Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kuropatwy / Przepiórki / Frankoliny - Kuropatwy

Adrian14 - 2006-07-18, 17:26
Temat postu: Kuropatwy
Ma z państwa ktoś doświadczenie w hodowli kuropatw?
mateusz20 - 2006-07-18, 20:36

Mój kolega z koła łowieckiego ma bażanty łowne i kuropatwy (polne)
Kuropatwy są monogamiczne( żyją w parach), nie lubią rozłąki z partneren, kogucik potrafi atakować opiekuna, lub drapieżnika w razie kiedy poczuje zagrożenie. Jedzą to samo co bażanty( zboże,zielenine, owady ). Inkubacja trwa 24 dni, co ciekawe jeśli np. nasiadka zajdzie z jajek to zarodki nie zanierają tak sszybko jak u innych ptaków(koledze się zdażyło, że po 10 dniach przerwy od nomentu zejścia z jajek kwoki, i ponownym ich podłożeniy wylęgły się małe kuropatwy). Jajka są stożkowe i mają kolor zielono - oliwkowy.Młode uwielbiają mruwki. Małe kuropatwy szybko sie oswajają. Koszt zakupu parki kuropatw w ośrodku hodowli zwierzyny to ok 50-60zł.

przemek89 - 2006-08-03, 22:46

ja ostatnoi na allegro widziałem aukcje w ktorej za chyba 10 tygodniowe kuropatwy chcieli 13 zł za sztuke. oczywiscie ta kuropatwa to była ta polna kuropatwa. pozdrawiam
Adrian14 - 2006-08-05, 14:27

A woliera albo jakaś klatka jakie powinna miec wymiary?
tragopan - 2006-08-08, 10:33

Adrian14 napisał/a:
A woliera albo jakaś klatka jakie powinna miec wymiary?

Dla pary kuropatw wystarczy woliera 4 m²

Rocki - 2006-08-10, 14:41

Kuropatwy są ptakami dość agresywnymi w stosnku do innych ptaków i nie poleca się ich hodowli w wspólnej wolierze zwłaszcza w okresie rozrodczym...
mateusz20 - 2006-08-10, 18:59

Ja osobiście widzialem jak kuropatwy wspulnie żyły na jednym wybiegu z bażantami łownymi i nie dochodziło do żadnych konfliktów.
Rocki - 2006-08-10, 19:04

to zależy jeszcze o jaki gatunek kuropatwy i jaka jest wielkość pomieszczenia...
Krzysiek Prokop - 2006-08-10, 22:08

Jeżeli woliera jest duża, to ptaki "nie wchodzą sobie w droge". Mają miejsce żeby jak coś to uciekać, albo się unikać :-)
Adrian14 - 2006-08-11, 09:36

Kuropatwy mogą by nawet zabijane przez kiśce srebrzyste w okresie rozrodczym, a z loczkami owszem mogą życ ale w dosyc duzej wolierze...
wanted - 2006-08-11, 18:45

Wszystko jak chcemy hodować wspólnie,zależy przede wszystkim zapewne od wielkości woliery.Czym większa i ma więcej zakamarków-tym lepiej dla ptasków.W obszernych wolierach można utrzymywać kilka gatunków ptaków,jednakże trzeba je systematycznie dobierać i sprawdzać ptaki czy do siebie pasują.Nie każde gatunki mogą się zgadzać,a bywają wręcz i takie co nie tolerują innych lub nawet ptaków ze swojego gatunku.Obserwójmy ptaki,bo tak jak i my-one też mają swoje charakterki.
Osobiście nie przepadam za mieszanymi wolierami. :evil:

Rocki - 2006-08-11, 20:23

Mikroklimat? :shock: Bartek ty wiesz co to mikroklimat? :-> :lol:
maciej - 2006-08-26, 21:01

stop ! stop ! ludzie co wy mówicie?!?!
Adrian 14 dlaczego kiśćce zabiją kuropatwy kuropatwy równie dobrze mogązabić kiśćca, i od kiedy trzyma się kuropatwy z gołębiami.!!!!!!!!!!!!
Panie Krzyśku to że woliera będzie duża to nie znaczy że zmniejszy się agresja
:-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x

Krzysiek Prokop - 2006-08-26, 22:09

Nie zmniejszy się agresja, tylko poszczególne gatunki rzadziej będą sobie wchodziły w droge- o to mi chodziło.
Adrian14 - 2006-08-27, 16:35

Weź pod uwage wielkośc kiśca a kuropatwy, długośc ostryg itp.Kuropatwa przecież nie miała by szans(z reguły)a pozatym nie ma się co kłócic kto kogo zabije i tak będą straty...Może i można trzymac kuropatwy razem z kiścem ale w okresie lęgów :shock: .
Sam widziałem hodowce który trzyma kuropatwy z gołębiami w wolierze i nie wchodzą sobie w droge.Tym bardziej w wielu książkach jest napisane że kuropatwy b.dobrze żyją z synagorlicami(to też gołąb) :-P

maciej - 2006-08-27, 17:06

adrian 14 sonogarlica to gołąg egzotyczny a nie rasowy i nie chodzi mi tu o wchdzeie sobię w drogę ale o zdrowię kuropatw
Rocki - 2006-08-27, 17:21

gołębie mogą przenosić różne choroby na inne ptaki i często brudzą wodę w której uwielbiają się kąpać. A kuropatwy słyną ze swojej agresywności i potrafią nieźle urządzić większe ptaki.
maciej - 2006-08-27, 17:51

jest jest dzięki Roki za uświadomieni innym dlaczego nie można trzymać gołębi rasowych z innymi ptakami dzięki
wanted - 2006-08-27, 18:23

Na ogól lepiej nie utrzymywać ptaków różnych rodzin razem. Każda rodzina bowiem inaczej choruje na te same choroby. Tak np.kaczki chorują na zupełnie inną odmianę kokcydiozy i na inną bażanty czy gołębie. Każdy z tych ptaków może być jednak jej nosicielem, co nie jest najlepsze gdy ptaki przebywają w składanych grupach.Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi ?
Rocki - 2006-08-28, 15:40

to zalezy jeszcze jakie gatunki chce się łączyć, ale lepszym wyjściem jest hodowla oddzielna...
Rocki - 2006-08-29, 12:33

nie powinno się razem trzymać różnych ras kanarków ponieważ moga sie międzysobą krzyżować i nici z rasowych ptaszków, a z falistymi i nimfami jest różnie zalezy od charakteru ptaków, ale z regóły bardziej ruchliwe faliste dokuczają nimfą...
I kto teraz używa słowa pantarka, mozę i można trzymć strusie z perlicami, ale po co?

Kamil Kowalski - 2006-08-29, 20:23

TO NIE TEMAT O PAPUGACH KANARKACH ITP... TYLKO "Kuropatwy!

Następnym razem będe przenosił do kosza...

mateusz20 - 2006-09-02, 22:48
Temat postu: Kuropatwy
Kuropatwy – czyli małe pierzaste kulki

Motywacją do napisania tego tekstu były narastające pytania i dyskusja na temat tych ptaków.
Osobiście nie posiadam ich w swojej hodowli, choć bardzo się nimi interesuje, z powodu tego, że, jestem stażystą w kole łowieckim. Nasz łowczy stawia duży nacisk na to, aby moi koledzy myśliwi posiadali znaczną wiedze na temat tego gatunku, i jego hodowli. Kilku kolegów postanowiło rozpocząć chów kuropatw w wolierach zamkniętych. Są już tego pierwsze efekty. Łącznie odchowali już 30 młodych, z czego 20 zostało wypuszczone na wolność. Pozostała część przychówku posłuży do odnowienia stada podstawowego.
Kuropatwy tak jak ułary i pstropióry należą do rodziny kuraków. Na świecie występuje piętnaście gatunków kuropatw są to: Góropatwa arabska (Alectoris melanocephala), Góropatwa chińska (Alectoris magn), Góropatwa azjatycka (Alectoris chukar), Góropatwa czarnogardła (Alectoris philbyi), Góropatwa skalna (Alectoris graeca), Góropatwa berberyjska (Alectoris barbara), Góropatwa czerwona (Alectoris rufa), Kuropatwa zwyczajna (Perdix perdix), Kuropatwa wschodnia (Perdix dauurica), Kuropatwa tybetańska (Perdix hadgsoniae), Kuropatwa piaskowa (Ammoperdix griseagularis), Kuropatwa pustynna (Ammoperdix heyi), Kuropatwa długodzioba (Rhizothera longirostris), Kuropatwa madagaskarska (Margaroperdix madagarensis), Kuropatwa czarna (Melanoperdix nigra).
Poniżej chciałbym się skupić na kuropatwie zwyczajnej, która jest naszym rodzimym gatunkiem, wartym poświęcenia dłuższej chwili uwagi ze względu na jej bardzo niski stan w naszym środowisku.
Kuropatwa zwyczajna (Perdix perdix) jest ptakiem otwartych przestrzeni niezalesionych i stepów. Dobrze przystosowuje się do zmian, jakie zaprowadza człowiek w środowisku naturalnym. Ptaki te występują na terenie całej Europy za wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego i północy Skandynawii. Idealne warunki do rozwoju i powiększania populacji kuropatwy mają na terenach nizinnych. Największy stan pogłowia tych ptaków zaobserwowano w okresie między wojennym. Polowano na nie w tamtych czasach z powody na smaczne mięso. Straty w populacji były jednak szybko uzupełniane, gdyż kuropatwy posiadają znakomite zdolności rozrodcze. Obecnie gatunek ten przeżywa spektakularny regres spowodowany zimą stulecia, która spowodowała znaczne straty wśród tych ptaków (padło wówczas ok. 80 – 90 % populacji). Od tamtego momentu kuropatwy nie mogą liczebnie dorównać stanowi z przed ponad 60 lat, wszystko to spowodowane jest też rozwojem nowoczesnego monokulturowego rolnictwa.
Kuropatwy noszą upierzenie maskujące, brązowo szare. Samca od samiczki można odróżnić po brązowej podkowie z białą obwódką, która jest widoczna zarówno za równo locie jak i w momencie przebywania ptaka na ziemi. Choć nie jest to cecha, dzięki której na 100% można rozpoznać płeć ptaka, ponieważ niektóre samiczki taż noszą taki znak. Dlatego najpewniejszym wyróżnikiem, dzięki któremu można, rozrużnic płeć ptaka jest ubarwienie skrzydeł. Pióra u samca mają biały pasek wzdłuż osi, natomiast samica ma dodatkowo jeden lub dwa poprzeczne paski. Masa dorosłego osobnika to ok. 380 g., natomiast długość ciała od czubka dzioba aż po ogon wynosi 38 cm. Wiek kuropatw można określić po kształcie lotki, młode osobniki mają pióra zaostrzone im starszy ptak to coraz więcej lotek ma końce tempo zakończone.
Kuropatwy dobrze latają, choć wolą biegać, zrywają się do lotu bardzo rzadko, tylko w razie dużego zagrożenia. Nigdy natomiast nie siadają na gałęziach drzew, dlatego w wolierach dla tych ptaków nie potrzebne są żadne grzędy, ptaki te spędzają noc na ziemi pod osłoną krzewów.
Kuropatwy cechuje duża płodność. Samica potrafi znieść do położonego pod osłoną kępki trawy, do skromnego gniazda nawet 20 jajek o stożkowym kształcie i oliwkowo zielonej barwie, które wysiaduje przez 24 dni. Ciekawostką jest to, że z jajek, które były już wysiadywane jakiś czas, lecz zeszła z nich nasiadka to po ponownym podłożeniu (nawet po 10 dniach) wylęgną się z nich małe kuropatwy. Pisklęta są typowymi zagniazdownikami. Ich puch ma barwę ochronną brunatno szarą. Po wylęgnięciu się młodych matka od razu wyprowadza ludki z gniazda i pod opieką samca troskliwie wodzi potomstwo. Pisklaki noce spędzają pod skrzydłami rodziców. Małe kuropatwy rosną szybko i już po ok. 14 dniach potrafią podlatywać na niewielkie wysokości, co ułatwia im ucieczkę przed drapieżnikami. Dorosłe kuropatwy żywią się nasionami zbóż i chwastów oraz zielonymi częściami roślin. Zjadają również owady będące szkodnikami roślin uprawowych. Młode natomiast w pierwszym okresie życia żywią się wyłącznie owadami. Bardzo lubią mrówki, do których gniazd praktycznie codziennie prowadzone są przez rodziców. Stadku składającym się z pary rodzicielskiej i przychówku na początku przewodzi samica, ale gdy młode podrosną stadku zaczyna przewodzić samczyk. Wtedy młode koguciki zaczynają pełnić role strażników rodziny i wraz z ojcem wypatrują niebezpieczeństwa. W momencie, kiedy pojawi się zagrożenie młode samczyki zaczynają biegać i rozglądać się z podnieceniem wymachując do góry i na dół ogonkami. Kuropatwa jest ptakiem terytorialnym. Samce jak i samice zajadle bronią swojego terenu przed innymi kuropatwami, kogucik w desperackim akcie obrony potrafi rzucić się nawet na człowieka.
Hodowla wlierowa nie powinna sprawiać początkującym hodowcą większego problemy tylko w tedy, gdy nabędzie on już dorosłą parę ptaków ( tzw. małżeństwo). Nigdy natomiast nie należy kupować kuropatw na przykład w stosunku 1:2 gdyż będzie to prowadziło do nieustannych walk, okaleczeń a nawet śmierci zacietrzewionych osobników. Kuropatwy zwłaszcza młode łatwo się oswajają. Ptaki te można również utrzymywać w wolierach z innymi ptakami (np. bażantami łownymi) pod warunkiem, że woliera ta będzie przestronna z dużą ilością zakamarków i miejsc, w których będą się mogły ukryć przed atakami innych ptaków. Potomstwo od ptaków trzymanych w niewoli można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszy to pozostawienie jaj matce do wysiedzenia i wtedy możemy podziwiać niezwykłą opiekuńczość tych małych ptaszków. Drugi to podłożenie jajek pod liliputkę lub inną karłowatą kurkę, aby je wysiedziała i wtedy możemy pozostawić jej maluchy do wychowania lub zabrać i umieścić je pod sztuczna kwoką – czasami się zdarza, że kurka odrzuci kuropatwy. Ostatni sposób to sztuczna inkubacja w aparacie lęgowym i odchów pod promiennikiem. Osobiście polecam dwie pierwsze metody, ponieważ ptaki w taki sposób wyklute stanowię cenny materiał do introdukcji w naturalnym środowisku.
Szczerze polecam ten gatunek wszystkim początkującym hodowcą i nie tylko, ponieważ te ptaki mogą wnieść sporo życia i ruchu w naszych wolierach.



mateusz20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.

[ Dodano: 2006-09-05, 14:33 ]
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć kogucika kuropatwy hodowli Wojciecha Kaczmarka.

wanted - 2006-09-05, 15:55

mateusz20, bardzo piękny artykól.

Co do zmniejszania się populacji tych ptaków,zapewne pewien wpływ maja też drapierzniki na nie polujące, w tym lisy których ostatnio jest sporo.A spowodowane jest to zbyt małym ich odstrzałem.
Pewien wpływ taż ma zapewne zaniechanie w niektórych krańcach naszego kraju,po przez koła łowieckie czy nadleśnictwa- dokarmiania ich jak i innych ptaków.
Wszystko się w naszym kraju zmienia,tylko czy na dobre i z pozytywnymi efektami dla zwierząt i ptactwa?Człowiek ciągle niestety dąży do polepszenia swoich warunków bytu,nie zastanawiając sie zbytnio nad pozostałymi rzeczami.Niestety to prawda. :-(

sroszkowski - 2006-09-05, 18:18

Potwierdzam. Brawo za artykuł. Brakuje nam takich tekstów.
grand1234 - 2006-12-17, 15:02

Może ktoś z was hoduje kuropatwy, jednocześnie wje sporo na ten temat . Proszę o kontakt.

[ Dodano: 2006-12-17, 15:06 ]
Kto wje jak zbudować klatkię dla pary kuropatw do wylęgu jajek.

dakota2000 - 2006-12-18, 00:29

Specjalistą w tej dziedzinie jest Adam znajdziesz go na kurniku.
Rocki - 2006-12-18, 14:36

Ja jak dziś karmiłem kury to nikogo na moim kurniku nie było :mrgreen:
grand1234, Adama też tu spotkasz a i możesz z Mateuszem20 pogadać, może będzie coś na ten temat wiedział...

mateusz20 - 2006-12-18, 18:11

grand1234, aby utrzymywać kuropatwy wystarczy nie wielka woliera, ważne jest to, aby była z dużą ilością zakamarków krzewów itp., powinna w niej być też piaskownica, w której się będą kąpać. Kuropatwy nie potrzebują grzęd i gałęzi do nocowania, ponieważ z nich nie korzystają. Woliera dla kuropatw nie musi być tak wysoka jak dla bażantów. Powinna być zrobiona z siatki o drobnych oczkach. Jej sufit powinien być wykonany z elastycznej siatki, aby się nie rozbijały, kiedy spłoszone pionowo zerwą się do lotu, najlepiej jak by siatka na sufit była podwójna z 10 – 15 centymetrową przerwą pomiędzy siatkami. Najważniejszą sprawa jest to, że kuropatwy to ptaki terytorialne i nie znoszą na swoim rewirze innych przedstawicieli swojego gatunku zwłaszcza w okresie rozrodczym. Kuropatwy można hodować w jednej wolierze np. z bażantami łownymi
Adam - 2006-12-19, 09:50

GRAND 1234 gdybys określił jaki gatunek chcesz hodować to możemy podyskutować o warunkach.
Kituś - 2007-12-23, 09:46

Ale mi kuropatwy niespodziankę zrobiły wpadły na podwórko jak bomba do piwnicy i jakoś udało mi sie im zdjęcie zrobić






A myślałem że jest krucho z nimi a tu nagle 11 ptaków :D :D 8)

Rocki - 2007-12-23, 12:27

Jak ja już dawno nie widziadłem kuropatw... :|
Ostatni raz w zimę widziałem je chyba z 3 lata temu, ale za to w jakiej ilości... pod mój dom wtedy przyszło ponad 30 sztuk, niezapomniany widok... :d
Później już chyba widziałem je tylko z 2-3 raz, ale albo były pojedynczo albo w parze...

Arek-miłośnik - 2008-02-08, 15:32

Kuropatwy mogą chodzić luzem
Rocki - 2008-02-08, 15:53

Arek-miłośnik, nie wiem czy to jest stwierdzenie czy pytanie, ale Ja osobiście nie polecam tych ptaków trzymać luzem ponieważ są one bardzo płochliwe i takie utrzymanie może być problematyczne...
Arek-miłośnik - 2008-02-08, 17:03

Rocki,to było pytanie ale zapominałem napisać znaku zapytania.A czy góropatwy są tak samo płochliwe jak kuropatwy?
AL - 2008-02-08, 17:17

Arek-miłośnik, Mogą chodzić po podwórku,nie są zbyt płochliwe, u mnie chodzą razem z bażantami i śpią z jednym w jego wolierce

karas1987 - 2008-03-29, 21:36

A ja sie spotkalem z wypowiedzia i to nawet na tym forum ze aby hodowac kuropatwy jest wymagane jakies pozwolenie. Ile w ty prawdy??
nyszka - 2008-03-29, 23:37

karas1987, tak kuropatwy zwyczajne podlegają rejestracji. Jednak na góropatwy czerwone (Al chyba się nie mylę) takie jakie ma Al nie trzeba już mieć papierów.
Góropatwy wydają bardzo miłe dla ucha dźwięki. Fajnie śpiewają :D

Hodowca drobiu - 2008-12-14, 14:46

A ja jak byłem na www.aviornis.com.pl to powiedzieli mi że kuropatwy można trzymać pod warunkiem,że ma się pozwolenie od starostwa.czy to jest prawda?bo ja sądze co innego.
bażantzłocisty - 2008-12-14, 16:23

Hodowca drobiu, może wyraź się dokładniej jakie kuropatwy masz na myśli.
U nas chodziło o kuropatwy polne, te są zaliczane do krajowej fauny i trzeba miec na ich hodowlę pozwolenie z OŚ.

wj1964 - 2008-12-14, 20:15

Także mam pytanie w kwestii kuropatw i prosiłbym o odpowiedź osoby solidnie zorientowane, potrafiące poprzeć swoje argumenty wiarygodnymi źródłami (książki).
W tym temacie również rozdzielone zostały kuropatwy i góropatwy.
W którym momencie systematyka dokonała zmiany w nazewnictwie i kto jest jej autorem.
Mam przewodnik terenowy "Ptaki Europy"wydany przez PWN W-wa 1982, gdzie Alectoris graeca to Kuropatwa skalna. Alectoris rufa to Kuropatwa czerwona. Alectoris barbara to Kuropatwa berberyjska.
Mam też "broszurkę" wydawnictwa "Egros" (brak daty wydania) "Przepiórki i Kuropatwy" i tam użyte do tych samych gatunków są określenia "Góropatwa".
No to kto to zrobił, kiedy i dlaczego?

Hodowca drobiu - 2008-12-15, 14:17

Chodzi mi o polne kuropatwy.
kuropatwiak - 2009-02-20, 21:14

a propo pierwszej strony trzeba zważyć na to iż jakiś ten duży ptak morze niebyć tak zwinny i szybki jak kuropatwa ale mam takiego kolege gdzie kuropatwa zabila pawia zato że podchodzil do jej gniazda darmo chłopak tylko płacil 100 zl za pawia :|

i zważcie że ptaka niejest trudno zabić wystarczy ze taka kuropatwa uderzy swoim dziobem takiego pawia w łeb pare razy i to wystarczy a wiadomo to niejest mocny punkt i niema co się dziwić ze paw się nie obronił bo jest mniej zwinny a kuropatwa jest mała szybka i zwinna i tylko pobiegala wokul pawia i wystarczylo to że go zmęczyla a potem już mu( ze tak powiem ) pomogla zdechnąć

kuropatwiak - 2009-02-21, 21:07

a to prawda z tym pozwoleniem ale jest jeden problem taki druczek łatwo jest podrobić

mam pytanie a jak to jest jeśli rozmnorzą się kuropatwy to terz trzeba iść do starosty aby takie druczki wypelnił napotomstwo wcześniej już podanych kuropatw do akt??? bo tylko z tym mam problem

AL - 2009-02-22, 13:43

kuropatwiak, Jeżeli na hodowanie kuropatw trzeba mieć zewzwolenie i należy je zarejestrować w starostwie,to z młodymi jest tak jak z innymi ptakami które wymagają rejestracji.Gdy maluchy się wylęgną wtedy musi przyjechć pow.lek.wet.ktory stwierdzi że faktycznie wyległy się ,wystawi Ci odp.zaświadczenie z zaznaczoną ilością szt.
Dopiero z wnioskiem pow.lek.wet.możesz iść do starostwa aby młode zarejestrować

kuropatwiak - 2009-02-26, 16:09
Temat postu: ,
;) o dzięki za pomoc bo mędrkowałem nad tym ąż w końcu ktoś mi odpowiedział to juz będę wiedział a co będzie gdy niezgłasze się do starosty a weterynarz da mi takie zaświadczenie (wrazie kontroli mogą mnie ukarać )
AL - 2009-02-26, 16:26

kuropatwiak, Bez wcześniejszej rejestracji rodziców,wet.nie przyjedzie a jeżeli przyjedzie to i tak będzie żądał dowodu rejestracji bez tego nie wyda Ci zaświadczenia o wylęgu w niewoli i jeszcze możesz zostać ukarany grzywną
piotrek093 - 2009-03-03, 19:27
Temat postu: kuropatwy
Czy kuropatwy same usiada na jajkach?
tragopan - 2009-03-04, 15:25

Jak nie będziesz zbierać jajek, jak samica niesie w miarę w jednym miejscu; to na pewno usiądzie na jajkach. Tylko musi mieć spokój i nie zabieraj samca od niej.
piotrek093 - 2009-03-04, 19:11

czy by mogły siedzieć z bażantami podczas godów
łukasz s - 2009-03-06, 07:57

Nie bardzo, ale zrób jak uważasz.
pawlooo1705 - 2009-04-11, 17:19

Ej mam pytanko, bo w tamtym roku złapałem kuropatwy w zimę, ale stary mi wypuściła a wolno dzikie takie chować czy zabronione to jest? W tym roku chyba dużo będzie kuropatw, bo byłem w polu to 2 parki widziałem kuropatw to juz jest cos :)
musticus - 2009-04-11, 17:58
Temat postu: rozporządzenie ministra ochrony środowiska
Z dnia 28 września 2004 w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt, objętych ochroną ścisłą i częściową zabrania; chwytania, transportu, pozyskiwania, posiadania, zbywania, nabywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny, wwożenia z zagranicy i wywożenia itd. oczywiście podlega karze zgodnie z ustawą jest to rodzaj kłusownictwa
Leon3 - 2009-09-01, 15:41

Szukam i czytam informacji na temat hodowli kuropatw polnych,najczęściej zadawane są pytania,czyli więcej jest tutaj takich jak ja,szukających wiedzy.Gdyby zajrzał tutaj wymieniony Adam to prosze o podzielenie sie wiedzą.Posiadam wzdłuz własnego 15 letniego młodnika sosnowego budynek gospodarczy długi na ok 35 metrów.Pomiędzy lasem a budynkiem jest ok 6m wolnej przestrzeni.Chciałbym tutaj załozyc wolierę dla kuropatw.jak zorganizowac całą hodowle.Nie licze na wiele par -być może tylko 6 par kuropatw.
18marcinnn - 2009-09-07, 10:23

A czy ktoś utrzymuje kuropatwy polne w klatkach?? Jeśli tak to jakie są ich wymiary? Ja posiadam klatki o wym. 125cm(dł) 80cm(szer) 60cm(wys) ale chyba ptaki nie czuły by sie dobrze na takiej małej przestrzeni, jak myślicie??
andrzej-1948 - 2009-11-04, 16:04
Temat postu: kuropatwy
Czy ktoś hoduje kuropatwy w klatkach może podał by wymiary klatek i jak są zrobione może fotki. Dziękuje
zajac - 2009-11-07, 19:18

Chyba nikt nie hoduje kuropatw, bo się nie odzywa. A szkoda, bo piękne ptaki chciałbym je mieć w swojej hodowli.
18marcinnn - 2009-11-07, 19:53

albo nikt się nie przyznaje bo ich hodowla wymaga rejestracji :P
Leon3 - 2009-11-07, 20:49

Do kogo wystąpić o pozwolenie na hodowle kuropatw polnych?Co należy umieścić w takim wniosku?
zajac - 2010-01-04, 10:55

firma zajmująca się hodowlą zajęcy i kuropatw

http://www.kuropatwy.com.pl/kontakt.html

może się komuś przyda

Leon3 - 2010-01-04, 13:59

Spróbowac warto,może podzielilby sie wiedzą.
wylen - 2010-02-20, 17:13

Tak, tak ciężko spotkać kuropatwy na wolności!
Mało upraw jest i to w dużej mierze spowodowało zniknięcie z wielu rejonów tych kuraków!!!!!!!!!

tp29 - 2010-02-20, 17:20

Jeszcze parę lat temu przychodziły koło mojego domu. Oczywiście głównie zimą było je widać.Teraz niestety ich nie widuję. Nie wiem czy to ma coś do rzeczy, ale za to zwiększyła się chyba liczba bażantów. Z roku na roku w mojej okolicy widzę ich coraz więcej;)
jacek95 - 2010-02-20, 17:28

u mnie nie ma duzo kuropatw ale mozna je spotkac a bazantów zero
kamillo1395 - 2010-02-20, 20:16

kuropatw jest mało przez jastrzebie i inne drapiezniki, koło mnie chodzilo stado liczace 11sztuk a tera zostało tylko ze stada 2 osobniki...;/
a bazantów jest full tyle ze prawie same samce samic bardzo mało...;/

18marcinnn - 2010-02-20, 20:47

kamillo1395, może zostały już tylko 2 kuropatwy bo stadko podzieliło się już na parki lęgowe? ;)
kamillo1395 - 2010-02-20, 21:05

Ale raczej to nie możliwe a na innej wsi jest tez stadko i chodzą ciągle razem bo wujo je dokarmia daleko na polu i widzi ile ich przychodzi w stadzie i ciągle tyle samo...
A u mnie jest teraz plaga jastrzębi, a o lisach już nie wspomnę. To najprawdopodobniej przez te pazkudy:/ no ale cóż, jedno musi stracić życie, żeby drugie przetrwało. Takie losy natury...

piotrX - 2010-04-04, 21:40

Czy kuropatwy mogą przebywac w jednej wolierze z bażantami złotymi?
kamillo1395 - 2010-04-04, 22:23

a dlaczego nie...
bażanty złote sa spokojne wiec mogą :D

piotrX - 2010-04-05, 13:31

:d Dzienki. :D .Ile bażantów morze przebywać w 12m2 wolierze?
dobrzynek1994 - 2010-05-17, 13:43

W takiej wolierze moze przebywac ok. 6 bażantów a więc powiedzmy ze jeden kogut i 5 kur.
Wito1987 - 2011-02-06, 11:09
Temat postu: Kuropatwy
Zamknięta hodowla kuropatw:

www.hodowlakuropatwy.com.pl

mirek_60 - 2011-02-06, 15:36

Wito1987, Nie bardzo rozumiem treść tego postu.Jeżeli jest to reklama to dobrze byłoby coś tam dodać.Możesz również dopisać się do Spisu Hodowców tam właśnie pokazujemy co mamy i czym się zajmujemy.Witam i zapraszam do zabawy.
Dorota71 - 2011-06-08, 11:46

Ja dostałam osiem jajek kuropatwy. Podłożyłam pod kochinkę i od dwóch tygodni mam 4 cudne kuropatweczki.
dinntronis - 2011-06-15, 20:37

Witam. Jakie rośliny i krzewy posadzić w wolierze dla kuropatw?
Dorota71 - 2011-06-15, 20:55

Ja wkładam co tydzień świeże gałązki. Uwielbiają je oskubywać. Jeśli chcesz roślinki na stałe, to spróbuj posadzić jakieś płożące iglaki.
dinntronis - 2011-06-17, 21:57

A jakie podłoże jest najlepsze dla kuropatw?
Dorota71 - 2011-06-18, 21:09

Piasek, najlepszy jest piasek.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group