Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Indyki / Perlice - Indyki rozmnażanie.

Olshi - 2010-01-09, 11:02
Temat postu: Indyki rozmnażanie.
Indyki są pięknymi i wdzięcznymi w hodowli ptakami. Ja od niedawna hoduję indyki czerwone. Mam pytanie: Ile samic może przypadać na jednego indora, tak ażeby wszystkie jaja były zapłodnione. Ja mam 6 indyczek i jednego indora. Wszystkie osobniki chodzą razem i trzymają się w grupie. Nie jestem jednak pewien czy jeden indor da radę 6 indyczkom :co: :( ... Lęgi już niedługo :] :D

Prosze o odpowiedź ile max samic może przypadac na indorka i dodatkowe info na temat rozmnażania idnyków.

Pozdro ;)

darek72 - 2010-01-09, 11:16

Witam! Jeden samiec bez problemu zostanie ojcem załych indycząt,nwet jeśli w stadzie jest sześć samic. U tych ptaków jednej parze wystarczy nawet jedna kopulacja,aby wszystkie jajka były zapłodnione. W przypadku dwóch indorów może dochodzić do bójek o samicę i wtedy-jak na ironię-lęgi mogą być zdecydowanie gorsze.
Parę lat temu hodowałem indyki. Pamiętam,że wszystkie wykluły się zdrowe i każdy z nich dorósł bez problemu. Warto postarać się o większe skrzynki,w których indyczki bez skrępowania będą mogły wysiadywać jaja. Ptaki te siedzą w gnieździe bardzo wytrwale i z zaciętością bronią jajek i piskląt.Warto więc postrać się o to,aby nikt ich w tym czasie nie niepokoił.

Wiki01 - 2010-01-09, 20:08

Ja łącze 8 indyczek z jednym indorem jak dotej pory jaja były zapłodnione nie było problemu z kryciem pozdrawiam
Secza - 2010-01-09, 20:35

Można tak robić Ale później wszystkie młode zostawione na przyszły rok są pokrewieństwem, a jakby tak dorzucił drugiego całkiem obcego indora, to by było całkiem inaczej
Therion - 2010-01-14, 14:36

Secza zawsze na drugi rok mozna zmienic indyka samca, 2 indory na 6 indyczek moze wywolac jak pisano wczesniej bojki i jajka moga byc nie zaplodnione.
Secza - 2010-01-15, 22:24

Też prawda, więcOlshi, życzę ci udanych lęgów indyczych :D i ślicznych kolorowych rezultatów, ja mam indyczkę 1,5 roczną ciekawe czy w tym roku zacznie szybciej nieść jaja bo w zeszłym to pierwsze jajko zniosła 19 marca jak na pierwszy raz to bardzo szybko bo słyszałem że młode indyczki z późnych lęgów niosą dopiero w maju
polikarp89 - 2010-01-17, 18:14

Indyczka magazynuję nasienie przez okres 20 dni od dnia kopulacji i przez ten okres jaja będą zalężone, więc spokojnie możesz trzymać taką liczbę samic :)
Piotr_Wisienka - 2010-01-21, 05:04

No moi drodzy mam w stadzie ponad 50 indyków. W tym roku już indyczki znosza mi jaja.

Co do ilości samców - mozna mieć 2, ale zauwazyłem że super jak sa w równym wieku. Starsze osobniki męcza mlodsze nie pozwalając im kopulować z samicami. Sa na tyle upierdliwe ze stadnie zdeptaja i zadziubia młodszego indorka. Sprawdzałem to przez lata. Mlode o podobnym wieku - owszem powalczą ale ustali się hierarhia. A i czasem mlodszy coś na boku zdziała :) .
Fakt ze indor jeden pbsłuży duża ilośc samic, teoretycznie łazi i tokuje bez przerwy. A krycie jest owocne wiele dni. Jednak nie zgodzę się że długo - miałem kiedyś kilka lat wstecz pare indyczek i indora. Indor niestety padł dopadnięty przez psa, i jeszcze z tydzień miałem jaja płodne ( dawalem sąsiadowi do inkubatora ), potem natomiast wszystko czyste. dodam ze moje indyczki wtedy nodiły jedno jajo na dzień.

Pisze po prostu jak ja miałem, nie traktujcie tego jak reguły, dla mnie to piekne ptaki. Ciesze się że je posiadam.

Secza - 2010-01-21, 08:30

Piotr_Wisienka fajnie że masz tyyyle indyków :D Masz może jakieś zdjęcia :?:
a te inyczki co już ci terz niosą, to w jakim są wieku :?:

Piotr_Wisienka - 2010-01-27, 03:50

Zdjęć na chwilę obecną nie mam, ale zrobie wiosną. Insyczki które się niosą są w wieku rok, półtora. Narazie przypatrzyłem 2 indyczki znoszace jajka. Ale to dobry znak. W chwili obecnej mam już 20 jaj.

Moje stada to indoyki czerwone, żółte niebieskie czekoladowe, i białe ( royal ) nie broiler :P Są tez kanadyjskie :)

Pozdrawiam

polikarp89 - 2010-01-27, 15:48

A wagowo ile mają te Twoje dorosłe sztuki?
bili17 - 2010-02-28, 20:21

Czesc! Sezon na indycze gody zbliza sie wielkimi krokami a ja wciąz nie moge wyselekcjonowac ostatecznego stada zarodowego :/ na razie stado liczy 3 indory i 7 indyczek, samiec oczywiscie zostanie tylko jeden i tu juz sprawa jest przesądzona, natomiast jesli chodzi o indyczki to trudna sprawa.... mam 4 bardzo doswiadczone samice i 3 mlodziutkie (2009r), zastanawiam sie do jakiego wieku indyczki są w stanie produkowac jaja? najstarsza z moich indyczek ma 7 lat, dotychczas co roku wyprowadza bardzo udane legi, swietnie wysiaduje i jeszcze lepiej opiekuje sie potomstwem, jej doswiadczenie przemawia za tym by pozwolic jej na kolejne lęgi ale czy starczy jej sil i zdrowia (bo przeciez caly cykl rozmnazania to spory wysilek) na wychowanie zdrowych indycząt?....
Bartek89 - 2010-02-28, 20:34

Do Autora tematu!! Nie chciałbyś sprzedąc zbędnego indora i ewentualnie indyczki, widze ze jesteś z mąłopolski, może dogadalibyśmy się.?? w razie czego gg 7049851. pozdrawiam
Olshi - 2010-03-01, 19:16

Niestety nie mam już zbędnych indorków, miałem jednego białego jeszcze ale został przeznaczony do celów konsumpcyjnych;) Aktualnie mam już tylko stadko zarodowe składające się z jednego czerwonego indora, trzech czerwonych indyczek, dwóch czarnych i jednej białej nakrapianej:D Czyli jeden indor i sześć indyczek, narazie wszystkie osobniki chodzą razem, indorek cały czas się puszy, ale narazie nie widziałem żeby krył indyczke :/ zobaczymy :? xD Narazie moje indyczki jeszcze jajek nie niosą 8-)
czosnek - 2010-03-21, 21:53

Witam po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem małego, niespokrewnionego stadka indyków. Samiec i dwie samice. Problem tkwi w braku mojej wystarczajacej wiedzy na temat rozmnażania tychże ptaków. Pierwsza z samic, zaraz po jej zakupieniu zaczęła znosić jaja. Indor można powiedzieć, że wogóle się nią nie interesuje. Z tego co się dowiedziałem m.in. z tego forum, moje obawy, że jaja nie są zapłodnione nie muszą się potwierdzić, zaś sprzedawca tej konkretnej indyki zapewniał mnie, że do jej zapłodnienia doszło jeszcze przez jego indora, przed jej sprzedaniem. A teraz moje największe wątpliwości - Indor wyraźnie interesuje się drugą młodziutką indyczką. Dziś, po tygodniu ich znajomości przyłapała ich moja teściowa na akcie płciowym, który nie został "sfinalizowany". Indor deptał indykę około 5 minut, indyczka podnosiła ogon, jednak indor ograniczał sie do deptania tej młodej samicy, która z rozłożonymi skrzydłami przyciśnięta została do ziemi. On cały czas stał na niej na wyprostowanych nogach dziobiąc dość mocno indyczkę w głowę. Teściowa rozgoniła towarzystwo i obawiam sie, że mimo wszystko źle zrobiła. Czy indyczka gotowa będzie oddać się samcowi po raz kolejny? Czy są jeszcze szanse na zapłodnione jaja, bo skoro pozwoliła dzis sie pokryć to chyba znak, ze wkrótce zacznie jaja znosić. Proszę o info, czy akt płciowy tych ptaków z punktu widzenia obserwatora jest tak mało komfortowy dla indyczki? Jak długo on może trwać w minutach? Może ktoś jest w posiadaniu filmu, który rozwieje moje wątpliwości. Pozdrawiam, proszę o pomoc
Olshi - 2010-03-22, 09:01

Ja wczoraj znalazłem na ziemi jajko indyczki indyczki, o mało co go nie zdeptałem xD, zdziwiło mnie to troche bo indyczka zamiast znieść jajko w gnieździe wolała je spuścic na ziemie:), Tym bardziej że nie widziałem ażeby mój indor krył do tej pory którąś z moich indyczek:/ A indorek jest w 100% ,,sprawny", cały czas się puszy, próbuje zainteresować indyczki ale one nie okazuja specjalnego zainteresowania...

Jakieś 2 tygodnie temu też zauważyłem że mój indorek deptał przez dobre 5 minut KURĘ WYANDOTTY OLBRZYMIEJ, też ją dziobał po głowie:/ Postanowiłem ich rozdzielić, i kurka była wyczerpana, miała siwy grzebień, myślałem że zdechnie:/, ale na drugi dzień zniesła swoje pierwsze jajeczko w tym roku:P :D , i póki co bardzo ładnie sie niesie (jajka są zapłodnione a kogut tego nie mógł robić):?, no ale to byla kura, a indyczki kopulującej z indorem niestety póki co nie widziałem:/

maci88 - 2010-11-23, 11:54

indyczki nawet po rozgonieniu jeśli będą miały chęć zacząć znosić jajka to będą poddawały sie indorowi. Ja w tym roku miałem 7 indyczek i 1 indora bo 2 sprzedałem przed rozpoczęciem niesienia sie indyczek Pani, której piees zagryzł własnego.Tyle tylko, że z tych 7 indyczek 1 nie deptała się gdyż jajek kilkanaście nie było zalężonych na początku nie wiedziałem, która to była bo niosła większość do jednego gniazda ale w końcowej fazie okazało sie że jedna nie była pokryta gdyż jak reszta posiadała to ona inne gniazdo znalazła i wszystkiej jej jajka nie były zalężone a indor czały czas przebywał z indyczkami. jeśli jest większa ilość indorów często zganiają się wzajemnie z indyczek.
jerzy030349 - 2011-01-26, 20:16

Ja zawsze zostawiam dwa indory na 10 indyczek. Jeden zawsze obcuje z indyczkami a drugi zamknięty w klatce i swoim wzrokiem ogarnia wybieg i kopulującego rywala. Po trzech dniach zmiana.Na wyniki nie trzeba długo czekać.
Dorota71 - 2011-01-28, 13:07

W jakim czasie od deptania indyczka zniesie jajko?
kuba11522 - 2011-01-28, 14:42

Bywa różnie ale tak około 7, 10 dnia :)
pitrus18 - 2011-03-08, 16:16

Wystarczy jeden indor na 5 indyczk jeśli są ze sobą bardzo spokrewnione?????
Dorota71 - 2011-03-08, 16:18

U mnie nadal się depczą a jajek ani widu ani slychu. :/
Wiki01 - 2011-03-08, 16:27

Tak wystarczy 1 indor na 5-8 indyczek. Ale kojarzenie krewniacze czyli wsobne doprowadzi do obniżenia płodnosci i żywotności indyków.
paulus_kz - 2011-03-26, 19:42

A ja mam problem. Jest koniec marca, było ocieplenie, a prognoza na następny tydzień znowu poniżej 0C. Z moich czterech indyczek niosą mi się już 2 albo nawet 3. Indora kopulującego widziałem tylko z jedną. Jajka zbieram w trzech różnych gniazdach i już nie wiem które jajko od której indyczki. Nie wiem też, jeśli pierwsza się wyniesie do końca, to czy siądzie w gnieździe, gdzie jest jej ostatnie jajko? A jeśli druga zachce siedzieć w tym samym gnieździe? Co wtedy? Pomóżcie! Indyki mam od jesieni ubiegłego roku i jestem zupełnie zielony w kwestii ich rozmnażania, a jeśli się nie rozmnożą, to będzie przykro. :(
maci88 - 2011-03-26, 19:57

Jeśli się wyniesie to siądzie. Ale lepiej jakbyś w gnieździe zostawił z 5 jakichś jajek np kaczych.
Jak któraś usiądzie to w oborze bądź kurniku gdzie usiądzie najlepiej żeby zbyt zimno nie było. I obojętnie przecież czy tylko jej jajka podłożysz czy od innych indyczek też

paulus_kz - 2011-03-29, 12:59

A jakie są objawy kwoczenia u indyczki? Jeśli indyczka ma zamiar usiąść na jajkach, to czy widać to po niej tak, jak w przypadku kury? Pytam, bo wczoraj obserwując moją czarną indyczkę, dorzuciłem jej do gniazda wszystkie jej jajka, a po dwóch godzinach odkryłem, że ona z nich zeszła. Na szczęście po dwóch godzinach, a nie po całej nocy, bo wtedy jajka już tylko na jajecznicę by się nadawały.
mirek_60 - 2011-03-29, 23:01

paulus_kz, Ja nie ryzykowałbym wszystkich jajek sprawdzając czy indyczka siedzi czy nie.Maci88 dobrze radzi i warto skorzystać z jego rady.Nawet gdybyś nie miał jaj kaczych to zawsze możesz poświęcić np cztery jajka inycze i po stwierdzeniu,że już twardo siedzi zamienić na właściwe.Cztery podkładowe możesz zaznaczyć mazakiem/to na wypadek gdyby pojawiły się nowe jajka/.Pod indyczkę nie musisz wkładać jajek tylko przez nią zniesionych.
paulus_kz - 2011-03-30, 05:38

Dzięki za radę, ale czy po indyczce widać, że ma zamiar siąść na jajkach, tak jak po kurze, czy nie?
indyk963 - 2011-03-30, 06:32

Jak będzie chciała siedzieć to nie będzie schodziła z gniazda . Gdy będziesz rękę wsadzał do niej to będzie syczeć .
paulus_kz - 2011-03-30, 09:15

Właśnie o to mi chodziło! Teraz już będę wiedział. Dzięki!
paulus_kz - 2011-04-01, 16:20

Dzisiaj moja czarna indyczka, po zniesieniu 19 jajka nie dała się zgonić z gniazda. Dołożyłem jej wszystkie jej jajka, oprócz tych 5, które zamarzły. Gdy przesiedziała na nich 3 godziny, wyścieliłem słomą i sianem budke lęgową przełożyłem spod indyczki wszystkie 14 jajek, a następnie posadziłem na nich indyczkę. I siedzi do tej pory. Wziąłem budkę lęgową i przeniosłem ja do domu w ciche miejsce, żeby było cieplej. U mnie jeszcze bywają temperatury poniżej 0C. Mam jednak wrażenie, że indyczka nierównomiernie ogrzewa jajka. Czy ona dokonuje sama jakiejś rotacji, czy nie? 14 jajek to chyba nie za dużo na nią. Podpowiedzcie!!! I czy można razem z budką lęgową przewozić indyczkę? Jest taka sprawa, że wg. planu indyczęta mają się wykluć w piątek 29 kwietnia, a ja w niedzielę 1 maja muszę wyjechać służbowo na 6 dni. U mnie we wiosce nie chcę nikomu dowierzyć małych indycząt, a w sąsiedniej wiosce 14 km dalej mógłbym indyczkę z jajkami zostawić ludziom, którzy by już sobie hodowali sami, a mnie daliby dwie kury kwoczki z kurczętami. Proszę o podpowiedź.
kuba11522 - 2011-04-01, 17:09

Według mnie , indyków możesz sie już spodziewać 27 kwietnia jak bedzie wszystko ok. Opieram to na własnym doświadczeniu. Powodzenia:):):)
pitrus18 - 2011-04-01, 17:15

Czy indor w czasie niesienia jajek przez indyczkę powinien ją deptać.U mnie nigdy nie dpeta jak indyczka nosi jaja a czy jeśli tego nie robi czy jaja będą dobre?
mirek_60 - 2011-04-01, 22:45

paulus_kz, Jeżeli docelowo ta indyczka ma iść do ludzi to moja propozycja jest taka,żeby ;Wersja nr.1--Jak najszybciej przetransportować ją do nowych właścicieli i tam w spokojnym osobnym miejscu zostawić indyczkę razem z jajkami i budką.
Wersja nr 2--Poczekać aż indyczka wysiedzi do końca jajka i po wylęgnięciu się wszystkich przewieżć do nowych właścicieli.Masz na to dwa dni.Optuję za wersją nr1.
Co do rotacji jajek to tak jak podejrzewasz sama to robi.

paulus_kz - 2011-04-02, 03:50

Mirek_60, przyroda wybrała wersję nr 3, tj. po całej nocy spędzonej na jajkach indyczka zeszła z nich dziś rano. Budka lęgowa całą noc stała w domu w cichym miejscu. Gdy przeniosłem budkę do indyczarni i posadziłem w niej indyczke, odnosiła się do jajek z wielką troskliwością, jednakże po przesiedzeniu na nich dwóch minut, zeszła z nich i poszła za innymi indykami. Być może ma jeszcze parę jajek do zniesienia. Męczą mnie dwa pytania:
1. Czy swoją nadgorliwością nie sprawiłem, że odechciało się jej siedzieć na jajkach? Dodam, że indyczka wczoraj zniosła swoje 19 jajko.
2. Czy jajka, które był poddane inkubacji około 15 godzin, a następnie odstawione na półkę, będą w bliskiej przyszłości nadawały się do lęgu?
Kuba11522, dzięki za dobre słowo, ale wolałbym, by indyki wylęgły się mi, gdy wrócę z wyjazdu służbowego, tj. po 6 maja. Może dam indyczce na kilka dni lewe jajka, a w poniedziałek 11 kwietnia te prawdziwe? Co Ty mi doradzisz?

mirek_60 - 2011-04-02, 05:18

paulus_kz, Widocznie nie był to termin do zasiędnięcia.Najprawdopodobniej indyczka pozwoli Ci wyjechać i wrócić.Zrób jak mówiłeś podłóż inne jajka.
Jajka będą nadawać się do inkubacji.Co do troskliwości to sam wiesz,że nikt nie lubi jak go ciągle przenoszą.

paulus_kz - 2011-04-02, 07:30

Mirek_60, dzięki! Uspokoiłeś mnie. Mam nadzieję, że przez tydzień mojej nieobecności wszystkie 4 indyczki będą siedziały na jajkach, a 2 indory raz dziennie będą dostawać wodę i ziarno. To im powinno wystarczyć.
pitrus18 - 2011-04-02, 09:39

Jeśli indyczka wysiaduje w nocy to zanczy, że już będzie kończyła się nieść? Ma dopiero 8 jajek.
paulus_kz - 2011-04-02, 13:06

Moja czarna indyczka znowu siadła na jajkach, ale ja jej nie dałem prawdziwych jajek. Około miesiąca temu nakłółm igłą do zastrzyków z dwóch stron 4 jajka kurze i zawartość wyssałem. Wyszło coś podobnego do wydmuszek, tylko z otworami minimalnymi Indyczka nie powinna ich zgnieść, bo jest malutka. A w poniedziałek 11 kwietnia dam jej prawdziwe jajka.
Mam jeszcze takie teoretyczne pytanie, może ktoś zna odpowiedź: po ilu godzinach od początku inkubacji jajko już zaczyna być "w ciąży"? Chodzi mi o to, po ilu godzinach inkubacji przerwanie tejże inkubacji doprowadzi do śmierci zarodka w jajku?

paulus_kz - 2011-04-04, 15:48

Dzisiaj przed południem moja czarna indyczka znów siadła w gnieździe, po południu w tym gnieździe znalazłem ją w towarzystwie rudej i wyciągnąłem spod nich dwa indycze jajka, zostawiając trzy kurze wydmuszki i wyganiając rudą. Teraz już po zmroku przyjechałem do domu. Siedzą na płocie moje indyki, czarna też, a w pomieszczeniu na gnieździe siedzi inna ruda, zabrałem spod niej jajko i boję się, czy przypadkiem ona nie zniechęciła czarnej do dalszego siedzenia na jajkach? Dodam, że czarna zniosła już 22 jajka, przy czym ostatnie cztery w ciągu ostatnich czterech dni z dzisiejszym dniem włącznie, a trzy rude razem zniosły 25 jajek, czyli trochę powyżej 8 na każdą.
Wiki01 - 2011-04-04, 21:45

To że zniosła 22 jajka to nic nadzwyczajnego . Obecnie indyczki niosą więcej jaj niż kiedyś . Moje od 18 -30 jedna . Twoje indyczki zaczynają przejawiać kwoczenie tylko nie w takiej kolejności jak sobie wyobrażasz. Indyczki czasami podczas siedzenia donoszą jajka a że w jednym gniezdzie to potem można je porozsadzać.
pitrus18 - 2011-04-05, 13:10

U mnie 22 jajka to coś nadzwyczajnego . Wczoraj siadły mi 2 indyczki jedna na 10 jajkach a druga na 13 . U mnie wszystkie przeważnie się tak niosą.
BIANKA1 - 2011-04-05, 14:02

Moja indyczka zniosła 12 jajek i siadła :( . Druga zniosła dopiero 6 . Myślę , że też więcej nie naniesie .
Dariusz1970 - 2011-04-05, 15:25

Bianka twoje naniosły a moje ani myślą nieś,czekam niecierpliwie.
paulus_kz - 2011-04-05, 16:45

A ja dzisiaj znalazłem 4 jajka, tzn. wszystkie cztery indyczki zniosły po jednym, przy czym dwie zniosły dzień po dniu. Moja czarna ma taki ciąg już w ciągu 5 dni 5 jajek. Czy do 1 maja wszystkie indyczki siądą mi na jajkach? Nie chcę wyjeżdżać w delegację z niezałatwionymi sprawami ornitologicznymi.
pitrus18 - 2011-04-05, 18:25

Ile maksymalnie indyczka może znieść jajek w czasie kiedy zaczęła siedzieć?
Czy moge pod indyczkę podłożyć jajka kacze nie zabije ich po wykluciu?

indyk963 - 2011-04-05, 20:14

Moja indyczka w tamtym roku siadła na 13 a doniosła jeszcze 3 a druga zniosła także 13 ale doniosła 2 (wylęgły się 2 i 3 dni później niż inne) .
pitrus18, tak możesz podłożyć kacze jajka --->indyka im nic nie zrobi .

U mnie dzisiaj siadła indyka . Zniosła 15 jaj .

krzychuw1992 - 2011-04-05, 20:57

witam...
wyczytałem że wraz z wiekiem indyki zmniejsza się ilość zniesionych przez nią jaj...
A czy zmienia się jej jakość wysiadywania tzn. czy lepiej siedzi indyka młoda czy starsza???
z góry dzięki za odpowiedzi...

Dariusz1970 - 2011-04-06, 04:53

Pitrus 18 możesz podłożyć kacze jaja tylko pomyśl indyczka na swoich jajach wysiadywać będzie 28 dni ,a ile żeby wykluły się kaczęta.Zwróć na terminy wylęgu jaj chyba że osobno będziesz nasadzał.
BIANKA1 - 2011-04-06, 07:29

Moja indyczka siadła i sama nie schodzi . Muszę ją na siłę wyciągać :( Dobrze że nie bije jak ją wyciągam . Stawiam ją i muszę czekać , a ona postoi , popatrzy na mnie , i chce znowu siadać :( Dopiero jak ja wygonię z kurnika , to idzie coś skubnąć .
Dorota71 - 2011-04-06, 09:47

Widać dobra mama z niej będzie. A nie możesz gdzieś w zasięgu dzioba coś jej postawić?
pitrus18 - 2011-04-06, 09:56

Dariusz1970, Tak będę osobno podkładał same jajka kacze!

BIANKA1, u mnie muszę wszytkie ściągać zawsze tak jest na początku. Indyczka nigdy nie dziobie jak się jej sprawdza jajka.

Wiki01 - 2011-04-06, 13:12

Ja indyczki wypuszczam z gniazda 1 dziennie. Mają się najeść, napić i wypróżnić. Indyczki podczas wysiadywania mogą nie schodzić z gniazda i dochodzi do padnięcia podczas wysiadywania. Jedne są spokojne inne agresywne . Duża ilość jaj tak jak w moim przypadku ma plusy i minusy.Pozdrawiam.
paulus_kz - 2011-04-06, 15:08

Męczy mnie pytanie, czy indyczka NAPEWNO siądzie na jajkach, gdy przyjdzie czas? Czy nie będzie tak, jak z niektórymi kurami, które NIGDY w swoim życiu nie były kwoczkami. Mam 48 jajek i żadnego inkubatora.
pitrus18 - 2011-04-06, 16:15

U mnie indyczke to cud odbić!
Indyczka zawsze siądzie na jajkach!

Wiki01 - 2011-04-06, 17:39

Paulus ile masz tych indyczek? Jeżeli kilka to napewno któraś usiądzie, muszą się wynieść .Indyczki mają bardzo silny instynkt kwoczenia a jak zaczną to robią to bardzo wytrwale.
paulus_kz - 2011-04-06, 18:16

Mam cztery indyczki, ale wszystkich jajek pod jedną nie włożę. Nawet pod dwie czy trzy. A chciałbym, żeby jajka się nie zmarnowały.
Wiki01 - 2011-04-06, 18:37

Paulus spokojnie masz 4 indyczki jak narazie przypada 12 szt na jedną. Nawet gdy dasz po 18 szt to 4 indyczki okryją większość jaj. Ja też mam 4 to wysiedzą 80 jaj.
Krzyś111 - 2011-04-06, 20:49

witam
W jakiej temperaturze przechowujecie jajka od indyczki gdy je zbieracie. Ja w temperaturze około 8 stopni. Czy nie jest ona za niska?

Wiki01 - 2011-04-06, 20:54

Ja w temperaturze od8-10 stponi.
pitrus18 - 2011-04-07, 16:00

Czy indyczka może sobie zrobić 2 dni przerwy, bo u mnie indyczka zniosła 7 jajek i od 2 dni nic już nie niesie?
Krzyś111 - 2011-04-07, 16:57

Tak może zrobić sobie przerwę. Najprawdopodobniej zniesie Ci jajko dzisiaj w nocy.
pitrus18 - 2011-04-07, 18:05

Właśnie ją przygnałem z krzaków koło lasu. Zauważyłem, że idzie w tamtą stronę i teraz za nią poszedłem i miała 2 jajka.Żeby tylko udało mi się ją nauczyć siedzieć i wysiadywać w kurniku!
paulus_kz - 2011-04-07, 18:14

Wiki01 napisał/a:
Twoje indyczki zaczynają przejawiać kwoczenie tylko nie w takiej kolejności jak sobie wyobrażasz. Indyczki czasami podczas siedzenia donoszą jajka a że w jednym gniezdzie to potem można je porozsadzać.


Twoja diagnoza się sprawdziła. Dzisiaj rano ruda indyczka prosiła, by wpuścić ją do chlewika, a za godzinę znalazłem tam syczącego potwora siedzącego na jajku. Jajko zabrałem, podkładając trzy kurze wydmuszki. A czarna faworytka po swoim 24 jajku, zniesionym wczoraj, beztrosko cały dzień spacerowała w stadzie, a teraz śpi na płocie i ma kwoczenie w nosie. Jaka jest gwarancja, że za kilka dni zakwoczy?

BIANKA1 - 2011-04-07, 18:26

A moja indyczka siedzi kamieniem . Raz dziennie ją wyrzucam z gniazda . Wtedy dopiero idzie jeść i pić . Nie syczy gdy ja wyciągam . Jest bardzo spokojna .
Wiki01 - 2011-04-07, 20:53

Paulus gwarancji nikt Tobie nie da .Może jeszcze będzie nosić .A co do zachowania indyczek podczas wysiadywania to przyznaje że kiedyś indyczki były bardzo spokojne z upływem czasu ich zachowanie się zmieniło teraz są bardziej agresywne . Ja mam indyczke o imienu Saba jest niesamowicie łagodna pozostałe są bardziej bojowe.
paulus_kz - 2011-04-08, 07:00

Znowu nie tak, jak sobie wymyśliłem. Dzisiaj rano rudy "potwór" przemienił się w łagodną indyczkę, spacerującą sobie w stadzie. Natomiast na trzy godziny zaginęła czarna indyczka. Boję się, że może gdzieś w kryjówce złoży 2 lub 3 jajka i całe 4 tygodnie będzie na nich siedzieć bez jedzenia i picia. Podobno indyczka może zdechnąć na jajkach. Obszedłem okolicę, ale nie znalazłem gniazda.
kuba11522 - 2011-04-08, 13:10

Drodzy Forumowicze!
Mam pytanko moja indyczka ma 14 swoich jajek, siedzi już tydzień chciałbym jeszcze podłożyć jej kilka kurzych jajek. Jak myślicie ile mogę jej dać?? Dodam jeszcze że jest średniej wielkości :) :) :)

indyk963 - 2011-04-08, 19:37

Mój indor deptał indyki i po zniesieniu 5 jaj zabiliśmy go teraz indyczka zniosła 18 i mam pytanie : jak długo indyka znosi jeszcze zapłodnione jaja??
maci88 - 2011-04-08, 19:51

Spokojnie ja zabiłem indora jak miała w zeszłym roku 3 jajka i wszystkie 23 były zalężone.
Moje 2 indyczki w tym roku w sumie zniosły 29 jajek, które im odłożyłem bo ogólnie to stara niosła od października czy od września i było ich wiele więcej z 90 to spokojnie zniosła zanim usiadła

Wiki01 - 2011-04-08, 20:46

Paulus wygląda że twoja indyczka znalazła sobie nowe miejsce na gniazdo a co do rudej więcej posiaduje więc powinna usiąść .
pitrus18 - 2011-04-09, 15:41

Moja indyczka od kilku dni niesie się w lesi zbieram jej jajka żeby nic nie zeżarło!
Uda mi się ją potem przenieść?
To są już jej ostatnie jajka teraz dopiero przeniosła się do lasu!

paulus_kz - 2011-04-12, 15:09

Pitrus18, myślę, że jak Twoja indyczka zacznie kwoczyć, to trzeba zamknąć ją w pomieszczeniu z gniazdem i jajkami podkładowymi i wtedy powinna usiąść. A jak będzie już siedzieć na twardo, to dać jej prawdziwe jajka.

A ja mam pytanie do doświadczonych hodowców: wczoraj podłożyłem jajka pod rudą indyczkę, która już od kilku dni twardzo siedziała w gnieździe, potem podłożyłem pod drugą, rudą, która usiadła przedwczoraj, następnie złapałem czarną i posadziłem ją na jajkach, obserwując, czy będzie siedzieć, czy też nie. I siedzi do tej pory. A dzisiaj złapałem ostatnią rudą, podłożyłem pod nią ostatnie jajka i zastawiłem wyjście z budki lęgowej przewróconym taboretem. Po 15 minutach sprawdziłem i zobaczyłem, że stoi. po godzinie zobaczyłem, że siedzi, a po pięciu godzinach już syczała. Czy da się takim sposobem wywołać u indyczki kwoczenie? Czy jednak popełniłem błąd?

Wiki01 - 2011-04-12, 15:43

Paulus tak indyczki to ptaki które można sztucznie nakłonić do wysiadywania jaj poprzez podkładanie np.gipsowego ciepłego jajka lub umieszczenie indyczki w gnieżdzie przez noc i dzień ( 3-4 doby) zazwyczaj nakrywamy żeby nie mogła stać ,tylko musi siedzieć po tym okresie sprawdzamy czy siedzi spokojnie i nie ucieka z gniazda . Jeżeli siedzi to podkładamy jajka . Jest to tak zwane przymusowe nasadzenie .
paulus_kz - 2011-04-12, 17:53

Dzięki za odpowiedź. A indyczki u mnie wszystkie cztery ładnie siedzą i się puszą. Syczą i dziobią natomiast tylko trzy rude. Czarna nie syczy ani nie dzobie, tylko ćwierka.
Wiki01 - 2011-04-12, 21:27

A za to moje jeszcze niosą znowu dojdą do 30 poru jaj. Ładanie że twoje tak usiadły razem młode można połączyć i dać indyczką jeszcze inne jajka do wysiedzenia. Ja potem robie tak że wkładm po15-20 jajek do gniazda one wchodzą i siadają .Mam 2 takie sprawdzone indyczki.
paulus_kz - 2011-04-13, 02:48

A można indyczce dodawać indyczęta od innej, tak, żeby je przyjęła i wychowała? Czy jest jakaś określna metoda na to? I ile indycząt maksymalnie indyczka może wychowywać? Pomóżcie!
pitrus18 - 2011-04-13, 16:53

U mnie pięć indyczek nosiły równocześnie i wszystkie połączyłem ze sobą to czasami pod jedną indyczkę wchodziło nawet 40 sztuk a reszta były wolne.Doskonale razem prowadziły młode.Możesz dać bardzo dużo młodych pod indyczkę jak masz dobre warunki i wyklują ci się kiedy już będzie ciepło.

P.S U mnie indyczka nadal nosi w lesie żeby mi tylko udało się ją przenieśc.

Choduje ktoś z was białe indyczki bo zauważyłem na własnym przykładzie, że białe indyczki i czarne z białymi szyjami niosa dużo więcje jajek niż te rude.
U mnie białe i czarno białe nosiły od 17 nawet do 24 a rude to od 9 do 13

BIANKA1 - 2011-04-13, 17:41

Moje zniosły po 12 jajek i obie siadły . Mam rudą i inną kolorową . Mam 3 białe maluchy z jajek z allegro , to jak będzie indyczka to zostawię . Może faktycznie będzie więcej znosić .
Wiki01 - 2011-04-13, 19:11

Bianko Twoje indyczki zniosły odpowiednią ilość jajek u mnie indyczki noszą tak dużo ale i kaczka nie była w tyle miała 31 .
Krzyś111 - 2011-04-13, 20:49

U mnie ruda indyczka w tamtym roku miała 20 jajek a biała 15. Według mnie nie ma to większego znaczenia jakiego jest koloru indyczka
D1989 - 2011-04-13, 20:52

Po prostu nieśność zależy od wielu czynników np. pokarm, geny, warunki zoohigieniczne itd itp ja jestem zdania że najmniej ,, do powiedzenia" ma w tym przypadku kolor. takie jest moje zdanie. Pozdrawiam
BIANKA1 - 2011-04-14, 08:21

To moje chyba mają w genach , bo kupiłam je w jednym miejscu . 12 jajek i siedzimy :diabel:: Siada już przy 10 , ale jeszcze czasem zejdzie , a po 12 to ja je zrzucam , bo nie schodzą wcale . Dobrze , że są super łagodne i nie mam z tym problemu .
Wiki01 - 2011-04-14, 16:58

Oczywiscie że nieśność zależy od rasy uwarunkowania genetycznego oraz pokarmu jaki podajemy indykom. Mojej dałem jajka i siedzi .
Szymon712 - 2011-04-14, 17:57

Moja indyczka zniosła 12 jajek inarazie ani myśli o kwoczeniu :x
A jakby teraz usiadła to w sam raz wyklułyby sie młode.
A macie juz młode??

BIANKA1 - 2011-04-16, 05:54

Ja mam młode , ale z inkubatora . Indyczki siedzą dopiero . Strach wejść do kurnika , bo na górze siedzi indyczka , a pod nią głupia gęś . Tak mnie wczoraj gęś uszczypnęła w udo , że mam siniaka :( Za to indyczka mało mi oczu nie wydrapała . A takie były łagodne . :wink:
Szymon712 - 2011-04-16, 11:41

To tylko pozazdrościć :P
A jak gąska siedzi kubańska czy leanders??

O co pytasz?Mirek_60

BIANKA1 - 2011-04-16, 13:58

Kubańska . Ona nie siedzi , tylko przesiaduje , bo ja jej zabieram jajka . Nie chcę się " zagęsić " :diabel::
Dorota71 - 2011-04-16, 18:58

U mnie dzisiaj cały dzień indyczka siedziała na gnieździe. Wszłam do kurnika koło południa, żeby ją pogłaskać - to zwiała. Ale zaraz wróciła i siedzi cały czas. Chyba jutro podrzucę jej jajka. :D
Krzyś111 - 2011-04-17, 10:20

Czy można podłożyć indyczce jajka 2 razy z rzędu . Czyli siedzi raz 28 dni nic się ni wykluwa i wtedy podkładam jajka 2 raz.
Dorota71 - 2011-04-17, 10:26

Krzyś a nie szkoda Ci indyczki?
Daj jej chwilę wytchnienia.

Krzyś111 - 2011-04-17, 10:33

No właśnie szkoda i zastanawiam się czy wytrzyma takie tempo.
pitrus18 - 2011-04-17, 17:10

U mnie ruda indyczka zniosła 14 jajek i narazie nie siada. Coś nowego!
Wiki01 - 2011-04-17, 19:16

Indyczka spokojnie wysiedzi jajka 2 raz. Ja też tak robie zazwyczaj drugie to jajka perlicze lub kurze. Jak wygonisz inyczke z gniazda to i tak zacznie ponownie nosić i wysiadywć.
paulus_kz - 2011-04-18, 19:13

A ja mam zmartwienie: mam 4 budki lęgowe, z czego 2 na podłodze i 2 z góry na nich, a wczoraj znalazłem czarną indyczkę siedzącą nie w swoim gnieździe na górze, tylko na dole z rudą w jednym gnieżdzie. Osierocone jajka były już chłodne w dotyku. W indyczarni było +14C, a indyczka była poza swoim gniazdem nie dłużej niż 2 godziny. Przesadziłem ją. Czy jajka się już zmarnowały, czy są jeszcze do uratowania? Jest ich 17. Powiedzcie mi prawdę, nawet jeśliby była gorzka.
kuba11522 - 2011-04-18, 20:40

paulus_kz

Myślę że spokojnie możesz czekać na małe indyki:) :)

Wiki01 - 2011-04-19, 07:02

Paulus indyczka schodzi z gniazda aby się najeść napić i w tym czasie schłada jajka okresowo .Spokojne z jajek wyklują się młode.To jest początek wysiadywania sprawdzaj tylko aby indyczki wchodziły w odpowiednie gniazda a z czasem same będą to robić bo się nauczą .
Krzyś111 - 2011-04-19, 15:59

Podkładaliście kiedyś indyczce jajka kurze i indycze na raz?
pitrus18 - 2011-04-19, 16:36

Tak tylko jeśli podkładasz indycze to musisz poczekać tydzień i dopiero podłożyć jajka kurze.



U mnie ruda indyczka nosi w lesie zniosła już 15 jajek i dziś jeszcze sobie przerwę zrobiła, wczoraj byłem jej wziąść jajko i się na mnie rzuciła nie wiem czy ta wolna przestrzeń tak na nią wpłyneła cały byłem pocharowany w krzakach. Jak jutro na nią trafię to może mi się uda zrobić jej fotę jak sobie gniazdko uwiła.

Szymon712 - 2011-04-19, 19:48

Moja ma 17 jajek i nie mysli o siedzeniu :(
Może to juz kwestia czasu...

Arek-miłośnik - 2011-04-19, 22:11

Moja równieź zaczęła nieść się poza kurnikiem. Gniazdo to wygrzebany dołek w ziemi wśród bzu. Codziennie zabieram jej te jajka, gdyż boję się że przez noc coś je zje.
Czy ta indyczka zasiądzie na gnieździe w którym będzie miała 1 jajko ? I czy będę mógł ją potem przetransportować w bezpieczne miejsce, gdzie bez obaw będzie wysiadywać?

To mój pierwszy rok z indykami :)

Przeczytaj ten temat w całości.Są w nim opisane podobne przypadki jak Twój.Znajdziesz odpowiedż to dobrze,nie znajdziesz zapytasz jeszcze raz.Mirek_60

BIANKA1 - 2011-04-20, 05:42

A moja indyczka to dopiero ma pomysły . Posiedziała 4 dni , potem 2 dni połaziła , a teraz znowu siedzi . Zabrałam jej jajka , a dałam gęsie . Jak będą się kluły , to podmienię w drugą stronę . Szkoda mi jajek indyczych , a gęsich mam pełno , więc jak indyczka znowu sie rozmyśli , to trudno .
Druga indyczka siedzi dzielnie , i nie cuduje . Za 10 dni powinna mieć maluszki .

Dorota71 - 2011-04-20, 07:58

Moja jedyna indyczka jaką mam usiadla w niedzielę palmową.
Na razie ladnie siedzi i sama rano schodzi do jedzenia.

Szymon712 - 2011-04-21, 12:58

Moja indyczka chyba przymierza sie usiąść bo wczoraj siedziała cały dzień, ale potem wiczór i noc spędziła na grzędzie, a dzisiaj znowu od rana siedzi a jak do nie podszedłem to wstała i zaczeła na mnie syczeć więc uznaje to za dobry znak; :)
pitrus18 - 2011-04-21, 15:40

Zobaczcie jakie moja indyczka zrobiła sobie gniazdo w lesie.
Jaka jej codziennie zbieram żeby ich nic nie zjadło.

BIANKA1 - 2011-04-21, 19:55

A to skubana :diabel:: Taki kawał drogi idzie , a i tak ją wypatrzyłeś .
pitrus18 - 2011-04-21, 20:45

Najlepsze jest to, ze nie ja ją wypatrzyłem tylko sąsiad bo nawet nie było w moim lesie.
Nie wiem czy wolna przestrzeń tak na nią wpływa ma już 18 jajek i jeszcze nie myśli saidać. Pierwszy raz tyle za czasów mojej chodowli.

pitrus18 - 2011-04-22, 10:26

Dziasiaj udało mi się na nią trafić.
indyk963 - 2011-04-22, 11:43

U mnie też w tym roku padł rekord zniesionych jaj ponieważ jedna zniosła 18 a druga 19 jajek (i pewnie w trakcie wysiadywania jak zawsze doniosą 2-3 jajka) .
Mam nadzieję ze wszystkie się wyklują :hmm:

BIANKA1 - 2011-04-22, 11:44

W jakie ona ciernie weszła ;) Specjalnie , żebyś jej jajek nie zabierał :diabel:: Co zrobisz , żeby siadła na gnieżdzie , które jej przygotujesz ?
pitrus18 - 2011-04-22, 14:45

Właśnie ją przeniosłem do kurnika siedzi na 18 jajach bardzo wytrwale.
Dałem jej tylko jaja do gniazda położyłem na nich i sama się rozsiadła.
I mam już problem z głowy.

pitrus18 - 2011-04-23, 10:52

O to moja szczęśliwa indyczka w gnieżdzie w kurniku.
Dała się przenieść z lasu bez problemu.

maci88 - 2011-04-25, 21:40

A moje indyki w tym roku wszystkie pod siekierkę. z 49 jaj jakie dostały bo sobie obie naniosły wylęgło się tylko 11 indyczek i 6 jajek jeszcze moze się wykluje. chyba indor zastrajkował bo na 49 było 21 zalęzonych. I taki mi numer odwalił że jak się zaczeły kluć to wywalił gniazdo indyczce i potłukł 2 jajka. a 3 małe zmarnował. a cały czas po prodwórku chodził tak by się wydawało. Tyle czasu siedziały i nic im nie robił.
indyk963 - 2011-04-26, 11:44

A u mnie jak będzie 90% jaj zalężonych to zostawiam je na nowy rok .
BIANKA1 - 2011-04-26, 12:14

U mnie 100% jajek zalężonych . Nie wiem tylko , czy wszystkie się wyklują . Jedna ma 12 jaj , a druga 16 , bo doniosła jeszcze 4 .
Szymon712 - 2011-04-26, 18:29

Moja zniosła 20 jajek i usiadła w wielka sobotę :D
Tylko czekać na malutkie...

Dariusz1970 - 2011-04-26, 18:40

Nareście jedna usiadła 20 kwietnia, a druga niesie jajka.Jutro pod pierwszą dokładam jaja kurze bo swoich ma tylko 8 sztuk,jest to młoda indyczka zakupiona.Ta druga w zeszłym roku wykluła 13 sztuk za pierwszą razom , a za drugą 11 sztuk,zobaczymy co pokarze w tym roku.
pitrus18 - 2011-04-27, 19:14

Jednak w tym roku moja teoria mnie zawiodła. Biała indyczka zniosła mi 12 jajek i siadła a ruda 19.
Krzyś111 - 2011-04-28, 19:59

Wszystkie indyki niosą już u was jajka ? U mnie jedna indyczka nie nosi a w tamtym roku o tej porze już siedziała. Nie jest to dziwne ?
Wiki01 - 2011-04-28, 20:09

Moje indyczki już wysiadują jedna nosi a w tamtym roku o tej porze prowadziła młode . W tym roku dużo osób mówi że ich indyczki albo niosą albo siedzą póżniej niż w tamtym roku .Prawdopodobnie długi okres zimna spowodował to że indyczki weszły pózniej w okres rozrodczy.
pitrus18 - 2011-04-28, 20:10

U mnie w tym roku wyjątkowo indyki wcześniej /się rozniosły/zaczęły się nieść.
Dorota71 - 2011-04-29, 13:28

Wczoraj zaczęły się kluć indyczęta pod kochinką.
Jeszcze nie wyszły, ale w kurniku piszczy. :D

BIANKA1 - 2011-04-29, 18:23

Ile ? Już są ? Małe indyczęta są takie śmieszne :d
Przepraszam , bo w Twoim poście kliknęłam edytuj zamiast cytuj :d :d

Dorota71 - 2011-04-29, 19:51

Są dwa, osiem jajek naklutych. Dwa - cisza.
Strasznie ciężko im się przebić. Twarda ta skorupa.
Jutro powinny być już wszystkie. :D

Beniu - 2011-04-29, 20:50

A proszę mi napisać o inkubacji indyków, bo nie mogę znaleźć. Mam od 3 dni nałożone 20 jajek indyczych, nie wiem,czy należy je też chłodzić codziennie tak, jak kacze, bo gdzieś wyczytałem,że od trzeciego dnia chłodzi się inkubowane jaja indycze codziennie przez 15 min. Pierwszy raz inkubuję indyki.
maci88 - 2011-04-30, 08:43

Inkubuj tak jak zwykłe grzebiące.Jeśli otwierasz inkubator do obracania jajek to wystarczy.
Inkubują się 28 dni.

Szymon712 - 2011-04-30, 12:50

Dorota71 i co wykluły już sie u cb indyczki??
Jak możesz to wstaw zdjęcia...

Dorota71 - 2011-04-30, 19:48

Wykluły ale jeszcze kwoka ich nie wyprowadziła. Jak jutro wyprowadzi to zrobię zdjęcia.

Są śliczne. :D

BIANKA1 - 2011-05-01, 07:25

Gratuluję Dorotko i czekam na zdjęcia :d U mnie też się klują . :d
paulus_kz - 2011-05-01, 10:12

A ja moje indyczki zostawiłem w domu na jajkach, a sam jadę teraz do Ałma-aty w sprawach służbowych. Żona weta będzie sprawdzać codziennie, by miały wodę i ziarno, a jak przyjadę w sobotę, to zaczną się kluć. Jajek 3x16+9=57. Ciekawe, ile będzie indycząt?
Hiszpan1806 - 2011-05-01, 13:33

U mnie indyka miała 16 jajek i wszystkie okazały się czyste, wczoraj wyrzuciłem ją z gniazda, wiem, że indyki często wyprowadzają drugie lęgi, więc gdyby on zaczęła znosić jajka to pozwolić jej je wysiadywać? Chodzi mi o to czy młode zdążą później urosnąć do zimy?
indyk963 - 2011-05-01, 13:58

A jest możliwe rozpoznanie płci 1-dniowych indyk (koloru standardowego/dzikiego)?
BIANKA1 - 2011-05-01, 16:38

U mnie klują się indyczęta po indyczką . Już jednego widziałam , jest śliczny :d Indyka nagle zrobiła się agresywna i syczy , choć wcześniej tego nie robiła . Trochę boję się zaglądać . Postaram się jutro przenieść ją do innego pomieszczenia . Mam nadzieję , że mnie nie poturbuje :wink:
Dariusz1970 - 2011-05-01, 16:48

Hiszpan 1806 to zależy jakie masz warunki do zimy powinny się odchować. W zeszłym roku wyprowadziła mi w połowie sierpnia i do zimy ze spokojem się odchowały,mogę stwierdzić że były lepsze od tych co wykluły się w kwietniu,dlatego że były lepiej dopilnowane bo miałem więcej czasu niż w kwietniu.
indyk963 - 2011-05-01, 17:05

Ponawiam swoje pytanie :
A jest możliwe rozpoznanie płci 1-dniowych indyk (koloru standardowego/dzikiego)?

Dorota71 - 2011-05-01, 20:02

U mnie jest 9 indycząt na 10 jaj, ale jedno niestety zgniotła.
Maluszki chodziły dzisiaj po kurniku. Może jutro wyprowadzi je na dwór.

Nie mogłam ich za bardzo obserwować, bo byłam dzisiaj cały dzień w Poznaniu.

Podłożyłam jej jeszcze kurczaczka zielononóżki.

BIANKA1 - 2011-05-02, 14:19

U mnie już są wszystkie . 12/12 . Fajne , takie kolorowe . :d
Szymon712 - 2011-05-02, 15:59

Ale wam zazdroszcze z pociech :)
Jak możecie to wstawcie zdjęcia swoich maluchów.

Dorota71 - 2011-05-02, 17:59

Moja mamuśka wyprowadziła dzisiaj swoje maluchy. :D
Zdjęcie kochinki z indyczętami.

BIANKA1 - 2011-05-02, 18:02

Ale słodkie :d Tam jest jeden rudasek , czy to słońce tak świeci ?
Dorota71 - 2011-05-02, 18:06

To rude to jest kurczak. Moja mamcia ma też dwa kurczaczki z inkubatora. :D
tp29 - 2011-05-02, 18:14

To prawda, że słodkie maluchy. Dorotka wstaw zdjęcie w zbliżeniu maluchów.
A mam pytanie, czy tak duża kwoka nie zagniecie takich kruszyn??
Gratulacje!

pitrus18 - 2011-05-02, 18:14

U mnie już sie wykluło 10 sztuk do rana wszystkich powinno być 30. Indyczka chyba bardzo dobrze siedziała bo siadła 5 kwietnia a tu dziś już są małe.
Dorota71 - 2011-05-02, 18:19

Ta kura tylko sprawia wrażenie wielkiej. Ale w gruncie rzeczy, to sam puch. Jajek nie zgniotła to i pisklakom nic nie powinno się stać. :D
Szymon712 - 2011-05-03, 11:46

Jakie piękności... moje dopiero będą pod koniec maja :d
Dorota71 - 2011-05-03, 13:12

I nie miałam racji. Tak wariatka kopała w ziemi, że zabiła jednego indyka. Resztę jej zabrałam i dałam kochinkce mini. A olbrzymia dostała małe gąski.
Wiki01 - 2011-05-03, 13:25

Dorotko71 to taka natura kury. Kurczaki mają inne zachowanie niż indyki. Ja sprzdałem część jaj od swoich indyków za tą kase zakupiłem jajka indyków niebieskich i kolorowych dodałem jajka moich i podłożyłem indyczką. 18 maja zobacze co z tego będzie.Musze przyznać że moje indyki mają najbardziej nakrapiane skorypy i są duzo większe od zkupionych.Co do prowadzenia indyków przez kure to nie ma leprzej wodzicielki niż indyczka.
Dorota71 - 2011-05-03, 13:28

Tak tylko ja też część jaj kupiłam a część dostałam. I chciałam wykorzystać fakt, że kwoczy kura.
Moja indyczka siedzi na swoich jajkach. Mam nadzieję, ze będzie lepszą mamą.

Wiki01 - 2011-05-03, 13:34

Ja mam jeszcze jedną która nosi ale dostanie jajka perlicze bo potem perliczki bardzo ładnie trzymają się razem z indykami. Zresztą ona co roku wysiaduje perliczki jakoś tak na nią zawsze pada.
Dorota71 - 2011-05-03, 14:24

Jak na przyszły rok zostawię sobie indyczki, to będę też podrzucała inne jajka. :D
Wiki01 - 2011-05-03, 19:25

Jak najbardziej indyczki są doskonałe w tej roli. Mam nadzieje że usiądzie bo zanosi się na zime w środku wiosny.
pitrus18 - 2011-05-04, 17:40

Wiki01, nie boisz sie dać perlicze jaja razem z indyczymi?
Indyczka miesza jajami i w tamtym roku perlicze jaja wbiły mi się w jaja indycze.


Kiedy male indyki zaczynaja jeść ?
Bo u mnie wykluły sie przedwczoraj i jeszcze nic nie chcą jeść.

Hiszpan1806 - 2011-05-04, 17:47
Temat postu: 123
U mnie młode indyki zawsze zaczynają jeść na drugi dzień po wykluciu.
Wiki01 - 2011-05-04, 18:04

Jajka perlic mają twardą skorupe . Indyczka dostanie tylko jajka perlic ale kiedyś mieszałem i nic się nie działo jedynie perlice kluły się wczesniej . Jajka od indyczki już są zamówione 2 siedzą na indykach a ta co chodzi dostanie perlicze. A co do indyków młodych to dość idzie im opornie nauka jedzenia ale tak jak napisał Hiszpan w drugim dniu.
paulus_kz - 2011-05-05, 05:56

A kiedy podaje się indyczętom pieprz czarny?
Dorota71 - 2011-05-05, 12:27

Od pierwszego do trzeciego dnia od wyklucia.
Ale tylko takim z inkubatora.
Jak indyczka sama wysiaduje i prowadza, to pokazuje maluchom co jeść. Na przykład piołun. Wtedy już pierzu nie podajemy.

Szymon712 - 2011-05-05, 21:47

A mam pytanie??
Bo ja pierwszy raz bd miał indyczke z małymi i czy nie trzeba ich najpierw z 3 tygodnie chociaż w pomieszczeniu jakimś trzymać??
Bo tak mi jedna babcia mówiła i chciałem rozwiać wątpliwości...

BIANKA1 - 2011-05-06, 07:21

Ja też mam pierwszy raz indyczkę z małymi , i mam pytanie .

Moja indyczka jak siadła z malcami w koszu , to ani drgnie . Siedzi już tak 4 dni i nie wyprowadza małych nawet na pomieszczenie . Gdybym do kosza nie dawała jedzenia i picia , to maluchy by padły , choć woda i karmnik stoją obok . Ona się nie rusza z miejsca .Małe tylko wystawią łebki , coś tam zjedzą i popiją i myk , pod mamę .. W koszy już jest bagno , i muszę po odrobinie siana podkładać pod nie . Czy to normalne ? Czy coś z nią nie tego :wink:

Wiki01 - 2011-05-06, 08:02

Jest zimno i młode siędzą pod indyczką. Moje indyki dokładnie tak też robią. Co do pytania Szymona ja osobiscie młode mam przez pierwsze 2 tygodnie w wolierze potem zaczynam wypuszczać są już mocniejsze lepiej reagują na odgłosy samicy są bardziej czujne na zagrożenia a co ważne młode w pierwszych dniach są wrazliwe na zimno i wilgoć. Pieprzu nie daje ale ten temat już pisaliśmy zato podaje w 1 tygodniu glukoze do picia co 2 dzień pozdrawiam.
BIANKA1 - 2011-05-06, 13:25

Wiki01 , dziękuję za odpowiedż . Myślałam , że coś z nią nie tak . Gulga tylko do małych , i siedzi jak zaczarowana . Gdyby były z kwoką , to by pewnie od 6 rano śmigały po podwórku :wink: Jak one mają mieć sucho , jak z tego kosza nie wychodzą .Trochę ją uniosłam , i posłałam siana , ale to za parę godzin już mokre .
Szymon712 - 2011-05-06, 14:10

Wiki01 dzięki za odpowiedź
paulus_kz - 2011-05-06, 18:38

Ja też mam pytanie jako początkującyn indyczarz. Mam 4 indyczki siedzące w 4 budkach lęgowych. Budki są w chlewiku. W niedzielę 8 maja będzie 28 dzień inkubacji. Prognoza pogody na niedzielę 6:00 +9C z deszczem; 12:00 +9C z deszczem; 18:00 +15 C z deszczem; poniedziałek 00:00 +7C bez deszczu, 6:00 0C bez deszczu; 12:00 +12C bez deszczu i 18:00 +16 bez deszczu. Kiedy mogę budki z indyczkami wynieść z chlewika? Czy jak wykluja się wszystkie indyczęta, czy jak wykluje się większość? W niedzielę, w poniedziałek, czy we wtorek? Wszystkie indyczki siedzą od poniedziałku 10 kwietnia.
Wiki01 - 2011-05-06, 19:51

Bianko wysadz indyczke i młode z tego kosza a ona i tak będzie je ogrzewać moje siedzą w wolierze na ziemi .Indyczka cierpliwe je ogrzewa w takiej siedzącej pozycji nawet do tygodnia potem małe są zaradniejsze. A co do klucia w tym czasie indyczki są poddenerwowane więc lepiej jak młode się wyklują a indyczki mają spokój.
mirek_60 - 2011-05-07, 07:31

paulus_kz, Chyba nie chcesz wystawiać budek na świeże powietrze?Z tym musisz poczekać.Młode indyczęta są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe i szkoda by je było narażac na ich działanie.Potrzebują ciepła i suchego podłoża.To trzeba im zapewnić a będzie wszystko ok.

A co do wylęgów ja spróbowałbym zmniejszyć ilość kwok do dwóch.Podłożyć młode pod dwie indyczki.Z czterema możesz mieć problem.

BIANKA1 - 2011-05-07, 15:33

Mamuśka z małymi . :d

Dobrze Wiki01 , że mi kazałeś zdjąć ją z kosza , bo okazało się , że jednego brakowało . Po poszukiwaniach malec się odnalazł . Był wciśnięty między ścianę i nogę od stolika , i głupek nie potrafił wyjść :hmm:



Uploaded with ImageShack.us

pitrus18 - 2011-05-07, 15:43

BIANKA1, Ile one już mają?
BIANKA1 - 2011-05-07, 15:48

pitrus18 napisał/a:
BIANKA1, Ile one już mają?

6 ma 2 tygodnie , bo połowę jajek było w inkubatorze . Chciałam sprawdzic , czy są zalężone , bo indora mam taką sierotę :diabel::
Drugie 6 ma 4 dni , albo 5 .Nie pamiętam . ;)

pitrus18 - 2011-05-07, 15:51

Myślałem, że ci tak szybko rosną. I wystraszyłem sie trochę, ze z moimi coś nie tak jest.
Hiszpan1806 - 2011-05-07, 15:51
Temat postu: 123
Mam pytanie, czy indora trzeba wymieniać co rok czy może zostać na dwa lata lub dłużej?
pitrus18 - 2011-05-07, 15:54

Ja od 4 lat narazie nie wymieniałem. Zawsze jest lepiej jak sie wymieni.Nie jest to konieczne.
paulus_kz - 2011-05-07, 17:43

Mirek60, dzięki za odpowiedź. Przygotuję indyczętom wstępny wybieg w chlewiku.
Wiki01 - 2011-05-08, 07:57

Bianko ciesze się że wyjełaś indyczke i młode .Twoja indyczka siedz i ogrzewa młode bo ma indyki w różnym wieku a małe jeszcze muszą się wygrzać . Ale poruszyłaś fajny temat małe indyki mają tendencje do wciskania się w zakamarki a potem gapy nie potrafią sobie poradzić i giną z zimna. Dlatego ja indyczke mam w przez 2 tygodnie w zamknięciu aż będą zaradniejsze w 3 wypuszczam jak zimno to w wolierze potem na dwór. Pierwsze spacery pod kontrolą potem indyczka chodzi sama i dołancza się do nich indor . No a co do 3 mojej indyki to od 2 dni wysiaduje perlice a znią obok w gnieżdzie siedzi na perliczkach lilputka.
pitrus18 - 2011-05-08, 12:36

Ta tendencja przytrafiła się dziś w nocy moim indykom. 3 umarzły ;( :(
BIANKA1 - 2011-05-08, 18:00

pitrus18 napisał/a:
Ta tendencja przytrafiła się dziś w nocy moim indykom. 3 umarzły ;( :(

Szkoda :(
Ja też przed chwilą szukałam jednego . Wszystkie ciasne kąty utkałam sianem , a mimo to wlazł .
Wykluł mi się pierwszy malec od indyczki , która po 4 dniach zeszła z gniazda , potem doniosła jeszcze 4 jajka , i siadła po raz drugi . :( Nie wiem ile się wykluje malców po takich zawirowaniach . Jedno jest pewne , będą sie kluć cały tydzień :wink:
Mały jest lawendowy i czeka pod lampą na resztę rodzeństwa .

paulus_kz - 2011-05-08, 18:32

A ja przeżywam stres okołoporodowy. Wczoraj wieczorem wróciłem do domu: od razu kontrola indyczek i żadnych wylęgniętych indycząt. Dzisiaj rano przyszedł wet do mojej kozy i przy okazji zajrzał do indyczek. Oglądał jajka przez zapaloną żarówkę, dał mi posłuchać, jak się chroboczą, a nawet i popiskują. Pokazał mi nawet na jednym jajku ślad po małym dzióbku zrobiony od wewnątrz. A wyklutych indycząt jak nie ma, tak nie ma. A ja czekam jak na szpilkach. Indyczki posadziłem w poniedziałek 10 kwietnia. Jak ja to przeżyję? Już jestem emocjonalnie zmęczony, a to dopiero początek.
Dariusz1970 - 2011-05-08, 18:57

Ja w następnym tygodniu będę przeżywał stres bo zaczną się lęgi od 12 maja kurczaków ,a potem 18 maja indyki.Problem tylko z tym że z pracy przyjeżdżam dopiero o 18 godzinie.
patryk13081 - 2011-05-09, 05:21

Moja babcia ma już młode indyki z lęgu naturalnego ale tylko 8 sztuk na 9 jaj.
Wiki01 - 2011-05-09, 07:28

Paulus przeżyjesz a że emocji przy tym dużo to prawda ale potem większe doswiadczenie. Moje indyki 18 maja , mam nadzieje że się przyspieszą bo indyczki dobrze siedziały .Najbardziej lubie jak wchodzę i podnoszę indyczke a pod nią są już wyklute młode wtedy to naprawde jest radość.
BIANKA1 - 2011-05-09, 13:26

Moja indyczka wyprowadziła dzisiaj maluchy :d



Uploaded with ImageShack.us

Dorota71 - 2011-05-09, 15:01

Śliczny widok !!!!
Te maluszki są w różnym wieku?

BIANKA1 - 2011-05-09, 16:15

Dorota71 napisał/a:
Śliczny widok !!!!
Te maluszki są w różnym wieku?

Tak . Jest między nimi 10 dni różnicy . Na początku strony napisałam dlaczego .

paulus_kz - 2011-05-09, 17:09

Jestem tak szczęśliwy, że aż zmęczony radością. Dzisiaj rano pierwszy raz w życiu miałem w rękach świeżowyklute indyczątko. Do wieczora zebrałem ich już 20 spod trzech indyczek. Pod czwartą jajka już piszczą, ale nic się jeszcze nie wykluło. Jednej indyczce zabrałem wszystkie jajka i posadziłem ją w nowym gnieździe z maluchami, a trzy pozostałe siedzą na 43 jajkach.
BIANKA1 - 2011-05-09, 18:11

paulus_kz , gratuluję :d Pępkowe było ? :d
tp29 - 2011-05-09, 19:00

paulus_kz - Gratulacje!
Życzę Ci, żeby wszystkie się dobrze chowały!
Wstaw zdjęcia jak już będzie miał wszystkie maluchy.

pitrus18 - 2011-05-09, 19:40

U mnie dziś młode indyki zaliczyły wraz z 2 mamami i tatą las.
Tylko niestety 5 mi umrazło, reszta myśle, że powinna sie chować.
Bardzo pajnie to wyglądąło jak indor prowadził sobie 2 mamy i 20 maluszków.
Dobrze,że im nic nie robi.

paulus_kz - 2011-05-09, 20:18

Bianka1, wytłumacz mi, proszę, co to jest "pępkowe". Skorupki zachowałem. W nich coś jest takiego, co uznałem za kał z okresu prenatalnego. Może to jest to? A może chodzi o jakiś obyczaj?
Wiki01 - 2011-05-09, 20:18

Paulus teraz wiesz jak to jest ,jaka to frajda kiedy już są małe indyki.
Dorota71 - 2011-05-09, 20:22

Pępkowe to opicie nowo narodzonego dziecka lub w Twoim wypadku indycząt. :diabel::
paulus_kz - 2011-05-10, 02:47

W Kazachstanie wczoraj nikt nie opijał pępkowego. Kiedy byłem u weta i ogłosiłem 9 maja Międzynarodowy Dniem Indyka, on zaproponował mi wypić za ofiary wojny. A indycząt mam już 31. I jeszcze będą się kluły. Tylko jeszcze nic nie jadły. Chciałem je dziś rano nakarmić, ale trochę poudawały, że dziobią, a potem dały mi do zrozumienia, że jest im zimno i schowałem je pod mamą.
mirek_60 - 2011-05-10, 05:21

paulus_kz, Uważaj na maluchy.Pierwsze dwa tygodnie są najgorsze.Póżniej to już z górki.

Pozostał im spadek po rosjanach.
A toast to pewnie bez przepitki tak pod skórkę chleba?? :diabel::

BIANKA1 - 2011-05-10, 07:14

paulus_kz , moja indyczka ponad tydzień siedziała jak mumia . Nie wyprowadzała nawet malców do jedzenia , które stało obok . Dlatego do kosza w którym siedziała postawiłam cegłę , a na niej miseczkę z wodą z kamykiem w środku , żeby malec nie wpadł i żeby się nie wylało , oraz drugą z jedzeniem - starter dla indyków .Maluchy wypadały na moment , coś dziobnęły , i myk pod mamę :d
W zeszłym roku jedna pani u mnie na wsi miała indyczkę , której nie dała do kosza jedzenia , bo myślała , że indyka wyprowadzi małe jak kwoka . Po 4 dniach wszystkie maluchy padły . Indyczka za głupotę dostała wyrok śmierci , ale ulitowała się nad nią moja sąsiadka , i zamieniła za 4 brojlery . Teraz ta indyczka u sąsiadki niesie jajka . Teraz już wiem , dlaczego tak się stało . I wiem też dlaczego pan , od którego kupowałam jajka indycze , odradził mi podłożenie ich pod kwokę .
Kwoka o 6 rano bryka z kurczakami po trawie . Małe telepią się z zimna , a ta biega jak oszołom . Czasem tylko je weżmie pod skrzydła , jak już bardzo piszczą .
Indyczka nawet mając otwarte drzwi nie wyjdzie rano . Póki jest rosa i chłód , małe siedzą pod nią w kurniku .

A mnie się wykluło już 6 indycząt drugiej indyczki . Jeszcze zostało 10 jajek , ciekawe kiedy sie wyklują . Ta druga indyczka zniosła 12 jaj i siadła . Posiedziała 4 dni , i poszła sobie . No to zabrałam jajka , które całą noc leżały zimne , i włożyłam do inkubatora .
Indyczce przypomniało się , że jeszcze nie zniosła wszystkich jajek , i po 4 dniach doniosła kolejne 4 , ostatnie 18 kwietnia. Potem siadła 20 , na pustym gnieżdzie , ale bałam się jej dać jajka indycze , i dałam gęsie .Indyka siedzi . gąski mają się kluć koło 20 maja , a ostatnie jajko indycze jest z 18 . Nie wiem co jej się wykluje , ale muszę jej dzieci podmienić . Ciekawe jak mi się to uda :hmm:

Wiki01 - 2011-05-10, 09:32

Bianko kury to jedno indyki to zupełnie inny gatunek .Sama miałaś okazje się przekonać. Zawsze inyki ogrzewają młode a one uczą się jeść i pić wolniej niż kurczaki na zasadzie coś skubnie i myk pod matke. Czy wina indyczki na 100% to sprawa sporna bo najlepiej niedpoatrzenie opiekuna zwalić na indyczke.Młode indyki muszą dłużej mieć ciepło i sucho.
paulus_kz - 2011-05-10, 16:52

Witam wszystkich i dziękuję za rady. Wykluło mi się 46 indycząt z 63 jajek, nie licząc tych 5, które się zmarnowały na starcie. To mój błąd przechowywania. Powinienem był zaopatrzyć się w termometr zanim indyczki zaczęły znosić jajka. Jedno indyczątko zdechło w jajku mając już otwór oddechowy wykluty. Nie wiem dlaczego. Jedna indyczka siedzi na 16 jajkach, ale najprawdopodobniej nic jej już nie wyjdzie. To taka indyczka-podróżniczka, bo codziennie na pół godziny zostawiała jajka i łaziła sobie po podwórku. Spod niej indyczęta też zaczęły się kluć w ostatniej kolejności. W najbliższych dniach kupię jajka piżmówki i dam jej, żeby też miała jakieś "potomstwo".
adrian_lasek - 2011-05-10, 16:58

paulus_kz, to i tak dobry wynik. Poczekaj jeszcze z tą ostatnią dzień lub dwa, bo może były niedogrzane przez te spacery i wylęg może się opóźnić. Chyba, że prześwietlisz jajka, to wtedy zobaczysz cała sytuację.
paulus_kz - 2011-05-10, 17:35

A oto fotodokumentacja lęgów:


By paulus_kz at 2011-05-10


By paulus_kz at 2011-05-10


By paulus_kz at 2011-05-10


By paulus_kz at 2011-05-10

BIANKA1 - 2011-05-10, 18:57

paulus_kz bardzo ładne maluchy . Takie kolorowe .

A ja mam już dość ciągłego wyciągania malców z różnych zakamarków :( One wciskają się wszędzie , i nawet nie odpowiadają matce , kiedy je woła . Jeden wpadł głową w dół między poukładane cegły , i ledwie wyciągnęłam go za nóżkę :hmm: 5 starszaków uznało że jest dorosła , i porozłaziły się w drewutni . Na kolanach wyławiałam je spomiędzy sterty drewna .Już je chciałam zostawić ;( Nie mam nerwów . To strasznie głupie maluchy .

Wiki01 - 2011-05-10, 19:13

Bianko dlatego ja doradzam aby młode pierwsze 2 tygodnie były z indyczką. Mlode indyki po tym okresie lepiej reagują na głos matki i lepiej się jej pilnują. Idą za nią unika się tego wyciągania a jeszcze niech indyka jastrzebia zobaczy to dpiero się ich naszukasz.
Krzyś111 - 2011-05-10, 19:43

U mnie dzisiaj również wylęgły się indyki 14szt z 15 jajek. Tylko mam inny problem biała indyczka znosiła już 23 jajka i nie chce siedzieć . Doradźcie co mam zrobić ?
Wiki01 - 2011-05-10, 19:49

Widocznie jeszcze nie na nią pora .Musi się wynieść no chyba że już posiaduje to zostaw jej jajko na podkładke.
BIANKA1 - 2011-05-10, 20:49

Wiki01 napisał/a:
Bianko dlatego ja doradzam aby młode pierwsze 2 tygodnie były z indyczką. Mlode indyki po tym okresie lepiej reagują na głos matki i lepiej się jej pilnują. Idą za nią unika się tego wyciągania a jeszcze niech indyka jastrzebia zobaczy to dpiero się ich naszukasz.

To nie wypuszczać jej ? Tak gorąco :( Mam 8 starszaków z odchowalnika , i z nimi nie ma problemu . Polatają i wracają . A te wypierdki wciskają się wszędzie . Mąż mówi , że im potrzebne puste pomieszczenie nawet bez klamek :diabel:: Nawet jak tam gdzie są jest dosłownie kilka wysokich przedmiotów , to i tak gdzieś wlezą :hmm: Kura wodzi po podwórku 21 kacząt , 4 gąski i kurczaka , i wszystkie chodzą jak na smyczach .

Wiki01 - 2011-05-10, 21:18

Bianko wiem że pogoda ładna i pomieszczenie bez klamek jest w tym przypadku dość kuszące ale szkoda żeby się pogubiły. Stado jest w różnym wieku starsze idą małe zostają i one robią tyle zamieszania.
paulus_kz - 2011-05-11, 18:11

Dziś rano wykluł mi się 47 indyczek, a w południe zdechł z przegrzania na słońcu jeden z wczorajszych. To przez moją głupotę. ;( Są jeszcze dwa jajka wyraźnie żywe. Jutro, albo pojutrze powinny z nich wyjść indyczęta. A pozostałe 14 jajek delikatnie ponawiercam z dwóch stron, wyciągnę strzykawką całą zawartość i napełnię gipsem. Na wisonę będą jak znalazł.

A to moje świeże zdjęcia:


By paulus_kz at 2011-05-11

By paulus_kz at 2011-05-11

By paulus_kz at 2011-05-11

Wiki01 - 2011-05-11, 20:00

Paulus czy te jajka były podkładane razem bo młode powinny się wykluć razem. Dziwne masz to klucie jakby jajka zostały podkładane stopniowo. Bianko a co tam u Ciebie i Twoich indyków?
Wiki01 - 2011-05-11, 20:04

Młode śliczne ale tak odrazu na palące słońce.
BIANKA1 - 2011-05-11, 21:08

Wiki01 , mój styczniowy starszak bije indykę :(
Maluszki dzisiaj były grzeczne , tylko raz ich szukałam :diabel:: To piękne ptaki , ale trudno je hodować , trudno wychowywać i trudno opanować . :( I jeszcze trzeba pilnować , żeby 2 razy w tygodniu wypiły lekarstwo . Do jakiego wieku mam im dawać awiometronidazol ?

kuba11522 - 2011-05-11, 22:51

Powiedzcie mi co to jest ten awiometronidazol? Gdzie go można nabyć??
Arek-miłośnik - 2011-05-11, 23:26

Oglądam zdjęcia Waszych indyków i szczerze zazdroszczę :P Też bym chciał taki widok u siebie. Póki co , moja indyczka cały czas się niesie więc jeszcze sobie poczekam na maluchy.

Czy kiedykolwiek dawaliście indyczce do wysiedzenia jednocześnie jajka perlicze i indycze? Czy nie wynikną z tego negatywne skutki w sensie ,że np indyczka będzie dziobać perliczki ?
Wstępnie planuję dać jej mieszany zestaw jajek, ale nie wiem czy nie będzie to groziło tragedią? Gdzieś czytałem, że niektóre indyczki nie tolerują piskląt perliczych. Ale to raczej też nie jest regułą.
;)

paulus_kz - 2011-05-12, 18:10

Wczoraj wieczorem wykluł mi się jeden, a dzisiaj rano drugi. Było 48 do wieczora, bo po południu wyjeżdżałem i zamknąłem mamy i dzieci w starym garażu, który we wtorek razem z wetem przerobiłem na pomieszczenie dla indycząt. Wieczorem znalazłem 5 indycząt na zewnątrz. Przelazły przez szczelinę w drzwiach. Jeden już nie żył.Pozostałą czwórkę wziąłem do domu pod lampę. Jest z nimi coraz lepiej, ale mogły wszystkie zginąć. Ciągle się uczę.
BIANKA1 - 2011-05-12, 18:28

kuba11522 napisał/a:
Powiedzcie mi co to jest ten awiometronidazol? Gdzie go można nabyć??

Ten lek nazywa się Avimetronid i kupuje się go u weterynarza .
Tu jest temat
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2328
Jak pojechałam w styczniu po paszę dla indyków ( wet ją sprzedaje ) , to mi kazał kupić ten lek i podawać 2 razy w tygodniu od momentu gdy zaczną im rosnąć piórka . Czyli prawie od początku .
Tu jest opis działania leku

http://www.veterynaria.pl...cmd=info&id=271

paulus_kz - 2011-05-12, 19:35

Jeszcze jedno zdjęcie dokumentujące obalenie mojej wizji, że każda indyczka będzie prowadzać swoje maleństwa. Dzisiaj, jak zeszły z gniazd wszystkie młode się wymieszały.



Uploaded with ImageShack.us

mirek_60 - 2011-05-13, 00:27

paulus_kz, No teraz już masz całą armię indyków.Takie zdarzenia jak wyżej opisałeś uczą pokory.Natura to najlepszy nauczyciel znajdzie najmniejszy błąd.
paulus_kz - 2011-05-13, 17:59

Wiki01 napisał/a:
Paulus czy te jajka były podkładane razem bo młode powinny się wykluć razem. Dziwne masz to klucie jakby jajka zostały podkładane stopniowo. Bianko a co tam u Ciebie i Twoich indyków?


Masz rację! Dopiero teraz na to wpadłem! :d Jedna indyczka mi usiadła na jajkach i parę dni trzymałem ją na kurzych codziennie wymienianych. Dwie kolejne usiadły w poniedziałek 11 kwietnia, więc złapałem czwartą i posadziłem w areszcie na 9 jajkach. Potem okazało sie, że siedzi na 11. Sama sobie stopniowo podłożyła jeszcze dwa jajka. I znich wylęgły się te spóźnialskie indyczęta.

Hiszpan1806 - 2011-05-13, 18:42

Czy jeśli indyka znosi u mnie jajka bez kropek, zwykłe i takiego koloru jak kury towarówki czy to jakaś choroba?
Wiki01 - 2011-05-14, 11:41

Bianko ja podaje Avimetronid lub Metronidazol to samo działanie . Jak dłuo osobiście robie tak że co 2 tygodnie. Czyli 2,4, 6 tygodniu życia itd do chwili wykoralenia się młodych.A aż takie trudne nie są mam je od ponad 22 lat. Paulus taki mi się odrazu wydawało że jaj dane były w różnym terminie. Co do wciskanai indyków to już pisaliśmy.Hiszpan to nie choroba tylko taka uroda twojej indyczki jedne noszą nakrapiane inne prawie białe.
Dorota71 - 2011-05-14, 19:30

A u mnie dzisiaj indyk nabroił i dostał karcer. A jutro w łeb.
Mam tylko parkę. Indyk próbował "dobrać się " do indyczki, jak ta siedziała na jajkach. (Lęgi tuż tuż). No i zmarnował mi trzy indyczęta i pawika. Myślałam, ze mnie szlag trafi !!!!!!!!!!!!!

maci88 - 2011-05-17, 10:30

Mój zrobił to samo i.... spotkała go to samo
Dorota71 - 2011-05-17, 12:14

Ja zebralam wtedy resztę jajek i jej z powrotem podlożylam, ale widzę, że już na zmarnowanie poszly. Więc zalatwil mi 12 indycząt i dwa pawie.
Moglam go ubić, jak tylko indyczka siadla. Cóż, uczymy się na blędach.

BIANKA1 - 2011-05-17, 12:30

Szkoda bardzo , bo indyczka darmo się wysiedziała cały miesiąc :(
U mnie jeden ze starszaków okulał . Podcięłam im lotki , a one po rusztowaniu włazą na górę , i chciały sfrunąć . Nie wszystkie miały miękkie lądowanie ;)
Druga indyka ma 14 młodych . Jeden zdechł po wykluciu , a jeden nie wygramolił się ze skorupki .Nie wiem czy wszystkie pod nią żyją , bo strasznie bije . Narobiła mi siniaków i mało oczu nie wydrapała . Ale cwaniara jedna cicho siedzi , kiedy daję im do kosza jedzenie i picie .
Natomiast maluchy z ciemną indyką już ładnie się słuchają , i nie mam takich kłopotów jak na początku .Nie muszę ich wywlekać z zakamarków , choć muszę przyznać , że nawet kaczęta mają więcej rozumu od małych indyków . :d Kaczusia wlazła pod przewróconą miskę , to przynajmniej darła się jak szalona :diabel:: Mały indyk gdzieś się wciśnie , i siedzi cicho . Matka go woła , a ten stoi i czeka na cud .

Dorota71 - 2011-05-17, 14:50

Nie tylko indyki są takie glupie. Malutkie bażanciki też.
Dzisiaj rano oprzątalam i bylo ok.

Poszlam drugi raz o 11,30 i .... nie ma bażancików. A te male cholery wlazly między pudelko a ściankę i wszystkie padly. Oj coraz bardziej nie podobają mi się te lęgi naturalne. Z inkubatora poszlyby do odchowalnika i nic by im się nie stalo !!!!

Dariusz1970 - 2011-05-17, 19:30

No cóż bażant to dzikie stworzenie i ucieka ale po wołaniu przez kwokę wraca.Nareszcie się wykluły indyczęta ,na razie 5 sztuk i 6 kurcząt czekam co będzie jutro jak wrócę z pracy z reszty jaj.Tylko powrót znowu o godzinie 19, aż strach tak długo w niepewności.
Wiki01 - 2011-05-18, 21:07

U mnie wykluły się młode 25 z 30 jaj. Dostała je indyczka która jest doswiadczona i prowadziła młode. A co do indora w moim przypadku musze go łączyć potem zmłodymi dla bezpieczeństwa ładnie pilnuje młode. Bo ostanio coś często mam odwiedziny niproszonych gości.
BIANKA1 - 2011-05-19, 06:15

Wiki01 , gratuluję :d Kiedy ja wpuściłam indora do indyczek z młodymi , żeby je pilnował , to on owszem pilnował , ale mnie :diabel:: Chodził za mną jak pies , puszył się i gulgał , stał pod drzwiami , albo obok gdy siedziałam na krzesełku ogrodowym . Wyniosłam go na wybieg , bo to nie miało sensu .U mnie obie indyczki drugi dzień medytują , jak wywabić indyczęta rudej z kosza . Dziedzi pierwszej indyczki też je zachęcają , ale maluchy wolą zostać w koszu . Przekomicznie to wygląda jak wszyscy stoją wokół kosza i gadają do malców :d
Wiki01 - 2011-05-19, 10:29

Ładnego pieszczocha sobie wychodowałaś ha ha u mnie indor jest spokojny ale bardzo opiekuńczy i czujny wspomagają go perlice a i tak w ostanim czasie straciłem kilka ptaków . Giną tak że nawet śldu po nich nie ma właśnie tak wcieło mi koguta saseks. Natomiast czarna indyczka bardzo troskliwa kury na jej widok wpadają w panike .
paulus_kz - 2011-05-19, 17:32

Drodzy hodowcy, chcę podzielić się tym, co mi się dziś przydarzyło, żebyście wszyscy sprawdzali. Otóż dzisiaj rano wypuściłem moje małe indyki z trzema mamami z indyczarni na podwórko. Na szczęście mam zwyczaj gapić się na nie do obłędu (bo pierwszy raz w życiu widzę małe indyczątka, i to w dodatku wyklute u mnie). U czarnej indyczki zauważyłem wystające spod skrzydła dwie małe nóżki. Gdy ją złapałem, okazało się, że na piórze powiesiło się jedno maleństwo. Na szczęście jeszcze żyło, tylko jedno skrzydło miało opuszczone. Gdybym nie zauważył, to biedactwo mogłoby zdechnąć. Życzę Wam wszystkim, by Wasze wszystkie ptaki chowały się zdrowe bez przykrych niespodzianek.
pitrus18 - 2011-05-19, 18:48

U mnie naszczęście dziś byla miła niespodzianka, u indyczki, której nigdy nie widziałem żeby ją deptał indor z 19 jajek wykluło sie 19 indyków. I jak by tego było mało to jeszcze jeden jest fajny cudaczek grzbiet ma jakiś dziwny siwo rudy. Ciekawe co z niego wyrośnie.A u indyczek co je indor deptał po kilka razy było po kilka czystych jajek. Myślałem, że tu nic z tego nie będzie a tu proszę lęg 100%. Dodam jeszcze, że indora jeszcze nie wymieniałem.
Wiki01 - 2011-05-19, 19:33

Paulus przy odchowie indyków na niespodzianki trzeba się liczyć nigdy nie da się wszystkiego przewidzieć. U mnie młode w 5 jajkach zamarły z jakiego powodu trudno powiedzieć a pozostałe 25 ma się dobrze.
Szymon712 - 2011-05-19, 20:21

Ja po prześwietleniu jaj mojej indyczki wynik dla mnie nie zadowalający 12 na 20 :(
Ale dobre i to tylko żeby wszystkie przyszły na świat bez problemu, lęgi 28.05 :d

patryk13081 - 2011-05-19, 20:23

Szymon712, a na ile indyczek masz indora? I ile sztuk wynosi u ciebie stadko podstawowe? 8-)
BIANKA1 - 2011-05-20, 05:22

Moje indyczki już 2 dni sie modliły nad koszem pełnym malców . Rano wyjęłam maluchy , bo w koszu zrobiło się bagno . Takie liczenie co chwilę , czy są wszystkie , jest irytujące . Nie wiem , czy jeszcze chcę indyczęta :( Starszaki są ok . Słuchają matki i już sie nie gubią , za to wszędzie latają . Dosłownie jak gołębie ;)
Wiki01 - 2011-05-20, 08:21

Bianko nie jest tak zle z czasem przywyka się do ich niesworności i nauczysz się do ich zachowania.Dlatego ja doradzam te 2 tygodnie w przymknięciu unika się tego umęczenia . Ale potem jak podrosną to takie stado oko cieszy. Za mojej babci codziennie łapało się młode do kosza indyke pod pache i wynosiło się na ogród a indyka była pod specjalną taką obudową że młode mogły się w raze koniecznosci schować do indyki ale ona ich nie wyprowadzała daleko z czasem sam sobie to udoskonaliłem.
BIANKA1 - 2011-05-20, 10:20

I mnie by się coś takiego właśnie przydało , żeby ta szarańcza tak sie nie rozłaziła :d Indyczki prowadzą 25 młodych w różnym wieku . Dzisiaj mąż obcinał gałęzie drzewom , bo te starsze po gałązkach na sam czubek wyłaziły . A ledwie miesiąc mają . :( Co chwilę biegam i liczę do 25 :diabel:: Zawsze jakiegoś brak . Szukam , a to wlezie gdzieś , i trzeba wyciągać . Te najmniejsze mają tydzień . Idą , staną , kimną się chwilkę , a reszta poszła . Nie wiedziałam , że to takie gapy . Kwoka ma 4-dniowe perliczęta i kurczęta . Jej nic się nie gubi .
pitrus18 - 2011-05-20, 15:04

Całe 19 sztuk. 2 są jekieś odmieńce. Jakie to będa te siwo- rude?
paulus_kz - 2011-05-20, 18:40

A ja do tej pory nie mogę wieczorem zasnąć, jak przypominam sobie te małe dzióbki, które siedzą pod indyczkami w mojej indyczarni. :)
Szymon712 - 2011-05-22, 11:18

Do patryk13081 miałem tylko parke ale sęk w tym, że indyka była kupiona na giełdzie i ten pan zapewniał mnie że była ona kryta. Mój indor pokrył indyke po jakimś czasie i od tego czasu jaja sa zalężone(wiem bo codziennie zaznaczałem jaja po kolei).
Jeszcze dzisiaj dla pewności prześwietle jajka i okaże się na 100% rzeczywista sytuacja, al w tym roku nie mam szczęścia do niczego;/
A u was jak z tym szczęściem do lęgów co??

Hiszpan1806 - 2011-05-23, 19:55
Temat postu: 123
Czy indykom można dawać pokrzywy?
paulus_kz - 2011-05-24, 02:57

Indykom można dawać pokrzywy.
pitrus18 - 2011-05-25, 08:55

Hiszpan1806, po 10 zł sztuka.
marcin07 - 2011-05-25, 16:28

U mnie w niedzielę będą lęgły się indyki,ale chyba tylko będzie 4 sztuki bo to są indyki po mieszańcach i indory są za ciężkie ;) chocaż dobre i tyle :d
pitrus18 - 2011-05-26, 14:43

Mam 2 indyczki, które już 3 rok mają młode. Mogę je zostawić jeszcze na przyszły rok?
amstaf13 - 2011-05-26, 16:57

spokojnie możesz je zostawić czytałem że 5 lat jest ok a gdzieś słyszałem że żył7 lat i wszystko okej s kopulacjom :)
Szymon712 - 2011-05-28, 16:19

Dzisiaj pod indyczką siedziała 1 malutka kuleczka :d
Sprawdzałem jaja i też coś się tam rusza... Czekam na kolejne

Pisz staranniej,nie zjadaj liter.Mirek_60

Szymon712 - 2011-05-29, 16:55

Dzisiaj po powrocie od rodziny zmartwiłem się, ponieważ wylęgły się 4 ale 1 zdechł a jeszcze jeden zdechł w jaju :(
Mam 3 z czego narazie jeszcze jeden skrobie w skorupe a w reszcie cisza nie wiem może w ciągu kilku godzin jeszcze się obudzą... Jestem załamany ;(

Wiki01 - 2011-05-29, 17:42

Szymon tak czasami bywa czy przeswietlałeś jajka wcześniej ? To zamieranie w tym roku przeżyło w naszej okolicy wiele osób. Nawet u mnie 5 zamarło po nakluciu u znajomego z 20 jajek po nakluciu wyszły 4 młode. Jajka dobre a młodych nie ma. Na to ma wpływ wiele czyników.
pitrus18 - 2011-05-29, 18:23

U mnie właśnie też, dziś był tydzień po terminie, i dziś rozbiłem 2 jajka i indyki w nich były żywe lecz wątpie żeby sie wykluły i też nie wiem czym to jest spowodowane.
Przy tamtym lęgu było tak samo lecz gdy już rozbiłem jaja były martwe.

BIANKA1 - 2011-05-29, 21:40

U mnie ładnie się wykluły , ale 3 zdechły po wykluciu . Zostało mi 25 młodych od 2 indyczek . Mojej sąsiadce wykluł się 1 indyk . Reszta zamarła w jajkach .
Szymon712 - 2011-05-29, 21:56

Do BIANKA1
Tak prześwietlałem jajka i było 10 zalężonych, ale tylko 5 się kluło a jeszcze jeden skrobie w skorupke z czego z tej piątki 2 zdechły ;(
Wujek mówił mi że gdzieś niedaleko od niego ktoś lęgnie indyki i sprzedaje małe może kilka sztuk bym dokupił i indyczka będzie miała co chować :d
Jak wyjdzie ten ostatni to wstawie zdjęcie..

Arek-miłośnik - 2011-05-30, 13:35

Być może w gnieździe panuje zbyt niska wilgotność i młode mają problem wydostać się z jaja. Można delikatnie nawilżyć skorupkę i błonę.
Indycze jaja mają dość grubą skorupę, a młode indyczki długo się klują. Dlatego wysoka temperatura osusza błonę i tym samym pisklak zamiera w jajku.

paulus_kz - 2011-05-30, 16:14

Szymon712 i pitrus18, serdeczne wyrazy współczucia. A co do tego, co pisze Arek-miłośnik, co sądzicie o moczeniu jajek w ciepłej wodzie na kilka dni przed kluciem?
Arek-miłośnik - 2011-05-30, 19:19

paulus_kz, to tzw pławienie jaj. Myślę ,że nie zaszkodzi , a może pomóc Tylko trzeba uważać , żeby nie było nakłute bo malec się może utopić.
Ja też klułem indyki i nie nawilżałem jaj. Wtedy indyki siedziały bardzo długo w jajach, aż zaczynały w nim rozpaczliwie piszczeć. Wtedy nawilżyłem lekko skorupkę i kawałek wystającej błony w jaju (wtedy była już wyschnięta i przyklejona do piskląt). Po takim zabiegu po paru godzinach indyki się wykluły :d

patryk13081 - 2011-05-30, 19:21

Arek-miłośnik, mówi dobrze sam kiedyś tak robiłem dla indyczek ale teraz już ich nie hoduje. To naprawdę pomaga i miej indycząt pada, klują się silniejsze. Pozdrawiam!
paulus_kz - 2011-05-31, 06:02

Ja mam jeszcze jedną indyczkę na kaczych jajkach. Termin klucia w czwartek 9 czerwca. Kiedy najlepiej pławić jajka?
mirek_60 - 2011-05-31, 06:29

paulus_kz, Ja tego nie robię,po prostu prześwietlam i czekam na wylęg.Ale jak tak bardzo chcesz to trzy dni przed planowanym wylęgiem /z ciekawości/a dzień po planowanym wylęgu -dla kontroli.Pod warunkiem,że po obejrzeniu jaj stwierdzisz,że są całe.
pitrus18 - 2011-06-07, 14:38

Jak się niosa indyczki na drugą turę?
Bo u mnie od początku niosą dzień po dniu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group