą stronę wspominam bardzo miło. A to wszystko za sprawą…

No pewnie, to właśnie z Tomaszem Olędzkim nawiązałem serdeczny kontakt. To właśnie z nim koresponduję i współpracuję. Jest on zootechnikiem w Muzeum. Jemu podlegają wszyscy tamtejsi czworonożni oraz dwunożni mieszkańcy. On dba, aby zwierzakom było jak najlepiej, aby przepięknie wkomponowywały się w otoczenie starych zabudowań. Na jego głowie jest także cała strefa gospodarcza skansenu. Nic więc dziwnego, że wszystko jest w jak najlepszym wydaniu.

Swoją drogą, nie śmiał bym nie wspomnieć o budownictwie jakie ukazane jest w parku etnograficznym. Znajdujące się tam budynki pochodzą z różnych zakątków województwa warmińsko-mazurskiego. Wszystko dobierane jest tak, aby jak najlepiej odtworzyć historię regionów, niegdyś znajdujących się na terenie województwa. Warmia, Mazury i Powiśle. Nawet zwierzęta są odpowiednio dobierane z myślą o dawnych tradycjach. Tym samym, cały skansen wygląda bardzo estetycznie. Odpowiednio rozmieszczone budynki, które wyglądają niebywale atrakcyjnie na tle pięknych krajobrazów.

Te miejsce trzeba odwiedzić, choćby na chwilę. Z pewnością chwilę później zostanie się na dłużej, zatrzymany urokiem skansenu.

Karol Chmielewski

Teraz czas na fotografie:





A to ja, wraz z owcami Skuddy:

 
 
gordyj 
Zootechnik


Województwo: warmia i mazury
Wiek: 40
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 9
Wysłany: 2011-08-08, 06:59   Więcej foto


Obrady stowarzyszenia odbywać się będą w tej chacie w tle.







 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13