Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kurnik-wymogi sanitarne??
Autor Wiadomość
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
  Wysłany: 2011-06-26, 13:30   Kurnik-wymogi sanitarne??

Witam wszystkich... Proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem tu nowy... Hoduje kury-nioski-i zajmuje się handlem jajkami... Myślę o znacznym zwiększeniu hodowli... Chce zarejestrować hodowlę. Moje pytania są następujące: Gdzie się zgłosić aby zarejestrować hodowlę?? Jakie warunki muszą być w kurniku aby kontrolę przeszły pomyślnie?? Ile kur można trzymać w kurniku o powierzchni 14mkw?? (mowa o hodowli wolno wybiegowej) Proszę o odpowiedzi bo nigdzie nie mogę znaleść pomocy, na żadnym forum :co: ...
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-06-26, 14:08   

Ile masz niosek aktualnie , i czy one wszystkie są w tym kurniku . Jak duży jest wybieg dla kur .Piszesz , że już teraz zajmujesz sie handlem jajkami , więc już jakieś pojęcie masz o wymogach dotyczących handlu tym artykułem . Nie piszesz natomiast , czy mieszkasz na wsi czy w mieście , i czy ma być to działalność gospodarcza , czy jedynie dodatkowe żródło zarobku .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
Wysłany: 2011-06-26, 15:09   

Przepraszam za brakujące informacje... Już pisze... Mieszkam na wsi i mam 6 ha ziemi... Wybiegi mam 2- pierwszy na około 40 metrów długości i 7 metrów szerokości, 2 to wybieg który ma około 80 m szerokości i około 60-70 długości... Na wybiegu pierwszym mam około 20 kur i jest tam kurnik o powierzchni około 4mkw, na drugim około 30 kur i kurnik o powierzchni około 6mkw... To mało kur jak na takie wybiegi ale przepisy nie pozwalają trzymać więcej kur bez rejestracji... Kurnik o powierzchni 14 mkw jest nie obsadzony... Dopiero szykuje go w środku... I dlatego pytam o przepisy:)...

Można trzymać do 50 kur i sprzedawać do 350 jaj tygodniowo bez rejestracji stepli itp... To jedyny przepis jaki znam i jego się trzymałem... Więc nie wiem nic o przepisach prawnych związanych z hodowla i rejestracją...
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-06-26, 18:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2011-06-26, 17:04   

Na Twoje pytania odpowiada przepis :
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0038.htm
Jednak najlepiej będzie , jeśli udasz się do swojego Ośrodka Doradztwa Rolniczego . Tam uzyskasz rzetelną informację .
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców . Zapraszam .
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=9405

 
 
andrzejbuchorst 


Województwo: zachodniopomorskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 120
Wysłany: 2011-06-26, 17:42   

Paweł Z, Po pierwsze zgłoś stado do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Po drugie przepisy regulują ile sztuk kur przypada na 1 m kwadratowy podłogi/ zależne to jest też od ogólnoużytkowe, czy tucz/ oraz stosunek podłogi do okien czy odwrotnie- te dane tez uzyskasz w PIW
_________________
andrzejb
 
 
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
Wysłany: 2011-06-26, 18:57   

Słuchajcie przeczytałem to kilka razy i tam nie ma nawet słowa o tym ile zwierząt można trzymać... Mogę trzymać nawet 1000 kur i dopóki sprzedaż jaj nie przekroczy 2450 jaj tygodniowo nik nic mi nie może zarzucić i nie może mi nikt nic zrobić :-) ... A co do kurnika to muszą być ściany, sufit, podłoga łatwe do czyszczenia; okna i drzwi szczelne; konstrukcja powinna ułatwiać sprzątanie. I to tyle...
Ostatnio zmieniony przez Paweł Z 2011-06-26, 18:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jamate 


Województwo: mazowieckie
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 117
Wysłany: 2011-06-26, 19:18   

Paweł Z, Z tego co się orientuje w przepisach sanitarno-weterynaryjnych. To do 35o sztuk nie jest fermą i jest kwalifikowane jako chow przyzagrodowy. Nie musisz tego nigdzie zgłaszać. Podobnie ze sprzedażą jaj.
 
 
mirek_60 
MODERATOR
Mirosław Mazur



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 63
Dołączył: 07 Gru 2007
Posty: 761
Skąd: Przecław
Wysłany: 2011-06-26, 19:18   
   Nr Tel.: 510876274


Paweł Z, Teraz tylko musisz dotrzeć do takich informacji;
Jak duże pomieszczenie/schronienie.kurnik/ na daną liczbę kur?
Ile gniazd do znoszenia jajek?
Ile powierzchni wybiegu na jedną kurę aby to było ekologiczne?
Co z przepisami o ochronie środowiska?

To tak na początek.Pytania następne same się pojawią.Myślę,że podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami.Życzę sukcesów.
_________________
Mój temat w Spisie Hodowców.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2092
 
 
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
Wysłany: 2011-06-26, 20:44   

Według informacji które uzyskałem oni stosują taki przelicznik liczba kur x 7 dni tygodnia = liczba jaj do sprzedania tygodniowo (max) czyli policzmy w druga stronę 2450 podzielić przez 7 = 350 kur... Jak czegoś znów się dowiem to będę pisał... Słyszałem że na jedną kure przypada 4mkw wybiegu... (ekologicznie)
 
 
AndrzejS 


Województwo: małopolskie
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 65
Skąd: Kamyk
Wysłany: 2011-06-26, 21:00   

Paweł Z
Może to Ci coś jeszcze pomoże
- Organizacje atestujące gospodarstwa ekologiczne np: http://www.ekoland.org.pl/ skontaktuj się z nimi, napewno pomogą.
- Warunki jakie musisz spełnić: http://www.odr.net.pl/publikacje/0138.pdf
Andrzej
 
 
 
andrzejbuchorst 


Województwo: zachodniopomorskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 120
Wysłany: 2011-06-26, 21:53   

Paweł Z, Jeszcze raz polecam zgłoszenie się do Powiatowego Lekarza Weterynarii i do wydziału /świeżo otwartego/ crossing over /nie wiem czy dobrze napisałem/ zajmującego się kontrolami zgodności z przepisami w gospodarstwach trzymających zwierzęta. Dodam, żę PIW nie prowadzi praktyki wet.tylko wydaje decyzje ,kontroluje itp.
_________________
andrzejb
 
 
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
Wysłany: 2011-06-26, 22:04   

Jeśli mogę hodować do 350 kur bez konieczności rejestracji to to narazie mi wystarcza... Zgłosze sprawę do PIW gdy już będę gotowy na to... Póki co dowiedziałem się paru rzeczy kurnik dla 100 kur powinien mieć 14mkw (minimalnie więcej wyszło coś tam 14.28itd...) ; z doświadczenia wiem że gniazd wystarczy 40-60; a na wybiegu dla jednej kury powinno być przeznaczone 3-4 mkw czyli dla 100 kur minimum 300 mkw... Co do ochrony środowiska to chyba się nie tycza do gospodarstw rolnych...
 
 
andrzejbuchorst 


Województwo: zachodniopomorskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 120
Wysłany: 2011-06-27, 15:27   

Paweł Z, Zgłoszenie do PIW stada nie wiąże się ze spełnieniem wymogów wet. i sanitarnych. Zgłaszasz samo stado, nie ważne czy 3 kury, 2 indyki ,1 papuga,2 krowy 6 świń . Zgłaszasz sam fakt posiadania.
_________________
andrzejb
 
 
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
Wysłany: 2011-06-27, 19:44   

Czyli jak dobrze cię rozumiem żadnych kontroli nie będzie??? Wystarczy pojechać gdzieś i zgłosić że posiadam powiedzmy 100 kur i dostanę numer żebym mógł steplowac jajka??? Dobrze rozumiem?? Wybaczcie mi ale nie jestem dobry w przepisach prawnych :-( ...
 
 
Paweł Z 


Województwo: Łódzkie
Dołączył: 26 Cze 2011
Posty: 14
Wysłany: 2011-06-28, 18:25   

Napisałem e-maile do ODR i otrzymałem następujące odpowiedzi... 1. ,,W gospodarstwie rolnym można utrzymymac do 50 sztuk kur niosek i sprzedawać jaja bez rejestracji, powyżej 50 szuk niosek z zamiarem sprzedaży jaj należy zarejestrować działalność rolnicza w Urzędzie Miasta i Urzędzie Skarbowym oraz zgłosić stadko do powiatowego lekarza weterynarii (dalej jako PLW) celem nadzoru wet.. Należy uzyskać numer producenta (u PLW) i zakupić steplarke do jaj." 2. ,,Stado musi być zgłoszone do PLW , on wyznaczy numer stada i poda szczegółowe warunki chowu i produkcji, a także określi szczepienia i badania jakie będą musiały być wykonane." 3. ,,Aby spełnić warunki weterynaryjne trzeba najpierw zgłosić stadko do nadania numeru identyfikacyjnego wówczas inspekcja weterynaryjna poda warunki jakie należy spełnić do danego rodzaju chowu i produkcji, da czas na ich realizację. W chowie wolnowybiegowym nie ma szczegółowych uwarunkowań. Obsada na 1mkw nie może być większą niż 6-7 sztuk. Kury muszą mieć jednat grzedy i sprzęt do pojenia i karmienia, dostosowany do ilości kur. Sciółka miękka, czystą, chlonąca dobrze wodę, najlepiej ze słomy żytniej, najlepiej o warstwie od 15 do 20 cm. Pomieszczenie musi być wybielone i zdezynfekowane, temperatura optymalna dla poszczególnych grup wiekowych, kury dorosłe 18-20 stopni celsjusza. Kury muszą posiadać wybieg optymalny do danej ilości kur. Trzeba ogólnie przestrzegać higieny w chowie. Lekarz określi badania jakie będą wykonywane np.: w kierunku salmonellozy i inne."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14