Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Gotowe karmy, pasze i nasiona - Co podawać kurom na jajka?

lolek9898 - 2010-10-26, 13:40
Temat postu: Co podawać kurom na jajka?
Witam!Co podawać kuram aby lepiej niosły jajka? :D

Pozdrawiam i z góry dziękuję. ;)

kubao - 2010-10-26, 14:20

są gotowe karmy na nieśność kur
18marcinnn - 2010-10-26, 17:04

Ja stosuję pasze: "Kurka Naturka" firmy Nutrena ;)
lolek9898 - 2010-10-29, 08:16

Aha...A powiesz mi ile kosztuje? :D i jak ją oceniasz?
krzychuw1992 - 2010-10-29, 09:12

18marcinnn, ja również stosuje tą paszę i jestem z niej zadowolony...
lolek9898, ile kosztuje nie wiem bo mama ją kupuje ale ja kurom po pierzeniu gdy zaczynają sie roznosic stosuje z tej firmy jeszcze pasze Kromilk CJ z ABS która ma dużo białka ogólnego

tomo06 - 2010-10-29, 10:28

cena za worek 25kg to w tej chwili ok 32zł
lolek9898 - 2010-11-14, 11:05

Witam!Niedawno kupiłem tę paszę i bardzo jestem z niej zadowolony.Kurki ją chętnie zjadają i widzę że dobrały lepszej kondycij.Są w niej dobre skladniki. :D :P

Pozdrawiam.

waldek6530 - 2010-12-30, 21:23

A gdzie kupujecie tą "Kurke Naturkę" ?
18marcinnn - 2010-12-31, 01:03

waldek6530, ja kupuje na pobliskim targu u handlarzy ze zbożem. Pamiętajcie że kupując paszę trzeba zawsze zerakać na datę ważności, bo czasem wciskają bez etykietki na której ona się znajduje lub poprostu przeterminowaną.
JABOL1986 - 2010-12-31, 13:11

Ja stosuje DJovo firmy Sano. Koszt takiej paszy to 39 zł za 25 kg worek. Pasz sprawdza się bardzo dobrze. Kury bardzo dobrze się niosą. Jednak wart dodać w tym temacie że pasza po nowym roku zdrożeje o około 3zł na worku. Jest to spowodowane wyższymi stawkami VAT. :(
waldek6530 - 2011-01-01, 19:31

Dzięki za odpowiedzi
Proszę jeszcze napiszcie co to jest ta "Kurka maturka" czy to jakaś mieszanka zbóż czy coś innego bo gdzieś tu na forum wyczytałem, ze jest to pasza ekologiczna. Również napiszcie w jakiej proporcji dodajecie do pasz zbożowych bo chyba na samej Kurce naturce to by było za drogie utrzymanie.
10marcinnn jeżeli możesz to napisz w jakiej okolicy mieszkasz bo u mnie w rejonie Płocka nie spotkałem na targu takiej paszy a może po prostu niedopatrzyłem.
Musze to wszystko wiedzieć bo planuje zacząć hodować kury na jajka a boje się,że jak zacznę i nie będę znał tych podstaw to polegnę w przedbiegach.

monday - 2011-01-01, 20:33

W mojej miejscowości jeździ specjalny samochód rozwożący pasze , i kurkę naturkę tez sprzedają, również jestem z niej zadowolony. Nawet mają w tym samochodzie taką śmieszną melodyjkę jak te samochody rozwożące lody :P śmiesznie to wygląda i brzmi.
18marcinnn - 2011-01-02, 14:54

waldek6530, (Przepisałem z ulotki)Składniki: kukurydza, otręby pszenne, śruta poestrakcyjna sojowa toastowana genetycznie modyfikowana, węglan wapnia, pszenżyto, pszenmix, mąka pszenna paszowa, śruta poekstracyjna słonecznikowa, chlorek sodu, fosforan jednowapniowy, marchew susz, premiks witaminowy, pokszywa susz, premiks mineralny, wodorowęglan sodu, biostrong, hydroksyanalog metioniny. \
Ja mieszkam pod Warszawą, w Warszawie można kupić tą paszę np na giełdzie na Żeraniu. W moich okolicach cena paszy za worek 25kg wynosi teraz aż 50zł- masakra poprostu, jakiś czas temu była jeszcze po 38zł.
A co do proporcji jaką stosuję to ok: 60-70% zboże, 30-40%pasza.

lolek9898 - 2011-01-02, 16:35

Polecam tę pasze!Ostatnio przegapiłem jak jechał samochód z tą paszą i kupiłem na targu inną.Ale kurki jedzą. :diabel::
Krzyś - 2011-01-02, 17:49

może ktoś z Was słyszał o dystrybutorze pasz który dostarcza towar do odbiorcy?
hubert14 - 2011-01-02, 18:21

w mojej okolicy paszę rozwozi taki pan busem :D :D
waldek6530 - 2011-01-02, 20:59

50 złotych za 25 kg to cenę nie do przyjęcia. Przy takiej cenie paszy to jajka musiałyby kosztować co najmniej 14 zł. mendel ( 15 szt) a nie 8 jak kosztują. Jeżeli takie będą u mnie ceny to będę musiał szukać taniej lub zrezygnować. Obecnie w pobliskiej mieszalni pasz pasza tzw. dla niosek granulat 25 kg cena 27 zł.
JABOL1986 - 2011-01-02, 21:24

Krzyś Takie rozwożenie do odbiorcy jest możliwe jeśli zamawiasz np. tonę paszy jednorazowo. Wtedy możliwy jest dowóz bo sprzedawcy opłaca się taką ilość do Ciebie dostarczyć.

Jak dla mnie cena 50 zł to jakiś kosmos. Moi rodzice mają sklep z paszami dla zwierząt i spotkałem się z rożnymi cenami np. pasz dla niosek. Od 1.20 za kg do 1.56 . Zależy też ile chce zarobić na worku pośrednik. Zawsze trzeba patrzeć co w paszy się znajduje (skład). Niektóre firmy oszczędzą na witaminach dlatego ich pasza perłno porcjowa jest tańsza (bo o takiej pewnie każdy mówi). Dobrym rozwiązaniem jest zakup koncentratu (witaminy) i dodanie do tego zboża. Wtedy kosztuje nas to trochę więcej pracy ale jeśli mamy własne zboże ogólny rachunek wyjdzie na plus. Np. 4 kilo koncentratu na 100kg paszy kosztuje u nas w sklepie 11 zł.

tomo06 - 2011-01-03, 10:05

jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany zakupem "kurki naturki" z dowozem to na stronie producenta podane są namiary na przedstawicieli w poszczególnych regionach i adresy sprzedawców. Można do nich przedzwonić i poprosić o dowóz nawet 50 czy 100 kg, większość z nich ma samochody do tego przeznaczone i robi to bezpłatnie
Krzyś - 2011-01-03, 20:17

kiedyś już tego próbowałem z identycznym efektem jak w tej chwili tzn. nie ma tam żadnych informacji :(
foxhubert - 2011-01-05, 01:04

Moim zdaniem można inwestować w cudowne środki ale a wyniki będą marne.
Może należy wrócić do podstaw i zwrócić uwagę na czynniki środowiskowe takie jak długość doby, temperatura, zagęszczenie niosek, ilość gniazd, czas dostępu do karmideł.
Doba 14-16 godzin.
Moc oświetlenia 3W m². Czyli kurnik 3x3m to w przybliżeniu 30 watowa żarówka.
Temp 10-20C° , może być 2-5C° ale do wiąże się z spadkiem nieśności nawet o ¼.
Kur na m² 3-5, choć niektóre źródła podaj nawet 9 ale to powoduje stres który źle wpływa na nieśność. Oraz problemami z utrzymaniem odpowiedniego mikroklimatu.
Gniazda 1 na 5 niosek.
I najważniejsze WODA. Brak przez 24h możne spowodować zatrzymanie nieśności na 2 tygodnie, a przez 36h nawet na ponad miesiąc. Trzeba liczyć 8-10 litrów na 25 niosek. Jednoczenie pilnować żeby nie zamarzała.

JulianG - 2011-01-05, 07:53

foxhubert......Brawo,brawo,brawo.Wreszcie post napisany z sensem,po polsku,poparty solidną wiedzą.
waldek6530 - 2011-01-05, 19:14

Dzięki, dzięki, dzięki o to mi właśnie chodziło o takie pouczające posty. Jeszcze zapytam ile kur na jedno poidełko np. 10 litrowe, ile kur na jeden karmik np. 20 kg gdzie jest chyba jak dobrze pamiętam 18 "przegródek" do pobierania paszy (dziobania) itp. Może śmiesznie się wyrażam ale tak aby było zrozumiale.
Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.

foxhubert - 2011-01-05, 19:54

2 posty wyżej napisałem "Doba 14-16 godzin". Oczywiste jet ze doba ma 24 godziny a chodziło mi o długości dnia świetlnego, czyli uzupełnianie światła naturalnego światłem sztucznym.
waldek6530 Przy niewielkich stadach przyjmuje się 1 poidło cylindryczne 10 litrów na 25 kur, w przypadku poideł rynnowych 3-5cm krawędzi na jednego ptaka.
W przypadku karmideł cylindrycznych ( z przegródkami) 1 przegródka na 1 kurę o ile krawędź jednej przegrody ma długość koło 8 cm. Natomiast gdy stosujemy karmidła korytkowe 14 cm krawędzi na jedna sztukę.

waldek6530 - 2011-01-05, 20:38

foXhubert dziękuje za podpowiedzi tylko proszę nie gniewaj się ale coś trochę wydaje mi sie za dużo na te karmiki bo jedna przegródka na jednego ptaka to jak np[. taki cylindryczny na 18 kg cy 20 kg ma jak już pisałem chyba 18 przegródek to na 200 kur trze baby było ich 11 szt. powiesić tyle w kurniku np. 8x5 m to chyba za dużo tych karmików a gdzie jeszcze poidła. Ja tak myślę,że kurki trzymam się tych 200-stu na pow. kurnika 8x5 m to nie jedzą wszystkie na raz tylko rotacyjnie jak się którejś przypomni a paszę maja przez 24 godziny na dobę bo tylko im dosypuje z wodą podobnie. Nie wiem czy dobrze myślę jeżeli źle to sprostuj moje4 myślenie. Co do długości doby to rozumiem trzeba doświetlać gdy dzień jest krótszy światło podobno działa na ich przysadki mózgowe i wtedy lepiej się niosą. Jeżeli są jeszcze inni chętni do pogawędzenia na te tematy to bardzo proszę. pozdrawiam.
Tery - 2011-01-05, 21:09

Witam
ja zamawiam paszę - kurkę naturkę u pana Rafała Murawskiego (przedstawiciela tej firmy w woj. podlaskim). Jego e-mail służbowy: Rafal_Murawski@nutrenaworld.com
Ta pasza sprawdza sie tylko ja mieszam z ziarnem w stosunku ok. 1:3.
Pozdrawiam

Tery - 2011-01-05, 21:27
Temat postu: kurki zimą
Muszę przyznac, że moje kury pawłowskie, araucany i pazie (mieszanka pawłowskich i zielononózek) mają kurniki z dużymi oknami, nie przedłużam im doby, mają czasem minusowa temperaturę bo gdy w czas nie zabiorę jajek to potrafią zamarznąć. Bardzo lubią pojadac śnieg. Oprócz suchej karmy raz dziennie daję im wymieszaną z ciepłą wodą paszę: gotowane obierki, śruta zbożowa i trochę kurki naturki, otreby pszenne. Niosa sie cały czas a zaczeły w listopadzie. Kurki sa z lipca tego roku.
waldek6530 - 2011-01-06, 17:32

Fajnie, że się wywiązała dyskusja. Wtrącę jeszcze jedna sprawę : gdzieś wyczytałem, ze kurkom na jajka powinno podawać się kredę pastewna zmieszana z piaskiem ( drobnym żwirem) czy ktoś coś takiego stosuje. Ja obecnie mam 5 sztuk i w tej chwili po trochu się niosą ale nie wszystkie maja codziennie. Tylko, że zauważyłem takie zjawisko, że co jakiś czas znoszą jajko bez skorupki tylko w błonie- czy to nie jest brak jakiegoś składnika na budowę skorupki może potrzebna im właśnie ta kreda pastewna. Co o tym sadzicie ?
ShowGirl - 2011-01-06, 20:54

Albo im brakuje wapnia, albo masz kurę z wada genetyczną która robi jajka bez skorupki od czasu do czasu. Podanie żwirku z kreda na pewno im nie zaszkodzi a może pomóc, żwirek dodatkowo pomaga rozdrabniać pokarm typu całe ziarna, i zapełnia wole, więc na 1 raz jedza mniej za to wykorzystują te karmę lepiej. Co to limitów miejsc przy karmniku na 1 kurę, to mi się wydaje, że to zależy od tego czy pasza jest cały czas dostępna do woli, czy podawana rzutami np 2x dziennie.
Bruno - 2011-01-06, 21:47

Co do oświetlenia to polecam artykuł: wipasz
Okazuje się że również kolor światła ma znaczenie. Faktem jest że ci którzy hodują masowo są wstanie precyzyjnie kalkulować i eksperymentować.

waldek6530 - 2011-01-06, 21:48

No właśnie ja planuję podawać kurkom paszę tak aby miały cały czas do woli to i chyba tyle karmików nie potrzeba bo będą się wymieniały - prawda.
ShowGirl - 2011-01-06, 22:12

Bruno, bardzo ciekawy artykuł. Z jednym tylko nie mogę się zgodzić : że nie widzą czerwonego światła, bo z moich doświadczeń wynika inaczej. Wiem, że gady nie widza podobno ale kury raczej widza, w tej chwili mam przepiórki i kurczaki którym od wyklucia świeciłam tylko czerwona lampką i świetnie przy tym widziały. Może jak kura ma od małego zapalane zimne światło to wtedy nie zwraca uwagi na czerwone? Podobno czerwone działa uspokajająco.
Podobno odpowiednio sterując oświetleniem i żywieniem kur można je sztucznie przepierzyć, wywołać przerwę w nieśności. Ciekawy temat. Moim zdaniem ci co ie hodują masowo tez są w stanie eksperymentować:)

Tery - 2011-01-06, 22:58
Temat postu: żwirek
Zauważyłam, że żwirek pomaga w nieśności i trawieniu. Ja do żwirku dodaję jeszcze trochę popiołu z drzew liściastych (z kominka). To sprawdziło się w ubiegłym roku wiec teraz też tak robię, tylko, że zapas żwirku mi się konczy:(
Tery - 2011-01-06, 23:09

Witaj Bruno
Twój kurniczek sie sprawdza podczas mrozów:)
Pozdrawiam

biosteron - 2011-01-07, 08:27

Tery napisał/a:
Witam
ja zamawiam paszę - kurkę naturkę u pana Rafała Murawskiego (przedstawiciela tej firmy w woj. podlaskim). Jego e-mail służbowy: Rafal_Murawski@nutrenaworld.com
Ta pasza sprawdza sie tylko ja mieszam z ziarnem w stosunku ok. 1:3.
Pozdrawiam


Witam.

Mógłbyś napisać, po ile sprzedaje ten Pan kurkę naturke ??, taniej niż w sklepie??.

Pozdrawiam biosteron.

Tery - 2011-01-07, 22:21

Ostatnio czyli na początku grudnia płaciłam za 25 kg paszy (naturki) po 35 zł z przywozem na miejsce.
Paweł2304-1990 - 2011-01-08, 21:41

Cytat:
Bruno, bardzo ciekawy artykuł. Z jednym tylko nie mogę się zgodzić : że nie widzą czerwonego światła, bo z moich doświadczeń wynika inaczej. Wiem, że gady nie widza podobno ale kury raczej widza, w tej chwili mam przepiórki i kurczaki którym od wyklucia świeciłam tylko czerwona lampką i świetnie przy tym widziały.

to nie chodzi o kolor światłą tylko o jego barwę np światło słoneczne składa się z kilku barw-nie uważałaś w szkole-kolory które nas otaczają głownie zależą od światła

JulianG - 2011-01-09, 07:15

Paweł....W/g słownika języka polskiego:barwa to inaczej kolor,a światło to "«jasność wytwarzana przez słońce, żarówkę, płomień itp."
Proponuję wpisać w wyszukiwarkę hasło <światło> i odświeżyć wiedzę.

Bruno - 2011-01-09, 09:18

W tym artykule mowa jest o świetle zielonym i czerwonym. Jedno działa stymulująco na rozwój inne na nieśność. Co do tego którego kury nie widzą to światło zimne niebieskie. Ale nie testowałem...
Bo w innym temacie czytając o tym że latarka diodowa zawsze się sprawdza przy łapaniu kur. Pomyślałem że mocna latarka ze skupionym światłem sprawdziła by się również znakomicie w nocy przy łapaniu mnie. Błysk po oczach i nic nie widzę...

mirek_60 - 2011-01-10, 18:47
Temat postu: odp
Moi kochani jak sam tytuł mówi ma być tutaj o czymś co powinno się dawać kurom na jajka a nie o świetle,barwie.Proszę trzymać się tematu a wypowiedzi na temat światła jego skutków i nie tylko umieszczać gdzie indziej np otworzyć taki temat.Zatem od tej pory co o swietle --kosz.
OLO75 - 2011-02-19, 13:28

czy ta karma " kurka naturka to chodzi o tę paszę :http://nutrena.mili.pl/strona.php?25
???

JulianG - 2011-02-19, 13:49

Co na jajka??? hm,wiedza...............wiedza :)Zdaję sobie sprawę,że mój post może wylądować w koszu.Chociaż nie o świetle piszę. :D
OLO75 - 2011-02-19, 20:08

niemal od początku padł temat tej karmy więc ponawiam pytanie:

czy ta karma " kurka naturka to chodzi o tę paszę
:http://nutrena.mili.pl/strona.php?25
???

jacek95 - 2011-02-19, 20:16

tak to chodzi o tą karme. ja też ją stosuje i polecam.
OLO75 - 2011-02-19, 20:19

no ok. dziękuję i pozdrawiam.
mirek_60 - 2011-02-20, 00:02

JulianG, Wprost przeciwnie popieram.Jednym z wielu czynników wzrostu nieśności jest wiedza hodowcy.Ale żeby nie wylądować w koszu to powiem że ja używam dla kur niosek paszę z Pacanowa.A dodatkowo w sezonie zielonym pod każdą postacią zieleninę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group