Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Lęgi sztuczne / Sztuczna inkubacja - Automatyczne obracanie jaj

dziobak1 - 2009-12-07, 21:39
Temat postu: Automatyczne obracanie jaj
Może się to komuś przyda, a może zinspiruje do innych pomysłów, podaję fotografie szuflad z automatycznym obracaniem jaj. Nie będę klepał po klawiaturze i tłumaczył jak to działa , ponieważ fotografia zrobi to lepiej.
piotrasek1 - 2009-12-17, 15:07
Temat postu: Re: Automatyczne obracanie jaj
Witam jestem nowym użytkownikiem, tego forum i mam pytanie skąd wziąć takie drewniane wałki, plastiki.
Oczywiście jeśli nie jest to tajemnicą ;) .
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Piotr K.

dziobak1 - 2009-12-17, 17:51

To nie jest żadna tajemnica, są to rury do wody o różnych średnicach i różnej grubości ścianek. Bardzo ładnie się obrabia i jeżeli nie szkodzi ludziom to i kurczakom też ie będzie.
bażant - 2009-12-17, 21:29

Tak patrze na ten łańcuszek i silniczek i się zastanawiam jak to się będzie sprawować w trudnych warunkach inkubacji - duża wilgotność wysoka temperatura. Sam kiedyś próbowałem robić i była klapa. Lepiej samemu obracać ręcznie - przynajmniej ma się pewnosć że lęgi sie udadzą.
piotrasek1 - 2009-12-18, 14:00
Temat postu: Re: Automatyczne obracanie jaj
dziobak1 napisał/a:
Może się to komuś przyda, a może zinspiruje do innych pomysłów, podaję fotografie szuflad z automatycznym obracaniem jaj. Nie będę klepał po klawiaturze i tłumaczył jak to działa , ponieważ fotografia zrobi to lepiej.


Dzięki za odpowiedź, bardzo fajny pomysł z tymi plastikami, a jeszcze jedno pytanko jeśli mogę rolki po których biegnie ten napęd, gdzie można zdobyć takie rolki z wyżłobieniami?
dziękuję i pozdrawiam.
Piotr K.

dzik - 2009-12-18, 15:00

Witam
Mam jedno pytanko skąd wytrzasnąć taki silniczek a może można je gdzieś kupić jeśli tak to gdzie i ile tak mniej więcej może kosztować?.

dziobak1 - 2009-12-18, 19:24

Silniczki kupiłem na alegro były po 12 zeta, wykonują 2,5 obrotu na jedną minutę(ale są również inne) Trzeba przyznać że na takie maleństwo to siłe mają dość pokaźną, jeżeli nastąpi przeciążenie to zaczynają się kręcić w strone przeciwną.
Wałeczki z wyżłobieniami robiłem na tokarce i wbijałem w rurkę, potem były wiercone na tokarni pod ośke na której się obracają(mogę zapodać zdjęcia jeżeli ktoś będzie potrzebował)
Łańcuszek napędzający nabyłem w briko, jest na metry i dość tani,ale dość wytrzymały na rozerwanie,kupując go trzeba pamiętać o łącznikach.

Nikogo nie będę tutaj namawiał do tego aby tak robił jak ja bo to jest naj, u mnie się sprawdza a wy macie wybór i wolną wole.

dziobak1 - 2009-12-18, 19:43

zapomniałem dodać że silniki są na 220 V, a siła na ramieniu o długości 1 cm wynosi 7 KG, sprawdziłe, są na allegro ale cena jest wyższa.
Matysanno - 2009-12-22, 11:22

a zastosowales jakis programator zeby tymi silnikami sterowal? w ciagu dnia, chodzi mi zeby automatycznie wlanczal silniki o okreslonej godzinie , i tu powstaje problem obrotu , zeby jajko nie bylo w tym samym polozeniu po obrocie , rozwiazales to jakos ???
dziobak1 - 2009-12-22, 18:16

W moim inkubatorze zastosowałem sterownik ktory ma cztery funkcje:steruje temperaturą,wilgotnoscią,nawiewem oraz obracaniem jaj.Więc nie ma problemu z ustawieniem odpowiednich czasów na obracanie oraz krotności obracania w ciągu doby.
Matysanno - 2009-12-22, 22:12

a jak sie nazywa ten sterwonik i duzo Cie kosztowal ?
dziobak1 - 2009-12-23, 17:57

Ja kupiłem w tej firmie :http://www.lab-tech.pl/content/view/73/31/
brałem ten droższy, bo tych tańszych wówczas jeszcze nie robili, ale trzeba przyznać że sterownik jest bdb.

dziobak1 - 2010-04-04, 20:16

Dla tych którzy by chcieli coś takiego sobie zrobić mała informacja, rowki po których suwa się łańcuch należy pociągnąć cienką warstwą sylikonu i koniecznie zastosować napinacz.
Temperatura w inkubatorze jest dość odbiegająca od tej w mieszkaniu i łańcuszek dość mocno się wydłuża.Teraz pracuje be problemu

KUKURYK - 2011-02-01, 21:25

Odnawiam temat ponieważ zawsze aktualny.Mam pytanie jak po czasie zdaje egzamin system automatycznego obracania na tym łańcuszku?
Były jakieś poprawki konstrukcji?
Czy może inna ulepszona konstrukcja?

dziobak1 - 2011-02-02, 17:40

Napęd zdał egzamin, działał bez zarzutu. Obecnie robię ostatnią szufladę do kompletu, ale rolki będą drewniane, ciekawi mnie jak będzie się zachowywało drewno przy tak wysokiej wilgotności. W ostatniej szufladzie rolki krańcowe osadziłem bliżej ramy, w ten sposób zyskałem miejsce na dwa dodatkowe wałki. Więc w jednej szufladzie powinno się zmieścić około 60 jaj.
KUKURYK - 2011-02-02, 21:57

Podpowiedz jeszcze jakie sterowniki stosujesz.Linki z poczatku tematu u mnie nie działają.Najlepiej nazwa typ czy co tam żeby wylukać np na allegro
Silniczki znalazłem na allegro po 27 zł 2,5 obr/min 230V
W sumie nie byłem pewien czy te silniczki wytrzymają w takich wilgotnych warunkach,korozja.

dziobak1 - 2011-02-03, 12:00

http://www.lab-tech.pl/
To jest adres do firmy która robi sterowniki, obecnie strona jest w przbudowie ale trzeba próbować co jakiś czas.
Co się tyczy silników,raczej bym się nie obawiał o rdzę. Blacha na nim jest z ocynku, ja tam na swoich nie zuważyłem żadnych zmian.

KUKURYK - 2011-02-03, 18:07

Niestety wszelkie ślady po firmie w internecie zaginęły a pod tym adresem jest adnotacja że do sprzedania.Napisałem mejla z jednej ze stron katalogu firm może się odezwią

Poza tym co jest powodem że następna szuflada ma być z drewnianymi wałkami?Coś nie tak z plastikami?

dziobak1 - 2011-02-03, 19:56

Firma jest napewno!i mieści się we wrocławiu. Dzisiaj rano dzwoniłem do projektanta tego sterownika, trochę cierpliwości być może przechodzą na inny serwer.
Co się tyczy wałków to właśnie te drewniane sprawiają mi więcej kłopotu i coś mi się zdaje że je sobie odpuszczę. Jak Cię interesuje proces wyrobienia wałka to postaram się coś wrzucić na forum może to Ci coś pomoże w dalszej robocie.

KUKURYK - 2011-02-03, 21:18

Tak oczywiście że jak najbardziej interesuje , poza tym czas nagli.Inkubaror działa dobrze już 2 rok tylko to nieszczęsne obracanie.Wszelkie porady miło widziane.
qqqq4 - 2011-02-06, 11:38

Witam,
przeglądam od jakiegoś czasu forum, buduje własny inkubator i zastanawia mnie w jaki sposób zmieniacie kierunek obrotów jajek, bo z tego co wyczytałem to tez jest ważne, ja kupiłem sterownik UHS Ibis z Krakowa
Pozdrawiam

dziobak1 - 2011-02-06, 15:59

Kukuryk- link do strony już chodzi.
qqqq4-musiałbyś napisać w jaki sposób chcesz je obracać.

KUKURYK - 2011-02-08, 18:51

Dzięki za info.Jest nawet promocja.
Co do obracania to nie rozumiem czemu obracać raz w lewo a raz w prawo?Co to da?Na filmikach z przemysłowych urządzeń są tylko przechylane lewo prawo

michał - 2011-02-08, 20:33

Kierunek obracania nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest, aby obrót wynosił 180 stopni. ;)
KUKURYK - 2011-02-10, 21:30

dziobak1 napisał/a:
Jak Cię interesuje proces wyrobienia wałka to postaram się coś wrzucić na forum może to Ci coś pomoże w dalszej robocie.

Co z tymi wałkami?

JulianG - 2011-02-11, 08:00

Zastanawiam się dlaczego preferujecie system obracania jaj oparty na wałkach?System ten nadaje się głównie do jaj kaczych.Raczej nie nadaje się do jaj "czubatych" W moim inkubatorze zastosowałem system na zasadzie wahadła.System najprostrzy z możliwych,bardzo proste też jest zautomatyzowanie wahania.Zreszta myślę,że w inkubatorach hobbystycznych automatyka nie jest konieczna kiedy obraca się jaja dwa razy na dobę.
dziobak1 - 2011-02-11, 16:10

JulianG napisał/a:
.Zreszta myślę,że w inkubatorach hobbystycznych automatyka nie jest konieczna kiedy obraca się jaja dwa razy na dobę.

Jeżeli miałbym inkubator typu "westfalia"lub inny temu podobny to napewno darowałbym sobie automatykę. Natomiast ja nakładam jednorazowo około 160 jaj(po modernizacji szuflad będzie 300), więc musiałem coś zrobić aby sobie usprawnić tą czynność, natomiast rodzaj rotacji jaj jest chyba bez znaczenia, tak dla kury jak i dla mnie-liczy się wylęgalność.
Myślę ze większe znaczenie ma tutaj pożądny sterownik,sposób grzania oraz właściwe nawilżanie, a nie sposób obracania jaj.

dziobak1 - 2011-02-11, 16:11

KUKURYK napisał/a:
dziobak1 napisał/a:
Jak Cię interesuje proces wyrobienia wałka to postaram się coś wrzucić na forum może to Ci coś pomoże w dalszej robocie.

Co z tymi wałkami?

Już wkrótce coś wrzuce.

dziobak1 - 2011-02-12, 20:38

Zapodaje kilka nowych fotek szuflad.
Dorota71 - 2011-02-24, 14:04

JulianG napisał/a:
Zastanawiam się dlaczego preferujecie system obracania jaj oparty na wałkach?System ten nadaje się głównie do jaj kaczych.Raczej nie nadaje się do jaj "czubatych" W moim inkubatorze zastosowałem system na zasadzie wahadła.System najprostrzy z możliwych,bardzo proste też jest zautomatyzowanie wahania.Zreszta myślę,że w inkubatorach hobbystycznych automatyka nie jest konieczna kiedy obraca się jaja dwa razy na dobę.


Czy mógłbyś pokazać, to wahadłowe obracanie jaj? Jak to masz zrobione?|

JulianG - 2011-02-25, 08:50

Zostałem wywołany do odpowiedzi więc odpowiadam.Postaram się napisać post bardzo rzeczowo.
Jak zapewne niektórzy pamiętają zrobiłem inkubator z szafki od biurka.Z szafki z dwóch powodów.Pierwszy bo taką akurat miałem,drugi,bo to jest szafka z płyty meblowej.Płyta meblowa jakoś wygląda w przeciwieństwie do płyt OSB.
Regulator temperatury RT-2c który daje wahania 0.4 st.Temperatura ustawiona(dobrana doświadczalnie) 38 st.Żródło ciepła to dwie żarówki z odbłyśnikiem w dole bańki.Zródło ciepła może być każde,ważne tylko aby było tak dobrane, by nie powodowało wzrostu temperatury po wyłączeniu zasilania.W szafce z której zrobiłem inkubator dało się zmieścić płyte ze sklejki grubości 8 mm, o wymiarach 47x27.W sklejce nawierciłem 24 otwory o średnicy 55 mm.Są to otwory na jaja pawie lub indycze.Otwory te można zmniejszyć naklejając gąbkę do uszczelniania okien,wtedy można inkubować jaja kurze.Wszyscy Ci którzy pragną inkubować większe ilości jaj mogą we wspomnianej sklejce wywiercić 40 otworów fi 45..Aby osiągnąć efektywne wahanie tacy należy zmocować wieszaki przesunięte w jedną stronę o 1cm.Osiąga się wtedy efekt,że taca jest pochylona zawsze w jedną stronę.Wystarczy teraz z jednej strony zamontować rzemyczek,łańcuszek,sznureczek itp,pociągnąć i zablokować.Ten sposob wahania powoduję,że bardzo łatwo dołożyć automatykę.Ponieważ inkubator nie będzie otwierany przez 18 dni musi być sprawna wentylacja nawet wymuszona.
Trzy dni przed terminem klucia,bokuję tacę w poziomie i wkładam jaja w pudełko tekturowe o dnie siatkowym.

Dorota71 - 2011-02-25, 09:39

Świetne rozwiązanie. Nie trzeba dotykać jaj i tym samym nie przenosimy na nie różnych bakterii. :D
Jenak otwierać inkubator przez te 18 dni musimy, choćby dla prześwietlenia jaj i dolania wody.
Muszę nad taką tacką pomyśleć.... Świetny pomysł !!!!

hodowca - 2011-06-20, 14:55

Jaką macje odległość pomiędzy wałkami gdy wylęgacie jajka kurze?
gotlieb1957 - 2011-07-16, 17:15

To mój system obrotu jajek
gotlieb1957 - 2011-07-16, 20:23

tacki do obrotu jaj,wykonane z różnych elementów maszyn kopiujących w głównej mierze z zuytych tonerów po ich obróbce
gotlieb1957 - 2011-07-16, 20:38

Zdobyta wczoraj częśc ksero-moduł do obracania wałków z proszkiem-gotowy element napędu do 4 tacek nowego typu tonera,do duzych jajek
gotlieb1957 - 2011-07-16, 21:13

Myślę że aciekawi wielu napęd taśmowy do obrotu jajek,sczególnie przydatny do małych jajek np.przepiórek i kur małych ras,ciekawostką jest tu wbudowany specjalny wentylator,cała częśc wykonana z mechanizmu presuwu papieru w ksero gdzie wentylator ściąga pył z papieru
gotlieb1957 - 2011-07-16, 21:30

Tacki które wykonuje mogą byc obracane ręcznie lub w zestawie z napędem rónych typów silników,wszystko jest umieszczone poza komorą lęgową,silniki to także elementy z ksero
gotlieb1957 - 2011-07-16, 23:55

Ten post powinien byc pierwszy,oto elementy do budowy tacek z tonerów
gotlieb1957 - 2011-07-17, 01:59

W inkubayorach stosuje termoobieg,po wielu doświadczeniach stosuje zamkniętą komore grzewczą gdzie nagrzane powietrze jest dostarczane bocznymi kanałami do komory lęgowej tymi wentylatorami,są one o wiele sprawniejsze od wentylatorów z PC-tów

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group