Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Zioła i zielonki - Arcydzięgiel lekarski - Angelica archangelica

wanted - 2009-03-15, 10:38
Temat postu: Arcydzięgiel lekarski - Angelica archangelica
Arcydzięgiel lekarski - Angelica archangelica

Roślina ta występuje też pod wieloma innymi nazwami, jednak zawsze chodzi o tą samą roślinę.
Roślina ta występuje w zaroślach, nad brzegami rzek i potoków oraz na wilgotnych łąkach.
Preferuje stanowiska słoneczne i półcienie. Rośnie czasami strasznie wysoko, nawet powyżej 140 cm. Jest rośliną chronioną.
Roślina ta zawiera olejek eteryczny , kwas walerianowy, kwas angelikowy, kwas metyloetylooctowy i kwas oksypentadecylowy, seskwiterpeny, kumaryny, flawonoidy, garbniki.
Podawana ptakom pobudza czynności wydzielnicze, działa rozkurczowo, wiatropędnie, antyseptycznie, uspokajająco.
Nasiona tej rośliny chętnie są zjadane przez dzikie ptaki.

Doskonale nadaje się do obsadzenia wybiegów i wolier, stanowi zacienienie dla ptaków, miejsca gniazdowania jak i pokarm.

darek72 - 2011-08-25, 19:03

Roślina rzeczywiście piękna, ale mnie po raz kolejny nie udało się jej wyhodować. Trzy lata z rzędu wysiewałem jego nasiona do pojemników, ale nic nie wzeszło.
Czy ma ktoś w swoim ogrodzie tę ciekawą roślinę?

elamorawska - 2011-08-30, 10:46

darek72 napisał/a:
Roślina rzeczywiście piękna, ale mnie po raz kolejny nie udało się jej wyhodować. Trzy lata z rzędu wysiewałem jego nasiona do pojemników, ale nic nie wzeszło.
Czy ma ktoś w swoim ogrodzie tę ciekawą roślinę?

Szanowny Darku, mam i stała się moim przekleństwem. Najlepiej udaje się z sadzonki, która na pewno się przyjmie, a potem - będzie wszędzie. Pozdrawiam elamorawska


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group