Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Zioła i zielonki - Kiełki i suszone zioła dla drobnej egzotyki.

ania tal - 2009-12-15, 17:25
Temat postu: Kiełki i suszone zioła dla drobnej egzotyki.
Była już mowa o kiełkach, ale podawana kurom. Mnie interesuje czym można karmić drobną egzotykę, w moim przypadku zeberki. Kiedyś kanarkom dawałam suszoną pokrzywę, teraz podaję ją również zeberkom w niewielkich ilościach na dno klatki z piaskiem i węglem. Czy wy stosujecie suszoną zieleninę, jeśli tak to jaką?
Wracając do kiełków to u mnie schodzi sałata. Kanarki często zostawiały resztki mieszanki ziaren, chyba był to rzepik (brązowe kulki) i też podawałam go po skiełkowaniu. Jakie ziarna jeszcze nadają się na kiełki dla drobnych ptaków?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

AL - 2009-12-15, 17:43

ania tal, Nie kiełkujemy resztek ziaren bo mogą być zanieczyszczone i nie wszystkie nasiona możemy kiełkować. Lepiej dla drobnicy kiełkować samo proso. Co do suszonych roślin to ja nie podaję, podaję warzywa tarte i owoce, mieszanki nasion ziól kupione w sklepie i algi- spirulinę. Ale kiełkistymulują do legow i w okresie odpoczynku ich raczej nie podajemy, ograniczamy także podawanie owocow i warzyw, pokarmu jajecznego.
ania tal - 2009-12-15, 18:06

Podaję raz w tygodniu potartą marchew z jabłkiem lub bananem i gotowane jajko, to chyba wystarczy do dostarczenia im witamin i tej radochy że mogą zjeść coś innego niż tylko proso. Kiełki sieję co jakiś czas, podaję puki są małe a potem robię przerwę. U mnie na działce rośnie gwiazdnica, ale ciągle mam opory czy mogę im ją podać.
haaszek - 2009-12-15, 18:54

Oczywiście , że można, jeśli nie jest narazona na działanie środków ochrony roślin.

Szczerze polecam lekturę www.zeberki.wer.pl

Haall - 2009-12-15, 19:58

Ja dla mojej drobnicy w okresie spoczynku przygotowuję mieszankę suszonek - pokrzywa, krwawnik, mniszek, owoce głogu i dzikiej róży, jeżówka, gwiazdnica. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni to wszystko daję świeże, teraz niestety moje drobiazgi muszą się zadowolić suszonkami. Raz w tygodniu dostają kiełki - na zmianę proso, kanar, murzynek, lucerna. Proso posypuję spiruliną. Do tego marchew i ogórek, ale tylko ze sprawdzonego źródła, większość warzyw jest pędzona chemicznie. Wszystko znika w ciągu godziny, więc chyba im smakuje. No i do tego suszone owady, ale w małych ilościach i tylko raz na 8-10 dni. To już jest dla nich rarytas i zawsze jest bitwa przy karmidełku.
ania tal - 2009-12-16, 17:17

Haall napisał/a:
suszone owady

Możesz napisać jakie? Sam je zbierasz i suszysz czy kupujesz w sklepie?

AL - 2009-12-16, 17:54

ania tal, W sklepie http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop
ania tal - 2009-12-16, 18:47

To jeszcze jedno pytanie. Spirulina, nie wiele wyczytałam bo net u mnie spowolniony i stron nie otwiera, gdzie mogę ją kupić i jak podawać?
AL - 2009-12-16, 19:08

ania tal, To glony kupujemy na alegro lub w sklepach akwarystycznych, ja podaję z mieszanką jajeczną ale tylko w okresie przed i lęgowym
Haall - 2009-12-16, 21:31

Spirulina to handlowa nazwa sinic czyli cyjanobakterii. Jest bardzo bogata w białko, ok. 50-70%. Zawiera chyba cały przekrój witamin i bardzo duże ilości magnezu i β-karotenu. Do kupienia w każdym sklepie ze zdrową żywnością lub w internecie. Uważaj tylko, żeby kupić czystą spirulinę. Niektórzy "handlowcy" sprzedają różne mieszanki "mineralno-jakieśtam" z kilku- lub kilkunastoprocentową zawartością tego specyfiku. Taka kompozycja niekoniecznie może być dobra dla zdrowia naszych podopiecznych.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group