Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kurniki - Drewniany kurnik

pollobo - 2010-08-19, 20:43
Temat postu: Drewniany kurnik
Witam.
Po 2 tygodniach (niepełnych) roboty skończyłem w 90% kurnik. Jak na razie z zewnątrz jest gotowy ale jeszcze pozostało zagospodarowanie wnętrza.
Kurnik jest ocieplony z wszystkich stron. Jeszcze dodatkowo ocieplę drzwi oraz klapę nad gniazdami. Na wszystkich daszkach położona została papa.
Wstawione zostało szklane okno.
Cena całego kurnika wyniosła ciutek powyżej 400zł.
Zamieszczam zdjęcia kurnika na stan obecny. Jeszcze sporo się zmieni dlatego może za tydzień, dwa dodam kolejne zdjęcia....możliwe już z lokatorami.
Najpierw parę zdjęć dookoła.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Środek jeszcze nie gotowy. Do następnego tygodnia powinno być wykończone.


Uploaded with ImageShack.us

Oraz zdjęcie całego obszaru dla kurek. Mniej więcej pół ha. Będą dzielić miejsce z stadkiem danieli.


Uploaded with ImageShack.us

Jak na razie to wszystko. Za tydzień postaram się dodać zdjęcia jak będzie wszystko gotowe.
Pozdrawiam.

Krzysiek Prokop - 2010-08-19, 20:59

Bardzo ładnie Ci to wyszło, całość wygląda bardzo estetycznie i widać, że dużo pracy w wykonanie kurnika włożyłeś. Wiesz już, kto tam zamieszka? ;)
wanted - 2010-08-19, 21:54

Bardzo ładnie wykończone i fajnie wygląda. Gdyby było jednak ciemno wewnątrz, wyciął bym jeszcze jedno okienko.
pollobo - 2010-08-19, 22:13

wanted, Nie jest aż tak ciemno. Zdjęcia troszkę ciemne bo to robiłem około godziny 20 z hakiem.
Mam pewne pytanie odnośnie ocieplania. Puki co nie ociepliłem podłogi, no i niewiem czy koniecznie ją ocieplać.
No i jeszcze jedno pytanie. Gniazdo puki co jest jedno duże na 90cm i teraz nie wiem dzielić je na 2 czy na 3 po 30cm? A może je nie dzielić w ogóle?
Krzysiek Prokop, Jasne że wiadomo kto tam zamieszka :) . Planuje zakupić 1 koguta i 4-5 kurek zielononóżek kuropatwianych. W przyszłości może więcej dokupię ale to zależy jak będą się czuły.
A właśnie jeszcze jedno pytanie. Kurnik ustawiłem dosyć blisko siatki dlatego martwię się czy nie przelecą mi kury na drugą stronę (z deski na przedsionek z przedsionka od razu za albo na dach i za).
Bardzo dziękuję za bardzo miłe słowa. No troszkę się namordowałem przy tym kurniku ;)
Pozdrawiam wszystkich

wanted - 2010-08-20, 06:38

pollobo napisał/a:
Gniazdo puki co jest jedno duże na 90cm i teraz nie wiem dzielić je na 2 czy na 3 po 30cm?
Podziel bo jest za duże a i lepiej dla kur jak będą się niosły i pózniej chciały wysiadywać jaja. Nie będzie 2-3 kur w jednym gnieżdzie.

No i zapewne będą próbowały wyjsć. Coś zrób, przesuń kurnik, domontuj siatke :)

sroszkowski - 2010-08-20, 07:40

Nie ocieplaj, szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Problemem w hodowli nie jest zimno lecz przeciągi i wilgoć. Moje karzełki i totenko przez całą zimę nocowały na drzewach a na wiosnę bez problemu przystąpiły do lęgów i wysiadywania młodych. Skończyło się na odmrożonych grzebieniach. I dały zdrowsze potomstwo niż te, na które chuchałem i dmuchałem.
Dariusz1970 - 2010-08-20, 09:26

Pollobo podziel gnizda na 3 po 30cmbędą wystarczające . Zobaczymy jak będzie do końca wykończony,a narazie to odwaliłeś kawał dobrej roboty należą ci się pochwały.
pollobo - 2010-08-20, 15:22

Dziękuję za podpowiedzi.
Akurat pisze cały zachlapany farbą, bo dzisiaj pomalowałem kurnik.
Ok to podzielę te gniazdo na 3 po 30 cm.
sroszkowski, Czyli nie ocieplam... ale w pomiędzy deskami mam szczeliny (największa 0,5cm). Montowałem mokre deski i po wyschnięciu się tak wypaczyły. I teraz nie wiem co robić. Mam pewien pomysł żeby położyć linoleum czy coś gumowego na te deski i mieć problem z głowy, tyle czy to dobry pomysł? :hmm:
Jeszcze raz bardzo dziękuje za podpowiedzi, bardzo mi się przydają. :d

marekka - 2010-08-20, 16:56

0,5 ha dla zielononóżek to raj ale tylko 3 kury na 1 koguta pomyśl o 5 będzie im raźniej a w nocy będzie im cieplej bo będą się do siebie tuliły no i będzie więcej jajek , linoleum może być jako izolacja
lolek9898 - 2010-08-20, 17:29

Bardzo ładny kurniczek!!!Teraz czekamy an zdjęcia z mieszkańcami.

Pozdrawiam. :D

pollobo - 2010-08-20, 18:54

Ok w takim razie na podłogę położę linoleum, oby nie pleśniało pod spodem.
Teraz mam takie pytanie. Bo już mam pewien pomysł na zagospodarowanie wnętrza, ale jest pytanie. Jak szeroka ma być półka na odchody? Mam taką deskę która ma 37-38 cm szerokości i była by całkiem sensowna, ale czy wystarczy ta szerokość? A może nie montować żadnej półki, jak będę miał śliskie linoleum na podłodze oraz ściółka(co tydzień wymieniane). Jakby ktoś poradził z ludzi którzy już hodują kury, to byłbym bardzo wdzięczny. :hmm:
Co do ilości kur to z pewnością kupie 5 niosek i jednego koguta. :d

Tomek83 - 2010-08-20, 20:09

Półka na odchody jest zbędna, jeśli odpowiednio zamontujesz żerdzie, tak, by nocujące kury nie zanieczyszczały sobie wzajemnie piór. Linoleum na podłogę jest ok, można łatwo wyjąć i wyczyścić.
I jeszcze jedno póki, nie puki...
Kurniczek bardzo ładny.
Pozdrawiam

Bruno - 2010-08-20, 21:18

W temacie kurniczka doświadczenia dużego nie mam. Wszystko inaczej.

Ale, ale. Przepiórki mam. Tu doświadczenie wygląda tak. Wykładzina na podłodze to znakomity pomysł. Tylko najlepiej jeśli potrafisz ją położyć wywiniętą na ściany. Przynajmniej 10 cm. Tak jest łatwiej. A na tą wykładzinę cieniutką warstwę piasku. No bo jeśli zamierzasz co tydzień wymieniać.

I znowu ALE. Normalna kura cały dzień siedzi na wybiegu, w nocy na grzędzie - więc półka pod grzędą(też śliska wykładzina) spowoduje że będziesz sprzątał raz w tygodni szpachelką nieczystości tylko z tej półki. A piasek przegrabisz i zbierzesz to co się zgrabi a uzupełnisz świeżym. W ten sposób będziesz miał sucho, czysto, wygodnie.

No i temat ostatni. Nie wiem jak wysokie są nogi kurnika. Na pewno kury będą się pod nim chowały w cieniu i w razie deszczu. Tak czy inaczej będzie to zawsze suche miejsce bo niby skąd tam woda. Więc... wysyp pod kurnikiem piasek. Ładny żółty piasek. Kury z radością w suchym piasku będą sobie urządzały kąpiele piaskowe.

Ufff...
(a co? Tylko Kurczaczek może się rozpisywać? :P )

pollobo - 2010-08-20, 22:46

No waśnie myślałem o tym żeby kury miały schronienie pod spodem kurnika.
Ale dalej nie wiem dawać półkę czy nie.
Bo jest kwestia że jeżeli dam półkę to będę musiał dać podporę na półkę, a to utrudni wyjmowanie linoleum. Znowu jeżeli nie dam półki to będę musiał co jakiś czas czyścić całe linoleum. I teraz sam nie wiem co zrobić...
Najlepiej było by gdyby ta podpora byłą ruchoma, ale jak będzie ruchoma to będzie niestabilna półka.
A jaka szerokość musi być półki na odchody? Wystarczy około 40cm?

Dariusz1970 - 2010-08-22, 10:11

Pollobo nie dawaj półki na odchody niech spadają na linoleum będzie ci wygodniej sprzątać,a raz na tydzień starczy.
pollobo - 2010-08-23, 17:44

Tak jak mówiłem.
Tydzień później kurnik gotowy w 99%. Zostało jeszcze zamontować parę elementów, pomalować nowe dodatki i dać ściółkę.
Planowany zakup kur to przyszły poniedziałek.
Jeszcze co nieco pozmieniam ,ale pokażę jak się teraz prezentuje. ;)



Uploaded with ImageShack.us


Jeszcze się zmieni bo brakuje ściółki. Mam już dwie taczki wiórów i siano, więc to kwestia 10 minut roboty.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

onagadori - 2010-08-24, 14:30

pollobo, kawał dobrej roboty :!: Piękny, może robisz na zamówienie :?: :diabel::
pollobo - 2010-09-04, 10:05

Tak jak obiecałem kiedyś, zamieszczę lokatorów tego kurnika.
Jest ich 8 sztuk, 2 koguty i 6 kur.
Zdjęcia zrobione podczas pierwszego spaceru na zewnątrz kurnika.
Jeszcze nigdy nie były na zewnątrz, gdyż hodowca miał je jeszcze zamknięte wewnątrz (pomieszczenie do inkubowania).
Wnętrze już wygląda jak pobojowisko :D
onagadori No niestety nie robię :D , ale zawsze mogę zacząć :P


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Pozdrawiam wszystkich.

Tomek83 - 2010-09-04, 19:53

2 koguty na 6 kurek to może być problem dla kurek, z wytrzymanie amorów ;) A poza tym koguty mogą się bić.
Kurki ogólnie bardzo fajne.
Pozdrawiam

pollobo - 2010-09-04, 20:37

Wiem że tak może być.
Ale hodowca dał mi tego 2 jako gratis. To ciężko było odmówić ;)
Ponoć ta rasa kur jest bardzo spokojna w stosunku do siebie, u hodowcy było z 20 kogutów razem i nic sobie nie robiły.
Się zobaczy...najwyżej dokupi się na wiosnę z 4 kury.

Thoth - 2011-01-19, 12:42

pollobo, fajny kurniczek 8-)
Rozglądam się za różnymi pomysłami na kurnik i Twój mi najbardziej odpowiada.
Czy mógłbym prosić o jakieś nowe zdjęcia ?

izetta - 2011-07-01, 13:36
Temat postu: okienko w kurniku
witam! chciałabym prosić o radę, gdyż dopiero zaczynam przygodę z kurkami. kupiłam drewniany gotowy kurnik ale bez wybiegu
http://www.drewpack.com.p...ik_logowania_z=
w którym docelowo mają mieszkać 3 kurki. w srodku jest grzęda, ale jakie mam zrobić im gniazda i czy dorabiać w tym kurniku okno?! czytajac różne posty na tym forum dowiedziałam się, że dla zielononózek powinnam zrobić ogrodzenie również z góry. mój wybieg to miejsce miedzy płotem od sąsiada 150cm a garazem 230cm. i jest długi na około 5 metrów. z przodu i z tyłu jest 2 metrowa furtka z siatką. czy to wystarczy?pozdrawiam iza

Tomek83 - 2011-07-01, 17:04

Jeżeli ptaki mają tam mieszkać cały rok, to okno jest niezbędne, przydałoby się także jakieś docieplenie. Generalnie polecałbym rozbudowę tego "gotowca". Są one drogie i niestety mało funkcjonalne: mało miejsca w środku, brak naturalnego oświetlenia (okno), brak docieplenia, brak wentylacji.
Zielononóżki są kurami bardzo aktywnymi, więc mogę przefruwać przez ogrodzenie. Do takiego kurnika polecałbym mniej ruchliwe i lotne kury, np. silki.
Pozdrawiam

izetta - 2011-07-04, 07:01

dziekuję za odpowiedź. oczywiście, że w planach jest ocieplenie tego kurniczka. jeżeli chodzi o okno to czy mogę wstawić takie zwykłe plastikowe czy musi być drewniane. jeżeli będzie, trzeba to się go powiększy, ale od czegoś muszę zacząć, a nie chcę, by mieszkały w "lepiance" na szybko zrobionej. a czy sussex moze być? synek chciał taką jedną. pozdrawiam iza
Oktawian - 2011-07-04, 16:46

Bardziej polecam okno plastikowe
czemu ?
Powód jest prosty kurki czasami stukają w okno a stare drewniane może tego nie wytrzymać.
Niektóre osoby piszą że plastik i jego tworzywo szkodzi zwierzaczka, ptaszkom ale przecież to nie okno 2m x 2m.
Kurniczek bardzo ładny a sussex oczywiście może być. Pamiętaj tylko że ten rodzaj kurek bardzo szybciutko się brudzi.

izetta - 2011-07-05, 07:34

w czwartek jadę odebrać kurnikczek i od razu będę go montować :) już nie mogę się doczekać. o okienko poproszę męża, by jakieś załatwił i wstawił. czy takie 30 x 40 lub 40 x 40 wystarczy? kurki mają już uszykowany wybieg. jest tam i ziemia i troche trawy. dzisiaj będę zakładać siatkę od góry taką drobną i ulepszać furtke, którą trzeba opleść siatką ogrodzeniową. synek zadeklarował, że będzie czyscił tę białą kurkę. w sumie to będą trzy: zielononóżka kuropatwiana, zielononóżka holenderska i właśnie sussex. czy mogę później do nich dołożyć jeszcze jarzębiatkę? czekamy z sąsiadką, bo ona ma jedna taką i kupiła koguta, na maluszki od niej. pozdrawiam iza
pollobo - 2011-07-14, 19:14

Co do okna to spokojnie wystarczy. U mnie okno spełnia jedynie formę informacyjną dla kur kiedy zaczyna się dzień a kiedy już jest noc, ponieważ większość czasu i tak spędzają po za kurnikiem.
Zielononogi są strasznie ruchliwe i uwielbiają "latać". Ja musiałem moim podcinać skrzydła ponieważ przelatywały przez siatkę dwumetrową. Zadbaj o to żeby miały jakieś zacienienie podczas upalnych dni, strasznie nie lubią słońca.
Co do ocieplania, nie oszczędzaj. Co prawda nie przeszkadza nawet im mróz ale wtedy siedzą w jednej wielkiej "kupie" i nie ruszają się. Ocieplenie zwykłą wełną mineralną wystarcza w 100%. Przy mrozie przekraczającym 30 stopnie moje zielononogi biegały po całym kurniku.

izetta - 2011-07-15, 07:24

Wełny mineralnej ci u nas dostatek, bo mąż w budowlance robi i wszystkie resztki do domu zwozi. Jedynie okno muszę kupić. Zgóry wybiegu mam siatkę taką plastikową o małych oczkach. Kurniczek jest na nogach, więc cień i daszek przed deszczem mają, a że wybieg z kurniczkiem jest od zachodniej strony, to bezpośrednie słońce pojawia się tam dopiero po 13tej i jest tak do 18tej, bo potem dom sąsiadki daje cień
akiwo - 2011-07-17, 11:20

Bardzo fajny kurniczek,dobra robota!! :d
rakso 100 - 2011-07-17, 13:40

hej ! jak zrobic kurnik prosze o odpowiedzi
Tomek83 - 2011-07-17, 19:26

Zacznij od przeczytanie tego, co na ten temat jest na forum, m.in. w tym temacie, a potem zadawaj konkretne pytania.
Pisz poprawnie.

rakso 100 - 2011-07-18, 05:54

Z czego zrobić dach i jakich desek użyć
AL - 2011-07-18, 07:41

rakso 100 napisał/a:
Z czego zrobić dach i jakich desek użyć

takich jakie masz, o dachu też było w temacie w budowie kurników i wolier

rakso 100 - 2011-07-18, 11:18

no to zabieram sie do roboty

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group