Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kurniki - Jakie dokumenty potrzebne...

jagaczajka - 2009-02-01, 15:50
Temat postu: Jakie dokumenty potrzebne...
chciałabym wybudować pomieszczenie dla ok. 30 kur. Proszę o informacje, jakie wymiary byłyby najodpowiedniejsze i jakie dokumety- ewentualnie- żeby sąsiad nie doniósł o samowoli budowlanej.
marian.k59 - 2009-02-01, 18:30

jagaczajka,Witam. Dla 30-stu niosek minimum to 5 m kw. . Jeżeli posiadasz gospodarstwo,to możesz bez zezwolenia (należy zgłosić w starostwie zamiar budowy) wybudować pomieszczenie do 25-iu m kw.. Maksymalnie 6 m dł. i 3,5 m wys.. Jeżeli nie masz gosp. ,to trzeba trochę się nachodzić.Musisz wtedy zacząć od wydz. budownictwa w starostwie.Tam dowiesz się co i jak. Powodzenia.
jagaczajka - 2009-02-05, 17:03

Dzięki za informację, chociaż zachwiałam się na nogach. Dopiero co niedawno ukończyłam budowę domu i łażenie po takich urzędach!!!! Nie posiadam gospodarstwa, tylko działkę z wolną zabudową o powierzchni 30 arów, teren ogrodzonego kurnika to ok. 6 arów. Miałam prawdę mówiąc nadzieję, że uniknę formalności urzędowych, ale to widać jednak konieczność. Cóż, moje kury też chcą mieszkać po ludzku!
saurania - 2009-02-06, 18:05

Nie wiem, czy twoja miejscowość jet miastem czy wsią. Jeżeli jest to miasto to znajdź coś takiego dla swojego miasta i przeczytaj:

Wymagania dotyczące utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach

Niestety w większości miejscowości jest zakaz trzymania kur. Więc jeśli w takiej mieszkasz to lepiej siedź cicho i rób swoje. I uśmiechaj się do sąsiadów. I nie hałasuj. To nie doniosą. Taa, kur na dworzu we własnym ogrodzie nie można trzymać, a wielkiego psa np. owczarka kaukaskiego w bloku można... Taaa :x

jagaczajka - 2009-02-08, 18:31

Moje miasteczko liczy ok. 5 tys. mieszkańców. Nie orientuję się, czy istnieją jakieś zapisy dotyczące pomieszczeń dla zwierząt, w moim wypadku - dla kur. Ale dzięki za informację, będę miała przynajmniej świadomość, czego szukać. Niby prosta sprawa, a jaka zawiła!!! Na szczęście mam miłych sąsiadów, sami jak pamiętam też kiedyś hodowali kury na swój użytek.
nyszka - 2009-02-08, 22:25

jagaczajka,
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

Informacje ze strony >> http://www.infor.pl/dzien...-budowlane.html <<

Do tego u mnie jest tak, że wystarczy tylko zgłosić taką budowę w urzędzie i przedstawić prawo własności gruntu.

jagaczajka - 2009-02-09, 11:09

Bardzo dziękuję za rzeczową informację. To nieco upraszcza moje problemy.
saurania - 2009-02-09, 19:46

pozwolenia na budowę pomieszczenia gospodarskiego nie potrzeba na wsi i niektórych miastach, trzeba sprawdzić bo każda miejscowość ma własne wytyczne , czasem się może się nawet zdarzyć, że wolno zbudować pomieszczenie a nie wolno trzymać zwierząt ;) z tego co napisałaś to mieszkasz raczej w miasteczku więc nie masz się co martwić, a co tam, we Wrocławiu jest zakaz utrzymywania zwierząt gospodarskich, w tym kur, a i tak cała zgraja pałęta się po ogrodzie i to od czasów kiedy jeszcze mnie nie było :P Powodzenia!
DUCHOWNY - 2009-02-10, 10:37

jagaczajka a słyszałeś o wozie Drzymały?? jest u nas takie prawo ,że jeśli zbudujesz budynek który nie jest na trwałe związany z gruntem to nie potrzebujesz pozwolenia.
Ja budynek wybudowałem 3x3m postawiony na 4 kamieniach -zawsze mogę go przenieść parę metrów..choć waży pewno z tonę..

skinhead - 2009-04-16, 14:30

A w niektórych miastach to w ogóle jest śmiech na sali , bo za PRL-u mieli taki bałagan w dokumentach , że niektóre działki na których stoją domy są zapisane jako działki rolnicze :D

Ja jak chciałem budować jeszcze jeden budynek gospodarczy dowiedziałem się , że wydział do którego się udałem , w ogóle nie wie że w mojej dzielnicy są jakiekolwiek domy :hmm: .

ASDFGHJKL55 - 2009-10-05, 19:58

http://www.serwisprawa.pl...nek_czy_pojazd_
OLO75 - 2011-03-05, 09:03

ok. stoję przed takim dylematem.
mam dużą działkę na wsi, chcę wybudować drewniany kurnik o wymiarach 6m. x 4m. i wolierę do niego 6m. x 4m. kurnik wysokości 2,40m. ze spadem na 2m. kurnik będzie stał na płytach betonowych położonych na ziemi. oprócz domku letniskowego i gołębnika i lasu młodnika nic więcej nie ma na działce. czy potrzebuję pozwolenie na postawienie tego ????? :?:

mirek_60 - 2011-03-05, 09:06

OLO75, Pracuj śmiało.Nie potrzeba żadnych dokumentów,zezwoleń ani zgłaszania.Pozdrawiam.
OLO75 - 2011-03-05, 09:13

Dziękuję uprzejmie. pytałem bo z jednej strony płotu mam " niemiłą" babkę bardzo wścipską. jak wycinaliśmy drzewa niektóre ( oczywiście mieliśmy pozwolenie) ona o tym nie wiedziała i zgłosiła. nie chciałbym coś nie zgodnie z prawem. no ale teraz jestem spokojny i startuję.
Pozdrawiam.

marian.k59 - 2011-03-05, 21:32

OLO75, Witam.Z tego co mi wiadomo,to pozwolenia nie potrzebujesz ale musisz zgłosić zamiar budowy oraz przedstawić szkic budynku(odręczny).
boguś - 2011-03-06, 13:55

OLO75, wg mnie zgłoszenie jest potrzebne. Idź do starostwa i zapytaj się ale myślę że będzie potrzebne zresztą przeczytaj sobie sam:
http://www.rp.pl/artykul/...cia-ogolne.html

BIANKA1 - 2011-03-06, 14:42

OLO75 , idż do geodezji , weż mapkę do celów opiniodawczych . Wydadzą Ci ją od ręki . Kup 2 szt , bo za pierwszą płacisz , a drugą dostajesz za parę złotych . Na tej mapce narysuj gdzie chcesz postawić ten kurnik , najlepiej żeby rysunek zgrał się skalą z mapą . Osobno napisz zgłoszenie budowy kurnika , opisz wymiary , wysokość i czy trwale , czy nie , związany z gruntem , z czego ma byc zbudowany , i termin rozpoczęcia prac . Zanieś to do Gminy -Starostwa . Jeśli nie odpowiedzą Ci w terminie miesiąca , to możesz budować . Jeśli odpowiedzą pozytywnie , to tez możesz budować . Jeśli negatywnie - w co wątpię - to sie odwołuj .Jak ma się upierdliwych sąsiadów , to lepiej się zabezpieczyć , bo taki sąsiad może doprowadzić do nakazu rozbiórki już istniejącego obiektu , co wiąże się z nerwami i kosztami . Mapki są w cenie - zależnie od wielkości działki - ale przeciętnie około 50 zł .
Jolek - 2011-03-06, 15:39

:d jest tak jak pisze BIANKA. Najlepiej to zadzwoń do urzędu i przedstaw swoją sprawę.Powiedzą co jest potrzebne. U mnie wystarczył odręczny rysunek mapki i tak jak pisane powyżej wszystkie inne dane. :d
boguś - 2011-03-06, 17:45

Z tego co pamiętam to wystarczy obojętnie jaka mapka tylko muszą być na niej numery ew. działek.
izetta - 2011-07-06, 12:46

a czy taki kurniczek 160 x 120 x 90 na nóżkach muszę zgłosić w urzedzie? mieszkać będą tam tylko 3 kurki
AL - 2011-07-06, 14:23

izetta, Nie, brak fundamentów, budynek nie jest na stale połączony z gruntem,więc nie potrzebujesz zgody.W dodatku taki metraż nie podlega "prawom meldunkowym " :D
izetta - 2011-07-06, 14:28

uff, no to już mi lepiej. dziekuje za odpowiedź

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group