Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Czubatki, Bia³oczuby i inne czubate rasy. - Wszystko o Bia³oczubach!

www.CzubatkaPolska.pl - 2007-02-17, 21:19
Temat postu: Wszystko o Bia³oczubach!
czy to prawda, ¿e s±bia³oczuby brodate ?

Dawid

www.CzubatkaPolska.pl - 2007-02-17, 21:19

Witam

Hmmm czy bia³oczuby s± brodate...? My w polsce mamy tylko raczej bezbrode ale amerykanie (tak s³ysza³em) maj± bia³oczuby brodate...

Pozdrawiam KK

wanted - 2007-02-17, 21:52

Jak i wszystko, to i to.
Otó¿ czasami spotykam siê u ludzi, ¿e koguciki maja wydziobane pióra w czubie, zapewne przez kurki. Czym to jest spowodowane ?

Kamil Kowalski - 2007-02-17, 22:09

Je¶li s± wydziobane przez kury to - musi byæ to kura dominuj±ca a kogut bardzo nisko w hierarchii.
anna czarnota - 2007-02-18, 10:06

Podczas wystawy w Che³m¿y na gie³dzie by³y trzy kogutki bia³oczuba czarnego na sprzeda¿ i wszystkie mia³y wydziobane pióra na czubku, w sumie do¶æ czêsto siê to spotyka, ¿e albo kura, albo kogut maj± wydziobane piórka. Najlepiej wtedy oddzieliæ osobnika do czasu a¿ mu odrosn± nowe, bo w stadzie nigdy mu nie odrosn±.
Krzysiek Prokop - 2007-02-18, 13:31

Bo kury wydziobuj± odrastaj±ce pa³ki, sam mia³em kiedy¶ taki problem, ale z nioskami... A z tymi czubami to czasami u kurek jest to od deptania, gdy koguciki s± mocno natarczywe :-|
jackie - 2007-03-14, 11:02

Zupelnie niedawno zainteresowalem sie czubatkami. Mam juz kolekcje kilku kurek. Pocztytalem troche na ich temat, nie znalazlem jednak klarownej definicji nazewnictwa.
Czym rozni sie czubatka polska od bialoczuba? Czy czubatka polska nie moze miec bialego czuba? Czy bialoczub rozni sie od czubatki tylko kolorem czuba, czy takze brakiem brody? Czy sa to dwie osobne rasy, czy jedynie inne odmiany barwne? Czy krzyzuje sie bialoczuby z czubatkami? Czy bialoczub jest rasa holenderska?
Troche duzo tych pytan ;-) ale moze ktos mnie troche oswieci.
Milego dnia.

Kamil Kowalski - 2007-03-14, 11:08

Dok³adnie tak...

Czubatka polska i bia³oczuby to dwie osobne rasy

Prawid³owa nazwa:
Czubatka Polska

Na bia³oczyby - potocznie mówi siê bia³oczuby
ale generalnie powinno sie mówiæ: Czubatka Polska Bia³oczuba bezbroda

Koiecznie poczytaj tu: http://czubatkapolska.pl/...a988da65c5c2e1d

Krzysiek Prokop - 2007-03-14, 15:14

A poprawna nazwa bia³oczubów holenderskich- to bia³oczuby polskie :-D to jedna i ta sama rasa.
jackie - 2007-03-15, 09:39

Dzieki za info. :)
Chetnie kupie kilka ladnych czarnych bialoczubow,
jesli ktos z Was ma te kurki na sprzedaz bardzo prosze o kontakt.
Wiosennie pozdrawiam ;)

jackie - 2007-03-15, 10:42

Troche sie pochwale ;-)
przedstawiam moje czubatki







... nie wiem jak brzmia poprawne nazwy ich odmian barwnych.
Kurki sa u mnie od niedawna, pochadza z doskonalej hodowli i sa bardzo urokliwe.
Chetnie do kolekcji dokupie kilka rownie ladnych czarnych bialoczubow. Zwierzaki maja do dyspozycji wielki ogrod... i jestem pewien, ze wiodly beda u mnie szczesliwe zycie.

Kamil Kowalski - 2007-03-15, 12:29

Ciekawa barwa na foto 2

co do kogutka na foto 3 to wydaje mi sie ze mieszanka bia³oczuba i czubatki (spore dzwonki i broda)

Ele jak by weliminowac jakos brode - to by wysz³o "cos co Kamile lubi± najbardziej" :mrgreen:

Bardzo trudno jest z bia³oczubami teraz :-( a zw³aszcza z czarnymi - sa ale nikt ich niema (takie pokrêcone) FANTOMASY?

mirass - 2007-03-15, 12:41

Na foto nr 2, na kurce widac jakby prêgi, mo¿e to mieszanka czubatki z³otej z jarzêbiatom.
sroszkowski - 2007-03-15, 13:34

Nie jest to uznana odmiana barwna.
Z ca³± pewno¶ci± to efekty krzy¿ówki bia³oczubów czerwonych i ¿ó³tych (dzwonki, bia³y czub) z czarnymi czubatkami polskimi brodatymi. Takie efekty kojarzeñ mog± byæ zamierzone lub przypadkowe. W mojej hodowli (mam ich sporo) takie krzy¿ówki to pó³produkt s³u¿±cy do tworzenia nowych odmian barwnych - czerwonej i ¿ó³tej. Poniewa¿ nie zabijam swoich wychowanków, staram siê je jako¶ up³ynniæ w¶ród cz³onków Klubu Czubatki Polskiej, czêsto za niewielk± op³at± lub wrêcz za darmo. Zawsze w takich przypadkach staram siê uprzedziæ, ¿e maj± do czynienia z pó³produktem.
Czêsto ró¿ni hodowcy-amatorzy nie chc± wcale mieæ "rasowych" czubatek. Wystarczy im, ¿e na podwórku jest "kolorowo". I takie w³a¶nie te czubatki s±. Dodatkowo, poniewa¿ to efekt krzy¿ówki miêdzyrasowej, kurki s± bardziej ¿ywotne, zdrowsze i nios± wiêcej jajek ni¿ typowe - w znacznym stopniu - zdegenerowane "rasowe" egzemplarze.
Kilka osób jednak pracuje razem ze mn± nad wytworzeniem nowych odmian barwnych - w tym w³a¶nie czerwonej i ¿ó³tej. I wtedy posiadanie takich wieloklorowych czubatek ma swój sens hodowlany. Musi to siê jednak odbywaæ w sposób przemy¶lany i kontrolowany. No i na efekty trzeba czekaæ ³adnych parê lat.
Po skojarzeniu miêdzy sob± czyli w drugim pokoleniu (F2) tych czubatek ze zdjêæ powy¿ej powinni¶my mieæ teoretycznie nastêpuj±cy wynik:
- 25% czysto czarnych czubatek
- 50% mieszañców
- 25% czbatek ¿ó³tych.
W kolejnym roku (F3) wybieramy do hodowli tylko czubatki ¿ó³te lu najbardziej zbli¿one barw± do ¿ó³tych i znowu kojarzymy miêdzy sob±. I tak przez kilka lat a¿ do uzyskania czystego ¿ó³tego koloru. Mniej wiecej co 2-3 lata trzeba dolaæ krew z jakiej¶ innej wyprowadzonej ju¿ ¿ó³tej rasy. Ja w tym roku u¿y³em do tego celu rasy turyngijskiej.
Pozdrawiam
¯yczê mi³ej zabawy.

Kamil Kowalski - 2007-03-15, 13:45

Np. mi strasznie podobaja siê mieszanki bezbrode - byle mia³o dzwonki i czybek :-P ( czubek nie musi byæ bia³y) :mrgreen:
spicifer - 2007-03-15, 14:55

mieszanki bywaj± urocze
sroszkowski - 2007-03-15, 16:01

No proszê...
A ja te kombinacje sprawdzi³em w praktyce i du¿ym przybli¿eniu takie osi±gn±³em wyniki. Oczywi¶cie w "mieszañcach" faktycznie by³ bardzo du¿y rozrzut kolorystyczny. Wysz³o jednak trochê niemal¿e czystych czubatek czarnych i kilkana¶cie prawie czysto czubatek ¿ó³tych. Te czubatki obecnie kojarzê miedzy sob±.
Pokazaæ zdjêcia?
Nie jestem jednak na 100% pewny, ¿e mam racjê. Takie tworzenie nowych odmian barwnych jest w naszym kraju czym¶ zupe³nie nowym. Na ¶wiecie jako¶ sobie jednak z tym problemem radz±.
Je¿eli ta jednak droga jest ¶lepym zau³kiem, to w jaki sposób "zrobiæ" inne odmiany barwne? Proszê o konktretny schemat.

spicifer - 2007-03-15, 16:29

Na pewno ma Pan racjê
sroszkowski - 2007-03-15, 17:17

Bardzo proszê o konkretn± poradê, co mam zrobiæ, a nie wyk³ad z genetyki.

Poni¿ej wklejam skan oryginalnego schematu w³asnorêcznie wyrysowanego przez prof. Tsudzukiego, ¶wiatowej s³awy genetyka, który rozpisa³ mi co mam ze sob± kojarzyæ, aby uzyskaæ odmianê kuropatwian±. Jest to schemat uniwersalny i mo¿e byæ zastowowany przy pracy nad czubatk± ¿ó³t±, czerwon± oraz innymi. Na bokach widniej± moje dopiski.

Ten schemat prawie w 100% pokrywa siê z tym co pisa³em kilka postów wy¿ej. Ró¿nica jest tylko taka, ¿e co dwa, trzy lata Tsudzuki radzi powracaæ do kojarzenia z kogutem czarnym czubatki polskiej, dla ca³kowitego stopniowego eliminowania cech nieporz±danych czyli na przyk³ad dzwonków i bia³ych piór w czubie.

Oczywi¶cie te 25% czubatek ¿ó³tych w pierwszym pokoleniu to marzenie. W rzeczywisto¶ci trafiaj± siê tylko nieliczne czubatki niemal¿e ca³e ¿ó³te z niewielk± ilo¶ci± czarnych piór w ogonie. Zreszt± ca³a populacja charakteryzuje siê bardzo p³ynnymi przej¶ciami kororystycznymi miêdzy kolorem czarnm i ¿ó³tym. Ale prawie czysto ¿ó³te czubatki uzyska³em podobnie jak i prawie czysto czarne (z kilkoma piórkami z³ocistymi na grzywie).
Dlatego te¿ w swoim opisie widnieje s³owo "teoretycznie"

spicifer - 2007-03-15, 17:28

Bardzo ciekawe
sroszkowski - 2007-03-15, 18:31

Wed³ug mnie schemat mo¿e byæ zastosowany w przypadku innych odmian barwnych. Takie zreszt± zadanie postawi³em mojemu japoñskiemu rozmówcy. Na górze widnieje mój a nie prof. Tsudzukiego nabazgrany dopisek "gen dziki".

Potwierdzi³o siê to w praktyce. Nie tylko w przypadku odmiany zó³tej ale i czekoladowej.
By³y one wystawione na warszawskiej wystawie. Nie wziê³y siê z powietrza.

Jeszcze raz zastrzegam sobie, ¿e te proporcje 25/50/25 to tylko teoria. W rzeczywisto¶ci mamy do czynienia z rozrzutem kolorystycznym przypominaj±cym têczê, gdzie trafi±j± siê egzemplarze niemal¿e czysto ¿ó³te, ale i nie mal¿e czysto czarne. Po drodze jest ca³a paleta barw po¶rednich. Do dalszych kojarzeñ trzeba po prosty wybieraæ osobniki jak najbardziej ¿ó³te. I tak przez 40 lat - ¶mia³ siê profesor Tsudzuki. - A¿ do skutku. W praktyce w miarê czyst± odmianê ¿ó³t± lub czekoladow± mo¿na ju¿ uzyskaæ po 5-6 latach pracy hodowlanej. Podkre¶lam, "w miarê", bo idealn± barwê ¿ó³t± widzia³em tylko u nielicznych utrwalonych niby ras kur na wystawie w Lipsku. Na przyk³ad u bantamek, gdzie praca hodowlana trwa ju¿ ponad sto lat.
Po raz kolejny proszê o podanie co z czym mam kojarzyæ aby uzyskaæ barwê ¿ó³t±?

spicifer - 2007-03-15, 19:18

Mo¿e prof Tsudzuki bêdzie wiedzia³?
sroszkowski - 2007-03-15, 20:48

Proszê o wyt³umaczenie w takim razie sk±d siê wziê³y bia³oczuby czerwone i ¿ó³te? Przecie¿ w bia³oczubach nigdy nie by³o odmiany z³ocistej czarnoobrze¿onej, któr± mo¿na by siê pos³u¿yæ do uzyskania barwy ¿ó³tej jak sugeruje spificer.

Oto¿ rozmawia³em osobi¶cie z hodowcami niemieckimi, którzy jakie¶ dwadzie¶cia lat temu zaczeli w by³ym NRD pracowaæ nad tymi nowymi odmianami barwnymi bia³oczubów. I wiem czym siê pos³u¿yli w pracy. ¯ó³t± odmian± w³oszki, któr± krzy¿owali z czarnymi bia³oczubami. Osobi¶cie widzia³em w jednym z holenderskich kurników (¶wiadkiem jest Bartek Wysocki) koguta czarnego bia³oczuba przechadzaj±cego siê kurkami w³oszkami ¿ó³tymi. Oni mieli trudniej, bo musieli eliminowaæ zarówno dzwonki jak i grzebieñ. A w naszym przypadku przynajmniej mamy ju¿ wykszta³cony czub u bia³oczubów.

Ja tutaj naprawdê ie wymy¶lam prochu, tylko stosujê schematy ju¿ dawno sprawdzone w praktyce przez zachodnich hodowców, potwierdzone przez prof. Tsudzukiego, któremu zada³em bardzo konkretne pytanie: co zrobiæ aby wyhodowaæ odmianê ¿ó³t±, czerwon± i kuropatwian±?

I jeszcze jedno. Mój dopisek na kartce "gen dziki" w rzeczywisto¶ci jest pewnym skrótem my¶lowym.

spicifer - 2007-03-15, 21:23

Niesamowite
sroszkowski - 2007-03-15, 22:01

A ja widzia³em w Lipsku wyprowadzin± odmianê ¿ó³t± i to na dosyæ wysokim poziomie. Od Holendra Diepenbrocka kupi³em dla Tomka Szymkiewicza piêkn± kurkê ¿ó³t± z idealnie kr±g³ym bia³ym czubem dorównuj±cym czubom odmiany czarnej.
Na oficjalnych wystawach - nie licz±c klubowych - bia³oczuby czerwone nie s± wystawiane bo to nie jest na razie uznana odmiana barwna.

Przy okazji schemat (teoretyczny) kombinacji w obrêbie barwy czekoladowej.
Breeding Dun's
Chocolate X Chocolate = 25%Black, 25%Khaki, 50%Chocolate
Chocolate X Black = 50%Black & 50%Chocolate
Chocolate X Khaki = 50%Chocolate & 50%Khaki
Khaki X Black = 100%Chocolate
Khaki X Khaki = 100%Khaki

Pochodzi on z amerykañskiej strony tamtejszych hodowców zrzeszonych w "Polasn's Club"
http://groups.msn.com/pol...cchocolate.msnw
Warto przejrzeæ tê stronkê. Co tam siê dopiero wyprawia w tej Ameryce. Jest to w tej chwili chyba najpre¿niejsze "gniazdo" czubatek polskich brodatych i bezbrodych na ¶wiecie.

jackie - 2007-03-15, 22:04

... ciesze sie, ze wywolalem tak ciekawa dyskusje ;-)
Wiem troche o genetyce ssakow i dziedziczeniu odmian barwnych psow, kotow, gryzoni... ale odmiany barwne ptakow to istny tygiel barw i ich dziedziczenie jest jeszcze dla mnie dosc tajemnicze. Czy jest jakas ksiazka, przewodnik, strona internetowa tlumaczaca nazewnictwo odmian barwnych ptactwa i dziedziczenia odmian barwnych?

spicifer - 2007-03-15, 22:19

No w³a¶nie, kto zna takie ksi±¿ki?
jackie - 2007-03-15, 22:23

Prosze o podanie tytulow, moga byc w jez. angielskim, niemieckim, rosyjskim. Dzieki.
spicifer - 2007-03-15, 22:45

:co:
sroszkowski - 2007-03-15, 22:47

To¶my sobie trochê podyskutowali. Chyba dla dobra czubatki polskiej. Przyznajê, ¿e by³em w pewnych momentach nieprecyzyjny (25/50/25) a ty to, spificer, podj±³e¶ i rzuci³e¶ siê jak lew w obronie nauki. Muszê przyznaæ, ¿e jeste¶ twardy zawodnik.
Ale do¶æ ¿artów i do rzeczy.
Mam dwa kogutki, które wygladaj± mi na krzy¿ówkê w³a¶nie bia³oczubów i czubatek wielb³adzich. S± prawie ca³e ¿ó³te, maj± bardzo delikatne bia³e ³uski i czê¶ciowo bia³y ogon. Nie wiem sk±d siê wziê³y takie dziwol±gi? Obok siebie by³y kiedy¶ wybiegi w³a¶nie tych odmian barwnych i koguty czasami przeskakiwa³y przez ogrodzenie w celu z³o¿enia wizyty u s±siadek. Wiadomo nie swoje lepiej smakuje. Z moich jednak zapisków wynika, ¿e powinna to byæ krzy¿ówka czarnej czubatki z bia³oczubem ¿ó³tym. Dlaczego jednak nie ma w tych kogutach ¶ladu czarnego koloru? Mo¿e jest ukryty?
Przy pomocy czubatek z³ocistych i czarnych Frank Peschke wyprowadza podobno odmianê nibykuropatwian± (nazywa ja wildfarbik czyli dzik±). I muszê przyznaæ, ¿e te niby czubatki kuropatwiane s± bardzo ³adne. On siê tym za bardzo nie przejmuje - gdy podzieli³em siê z nim swoimi w±tpliwo¶ciami - ¿e nie uzyska w taki sposób czystej odmiany kuropatwianej. A mo¿e w czubatkach z³ocistych jest jaki¶ ukryty gen kuropatwiano¶ci? Nie wiem?

spicifer - 2007-03-15, 23:23

Bardzo ciekawa dyskusja
wanted - 2007-04-09, 10:11

Kiedy¶ na pobliskiej wiosce, natkn±³em siê na bia³oczuba... troszkê innego ni¿ pamiêtam te wcze¶niejsze które ten pan naby³ ode mnie kilka lat wcze¶niej.
Ptaki utrzymuje w ma³ej wolierce i wypuszcza je by sobie pochodzi³y wokó³ bloku w którym mieszka.
Oto fotki tego ptaka.


kacpisu³tan - 2007-04-09, 11:12

To s± chyba bia³oczuby slepsh.
spicifer - 2007-04-09, 22:14

wanted, czy ten pan ma pisklêta albo pamiêta jak wygl±da³y?
wanted - 2007-04-09, 22:16

spicifer, o kurczaki to mogê siê opytaæ jutro, odno¶nie pozosta³ej czê¶ci ptaków, to s± one normalnego ubarwienia. Czyli czarne z bia³ym czubem.
spicifer - 2007-04-09, 22:58

wanted, przygl±dnij siê tym kurom dok³adniej, jak mo¿esz.
Kamil Kowalski - 2007-04-10, 09:08

S± bia³oczuby Czarne z bia³ymi Plamami - [sa tez bia³e z czarnymi]
Mo¿e to jedna z tych odmian tylko jako¶ z dominacja tej barwy "t³a"? Czyli z dominacj± Bia³ego. Mia³em Co¶ podobnego (tylko czarny z bia³ymi plamami) po krzy¿ówce "£aciatego" z czarnym.

wanted - 2007-04-10, 22:27

No to troszkê was zmartwiê. Pogoda by³a z³a, ale fotki mam, a historiê jeszcze ciekawsz±, która przerasta moje wyobra¿enia. :sciana:
wanted - 2007-04-10, 22:30

Sytuacja bowiem wygl±da tak, ¿e ten kogut wyklu³ siê i by³ na pocz±tku jako czarny. Po pierzeniu siê w zesz³ym roku, jak w³a¶ciciel mówi -przepierzy³ siê na czysto bia³ego, a w tym roku na bia³ym ciele zaczê³y pojawiaæ siê czarne piórka.
Dziwna ta sytuacja i genetyka jeszcze bardziej.
Kto¶ to jako¶ racjonalnie wyt³umaczy ?
Posiada w stadku swoim 4 kury i 2 koguty, wszystko oprócz tego jest czarne z bia³± g³ow±.

Kamil Kowalski - 2007-04-10, 22:49

Realnie ma³o prawdopodobne? To by by³a chyba jaka¶ anomalia - Wanted a ten kto¶ nie chce siê pozbyc tego koguta?
wanted - 2007-04-10, 23:10

Kamil Kowalski, nie pyta³em siê, ale sam by³ bardzo zadziwiony sytuacj± wiêc chyba to ma³o prawdopodobne. M³ódki jednak mo¿e uda siê jakie¶ wycyganiæ.
Kamil Kowalski - 2007-04-10, 23:34

wanted to ja bym by³ chetny - byle ¿eby by³y po tym koguciku - mo¿e da³o by sie odzyskac ca¶ z tatusia :)
wanted - 2007-04-11, 21:28

Bartek, na 100% obiecujê ze bêdê obserwowa³ tego koguta. Bywam w tamtych stronach co 2 tygodnie i bêdê siê stara³ zawsze zrobiæ mu fotkê. Zobaczy siê jak ptak siê zmienia.
spicifer - 2007-04-11, 22:42

Mo¿e ten kogut siê jako¶ odbarwi³?
wanted - 2007-04-11, 23:04

Czyli normalnie jest to realne i wyt³umaczalne. Zatem wiêc bêdê siê stara³ o skombinowanie kilku m³odych po tym kogucie lub kilku jaj. Ciekawe tylko jak to wszystko wp³ynie na potomstwo, bowiem kury s± normalne ?

[ Dodano: 2007-05-07, 18:53 ]
Dzisiaj widzia³em znowu tego kogutka i mogê potwierdziæ ze w obecnej chwili posiada on wiêcej czarnych piórek. Kolejnym razem postaram siê o fotkê.

Markus Kurspiot - 2007-07-03, 18:16

wracaj±c do sprawy o ,,braku,, piór w czubie,moje czubatki nie maj± piór w czubie...
czy to mo¿e byæ spowodowane przez jak±¶ chorobe lub paso¿yty?
inne opcje s± wykluczone...


PROSZE O POMOC

Kamil Kowalski - 2007-07-03, 21:05

ja tylko wtr±ce siê na momencik ¿eby to na shoucie nie umk³o:
Najnowsze wie¶ci z TUNEZJI!!! Tam w Zoo maj± te¿ CZUBATKI POLSKIE I BIA£OCZUBY!!!

studzianek - 2007-11-06, 09:27

Kamil Kowalski napisa³/a:
Dok³adnie tak...

Czubatka polska i bia³oczuby to dwie osobne rasy

Prawid³owa nazwa:
Czubatka Polska

Na bia³oczyby - potocznie mówi siê bia³oczuby
ale generalnie powinno sie mówiæ: Czubatka Polska Bia³oczuba bezbroda

Koiecznie poczytaj tu: http://czubatkapolska.pl/...a988da65c5c2e1d


W pe³ni podpisujê siê pod wypowiedzi± Kamila. Rozró¿niamy:
- czubatka polska bezbroda
- czubatka polska brodata
Ca³a systematyka polskich kur brodatych jest na naszej czuabtkowej stronie.

wanted - 2007-11-06, 16:52

Jak znajdê czas, to wam przedstawiê fotki tego cudownego koguta który siê przebarwia z bia³ego na czarnego i odwrotnie. Wczoraj jak robi³em fotki, by³ ju¿ prawie ca³y czarny.
butchi chabo - 2007-11-24, 11:30
Temat postu: medialny bia³oczub
oto fotka , osobnika majacego staæ siê ptakiem "medialnym"
http://www.fotosik.pl/pok...ab82f029cd.html

Lu¶ka - 2007-11-24, 13:54

butchi chabo, czy dobrze rozumiem, ¿e to ten sam kogut, który niedawno by³ bia³y? 8)
Rocki - 2007-11-24, 14:05

Lu¶ka, raczej nie poniewa¿ to jest chyba kura... ;)
Lu¶ka - 2007-11-24, 16:48

Z kontekstu postu butchi chabo tak zrozumia³am i .... dosta³am wytrzeszczu 8) :D
studzianek - 2007-11-24, 16:51

Kurczaczek napisa³/a:
wracaj±c do sprawy o ,,braku,, piór w czubie,moje czubatki nie maj± piór w czubie...
czy to mo¿e byæ spowodowane przez jak±¶ chorobe lub paso¿yty?
inne opcje s± wykluczone...


PROSZE O POMOC


Mo¿e kurkom brakuje jakich¶ sk³adników od¿ywczych i kurki sobie wydziobuj± pióra

Karlos - 2008-03-28, 21:05

Ja pamiêtam, ¿e kiedy¶ moi s±siedzi mieli parê bia³oczubów czarnych. Jednak te bia³oczuby by³y inne. W³a¶ciciele mogli je pog³askaæ, mimo i¿ one biega³y sobie po podwórku.

Jakie s± bia³oczuby? Czy s± ³agodne, sympatyczne, przyjazne dla ludzi? A mo¿e dzikie i nieokie³znane?

mati_deco - 2008-03-30, 21:10

Karlos, bia³oczuby maj± ró¿ny charakter, zdarzaj± siê osobniki agresywne ale raczej rzadko. S± one ³atwe do oswojenia.
Greg - 2008-04-04, 20:30

Z podziwem obejrzalem te amerykanska strone do ktorej link podano wyzej. Niektore z pokazanych tam ptakow sprawiaja kapitalne wrazenie. Zamurowalo mnie gdy zobaczylem odmiane Frizzle ...
sroszkowski - 2008-04-04, 20:56

Tam znajdziecie bardzo wa¿ne linki:
http://www.woliera.com/index.php?pid=295

Wanda Rakoczy - 2008-09-24, 01:27
Temat postu: Wydziobane czuby
By³am pewna ¿e na której¶ ze stron natknê siê na ten temat.Jest!Wiêc dorzucê co¶ od siebie.
Kiedy wreszcie przestanie padaæ?
W czasie deszczu kury siê nudz±......
A jak siê kura,szczególnie czubatka nudzi, to g³upota bije jej do g³owy.
Czy zawsze w najelegantszym kogucim towarzystwie musi trafiæ siê taki co da siê zrobiæ na ³yso? ¿eby to jeszcze jaka¶ kogucia oferma,s³aby co nie potrafi obroniæ siê - nie! zwykle jest to najdorodniejszy okaz z najpiêkniejszym czubem. Stoi taki i czeka,nawet podstawia ten g³upi ³eb - ³ysa pa³a! Kurki skubi± go i to wcale nie z braku witamin czy czego¶ tam. One nawet tych piór nie po³ykaj±. Ot,tak sobie z nudów - poka¿ co masz na g³owie? A jak by¶ wygl±da³ bez tego?
Mia³am kiedy¶ takiego. Piêkny,l¶ni±cy czarny bia³oczub,najpiêkniejszy w ca³ym stadzie.Co z tego,ci±gle ³azi³ wyskubany.Wyrzuci³am z kurzego podwórka za siatkê.Ju¿ mu ogródek od¿a³owa³am.£azi³,grzeba³,wyrós³ mu piêkny czub.Wiecie co wtedy zrobi³ ?Rozwali³ siê na s³oneczku przy samej siatce a kurki przez siatkê zrobi³y go na ³yso. Innym gogutom pióro z g³owy nie spad³o.
Macie jaki¶ pomys³? Gencjana? Mia³y nie lubiæ fioletu - lubi± ! Berety im zafundowaæ ?Chusteczki wi±zaæ? A mo¿e telewizor wstawiæ ¿eby siê nie nudzi³y, ale wtedy dopiero zacznie siê bandyctwo! Wiem, s± powa¿niejsze problemy hodowlane, ale i ten wkurza!

wj1964 - 2008-09-25, 00:46
Temat postu: Wydziobane czuby
Trochê sama pani odpowiedzia³a sobie na pytanie o wydziobanych piórach z czuba.
Nuda zwyczajnie, wiêc jakim¶ sposobem trzeba znale¼æ inne zajêcie kurom.
Wykopane kawa³ki darni do rozgrzebywania, wyrwane chwasty z ogrodu, li¶cie z drzew do "przeszukiwania" powinny odwróciæ uwagê. Byle po zu¿yciu jednych dosta³y nowe, ¶wie¿e.
Fakt trzeba daæ szansê piórom odrosn±æ w innym miejscu ni¿ wspólny wybieg.Nie ma siê co dziwiæ,¿e wspomniany wy¿ej kogut "roz³o¿y³" siê przy siatce, tam by³y jego towarzyszki ¿ycia!
Wybieg od do³u nale¿a³o zabezpieczyæ pasem siatki o drobnych oczkach i k³opot z g³owy.
Na gie³dzie widzia³em kury z za³o¿onymi metalowymi kó³kami w dziobach, nic sobie nie mog³y wydziobaæ, bo dziób nie mia³ szansy siê domkn±æ. Taka forma os³ony dziobowej. Ja jestem przeciw, bo jest to minimalizowanie kosztów utrzymania. Du¿o, na jak najmniejszej powierzchni. Tylko czy wtedy mo¿na mówiæ jeszcze o pasji, czy raczej o ju¿ tylko o produkcji dla zysku.
Dobrymi radami podobno jest piek³o wybrukowane, wiêc ¿yczê powodzenia w znalezieniu odpowiedniej dla siebie metody. Pozdrawiam.

Wanda Rakoczy - 2008-09-26, 00:18
Temat postu: wydziobane czuby
wj1964
Dziêkujê!

Kó³ko? - tego moim kurzyskom nie zrobiê! To typowo hobbystyczna hodowla i niech sobie ¿yj± szczê¶liwe.
Co do zabawek, to dostaj± te wszystkie wymienione plus du¿y burak, kabaczek, zim± g³ówka kapusty a wiêc to przy czym musz± trochê popracowaæ. Ziarno sypiê tak aby co¶ zagrzeba³y, czasem sama co¶ przysypiê ¿eby mia³y zajêcie przy szukaniu skie³kowanego.
A jak siê nagrzebi±, napracuj± to usi±d± odpocz±æ, poprzytulaæ siê i wtedy - poka¿, co masz na g³owie...... widaæ ju¿ "ten typ tak ma"

Wanda Rakoczy - 2008-09-26, 01:09
Temat postu: kury paw³owskie
Mo¿e kto¶ pomo¿e mi znale¿æ przyczynê, dlaczego nie mogê dochowaæ siê kurczaków od moich paw³owskich. Wszystkie inne lêgn± siê prawie w 100 % jajka paw³owskich s± czyste.
Te kurki to dorodna para o piêknym upierzeniu,zdrowe, a przynajmiej nie wykazuj±ce jakich kolwiek objawów ¿e mo¿e byæ inaczej.Kogut weso³y rozrabiaka, gdyby mu pozwoliæ - wszystkie kuryjego! Kurka - ciê¿ka,spokojna, tyle ¿e trochê "leniwa" Kiedy inne np.czubatki nios³y jajka prawie codziennie , paw³owska - ¶rednio raz na tydzieñ.
S± bardzo ³adne, szkoda by by³o nie dochowaæ siê od nich potomstwa, w dodatku chyba wzros³o zainteresowanie t± ras±, bo mia³am telefony z pytaniem czy sprzedam.

A mo¿e kto¶ kto ma takie kurki podzieli siê swoimi do¶wiadczeniami ?

sroszkowski - 2008-09-26, 08:45

Te¿ zaobserwowa³em takie zjawisko u siebie. Jajka, je¿eli w ogóle kurki je nios³y, by³y o wiele mniejsze od tych, które dosta³em od Wiaczes³awa. Z rozwojem nie by³o u nich wiêkszego problemu, ros³y normalnie, tak jak inne kury.
Szkoda, ¿e tak niewielka jest populacja tych kurek w Polsce. Wzrasta zainteresowanie nimi za granic±. Ostatnio napisa³ do mnie Holender, ¿e chêtnie kupi³ by kury paw³owskie. Nie wiem co mu odpowiedzieæ...

Wanda Rakoczy - 2008-09-26, 10:18
Temat postu: paw³owskie
Staszku!
Szkoda,ale trochê mnie pocieszy³e¶, bo ju¿ zastanawia³am siê co mo¿e siê im u mnie "nie podobaæ"ale je¿eli nawet w takiej hodowli jak Twoja tak siê dzieje to znaczy ¿e nie nasza wina,to z nimi co¶ nie tak. Mimo wszystko spróbujê daæ imszansê w przysz³ym roku. Pozdrawiam! W.

Wanda Rakoczy - 2008-11-04, 00:32
Temat postu: Zmiana barw u czubatek i bia³oczubów
U moich czubatek zauwa¿y³am z biegiem lat czê¶ciow± zmianê ubarwienia.
Podam kilka przyk³adów.

Mia³am piêkn± z³ot± kurkê.Porównuj±c z opisem i zdjêciami czubatki brodatej z³otej w "Czubatce Polskiej" mo¿na by³o uznawaæ j± za wzór doskona³o¶ci. Mialam. Teraz mam ju¿ z³otego bia³oczuba. Brodatego! Moja piêkna kurka w lipcu skoñczy³a 3 lata. Podczas pierzenia po pierwszym roku w jej czubie ju¿ pojawi³o siê kilka bia³ych piór, co bardzo zepsu³o jej rasowy wygl±d. Po tegorocznym pierzeniu po³owa czuba jest ca³kowicie bia³a.

¯a³ujê, ¿e moje bia³oczuby nie uszlachetniaj± sobie w ten sposób swoich czubów. Tym jak na z³o¶æ nie ubywa ciemnych piór w czubach, za to robi± inne niespodzianki.
Niebieski 2 letni bia³oczub podczas tegorocznego pierzenia zafundowa³ sobie ogon tak jasny,¿e prawie bia³y.

Bursztynowy,bia³oprêgowany 3 letni kogut podczas ka¿dego pierzenia robi siê co raz ja¶niejszy, tak ¿e w tej chwili brak mi fantazji aby jako¶ sensownie okre¶liæ jego kolor.

Loczek - moja przez 3 lata nieskazitelnie czarna kurka, czubatka lokowana, jest w trakcie pierzenia. Ju¿ widzê na jej czarnym ³ebku pojawiaj±ce siê 2 bia³e pióra. Czy znowu to bêdzie jak w przypadku z³otej pocz±tek robienia siê na blondynkê?

Podane przyk³ady dotycz± wy³±cznie czubatêk. Oprócz nich mam jeszcze inne kurki. Niektore z nich to ju¿ prawdziwe staruszki a jednak zawsze trzymaj± kolor.

Ciekawe, czego mo¿na spodziewaæ siê po jajkach branych do lêgów od takiej zmienionej kury.Jakie cechy bêd± przekazane, czy od prawid³owo ubarwionej, czy po zmianie? Chocia¿ wiadomo ¿e i tak zawsze wyjdzie co¶ po dziadkach, pradziadkach.

Co jest z tymi czubatkami? Przecie¼ kury nie siwiej±!

Na pocieszenie mam to, ¿e moje bardzo nie zdecydowane khaki,takie bia³e brudaski, z wiekiem nabieraj± bardzo ³adnej wyra¿nej barwy.
Zastanawiam siê czy jest na to jakie¶ m±dre uzasadnienie.

ba¿antz³ocisty - 2009-07-09, 18:11

Fotki 1,5 miesiêcznych kurczaków bia³oczuba bia³ego olbrzymiego




ShowGirl - 2010-06-30, 10:14

Mam takie mo¿e nietypowe pytanie, kupi³am parkê kurek wg sprzedawcy czubatka bia³a du¿a, w wieku 3-3,5 miesi±ca. Kupi³am je w sumie tak na przyczepkê, mam je 2 dni ale coraz bardziej mi siê podobaj± :) I tu moje pytanie - kurka chodzi i ci±gle wydaje takie ¶mieszne d¼wiêki, co¶ jakby æwierkanie, osobi¶cie mi siê to kojarzy ze ¶wierszczem.. kogutek bardzo cichy, ale jak ju¿ siê odzywa to tez podobnie. Oboje bardzo spokojni. Czy to jest cecha wieku dzieciêcego, czy im tak zostanie ju¿ na zawsze? Bardzo mi siê to podoba szczerze mówi±c, i jakby tak mia³y mieæ to maj± u mnie du¿y plus i chêtnie bym jeszcze ze 2 kurki "przygarnê³a"...
A drugie pytanie to jakie kolory kurek mog± byæ przy bia³ym kogucie, ¿eby wysz³o choæ trochê kolorowych kurczaczków, bo bia³y jest ponoæ dominuj±cy. Generalnie teraz nie wiem czy moje kury klasyfikowaæ jako czubatki czy bia³oczuby bia³e, tzn ten czubek bêdzie siê dziedziczy³ osobno czy nie. Mam nadziejê ¿e tym razem jest to odpowiednie miejsce na ten post.. Mog³abym jeszcze wstawiæ ich zdjêcia.

Micha³ Prokopowicz - 2010-07-29, 09:41
Temat postu: czubatki
Witam!
Co do g³osu to czubatki faktycznie maj± trochê inn± barwê, ale je¶li chodzi o to czy czubatki s± spokojne i czy tak jak twoje ma³o mówi± to my¶lê, ¿e to jest indywidualna cecha danej kury. Sam mam takie, które faktycznie s± ciche, ale nie mniej jest takich "¶piewaków"
(U mnie bia³oczuby s± g³o¶niejsze od brodaczy, co nie znaczy, ¿e u 10 innych hodowców musi byæ tak samo).

Pozdrawiam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group