Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Indyki / Perlice - Indyki brojlery

Arek-miłośnik - 2008-03-08, 23:40
Temat postu: Indyki brojlery
Rok temu gdy kupywaliśmy kurczaki brojlery,wzbogaciliśmy nasz zakup o 5 indyków.Były one w wieku 6 tyg.Później gdy podrosły okazało się że jest 4 indorów i jedna indyczka.Moje relacje z obserwacji tych indyków:

jedzą bardzo dużo paszy.(Na początku dawaliśmy im paszę dla indyków a potem jeszcze śrótę zbóż)
początkowo przebywały w zamkniętym pomieszczeniu ale w końcu wypuszczane były na zewnątrz.
Nie wiem czemu ale gdy je kupywaliśmy sprzedawca mówił że trzeba im dawać dużo pokrzyw bo ddzęki nim będą zdrowe.No i tak robiliśmy(faktycznie nie chorowały)
wiadomo że były przeznaczone na ubicie.Najpierw ubijaliśmy indory.Co dwa tygodnie.Najstarszy indor i indyczka kopulowały cały czas a indyka do tego nawet przysiadywała na ziemi przy nogach ludzi.
Najstarszy indor miał 26 kg wagi.A same piersi ważyły 7kg.
Indyczka była trochę dłużej.Nawet niosła jajka.Bardzo małe jak na rozmiary samicy.Nawet zostawiałem jej te jajka zmyślę czy obudzi się w niej instynkt macieżyński.Ale nie...
Po dwóch tygodniach gdy przebywała z kurami(nie opłacało się jej trzymać samej w oddzielnym pomieszczeniu)to po pewnym czasie zdominowała w kurniku.Potem i ona poszła na ubicie

moę wywnioskować że te indyki są doć trudne w utrzymaniu niż kurczaki brojlery ale ile dają smacznego mięsa..hmm.

Czy ktoś z was ma lub miał te indyki i czyma jakieś inne spostrzeżeni na ich temat?

to jedyne zdjęcie jakie udało mi się znaleźć.Tak wyglądały indyki brojlery ;)

Bartek89 - 2008-03-09, 00:34

Hmmm nie można moim zdaniem porównywać indyków do kurczaków, kurczak rosnie szybciej ale jest go mniej a indyk dłuzej ale przebicie czasami 10cio krotne. do tego spożycie paszy wcale nei jest takie duże przeliczając na przyrost, sam co roku kupuje kilka szt i jak do tej pory nie nazekałem jeszcze nigdy. Ciezko jest gdy indory zaczynają deptać bo moga pognieść indyczki, jajka duże i smaczne wiec moim zdaniem same +;) osobiście podaje pasze niedługo zaraz po kupnie staram sie aby nauczyły sie jeść żboże, ziemniaki i trawe bo to ich przysmak;)
adrian_lasek - 2008-03-09, 00:38

Krwawnik z twarogiem, to jest to co lubią małe indyczki :D
matias - 2008-03-09, 10:43

Arek-miłośnik napisał/a:
Indyczka była trochę dłużej.Nawet niosła jajka.Bardzo małe jak na rozmiary samicy.Nawet zostawiałem jej te jajka zmyślę czy obudzi się w niej instynkt macieżyński.Ale nie...
Po dwóch tygodniach gdy przebywała z kurami(nie opłacało się jej trzymać samej w oddzielnym pomieszczeniu)to po pewnym czasie


masz zdjęcia jaj tych indyków?

Możesz rozwinąć myśl na temat przebywania indyczki z kurami ?

damianbober - 2008-03-09, 17:28

skąd sie biorą takie indyki ? można je jakoś rozmnażać czy są to krzyżówki dwóch ras tak jak kurczaki brojlery ??
Arek-miłośnik - 2008-03-10, 14:18

Matias zdjęć jaj nie posiadam.A jeśli chodzi o moja myśl na temat przebywania indyczki z kurami.Nie wiem co mam tu rozwinąć.Po prostu na początku była cicha i trzymała się z daleka od kur.Po ok 2 tyg zmieniła się i nagle kury zaczęły jej unikać.Nawet zdarzały się takie kury co walczyły z nią ale bez skutku.Przegrały walkę.Potem już jak sypnąłem pasze to indyczka odpędzała kury i jadła sama.No to tak wyglądało.
Agori - 2008-03-10, 20:00

Biały szerokopierśny.

Rasa wyhodowana w USA i wydzielona z Bronzów szerokopierśnych, ze szczególnym naciskiem na rozrost mięśni piersiowych. Ubarwienie ptaków jest białe, z wyjątkiem czarnego pędzla u indorów. Cechuje je szybkie tempo wzrostu. Indyki te można ubijać już od 12 tygodnia życia. W wieku 30 tygodni masa ciała samców wynosi 14 - 22 kg, a samic 7,5 - 12kg. Indyczki w 22 - 24-tygodniowym okresie reprodukcji znoszą 70 - 110 jaj, o masie jaja 80-90 g i skorupie ciemnokremowej z brunatnymi cętkami. W Polsce rasa ta stanowi ponad 95% pogłowia wszystkich indyków.


Na podstawie www.ppr.pl

Arek1 - 2008-03-11, 20:36

U indyków nie powinno się używać określenia brojler, gdyż cechuje je długi okres tuczu.
Indyczki ubija się po 15 tygodniu a indory po 22 tygodniach. Pisklęta indycze pochodzą z trzech
światowych firm: British United Turkeys, Hybrid Turkeys, Nicholas Turkeys Breading Farm.

przepiórka - 2008-03-12, 21:46

po ile w wylęgarniach można kupićtakie jednodniowe indyki :?: :?:
Arek-miłośnik - 2008-03-15, 23:32

Przepiórka,jednodniowe 7zł szt.a dwutygodniowe 18zł szt.Tyle płaciłem za nie w takim wieku.
dadzio - 2008-03-16, 14:25

Nie wiem jak teraz z tymi cenami u nas. Kiedyś inyki kosztowały 9 zł sztuka jednodniówki.
nicram222 - 2009-02-12, 21:53
Temat postu: .
A czy ktoś próbował skrzyżować brojlera ze zwykłymi indykami np. z czerwonymi?
Bo ja mam zamiar kupić indyczkę brojlera i zobaczyć co z tego wyjdzie.

pelpal - 2009-06-16, 06:51
Temat postu: Indyczki
Kupiłem w tym roku 3 jednodniowe z słów sprzedającej 1 indyka i 2 indyczki mają już 3 tygodnie i rosną jak na drożdżach .Daję paszę trochę śruty z kukurydzy i pszenicy jednak najlepiej pałaszują paszę.Dawałem trawę, sałatę i pokrzywy i stwierdziłem że sałata im leży.Trzymam pod lampą bo zostawiłem ich bez i się trzęsły z zimna.Mieszkam w mieście i na razie trzymam ich w piwnicy(w domu wolno stojącym)ale za tydzień wyniosę ich do budynku gospodarczego.
przemek511 - 2009-06-16, 12:06

Jak ostatnio mialem indyki brojlery to gdy zostały wybite wszystkie oprócz jednego indora który był najmniejszy i najchudszy przeniosłem go na wybieg gdzie były kury, perliczka, kaczki i gęś kubańska. Na początku było wszystko ok indor nie zadzierał z nikim, przynajmniej tak mi się wydawało dopóki nie zauważyłem że gęś ma wybite oko i jest strasznie płochliwa. Zaczołem szukać tego kto jej to zrobił i znalazłem, indor był wykończony, boobijany a na głowie miał dużą banie z powietrzem pod skórą(okropnie to wyglądało) zaraz po tym zdechł. Prawie zawsze gdy miałem indyki brojlery to gdy weszedł mały kurczak do ich zagrody to indory zaraz go zabijały i musiałem je pzred tym zabezpieczyć;(.
wojtas_p - 2009-07-12, 21:46

przemek511 napisał/a:
(...) Prawie zawsze gdy miałem indyki brojlery to gdy weszedł mały kurczak do ich zagrody to indory zaraz go zabijały i musiałem je pzred tym zabezpieczyć;(.


No właśnie, nie wiem, jak to jest z agresją wśród drobiu. Ja mam młode indyki z dwóch lęgów - 8 i 3 tyg, kupione od amatorskich hodowców. Indyki przebywają razem z kurczętami brahmy, z orpingtonem i kochinami, w sumie 10 kurcząt po 5 i po 2 tyg, czyli małe i malutkie. Z tego co zauważyłem, to indyki, choć młode, są opiekuńcze wobec kurczaków, ogrzewają się wzajemnie w kurniku, razem chodzą po wybiegu i degustują trawę. Indyki karmię własnymi mieszankami, paszy nie daję, bo kiedyś od wujka dostałem indyka hodowanego na paszy i mięso było niesmaczne. Indyki są bardzo wdzięcznymi ptakami, chociaż niezwykle wrażliwe i chorowite. Już z dwoma byłem u weterynarza. Z agresją spotkałem się tylko ze strony zielononóżek, one przeganiały małe brahmy. Teraz kury są już przyzwyczajone do "maleństw" i nie atakują ich, chociaż naprawdę wszystko chodzi razem po jednym wybiegu, oprócz jednego 2 dniowego pisklęcia.

tomcz1 - 2009-12-12, 17:53

Witam,
ja miałem swoje dwa indyki. Nabyłem je w wieku około 1 miesiąca. Były dwie indyczki. Jedna zdechła po 3 miesiącach. Drugą ubiłem po 5 miesiącach jej wypatroszona waga wynosiła 14 kilogramów. W ciągu swojego życia zniosła 2 jajka wielkość kurzych (średnie).
Były kremowe z brązowymi cętkami. Uważam że hodowla Brojlera indyczego jest łatwa gdyż trzymam go cały czas w chlewie i daje paszę z pszenicą i trawą oraz wodę z witaminami dla brojlerów.

Mariaf - 2010-06-02, 17:32
Temat postu: pisklęta indyczki
W piatek mam dostać jednodniowe indyczki słyszalam że trzeba im dać ziarenko pieprzu i nogi posmarować denaturatem a do picia podawac kawę zbożową wtedy nie będą zdychać ile w tym prawdy Maria
marek79 - 2010-06-02, 19:45

Jesli to mają być jednodniowe to wstrzymaj się narazie z tym pieprzem daj im lepiej pokrzywe,mięte,szczypioreki inne zioła.Inie smaruj im niczym nóg a w szczególności tym denaturatem ;)
Mariaf - 2010-06-03, 11:09
Temat postu: indyki
Bardzo Ci dziękuje za odpowiedz też tak zrobię ,ale czy ten pieprz ma jakieś znaczenie ?Ktoś musiał to wypróbować.Miłego dnia Maria
marek79 - 2010-06-03, 12:42

Pieprz podrażnia ich przewód pokarmowy powodując zwiekszenie wydzielania soków trawiennych i jest jak najbardziej wskazany.Kiedyś podawalem go młodym ptakom raz w tygodniu,jednak przy wieszej ilości jest to kłopotliwe dlatego zrezygnowałem.
AL - 2010-06-03, 13:22

marek79, Ze szczypiorkiem lepiej się wstrzymać aż troszkę podrosną, w zasadzie żadne cebulowe - por, cebula, szczypiorek nie jest wskazany dla ptakow.
marek79 - 2010-06-03, 17:34

AL ,Nigdy moim ptakom nie zaszkodził szczypiorek ,ale oczywiście jak ze wszystkim nie można przesadzać.
gege - 2010-06-03, 19:28
Temat postu: Re: pisklęta indyczki
Czy może ktoś hoduje te ptaki nie po to by kupić i zabić,hodować dla przyjemności?
polikarp89 - 2010-06-03, 20:41

Moim zdaniem indyka brojlera nie da się długo trzymać a to dlatego że
- nadmiernie się otłuszczają i mogą mieć problemy z sercem (zawał)
- ich nogi nie wytrzymują często ich nadmiernej masy ciała i po prostu ciężko im się poruszać
Dlatego z mojego własnego doświadczenia wydaje mi się, że indyki brojlery są przeznaczone do jednego celu a trzymanie ich dla celów hobbistycznych nie wchodzi w grę. Takie jest moje zdanie.
Co innego indyki kanadyjskie ;)

gege - 2010-06-04, 11:50

To w takim razie niech ktoś mi powie z jakich ras się biorą te indyki?
wojtas_p - 2010-06-04, 12:35

AL napisał/a:
marek79, Ze szczypiorkiem lepiej się wstrzymać aż troszkę podrosną, w zasadzie żadne cebulowe - por, cebula, szczypiorek nie jest wskazany dla ptakow.

Dziwnym trafem moje młode z żarcia wybierają najpierw szczypior cebulowy, później szczypior czosnkowy a na koniec jedzą resztę. Dla indyków szczypior to przysmak, nie widziałęm, aby cokolwiek bardziej im smakowało, a gdy im go podaję posiekany, to wrzawa się robi niesłychana.

pawlikowski133 - 2010-06-12, 17:29

ja moim indykom daje sałate chrupia ja az uszy sie im trzesa
AL - 2010-06-12, 18:19

pawlikowski133, Daj foto :D chętnie i chyba nie tylko ja zobaczę te trzęsące się uszy :D
Mariaf - 2010-06-12, 20:13
Temat postu: indyki
Co powiecie o chorobie czarnej główki u weterynarza nie ma żadnych lekarstw ponieważ zostały wycofane jak temu zapobiec? Maria
indyk95 - 2010-06-18, 09:29

Witam mam dopiero 14 lat i już próbuje hodować indyki brojlery zakupiłem sobie 5 indyków 2-tygodniowych w cenie 9.70 za sztuke teraz mają już cztery tygodnie nie trzymam ich pod żarówką nie podaje im wody z witaminami po prostu chce je hartować i do jedzenia daje im krwawnik pokrzywy koniczyne ( najbardziej im smakuje ) oraz biały ser i paszę dla brojlerów. Od około 2 dni u dwóch sztuk pojawiaja sie korale prosze o kilka dobrych rad jak podawac im tą oksytetracyklina w jakich ilościach jak często i przez jaki okres ich życia ? Dzieuje za odpowiedzi
rwnuq - 2010-10-07, 08:12

Moja odpowiedź będzie spóźniona ale może komuś się przyda. Zajmuje się przemysłowym odchowem / tz. odchówka znana na południu / oraz tuczem indyka i kurczaka brojlera.
Przy podawaniu paszy oraz np. biały ser należy uważać na prze białkowanie. Najlepiej nabyć paszę z zaprzyjaźnionej fermy i podawać. Jedynie uzupełnić witaminami a zaczynać rezygnować stopniowo z jej podawania dopiero po koraleniu . Częstym błędem jest nagła zmiana parametrów i jakości paszy podawanej. Dobrze jest stopniowe wprowadzanie oczyszczonego żwirku . W pierwszych dniach bardzo ważne temperatura otoczenia jak i ściółki oraz wilgotność. Ktoś pisał o wylewach. W intensywnym tuczu często spotyka się z tym problemem. Starym sposobem jest podanie siarczanu miedzi celem uelastycznienia aorty - główna przyczyna wylewów. Można podać selen bo są bardzo małe ilości w naszym otoczeniu. Zresztą ostatnio właśnie na podawanie jego weterynaria zwraca uwagę. Jeśli w pierwszych dniach nie popełni się błędów i przypilnuje ptaka w okresie koralanie to nie powinno być większych problemów. I uważać na czarną główkę - głównym nosicielem gołąb ale nie tylko bo są tereny gdzie jest od lat w zagrodach.

adam1999 - 2011-08-17, 16:26

Witam!!!Mam zamiar za rok kupić 5 indyków.Mam parę pytani o indykach
czy mogą przebywać z kurami
czy są bardzo chorobliwe i ciepłolubne
czy są trudne w hodowli
od kiedy można podawać pokrzywy pieprz i śrutę zbożową .

rwnuq - 2011-08-17, 22:48

Witam serdecznie.
Po zakupie najlepiej gdy da się im czas , ptak który był odchowywany na typowej fermie przemysłowej przejdzie stres objawiający się"osowiałą " postawą , brakiem (około trzech dni) łaknienia . I tutaj najlepiej gdy będą same . Potem można pozwolić im na kontakt z innymi zwierzętami pod warunkiem że są zdrowe. Ze względu ,że ptaki są karmione paszami przemysłowymi i cały czas przebywały w zamknięciu dobrze jest podać drobny , czysty żwirek przed pierwszym wypuszczeniem ptaków na zewnątrz oraz przed podaniem pokrzyw i itd. Żwirek w żołądku ptaka ułatwia mu strawienie włókna , które zalegając może być przyczyną padnięć . Ostatnio spotkałem się grysem wapiennym co ma jeszcze pozytyw w postaci wapna.
Kupując jakiekolwiek ptaki i nie tylko starajmy się odkupić parę kilo paszy jaką były karmione - zmniejszymy stres , szybciej nastąpi oswojenie z nowymi warunkami i zmniejszymy ryzyko zachorowania. Kupując mieszankę pytajmy o karencję , często ludzie dają wszystkim ptakom na podwórku a potem sami zjadają w jajku lub niedzielnym rosołku. Dodatki w paszach są kancerogenne- pamiętajmy . Najlepiej po 2-3 tygodniach przejść na swoje pasze . Indyki nie lubią przeciągów . Szczególny nacisk dajmy na jakość mieszanek tzn. by nie były zagrzybione i bez toksyn. W razie wątpliwości proszę pytać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group