Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Znalezione pisklę - instrukcja obsługi
Autor Wiadomość
AL 
Specjalista
Administrator Alicja Pańka



Województwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 67
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2454
Wysłany: 2011-05-27, 18:01   Znalezione pisklę - instrukcja obsługi

Ponieważ zaczyna się sezon na pisklęta opuszczające gniazda, chciałam przypomnieć najważniesze informacje i podać kilka przydatnych linków
Najważniejsze, gdy spotkamy na swojej drodze opierzonego, nieporadnie podlatującego ptasia z widocznymi jeszcze w kącikach dzioba zajadami, to pamiętać, że on jest pod opieką rodziców i naszej prawie na pewno nie potrzebuje. U większości gatunków ptaków pisklęta opuszczają gniazdo jeszcze zanim nauczą się latać i przez kilka dni plączą się w jego okolicy ucząc się używania skrzydeł pod dyskretną (żeby nie sprowadzić drapieżników) opieką rodziców. Tak więc jeśli pisklę jest ożywione i zadbane, jedyne co powinnyśmy zrobić to ewentualnie przesadzić go w jakieś bezpieczniejsze miejsce, oraz zostawić je w spokoju, żeby rodzice mogli przyjść i nakarmić malucha. W sytuacjach zupełnie wyjątkowych, gdy w okolicy jest dużo wałęsających się kotów, można "przenocować" malucha układającego się spać np. w krzakach nad ziemią, pod warunkiem że wstaniemy o świcie (dosłownie, o wschodzie słońca) i noclegowicza wypuścimy do rodziców. Natomiast prawdziwą pomocą dla ptaków będzie w tym okresie wyprowadzanie psów na smyczy, oraz nie wypuszczanie kotów na spacery, by maluchy mogły w spokoju uczyć się latania.
Ponieważ jednak różnie w życiu bywa, poniżej trzy przydatne linki
Strona Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków z informacjami jak pomagać i czym żywić piszczególne gatunki ptaków, oraz telefonami i mailem pod którymi można znaleźć pomoc w identyfikacji ptaka:
http://www.stop.eko.org.p...e=article&id=18
Spis ptasich weterynarzy i azyli w całej Polsce:
http://stop.eko.org.pl/po...lista_azyli.pdf
Strona ze zdjęciami malców różnych gatunków, ułatwiająca rozpoznanie z kim mamy przyjemność:
http://www.stop.eko.org.p...e=article&id=21

autorem tekstu jest Renata Szmit (Kwerkus).
_________________
http://www.garnek.pl/panka
Ostatnio zmieniony przez AL 2011-05-27, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
kopi 



Województwo: Dolnośląskie
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 54
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-06-01, 07:44   

We Wrocławiu na Hubskiej na wysokości Lidla w niedzielę znalazłem młodą sroczkę.
Zaobrączkowana. Moszę ktoś szuka?
_________________
Bogdan
 
 
idziek23 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-02, 19:53   

Witam Może nie jest to pisklak ale znalazłem gołębia o numerach 3311Pl070285 (żółtwa obrączka) ponad to ma również drugą obrączkę niebieską. Czy może ktoś mnie pokierować co mam dalej zrobić i czy moge coś z tym zrobić?? Pewnie ktoś czeka na tego ptaszka. Staramy sie go utrzymać przy życiu ale nie wiem jak długo pociagnie. POMOCY
 
 
pitrus18 
REDAKTOR



Województwo: Malopolskie
Wiek: 29
Dołączył: 13 Paź 2010
Posty: 664
Skąd: Lipnica Murowana
Wysłany: 2011-06-02, 20:07   

Zaraz ci pomogę znaleźć właściciela a numer obrączki na pewno dobry?
A to co mu się dzieję, że go przytrzymujesz przy życiu. Jak jest zdrowy to go wypóśc jest to gołąb pocztowy wiec sam znajdzie swojego właściciela.
Ostatnio zmieniony przez pitrus18 2011-06-02, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
idziek23 


Województwo: Wielkopolskie
Dołączył: 02 Cze 2011
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-04, 09:06   

Tak jest tak jak podałem. Niestety jest cały pokiereszowany ma złamaną nogę i prawdopodobnie skrzydło. 3311PL070285
 
 
majreg 


Województwo: podlaskie
Dołączyła: 09 Lip 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-07-09, 21:40   

Witam!
W stajni na sianie znalazłam młodą jaskółkę, która wypadła lub została wyrzucona z gniazda. Próba włożenia jej z powrotem nie powiodła się, bo wypadła znowu.
Czy ktoś może podpowiedzieć czym ją karmić i jak się opiekować.
W necie znalazłam przepis na mieszankę białkową z białego sera, mąki kukurydzianej i ryżowej oraz jajka. Czy jest ona dobra?
Kupiłam też białe robaki w wędkarskim. Przeżyła na tym 2 dni. Troszkę daję jej wody pipetą, oczywiście przegotowanej. Pomóżcie proszę. Jestem totalnym laikiem w temacie i nie wiem co robić.
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2011-07-10, 14:48   

Jak masz stajnie to masz i muchy,lepiej tym ją karm niz robakami z wędkarskiego one ich nie trawią dobrze i może być problem.Poszukaj czy nie ma w poblizu azylu dla dzikich ptaków i zajrzyj też tu http://forum.przyroda.org...vt1040,1485.htm poczytaj temat tam znajdziesz jak opiekowac się ptaszkiem:)
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
majreg 


Województwo: podlaskie
Dołączyła: 09 Lip 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-07-11, 19:21   

Jak do tej pory rośnie zdrowo ale robakami jej nie karmię.. Z tego co mi wiadomo masz rację, małym jaskółkom i jerzykom nie wolno podawać robaków z wędkarskiego ani much, tych bzyczących, duzych , latających po domu. Jesli ktoś szuka pokarmu jest w necie sprawdzony przepis na mieszankę białkową z białego sera, mąki kukurydzianej, ryżowej, glukozy i drażetki vitaralu. Jest to srawdzony wielokrotnie pokarm i spokojnie można nim karmić małe ptaszki. Pamiętajcie też o wodzie, podawnej pipetką. Za moją małą trzymajcie kciuki żeby szybko pofrunęła na wolnośc.
Ostatnio zmieniony przez majreg 2011-07-11, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13