Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Hyde Park - luźne rozmowy - Przepisy Prawne!!! CITES i Polskie prawo rejestracyjne

Iro_mak - 2008-11-30, 13:48
Temat postu: Przepisy Prawne!!! CITES i Polskie prawo rejestracyjne
Jest pomyślna wiadomość, w sprawie rejestracji zwierząt i to prawdopodobnie dzięki związkom, zrzeszeniom, stowarzyszeniom, klubom itp. które pisały petycję do ministerstwa o zmianę listy gatunków zwierząt podlegających rejestracji w naszym kraju.
W tej chwili do rejestracji podlegają już tylko gatunki z załączników A i B tu jest odpowiednie rozporządzenie na stronie 13
http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2008201123701.pdf

art.64:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie :
1. Posiadacz żywych zwierząt, gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. W sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczony do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę jest zobowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru”

z najpopularniejszych kaczek nie podlegają już rejestracji między innymi: cyraneczki, drzewica dwubarwna i inne
z najpopularniejszych bażantów: tragopan satyr, bażant królewski, kiściec nepalski i inne.

Iro_mak - 2009-02-18, 20:14

przypomniało mi się, że kiedy weszło to rozporządzenie to znalazłem tą listę, i zapisałem ją sobie dla własnych celów na moim komputerze, mam tylko kaczki i bażanty, jako że tylko to hoduję i to mnie interesuje, ale naprawdę gdzie ta lista była w internecie to już nie pamiętam.

KACZKI- ANATIDAE
Anas aucklandica (I) - Cyraneczka auklandzka
Anas bernieri (II) - Cyraneczka madagaskarska
Anas chlorotis (I) - Cyraneczka rdzawa
Anas formosa (II) - Cyraneczka bajkalska
Anas laysanensis (I) - Krzyżówka białooka
Anas nesiotis (I) - Cyraneczka campbellska
Anas oustaleti (I) - Krzyżówka mariańska
Anas querquedula - Cyranka, cyranka zwyczajna
Aythya innotata - Podgorzałka madagaskarska
Aythya nyroca - Podgorzałka
Branta canadensis leucopareia (I) - Bernikla aleucka
Branta ruficollis (II) - Bernikla rdzawoszyja
Branta sandvicensis (I) - Nene
Cairina scutulata (I) - Piżmówka malajska
Coscoroba coscoroba (II) - Koskoroba
Cygnus melancoryphus (II) - Łabędź czarnoszyi
Dendrocygna arborea (II) - Drzewica karaibska
Mergus octosetaceus - Tracz brazylijski
Oxyura jamaicensis - Sterniczka jamajska
Oxyura leucocephala (II) - Sterniczka
Rhodonessa caryophyllacea (przypuszczalnie wymarły) (I) - Różanka
Sarkidiornis melanotos (II) - Dziwonos
Tadorna cristata - Kazarka czubata


BAŻANTY -PHASIANIDAE
Arborophila campbelli (III Malezja) - Pstropiór białowąsy
Arborophila charltonii (III Malezja) - Pstropiór żółtonogi
Argusianus argus (II) - Argus malajski
Catreus wallichii (I) - Bażant himalajski
Colinus virginianus ridgwayi (I) - Przepiór wirginijski
Crossoptilon crossoptilon (I) - Uszak biały
Crossoptilon mantchuricum (I) - Uszak brunatny
Gallus sonneratii (II) - Kur siwy
Ithaginis cruentus (II) - Kuropatnik
Lophophorus impejanus (I) - Olśniak himalajski
Lophophorus lhuysii (I) - Olśniak zielonosterny
Lophophorus sclateri (I) - Olśniak białosterny
Lophura edwardsi (I) - Kiściec annamski
Lophura erythrophthalma (III Malezja) - Kiściec żółtosterny
Lophura hatinhensis - Kiściec wietnamski
Lophura ignita (III Malezja) - Kiściec ognisty
Lophura imperialis (I) - Kiściec cesarski
Lophura swinhoii (I) - Kiściec tajwański
Odontophorus strophium - Przepiór białolicy
Ophrysia superciliosa - Przepiórecznik
Pavo muticus (II) - Paw złoty
Polyplectron bicalcaratum (II) - Wieloszpon szary
Polyplectron germaini (II) - Wieloszpon wietnamski
Polyplectron malacense (II) - Wieloszpon pawi
Polyplectron napoleonis (I) - Wieloszpon lśniący
Polyplectron schleiermacheri (II) - Wieloszpon białobrody
Rheinardia ocellata (I) - Argus czubaty
Syrmaticus ellioti (I) - Bażant kasztanowaty
Syrmaticus humiae (I) - Bażant birmański
Syrmaticus mikado (I) - Bażant tajwański
Tetraogallus caspius (I) - Ułar kaspijski
Tetraogallus tibetanus (I) - Ułar tybetański
Tragopan blythii (I) - Tragopan żółtolicy
Tragopan caboti (I) - Tragopan plamisty
Tragopan melanocephalus (I) - Tragopan rudolicy
Tympanuchus cupido attwateri (I) - Preriokur dwuczuby

Jerzy Cwik - 2009-02-18, 20:24

http://www.papugi.gery.pl/
tu, zamieściłem całą listę, wystarczy kliknąć w odnośnik w pierwszej "aktualności".

tragopan - 2009-02-28, 20:50

Interesuje mnie jedno; dlaczego Anas querquedula - Cyranka, cyranka zwyczajna
Aythya innotata - Podgorzałka madagaskarska
Aythya nyroca - Podgorzałka, Mergus octosetaceus - Tracz brazylijski
Oxyura jamaicensis - Sterniczka jamajska, Odontophorus strophium - Przepiór białolicy
Ophrysia superciliosa - Przepiórecznik są wymieniane jako ptaki do rejestracji. Szukałem informacji najnowszych na stronie http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml i tam tych gatunków nie ma. A to jest najnowsza lista gatunków citesowych. Wcześniej były te gatunki na liście CITES, ale chyba je teraz zjedli.

http://www.tragopan.pl/info/cites.html

Jerzy Cwik - 2009-02-28, 21:55

Bo tego wymaga Ustawa o ochronie przyrody :diabel::
Iro_mak - 2009-03-01, 19:12

tragopan nie wiem dlaczego były a teraz ich niema, lub nie były a teraz są, widocznie takie przepisy wydała nasza władza. Jedynym źródłem jakim się kieruję jest www.cites.info.pl
jest tam taka lista, jaka jest.

http://www.cites.info.pl/prawo_UE/UE338_A.pdf
od połowy strony 24

najwidoczniej mądry Polski rząd zrobił sobie swoją listę, tak jak to miało miejsce kiedy w ogóle wszedł cites, że praktycznie cała Europa miała podobną do siebie listę gatunków cites, a Polska zupełnie co innego.

tragopan - 2009-03-01, 19:36

Polski rząd może nie wie że CITES jest wydawany jeden na cały świat. I takiej listy nie powinien zmieniać.

http://www.cites.info.pl/CITES/CITES_ZAL.pdf
To jest najnowszy polski i tam nie ma już podgorzałki.

Iro_mak - 2009-03-01, 19:58

tragopan nie będziemy się przekomarzać czy ta lista jest aktualniejsza czy tamta, na dodatek obie pochodzą z tego samego źródła.
Polski rząd ma swoje widzi mi się, nigdy nie wiedział lub nie chciał wiedzieć, że jest jedna lista na cały świat, a najlepszym przykładem są papugi, z których w Polsce bez rejestrowania można hodować tylko 3 gatunki, aleksandretta obrożna, nimfa, falista i plus nierozłączka czerwonoczelna, wszystkie pozostałe trzeba rejestrować, a takiego przepisu niema w żadnym innym kraju na świecie.

tragopan - 2009-03-01, 21:13

Iro_mak, wiem jak jest w Polsce. Sam się czasami staram w Ministerstwie o jakieś pozwolenia, a to jest dopiero koszmar.
Jerzy Cwik - 2009-03-02, 21:51

Ale o czym Wy tu dyskutujecie :?: Czy o bezensie polskiego prawa, czy o Konwencji Waszyngtońskiej czy o obowiązku rejestracji :?: Te 3 sprawy oczywiście łaczą się ze sobą, ale nie bezpośrednio :!:
Jerzy Cwik - 2009-03-05, 19:32

Konwencja Waszyngtońska ani zadne inne prawo międzynarodowe czy unijne nie wymaga żadnej rejestracji :!: Natomiast przepisy Konwencji odnoszą się wyłącznie do handlu międzynarodowego, z zastrzeżeniem że handel między państami UE nie jest handlem międzynarodowym. Konwencja więc nie dotyczy handlu między mieszkańcami Polski a np Francji, a dotyczy handlu między mieszkancami Polski a np. popularnego ostatnio Gabonu :lol:
Iro_mak - 2009-03-26, 19:23

może podzieli się ktoś swoją wiedzą w tym temacie?
ptak który jest u nas na liście do rejestracji, nabywając go w kraju (np. Czechy)w których rejestracji nie podlega, co trzeba załatwić, i jakie dokumenty? :) :) :)

AL - 2009-03-27, 18:17

Iro_mak, Wszystko zależy od starostwa. Ja miałam na ptaki - papugi-kupione w Czechach tylko świadectwo lek.weterynari z Czech.Nazwy ptaków były po łacinie. To wystarczyło aby je zarejestrować.
Iro_mak - 2009-03-29, 13:57

dzięki :d zobaczymy co z tego wyjdzie u nas ;)
Iro_mak - 2009-04-11, 18:45

no i wyszło.u nas troszkę inaczej do tej sprawy podchodzą, mianowicie nabywając ptaki w kraju w którym niepodlegają rejestracji należy ze sprzedającym spisać krótką umowę z wpisaną nazwą łacińską że sprzedał nam te ptaki. a zaświadczenie wet. nie jest potrzebne, aczkolwiek jak jest takie zaświadczenie to urzędnicy podchodzą jeszcze lepiej do sprawy
Iro_mak - 2009-07-23, 20:54

w aktualnym numerze Woliery nasz forumowy kolega opisał dokładnie wszystkie sprawy związane z rejestracją zwierząt i nie tylko.
bardzo mnie zaciekawiła sprawa o zniesieniu obowiązku posiadania świadectwa pochodzenia ptaków z zamkniętymi obrączkami rodowymi z załącznika X rozporządzenia komisji (WE)nr865/2006
są tam między innymi gęsi bernikle rdzawoszyje, i bażanty kilku ras

i nasuwa się pytanie czy lepiej rejestrować i mieć święty spokój, czy walczyć o swoje prawa? obrączkować ptaki (osobiście to czynię) i nie rejestrować i jak najbardziej legalnie odsprzedawać nadwyżki. wyobrażam sobie taką sytuację stoję np. na Pszczyńskiej giełdzie z olśniakami do sprzedania i podchodzą pewni dwaj panowie i żądają dokumentów a ja mówię że nie mam bo tych ptaków nie trzeba rejestrować, i że nie znają się na prawie. chyba by mnie prędzej zwinęli niż się tam pojawiłem, sprawa trafia do sądu tu przedstawiam wszystkie te rozporządzenia które przedstawił autor tekstu w magazynie Woliera, powiedzmy sąd mnie uniewinnia,(oczywiście wiem że sprawy się ciągną) i po jakimś czasie znowu stoję na giełdzie z tymi ptakami, chyba krew by się w gościach zagotowała, jak bym z takimi wygrał za ich nieznajomość prawa.

Jerzy Cwik - 2009-07-23, 22:20

Iro_mak, nie podpalaj się tak :diabel:: W następnym numerze będzie omówione prawo polskie i wtedy zobaczysz, że rejestrować trzeba i trzeba mieć papiery. Tylko, że jak będziesz sprzedawał ptaki z załacznika X bez papierów ale z obrączkami, to nie popełnisz przestępstwa zagrożonego karą więzienia do 5 lat, a tylko wykroczenie zagrozone karą aresztu lub grzywny :d Oczywiście jak przedstawisz sądowi te przepisy UE o których pisałem. Bo "sąd" ich przecierz nie zna, a prokurator nawet jak będzie o nich wiedział, to "sądowi" nie powie bo by przegrał sprawę :d
Iro_mak - 2009-07-25, 06:29

eeeeeee a już myślałem,
a tak w ogóle to teraz się zastanawiam po co był potrzebny ten artykuł, skoro i tak nie zmienia to nic w dotychczasowym postępowaniu rejestracyjnym, żeby na mieszać ludziom w tym co wiedzą? następny numer Woliery ukaże się za dwa miesiące, podam przykład - nie jeden po przeczytaniu tego artykułu nie zarejestruje swoich ptaków z załącznika X, a za dwa miesiące poczyta że to co było w poprzednim numerze to tylko zmyłka bo kolejne rozporządzenie czy artykuł już tam ten znosi, to albo trzeba było to wszystko napisać w jednym numerze albo w ogóle nic nie pisać skoro tak jak wyżej piszę że i tak to nic nie zmienia w rejestrowaniu ptaków czy to z obrączkami czy bez. Ja akurat mam dostęp do internetu i właśnie mi i tym którzy są na naszym forum wyjaśniłeś sprawę, chociaż przyznam się że tak jak napisałeś
Jerzy Cwik napisał/a:
nie podpalaj się tak

już miałem nadzieję, a co jeśli takich będzie więcej?

Jerzy Cwik - 2009-07-25, 11:43

Iro_mak napisał/a:
eeeeeee a już myślałem,
a tak w ogóle to teraz się zastanawiam po co był potrzebny ten artykuł, skoro i tak nie zmienia to nic w dotychczasowym postępowaniu rejestracyjnym,


Jak artykuł może coś zmienić w postępowaniu "rejestracyjnym" :?: :d Od tego jest Sejm, Rząd, Ministrstwo Środowiska.
Ponadtto w Polsce nie znam nikogo, kto by był skazany za "brak dokumentów rejestracyjnych". Wszyscy zostali skazani za "nieprzestrzeganie prawa UE" - a to z REJESTRACJĄ NIE MA NIC WSPÓLNEGO :!: :!: :!:

Iro_mak - 2009-07-25, 14:47

jeju!!! a powiedz mi kto ustanawia te rozporządzenia i artykuły czyż nie Sejm, Rząd?
każdy sąd powołuje się na przepisy prawne czyli rozporządzenia, artykuły, ustawy itd.
no i czym jest brak dokumentów rejestracyjnych jak nie, nieprzestrzeganiem prawa? więc nierozumiem jak to nie ma nic wspólnego z rejestracją.
powiedzmy że jakaś uprawniona do tego władza pyta się mnie na giełdzie czy mam dokumenty na te czy tamte ptaki, odpowiadam nie, no to pan pozwoli z nami, sprawa jest kierowana do sądu itd.
wyciągam teraz taki wniosek że jestem chyba nie z tego kraju lub jakimś nieukiem, ale sądzę że mało który hodowca jest prawnikiem, i większość rozumuje w ten sam sposób co ja rejestruję i nie łamię prawa jedno z drugim się wiążę.
nie będę już dalej tego tematu ciągną widzę że mam odmienne zdanie na ten temat,
jakoś hoduję ptactwo i rejestruję wymagane gatunki i nie łamię prawa, (oferuję do sprzedaży no bo co mam robić z nadwyżką), jeszcze w żadnym przypadku nie zostało skierowane postępowanie karne wobec mnie, względem przetrzymywanych przeze mnie ptaków.

Jerzy Cwik - 2009-07-25, 17:42

Iro_mak, brak dokumentów rejestracyjnych jest nieprzestrzeganiem prawa krajowego. Prawo unijne nie wymaga rejestracji ptaków, chyba że chcemy z nimi podróżować po całym świecie, wtedy dostajemy "świadectwo własności prywatnej" i jesteśmy wprowadzani do rejestru.
Prawo unijne wymaga:
na ptaki z załącznika A - świadectwa pochodzenia [to taki żółty papier] i obrączk lub czipów
na ptaki z załącznika A wymienionych w załączniku X - obrączek lub mikroczipów
na ptaki z załącznika B - nic, natomiast rządy poszczególnych państw mogą utrudniać życie swoim obywatelom, jak tylko im się podoba.

M3CH4NICK - 2009-11-29, 18:04
Temat postu: Koszt rejestracji
Jaki jest koszt rejestracji papug i czy każdego nowo zakupionego ptaka trzeba rejestrować?
AL - 2009-11-30, 09:34

M3CH4NICK, Wszystko zależy o jakie ptaki Ci chodzi.
Co do ceny to zależy od starostwa. W jednym płaci się od ptaka a w innych od załącznika / na którym wypisujesz posiadane ptaki/. U mnie to było 26 zł. od załącznika

cygnus - 2009-11-30, 15:52

Nie ma czegoś takiego jakie ptaki lub zależy od Starostwo. Płacimy od gatunku 26zł. Nieważne ile par chcemy zarejestrować może być 1 para lub 10 par cena ta sama. W tym roku rejestrowałem kilkanaście łabędzi w jeden dzień i zapłaciłem 26zł. Kilka lat wstecz różnie to było interpretowane często były pobierane opłaty za parę.
Iro_mak - 2009-11-30, 17:35

cygnus napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jakie ptaki lub zależy od Starostwo.
oj niestety ale AL ma rację, jedynie że obojętnie jakie ptaki ale co do opłat zależnie od starostwa, jedni naliczają od gatunku i za każdy gatunek jest opłata 26 zł a inne starostwa od wniosku i może na tym wniosku być sześć gatunków a płacimy tylko jedno 26 zł.
wanted - 2009-11-30, 19:40

cygnus, u mnie za pary nie było nigdy, ale zawsze jest od gatunku co tez mnie troszkę dziwi, gdyż kolega z W-awy płaci 26zł za wszystko co się w danym okresie wspólnie wykluło i co teraz rejestruje w Starostwie.
Czyli jak ma np.
caboty,
kiśćce tajwańskie
bernikle rdzawoszyje
-- to ja bym zapłacił po 26 zł za każdy gatunek, a on tylko 26 zł za wszystko.

cygnus - 2009-12-01, 07:15

wanted, Wcześniej był inny urzędnik, który nie miał prawdopodobnie odpowiedniej wiedzy. Teraz jest gościu na odpowiednim miejscu. Uczestniczy w szkoleniach i sprawa jest jednoznaczna. Płacimy od gatunku!
Dokument to jednoznacznie określa, przynajmniej tak jest w Częstochowie.

arizona - 2009-12-01, 10:25

w starostwie kaliskim płacimy 26 zł za gatunek,nie ważne czy 5 czy 50 ptaków tego gatunku rejestrujemy. za każdą późniejszą zmianę(tzn. narodziny,sprzedaż,lub nabycie ptaków w obrębie tego gatunku) opłata wynosi 17 zł
AL - 2009-12-01, 15:31

cygnus, Ja w starostwie w Gliwicach płacę od załącznika 26 zł., bez względu ile ptaków i jakich gatunków jest na nim.
cygnus - 2009-12-01, 20:18

AL, Naprawdę jest to dziwna sprawa co miasto to inne opłaty. Urzędnicy z działu Ochrony Środowiska przechodzą szkolenia, odgórnie dostają rozporządzenia i jakim cudem różnie to interpretują.
wanted - 2009-12-01, 21:40

cygnus, z tego co ja wiem, to Urząd Miejski ustala opłatę co i za ile.
Jerzy Cwik - 2009-12-02, 08:44

cygnus, w Rozporządzeniu jest podana tylko kwota 26 zł i wyszczególnione za co, czyli za "rejestrację". Natomiast w żadnym Rozporządzeniu kwestia czy za 1 zwierzę, czy za parę, czy za gatunek, czy za "załacznik" nie jest uwzględniona. Jesli jest inaczej to podaj brzmienie tego Rozporządzenia i jego numer. Natomiast szkolenia rzeczywiscie są prowadzone - tak słyszałem, przypuszczam że za pieniądze podatników i jesli na tych szkoleniach podawane są takie informacje, to znaczy, że polegają na wprowadzaniu w błąd :!: Prowadzący takie szkolenia, powinni rzetelnie zapoznac się z obowiązującym prawem :!:
Gulda - 2009-12-02, 09:11

W Krakowie bez problemu można zarejestrować na jeden papier płacąc 26 zł opłaty skarbowej kilka sztuk ptaków jak również kilka gatunków.
Mój znajomy który prowadzi sklep zoologiczny rejestrował przed zakończeniem abolicji w ten sposób ok 50 sztuk papug różnych gatunków,

wanted - 2009-12-02, 19:42

Gulda napisał/a:
W Krakowie bez problemu można zarejestrować na jeden papier płacąc 26 zł opłaty skarbowej kilka sztuk ptaków jak również kilka gatunków.

I tu jest bajer co ?
Co miasto to obyczaj, a gdyby tak wszędzie było jednakowo :!:

Jerzy Cwik - 2009-12-02, 20:00

wanted, lepiej żeby się Twoja propozycja nie przyjęła, bo znając życie, przyszłoby płacić 26 za kazde zwierze rejestrowane. Ty pewnie myslisz, że w ministerstwie finansów czy w sejmie wiedzą że średnia cena "chroninego zwierza" nie przekracza 50 zł :?: Oni myślą, że te "chronione" to słonie, nosorożce i w najlepszym wypadku ary hiacyntowe.
wanted - 2009-12-02, 23:15

Jerzy Cwik, też bym tak chciał, no ale ja tak płacę u nas.
Jerzy Cwik - 2009-12-02, 23:21

No to załatw to ze swoim urzędem, tak jak my to zrobiliśmy. Trzeba było w momencie wprowadzania "rejestracji" udać się do Starostwa i obgadać sprawę. W urzędach pracują też normalni ludzie z którymi w większości idzie się dogadać. Oczywiście wszystko musi być zgodne z prawem.
Jerzy Cwik - 2010-02-27, 12:57

Przypomnę jakie wymagania stawia prawo wspólnotowe przed osobami chcącymi kupić i sprzedać ptaki (niezależnie czy to firma czy osoba fizyczna):

Ptaki z aneksu A (RK 407/2009):
1. znakowanie /obrączka, czip/
2. unijne świadectwo pochodzenia z zaznaczeniem, że ptak przeznaczony jest do handlu

Ptaki z załacznika X (RK 865/2006):
1. znakowanie /obrączka, czip/

Ptaki z aneksu B (RK 407/2009):
Tu nie ma żadnych wymagań

Dla porównania wymagania dla operacji kupno-sprzedaż prawa polskiego:

Ptaki z aneksu A (RK 407/2009):
1. znakowanie /obrączka, czip/
2. unijne świadectwo pochodzenia z zaznaczeniem, że ptak przeznaczony jest do handlu

Ptaki z załacznika X (RK 865/2006):
1. znakowanie /obrączka, czip/
2. dowolne świadectwo pochodzenia z tym, że najbardziej respektowane jest potwierdzenie urzędowego lekarza weterynarii

Ptaki z aneksu B (RK 407/2009):
1. dowolne świadectwo pochodzenia z tym, że najbardziej respektowane jest potwierdzenie urzędowego lekarza weterynarii

UWAGA: Osoby fizyczne muszą mieć dodatkowo potwierdzenie zgłoszenia ptaków z aneksów A i B do rejestrów w Starostwach.

pysia34 - 2010-02-27, 20:52

Co do rejestracji, opłata jest regulowana ustawą i wynosi 26zł od świadectwa rejestracji za wydany dokument nie zależy w żadnej mierze od ilości ptaków znajdujących się na dokumencie.
Maćko - 2010-02-27, 22:06

Witam czyli jeżeli chcę kupił bym ptaki za granicą i chcę wwieżć je do polski to potrzebuję to swiadectwo od lekarza weterynari. I pozwolenie od wydziału ochrony srodowiska.Pozdrawiam :)
Jerzy Cwik - 2010-02-27, 23:07

Świadectwo zdrowia jest konieczne w przypadku przewożenia wszelkich zwierząt, natomiast inne papiery zalężą od gatunku ptaka którego chcesz przewieść.
tragopan - 2010-02-28, 14:18

Już petycja jest gotowa i można się podpisywać
http://www.petycje.pl/pet...yc_przestepcami!!!.html

Może by ja umieścić na pierwszej stronie??? I na innych forach.

pysia34 - 2010-02-28, 15:58

jeśli zaś chodzi o rejestrację ptaków w starostwie a ostatnio rejestrowałam z załącznka B przywiezione z Czech i Niemiec papugi to wystarczy świadectwo weterynarza (już po tej stronie granicy -polskiego) i zwykła umowa kupna sprzedaży z podpisem hodowcy, nikt nie wymagał obrączek i czipów , bynajmniej w obrocie wewnątrz wspólnoty :)
co do ptaków z załącznika B -czyli tych które z racji sztucznego odchowu ptaków z zał. A automatycznie są B to ostatnio ministerstwo zastanawiało się nad tym czy nie wystarczy tylko oświadczenie że ptak jest hodowlany bez konieczności cites - opinia pracownika zajmującego się cites Wojciecha P.

pysia34 - 2010-02-28, 17:01

co do ptaków mam 1o dużych papug z tego kilka z hodowli zagranicznych :) i wszystkie rejestrowane :)
Maćko - 2010-02-28, 20:55

witam może troszkę zmienie temat ale interesuje mnie jakie ptaki są pod ścisła ochrona w grupie A :)
Jerzy Cwik - 2010-02-28, 22:08

pysia34 napisał/a:
jeśli zaś chodzi o rejestrację ptaków w starostwie a ostatnio rejestrowałam z załącznka B przywiezione z Czech i Niemiec papugi to wystarczy świadectwo weterynarza (już po tej stronie granicy -polskiego) i zwykła umowa kupna sprzedaży z podpisem hodowcy, nikt nie wymagał obrączek i czipów , bynajmniej w obrocie wewnątrz wspólnoty :)
co do ptaków z załącznika B -czyli tych które z racji sztucznego odchowu ptaków z zał. A automatycznie są B to ostatnio ministerstwo zastanawiało się nad tym czy nie wystarczy tylko oświadczenie że ptak jest hodowlany bez konieczności cites - opinia pracownika zajmującego się cites Wojciecha P.


Tragopan też tak myślał :cisza:

nicto - 2010-03-09, 20:51

ludzie pomóżcie, napewno się to przyda nie tylko mnie.
gdzie można znaleźć tę listę X w której mają być zwierzaki z załącznika A, siedzę już 4 dzień nad tym i nic nie mogę znaleźć, tylko rozporządzenia i ustawy, a konkretnie chciałabym wiedzieć jakie bażanty są na tej liście X i na co mogę się powołać, że na przykład olśniak jest w A ale wystarczy na niego nasza krajowa rejestracja bo jest w załączniku X .

tragopan - 2010-03-09, 21:02

Link do strony z załącznikami
http://www.cites.info.pl/prawo_UE/UE865_UK.pdf
A jednak jest na polskich stronach. Tylko policja go nie widzi, albo nie chce zobaczyć!!! :!:
A może nie znają tego języka ;)

Jerzy Cwik - 2010-03-09, 22:47

http://www.mos.gov.pl/g2/...ad80c7287fa.pdf

tam jest nowy aneks X, bo w dniu 4 II 2008 wprowadzono zmiany do RK 865/2006

pysia34 - 2010-03-12, 16:05

Jerzy ale ja zarejestrowałam wszystkie swoje ptaki i z Niemiec i z Czech bez problemu dołączając badanie weterynaryjne :)
a jak to się miało u wspomnianego kolegi?
pomijając fakt że przed granicą w jakiejś pipidówce (przez mojego tomusia-Tom Toma wyprowadzonej) gdzie szerokosć drogi górskiej to było nie więcej niż 2 metry złapał mnie [atrol policji czeskiej zobaczyli umowę papugi i już :) chociaż stracha miałam wszak to było 8 tysięcy zł nieomal

Jerzy Cwik - 2010-03-12, 16:29

Rejestrować to mozna nawet na "bilet autobusowy", natomiast na przwóz ptaków miałaś wymagane dokumenty, więc nie wiem o co pytasz :?: Wszelkie sprawy w sądzie są z art. 128 czyli handel bez wymaganych dokumentów.
pysia34 - 2010-03-12, 16:39

Jerzy jak rozmawiałam w ministerstwie to taką odpowiedź dostałam więc nie wiem w czym tkwi problem to pracownik ministerstwa informował mnie o tym rozwiązaniu
w zasadzie dotyczyło to papug i storczyków ale i jedne i drugie objęte są tymi samymi wymogami

Jerzy Cwik - 2010-03-12, 17:39

Ja tylko nie rozumiem ciągle o czym piszesz :d Czy o handlu czy o rejestracji :?: Bo to 2 różne problemy :!:
kamillo1395 - 2010-08-25, 18:35

które z podanych zwierzatek jest pod CITES???

bazanty: tragopan tyminek, kuroczub koklas, olśniak himalajski, b.krolewskie, uszaki siwe, gluszce ...

kaczki: krzyżówki, call duck, mandarynki biale, mandarynki standardowe, cyraneczki bajkalskie, cyraneczki bajkalskie srebrne, tracze kapturniki, ohary, gągoły, tracze bielaczki, grzywienki ...

gesi: bernikle kanadyjskie - rdzwoszyje - obrożne - białolice - hawajskie , sniezyca cesarska, magelanki zmienne, magelanki rudoglowe ...

łabędzie: czarne, czarnoszyje ...

egzotyka: P.faliste, rozelle królewskie - bladoglowe, świergotka seledynowa, łąkowka seledynowa, rudosterki, nimfy ...
synagorlice senegalskie (mutacje barwne) , gołabki diamentowe, grzywacze, cukrówki ...

parzystokopytne: daniele

inne ptaki:
zuraw koroniasty
Łyski


z góry dziekuje:D

AL - 2010-08-25, 18:55

kamillo1395, W postach powyżej masz linki do rozporządzeń, poszukaj,
z papug nie rejestrujemy nimf, falistych, aleksandret obrożnych i nierozłączek czerwonoczelnycvh wszystkie innne gatunki rejestrujemy.
Nie sądzę abyś miał możliwości zakupu i hodowli przynajmniej 30 % ptaków z tej listy.
Sprecyzuj jakie ptaki masz zamiar hodować a nie te o których marzysz :D
Jedne z nich wymagają tylko rejestracji ,inne zezwolenia ministra na hodowlę
I nie myl CITES z rejestracją ptaków, bo to zupełnie coś innego.

nyszka - 2010-08-25, 18:57

kamillo1395, niżej podaje link do strony
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 318/2008
z dnia 31 marca 2008 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny
i flory w drodze regulacji handlu nimi

http://eur-lex.europa.eu/...003:0062:PL:PDF

Jerzy Cwik - 2010-08-25, 19:18

http://www.cites.info.pl/prawo_UE/UE338_A.pdf

tam znajdziesz

strus - 2010-09-23, 14:17

Kaczki

-cyr auklandzka
-cyr madagaskarska
-cyr rdzawa
-cyr bajkalska
-cyr campbellska
-cyranka, cyranka zwyczajna
-Krzyżówka białooka
-Piżmówka malajska
-Piżmówka amerykanska
-Podgorzałka madagaskarska
-Podgorzałka, Podgorzałka zwyczajna
-Bernikla aleucka
-Bernikla Rdzawoszyja
-Nene
-Koskorba
-Łabędź czarnoszyji
-Drzewica karaibska, drzewica kubańska
-Drzewica czarnobrzucha
-Drzewica dwubarwna
-Tracz brazylijski
-Sterniczka jamajska
-Sterniczka, sterniczka zwyczajna
-Różanka
-Dziwonos
-Kazarka czubata

Czaple

-Czapla biała
-Cz. złotawa
-Cz. nadobna

Bocianowate:

-B. czarnodzioby
-B. czarny
-B. Garbaty

Ibisowate:

-I szkarłatny
-I. łysy
-I. grzywiasty
-I. czubaty
-I. olbrzymi
-Warzecha zwyczajna

Gołębiowate:

-Nikobarczyk
-Siniaczek paskowany
-Gołąb skalny
-Muszkatela okularowa
-Wyspiarek zbroczony
-Korońce
-Gołebik grenadyjski
-Gołąb rdzawosterny
-Turkawka

Dziobożerce:

-Rudy
-Wielki
-Białolicy

Kurowate:

-Argus malajski
-Bażant himalajski
-Przepiór wirgijski
-Uszak biały
-Uszak brunatny
-Kur siwy
-Kuropatnik
-Olsniak himalajski
-Olsniak zielonosterny
-Olsniak bialosterny
-Kisciec annamiski
-K. żółtosterny
-K. wietnamski
-K. cerarski
-K. tajwajski
-Indyk pawi
-Przepiór białolicy
-Przepiórecznik
-Paw złoty
-Wieloszpon szary
-W. wietnamski
-W. Pawi
-W. lśniący(palawiański)
-W. białogardły
-Argus czubaty
-Bazant kasztanowy
-B. birminski
-B. tajwajski
-Ułar kaspijski
-Ułar tybetanski
-Tragopan żółtolicy
-T. plamisty(cabot)
-T. rudolicy
-T.czerwony(satyr)
-Preriokur dwuczuby

Żurawie:

-Żuraw krzykliwy
-Ż. kanadyjski
-Ż zwyczajny
-Ż mandzurski
-Ż biały
-Ż białogłowy
-Ż czarnoszyi
-Ż białoszyi

Astryldy:

-Bengalik oliwkowy
-Ryżowiec czekoladowy
-R. siwy
-Amadynka czarnogardła

Łuszczaki, ziarnojady, ziebowate:

-Czyz czerwony
-C. żółtolicy

To chyba wszystko ;-) ale jak bym coś pominą to proszę :) dopisywać

kamillo1395 - 2010-09-24, 08:48

ochar
tracz bielaczek
tracz kapturnik
czernica
turkany
gągoły


cietrzewie
głuszce

strus - 2010-09-24, 11:18

Poprawka tragopanow satyrow od 2008r nie trzeba juz rejestrowac
nicto - 2010-10-02, 18:21

strus napisał/a:
-Drzewica dwubarwna

również już nie podlega rejestracji jako że była w załączniku C


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group