Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Ba¿anty / Pawie / G³uszce - Ba¿ant ¿ó³to-z³ocisty(bananowy)

mati_deco - 2009-06-30, 11:38
Temat postu: Ba¿ant ¿ó³to-z³ocisty(bananowy)
Ba¿ant z³ocisty ¿ó³ty < lutnio, bananowy, cytrynowy, z³oto¿ó³ty> Chrysolophus pictus luteus

O tak ubarwionych ba¿antach z³ocistych wspominano ju¿ pod koniec IX wieku, jednak na tym siê skoñczy³o, prawdopodobnie tamte osobniki lub ca³a populacja zanik³a.
Jednak w latach 50. w Niemczech pojawi³o siê jedno pisklê o jasnym puchu, by³ to kogut. Do roku 1957 odchowano z niego oko³o 40 takich osobników. Ze wzglêdu na nietypowe ubarwienie ¿ó³te ba¿anty zdoby³y wielu zwolenników i tak jest do dzisiejszych czasów.



.
Budowa cia³a powinnam byæ taka sama jak u standardowych ba¿antów z³ocistych. Czub koguta z³ocisto¿ó³ty, d³ugi. Twarz be¿owa, ja¶niejsza ni¿ u koguta standardowego, pier¶ i szyja intensywnie cytrynowo¿ó³ta. Ko³nierz tak jak u standardów pomarañczowy z pod³u¿nymi, czarnymi pasami. Ogon jasnoszary z be¿owym kropkowaniem, pióra, na górnej czê¶ci grzbietu,zielone z czarnymi oblamówkami. Dolna cze¶æ grzbietu i plecy jaskrawo¿ó³te, pokrywy skrzyde³ ciemnobe¿owe z granatowym po³yskiem, sierpówki bia³e lub jasnobe¿owe. Ca³e upierzenie powinno po³yskiwaæ


Kurka ja¶niejsza od dzikiej formy. jej barwy s± takie same jak na ogonie samca tej odmiany. Jest szara z be¿owymi i bia³ymi pr±¿kami. Ogon Szary z jasnym rysunkiem.
Nogi i dziób u koguta oraz kury s± ¿ó³ta.

¯ywi± siê tak samo jak standardowe ba¿anty z³ociste. Chêtnie jedz± ziarna, pêdy, jagody, owoce, larwy, owady, zielone czê¶ci ro¶lin, zio³a i kwiaty. W okresie lêgowym kurom niezbêdne s± minera³y i wapñ, w razie nie doboru bêd± zjada³y w³asne jaja i pióra. Kury niekiedy znosz± wiêcej jaj ni¿ normalne samice.Kury chêtnie same wysiaduj± jaja, które s± ja¶niejsze ni¿ jaja formy dzikiej. M³ode pisklêta s± ¿ó³te z jasnoszarymi prêgami. ¯ywimy je granulatami przeznaczonymi dla piskl±t ba¿ancich, indyczych lub kurzych, bu³k± tart±, nasionami zió³ i chwastów, twarogiem i jajkiem gotowanym na twardo.
Do¶wiadczonemu hodowcy z ³atwo¶ci± przyjdzie odró¿niæ kilku tygodniow± samicê od samca. M³oda samica jest nieco ciemniej ubarwiona, z wiêksza ilo¶ci± pr±¿ków, a jej têczówka jest ciemno br±zowa, têczówka samca jest jasno¿ó³ta.

M³ody kogut z mojej hodowli



W naszym kraju trudno jest dobraæ osobniki czysto gatunkowe.
Nie sprawiaj± problemów w hodowli, polecam je ka¿demu pocz±tkuj±cemu hodowcy, ³atwo siê oswajaj±..
Mo¿na je krzy¿owaæ z form± standardow±. Z takich krzy¿ówek otrzymamy 50% ¿ó³tych i 50% standardowych.[/img][img][/img]


FOTOGRAFIE S¡ MOJEGO AUTORSTWA< MAM DO NICH PE£NE PRAWA!
TEKST PISA£EM SAMODZIELNIE BEZ POMOCY NAUKOWYCH ETC.

Dorota71 - 2011-06-07, 09:26

Mój nowy nabytek. Parka (zesz³oroczna) ba¿antów bananowych. :D
Dorota71 - 2011-07-04, 17:36

Zdaje siê, ¿e jest bananowy. :D
Artur622 - 2011-08-17, 21:45

Witam, móg³ by mi ktro¶ pomóc w rozpoznaniu p³ci moich ba¿antów?
Kupi³em je jako pare ale jestem przekonany, ¿e to jednak nie para:)







Eddie_Bwoy - 2011-08-18, 22:08

Istotnie, wygl±daj± na dwie kurki. Kogucik powinien mieæ wyra¼nie ¿ó³te têczówki oczu, podczas gdy kurki maj± ciemnobr±zowe oczy. Teraz musia³by¶ dokupiæ samczyka, i bêdziesz mia³ stadko ;)
Artur622 - 2011-08-19, 07:01

Mam ma³ego z³otego kogucika wiêc najprawdopodobniej bêdê z nim je krzy¿owa³:). chyba ze na wiosne uda mi siê go zamieniæ na koguta bananowego...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group