Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
AMADYNA OSTROSTERNA
Autor Wiadomość
wanted 
wantedWojewództwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 48
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-02, 21:37   AMADYNA OSTROSTERNA

AMADYNA OSTROSTERNA-poephila acuticauda

Ptak ten zaliczany do astryld, zamieszkuje północno zachodnią część Australii-Terytorium Północne. Występuje tam w dwóch odmianach kolorystycznych dzioba: czerwonodzoiba (poephila acuticauda hecki) zamieszkuje północno-wschodnią część, żółtodzioba (poephila acuticauda acuticauda) zamieszkuje zachodnią część tego terytorium. Osiąga długość ciała około 15 cm, samca od samiczki możemy odróżnić po większym śliniaczku, który zaczyna się od podbródka i sięga aż na pierś oraz po śpiewie. Grzbiet tych ptaków jest niebiesko-szafirowy, skrzydła są koloru czarnego z szarawym nalotem, brzuch brunatnorudy, dziób i nogi czerwone (u drugiej odmiany żółte). Na piórach podogonowych znajduje się szeroki poprzeczny czarny pasek. Pióra ich są krótkie, dobrze przylegające dające odpowiednią izolację cieplną. Oczy są koloru czarnego usytuowane tuż pod czarnymi brwiami. Amadynka ta występuje na sawannach porośniętych rzadkimi lasami eukaliptusowymi, w których to koronach budują swoje kulisto-owalne gniazda z wejściem tunelowatym o długości ok.7-8 cm. Jako materiał na gniazdo ptaki te używają długich źdźbeł traw, a wewnątrz wyścielają je miękkim siankiem, swoimi piórkami i puchem . Ptaki te budują także drugie gniazdo, które służy im do spędzania w nim nocy. Jeśli w okolicy brakuje wysokich drzew, ptaki te zakładają tez gniazda w krzewach, a nawet w wysokich trawach, których też to nasiona są ich głównym pożywieniem w stanie wpół-dojrzałym jak i dojrzałym. Zjadają też różne małe robaczki, mrówki i termity, a w szczególności podczas pory godowej. Okres ich gniazdowania przypada między styczniem a kwietniem. W latach kiedy jest obfitość pokarmu, w szczególności owadów, ptaki te mogą powtórzyć lęgi. Po odbytych lęgach amadynki gromadzą się w stada, poszukując wspólnie pokarmu. Ma to też i tą zaletę że większa ilość oczu wypatruje ewentualnego zagrożenia i w ostateczności, ptaki te rozfruwają się dezorientując napastnika.
Hodując amadynki ostrosterne powinniśmy je utrzymywać w obszernych klatkach, witrynach lub wolierach wewnętrznych. W zewnętrznych utrzymujemy je tylko podczas ciepłych miesięcy, a w razie chłodniejszych dni powinny mieć miejsce gdzie mogły by się schować. Najlepszym sposobem na to jest dobudówka. Nie mogą jednak przebywać dłużej jeśli temperatura spadnie poniżej 10 C. Gwałtowne załamanie się pogody, najczęściej prowadzi do ich śmierci. Ptaki te uwielbiają wygrzewać się w promieniach słonecznych oraz kąpiele w czystej wodzie. Ptaki te nie lubią samotności, zatem powinniśmy je utrzymywać razem z kilkoma innymi ptaszkami tego samego lub innego gatunku.
Żeby doprowadzić ptaki do lęgów powinniśmy mieć co najmniej ok.9 miesięczną parkę, a wnętrze woliery powinniśmy wyposażyć w krzak, na którym to mogłyby założyć gniazdo. W tym celu powinniśmy im dostarczyć różnego rodzaju źdźbła traw, miękkie sianko, włókna sizalowe i konopne, mech itp. Odpowiednia ilość materiału budulcowego, oraz miejsce na gniazdo wpływają stymulująco na ptaki. Mogą one też zakładać gniazda w dziuplach, budkach zamkniętych o różnych kształtach oraz koszyki wiklinowe. Samczyk w tym okresie zaczyna swoje zaloty do partnerki trzymając w dziobku piórko i podskakuje przed partnerką. Po krótkim czasie dochodzi do kopulacji, po której samiczka składa w gnieździe od 4-6 jajek, które wysiaduje przez około 13-14 dni, przy czym samczyk zmienia ją tylko na kilka chwil. Kontrola gniazda w tym czasie jest nie wskazana, spłoszona samica może porzucić lęg. Młode wykluwają się z jajek i są pokryte białym puchem, rosną szybko i już po około 24 dniach opuszczają gniazdo. W tum czasie są jednak nadal dokarmiane przez samczyka, samiczka zaś przystępuje zazwyczaj do kolejnego lęgu.
Nie powinniśmy dopuszczać do więcej niż 3-4 lęgów w ciągu roku, gdyż zbyt bardzo eksploatowane ptaki mogą w kolejnym roku nie przystąpić do lęgów lub może się to dla nich skończyć śmiercią.
W czasie pierzenia się młodych ptaków, dziób zmienia swoje zabarwienie co ma miejsce w wieku 3-4 miesięcy. W tym tez czasie są bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe.
Ptaki te w hodowlach powinniśmy żywić wszelkimi różnymi nasionami gatunków traw, prosem, kanarem, siemieniem lnianym, mozgą kanaryjską, rzepikiem, konopią, owsikiem. W miarę możliwości jak kto może powinniśmy im dostarczać owady lub biały potarkowany ser, a także ugotowane na twardo kurze jajko, w szczególności podczas wychowu młodych. Powinniśmy im dostarczać też zieleninę a także przekrojone w pól jabłko z którego wydziobują miąższ. Nie zapominajmy o skorupkach jaj lub sepii oraz świeżej wodzie, którą ptaki piją podobnie jak gołębie-zasysając ją,
Wszystkich miłośników drobnej egzotyki i nie tylko zachęcam do chowu tych małych, prześlicznych ptaków.
Chowałem kiedyś osobiście te przepiękne ptaki, zrezygnowałem jednak z powodu zmiany profilu w hodowli. Z miłą chęcią jednak z powrotem powrócę do tych ptaków.

J.Zaborowski


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.

http://www.foi.it/freccevive/codalunga2.jpg
amadynka beżowa.
http://www.birdway.com.au...ongTaC09564.jpg
odmiana żółtodzioba
http://www.birdway.com.au...ngTaC33569F.jpg
amadyna ostrosterna standard.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
Ostatnio zmieniony przez majawn 2006-11-03, 10:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 36
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-04, 22:51   

Chciałbym tylko dodać iż w tej chwili znanych jest również5 odmian barwnych amadyny ostrosternej (zwanej także czasem długosterną): biała, kremowa (niestety o czerwonym oku i po około 2 latach życia tracą wzrok) beżowa, izabela i stalowa. Samca od samicy można też rozpoznać po szerokości czarnego paska nad nogą, samiec ma równy, szeroki; natomiast samiczka ma zwężający się ku nodze. Zdażają się w tym gatunku często samce z nadmiarem testosteronu odznaczającym się nadmierną agresją; np: atakowaniem młodych przez ojca gdy te ledwo opuszczą gniazdo, lub atakowanie innych samców, w mniejszych grupach niestety nawet ze skutkiem śmiertelnym. U mnie młode samczyki podchwytywały niektóre nuty od kanarków, co wskazuje na to iż w naturze najprawdopodobniej uczą się śpiewu od ojca. Pozdrawiam!
 
 
 
Józek 
Specjalista
AdministratorWojewództwo: śląskie
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 1010
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-11-03, 09:38   

To kilka fotek moich niektórych ptaków. Są to ptaki dość delikatne i nie polecam hodowli w ograch, nawet w te ciepłe miesiące. Dodam jeszcze że trudno jest skompletować dobrą parę, większość hodowców używa mamek, a takie ptaki albo nie karmią albo nie wysiadują jaj. 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 36
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-03, 12:46   

Ja tam całkowicie odradzam podrzucanie pod mewki.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2010-11-03, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
marfin-88 


Województwo: Śląskie
Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 8
Wysłany: 2010-11-22, 12:16   

Witam
Kupiłem ostatnio parkę bardzo podobną do ostrosternych ale mają czarne dziobki. Gościu mi powiedzial jak sie nazywają ale wylecialo mi to z głowy. Wie ktoś może? Są prawie identyczne tylko dziobki mają czarne i ogonki trochę krótsze
 
 
pawlo 
MŁODSZY REDAKTOR


Województwo: Małopolskie
Pomógł: 9 razy
Wiek: 25
Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 492
Wysłany: 2010-11-22, 13:46   

marfin-88, chodzi ci chyba o amadyne krótkosterną .
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 36
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-23, 12:14   

Tak amadyna krótkosterna, albo inaczej amadyna czarnogardła. Z tym że ona wymaga rejestracji na terenie Polski. Chyba że to młode ostrosterne i tak wcisnął... jak po kilku tygodniach nie zaczną się robic dziobki czerwone to znaczy że to krótkosterna.
 
 
 
marfin-88 


Województwo: Śląskie
Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 8
Wysłany: 2010-11-25, 12:47   

a jest możliwość żebym je zarejestrował? Gdzie sie takie cos załatwia?
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja PańkaWojewództwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2463
Wysłany: 2010-11-25, 16:58   

marfin-88, Jak nie masz papierow od hodowcy, od którego go kupiłeś - czyli potwierdzenia wylęgu w niewoli to nie zarejestrujesz ptakow.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 36
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-25, 21:02   

Dokładnie Al. Na szczęście zmieniły się władze PFO i teraz zasiedli tam ludzie którzy chcą coś zrobić dla hodowców. Po pierwsze plan jest taki, aby zrównać prawa hodowlane w Polsce z unijnymi. W Nekli otworzono SHP i PE (Stowarzyszenie Hodowców Papug i Ptaków Egzotycznych) "Kakadu" Którego prezesem jest Pan Tomasz Nowakowski, jedna z osób która chce coś zmienić i domaga się tego głośno. (Nekla, niedaleko Wrześni, województwo Wielkopolskie na trasie Poznań - Warszawa, jakieś 30 - 35km od Poznania) www.shpipe-kakadu.yoyo.pl Narazie w rozwoju, ale mam nadzieje że będzie tylko lepiej! :)
 
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja PańkaWojewództwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2463
Wysłany: 2010-11-26, 16:05   

Rihiter, Mam nadzieje, że im się uda, bo były już podejmowane próby ,setki podpisów na petycji do ministerstwa. Ale nadal nic się nie zmieniło.
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Rihiter 


Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 36
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 72
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-27, 18:28   

No bo zarząd był do d... od lat ci sami ludzie siedzieli na stołkach, brali siano, a od 4 lat nie płacili nawet podatku... Ale w tym roku się wnerwili ludzie i do zarządu, po uprzednim wyrzuceniu ze związku tych zakapiorów, wybrano ludzi porządnych i kompetentnych. Po pierwsze trzeba uregulować zaległości, które narosły przez lata nieróbstwa... a później będzie git.. A petycja? A no coś takiego leżało w stosach pana ex prezesa PFO, a gdy Pan Tomek Nowakowski rozmawiał z ludźmi ze sztabu rolnictwa, to nic takiego nie było nawet zgłoszone, a co dopiero dostarczone... Tak więc PFO zaczyna od nowa, bo teraz są ludzie którzy nawet ze swojej kieszeni dołożą, żeby coś działało. Wcześniej to tylko stołek i pieniążki tych na górze interesowały. Pozdrawiam!
 
 
 
AL 
Specjalista
Administrator Alicja PańkaWojewództwo: Śląskie
Pomogła: 72 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 13 Lip 2007
Posty: 2463
Wysłany: 2011-07-06, 18:08   

Pierwsze młode już wyszło z budki, dwoje pozostałych jeszcze się nie zdecydowało :rolleyes:
jedno z rodziców pilnuje młodego
_________________
http://www.garnek.pl/panka
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15