Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kuropatwy / Przepiórki / Frankoliny - Przepiórki

mateusz20 - 2006-09-23, 22:03
Temat postu: Przepiórki
Przepiórki

Coraz rzadziej można usłyszeć w kwietniowe poranki tokujące na łąkach koguciki, które w razie zagrożenia podrywały się szybkim, pionowym lotem w górę, zbijając w ten sposób przeciwnika z tropu. Przepiórki niegdyś były natchnieniem dla artystów, dziś są reliktem minionych lat szlacheckiej Polski. W przeszłości ptaszki te były obiektem wielkich dworskich polowań z sieciami. Przepiórka jest jedynym migrującym kurakiem, który jesienią z północnych krajów Europy przemieszcza się w rejony śródziemnomorskie, aby tam przeczekać zimę. W naszym kraju jest objęta całkowitą ochroną. Lecz na terenach zimowisk są urządzane na nie polowania, podczas których giną tysiące tych małych niepozornych szarych ptaszków. Wszystko to spowodowane jest tym, że mięso przepiórcze uznawane jest za wielki przysmak.
Na świecie występuje kilka gatunków Przepiórek: Przepiórka japońska, Przepiórka zwyczajna, Przepiórka mandżurska, Przepiórka indyjska, Przepiórka pstra, Przepiórka rudogardła, Przepiórka błotna, Przepiórka chińska, Przepiórka modra, Przepiórka nowogwinejska. Naszym rodzimym gatunkiem jest Przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix), która jest ptakiem skrytym i częściej ją można usłyszeć niż zobaczyć. Ptaszki te są podobnie ubarwione jak ich dalekowschodnia kuzynka Przepiórka japońska. Nasze rodzime Przepiórki nie nadają się do hodowli fermowych z prostego powodu są mało wydajne i nie znoszą takich ilości jajek jak inni przedstawiciele tej rodziny a po za tym są wrażliwe na spadek temperatury. I jeśli ktoś zdecyduje się na ich hodowle musi pamiętać o tym, że ptaszki te trzeba przenieść na okres zimowy z woliery zewnętrznej do ogrzewanego jasnego pomieszczenia. Przepiórka zwyczajna mierzy ok. 20cm długości i nosi szatę brązowo–szarą. U ptaszków tych występuje słabo zaznaczony dymorfizm płciowy (samca można rozpoznać po białawym wzorze na głowie ciemniejszym ubarwieniu z połyskiem i mniejszej masie ciała.).
Jak w większości rodzin tak i u Przepiórek występują rasy, które można uznać za karły,
lub giganty. Przepiórka chińska jest najmniejszym na świecie przedstawicielem tej rodziny i jednocześnie jest to gatunek o najładniejszym, najbardziej kolorowym upierzeniu. Dzięki tym cechą można ją utrzymywać w domy jako ptaka ozdobnego w wolierach wewnętrznych wraz z innymi gatunkami ptaków ozdobnych (nie na leży ich utrzymywać w jednej klatce z słowikami gdyż ptaki te mogą zabijać pisklęta przepiórcze). Przepiórki tego gatunku ze względu na małe rozmiary (13-14cm) nie nadają się do hodowli fermowej. Gatunkami nadającymi się do towarowej produkcji jaj i mięsa są Przepiórki japońskie (typ nieśny – szary i typ mięsny – biały), Przepiórka rasy Faraon i brojler Belgijski (typ – mięsny). Najwięcej wysokiej jakości mięsa uzyskuje się od Przepiórek rasy Faraon (masa dorosłego osobnika to ok. 400g), natomiast najwięcej jajek produkują Przepiórki Japońskie ok. 300 jaj rocznie – taką ilość jajek można uzyskać dzięki szybkiemu metabolizmowi – Przepiórki utrzymywane w typie fermowym znoszą dwa jajka dziennie. Przepiórki można utrzymywać na kilka sposobów: w wolierach zewnętrznych, wewnętrznych, klatkach i w systemie podłogowym. Chcąc trzymać przepiórki w wolierach zewnętrznych przez cały rok należy pamiętać o tum, aby znalazły się w niej miejsca zaciszne osłonięte od wiatru, w których ptaki mogłyby znosić jajka i schronić się przed niekorzystnymi warunkami środowiska. W wolierze obsada ptaków powinna wynosić 1 metr kwadratowy na jedną przepiórkę. Woliera nie musi być wysoka wystarczy 1.20m. jej fundament powinien sięgać głębokości 30cm (zapobiegnie podkopaniu przez drapieżniki) również na wysokość 30cm nad fundamentem powinna być zamieszczona osłona z desek, która ochroni ptaki przed przeciągiem. Dach woliery powinien być zbudowany z dwóch warstw. Pierwsza zewnętrzna może być wykonana z eternitu, natomiast wewnętrzna umieszczona 20cm pod pierwszą powinna być wykonana z sieci rybackiej o drobnych oczkach, jej zadaniem jest ochrona ptaków przed rozbijaniem się o dach.
W hodowli fermowej przepiórki utrzymuje się w systemie bateryjnym ( ok. 40 sztuk w klatce) lub w systemie podłogowym ( stado ok. 500 sztuk).
Przepiórki są stosunkowo wymagające, co do diety, jest to spowodowane szybkim metabolizmem. Dlatego też pasza powinna zawierać dużo łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Obecnie na rynku są dostępne różne pasze dla przepiórek, lecz w hodowli amatorskiej do gotowej mieszanki należy dodać ziarno zbóż, śrutę kukurydzianą i soje.
Przepiórki szybko rosną i dojrzewają (w 6 tygodniu życia zaczynają znosić jajka). Ważnymi czynnikami, które warunkuje to czy kurki, wcześnie zaczną się nieść jest odpowiednia temperatura (powyżej + 18stopni Celsjusza), oraz odpowiedni program świetlny (ma to duże znaczenie w produkcji jaj). Jajka przepiórcze są stosunkowo duże w przeliczeniu na masę dorosłego osobnika, są pokryte brązowymi plamkami (ubarwienie to ma na celu wkomponowanie zniesienia w otoczenie). Inkubacja trwa 17 dni. Dzikie przepiórki posiadają dobrze rozwinięty instynkt wysiadywania jaj, wyjątkiem jest Przepiórka Japońska, która zatrąciła ten instynkt przez wieloletnie wykluwanie ich jaj w inkubatorach. W hodowli amatorskiej jajka można podłożyć pod lekką kurkę rasy miniaturowej. Małe przepiórki po wyjściu z jajek mają zaledwie 2cm długości. W pierwszych dniach życiach małym przepiórkom należy podawać wysoko białkowy pokarm np. twaróg lub gotowane na twardo kurze jajko. Małe przepióreczki należy utrzymywać na drobnej sieczce, wiórach drzewnych lub piasku (na ściółkę nie nadaje się słoma lub siano, ponieważ maluchy zaplątują się w niej i nie mogą przez to trafić pod źródło ciepła, co może spowodować śmierci z wyziębienia).
Przepiórki są odpowiednimi ptakami dla początkujących hodowców i osób, które nie posiadają miejsca na utrzymywanie większych gatunków kuraków.



mateusz20

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.

RafałLipok - 2006-09-24, 12:32

Ja mialem przepiorki japonskie i nie mialem z nimi zadnych problemow Czasami mialem 5 jajek od 3 kurek i bylem zdziwiony
majawn - 2006-09-24, 14:08

Rafal,
Ojejku, jakie to maleństwo kochaniutkie :-D
Maja

wanted - 2006-09-24, 14:52

Na prośbę Mateusza20 zamieszczam fotki przepiórek chińskich. Są to najmniejsze kuraki na świecie a ich młode są wielkości trzmiela.
mirass - 2006-09-24, 16:10

przepiórki chińskie bardzo fajnie się zachowuja....podobają mi sie ich zaloty 8-)
wanted - 2006-09-24, 19:16

Bardzo ładny widok jest jak samczyk zaczyna wabić samiczkę do siebie trzymając w dziobku robaczka. Widok super, a bajera widok to jak ptaki te wodzą swoje maluchy. :shock:
Dawid Szikora - 2006-09-30, 16:33

Mój Dziadek jak był mały widział na polu dzikie przepiórki (Coturnix coturnix) - tzw. przepiórki polne.
mirass - 2006-09-30, 16:43

Dawid Szikora, ja też czasem widuje
Rocki - 2006-09-30, 17:39

Obecnie przepiórka jest ptakiem tzadkim w Polsce, z powodu polowań i degradacji ich środowiska te małe kuraki prawie znikneły z polskich pól. mirass, jestes pewien że widujesz przepiórki? może mylisz je z kuropatwami...
mateusz20 - 2006-09-30, 18:03

Rocki mirass może się nie myli, bo na moim terenie jeszcze występują (czasami słychać pianie kogucików), na pewno występują na terenie Legnickiego Parku Krajobrazowego (ok.10km od mojego domu)
mirass - 2006-10-01, 08:24

jestem pewny że to przepiórki....jest ich coraz mniej - dawniej je widziałem nawet po kilka razy dziennie teraz troche rzadziej ale widuje
Dawid Szikora - 2006-10-04, 16:21

Rozmawiałem z wieloma starszymi ludzmi i mówią oni, że kiedyś było ich bardzo dużo samczyki piały (jak to określili moji rozmówcy ,,pójdźcie żąć ") .
Ponadto pragnę nadmienić, że bardzo trudno je zauważyć a to dlatego, że przebywają głównie na polach obsianych zbożami i niezwykle rzadko kiedy wychodzą na obszary nie obsiane wysokimi zbożami.

mateusz20 - 2006-10-31, 19:38

Foto Przepiórek Japońskich
LWlodarczyk - 2006-12-15, 18:37

Ja dzis bylem w odwiedzinach u mojej dobrej znajomej ktora tak samo jak ja lubi zwierzaki A nie bylem u niej chyba z rok bo dosc daleko mieszka ale oplacilo sie ile ma nowych zwierzakow : konie Huculskie ( niewiem czy dobre H napisalem :?: ) bazanty Ale najbardziej podobaly mi sie przepiorki ma dokladnie takie same jak te ktore sa na fotkach RafałLipko bylo ich chyba 10 sztuk ale fajnie wygladaly takie male kuleczki a jak fajnie cwierkaly Miala biale brazowe i rude mowila ze kupila jajka od pewnego sprzedawcy na rynku i posadzila pod mala kurke wylegly sie wszystkie i przedewszystkim pilnowaly sie kury Jestem nimi tak bardzo zachwycony ze chyba sobie od niej je przywioze Tym bardziej ze Wszyscy je tu tak zachwalacie ze sa nie klopotliwe :-D
LWlodarczyk - 2006-12-15, 19:26

Hej Spicifer :!: nie ona ma je dopiero od tej wiosny i mowila ze miala 2 legi przez caly czas za dnia przy ladnej pogodzie miala je na dworze a na noc zamykala w klatce po papugach a teraz ma je w takiej dosc duzej klatce na dworze zaraz obok budy dla psa bo mowila ze raz jak byly mniejsze to jedna taka rodzinke przerzedzil jej kot ktory lapa wyciagal je przez siatke a teraz jak stoja kolo psa to juz ich nic nie rusza Mowila ze zostana w tej klatce na zime tylko okryla ja sloma i folia i tak przezimuja Nic jej niemoglem doradzic bo w tym temacie jestem zielony jak trawa w maju :mrgreen:

[ Dodano: 2006-12-15, 19:50 ]
jej przepiorki byly takich kolorow jak te na fotkach
Brazowe http://www.pets-classifieds.co.uk/image/12467.jpg
Płowe :?: http://www.pets-classifieds.co.uk/image/12468.jpg
noi 2 byly biale z czarnymi plamkami na glowach i mowila ze to na 100% jest parka bo mowila ze zawsze sie trzymaja razem noi tylko jedno z nich znosi jajka A najbardziej zaskakujace jest dlamnie to ze ptaki czyli przepiorki w tym wypadku nie majace jeszcze roku znosza juz jajka Pytalem sie jej czy wie co jest co ktory samiec ktora samica ale niewiedziala tak samo jak i ja :?: :?: :?: jak je odruznic :?: :?: :?: Aga powiedziala ze samce to sa chyba te ktore caly czas cwierkaja maja bardzo podobny glos troche do perliczek tylko znacznie cichszy ;-) ;-) ;-)

LWlodarczyk - 2006-12-16, 12:00

Wiec jedna z tych płowych przepiórek na pewno była samcem bo cały czas się prostowała i ćwierkała. Będę musiał jej o tym powiedzieć bo na wiosnę myślę od niej sobie ich nabyć A czy te przepiórki same wysiadują swoje jajka :?: :?: :?:
Rocki - 2006-12-16, 13:59

Większość przepiórek japońskich nie wysiaduje swoich jaj. Jeśli się nie ma inkubatora to najlepiej jest podłożyć jajka przepiórki pod gołębia lub jakąś bardzo małą kurkę. Jednak gdy się wylęgną powinno je się zabrać spod mamki (gołąb raczej nie będzie najlepszym opiekunem dla kuraka, a kurka może być za ostra i za duża i silna dla małych i delikatnych przepiórek). Takie kurczaki najlepiej jest zabrać do jakiegoś ciepłego miejsca i trzymać pod lampką.
mirass - 2006-12-16, 14:13

Przepiórki chetniej wysiadują jajka w duzych, przestronnych wolierach niż w małych klatkach. Bywały przypadki, ze przepiórki chińskie siadły w niezbyt dużej klatce.
kogut - 2006-12-17, 12:38

przepiurki japońskie wysiadują młode kiedy mają gody
mirass - 2006-12-17, 12:57

Ale to zależy od pomieszczenia, temperatury i wogóle ptaków :-P
Rocki - 2006-12-17, 14:46

No chyba większość ptaków wysiaduje młode kiedy ma gody... ;-) A przepiórki japońskie się często niosą, ale rzadko siadają na swoich jajach ponieważ utraciły w większości przypadkach instynkt macierzyński. I nawet okres godów czy odpowiednie warunki nie nauczą ptaków macierzyństwa...
wanted - 2007-01-04, 16:08

Bartek, japończyki na ogół nie wysiadują jajek. Zatraciły ten instynkt, chociaż może się trafić jakaś sztuka która wysiedzi. To zależy od warunków jakie ptakom sprawisz.
Co do przepiórek i przepiurów, skontaktuj się z Adamem, on jest od tego fachowcem.

jakub - 2007-01-25, 19:05

ja mam pytanie
jaka jest minimalna długość i szerokość klatki do 5 przepiórek

wanted - 2007-01-25, 19:27

Jedna parka na ogół obiera sobie w hodowlach terytorium o rozmiarach 1 do 1,5 m2.
mirass - 2007-01-25, 19:31

Ale to też zależy od tego o jaki gatunek ci chodzi :-)
jakub - 2007-01-26, 09:19

japońskie
mirass - 2007-01-26, 13:25

To zalezy jak się do siebie przyzwyczają ptaki i czy chcesz je hodowac tylko do ogladania czy na jajka do jedzenia albo do inkubatora, ale przyda ci się z 3m2 - przynajmniej
dakota2000 - 2007-01-26, 13:29

W hodowlach mają około 1mkwadratowego na sto przepiórek.
mirass - 2007-01-26, 13:39

dakota2000 napisał/a:
W hodowlach mają około 1mkwadratowego na sto przepiórek.

No w takich warunkach by za dobrze sie nie czuły. A może 10m2 :?: Najlepiej zrób im najlepsze warunki jakie dasz rade.

adam111 - 2007-03-23, 23:35

jaki wiek powinny miec samce--samice do rozmnazania?
dakota2000 - 2007-03-24, 09:13

Siedmio tygodniowe już znoszą jajka.
adam111 - 2007-03-24, 21:24

dakota2000

DZIEKI !

JAMAM 2MK 10 +2
POMIESZCENIE ZAMKNIETE [KURNIK]
CHCE ODCHOWAC SIE MLODYCH!

CDRolnik - 2007-10-04, 18:57

Witam!
Mam pytanie. Czy mógłbym chować przepiórki w klatce, która znajdowała by się w kurniku????
Czy obecność kur nie wpływałaby źle na przepiórki???? Dodam, że kurnik ma powierzchnię 25m2 a klatka 4m2. Czy może lepiej wybudować im wolierę na dworze????

kacpisułtan - 2007-10-04, 20:44

Najlepiej zrób tak że latem i wiosna bedą w woleirce zewnętrznej a na zime i późną jeśień w tej klatce w kurniku. Przez okres zimowy obecność kur niepowinna im przeszkadzać ;)
CDRolnik - 2007-10-05, 14:17

Jest jeszcze jedna sprawa. Chcę wylęknąć młode, ale nie mam inkubatora. Czy mógłbym podłożyć jajka przepiórki pod małą kurkę np sebrytkę????
kacpisułtan - 2007-10-05, 14:45

Najlepiej pozostaw jajka przepiórce i ona ci wysiedzi młode ;) A jeśli niema takiej mozliwości to mozsz spróbowac jajka podłożyć, ale wylegowość będzie napewno mniejsza.
CDRolnik - 2007-10-05, 17:57

kacpisułtan, A ty hodujesz przepiórki??
kacpisułtan - 2007-10-05, 18:53

Kiedys je hodowałem ;)
Rocki - 2007-10-05, 19:18

Sebrydki są idealną rasą pod którą można podłożyć jaja przepiórek japońskich, ponieważ są niewielkich rozmiarów i przy okazji za pomocą kury możemy dochować sie więcej młodych niż pod przepiórką która obejmie mniej jaj...
Są nikłe szanse, żeby przepiórka sama wysiedziała jajka ponieważ obecnie większość przepiórek japońskich ma bardzo słaby instynkt macierzyński i samica która sama wodzi młode jest naprawdę rzadko spotykana...

CDRolnik - 2007-10-05, 19:22

Jakie rasy hodowaleś?? Czy rasa japońska jest odpowiednia dla początkującego hodowcy??
kacpisułtan - 2007-10-05, 19:32

Ja właśnie hodowałem przepiórki japońskie i dochowałem się potomstwa, więc niejet to regułą ;)
miccoo - 2008-03-12, 22:34

Kolego cdrolnik, jak mi wiadomo przepiórka japońska jest wyselekcjonowana wyłącznie do produkcji jaj metodą przemysłową. Nie po to dążono u niej, do zwiększenia wydajności w znoszeniu jaj, kosztem instynktu wysiadywania. Taki instynkt powoduje u ptaków zatrzymanie nieśności po zniesieniu od kilku do kilkunastu jaj, w celu ich wysiadywania. Przepiórka japońska jest praktycznie tego pozbawiona. Zdarzają się przypadki wysiadywania tych jaj, ale bardzo sporadyczne. Ty jako początkujący hodowca, nie powinieneś na to liczyć. Dobrym sposobem jest podłożenie tych jaj pod jakąś kwoczącą kurę. Ona to Ci załatwi. Ja zajmuję się już b.długo hodowlą na skalę przemysłową, a zaczynałem kiedyś tak jak ty. Na mojej stronie (www.ecofarming.eu), znajdziesz praktycznie wszystko na jej temat. Pamiętaj jeszcze na początku hodowli staraj się nabyć materiał hodowlany dobrej jakości, nie byle jaki........

Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

alan1980 - 2008-03-13, 10:28

Witam!
od wczoraj jestem właścicielem 15 przepiórek japońskich. 12 kurek i 3 koguty. Mam pytanko na co w szczególności na początku uważać dopuki nie poznam ich codziennych zwyczajów i wymagań ???

storczyk - 2008-04-30, 14:21

Jakie wymiary powinno mieć pomieszczenie dla 3-4 przepiórek japońskich? Właśnie dostałam ptaszki i myślę o organizacji klatki dla nich. Czy da się (w miarę tanio) kupić gotową wolierę?
kamil13 - 2008-05-22, 16:12

ja mam dla moich 2 przepiórek klatke o wymiarach 1m2
vampir6 - 2008-07-03, 05:58

chcialem sie zapytac albo inaczej dowiedziec czy jeszcze w polsce wystepuja na w dzikiej formie przepirki?? Wczoraj spacerowalem po swojej dzialce (fakt zarosla trawa i trzcina i jest bardzo zarosnienta mialem nadziejez ze bazanyy dzikie sobie gniazdo zaloza) wylecial jak sie nie myle ladny samiec przepiorki byl caly szary i nie wiem czy nie za duzy jak na samca przepiorki bo byl wielkosci od palcow reki do lokcia oraz 5 samic wielkosci od palcow do przeglubu reki mnoze troche wieksze z fajnymi sterczacymi na czubku glowy piorami. Ichcialem sie zapytac czy rzeczywiscie to sa przepiroki bo napewno nie bazantu i kuropatwy
michal_93 - 2008-07-07, 23:56

po pierwsze to na pewno przepiorki nie maja czubka,po drugie nie są takich ogromnych wielkosci,po trzecie nie są szare,moze to byl inny kurak jakich pelno w polskim klimacie ale na pewno nie przepiorki :!: :diabel::
Włodek - 2008-07-21, 16:03

Witam
czy może ktoś mi pomoże
w jaki sposób można odróżnić kurke od kogutka u przepiórek ?

nyszka - 2008-07-21, 18:42

Włodek, może podasz jeszcze o jakie przepiórki ci chodzi?...chińskie, japońskie, a może przepióry?...ale u tych drugich raczej nie powinno byc problemu z rozróżnieniem płci :P
cheeta - 2008-08-10, 20:12
Temat postu: braki w upierzeniu...
Moja 1 przepiórka ma gołą pupę -niema na niej piór czy coś się z nią dzieje??????
nyszka - 2008-08-10, 22:47

cheeta, chciałabym to zobaczyć :P
Przypuszczam, ze jest po prostu wyskubana na grzbiecie, aż do kupra. Jeżeli do tygodnia nie zacznie obrastać w piórka to możesz zacząć się martwic ;)

cheeta - 2008-08-10, 22:51

a czym to mogło zostac spowodowane
nyszka - 2008-08-11, 00:28

Młode ptaki lubią się wyskubywać, szczególnie jak jest ich dużo na niewielkiej powierzchni. Może ktoś wytłumaczy Ci to bardziej fachowo, dlaczego ptaki się wyskubują i czym jest to spowodowane.
cheeta - 2008-08-11, 11:26

ale one nieskubią się bo wczoraj prze cały dzień siedziałem przy nich i żyć bez siebie nioemogą nawołują sie jak...a może to być od piasku????
cheeta - 2008-08-11, 14:08

juz zaczynaja rosnac naszczęscie!!!!!!!!! :d
Secza - 2008-11-20, 21:33

a czy przepiórkom japońskim podaje się paszę taką jak dla kur niosek na nieśność(przepiórek) :?:
cheeta - 2008-11-21, 15:01

Mójej znajomej tato podaje i codziennie znoszą 2 jajka...Ale niewiem czy to dobrze..
Secza - 2008-11-21, 17:24

8) co!? Aż TAKA WYSOKA MOżE BYć NIEśNOść PRZEPIóRKI JAPOńSKIEJ? nigdy bym nie przypuszczał
mateusz20 - 2008-11-21, 18:05

Jeśli byś nie przypuszczał to przeczytaj cały ten temat. Metabolizm przepiórki jest tak szybkie że żaczą anormalną jest skalanie 2 jajek dziennie
Secza - 2008-11-21, 19:25

No muszę sie poważnie zastanowić nad tym czy nie rozpocząć przygody z przepiórkami muszę przyznać że juz wcześniej mi się podobały
Hodowca drobiu - 2008-12-14, 15:02

Ja hodowlę przepiórek zaczynam po świętach.I czytałem,że na 1mkw max. przypada 40 przepiórek,dakota2000 napewno nie 100.
karolekk123 - 2009-05-03, 09:36
Temat postu: Czy przepiórki umieją latać
Witam wszystkich. Chciałbym zapytać czy przepiórki umieją latać ?
Jak rozróżnić przepiórkę Japońską od przepiórki Faraon?

Sarinka - 2009-06-14, 19:52

Mam problem z moimi przepiórkami. Samiec dziobie samicę. Samica ma wydzobane pióra na głowie oraz ranę z której leci krew. Bardzo się o nie boję. Proszę o pomoc i z góry dziękuję:)
Bruno - 2009-06-14, 20:23

Masz tylko dwie przepiórki?
Otóż samiczka musi mieć więcej miejsca do schowania. Zrób jej jakieś schowki, krzaczki, domki, tak żeby mogła się przed samcem schować.

Samce przepiórek na wiosnę robią się wyjątkowo agresywne nie tylko dla siebie ale też dla samic. Mój znajomy przełożył pokaleczoną samiczkę do oddzielnej skrzynki, przy bliższych oględzinach okazało się że ma nie ranę a gołą czaszkę! Miała iść pod nóż aż tu zniosła jajko i do dziś chodzi, dziobie i znosi jajka.

Sarinka - 2009-06-14, 20:51

Dziękuję za pomoc. Odizolowałam je. Ich klatka ma wymiary 1mX0.5m wys. 0.5m i nie mam pomysłu na urządenie jakl byś mógł mi podrzucić jakiś pomysł. Jakie mam dawać im witaminy? Nieznoszą mi jajek to problem światła czy co?

Będę budować wolierę zewnętrzną o wymiarach 1mX1m. Taka im wystarczy?
Karmię je karmą dla kanarków, dostają dżdżownice, potartą marchew,sałatę oraz świeżą trawę. To im wystarczy?

mirek_60 - 2009-06-14, 21:11

Sarinka, Spróbuj podać im normalną paszę dla kur niosek /ja podaję sypką nie granulat/.Co do znoszenia jajek czy napewno jest to parka a może to dwa kogutki? Jedna samiczka to trochę za mało na samca.U mnie jest 1+3 i wydaje mi się ,że czasami jest to za mało.Do zagojenia rany nie łącz ich ze sobą.Pozdrawiam.
Sarinka - 2009-06-14, 21:15

Wydaje mi się że mam samca i samicę.Samica jest większa i mam ciemno brązową barwę a samiec jest mniejszy i ma beżową barnę. Jak odróżnicz czy to samiec czy samica?
mirek_60 - 2009-06-14, 21:18

Sarinka, Jeżeli wstawisz zdjęcia ptaków zrobione tak żeby było widać ich z przodu to napewno ktoś z forumowiczów rozpozna płeć ptaków.
Sarinka - 2009-06-14, 21:22

Postaram się jutro wstawić. Zrobię też klatkę w której ją trzumam
gege - 2009-06-14, 22:31

Dokup jeszcze ze 3 samiczki,jeżeli jeden to samiec.
aduś889 - 2009-06-17, 13:52

witam i proszę o pomoc

na forum trafiłam przypadkiem - google ;)

otóż moj mąż jest zafascynowany wszelkiego rodzaju zwierzakami, od 2 dni mamy przepiórki... pozniej maja byc pawie i bażanty.. ale nie o tym teraz.. ;)

wiem juz co przepiorki jedzą, kupilismy paszę, mamy pszenice i kukurydze.. salate, mniszek lekarski itd

ale nie wiem jak mozna je odroznic? tzn kogutka i kurkę. mamy rozne rodzaje przepiórek, nie zalezy nam na niemieszaniu gatunku...
z tym ze wydaje mi się ze pan ktory nam je sprzedal (hodowal je w chowie klatkowym) oszukal nas.. ptaki niby były z klatki z ktorej były jajka.. jednak dzis 3 dzien i zero jaj... ptaki mają wyskubane piorka - niewiele.. i nawet ten co niby jest samcem ma wyskubane pare.. wiec po tym jak mi doradzano ich nie odroznie...

czy jak wstawie zdjecia ktos bedzie w stanie mi powiedziec o ich płci? ;)

gege - 2009-06-17, 15:37

Po pierwsze chyba nic nie czytałaś na temat przepiórek,ale mogę się mylić.Po drugie podaj kilka fotek przepiórek bo z tego co piszesz to macie różne rodzaje przepiórek,ale nie napisałaś jakie,a może Ci chodziło o różne rodzaje mutacji przepiórek?Jak je zakupiliście to nie będą się od razu niosły muszą się zapoznać z otoczeniem.Pszenica i kukurydza powinna być ześrutowana.jajka mogły potłuc nawet lub zjeść,a nawet tego nie widziałaś.Weź przepiórki do ręki i odwróć ich i zobaczysz w kloace czy jest piana czy jej nie ma jeżeli jest to,to jest kogutek,a jeżeli nie to kurka.Innym sposobem można poznać tym,że kurka nosi jajka,a kogutek pieje i skacze po kurce :D :D A jeszcze innym to to,że kogutki mają na piersi bardziej ciemniejszą barwę,a kurki nie(nie dotyczy tego przepiórek białych).Możliwe,że ktoś rozpozna płeć po ptaku,ale proszę dać zdjęcie przodu :)
Sarinka - 2009-06-18, 21:19

Chciałabym kupiś dwie samiczki japońskie zaczynające znosić jajeczka. U kogo można kupić? Czekam na odpowiedz:) Pozdrawiam
Sarinka - 2009-06-21, 16:50

Mam pytanie czy mogę dawać im pokruszoną skorupkę od kurzego jajka?
Czytałam, że podaje się też ser zółty oraz gotowane jajko.
Czy to im nie zaszkodzi?
Nie wiem gdzie mogę dostać paszę dla kur niosek?
Daje im proso pomieszane z karmą dla kanarków oraz kaszą kukskus, marchew, świeża trwę, dżdżownicę.
Czy lepiej ocynkowaną siatkę czy taką plastikową do woliery?

Sarinka - 2009-06-22, 20:43

Mam jeszcze jedno pytanie, czy przepiórką można podawać owoce i warzywa np.jabłko, śliwki,gruszki,pomidory i ogórki0
Liczę na szybką odpowiedz:)
Pozdrawiam wszystkich hodowców tych wspaniałych ptaszków!

AndrzejS - 2009-06-23, 11:18

Sarinka nawet powinnaś podawać ;)
Sarinka - 2009-06-25, 18:38

Dziękuję za odpowiedź:)
Pozdrawiam:)

Sarinka - 2009-06-25, 18:41

To klatka w której je trzymam.
Sarinka - 2009-07-01, 12:17

AndrzejS
A w jakiej postaci im to podawać?
Lepiej w całości czy potarte?
Liczę na szybką odpowiedź:)
Pozdrawiam wszystkich hodowców!

dadzio - 2009-07-02, 07:30

Sarinka, owoce i ważywa podawaj w całości. Nie będą miały problemu żeby sobie wyskubać to co będą chciały.
Sarinka - 2009-07-02, 12:16

Dziękuje za szybką odpowiedź:)
Słyszeliście coś o kamieniu Nat Min?
Wiecie gdzie to można kupić?
4-5 lipca w Minikowie odbędą się targi AGRO-TECH. Na tej wystawie są zwierzęta hodowlane, futerkowe, drób, jak i ciągniki, drzewka, kwiaty.
Pozdrawiam:)

Sarinka - 2009-07-22, 12:42

Nie umiem rozpoznawać płci.
Możecie mi pomóc?
Załączam zdjęcia moich przepiórek.

Sarinka - 2009-07-22, 12:50

Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję!

Bruno - 2009-07-22, 21:45

Tak mi powiedzieli i się sprawdza:
- samiec ma dużo intensywniejszy kolor na piersi. Nie na samej szyi ale właśnie pod nią na piersi.
- samiec jak oglądam go od tyłu :) i lekko przycisnę wypuszcza pianę :)

Odłowiłem ze swego stadka 9 samców bezbłędnie.

Sarinka - 2009-07-23, 08:17

Dzięki za pomoc:)
Pozdrawiam!

Sarinka - 2009-07-28, 21:39

Pomocy
Co dawać im na robaki?

Dorota71 - 2009-08-03, 19:11
Temat postu: maluchy
Chciałabym pochwalić się malutkimi przepiórkami.
Żyją sobie w wolierze ogrodowej razem z papugami. Osiem samiczek i kogucik.
Miesiąc temu wykluły się maluchy. Tylko jedna kurka usiadła, ale to zawsze coś!

Michał Prokopowicz - 2009-08-07, 15:45

A manie może jakiś sposób zeby zachęcić przepiórke do siedzenia na jajkach :?: :?: :?:
ali70 - 2009-08-10, 15:49

Dorota71, jak duża jest ta woliera w której trzymasz przepiórki z papugami?
Dorota71 - 2009-09-06, 12:51

tu jest zdjęcie.
Woliera ma wymiary 1,5/4
Ha nie dam zdjęć, przekroczony limit - przepraszam

mkzor56 - 2009-09-06, 16:17

Sarinka, najlepiej dawać przepiórką dżownice ;)
Sarinka - 2009-09-09, 20:30

Dzięki:)
Pozdrawiam wszystkich hodowców:)

polikarp89 - 2009-09-10, 20:15

Ja mam pytanie czy można krzyżować przepiórki japońskie z chińskimi? I jesli tak to co mi wyjdzie, czy samica chińska możę być trzymana z faraonkami ?? A jeśli tak to czy bedzię siedzieć na jajach zniesionych i podłożonych od Faraonek
Rybol - 2009-09-10, 20:57

Przepiórki chińskie nie krzyżują się z japońskimi :) więc nic z tego nie wyjdzie! można je trzymać z faraonami ale na 100% nie będzie siedziała na ich jajkach
Sarinka - 2009-09-29, 18:02

Nie wiem co mam zrobić. Nie wiem jak zapewnić moim podopiecznym światło, ponieważ nie mam prądu w szopce gdzie je trzymam. Macie jakieś pomysły co zrobić. Pomocy!
gege - 2009-09-30, 06:31

Może jakieś mocne neony,halogeny?A najlepiej jakbyś jeszcze dociągneła tam światło,lub zrobić ze dwa okienka.
Bruno - 2009-09-30, 08:52

Mam światło w kurniku. Jednak poprzedniej zimy nie miałem kontaktu i przez całą zimę w śniegu leżał 30m przedłużacz (taki pomarańczowy) żeby w kurniku włączać dogrzewanie wody. Po partyzancku ale skutecznie. Wiosną pierwsze zmiany w kurniku to właśnie instalacja elektryczna :)
Sarinka - 2009-09-30, 16:27

Dzięki za pomysły:)
Pozdrawiam wszystkich hodowców:)
A najlepiej jakż żarówkę do lampki?

kamillo1395 - 2010-02-15, 18:40

witam
ile powinno przypadać samiczek na samczyka przepiorek??
czym rozni sie przepiorka japonska od faraonek???

gege - 2010-02-15, 19:59

Ile chcesz,czym więcej kurek przypada na kurkę tym mniej zapłodnionych jaj.4-5 samiczek wystarczy.
Faraon jest to przepiórka typowo mięsna,zaś ta druga japońska typowo nieśna.

kamillo1395 - 2010-02-19, 19:47

Jaki jest procent żeby samiczka sama usiadła???
Czy jak bym im zrobi taką kryjówkę z gałązek, i w środku gniazdko to by usiadła??
Jakie trzeba zapewnić im warunki żeby samiczka usiadła???

hoopek1234 - 2010-02-23, 21:44

witam no wlasnie ja mam pytanie na temat kiedy usiadla by przepiorka i kiedy zacznie sie niesc ?? to moj poczatek w chodowli przepiorek i prosze o kilka wskazowek :>dzieki z gory i pozdrawiam :d
polikarp89 - 2010-02-23, 22:08

To ja rozwieje Wasze wątpliwości przepiórki japońskie zatraciły instynkt do wysiadywania jajek, mimo iż ptaki te wysiedzi kwoka dalej jest niewielka szansa że taka sztuka usiądzie, jest raczej niemożliwe lecz i tutaj zdażają sie wyjątki od reguły, ale jest to bardzo sporadyczne zjawisko u tego gatunku
kamillo1395 - 2010-02-28, 13:29

czy mogł bymm trzymac razem przepiorki japonskie z faraonkami??
czy beda sie deptac wzajemnie????
co by wyszlo np. kogut japonski a kurka faraonka???

gege - 2010-02-28, 18:29

kamillo1395,no to mogą być jedne grubsze przepiórki drugie chudsze i nie zawsze możesz mieć od takich mieszańców jajko np.jeśli od nioski będziesz miał na dzien jedno to od drugiej co dwa dni,a tutaj może niektóre nieść co dzień,a niektóre co dwa dni.Jak chcesz żeby zasiadła na jajkach to najlepiej dac pod kurę jajka i niech ich wychowuje jak się wylęgną,a później dać do jakieś dużej klatki/wolierki dać piach z ziemią korę,kamienie i porobić kryjówki oraz gałązki sosny.
kamillo1395 - 2010-02-28, 18:53

dzieki gege :D
a czy mogł bym wlozyc do inkubatora jajka przepiórek i kur do inkubacji????

Bruno - 2010-02-28, 19:20

Tak. Możesz inkubować jednocześnie różne gatunki. Pamiętaj że przepiórki inkubują się krócej więc trzeba je później włożyć do inkubatora żeby wylęg był w jednym czasie.
kamillo1395 - 2010-02-28, 19:29

a czy wilgotnosc i temperatura ta sama???
Bruno - 2010-02-28, 19:34

Przepiórki to najżywotniejsze ptaszki jakie znam. Więc wyklują się na pewno. Wilgotność i temperatura taka sama.
indyk963 - 2010-04-25, 08:41

Mam pytanie czy jaja przepiórek japońskich mogę podłożyć pod kwokę liliputkę ? ile max. mogę pod nią podłożyć jaj ?
ile jaj przepiórek można podłożyć pod gołębia ?
czy kwoka liliputka może wychowywać młode przepiórki japońskie ?
pod jaki drób lepiej podłożyć jajka przepiórek pod gołębia czy pod liliputkę ?

gege - 2010-04-25, 09:25

Wkładasz ile ogrzeje.
Będzie wodziła młode przepiórki liliputka.
Nie najlepiej podkładać pod gołębia gdyż po wykluciu gołębie zabijają młode przepiórki chyba,że będziesz pilnował?

indyk963 - 2010-05-27, 19:00

sam przygotowuje karmę dla przepiórek i robię ją tak wiadro pszenicy , pół wiaderka karmy dla niosek ,10 garści owsa , 10 pszenżyta , 8 garście żyta , wiadro śruty kukurydzianej , pół wiadra śruty pszennej , wiadro śruty jęczmiennej , 10 garści soi , - wszystkie te nasiona dokładnie mieszam .
mam pytania :
1. Czy dobrze przygotowuję karmę ( chcę żeby przepiórki się dobrze niosły )
2. czy do karmy mogę dodać rzepak i kredę pastewną ? jeśli tak to w jakiej ilości ?
3. jakie można jeszcze nasiona dawać przepiórką i w jakiej ilości ?

Czekam na szybkie odpowiedzi oraz POZDRAWIAM . ;)

KIBIC.KSC - 2010-06-03, 18:42

czesc jestem tu Nowy. mam pytanko gdzie moge kupic piskleta z gatunku przepiorek ale broilery do hodowania na miesą? prosze o odp na pw:)
polikarp89 - 2010-06-06, 19:41

indyk963, Ja po swoich przepiórkach widzę, że zboża jedzą niechętnie a na owies nawet nie chca spojrzeć, nawet śrutowanego się nie tkną i potrafią zostawić. ale co ptak to inny zwyczaj i upodobania :diabel::
indyk963 - 2010-06-07, 09:14

polikarp89, a więc co jedzą twoje przepiórki ?
polikarp89 - 2010-06-08, 21:05

Teraz są na paszy dla niosek plus zielonka do woli, plus od czasu do czasu jajko gotowane. Całą zimę karmiłem je twarożkiem z śrutą (pszenna plus owsiana) i ta 2 zostawała w pojemniku nietknięta. Może tylko moje nie lubią owsa ? :/
indyk963 - 2010-06-09, 08:11

moje tam nie wybrzydzają jedzą wszystko to co im dam . ;)
lodek12 - 2010-06-13, 08:14

ja swoim daje zmielona pszenice i do tego proso i jedzą asz się karmnik trzęsie
Dorota71 - 2010-06-14, 21:07

Właśnie czytam o karmieniu przepiórek. Moje jedzą żyto, ześrutowaną kukurydzę i wszystko to co z góry spadnie od papug.
Pięknie się niosą. Ale spróbuję od jutra dać im jeszcze paszy dla niosek.
W tym roku na razie jeszcze żadna przepiórka mi nie usiadła. To chyba wina tegorocznej pogody.

reymysterio94 - 2010-07-23, 19:55

ja mam przepiorki i nie wiem co się z nimi dzieje są ciągle ospałe
AL - 2010-07-23, 19:59

reymysterio94, Czy przy takiej pogodzie spodziewałeś sie czegoś innego, wszystkie kuraki siedzĄ spokojnie, moje prawie wcale nie wychodza z cienia.
kajojka - 2010-12-28, 19:02

cześć jestem tu nowa.. Mam pytanie jak i gdzie dokładnie można zarejestrować hodowlę przepiórek? Gdzie można sprzedać kogutki? Czy jest w Polsce ubojnia przepiórek?
AL - 2010-12-28, 19:08

kajojka, Zarejestrować ? tam gdzie kazdą hodowlę,
Hodowla - mam rozumieć, że będzie to kilka tyś. ptakow ?, Że wiesz gdzie sprzedasz jaja i tuszki, gdzie kupować paszę, gdzie kupić ptaki zarodowe i oczywiście masz opdpowienie pmieszczenia do hodowli.

reymysterio94 - 2011-02-28, 20:43

Czyli żeby przepiórki usiadły na jajkach i w ogóle znosiły muszą mieć dużo światła jaki ma to być czas oświetlenia
Dorota71 - 2011-03-02, 14:53

Moje maluchy buszujące w sianku. :D
jater - 2011-03-09, 20:40

Witam przepiórki japońskie żeby niosły jajka muszą mieć temperaturę mninimum15st. Dobrze by dostawały paszę do kur niosek .Tak czy owak jeżeli są w nieogrzewanym pomieszczeniu zaczną nieść dopiero koniec kwietnia a może póżniej .Same nie usiądą bowiem zatraciły ten instynkt .najlepiej jajka włóż do inkubatora lub pod małą kurkę .Pozdrawiam. :)
marmar - 2011-03-09, 21:31

Ja nie do końca sie z tym zgodzę.Mam teraz 15 przepiórek w tym dwa samce trzymam je w pomieszczeniu nieogrzewanym gdzie temperatura przy najwiekszych mrozach spadała do 2 stopni w plusie i codziennie mam 10 do 12 jajek.Przepiórki hoduje już od około 2 lat i zauważyłam że bardzo dużo robi pasza jaką jedzą.Z wysiadywaniem jajek przez przepiórkę są naprawde duże problemy ponieważ jak napisał mój poprzednik zatraciły one instynkt macierzyński aczkolwiek było już paru szczęśliwców na tym forum którym przepiórki siadły na jajkach i szczęśliwie odchowały młode.Więc jeśli stworzysz im naprawde dobre warunki to kto wie może sie uda?
Dorota71 - 2011-03-10, 09:29

U mnie co roku kilka przepiórek siada na jajkach, więc nie mam tego problemu. Za to moje przepiórki są w wolierze ogrodowej i niestety teraz na jajeczka nie mogę liczyć.
kopi - 2011-03-10, 14:37

Jeżeli byłaby możliwość dowiezienia (tak przy okazji) do Wrocławia, to chętnie bym kupił 1kugucika i 2kurki ale takie ze szczęśliwym dzieciństwie. Byłaby szansa, że któraś usiądzie do lęgu.
Dorota71 - 2011-03-10, 14:47

Na pewno większa szansa niż po takich z inkubatora.
kopi - 2011-03-10, 15:01

No to nie masz znajomych, którzy wybierają się do Wrocławia?
Dorota71 - 2011-03-10, 15:06

Niech najpierw zaczną nieść jajka, a potem o sprzedaży mlodych, czy jajek będę myślala. ;)
Cortez LP - 2011-03-10, 18:16

Dorota71, ustawiam się w kolejkę po jajeczka :)
jater - 2011-03-11, 18:08

OJ ,to bardzo się cieszę że takie warunki mają .Ja też osobiście lubię jak młode klują się i do rastają pod okiem mamy . życzę powodzenia JATER.
indyk963 - 2011-03-19, 10:53

Dorota71,
Bardzo podobają mi się twoje przepiórki .
Ja może dzisiaj a może jutro pojadę do wujka który hoduje około 200 kur i jechał pod Kraków żeby nabyć przepiórek (nie wiem w jakich ilościach i czy kupił samce ale mam nadzieję ze kupił też samce to bym kupił od niego 1 bo mi mój zdechł i zostały 2 panienki .) .W tamtym roku podłożyłem aż 10 jajeczek przepiórczych pod pawiki (i stał się cud---->usiadła) ale doniosła 2 jajka (nawet nie wiem kiedy) i gołąbki się wylęgły 3 dni przed przepiórkami i prawiczka wyrzuciła przepiórcze jaja . W tym roku też tak zrobię tylko ze będę kontrolował czy nie doniesie jajka . Jak na złość wtedy wszystkie 10 jajek było zalężonych.

indyk963 - 2011-04-08, 17:39

Powiększam hodowlę przepiórek i jutro biorę się za robotę dużej klatki 2 piętrowej cała klatka będzie miała 200 cm długości ,100 cm wysokości i 50 cm szerokości . Cała ta duża klatka będzie połączona przejściem z tą drugą klatką o wymiarach 2 razy mniejszych . Stopniowo będę powiększał swoje stadko. I mam pytanie Czy można trzymać jakieś ptaszki z przepiórkami japońskimi typu zeberki,mewki itp. . Czy karma dla przepiórek nie zaszkodzi tym ptaszkom (będą miały swoją karmę ale i tak będą chyba smakować karmę przepiórek) ?
czy taka wielkość klatki nadaje się dla kilkunastu przepiórek + parka np.zeberek ? przepiórki będą się z nimi dogadywać ? I ostatnie pytanie czy np. zeberki takie ze sklepu które od urodzenia były hodowane w domu mogą iść na dwór do przepiórek ????

indyk963 - 2011-04-22, 11:32

Dzisiaj pod gołębiami miały mi się kluć 2 przepiórki i jedna wykluła się bezproblemowo a druga zrobiła już malutką dziurkę ale wyleciało troszkę krwi , jak na złość gołębie odrzuciły to jajko które się kluło i było lodowate ale gdy dostawiłem jajo do ucha to pukało ale 3 razy słabiej niż wcześniej . Natychmiast podłożyłem to jajko po inną parkę . Jest szansa że ta przepiórka się jeszcze wykluje ?
indyk963 - 2011-04-24, 17:28

Szkoda że po raz kolejny nie dostałem odpowiedzi . No ale cóż .

Tamtą przepiórkę uratowałem wyjmując ją z jajka . Jest cała i zdrowa .Wyległy mi się tylko 2 przepiórcie :/ jedna mandżurska a druga standardowa .

A zapomniałem napisać ze tamtą klatkę zrobiłem 4 piętrowa na około 120-140 przepiórek ale na razie biegają w niej 3 przepiórki . Dodam że ta 4-piętrowa klatka ma drabinki i cztery piętra są ze sobą połączone .
Jak dobrze pójdzie w legach u pewnego użytkownika tego forum to kupię sobie 11 przepiórek japońskich do nowej klatki i 4 faraony do starej klateczki(chociaż tylko miesiąc była używana) .
Na razie mam 5 przepiórek a gdy dokupię to będzie 20 i dalej będę nabywał po trochu przepiórki .
A moje przepiórki po przeprowadzce nie niosły 10 dni jajek a dzisiaj w końcu ruszyły (1 zebrałem a drugie się niesie).
Ach rozpisałem się .... :diabel::

karol12 - 2011-04-24, 17:35

a czy mógłbyś wstawic foty klatki i przepiórek?
AL - 2011-04-24, 17:41

indyk963, Czy przepiórki wchodzą po drabinkach na wyższe piętra?
indyk963 - 2011-04-24, 17:52

Oj z tym był dopiero problem :
Najpierw miały deseczkę ze schodkami ale przepiórki się ześlizgiwały i nie mogły wchodzić na górę .
Później zlikwidowałem drabinkę i do deseczki przybiłem stary pocięty na wymiary deseczki dywan i także nie mogły sobie poradzić z wejściem do góry .
I powiedziałem do trzech razy sztuka jak nie będą umiały wchodzić po innym rodzaju wejścia to załatam dziury i będą 4 klatki .Ale olśnienie ----> do deseczki przybiłem taką siatkę http://www.google.pl/imgr...1t:429,r:4,s:0i wciągu sekundy wchodzą na inne pięterko . Teraz nie maja już problemu z wchodzeniem na górę bo ze schodzeniem nie miały nigdy problemu :D

wojtii - 2011-04-24, 22:56

Przepraszam czy jest tu ktoś kto trzyma przepiórki japońskie w pokoju.
Nieidealny :D - 2011-04-25, 20:33

Nie. Po co w pokoju trzymać takie ptaki?
Dorota71 - 2011-04-30, 14:27

Moje maluchy dostały świeżego piasku i szaleją. Mam też coraz więcej jajeczek. W końcu wiosna !!!!!!
Marius - 2011-04-30, 17:11

Dorota71, super mają wolierkę te przepiórki ! :d A u mnie się nie chcą nieść, jak je kupiłem zniosły kilka jajek a teraz pustka :/ :x
indyk963 - 2011-05-01, 10:50

A ja nie narzekam bo niosą się przez cały rok jak szalone . Robią sobie nieraz tylko krótkie przerwy .
Marius - 2011-05-01, 11:15

indyk963, co podajesz im jeść? Moje dostają paszę dla kur niosek, paszę dla kurcząt, mąkę kukurydzianą, prosa, raz na jakiś czas karmy dla egzotyki i trochę pszenicy. Mają też piasek, trawę i są w mini kurniczku z wybiegiem co ma ponad 2m. Ale niestety się nie niosą :/
Hiszpan1806 - 2011-05-01, 16:19
Temat postu: 123
Przepiórki faraon to typ mięsny, a japońskie to typ nieśny, a mandżurskie, białe i takie w łaty to jaki? i czy można je mieszać z, którąś z tych dwóch ras, żeby wychodziły rasowe ptaki a nie mieszańce?
Jaką najniższą temperaturę wytrzymają przepiórki w wolierze zewnętrznej w zimę?

Dorota71 - 2011-05-01, 19:55

Moje przepiórki są całą zimę w wolierze na ogrodzie. Super zimują, tyle, że nie niosą. Nieść zaczynają dopiero jak temperatura przekracza 16 stopni.
Hiszpan1806 - 2011-05-01, 20:05
Temat postu: 123
A jak to jest z tymi rasami?
Chodzi mi o to czy u japońskich lub faraonek występują mutacje barwne czy to są już inne kolory?

Hiszpan1806 - 2011-05-03, 06:11

Czekam na odpowiedź czy u ras przepiórek występują mutacje barwne czy są to oddzielne rasy?
Dorota71 - 2011-05-03, 09:36

To wszystko jest nadal przepiórka japońska tylko w odmianach barwnych. :D
karol12 - 2011-05-04, 19:34

Witam moje przepiórki gupieja dzis zobaczyłem że każda z nich ma łysy łebek.
Maja 10 tyg jajek nie niesą są to 3 kurki i 1 kogut
co im może być prosze o szybkom odp.

Marius - 2011-05-04, 19:39

karol12, czy kurki tylko tak mają, czy również kogut też? Może to być sprawa kogutka, jak je czubi/depcze to im wyrywa piórka z głowy.
karol12 - 2011-05-04, 20:08

tak kogut też tak ma. 25 znaków .................................
karol12 - 2011-05-05, 17:44

dziś widziałem kogut tak ma go lata do gury i wali łbem w sufit klatki.A kurki mają od koguta bo je depcze(tłoczy)
Hiszpan1806 - 2011-05-05, 18:39
Temat postu: 123
Podetnij kogutowi lotki, to nie będzie aż tak wysoko latał.
adas1a - 2011-05-08, 09:59

Witam. Kupiłem ostatnio trzy przepiórki. Sprzedawca ze sklepu zoologicznego sprowadził je. Miały być dwie kurki + kogut. Dzisiaj po przeczytaniu tego tematu i sprawdzeniu okazało się że mam dwa koguty + kurka. Z czego jeden kogucik jest w opłakanym stanie. Już nigdy w tym sklepie nic nie kupie. Moje pytanie do Was to jakie to są przepiórki żeby dokupić kurek. Drógie to czy w wolierze na pół zadaszonej mogą one przebywać? Zadaszona część ma wybetonowaną posadzke a odkryta nie. Woliera ma powierzchnie 10 m2.
Nieidealny :D - 2011-05-08, 10:04

To są przepiórki Japońskie. Mogą być na takiej wolierze tylko za dużo te 10m2. Wystarczy dla tylu przepiórek tylko 1m2. 8-)
karol12 - 2011-05-08, 10:06

adas1a, a które to kogutki
adas1a - 2011-05-08, 10:13

Kogutki to te dwa jasne. Ta ciemna to kurka według piany w kuprze:). A co do woliery to akurat taką dysponuje, są w niej jescze para bażantów oraz cókrówki. Skoro to napewno przepiórki japońskie to musze dokupić kilka kurek. A czy te dwa koguty mogą być razem? Czy lepiej tego gorszego odłączyć od stadka? Ma on oczy zaropiałe i jak by mu coś wyrwało kilka lotek a co za tym idze reszte lotek ma sklejonych zaschniętą krwiom. Ja nawet nie ośmielił bym się takiego ptaka sprzedawać ale ten sprzedawca miał to gdzieś.
karol12 - 2011-05-08, 10:15

ale piane na kuprze maja koguty A NIE KURKI.
adas1a - 2011-05-08, 10:21

Tak wiem. Może to troche źle napisałem. Dwie przepiórki po naduszeniu wydzielają taką gestą białą piane. Jednen (ten zdrowy) obficie a drugi troszke skromniej.
Nieidealny :D - 2011-05-08, 10:25

Za ile je kupiłeś? Lepiej odsuń tego słabszego koguta od stada.
adas1a - 2011-05-08, 10:33

Kupiłem je po 20 zł za sztuke. Tzn ja je tylko zamówiłem a odbierała je żona, a sprzedawca jej je wepchnoł bo ja napewno bym tego chorego nie brał.Chyba będzie najmądrzej odsunąć go od stada.
karol12 - 2011-05-08, 10:45

według mnie kupiłeś je za drogo ale sklep zologiczny też musi zarobić
dorosłe kurki są po 10 zl a koguty po 6 zł

pawlo - 2011-05-08, 10:45

adas1a, no to przepłaciłeś samice są po 8-10zł a samce po około 5zł. Woliera może być taka jaką masz. Najlepiej odzieli tego chorego bo może zarazić wszystkie ptaki.
adas1a - 2011-05-08, 10:48

Napewno go ogdziele. A co do sklepu to gość stracił klijenta choć nie wiem czy go to obchodzi. A może ma ktoś kurki na sprzedaż?
karol12 - 2011-05-08, 10:49

A czy te przepiórki co kupiłeś to już niosą?
adas1a - 2011-05-08, 10:54

W pierwszy dzień po wpuszczeniu ich do woliery( to był piątek) pod wieczór znalazłem jajo i od tej pory nic.
mirek_60 - 2011-05-09, 01:17

adas1a, Poczekaj aż się zaaklimatyzują.Szkoda,że sam nie odbierałeś ptaków bo rzeczywiście to nie fer ze strony sprzedawcy.Jeśli możesz to postaraj się o więcej kurek i oddziel tego jednego samczyka.Czy sprzedawca powiedział Ci czym je karmić?Bo jeśli nie a Ty dajesz to co masz to pewnie trochę na jajka poczekasz.Polecam paszę dla niosek.Napewno nie zaszkodzi a jajka się pokażą.
adas1a - 2011-05-09, 17:56

Dziękuje wszystkim za pomoc. Pasze napewno kupie. Narazie jedzą to czym karmie bażanty czyli mieszanką dla gołębi. Przepiórki ładnie wyjadają mniejsze ziarka. No i oczywiście świeża zielonka.
adas1a - 2011-05-10, 21:28

Witam. Mam jeszcze jedno pytanie apropo paszy. Czy jak wsypie pasze do karmika to czy cukrówki wraz z bażantami też nie będą jej jadły? Jeśli tak (w co nie wątpie), to czy im to nie zaszkodzi? Pozdrawiam
mirek_60 - 2011-05-10, 23:26

adas1a, Nie martw sie o to.To nie jest trucizna a ptaki same wybierają to co im pasuje i smakuje.
karol12 - 2011-05-16, 19:51

Witam moje przepiórki od dzisiaj w klatce na polu .
ale dalej się nie niosą co z nimi nie tak










Dorota71 - 2011-05-16, 19:53

Będzie dobrze.
Musisz uzbroić się w cierpliwość.
Daj im paszy dla niosek. :D

karol12 - 2011-05-16, 20:03

Dostają z pszenicą i trawą.

Karol zaczynasz się opuszczać w pisowni.Mirek_60

wojtii - 2011-05-16, 20:41

Karol a ile jest kurek a ile kogucików.
karol12 - 2011-05-17, 20:18

Są 3 kurki i 1 kogut
a co to da?

karol12 - 2011-05-23, 20:01

Witam czy przepiórki mogą być razem z kurami?
patryk13081 - 2011-05-24, 05:09

Dla ich własnego bezpieczeństwa lepiej ich nie trzymać z kurami. Kury mogą ci zadziobać przepiórki. :!:
Hiszpan1806 - 2011-05-24, 16:12

Ja miałem kiedyś przepiórki z silkami i tylko jeden kogucik przepiórki był agresywny i to on dziobał i ganiał kury, ale jak go oddzieliłem to wszystkie żyją w zgodzie.
Hiszpan1806 - 2011-05-31, 15:48

Jaki procent będzie zalężonych jajek od stadka składającego się z 12 samic i 4 samców?
AL - 2011-05-31, 15:55

Hiszpan1806, 8) czy my jestesmy jasnowidzami ?
Hiszpan1806 - 2011-05-31, 16:04

AL, może ktoś kiedyś miał tak złożone stado i wie jak to było. A chodzi mi o to czy nie za dużo/mało kogutów na kurki?
Hiszpan1806 - 2011-06-01, 13:07

mirek_60 napisał/a:
A co do składu stadka to jest dobre.


i o taką odpowiedź mi chodziło

Nieidealny :D - 2011-06-10, 17:22

W przyszłym tygodniu kupuje przepiórki japońskie 5+1.
Mam dużą stajnie a także dwa chlewki, duży i mały.
Gdzie najlepiej przepiórki trzymać na polu czy w stajni kolo okien czy w stajni i troszkę na polu w niewielkiej wolierze.

Hiszpan1806 - 2011-06-10, 18:15

Ja swoje trzymam w wolierze zewnętrznej i wydaje mi się, że lepiej się czują od tych, które trzymałem w pomieszczeniu 5m na 4m.
Nieidealny :D - 2011-06-30, 16:23

I oto mój nowy nabytek. Przepiórki Japońskie 2+1, jeśli ktoś ma białe kurki proszę o kontakt :D
Nieidealny :D - 2011-06-30, 19:23

Mogą być przepiórki 24h/24h na polu w takiej klacie?
mirek_60 - 2011-06-30, 19:32

Nieidealny :D , A co Ci szkodzi wynosić je co rano?Ja bym nie ryzykował.Ale to Twoja decyzja.Już przerabiałem podobny temat tylko z kurczętami.Klatka nawet podobna.Skutek tragiczny.Kot łapą wszystkie pokaleczył i po sprawie.Ale rób jak uważasz,ja nie wystawiałbym.
Nieidealny :D - 2011-06-30, 20:56

Jednak się namyśliłem i będę co dziennie wynosił rano a na noc do stajni :D
karas1987 - 2011-07-02, 20:12

Jak by komuś to się przydało to wklejam link. Przydatny i wnoszący coś do tematu. :diabel:: :diabel:: :diabel::

http://lorysa.pl/article/...-japonska.html/

Skorzystałem,polecam.

albertoo - 2011-07-05, 16:54

A czy przepiórki japońskie to stworzonka ciche i spokojne czy raczej słychać ich z daleka?
Artur622 - 2011-07-05, 17:13

Przepiórki są cichutkie, czasami tylko słychać jak ładnie kogucik pieje:)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group