Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Czubatki, Białoczuby i inne czubate rasy. - Odmiany Barwne kur czubatych.

www.CzubatkaPolska.pl - 2007-02-17, 21:32
Temat postu: Odmiany Barwne kur czubatych.
Witam,
mam pytanie dotyczące niebieskich czubatek,
Co ile trzeba dolewać kolor czarny i biały?
Czy ta odmiana ma jakieś szczególne wymagania?
Pozdrawiam!

'adrian14

www.CzubatkaPolska.pl - 2007-02-17, 21:33

Witaj!

Czubatki niebieskie kojarzy się normalnie a więc osobniki niebieski
x niebieski. Z biegiem jednak czasu przy takich czystych kojerzeniach w
obrębie jednej odmiany barwnej niebieski kolor staje się coraz bardziej
rdzawy, zaczynają dominować odcienie koloru brązowego. Dlatego też co pewien
okres czasu (Frank Peschke robi to co 3-4 lata) trzeba dolać do stada
osobniki z genem białym. A gen biały jest właśnie w kurkach typu "splesh".
Nie dość tego. Takie "przybrudzone" kurki trzeba kojarzyć z czysto czarnym
kogutem, co jest wielką zagadką, bo nie wiadomo, jakie w takim kogucie
siedzą ukryte geny. Pamiętaj też o tym, że kurka niebieska sparowana z gucikiem niebieskim da Ci teoretycznie w pierwszym pokoleniu 50% osobników niebieskich, 25% czarnych i 25% typu "splesh". Często też wyskakuje sporo białych piór w czubie.
Reasumując - nigdy na wystawach nie ma dużo czubatek niebieskich bo wielu
hodowców zniechęca się po roku lub dwóch doświadczeń gdy widzą, że ten ich
niebieski kolor przypomina raczej niebiesko-brązowy. Mnie się parę razy
udało otrzymać piękny metaliczny niebieski kolor, co znalazło swoje
odzwierciedlenie na przykład na wystawie w Ede. Słowo "udało się" jest w tym
miejscu zupełnie uzasadnione. Wielkim błędem hodowców jest eliminowanie
takich osobników "splesh", bo wygladają one faktycznie fatalnie i nie nadają
się na wystawy. Ale do pracy hodowlanej są bezcenne.
Musisz sobie zdawać też sprawę z tego, że nie wystarczy Ci stado liczace 2
lub 3 kurki plus kogucik. Aby prowadzić pracę hodowlaną z prawdziwego
zdarzenia konieczne jest utrzymywanie kilku grup genetycznych i to nie tylko
w odmiani barwnej niebieskiej ale i czarnej.
Zyczę powodzenia
Stanisław Roszkowski

Rocki - 2007-04-25, 15:31

A czy można kojarzyć złote kurki czubatki polskiej ze srebrnymi i czarnymi kogutami?? Jakie wyjdą po takich zestawieniach młode?
sroszkowski - 2007-04-25, 16:32

Odradzam.
Przetestowałem to własnym organiźmie i efekty były nieefektywne. Jeżeli już to można kojarzyć koguta czubatki złocistej z kurkami wielbłądzimi (a nie na odwrót). Niemcy tak robią. Wielokrotnie oferowali mi takie F1 do sprzedaży, a nawet w prezencie. Można je poznać po charakterystycznych rozjaśnionych lotkach pierwszego rzędu na skrzydłach. To pierwsze pokolenie nie nadaje się na wystawy i do sprzedaży, ale do dalszej pracy hodowlanej owszem. Dlatego czubatki złociste i wielbładzie są o wiele bardziej żywotne(dobra wylęgowość) i są lepiej "dopracowane" niż czubatki srebrzyste.
Czubatki srebrzyste to najtrudniejsza (według mnie) odmiana barwna. Widać to po wystawach niemieckich. Czubatek czarnych na takiej wystawie jest ze dwiecie a srebrzystych...kilka. Sam wystawiłem w 2006 roku w Lipsku kogutka srebrzystego i sądziłem, że najjem się tylko wstydu. Okazało się jednak, że dostał bodajże 93 punkty - dlatego tylko jednak, żę sędziowie starają promować barwę srebrzystą i zawsze dają dla zachęty te 2 punkty więcej niż się należy. Z moich doświadczeń wynika, że jakie takie dobre efekty w przypadku czubatek srebrzystych daje tylko kojarzenie z czubatkami białymi.

spicifer - 2007-04-25, 18:07

Zależy jaka barwę ukrytą mają czubatki białe (to mogą być różne barwy).
Czy ktoś kojarzył białe czubatki z inna odmiana barwną?

Rocki - 2007-04-25, 21:43

Czyli najlepiej jest trzymać każdą odmianę barwną czubatek osobno i rozmnażać je tylko wśród swojej barwy...?
Bo po takiej krzyżówce czubatki srebrnej ze złotą wyjdzie coś takiego jak Mateuszowi http://www.forum.woliera.com/download.php?id=2042 i taki ptak traci już na wartości hodowlanej...

mateusz20 - 2007-04-25, 21:57

Rocki, ale jego siostrzyczka wyszła całkiem całkiem ma ciut szerszą łuskę, ale da się z tego cos zrobić, ale nie poleciłbym takich kombinacji, ponieważ jest to jak by to delikatnie ująć starta czasu.
Moim błędem było to, że swoja przygodę z czubatkami zaczynałem właśnie od łuskowatych. Wiec postanowiłem zająć się od nowa tymi kurkami, ale od łatwiejszego koloru mianowicie czarnego.

Rocki - 2007-04-25, 22:15

Mateusz, ale ja nie jestem żaden Mirass :? :P

Ja swoja hodowle czubatek chciałem zacząć właśnie od czubatek srebrzystych...
I jeśli będę je hodował jedynie wśród swojej odmiany to chyba nie powinno być problemu w uzyskaniu dobrych jakościowo osobników?

mateusz20 - 2007-04-26, 12:47

Sorki Rocki za pomyłkę z Marasem kiedyś rozmawiałem na ten temat i mi się tak jakoś przypomniało i pokręciło.
spicifer - 2007-04-26, 21:08

Mateusz, masz piękne kury.
mateusz20 - 2007-04-26, 21:15

Ja mam zamiar teraz w majowy weekend zrobić książkę stada w formie pliku na komputerze i podręcznego zeszytu. Dodatkowo każdy ptak będzie sfotografowany a zdjęcie podpisane numerem obrączki. Dla łatwiejszego odróżniania poszczególnych osobników. Problem będzie natomiast, mianowicie z znakowaniem kurczaków, ale chyba zaopatrzę się w kolorowe znaczniki dla gołębi w kilku kolorach.
kacpisułtan - 2007-04-26, 21:24

Ja też już zaczołem prowadzić taki zeszyt. I będzie on wyglądał bardzo podobnie do twojego mateusz20 . Też mam zamiar wstawiać foty i podpisywać je nr. obrączki. Ale wciąż niewiem skąd mam pozyskać obrączki a kurczaki klują sie tuż tuż :D


Znalazłem taką fote w necie http://groups.msn.com/pol.../columbian.msnw

Jest to chyba kogucik gronostajowy bezbrody.

anna czarnota - 2007-05-07, 16:21

A mi wyszło kilka takich kurek i myślę kto mógł być ich rodzicami, mają dzwonki i od razu mówię, że nie mam czubatek brodatych złotych łuskowanych.
Krzysiek Prokop - 2007-05-07, 16:32

Może to wynik krzyżówki żółtych lub czerwonych białoczubów z czarnymi ??
kacpisułtan - 2007-05-07, 18:38

Tak najprawdopodobniej to kzyzowka białoczubów zóżtych albo czerwonyc z czubatkami czarnymi :!: :!: :!: Mam bardzo podobne osobniki z których mam nadzieje uda mi sie wychodować czubatki polski czerwone.
anna czarnota - 2007-05-07, 22:23

Biłoczubów żółtych nie mam, mogły być białoczuby czerwone z czubatkami czarnymi, ale bardzo mi się one podobają.
A to jest mój materiał na czubatki brodate czerwone

Kamil Kowalski - 2007-05-08, 10:10

Takie "czarnoczuby" wychodzą poprzez krzyżówkę Białoczub Kolor + Białoczub inny kolor
kacpisułtan - 2007-05-08, 18:13

anna czarnota, no juz maz całkim calkiem te czubatki czerwone. Zobaczymy komu uda sie szybciej wychodowac czubatki poskie czrwone :P ;) A z jakiego połączenia wyszł ci takie osobniki :?:
anna czarnota - 2007-05-08, 22:35

Tajemnica...

Kiedyś udało mi się coś ciekawego kupić.

mateusz20 - 2007-05-25, 19:22

Jeden z czarnych kurczaków dostaje takie piórka na piersi, co morze z tego wyrosnąć?
spicifer - 2007-05-25, 21:44

mateusz, pokaż całego kurczaka.
mateusz20 - 2007-05-25, 21:53

To jest ten, o którym Ci już wcześniej mówiłem, to indywiduum w prążki, na razie tylko pierś taka dostaje.
mati_deco - 2007-11-26, 17:14

Kojarząc:
Złoty kogut x złota kura = 100% złoty
Złoty kogut x srebrna kura = Kury złote( ojciec swój kolor przekaże córkom ) koguty srebrne ( matka przekaże swój kolor synom)
Srebrny kogut srebrna kura = 100% srebrny
Srebrny kogut x złota kura = Złote koguty ( matka przekaże swój kolor synom ) srebrne kury ( ojciec przekaże swój kolor córkom )

Niebieski x niebieski= 50% niebieskie, 25% splash ( biały przybrudzony ) i 25% czarne
Niebieski x czarny= 50% niebieskie i 50% czarne
Splash x czarny = 100% niebieskie

Jastrzębiate x jastrzębiate = 100% jastrzembiate
Jastrzębiate ( kura ) x czarne ( kogut )= Czarne kury i jastrzębiate koguty

Biały x biały = 100% biały
Biały ( dominujący CCII ) x czarny = 100 % biaółe z czarnymi punktami lub plamami ( dzięki genowi E <extention> który pomaga czarnej bawię się rozprzestrzenianiu się )

nyszka - 2008-01-16, 14:10

Mam pytanie odnośnie kojarzenia czubatek?
Mam w swojej hodowli kogucika czubatki srebrnej i cztery kurki dwie srebrne i dwie złote. Ponieważ mam trudności z dokupieniem kogucika złotego,czy mogę bez przeszkód kojarzyć złote ze srebrnymi?
mati_deco opisał możliwości kojarzenia tych ras, czy może ktoś mi to potwierdzić?
Pytam ponieważ dopiero zaczynam i cieszyłabym się gdyby udało mi się je rozmnożyć?

sroszkowski - 2008-01-16, 14:43

Tak faktycznie podaje fachowa literatura. Kojarzyłem jednak wielokrotnie czybatki srebrzyste ze złocistymi i wychodziły mi różne dziwolągi. Nie potrafię powiedzieć dlaczego tak jest. Prawdopodobnie dlatego, że nie mamy tu do czynienia z "czystymi" czubatkami srebrzystymi i złocistymi. Hodowcy Holenderscy i Niemieccy, ale nie tylko oni, bo ja również, ciągle prowadzą różne krzyżówki, dolewają na przykład krwi innych ras kur czarno obrzeżonych. Jest to naturalne, gdyż bez tego dana odmiana barwna "wyrodziłaby się" - używając obrazowego języka - bardzo szybko. Populacja czubatek srebrzystych w Europie jest bardzo mała i stado jest po prostu zimbredowane.

Potwierdzam natomiast teorię w stosunku do czubatek czarnych i niebieskich.

mati_deco - 2008-01-16, 21:53

Ja muszę zakupić dobry materiał czubatek miniaturowych srebrnych 1:2. Tak to prawda że w Europie jest bardzo mało czubatek srebrnych doskonałej jakości, albo kury mają za dużo czarnych piór w czubie lub brzydkie łuski, a koguty przemazy w ogonie i nie poprawne łuskowanie. Miałem dobre koguty ale odstąpiłem je koledze.
nyszka - 2008-01-16, 23:11

To mnie pan nie pocieszył :?
Spróbuję raz i zobaczę co wyjdzie, jeżeli cokolwiek wyjdzie :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group