Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Lęgi sztuczne / Sztuczna inkubacja - Jak zbudować własny inkubator - INSTRUKCJA

karei - 2007-07-22, 15:18
Temat postu: Jak zbudować własny inkubator - INSTRUKCJA
Technika inkubacji jaj w inkubatorze

W komorze lęgowej jak i w klujniku jaja układane są poziomo aby pisklęta przed wykluciem mogły przybrać właściwe położenie (główką w tępym końcu jaja).
Jaja w inkubatorze powinno się obracać 3-5 razy na dobę.
Jaja powinno się utrzymać w stałej i odpowiedniej temperaturze. W przypadku kiedy jest się zmuszonym ją obniżyć należy natychmiast przejść do poziomu normalnej temperatury pokojowej, gdyż powolne stygnięcie jaj działa zabójczo na rozwijające się zarodki. Stąd w razie przerwy w dopływie prądu, komory wylęgowe inkubatorów należy całkowicie otworzyć.
Pisklęta wyjmuje się z aparatu wtedy, gdy większość z nich jest już sucha, można je dzielić na trzy grupy (klasy):
- najsilniejsze wylężone w czasie 6-12 godz. od rozpoczęcia się klucia
- nieco słabsze wylężone w czasie 12-24 godz.
- najsłabsze wylężone po 24 godz.

Przechowywanie i transport jaj wylęgowych

Jaja wylęgowe powinny być składowane w pomieszczeniu o temperaturze
10-15° C i wilgotności powyżej 70%. Temperatura nie powinna spaść poniżej
4° C ani wzrosnąć powyżej 24° C, pomieszczenie musi być często wietrzone.
Jaja układamy poziomo lub pionowo najlepiej w tekturowych wytłaczankach, tępym końcem do góry, jaja kacze i gęsie zawsze poziomo.
Jaja, które będą przechowywane dłużej niż 7 dni, już od pierwszego dnia powinny być przewracane co drugi dzień.
Jaja wylęgowe mogą być transportowane tylko w odpowiednich skrzynkach, przy czym muszą być one w wytłaczankach lub owinięte miękkim i czystym papierem, albo przysypane sieczką i plewami.

Właściwości dobrego jaja wylęgowego

Dobre jajo wylęgowe powinno być średniej wielkości, najodpowiedniejszy ciężar to:
- kury 52-60g
- indyka 70-90g
- perlicy 35-45g
- przepiórki 9-11g
- gęsi 130-170g
- kaczki 70-90g
W zbyt dużych jajach, o ciężarze znacznie większym od przeciętnego, najczęściej dochodzi do zamarcia zarodków w końcowym okresie wylęgania.
Temperatura i wilgotność zapewniająca prawidłowy
przebieg inkubacji jaj



TEMPERATURA

####w komorze legowej ###### w klujniku
Kury 37,8-38,5 ########## 38,5
Indyki 37,2-37,8 ###### ### 37,5
Przepiórki 36,5-38###### ##### 37-38
Perlice 38,2 ############# 38
Gęsi 36,5-37########### 37
Kaczki 37,7############# 37,5


Wilgotność w
komorze lęgowej
w %
60-65
60-65
50-60
60-65
60-70
70-75
Wilgotność w klujniku
w %
70
70-80
65-85
70
75-80
75-80

Czas inkubacji jaj

Kury 20-22 dni
Indyki 28 dni
Perlice 27 dni
Przepiórki 17 dni
Gęsi 28-32 dni
Kaczki piżmowe 35 dni
Kaczki pekińskie 28 dni

BUDUJEMY INKUBATOR KROK PO KROKU

1. Musimy zgromadzić wszystkie niezbędne rzeczy do budowy inkubatora wylęgowego:
- obudowę inkubatora (np. stara lodówka)
- termoregulator
- termometr
- grzałkę
- pojemnik na wodę ( blaszka od ciasta)
-siatkę na półkę (biała siatka uzywana podczas tynkowania ścian można ją kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi)
- cztery listewki ( obramowanie półki)
2. Termoregulator Rt2ci proponuje zamówić ze sklepu zoologicznego zwierzoland : http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3579
Jest to nowoczesny cyfrowy bardzo dokładny termoregulator (nie jest tani), można również użyć termoregulator Rt2i jest tańszy jego koszt to około 20 kilku zł. Jednakże do większego inkubatora proponowałbym termoregulator Rt2ci.
3. Jako element grzejny do inkubatora można wykorzystać starą grzałkę od piekarnika lub elektrycznego grzejnika jednak wtedy będziemy zmuszeni przed termoregulatorem zastosować stycznik sieciowy. Termoregulator ma max. obciążenie 1000W czyli do niego można podłączyć grzałkę nie większej mocy niż 1000W w przeciwnym razie grozi to spaleniem termoregulatora.
Jako element grzejny możemy również wykorzystać zwykłe żarówki. Jeżeli planujemy zbudować inkubator mocy 120W lepiej jest zastosować dwie żarówki mocy 60W dlatego że gdy jedna się spali druga będzie podtrzymywać temperaturę w inkubatorze. Lepszymi żarówkami od przeźroczystych mogą się okazać żarówki ze srebrną obwódka(reflektorowe).
Jako element grzejny możemy również zastosować przewody grzewcze które są w sprzedaży również w sklepie internetowym zwierzoland.
4. Przy zastosowaniu lodówki jako obudowę inkubatora.
Dno lodówki gipsujemy, oraz ścianki, ścianki pokrywamy gipsem na wysokość 15cm.( gips zapobiegnie spaleniu obudowy inkubatora, gdy zastosujemy grzałki wysokiej mocy osiągają one wysoką temperaturę w skutek czego stopią plastik obudowy).
5. Zanim zastygnie gips montujemy uchwyty na grzałkę (wszystko zależy jaki element grzejny zastosujemy).
6. Do grzałki podłączamy dwa przewody elektryczne które zakańczamy wtyczką elektryczną ( wtyczkę tą podłączamy do gniazdka które znajduje się na termoregulatorze. (wariant przedstawiony w tym punkcie ma zastosowanie gdy grzałka jest mniejszej mocy niż 1000W)
7. Wariant z grzałka dużej mocy opracuje na prośbę budującego.
8. Pojemnik na wodę umieszczamy nad grzałką w pojemniku musi znajdować się woda gdysz ona zapobiega nadmiernemu osuszeniu zarodka. Woda paruje i nawilża powietrze w komorze lęgowej i klujnikowej.
9. Półkę na jajka robimy z czterech listewek wg. wymiarów wnętrza inkubatora rozciągamy siatkę na obramowanie półki i dookoła zszywaczem tapicerskim przyczepiamy ja do deseczek ( można to zrobić również małymi gwoździkami ale proponuje metodę z zszywaczem)
10. Półka w inkubatorze spoczywa na czterech wkrętach po dwa wkręty na ściankach leżących naprzeciw siebie.
Wkręcamy wkręty następnie wkładamy półkę która leży na nich.
11. Czujnik od termoregulatora umieszczamy pod środkową półką, jeżeli mamy dwie półki czujnik ten umieszczamy pomiędzy półkami.
12.Termometr służy do pomiaru temperatury i kontroli jej w komorze lęgowej w inkubatorze. Najlepszym termometrem jest termometr kolankowy, w bocznej ściance nawiercamy otwór wielkości jakiej odpowiada grubość szyjki termometru, wsuwamy go i unieruchamiamy go aby nie wyleciał.
Gdy mamy do dyspozycji zwykły termometr prosty, otwór wywiercamy w suficie inkubatora i wsuwamy go następnie mocujemy aby uniknąć wpadnięcia do wewnątrz.
Z prostych termometrów najlepszy jest termometr który ma długą szyjkę wtedy można go wsunąć głęboko i nie wpadnie nam do środka dlatego że ma zgrubienie zaczynające się na skali a cała skala znajduje się na zewnątrz inkubatora co ułatwia nam kontrolę temperatury.
13. W bocznych ściankach nawiercamy otwory którymi wlatuje czyste powietrze bogate w tlen. Otworami w suficie regulujemy przepływ powietrza przez inkubator więc w razie inkubacji wiekszej ilosci jaj np. 100 lub wiecej ilosc otworów w suficie nalezy zwiekszyć. Otwory w bocznych ściankach nawiercamy pod linią pojemnika z wodą. Cztery otwory na drzwiczkach inkubatora a po trzy otwory na dwóch bocznych ściankach. W suficie nawiercamy pięć (lub sześć )otworów, z których trzy(lub cztery ) będą odsłonięte w trakcie inkubacji jaj w komorze lęgowej, a w klujniku( trzy dni przed wykluciem) odsłaniamy wszystkie otwory. Pisklęta szykują się do wyklucia i potrzebuje bardzo dużo czystego powietrza gdy ilość powietrza będzie nie wystarczająca pisklęta obumrą i się nie wyklują.
14. Cały cykl inkubacji jaj w inkubatorze wylęgowym
Jest opisany w SZTUCZNY WYLĘG DROBIU W INKUBATORZE WYLĘGOWYM w załączniku tej pracy.


Ta wypowiedz ma służyć uzupełnieniu wiadomości umieszczonych już na tym temacie.

[ Dodano: 2007-08-13, 14:12 ]
Musze sie pochwalic w inkubatorze ktory jest na 9 stronie wylegly mi sie wczoraj przepiorki z 54 jajek wylegy sie 43 piekne pisklaczki wieczorem dodam pare fotek 11 jajek ktore pozostaly nic sie nie wyleglo bo byly nie zalezone a wczesniej nie przeswietlalem :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d :d

szmery90 - 2007-09-12, 21:51

witam.. mam pytanie do KAREIA
jeśli możesz to napisz jakie masz zurzycie prądu w swoim inkubatorze, chodzi mi o to jaki koszt ponosisz podczas jednej inkubacji i co zastosowałeś jako żrodlo ciepła??? z góry dziękuje za odpowiedż :)

karei - 2007-09-13, 19:08

koszt jaki poniosłem podczas inkubacji jaj czterema inkubatorami w ciagu trzech tygodni to 60zl. Jako źródło ciepła zastosowałem grzałkę ze spiralki (z drutu oporowego).
Teraz wykonałem kolejny inkubator na jajka przepiórcze (400jajeczek) i jako źródło ciepla zastosowałem żarówkę 100W którą umieściłem przy suficie inkubatora a pod zarowka jest mały wentylatorek dzięki niemu nie ma wahań temperatury.
W razie jakich kolwiek pytań pisz na forum lub na GG 3938719

szmery90 - 2007-09-20, 15:09

jezeli posiadam wentylator od okapu kuchennego to musze umieścić w lodówce dodatkową skrzynke tak jak na tej stronie http://forum.bazanty.pl/viewtopic.php?t=123 aby ułatwić rozprowadzanie powietrza, czy wentylator spokojnie sobie poradzi??
karei - 2007-09-21, 09:49

nie musisz umieszczac dodatkowej skrzynki wystarczy np. przy suficie inkubatora umiescic zarowke pod zarowka wentylator ktory dmucha na dol. Wentylator z pewnoscia sobie poradzi, jesli masz jakies pytania napisz na forum albo na gg odpisze napewno
Maciek M. - 2007-10-06, 17:14
Temat postu: Pytanie
Witam !!!
Chciałbym zbudować inkubator ... moja wizja jest taka, prostokątk, budowa ścianek : płyta OSB, styropian dziesiątka (1cm), i znowu płyta osb, w tym drzwiczki z podwójną szybką, co o tym sądzicie ?? Sprawa termometru z termostatem; chciałbym mieć to w jednej całości i dobrej jakości, czy może być RT2C-IW ?? http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3607 . Co zastosować jako grzałkę, oprócz żarówkek ?? Czy może to być grzałka taka jak w piekarniku ? Jaki zastosować wiatraczek i gdzie go umiejscowić ??
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź !!!!

karei - 2007-10-06, 22:05

Niedawno zrobilem taki sam inkubator z plyty OSB na 400jaj przepiorczych nieduży grzany jadna zarowka 60 W. W moim inkubatorze w suficie znajduje sie zarowka obudowana rowniez plyta OSB ale scianki plyty sa wylozone sreberkiem (takie jak od czekolady blyszczaca strona do zarowki a matowa do plyty) w dolna czesc obudowy zarowki zamontowalem wietraczek 12V. zasilany zasilaczem antenowym. Ten termostat co pokazywales jest dobry tyle ze nie jest tani.
Maciek M. - 2007-10-07, 09:13
Temat postu: ...
Dzięki za odp. . Co jest najlepszym źródłem ciepła ?? Prosze o podpowiedź, bo nie jestem doświadczony w tej dziedzinie, zwykłe żarówki, kable grzewcze, czy może te grzałki piekarnikowe, prosze o odp.
Pozdrawiam

karei - 2007-10-10, 17:47

do malego inkubatora sa dobre zwykle zarowki, do wiekszych dobre sa grzalki ze spiralki takie jak do piekarnika ale miejszej mocy nalezy kupic najlepiej 180W
co do przewodow grzewczych sie nie wypowiadam bo nie uzywalem ich ale wątpie czy sa dobre do duzych inkubatorow, jezeli chcesz to mozesz pisac na moje GG 3938719 z milą chęcią odpowiem na wszystkie pytania

peter_spider - 2007-10-21, 22:39

a jak podnieść albo obniżyć wilgoć, i czy może być inkubator z akwarium? Pozdro
dadzio - 2007-10-22, 14:06

Poswyższyć wilgotność można poprzez podwyższenie temperatury wody,obniżyć można poprzez jej zmniejszenie.Inkubator z akwarium,może być jak ci się uda taki wykonać to tak.
kacpisułtan - 2007-10-22, 15:20

peter_spider napisał/a:
a jak podnieść albo obniżyć wilgoć

O wilgotności decyduje zazwyczaj powierzchna parowania, dlatego jak chcesz podnies wylgotność na dnie inkubatora kładzież wiksza miseczke, a jak obiżyć, analogicznie mniejszą.
dadzio napisał/a:
Poswyższyć wilgotność można poprzez podwyższenie temperatury wody,obniżyć można poprzez jej zmniejszenie

Twój pomysł jest niepraktyczny. Najpeirw zdobądz jakś wiedze i doświadczenie a dopiero doradzaj mniej doświadczonym :!:

karei - 2007-10-24, 16:27

Ja mam kilka inkubatorow i w kazdym mam wlozona blaszke od ciasta do niej wlewam wode i mam odpowiednia wilgos i wszystko sie kluje a jezeli np juz jestes zmuszony podniesc wilgoc w inkubatorze to mozesz np na wodzie np na srodku blaszki polozyc jakas szmatke ktora bedzie wystawala ponad zwierciadlo wody wtedy woda szybciej parowac i nawilzac
zwierzoland - 2007-11-03, 19:45

Zwracam Waszą uwagę na kilka istotnych szczegułów:

1) Układ termostat + kabel grzejny to układ niezawodny

2) Układ w stylu termostat + żarówka to układ bardzo zawodny, żarówki często się przepalaja jednak. W takiej sytuacji jak to mówią "po ptokach"

3) żarówka nagrzewa także, a moze i głównie promieniowaniem świetlnym. To oznacza że inna jest temperatura jajka na które pada światło a inna jajka na samym dole schowanego w cieniu. W takiej sytuacji zastosowanie wiatraka niczego nie zmienia, nie rozwieje on promieni świetlnych.
Żarówka to dobre rozwiazanie dla terrarystów którzy światłem celowo podnoszą temperaturę części jajek dla uzyskania samców i samic. Trzeba jednak powiedzieć od razu i jasno, żarówka jest tylko dodatkowym elementem grzejnym służącym podniesieniu temperatury na wyselekcjonowanej części jajek.

4) nie mam pojęcia jaki wpływ na jajka mają żarówki stosowane do wygrzewania gadów czy płazów w terrarystyce. Żarówki takie mają zazwyczaj zwiększona ilość promieniowania UVA i UVB na co zwracam także Waszą uwagę.
Przykład najtańszej żarówki do wygrzewania w terrarystyce
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=1904

Proszę zwrócić uwagę że tego typu żarówka (tzw. kwoka) nagrzewa znacznie mocniej miejsca na które są skierowane promienie świetlne, pozostała częśc ma jednak niższą temperaturę. Patrz punkt 3.

5) zwolennikom żarówek należy jednak polecić "emitery ciepła" które są znacznie mniej zawodne oraz nie nagrzewają snopem swiatła. Jajka pod kwoką także maja ciemno. Co ważne, ich sprawność grzewcza jest w zasadzie 100%.
Przykład
http://www.ph-enter.pl/zw...ath=164_250_302

karei - 2007-11-04, 19:49

Ale te elementy grzejne sa troche drogie ponizej przedstawiam inkubatory z grzalki ze spirali i jeden z plyty OSB nagrzewany zarowka ktora sie znajduje w górnej części a pod nia jest wentylator komputerowy zasilany zasilaczem antenowym.
Dodam ze wykluly mi sie w piatek przepiorki zdjecia ponizej.

Bartek89 - 2007-11-04, 21:24

Kurcze zbliża sie kolejny sezon lęgowy a ja nadal nie wiem co mam zrobić...;/;/;/ Mam powązny problem z moim własnoręcznie robionym inubatorem...;/;/ Wiec tak jest to zwykła lodówka na samej górze jest zamontowana zarówka < w tym roku mysle o płycie grzewczej> obok niej jest wiatraczek komputerowy wszystko jest połączone z termoregulatorem i teraz ten mój PROBLEM: nie mogę utrzymac tem w środku odpowiedzniej do inkubacji jednocześnie na 2 pólkach... i z tym jest problem bo jak mam dużo jaj to częśc niestety musi być wywalana bo nie mam ich gdzie umieścić... moze w podłaczeniu jest jakiś błąd... pomózcie jeśli możecie bo sie załamię...;/;/;/
karei - 2007-11-05, 16:49

Ale jakie so to roznice temperatur??
Nawazniejsze jest to aby utrzymac stala temperature.
Jak jest roznica pomiedy polkami to najwyzej bedzie roznica w czasie klucia o kilka godzin.
Napisz jaka masz temperaturę to cos poradzimy.
Moja inkubator z zarowka jest na ostatnim zdjeciu z plyt OSB zarowka jest na gorze w skrzyneczce domontowanej

peter_spider - 2007-11-19, 20:33

A co myślicie o tym termoregulatorze??
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3607

karei - 2007-11-20, 10:38

Jest to dobry termoregolator dzieki niemu nastawisz dokladna temperature oraz odczytasz wilgotnosc powietrza.
studenttomek - 2007-11-23, 02:09

Witam.

Jeśli już mowa o dokładnym czujniku temperatury, to chciałbym się pochwalić czujnikiem którego ja używam.

Ma klika zalet:
-wszystkie nastawy dokonuje sie cyfrowo
-posiada 2 niezależne cyfrowe czujniki temperatury(można mierzyć temperaturę w dwóch różnych punktach inkubatora/klujnika, ponadto można uśrednić wynik: (T1+T2)/2 , albo sterować obciążeniem korzystając tylko z jednego czujnika, bądź reagować na maksymalną , bądź minimalną temperaturę)
-Wysoka dokładność pomiaru 0,1 stC
-posiada Alarmy przegrzania, niedogrzania oraz uszkodzenia czujników
-ma możliwość sterowania obciążeniem do ponad 1KW
- steruje mocą grzałki, bądź innego dowolnego obciążenia(regulacja fazowa) od 10-100%( nie musze już dobierać grzałki do rozmiaru inkubatora, wystarczy że ustawie jaka moc procentowa ma się wydzielić na obciążeniu-grzałce). Po ustawieniu odpowiedniej mocy nie występuje pulsacja temperatury, temperatura nie waha się tak jak kiedyś - jest bardzo stabilna!!!
- prosta obsługa i podłączenie(przykręcam tylko 2 przewody od grzałki i już wszystko działa)

Jeśli chodzi o cenę to kwota 175zł nie jest chyba zbyt wygórowana.

Pozdrawiam
T.

keramk - 2007-11-24, 00:49
Temat postu: iczujnik LT-01
Gdzie można kupić to cudo
studenttomek - 2007-11-25, 23:23

U mnie.
Wykonuje je na zamówienie.


A oto dokładniejszy opis urządzenia:
Montaż i obsługa jest bardzo prosta. Aby podłączyć grzałkę , żarówkę(żarówkę polecam
podłączyć ale tylko do testu - końcówki czujników są czarne i oświetlenie
ich może spowodować mylny odczyt temperatury), bądź inne obciążenie, należy
- rozkręcić obudowę
- przez dławnicę przepchnąć kabel od np grzałki
- przymocować kabel do złącza ARK które jest w środku
-dokręcić nakrętkę od dławnicy i zamknąć obudowę
Wszystko oczywiście wykonujemy przy odłączonym zasilaniu i z zachowaniem
zasad BHP

Następnie mocujemy czujniki w obudowie sterownika- wciskami wtyczki
czujników do gniazd (kable od czujników mają długość ponad 1m), nie ma
znaczenia który czujnik włożymy do którego gniazda.(zamocowanie czujników
może spowodować samoczynne wyłączenie i włączenie urządzenia)
Jeśli obydwa czujniki są włożone prawidłowo , powinno się dać odczytać
temperaturę z każdego z czujników, jeśli natomiast jakiś czujnik jest
niedociśnięty , to w miejscu temperatury powinniśmy zobaczyć znaki
zapytania: ??,? (po dociśnięciu wtyczki pokaże nam się na początku temp: 85
stC, a następnie temperatura prawidłowa.

Jeśli dwa czujniki zostaną odłączone - włączy się sygnał alarmowy(
przegrzanie, niedogrzanie, oraz brak czujników - każdy z tych stanów
alarmowych posiada inny alarm akustyczny)

Ustawienia sterownika.
Po pojedynczym wciśnięciu przycisku SET - następuje wejście w tryb ustawień
(drugie naciśnięcie powoduje wyjście razem z zapisaniem).
miedzy poszczególnymi opcjami przechodzimy poprzez naciśnięcie strzałek,
lewej, bądź prawej, zmianę nastaw dokonujemy klawiszami: plus i minus: +/-
Opcja:
1. Ustaw temp. - pozwala na ustawienie dowolnej temperatury np: 37,6
2. Moc grzałki - pozwala na ustawienie mocy grzałki 10-100% ze skokiem 1%,
możemy dzięki tej opcji uniknąć przegrzewania w inkubatorze. Regulujemy moc
grzałki tak, aby nie następował zbyt wysoki wzrost temp, jeśli temperatura
podczas pracy, będzie przekraczać temperaturę optymalną to należy zmniejszyć
moc grzałki, oraz umieścić czujniki w miejscu gdzie jest dobra cyrkulacja
powietrza.
3. Analiza temp. - pozwala na wybór sposobu pomiaru temperatury:
T=T1 (mierzą dwa czujniki, ale tylko temperatura z
T1 służy do sterowania grzałką)
T=T2 - analogicznie jak wcześniej
T=(T1+T2)/2 - obliczana jest temperatura średnia(T=)
, z zaokrągleniem w górę, sterowanie odbywa się z wykorzystaniem temp
średniej
T=MAX(T1?T2) - do sterowania grzałką brana jest pod
uwagę tylko najwyższa temperatura z jednego z czujników
T=MIN(T1?T2) - do sterowania brana jest pod uwagę
tylko najniższa temperatura jednego z czujników

W przypadku uszkodzenia- odłączenia jednego z czujników - drugi natychmiast
przejmuje jego funkcje(dotyczy to wszystkich opcji)
4. Niedogrzanie - opcja pozwala na ustawienie sygnału alarmowego w przypadku
gdy temperatura w inkubatorze/klujniku spadnie poniżej temperatury "T"
Włączenie alarmu można ustawić już w przypadku
gdy temperatura spadnie o 0,1, na ekranie zobaczymy napis: T-0,1
Zakres załączenia alarmu: od 0,1 - 4,9st C ze
skokiem 0,1
5. Przegrzanie - opcja analogiczna jak poprzednia tylko dotyczy
przegrzania...zakres załączenia alarmu od T+0,1 do T+4,9
6. Kalibracja T1 - służy do korekcji temperatury +/- 0,5 ze skokiem 0,1; 0,5
jest to maksymalny błąd odczytu temperatury jaki może wystąpić w tym czujniku
w całym zakresie jego liniowości, CZUJNIKI SĄ BARDZO DOKŁADNE I NIE NALEŻY
ICH POPRAWIAĆ BEZ URZĄDZENIA O DOKŁADNOŚCI WYŻSZEJ O KLASĘ. Ponadto
zastosowanie 2 niezależnych czujników powoduje uśrednienie błędu- jego
zmniejszenie- dodatkowo zwiększa nam się precyzja sterownika.
7. Analogicznie jak poprzednio.

Kolejne naciśnięcie przycisku SET powoduje zapisanie zmian i wyjście z
ustawień.


Całe urządzanie może mieć skłonność do lekkiego nagrzewania się (obudowa może
stać się delikatnie ciepła) jest to związane z wykorzystaniem transformatora
sieciowego, oraz triaka którego celem jest sterowanie mocą. Czym większe
obciążenie zostanie podłączone tym obudowa może stać się bardziej ciepła.
NIE MA TO JEDNAK NEGATYWNEGO SKUTKU NA PRACĘ CAŁEGO STEROWNIKA.


Pozdrawiam
Tomek

peter_spider - 2007-11-26, 16:50

A jest na ten sterownik gwarancja??
studenttomek - 2007-11-26, 21:54

Oczywiście, jeśli układ przestanie działać, lub zacznie działać nieprawidłowo, nie z winy użytkownika(układ będzie pracował w odpowiednich warunkach), naprawię sterownik w ciągu 3 tygodni. Jeśli jednak sterownik uszkodzi się w wyniku złego użytkowania to również podejmie się naprawienia urządzenia.
peter_spider - 2007-12-04, 14:50

A może mo ktoś doradzić, bo chciałbym zrobić sam inkubator z lodówki tylko nie wien gdzie umieścić kabel brzejny na dole czy na górze?
karei - 2007-12-04, 18:24

Na poczatek proponuje przeczytac 10 strone tego tematu.
A moze kabel lepiej umiescis na jednej sciance robiąc płytę grzejna z jednej scianki.
Kabel ukladaj przy kablu jeden przy drugim.

studenttomek - 2007-12-04, 22:06

karei, wpadłem na ciekawy pomysł :) , Co sądzisz o tym żeby po całym cyklu inkubacji można było sprawdzić temperatury z ostatnich 21 dni. Czy rejestrowanie temperatury w odstępach 15 minutowych to dobry pomysł?

Można by wtedy sprawdzić dokładnie przebieg procesu inkubacji i klucia i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski.

Wszystko można bardzo ładnie wyświetlić na wykresie - taka akwizycja danych może być bardzo pomocna przy ewentualnych experymentach.

karei - 2007-12-05, 18:22

Nawet fajne mozna zobaczyc wtedy caly przebieg temperatury, ale skoro jest dokladny termostat to raczej malo potrzebne.Ale dla szczegolowej analizy i sprawdzenia termostatu bedzie przydatne.
peter_spider - 2007-12-20, 14:49

A co myślicie o inkubatorze z pojemnika styropianowego?
mateusz20 - 2007-12-20, 17:24

Moim zdaniem to będzie dobry pomysł, sam chciałem taki kiedyś zrobić, ale obecnie mam taki bardziej profesjonalny
Adrian14 - 2007-12-20, 20:52

Oczywiście można spróbować.
W ofertach firm specjalizujących się w inkubatorach często można spotkac zrobione ze styropianu.

ali - 2008-01-05, 20:42

witam
czas na pobudkę
wiosna niedaleko
w marcu trzeba nasadzać
pochwalcie się jak idzie budowa inkubatorów
ps. mój prosty i tani pomysł
mam suszarkę do grzybów -kosztowała niecałe 120 zł, jest przeznaczona do pracy ciągłej ma dwa stopnie ustawienia mocy, posiada grzałkę z wentylatorem zabezpieczoną przed przegrzaniem i może być wielofunkcyjnie użyteczna
kupiłem regulator temperatury z higrometrem RT-2 CIW z ZUH TOMAR za 117 zl
teraz buduje "skrzynkę" wstawi się na dół podstawe suszarki podłączy regulator i
musi działać, termoregulator można też wykorzystać przy dogrzewaniu kurczaków
ile frycowego odpada? :diabel::

Józek - 2008-01-05, 21:30

Takie inkubatory z styropianu są w sklepach w Niemczech identyczna skrzynka jak na foto, są na 60 jaj i automat super sprawa, mam też samoróbkę z lodówki na 300 jaj,
butchi chabo - 2008-01-05, 21:30

ali, A ile mocy, ma grzałka w tej suszarce? Jezeli ponad 1000W to potrzebny będzie stycznik. Dodatkowo termometr ,wentylator innych pare drobiazgów. Poczytaj wcześniejsze posty , prawie wszystko na temat "produkcji" własnego inkubatora.
ali - 2008-01-06, 02:58

butchi chabo napisał/a:
A ile mocy, ma grzałka w tej suszarce? .


ma dwa zakresy
150 i 300 W

kupiłem zapasowy gotowy element grzejny bez wentylatora do zamontowania (wymiany)
kosztuje 28 zł

karei - 2008-01-07, 08:48

Ja mam 3 inkubatory ktore maja ogrzewanie z grzalki ze spiralki a czwarty jest ogrzewany za pomoca zarowki 100 Watt. Juz pod koniec lutego bede sie spodziewal pierwszych legow.Na poczatek kury zielononozki(ok. 100) i przepiorki(ok. 150- 200).
Zobaczymy jak beda sie kury niosły, wszystko od tego zależy.
Moja przepiorki sie niosa calą zime wiec z nimi nie bedzie problemu ale zielononozki (no zobaczymy).
Wszystkie inkubatory zrobilem wg. przepisu ktory podalem na 10 stronie tego tematu(budujemy inkubator krok po kroku).
Opisujcie swoje plany. :d :) :D :* :?: :?: :?:

michal_93 - 2008-01-07, 17:36

A jeśli mógłbyś karei przesłać jakiś link z tą grzałką spiralową, oraz kilka dokładniejszych fotek. Z góry dziękuję :D
ali - 2008-01-07, 18:30

karei napisał/a:
Ja mam 3 inkubatory
Wszystkie inkubatory zrobilem wg. przepisu ktory podalem na 10 stronie tego tematu(budujemy inkubator krok po kroku).
Opisujcie swoje plany. :d :) :D :* :?: :?: :?:

no profesjonalista
przeczytałem wszystko w temacie,
a co dla amatorów którzy sporadycznie potrzebują inkubatora na 30 do 100 jaj
nie dostaną tanio
- byle co za 4 stówy
kombinuje jak najtaniej
zamierzam wykorzystać suszarkę do grzybów za 100 zł
która ma wszystko co trza wykonane profesjonalnie do pracy ciągłej
można ją zawsze wykorzystać do suszenia ziół, owoców i grzybów.
ma grzałkę ze spiralą zabezpieczoną przed przegrzaniem
dwa zakresy regulacji,
można ustawić w zależności od wielkości inkubatora
grzanie na 150 lub 300W,
wentylator osłonięty, nie dmucha na wprost a na boki
wszystko na gotowej podstawce,tylko wstawiasz,
sita można też wykorzystać jak się nie chce robić szuflad.
brak tylko regulatora z higrometrem który też dostaniesz za stówe profesjonalny
i tylko wkładasz wtyczke ,
używa kiedy potrzeba nie tylko do inkubatora
skrzynke kazdy wykombinuje za grosze nawet ze starego biurka a najlepiej z lodówki.
prościej i taniej chyba się nie da?

karei - 2008-01-07, 20:06
Temat postu: zdjecia inkubatorow
Moje inkubatory
Nie sa to byle jakie inkubatory daja efekty sa sprawne i legną sie w nich piskleta.
Grzalki sam robie z druta oporowego.
Ale mozna je kupic w sklepie elektrycznym.
Zrobie zdjecia to dodam dokladniejsze.

ali - 2008-01-07, 21:29
Temat postu: Re: zdjecia inkubatorow
karei napisał/a:
Moje inkubatory
Nie sa to byle jakie inkubatory daja efekty sa sprawne i legną sie w nich piskleta.
Grzalki sam robie z druta oporowego.
.


ide na łatwizne po co kombinować,
jak to montować, jak zabezpieczyć,
skoro mam juz wszystko gotowe
wstawie na dół i podłącze
ps.
żałuje teraz tylko że 2 lodówki w zeszłym roku wywaliłem
teraz byłyby jak znalazł
mam jeszcze zamrażarke która stoi bezczynnie i jest sprawna
trochę szkoda ją rozbrajać bo inaczej to chyba straty ciepła byłyby zbyt duże

ps jak radzisz sobie z obracaniem jaj
nie kombinowałeś robić szuflad do automatycznego obracania jaj?
może warto by było wstawić szybę z pleksi w drzwiach?

szmery90 - 2008-01-08, 16:11

tutaj jest chyba taka grzałka co opisuje karei http://www.allegro.pl/ite...t_grzejny_.html
ali - 2008-01-08, 16:51

szmery90 napisał/a:
tutaj jest chyba taka grzałka co opisuje karei http://www.allegro.pl/ite...t_grzejny_.html


ale po co taka moc 2500 W
skoro wystarcza 100 lub niewiele więcej
tego bez stycznika do termoregulatora nie włączysz
lepiej poszukaj tego

michal_93 - 2008-01-08, 16:59

ali mógłbyś mi pokazać jak robisz takie grzałki(zdjęsia i opis)
ali - 2008-01-08, 17:26

michal_93 napisał/a:
[ mógłbyś mi pokazać jak robisz takie grzałki(zdjęsia i opis)


czytaj co wyżej pisałem
kupiłem gotowy zapas od suszarki do grzybów Niewiadów

Sklep Fabryczny

sklep czynny w godz. 7.00 - 15.00.
tel. (044) 719 20 00-05 wew. 433 - przyczepy
tel. (044) 719 20 00-05 wew. 434 - części
tel. (044) 719 31 67 - info
tel./fax (044) 719 20 15

e-mail: sklep@niewiadow.pl

karei - 2008-01-08, 17:31

Mam podobe grzalki do tych na allegro ale sa mniejszej mocy okolo 100W
ostatnio sam zrobilem grzalke z drutu oporowego a dodatkowo podlaczylem {DIODE} zeby zmniejszyc napiecie z 230V do 115V wtedy grzalka sie wolniej nagrzewa.
Teraz stosuje do ogrzewania zarowki bez problemu mozna je wymienic i kupić.

Jajka obracam ręcznie i nie zajmuje mi to długo porostu wkładam rękę na półkę i mieszam jajka one sie obracają i wszystko jest ok.

michal_93 - 2008-01-08, 17:39

A masz może jakieś zdjęcia dokładniejsze??
karei - 2008-01-09, 17:35
Temat postu: grzalka
Tak wygląda moja grzałka
kupuje porcelanowy radiator i przeplatam spiralkę

Gliniak - 2008-01-09, 19:13

Postanowilem tez zbudowac inkubator.
Zaczalem troche od tylu , zamawiajac w Zwierzolandzie termostat RT2C I i kabel grzewczy TerraHot 80W/9m.
Teraz mysle o budowie pudla inkubatora z desek , plyty osb , styropianu ..... tylko nie wiem bardzo jakie bylyby rozsadne wymiary dla kabla grzewczego o mocy 80 W.

Doradzicie cos?

dadzio - 2008-01-09, 21:16

Ja planuje zrobic samemu inkubator.Chciałbym kupić grzałkę z termostatem razem. W jednym. Tak, żebym nie musiał już nic podłączać. Lodówkę już mam. Wiecie gdzie można kupić coś takiego? I za ile?
peter_spider - 2008-01-09, 21:19

najlepiej dlugi, szeroki i niski. żeby była jedna pólka
Bartek89 - 2008-01-09, 21:23

Zgadzam sie z Piotrkiem , sam w tym roku przerobiłem mój aby był długi a niski. Łatwiej utrzymac tem w całym i nie mam problemu z tym ze na półkach sa róznice temp.
butchi chabo - 2008-01-09, 21:32

dadzio, To musisz iść z grzałką i termoregulatorem do elektryka. Musi rozebrać obudowę termoleguratora ,z grzałki odciąć wtyczkę ,zarobić końcówki przewodu i je przylutować do wyjścia (gniazda )temoreg. No i oczywiście cię skasowac. :ops: :hmm: :D .Ale po co ? :diabel::
O ile wiem ,nie ma takich calaków.
Poprostu w gniazdo termoleguratora włączasz wtyczke grzałki i jest ok.
A co byś powiedział,żeby telewizor ,DVD ,lodówkę podłączyć tak na stałe , w sieć. :P :D

dadzio - 2008-01-09, 21:50

butchi chabo napisał/a:
A co byś powiedział,żeby telewizor ,DVD ,lodówkę podłączyć tak na stałe , w sieć
Świetny pomysł :diabel:: Fajny zestaw podróżny. A tak poważnie to dzięki za odpowiedź.
butchi chabo - 2008-01-09, 21:54

dadzio, chyba nie obraziłes się, trzeba poza faktami troche pożartowac.
Jezeli tylko troche to przepraszam :*

ali - 2008-01-09, 22:01

dadzio napisał/a:
Ja planuje zrobic samemu inkubator.Chciałbym kupić grzałkę z termostatem razem. W jednym. Tak, żebym nie musiał już nic podłączać. Lodówkę już mam. Wiecie gdzie można kupić coś takiego? I za ile?


grzałki z termostatem nie mają takiej dokładności w ustawieniu
musisz zdobyć termostat profesjonalny z zakresem do 40 st i tolerancją min, max +/- 1 st
dokładnością do 0,1 st,, kontrole wilgotności też musisz mieć i termoobieg
więc to co podałem ( suszarka do grzybów i regulator RT-2CIW) zapewni ci to wszystko
bez kombinowania koszt 200zł
wstawisz na dole lodówki i wetkniesz wtyczke do gniazdka to wszystko

karei - 2008-01-10, 11:08

Ja wykonalem swoje inkubatory taniej niz 200zl z materialow ogolno dostepnych. Ich budowa byla prosta i zajmowala mi okolo 4 godzin.
Co do wymiarow to mozna sobie je sciagnac z firmy Heka wzorujac sie na nich.

butchi chabo - 2008-01-10, 12:35

Nie ma co się licytować ,co i za ile można taniej. Z doświadczenia wiem, że co tanie nie zawsze jest dobre. Mnie interesuje skuteczność waszych "wynalazków". Procentowy wylęg z całej partii inkubowanych jajek. Przerabiałem samoróbki na bazie wymienianych termoregulatorów i róznych nagrzewnic . Sprawdzałem w trakcie inkubacji parametry innymi dodatkowymi przyrządami , wydawało się ok. W końcowym rezultacie i to z wielokrotnych legów ,kluło się srednio 20%. Wydawało mi się ,że do inkubowania jajek podchodziłem z nabytą rzeczową wiedzą. Po wielu nieudanych próbach dałem sobie spokój i kupiłem profesjonalny inkubator.
Dzisiaj moim "zmartwieniem" nie jest procent wyklutych kurcząt lecz ich jakość.
Proszę o real ,nie o "domniemane" lęgi.

karei - 2008-01-10, 15:34

Ostatnio włożyłem do wylęgarki jajka przepiórek z 54 jajek wyległy sie 43 pisklęta pozostałe jajka były nie zapłodnione (rozbijałem każde)
dadzio - 2008-01-10, 17:17

butchi chabo, Oczywiście, że się nie obraziłem. Znam się na żartach. Poszukam grzałki i termostatu w mojej okolicy. Mam nadzieję, że znajdę coś takiego. A jak nie to poszukam na allegro, albo na heka. A jaki jest link do sklepu zwierzoland?
butchi chabo - 2008-01-10, 17:52

dadzio, Podaję Ci dane do producenta ZUH TOMAR tel.o44 723 -23-20, kom. o-602 132 079.Mozesz zamówić bezpośrednio, za zaliczeniem pocztowym . Na pewno zaoszczędzisz parędziesiat złotych.
ali - 2008-01-10, 19:25

butchi chabo napisał/a:
dadzio, Podaję Ci dane do producenta ZUH TOMAR tel.o44 723 -23-20, kom. o-602 132 079.Mozesz zamówić bezpośrednio, za zaliczeniem pocztowym . Na pewno zaoszczędzisz parędziesiat złotych.


kupiłem u nich zamawiając przez net
http://zuh_tomar.w.interia.pl/reg%20temp.htm
regulator RT-2CIW
z higrometrem i 2 czujnikami zakres do 45 st
teraz nie widać go w ofercie
zapytaj więc czy mają
cena u nich i na allegro jest ta sama
niższy był od nich koszt wysyłki
HEKA ma zbyt drogo

dadzio - 2008-01-11, 19:36

butchi chabo, ali, Dzięki. Zobaczę co tam jest, może znajdę coś siekawego.
ali - 2008-01-11, 21:23

dadzio napisał/a:
[. Zobaczę co tam jest, może znajdę coś siekawego.


w sklepie Niewiadowa kup wentylator z silnikiem, grzałkę i osłonę od suszarki do grzybów, będziesz miał komplet
wyjdzie ci zapewne tyle ile dałbyś za całą suszarke
czyli 100 zł

peter_spider - 2008-01-16, 10:42

ja kupiłem trrmoregulator na www.zwierzoland.com , bardzo dobrze się sprawuje polecam, jest to termoregulator RT2-CIW
dziadzio,ja też mam lodówke i zamierzam ją położyć na płasko i zrobić jedną długą półkę żeby temperatura była jednakowa. i tobie też to polecam.

studenttomek - 2008-01-18, 01:11

Witam,

Jeśli mowa o sterownikach inkubatora i składaniu ich z wielu części to proponował bym zastąpienie jednym a solidnym sterownikiem.

Można powiedzieć że projekt został reaktywowany(na prośbę kilku hodowców) i się cieszy dużym zainteresowaniem:
W razie jakichkolwiek pytań, proszę pisać: djfobos@poczta.fm


Sterownik Inkubatora v2008
Sterownik inkubatora(v2008) jest kompletnym urządzeniem do kontroli warunków środowiskowych podczas procesu inkubacji i klucia (wszystkich rodzajów ptaków: kur, kaczek, perliczek, bażantów, etc). Steruje niezbędnymi warunkami, aby proces inkubacji przebiegł z jak najlepszą efektywnością - tak aby osiągnąć jak największą efektywność klucia. Dzięki niemu można całkowicie zautomatyzować każdy rodzaj inkubatora,lub klujnika, bez większych nakładów. Cały proces inkubacji będzie sterowany automatycznie bez potrzeby ciągłej ingerencji człowieka np. (dokładania misek z wodą, bądź wietrzenie inkubatora-regulacja rozet)

W skład zestawu wchodzi:
-moduł sterujący
-sonda(czujnik temperatury i wilgotności)
-cztery niezależne "przekaźniki elektroniczne"

Moduł sterujący:
Moduł sterujący pozwala na obserwację najważniejszych parametrów inkubacji i klucia:
temperatury i wilgotności z bardzo dużą dokładnością. Rozdzielczość czujnika temperatury wynosi: 0,1st, natomiast rozdzielczość czujnika wilgotności to 1%RH(błąd odczytu jest mniejszy niż 5% dodatkowo istnieje możliwość kalibracji czujnika). Po zaprogramowaniu sterownika, urządzenie przeprowadza cały proces inkubacji od pierwszych godzin, aż do momentu klucia. Uwzględnia obniżenie temperatury oraz zwiększenie wilgotności w ostatniej fazie(klucia).

Panel sterujący jest wyposażony w klawiaturę 5 przyciskową, 4 diody sygnalizujące działanie poszczególnych modułów inkubatora:
- grzałki
- układ do nawilżania(np. podgrzewacz wody)
- układ obracania jaj
- układ wymiany powietrza
Wyświetlacz LCD z podświetlaniem informuje o najważniejszych parametrach. Na wyświetlaczu podczas normalnej pracy urządzenia pokazują się 2 rodzaje informacji:
-o temperaturze i wilgotności(odczyt aktualnej temperatury i wilgotności oraz ustalone przez użytkownika parametry optymalne podczas procesu inkubacji i klucia)
-informacje o aktualnym czasie inkubacji(dzień, godzina, minuta,sekunda), oraz informacje o czasie zadziałania układu obracania jaj, a także układu wymiany powietrza w inkubatorze.

Sonda:
Zestaw czujników który podpinamy pod Moduł sterujący. Gniazdo sondy pomiarowej oraz gniazdo "przekaźników" posiadają inne wejścia(żeńskie oraz męskie), co uniemożliwia niewłaściwe zamontowanie czujników. Bardzo prosta instalacja.


"Przekaźniki elektroniczne":
Zestaw 4 niezależnych układów do sterowania:
-grzałką(bądź innym elementem grzejnym, np: żarówką)
-układem zwiększającym wilgotność(podgrzewacz wody)
-układem obracania jaj(np. sterowanie silnikiem wolnoobrotowym, bądź suwnicą)
-układem wymiany powietrza(wentylatorem wmontowanym w ścianę inkubatora)
Każdy z kanałów wytrzymuje obciążenia 4A(It=4,0A; Vdrm=600V), co zapewnia podłączenie dużego obciążenia, np grzałki 800W


Instrukcja obsługi:
Programowanie sterownika następuje po naciśnięciu klawisza "SET" na klawiaturze.
Po jego naciśnięciu przez chwilę pojawi się informacja na wyświetlaczu o wejściu w tryb
ustawień. Poszczególne ustawienia pojawiają się w poszczególnej kolejności:
1) Temperatura inkubacji - temperatura podczas procesu inkubacji ustawiana z dokładnością do 0,1 stopnia: np:37,5
2) Wilgotności inkubacji - wilgotność podczas procesu inkubacji ustawiana z dokładnością do
1%RH
3) Czas inkubacji - czas procesu inkubacji. Dla przykładu jeśli wprowadzimy 19 dni(dla kur),
oznaczać to będzie że proces inkubacji będzie trwał 19 dni, a po tym czasie sterownik
przejedzie automatycznie w tryb klucia - obniży temperaturę i zwiększy wilgotność.
4) Temperatura klucia - temperatura podczas procesu klucia, ustawiana jest jako temperatura
domyślna po "czasie inkubacji"(ustawianym w punkcie trzecim)
5) Wilgotność klucia - wilgotność ustawiana podczas procesu klucia, analogicznie do punktu 4tego.
6) Dzień inkubacji - aktualna liczba dni które minęły od rozpoczęcia procesu. W momencie
rozpoczęcia procesu ustawiamy "0" jako dzień inkubacji.
7) Godzina inkubacji
8) Minuta inkubacji - Punkt 6,7,i 8 informują nas o aktualnym czasie inkubacji np: 10 dni, 11h i 45 min
9) Czas obrotu jaj - okres co jaki ma się włączać układ obracania jaj(możliwość ustawienia od 1 min do 9h i 59min)
10) Czas wymiany powietrza - okres co jaki ma się włączać układ wymiany powietrza w inkubatorze(od 1 min do 9h i 59 min)
11) Czas rotacji jaj - czas ustalający jak długo ma pracować układ obracający jaja(od 1s do 99s)
12) Czas wentylacji - czas ustalający jak długo ma pracować układ wymiany powietrza(od 1s do 99s)
13) Czas kopi bezpieczeństwa - zapamiętuje informacje o czasie inkubacji w przypadku zaniku
zasilania. zakres zapisów od 60s do 99s(lub 0). Zalecany czas to 99s lub 0 gdy mamy pewność
że nie nastąpi zanik zasilania podczas całego okresu inkubacji i klucia.
14)Panel czasowy - czas wyświetlania informacji o aktualnym dniu i godzinie inkubacji, oraz
o czasie do włączenia układu obracania jaj, oraz układu wymiany powietrza(zakres ustawień od 2s-60s)
15)Panel czujników - czas wyświetlania informacji o aktualnej temperaturze i wilgotności w
komorze inkubatora, oraz informacje o optymalnych parametrach
16) Korekcja temperatury - możliwość kalibracji czujnika temperatury o +/-0,5stC. z
dokładnością do 0,1st
17) Korekcja wilgotności - możliwość kalibracji czujnika wilgotności o +/- 10%RH z
dokładnością do 1%RH



Pozdrawiam
djfobos@poczta.fm

karei - 2008-01-18, 11:33

A może pokażesz zdjęcia swojego inkubatora
michal_93 - 2008-01-25, 21:13

Właśnie zacząłem z tatą roboty nad inkubatorkiem :D :D :D
Markus Kurspiot - 2008-01-26, 00:59

proszeo pomoc. Chce zrobić inkubator ze styropianowego pudła. Będzie w nim sterownik i grzałka, oraz naczynia z wodą. W skrzyni będą otwory wentylacyjne, czy to wystarczy?

P.S. Czy sterownik ze sklepu zwierzoland reguluje wilgotność też?

butchi chabo - 2008-01-26, 11:14

Kurczaczek, proszę przeczytaj na 10 stronie, Karei opisał pewne podstawy własnej "budowy" inkubatora.
Cytat:
Czy sterownik ze sklepu zwierzoland reguluje wilgotność też?

Nie , reguluje tylko temperaturę,higrometr jest cyfrowym miernikiem wilgotności.

szmery90 - 2008-01-26, 14:38

higrometr mierzy wilgotność powietrza, a ty sam ją regulujesz np tackami z wodą. czy nalerzy dac więcej tacek czy mniej.
Markus Kurspiot - 2008-01-26, 17:28

jeszcze takie pytanie, czym się różni inkubator z automatycznym obracaniem jaj od półautomatycznego?
szmery90 - 2008-01-27, 10:43

automatyczny sam obraca jajka, a w półautomatycznym Ty musisz kilka razy dziennie reka obracac je.
michal_93 - 2008-01-27, 12:57

a czy jak pomaluję wnętrze ikubatora(sklejke)farbą taką jak sie uzywa do imprzegnowania drzwi w mieszkaniu zaszkodzi małym ptaszką?????
ali - 2008-01-27, 17:43

michal_93 napisał/a:
a czy jak pomaluję wnętrze ikubatora(sklejke)farbą taką jak sie uzywa do imprzegnowania drzwi w mieszkaniu zaszkodzi małym ptaszką?????

co to ma być farba czy impregnat?
farba i impregnat muszą mieć certyfikat PZH dopuszczający do stosownia w pomieszczeniach zamkniętych przeznaczonych na stały pobyt ludzi
nie zwalnia to jednak z obowiązku solidnego wywietrzenia
aby rozpuszczalniki odparowały

ps
dla zainteresowanych
pojemnik na inkubatorek
http://www.allegro.pl/ite...0x50x40_cm.html

michal_93 - 2008-01-28, 00:40

Ja mam z atestem, czyli nie muszę się martwić o pisklaki tylko dobrze przewietrzyć żeby tego zapachu nie było??, ten pojemnik t nie głupi pomysł już nawet ma te termometry do pomiaru wilgotności i takie tam :D
ali - 2008-01-28, 00:58

michal_93 napisał/a:
Ja mam z atestem, czyli nie muszę się martwić o pisklaki tylko dobrze przewietrzyć żeby tego zapachu nie było??, ten pojemnik t nie głupi pomysł już nawet ma te termometry do pomiaru wilgotności i takie tam :D

ja tam robię ze starej zamrażarki
po co ma rdzewieć bezczynnie

koszta
wentylator 120 na 220 V 10 W - 34 zł
grzałka od suszarki do grzybów - 25 zł
osłona na grzałkę i wentylator 3,50 - zł
regulator z higrometrem 117 zł
chyba nie za drogo?

michal_93 - 2008-01-28, 01:07

ja nie mam lodowki wiec robie sobie ze sklejki ,sklejke oklejam styropianem nastepnie robie na to obudowe z szyb,w srodku wentylator,zarowka pojemnik na wode ,i na zewnatrz termoregulator.Mam pytanko, czy tzreba miec takie uządzenie jak to do inkubatora czy termoregulator wystarczy??
karei - 2008-01-28, 09:02

To sie nazywa stacja pogodowa czyli mini stacja meteorologiczna mozemy tego uzywac w inkubatorach ale nie koniecznie.Nie jest to skonstruowane bezposrednio do inkubatorow ale do pomiaru temperatury i wilgotnosci na dworze i w mieszkaniu/domu
Mozemy natomiast uzywaz termometrow alkoholowych do 50st. C lub takie ktorych uzywa sie na piecach centralnego ogrzewania.
Z pewnoscia wystarczy termoregolator i zwykly termometr a ja dodatkowo uzywam zwyklego higrometru (ma wskaznik, podzialke do 100% wyglada jak zegarek)kosztowal mnie 14 zł.

michal_93 - 2008-01-28, 11:09

a gdzie moge taki za 14 kupic???
karei - 2008-01-28, 22:41

Ja kupiłem w Bricomarche (brikomarsze) na stoisku z termometrami.
Gliniak - 2008-01-30, 13:56

Wkrotce zabieram sie za budowe.
Dzis dostalem paczke z regulatorem temperatury i wezem grzewczym.

Zastanawiam sie tylko czy wszystko jest ok.
Na oryginalnym pudelku z regulatorem dopisano czarnym pisakiem literke "I" , bo zamowilem typ RT - 2CI , oraz poprawiono rowniez czarnym pisakiem zakres stalej temp. od 0 do 40 C i dokladnosc skalowania +/- 0.1C.
Czy ja mam wiec RT - 2CI czy RT - 2C?
Tez tak mieliscie?

Domynyq - 2008-01-30, 14:06

Witam wszystkich.

Mam problem z dobraniem odpowiedniej grzałki do inkubatora. Na stronie "hodowlany" i na stronce "Heki" są grzałki (kosztują ok 60zł), ale znalazłem na allegro drut oporowy o rezystancji 76ohm/m(koszt ok 10zł za 30metrów). Jeżeli weźmie się 5 metrów tego drutu i odpowiednio uformuje , np. w spiralki lub sprężynki to można uzyskać ok 150W grzałkę. Jest to dość cienki drucik ok 0.15mm ale może się rozgrzać maksymalnie do temperatury 1300st. Celsjusza, więc nie ma problemu z przepaleniem drucika. Dlatego że jest on cienki i jest go dużo (5 metrów) to oddaje szybko ciepło, czyli po wyłączeniu grzałki w inkubatorze nie wzrasta temperatura jak to ma miejsce w grzałkach do wody lub o grzałkach o dużej ścisłości a małej powierzchni grzania. Mam więc pytanie czy moje rozumowanie jest słuszne i czy tak skonstruowana grzałka zda egzamin w inkubatorze do wylęgu piskląt?

Pozdrawiam.

karei - 2008-01-30, 17:47

RT2Ci masz napewno bo ja tez mialem dopisane pisakiem dlatego ze nie maja nowych opakowan a te termostaty sa nowe


Jak zrobisz taka grzalke to bedzie dobra do inkubatora.
żeby zrobić grzalkę spiralną to drut oporowy nawiń na jakiś pręt lub nawet na śrubokręt aby uformować spirale.
Grzalka nie bedzie podnosic temperatury w inkubatorze po wylaczeniu ale i tak zaobserwujesz wzrost temperatury jezeli nie zamontujesz wentylatorka.
Bez tego temperatura bedzie sie wolniej rozchodzila przez co termoregulator nie bedzie tak szybko reagowal.Ale zalezy to jeszcze od wielkości inkubatora.

butchi chabo - 2008-01-30, 18:10

Domynyq, to sam rozwiązałeś problem.Twoje myślenie jest słuszne i racjonalne.Moje pytanie, gdzie umieścisz grzałkę i jak ją zaizolujesz?
Domynyq - 2008-01-30, 20:33

Butchi chabo, grzałkę umieszczę na dole inkubatora (jak wiadomo ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, więc będzie się unosić ku górze), nad grzałką na stojaczku z kratownicy umieszczę naczynie z wodą, ciepłe powietrze z grzałki będzie podgrzewać wodę a ta będzie lepiej parować, nad pojemniczkiem z wodą umieszczę dwa wentylatorki o małej prędkości obrotowej, ponieważ chcę aby "mieszały" zimne powietrze z góry, z ciepłym i wilgotnym z dołu, a nie kierowały mocny strumień powietrza, moim zdaniem mieszanie powietrza jest lepsze od silnego strumienia powietrza (choć mogę się mylić ze względu na brak doświadczenia w tej branży). Izolacja grzałki. Na początku myślałem o czymś szklanym w kształcie walca o małej średnicy ok. 1cm i nawinąć na to drut, ale skąd wziąć takie szkło. Można zrobić podstawę z ebonitu (materiał z włókna szklanego zalanego żywicą epoksydową wykorzystywany do płytek elektronicznych), od podstawy dać blaszki metalowe (szerokość 2cm długość 15cm) wygięte do góry i na tych blaszkach rozwiesić spiralki z drutu oporowego. A izolacja, aby się nie porazić, po prostu grzałka ta by stała za kratownicą na której stać będzie miseczka z wodą, więc nie można było by dotknąć jej ale powietrze przenikało by swobodnie. Taka jest moja koncepcja, ale nie wiem czy się sprawdzi. Mam jeszcze miesiąc do zrobienia inkubatora, bo na początku marca trzeba wstawić już jajka.
butchi chabo - 2008-01-31, 12:55

Domynyq, Dzięki za wyjaśnienie, bardzo profesjonalne podejście do tematu. Widzę ,że możesz być "zagrożeniem" dla producentów inkubatorów. Co znaczy posiadać trochę wiedzy i intelektu.Trzymam kciuki za super lęgi.
Domynyq - 2008-02-02, 18:20

karei, mam pytanie do Ciebie, jak załączyłeś diodę aby zmniejszyć napięcie na grzałce z 230V do 115V?
karei - 2008-02-03, 12:31

Dodię wpiąłem w kabel jeden który idzie bezpośrednio do grzałki tylko musisz patrzeć na szczałki(są narysowane i wskazują kierunek podłączenia) na diodzie abyś jej na odwrót nie podłączył.
Jeżeli podłączysz diodę źle to nie będzie dzialać grzałka bo nie dostanie prądu.

jurek - 2008-02-09, 09:45

Witam,posiadam lodówkę i termoregulator potrzebuję zrobić grzałkę,mam drut oporowy z koralikami z prodiża ok.400-500 wat i nagrzewnice z wentylatorem,pytanie czy coś z tego nadaje się do ogrzewania,dziękuję za odpowiedzi.
karei - 2008-02-09, 17:45

Ta nagrzewnica była by najlepsza ale do większego inkubatora.
Nad nią umieść pojemnik z woda najlepiej blaszkę od pieczenia ciasta i kłopot z nawilżaniem z głowy.
Na dole lodówki umieść tą nagrzewnice tylko najlepiej pokryj dno lodówki gipsem żeby nie stopić plastiku.
Termoregulator podłącz do nagrzewnicy poprzez stycznik elektryczny żeby nie spalić termoregulatora. Nawierć otwory wentylacyjne w obudowie lodówki zrób polki z białej siatki która służy do oklejania ścian.I możesz wkładać jajka do wylęgu.

jurek - 2008-02-09, 17:58

karei dzięki za odpowiedż,sprubuję jedną spirale odłączyć bo są dwie,ale niewiem czy to wystarczy,bo posiadam lodówko-zamrażarkę i chciałbym wykorzystać to mniejsze czyli zamrażarkę około pół metra na pół,jak nie to to cobyś proponował na grzałkę i co z tym stycznikiem;jak wygląda.
ali - 2008-02-09, 22:21

karei napisał/a:
Ta nagrzewnica była by najlepsza ale do większego inkubatora.
Nad nią umieść pojemnik z woda najlepiej blaszkę od pieczenia ciasta i kłopot z nawilżaniem z głowy.
Na dole lodówki umieść tą nagrzewnice tylko najlepiej pokryj dno lodówki gipsem żeby nie stopić plastiku.
Termoregulator podłącz do nagrzewnicy poprzez stycznik elektryczny żeby nie spalić termoregulatora. Nawierć otwory wentylacyjne w obudowie lodówki zrób polki z białej siatki która służy do oklejania ścian.I możesz wkładać jajka do wylęgu.


wentylator umieść po grzałką to nic nie powinno się stopić
mój tak dmucha że spirale wcale się nie jarzą
stycznik jast potrzebny gdy grzałkę dasz większej mocy niż 1000 W
na takie obciążenie jest przystosowany regulator
musisz tylko zabezpieczyć go przed przepięciem
wystarczy więc listwa od kompa

[ Dodano: 2008-02-09, 23:58 ]
dalsze foty

karei - 2008-02-10, 15:31

Jako grzalke możesz wykorzystać żarówki w małym inkubatorze.
peter_spider - 2008-02-10, 16:12

Domynyq, a nie lepiej kupić gptową spirale 200Watt za ok. 2,5zł
karei - 2008-02-10, 16:26

Można jeżeli ma sie dostęp do takich grzałek
Domynyq - 2008-02-10, 17:25

karei , prawda nie mogę nigdzie znaleźć takiej spirali za 2,50zł i 200W, wiec kombinuje. Mam już lodówkę jutro będę robił tą grzałkę co pisałem kilka postów wcześniej, z tym że dam wentylatorek od dołu żeby dmuchał w grzałkę ze spirali, jak to pisał ali. Jak zrobię tą grzałkę to dam kilka fotek.
karei - 2008-02-10, 18:39

Mój inkubator już w trakcie pracy.
W tym inkubatorze mam grzałkę ze spiralki, spirala sie nie czerwieni bo mam wpiętą diodę.
Grzałkę widać na dole.

[ Dodano: 2008-02-10, 18:54 ]
Mam taką małą propozycje ale nie wiem gdzie ją napisać:
Czy można by usunąć pierwsze 9 stron tego tematu ponieważ dopiero na 10 stronie jest podany przepis, ułatwiło by to szukanie informacji o budowie inkubatora osobom które są tu nowe.

szmery90 - 2008-02-10, 20:43

a mozesz dac blizsze zdjęcie tych grzalek i wentylatorka??
powodzenia co do inkubowanych jajek.. ale bedziesz mial przepiórek :D

michal_93 - 2008-02-10, 21:58

mój inkubator jest w trakcie konstrukcji,co do tego usuwania to się nie zgodzę ponieważ na pierwszej stronie też są dobre informacje i na dalszych tak samo, ja tez będę wylęgał w inku przepiórki :D
Luśka - 2008-02-10, 22:31

Usuwać nic nie będę, ale podzielę temat, żeby łatwiej było szukać konkretów :)
Nicro86 - 2008-02-11, 16:59

Jeśli macie problem z grzałkami to ja tez go miałem do niedawna aż znalazłem sobie odpowiedni drut oporowy, więc jeśli ktoś z was potrzebuje jakąś grzałkę to niech da mi znać, a na pewno się dogadamy i mogę ją zrobić o konkretnej mocy od 80-250W Może to być w formie spirali bądź zwykłego drutu :D
PatiSue - 2008-02-11, 21:25

chodzi mi o to czy moża taka dmuchawe powietrza zainstalowac w inkubatorze?
Domynyq - 2008-02-12, 12:23

Takie dmuchawy mają zazwyczaj dużą moc, to znaczy grzałki w takiej dmuchawie. Przeważnie 1000W. Wiec raczej się nie nadaje do takiego inkubatora własnej roboty chyba że planujesz budowę inkubatora na co najmniej 1000 jajek i więcej. Ja mam lodówkę która ma wymiary zewnętrzne 60cm x 60cm x 100cm, a w środku 50cm x 50cm x 80cm i zastosuję grzałkę z drutu oporowego o mocy około 100W, która powinna w zupełności wystarczyć.
butchi chabo - 2008-02-16, 16:07

PatiSue, Możesz jej użyć.Jeżeli nie są dla Ciebie istotne dodatkowe koszty inwestycyjne(potrzebny będzie stycznik prądowy, koszt parędziesięciu złotych), oraz podwyższone koszty eksploatacyjne) .Grzałka będzie się bardzo często włączała i na krótkie okresy .Przy dużej oporności i wysokim amperażu rozruchowym ,zużycie prądu jest kilkakrotnie większe jak przy ciągłej pracy.Żywotność jej, też będzie krótka.Tak jak pisał Domynyq , montaż jej , bylby opłacalny w większym ,wręcz bardzo dużym inkubatorze.
Bartek89 - 2008-02-18, 11:16

Ja mam pytanie, a właściwie jest to ogromna prośba o pomoc!!!! Mam jeden inkubator z lodówki ale w tym roku dostałem zamrażarke taką ogromną, komorową i mam zamiar zrobić z niej inkubator. mógłby mi ktoś doradzić gdzie zamontować grzałki, czujnik, wentylator/y i naczynia z wodą aby było jak najlepiej..???? z góry dzięki wszystkim którzy odpowiedzą na tą moją prośbę;)
karei - 2008-02-18, 12:24

Najlepiej zrob taki inkubator jak pan Leszek2604
Na dole masz link tam jest wszystko pokazane na fotografiach.
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=1821

Bartek89 - 2008-02-18, 18:02

No wiec tak, zamrażarka jest identyczna jak ta na zdjęciach Pana Leszka. I myślałem zrobić tak, że otwierała by sie ona normalnie do góry jak zwykła tego typu sprawna zamrażarka. Myślałem żeby w odległosci o.k 1/2 od pokrywy górnej umieścić półkę, która była by wyciagana. pod spodem pojemniki z wodą, a na górnej klapie grzałki <mysle o wykozystaniu zwykłych żarówek.> tylko teraz nie wiem gdzie umieścić końcówke od czujnika z termoregulatora, tak aby na całej półce była taka sama temp... i nie wiem tez gdzie najlepiej umieścić wentyltorki <>komputerowe> tak aby najlepiej spełniały funkcje ,,mieszaczy" powietrza w komorze. proszę o pomoc.....
Domynyq - 2008-02-18, 22:18

Bartek89, grzałki najlepiej umieścić na dole, ponieważ ciepłe powietrze unosi się ku górze, jeden wentylatorek na samej górze a drugi nad grzałką, czujnik najlepiej pomiędzy jajkami. Tak ja bym zrobił i zrobię już niebawem.

A tak wygląda moja grzałka zrobiona z drutu oporowego o średnicy 0,15mm i długości ok 8 metrów. Grzałka ta jest mocy 95W ale można ją regulować bocznikując poszczególne elementy, na przykład do mocy 190W.

Bartek89 - 2008-02-19, 11:13

No o.k ale gdzie wtedy umieścić naczynie z wodą..?????
karei - 2008-02-19, 17:21

A jak obliczyłeś ile drutu potrzeba do zrobienia grzałki określonej mocy.
A czy ta grzałka rozgrzewa sie do czerwoności.
Jak zrobić grzalke 100W z takiego drutu.


Bartek ty chcesz zrobić tylko jedna półkę w tak dużej zamrażarce??

Domynyq - 2008-02-19, 18:37

karei, przybliżoną moc grzałki obliczyłem ze wzoru na moc czynną, to znaczy P=(U*U)/R; gdzie: P-moc czynna, U-napięcie skuteczne sieci (ok230V), R-rezystancja drutu oporowego, ale ja to zrobiłem tak, że przyjąłem sobie że chcę grzałkę o mocy ok 100W, przekształciłem wzór na moc do takiej postaci: R=(U*U)/P i podstawiłem, czyli R=(230V*230V)/100W=529ohm. A jeżeli 1 metr ma ok 76ohm to 529ohm/76(ohm/metr)=6,9metra. Następnie nawinąłem ten drut oporowy na drugi znacznie grubszy w izolacji, aby uzyskać taki spiralny kształt, ale można też owijać np. patyczek od szaszłyka albo coś o podobnej grubości i otrzyma się też taką spiralkę drobną.

Grzałka ta nie rozgrzewa się do czerwoności, ponieważ taka moc wydzielana do otoczenia przez tak stosunkowo dużą powierzchnie nie wytwarza takiej dużej temperatury. Ale zauważyłem że przy z bocznikowaniu kilku spiral drut zaczyna się czerwienić, ale wtedy moc wydzielana wynosi ok 200W a powierzchnia aktywna jest mała. Ale ja jeszcze zastosuję wentylator nad tą grzałką więc nie będzie problemu i nie będę używał takiej mocy.

Bartek89, naczynia z wodą umieszczę na takim stojaczku jaki jest na zdjęciach poniżej. Na razie nie ma tam grzałki ze zdjęć z posta wyżej ale jako atrapa posłużyła płaska deska jaką widać na zdjęciu. Stojaczek jeszcze nie pomalowany bo dzisiaj go robiłem. Pomaluje oczywiście na biało.

karei - 2008-02-19, 19:50

Domynyq
Co to jest bocznikowanie, z czego są te blaszki które podczymują spiralkę one przewodzą prąd?
Może dużo pytań zadaje ale mam zamiar zrobić duży inkubator(z dużej lodówki) z dwóch komór jedna będzie mała grzewcza w miejscu zamrażalnika a druga komora duża lęgowa. Powietrze ogrzane będzie z malej do dużej komory wdmuchiwane przez wentylator od starej zamrażarki od kompresora. Potrzebuje grzałki a nie mam gotowej wiec postaram sie zrobić.

Pochwale sie że właśnie wykluły mi sie małe przepiórki i nałożyłem do inkubatora kolejne jajka ale teraz zielononóżki.
A masz GG jak tak to jak możesz odezwij sie na 3938719.

Bartek89 - 2008-02-19, 20:55

karei tak mam zamiar zrobić tylko jedną półkę ponieważ moja zamrażarka nie bedzie styałą na ścianie pocznej jak u Pana Leszka tylko tak normalnie, że wiko bedzie podnosiło sie do góry.

Hmmm czyli proponujecie dać grzałkę na dół a nad grzałką umieścić blaszkę z wodą..???? a wentylatorki sam juz nie wiem czy lepiej na górną pokrywę czy na ściankach..???

karei - 2008-02-20, 10:46

Bartek jeżeli zrobisz jedna półkę to będzie marnowanie dużego inkubatora, ja proponuje abyś jednak okręcił zamrażarkę.
Wtedy zrobisz sobie 3 lub 4 polki.
Wentylatorka nie musisz dawać jeżeli będziesz miał jedna półkę bo wtedy czujnik umieścisz nad polka.
Ale jeżeli okręcisz i dasz kilka polek to wtedy czujnik daj na środku np. pomiędzy pierwsza a druga polka.
Wentylatorek daj wtedy na suficie.

Bartek89 - 2008-02-20, 20:27

Tak tylko ze jak ja okrece to bede miał jak teraz w mojej lodówce i nie moge utrzym,ać temp na pólkach takiej samej lub w miare zbliżonej i dlatego moje legi kończa sie niepowodzeniem...;/;/ jednak wybiore chyba pierwszy wariant,.
przepiórka - 2008-02-22, 15:39

też mam wielki inkubator i stoi pionowo mam w nim 4 pólki
Bartek89 - 2008-02-22, 20:04

Hmmm a mógłbvys go lepiej opisąc co gdzie i jak..????
PatiSue - 2008-02-22, 21:32

Hej Bartek89 mam pytanie jak masz skonstruowane półki w inkubatorze , bo jeśli z siatki do dociepleń to może ona zatrzymywać ciepło. a wiec moze to być przyczyną tego iż nie masz takiej samej temperatury w półkach.
Bartek89 - 2008-02-23, 13:29

No kratki z lodówki są u mnie jednoczesnie półkami. tzn wiem gdzie jest błąd i musze to zmienić, mój tata jak robił ten inkubator to uparł sie aby grzałki były na górze no i tak sa a wiatraczek jest zbyt mały aby to Ciepłe powietrze "pchać" ku dołowii dlatego nie mam takiej samej temp na półkach, myśle ze zrobuie tak jak radzilisciie obrócę zamrażarkę i dam 3 lub 4 półki na sam dół grzałki nad tym naczynei z wodą aby wzmocnić parowanie i nei wiem gdzie wantylatorek....
Markus Kurspiot - 2008-02-23, 14:50

wentylator daj na suficie tak jest zawsze najlepiej....
jurek - 2008-02-24, 16:50

Pytanie czy ktoś wie ile wat pobiera RT-2CIW,ponieważ zrobiono mi grzałkę z drutu oporowego niby 100 wat mam też wentylator na 230v nie wiem ile watowy,podłączyłem przetwornicę 150wat i nie da rady uciągnąć?
ali - 2008-02-24, 22:03

jurek napisał/a:
Pytanie czy ktoś wie ile wat pobiera RT-2CIW,ponieważ zrobiono mi grzałkę z drutu oporowego niby 100 wat mam też wentylator na 230v nie wiem ile watowy,podłączyłem przetwornicę 150wat i nie da rady uciągnąć?


coś tu nie pasuje
dałem grzałkę od suszarki do grzybów 300W
wentylator na 230 15 W
i wszystko chodzi

karei - 2008-02-27, 10:51

Jurek sprecyzuj pytanie dokładnie.
Termoregulator ogolnie za swoje dzialanie pobiera 1W.
Podlaczyc do niego mozem, urzadzenia lacznie o mocy 1000W czyli 1kW

jurek - 2008-02-29, 13:49

Napisałem,że podłączyłem przetwornicę;czyli urządzenie które przetwarza napięcie.Mi przetwarza z 12v na 230 i dlatego myślę,że ta grzałka może być mocniejsza.
ali - 2008-03-02, 19:21

no i pierwsze koty za płoty
gotowy do testów inkubator

po ustawieniu na 37,8 st temperatura na 2 półce
po wyłączeniu się grzałki i wentylatora urosła do 40,3
wilgotność 32,3 %
trzeba zwiększyć pojemnik z wodą
i dodać drugi wentylator lub ten włączyć na pracę ciągłą

karei - 2008-03-03, 11:26

Nic nie rob na razie inkubator potrzebuje czasu żeby złapać odpowiednie parametry.
wilgoć urośnie jak sie woda rozgrzeje. Ale lepiej dwa małe pojemniki umieść na tej blaszce gdzie masz grzalke.
Temperatura nie urosnie tak gwaltownie jesli bedziesz ja zwiekszal stopniowo czyli najpierw na 20 potem 23 potem 29 tak co kilka minut potem np. 33 i za kilka minut 37 st.C
wilgoc bedziesz mial mala dlatego ze pojemnik jest pod grzalka i woda wolno sie nagrzewa.

Lub blaszkę z ta grzałką opuść a formę od ciasta umieść nad grzałką i do niej nalej wody.

marekF - 2008-03-04, 09:46

Witam
Zbudowałem już inkubator. Jaja są już 4 dzień.
ali miał dobry pomysł na grzałkę z suszarki do grzybów.
Na grzałkę można też wykorzystać spiralę od suszarki do włosów, ok 400 W. Dwie takie grzałki połączone szeregowo to w sam raz 200W.
Opis:
grzałka od suszarki do grzybów, pod grzałką wentylator dospela /kanałowy/, wentylator włącza się razem z grzałką - sterowanie RT2 CiW. Drugi mały wentylatorek na prace ciągła - od komputera. Wszystko zamontowane na płycie OSB, którą można wyciągnąć.(Lodówka jest sprawna i można ją ew wykorzystać do przechowywania jaj do wylęgu w upalne dni)
Nad grzałką na pólce dwie miseczki z wodą. Najpierw włożyłem małą blache od pieczenia ciast, była za duża. Wilgotność wzrosła do 80% i rosła temperatura (za bardzo się nagrzewała , regulator nie mógł utrzymać temperatury- były za duże skoki. Dwie miseczki rozwiązały sprawę- wilgotność 60 - 62%, temp 37,7 - 38 st.
Dwie pólki jedna z siatką druga z wałkami do obracania jaj.
Fotki.




Pozdrawiam
marekF

wanted - 2008-03-04, 20:47

No to teraz poczekamy na efekty lęgowe, trzymam kciuki ;)
karei - 2008-03-05, 09:44

Marku F mogłeś wymontować zamrażalnik on tylko zajmuje miejsce w inkubatorze
dyziek - 2008-03-06, 22:43

marku F mam pytanie jak zbudowałeś szufladę do obrotu jajek
marekF - 2008-03-07, 09:30

Rurki instalacyjne(do instalacji elektrycznych) fi 10mm. Na rurki nawinąłem w odpowiednich miejscach po 10 zwojów taśmy izolacyjnej, aby powstały "łoża" do jaj. Dla zwiększenia przyczepności jaj, odcinki między taśmą owinąłem gumą z rękawic lateksowych (40 gr para), brzegi gumy przymocowane taśmą izolacyjną. W płycie otwory fi 12mm co 28mm. Rurki miały być połączone paskami /oringi/ , ale nie dotarłem do sklepu gumowego. Połączyłem je narazie parami gumkami recepturkami. Narazie jest to obracanie ręczne za końcówki rurek, ale chyba wygodniejsze niz chwytanie każdego jaja oddzielnie. Recepturki są za słabe aby przekazywały napęd do wszystkich rurek/dlatego w tej chwili połączone są tylko parami/. Myśle, że oringi będą lepsze. Rurki miały mieć zrobione "łożyska ślizgowe" z krótkich rurek fi 18 mm wklejonych w płytę OSB. Po inkubacji jeszcze popracuje nad napędem.

karei - 2008-03-07, 13:04

Ja mieszam jajka w prosty i szybki sposób.
Mam polki z siatki białej montażowej, kładę rękę na jajka i po prostu jajka mieszam a one sie okręcają i nie biorę każdego jajka do reki bo to marnowanie czasu.

dyziek - 2008-03-07, 21:47

dzięki Marku f za odpowiedz byłem ciekawy w jaki sposób rozwiązałeś napęd szuflad bo ja chcę napędzać ie mechanicznie wiedź będę musiał sam coś wymyślić
karei - 2008-03-09, 18:15

Te rolki beda sie okrecac jesli końcówki owiniemy guma np. z rekawiczki lateksowej.
Cala polka musi sie opierać na dwóch deskach ktore sa przykrecone do dwoch scianek i na nich stoi polka ale tych desek dotykają wyłącznie rurki. I posowamy polke raz w tom a raz w tamta strone.

Domynyq - 2008-03-13, 16:10

A oto mój inkubator, już ukończony.
Jutro wstawiam jajka.

przepiórka - 2008-03-16, 18:12

w moim inkubatorze zrobionym z sklepowej chłodziarki od coli zaczęły kluć się pisklaki dożuce fotki jak będzie ich więcej narazie jest 8 :D :D
Rybol - 2008-03-16, 22:24
Temat postu: JAKA TEMPERATURA???
Mam pytanko odnośnie temperatury podczas inkubacji jaj przepiórczych czy wystarczy 36stopni???? :co: z góry dzięki :D
dakota2000 - 2008-03-18, 13:15

to za mało ,poszukaj tematu o przepiórkach Japońskich i wszystkiego dowiesz się w szczegółach.
Rybol - 2008-03-18, 15:49
Temat postu: ...MAŁA POPRAWKA ODNOŚNIE INKUBATORA... (obrazek)
POST JEST TAKI SAM ALE TERAZ WSTAWIŁEM OBRAZEK KTÓRY CHYBA JUŻ DZIAŁA... :d


Zrobiłem taki projekt inkubatora jak zamierzałem na jajka przepiórcze jego wymiary to dł- 25 cm szer-10 wys-15 tu
opis:
czarna kreska wokoło to płyta OSB
szara po bokach i na środku to styropian
żółte to oczywiście jaja
niebieski kolor to pojemniczki z woda
pomarańczowy to termoregulator
czarny na górze po prawo to grzałka

PROSIŁ BYM O OCENĘ I OPINIE CZY TAKIE COŚ BYŁO BY WSTANIE WYKLUĆ PISKLAKI... ;)

Rybol - 2008-03-18, 17:29
Temat postu: ...KABEL GRZEWCZY...
CZY DO INKUBATORA MOŻNA ZAMONTOWAĆ KABEL GRZEWCZY 15W????
karei - 2008-03-18, 17:37

Ale pamietaj o otworach wentylacyjnych bo poduszą ci sie pisklaki zanim sie wykluja.
A na ile jaj jest ??

karei - 2008-03-18, 17:42

Przepiórka 36,5-38sC
pierwsza strona w temacie jak zbudować inkubator tam są wszystkie temperatury opisane.
Najpierw poszukaj później :D pytaj

Domynyq - 2008-03-19, 17:47

Mam pytanie, czy wietrzenie inkubatora podczas obracania jajek jest w zupełności wystarczające? Obracam jajka 3 razy dziennie, rano o 7.00, popołudniu 15.00 i wieczorem 22.00. Inkubator jest szczelny, zbudowany z lodówki i niewiele powietrza się tam dostaje gdy jest zamknięty.
mirek_60 - 2008-03-19, 18:38

Domynyq, Otwory wentylacyjne powinny być na obudowie możesz mieć kłopot z zarodkami.
karas1987 - 2008-03-27, 14:42

Witam mam takie pytanko. Jestem w trakcie budowania swojego pierwszego wlasnego inkubatora i chciałbym sie dowiedziec ile czasu moze byc przechowywane i w jakich warunkach jajko ktore pozniej wsadzi sie do inkubatora
??

Czy w inkubatorze wielkosci lodowki do grzania wystarcza dwie zarowki 100 watowe??

Domynyq - 2008-03-27, 14:49

Odpowiedź na twoje pytanie jest już w innych postach. Ale dopuszczalny czas przechowywania jajek to 6-9 dni w temp. ok 16st. w pomieszczeniu o wilgotności 40-50%. Poczytaj sobie posty to znajdziesz dokładniejsze warunki przechowywania jaj lęgowych.
karas1987 - 2008-03-27, 14:52

a w momencie gdy jaja sa np wysylane poczta bo sa nabyte od innych hodowcow grozi im cos?? no poza stluczeniem??
ali - 2008-03-27, 19:02

Domynyq napisał/a:
Odpowiedź na twoje pytanie jest już w innych postach. Ale dopuszczalny czas przechowywania jajek to 6-9 dni w temp. ok 16st. w pomieszczeniu o wilgotności 40-50%. Poczytaj sobie posty to znajdziesz dokładniejsze warunki przechowywania jaj lęgowych.


nie do końca jest tak
u mnie kury niosły się w nieogrzewanym kurniku temperatura nie była wyższa niż 10 st
usiadły po tygodniu i wylęgły normalnie

KrisuKW - 2008-03-27, 21:34

chce zbudować sam inkubator. tylko nie wiem jak zrobić zeby jajka obracały sie automatycznie. Myślałem o zakupie dwóch takich tac http://www.hodowlany.pl/i...epiorczych.html co o tym myślicie. może macie jakiś inny sposób???
ali - 2008-03-28, 16:36

najtaniej i najszybciej zrobisz inkubator ze starej lodówki lub zamrażarki
zobacz czy będą pasowały
szkoda kasy
ręką też zamieszasz i wystarczy 2 razy dziennie
kura jaj nie układa a wylęga
ps inkubator z zamrażarki kosztował mnie niecałe 200zł z termoregulatorem i higrometrem

karei - 2008-03-28, 18:35

Popieram ali sam zrobisz taniej i ręcznie okręcisz jak chcesz pomocy to każdy tobie tu doradzi jeżeli masz problem z budowa
KrisuKW - 2008-03-28, 20:38

Sterownik Inkubatora v2008
gdzie można kupić taki sterownik??

karas1987 - 2008-03-30, 15:49
Temat postu: pytanie
czy do inkubatora wielkosci lodowli wystarcza dwie zarowki 100 watowe czy jakies inny?? jak powinny byc najlepiej umieszczone?? POMOCY:)
Domynyq - 2008-03-30, 17:20

karas1987, powinny wystarczyć, ja w swoim inkubatorze mam grzałkę ze spirali z drutu oporowego o mocy 100W i wystarcza do trzymania odpowiedniej temperatury, a co do umiejscowienia grzałki to proponuję podłogę lodówki. Na dole przeważnie jest umiejscowiona sprężarka więc nie ma tam miejsca na półki ale jest wystarczająco dużo miejsca na grzałkę. Taka jest moja opinia.
A co do inkubatorów, to w środę będą się lęgły pierwsze pisklaczki z inkubatora własnej produkcji.
Pozdrawiam.

Bartek89 - 2008-03-30, 21:33

hehe no i sie mogę teraz pochwalić, po długich męczarniach, myslenicach co jak i gdzie zrobione:D miałem zamrażarkę komorową, na dno dałem panel grzewczy długości 50 cm mocy 90W <koszt 60 zł z jakimiś tam końcówkami które umożliwiają podpięcie> Panel jest ustawiony nie na płask tylko prawie pionowo na dłuższej krawędzi. z jednej i drugiej strony panela na dnie dałem talerze z wodą. Mam 2 półki prawie na samej górze jedna pod drugą na szerokośc całej zamrażarki, Jak narazie wszystko super, wilgotnośc ponad 70, temp tez super, wacha sie w granicach 0,5oC i już mam pierwszy wsad zrobiony <gęsi,kaczki, zielononózki,liliputy, i farewole> zobaczymy jak pójdzie daleje ale jak narazie wszystko wygląda na to że coś będzie;)
Domynyq - 2008-03-30, 22:42

A masz jakieś otwory wentylacyjne? Bo tak duża wilgotność otrzymana tylko z naczyń jest podejrzana. Ja mam otwory wentylacyjne i wilgotność dochodzi maksymalnie do 64%m, a mam 3 talerze z wodą. Chyba, że się mylę to poprawcie mnie.
karas1987 - 2008-03-30, 23:12

co do wetylacji to ja mam pytanie. potrzebne sa otwory w inkubatorze(lodowce) i w jakiej ilosci ?? czyli sam wentylator nie wystarczy potrzebna jest wymiana powietrza z zewnatrz tak?
karei - 2008-04-02, 10:57

Ja we wszystkich inkubatorach mam otwory wentylacyjne dlatego ze rozwijajace zarodki zuzywaja duzo powietrza a gdy inkubator jest szczelnie zamkniety wszystkie zarodki sie dusza i obumieraja w skutek czego nasz caly wyleg moze wynosic kilka sztuk na np. 100jaj
Przeczytaj wypowiedz na pierwszej stronie tam jest dokladnie opisana budowa inkubatora łącznie z iloscia otworow w inkubatorze
czytaj, :d szukaj :D potem pytaj :diabel::

Domynyq - 2008-04-02, 18:19

Daje kilka fotek moich kurczaczków z dzisiejszego ranka, o 2.30 wykluły się pierwsze. Do 17.00 było już ich 38.
karas1987 - 2008-04-02, 18:59
Temat postu: Do karei
Mozesz mi powiedziec czy zarowka w inkubatorze musi byc umieszczona na gorze czy moze sie znajdowac na dnie lodowki ?? I drugie pytanie . w postach pisane jest o klujniku. Czy klujnik to osobne miejsce w ktorym sie znajduja jajka juz przed kluciem czy jest to wydzielone miejsce w inkubatorze?? Czy zarowki musza byc obudowane ?? Czy moga byc tylko np pomalowane ciemna farba dla zwiekszenia temperatury( nagrzania sie zarowki)
Domynyq - 2008-04-02, 19:13

Żarówka może się znajdować na dole jak i na górze, trzeba jednak stosować wentylatorki do mieszania powietrza, żeby w inkubatorze w każdym miejscu była mniej więcej taka sama temperatura.
Klujnik może być w inkubatorze jak i być osobnym pomieszczeniem. W inkubatorze jak jest klujnik to puch z wyklutych pisklaków zabiera dużo wilgoci z powietrza i wszędzie się osadza, wiec moim zdaniem nie ma sensu robić osobne urządzenia zwane klujnikami. Na własne potrzeby w zupełności wystarczy karton, trochę gazety na dno i sztuczna kwoka, czyli żarówka. Przynajmniej ja tak robię obecnie. I nie narzekam.
A co do malowania żarówek to chyba ciężko jest je malować. lepiej chyba je osłonić np. jakąś blaszką.
Pozdrawiam.

karas1987 - 2008-04-02, 21:18

Czyli chodzi poprostu o to by nie naswietlic jajektak. Ale jezeli zarowka bedzie oslonieta to nie bedzie problemu z nagrzewaniem sie inkubatora to odpowiedniej temperatury?? jak to ma mniej iwecej wygladac??
przepiórka - 2008-04-04, 21:12

dziś włożyłem jajka do mojego inkubatora zobaczymy za 3tyg co z tego wyniknie :?: :?: :?:

jak myślicie ile jajek mógłbym zmieścić do tego inkubatora :?: :P

Domynyq - 2008-04-04, 22:11

Ze 150 albo i więcej. Duży masz ten inkubator.

Trzymam kciuki za udany wylęg.

Mi się już klują kurczaczki od 3 dni, dzisiaj 2 rzut tego co wstawiłem 3 tygodnie temu. Na razie z 75 jajek wykluły się 50 kurczaczków. Sporo było pustych, nie zalęknionych. W tych 75 jajkach były 50 jajek brojlerów, 10 jajek kur rasy Rhode Island Red i 15 jajek kurek ozdobnych. Jaja brojlerów miałem z fermy, która produkuje specjalnie jaja brojlerów do wylęgu, sprzedaje je między innymi do Holandii. Cena za sztukę 1 zł.

Pozdrawiam.

przepiórka - 2008-04-05, 22:17

myślę że to się nie opłaca poniewarz jajko t0 1zł prąd tesz kosztuje a w wylęgarni kupisz po 1,60zł zaszczepione i bez roboty
ali - 2008-04-05, 23:29

przepiórka napisał/a:
myślę że to się nie opłaca poniewarz jajko t0 1zł prąd tesz kosztuje a w wylęgarni kupisz po 1,60zł zaszczepione i bez roboty


he he
nic tak na dobrą sprawę nie opłaca sie robić w skali mikro
nawet uprawiać marchewki

ale jaka jest to przyjemność
umieć zrobić
i mieć własne zdrowe

karei - 2008-04-06, 12:40

Przepiorko wg. mnie to marnujesz duzo miejsca na jedna polke napewno weszlo by ci z 50-60 jaj
a masz chyba tak policzylem na jednej 25.nie wiem czy tak jest naprawde.
Pólki gdybys sam zrobil to bys mial ich z 5 lub 6 razy 50 jaj czyli twoj inkubator wylby na 25-300jaj.

Domynyq - 2008-04-06, 12:57

Kupno pisklaków ze sklepu jest bardziej opłacalne, niż wyhodować samemu i nie dość, że tracić pieniądze na jajka, energię elektryczną to jeszcze tracić swój czas potrzebny na przewracanie i pielęgnację po wykluciu. Ale ile warta jest przyjemność z tego, że się wszystko zrobiło samemu począwszy od inkubatora, później na opiece nad jajkami i w końcu radość z tego, że coś sie z tego wykluło po 21 dniach oczekiwania. Radość i przyjemność jest bezcenna. I to jest niby nie opłacalne?
przepiórka - 2008-04-06, 20:11

KAREI MÓJ INKUBATOR MOŻE ZMIEŚCIŁBY TYLE JAJ ALE KOMU CHCIALOBY SIĘ TO OBRACAĆ MIAŁEM TRZY PÓŁKI PO 25 JAJEK DLATEGO ŻE CHCIAŁEM ABY MIAŁY MIEJSCE I SWOBODNIE LEŻAŁY ALE I TAK ZŁOŻYŁEM WSZYSTKIE JAJKA NA JEDNĄ POŁKĘ BO U GÓRY BYŁO TYLKO 35 STOPNI A NA DOLE 37 PONAD WIĘC NIE WIEDZIAŁEM CO ROBIĆ I ZMIEŚCIŁEM 75 JAJ NA JEDEN KOSZ

CZYM MOGĄ BYĆ SPOWODOWANE TAKIE WACHANIA MAM ZARÓWKĘ 150 WAT A OBOK NIAJ WĘTYLATOR KTÓRY JEST POD KĄTEM TAK ABY DMUCHAŁ DO GÓRY

karei - 2008-04-07, 09:35

Jest to wysoki inkubator dlatego pojawiaja sie wahania powinien byc duzy wentylator ktory bedzie mieszal powietrze bez przerwy.
Ale sie nie martw w temp 35 st C tez sie wyklują.
Ja na samym poczatku gdy zaczynalem kilka lat temu to wylegalem w 32 stC i tez sie legły.

przepiórka - 2008-04-07, 21:28

karei kój pierwszy lęg był w 36 stopniach na regulatorze bo mam rt2 na dolnej półce było 36 37 stopni a u góry 34 35 ale stwierdziłem że dam spokój i zostawie to tak jak jest skutkiem tego było z 60 jaj 30 kurczaków ale z czym to miało związek czy za niska temperatura czy może coś innego ze 2 razy nie było prądu wyłączali i włączali co 20 30 minut więc nic nie robiłem, a raz pękła mi żarówka w nocy ale skoro na dole się wykluły to czemunie u góry :?: :?: :?:

[ Dodano: 2008-04-07, 21:30 ]
kiedy rozbijałem jajka to były w nich zalązki ale malutkie :hmm: :hmm: :hmm:

karei - 2008-04-08, 11:20

Może byc duzo przyczyn moze za mala wentylacja moze zle karmienie niosek ktore znosily jajka.
Ze sie nie wykluły na górnej polce to moze byc spowodowane z byt duzym nagromadzeniem dwutlenku wegla jezeli nie masz otworow na suficie inkubatora(tak myśle)
Prąd raczej nie zawinil bo u mnie tez nie raz nie ma ale nic sie nie stalo prad moze jedynie zepsuć leg gdy go zabraknie w dzien klucia pisklat.

Jeżeli ktos jest zainteresowany to moge zeskanowac i dac na forum książke ktora opisuje konkretne przyczyny zamarcia zarodków itp.

CDRolnik - 2008-04-08, 18:26

Witam!
Mam zamiar zbudować inkubator na ok 60 jajek kurzych, czy mógłby mi ktoś doradzić jakie powinien mieć rozmiary na taką ilość jajek? I z czego wykonać obudowę??

mirek_60 - 2008-04-08, 19:10

karei, To jest bardzo ciekawy temat chętnie go przestudiuję.Mam nadzieję,że nie tylko ja.
karas1987 - 2008-04-08, 19:18

Witam . Mam maly problem. W swoim inkubatorze zamontowalem zarowke 150 W no i jakos nie dosc ze mam problem z nagrzaniem to i temperatura ledwie za 32C wzrasta. Zarowka jest umieszczona na dole i w przeciwnym rogu mniej wiecej na tej samwj wysokosci mam wiatrak. czym moze byc spowodowane to wszystko. Pomocy.!!
mirek_60 - 2008-04-08, 19:43

karas1987, Zamontuj jeszcze jedną obsadkę na żarówkę i wkręć dwie żarówki po75W.Lub tak jak ja zrobiłem ; jako grzałki użyłem 4 żarówki 60W z małym gwintem połączone szeregowo/nie świecą się jasno tylko żarzą i wydzielają dużo ciepła/.
ali - 2008-04-08, 20:44

CDRolnik napisał/a:
Witam!
Mam zamiar zbudować inkubator na ok 60 jajek kurzych, czy mógłby mi ktoś doradzić jakie powinien mieć rozmiary na taką ilość jajek? I z czego wykonać obudowę??



kurcze blade :czytaj: :cisza: co :pisze:
czytaj co już na ten temat napisano
nikt ci nie będzie łopatologicznie od nowa tłumaczył

na 60 jaj potrzebujesz około 0,25 m2 powierzchni na półkach
skombinuj jakąś gotową skrzynie izolowaną najlepiej starą zamrażarke lub lodówkę
kup grzałke o mocy 150 W z wentylatorem na 220 V
regulator temperatury z higrometrem
dorób półki z siatką ( nie będziesz musiał robić klujnika)
i masz za niecałe 200 zł inkubator

http://www.forum.woliera.com/download.php?id=4090
http://www.forum.woliera.com/download.php?id=3858

przepiórka - 2008-04-08, 21:51

sądząc po waszych wypowiedziach to chyba żarówka 150 kwoka wytwarza tyle samo ciepła co dwie 75 zwykle czy jest to prawda wtedy w moim wysokim inkubatorku załączył by na dole i na gorze po takiej żarówie 75 wat :hmm:
ali - 2008-04-09, 00:02

przepiórka,
75 W żarówki będą ci cały czas grzały na maxa
nie będziesz musiał mieć regulatora
i też mogą nie dogrzać tej twojej szafy

Maciek M. - 2008-04-09, 18:35
Temat postu: ...
Witajcie,
Zabieram się do budowy mojego inkubatora, mam jednak wątpliwości co do wentylatora, czy może być taki zwykły do obudowy komputera ?? Bo myśle że ten: jest trochę drogi ...wentylator ...
dzięki za odpowiedzi,
Pozdrawiam
Maciek

mirek_60 - 2008-04-09, 18:59

przepiórka, Wniosek taki ,że musisz zwiększyć moc grzania. No i nie widziałem na zdjęciach wentylatora.Pomyśl o tych dwóch rzeczach jednocześnie.
ali - 2008-04-09, 20:17
Temat postu: Re: ...
Maciek M. napisał/a:
Witajcie,
Zabieram się do budowy mojego inkubatora, mam jednak wątpliwości co do wentylatora, czy może być taki zwykły do obudowy komputera ?? Bo myśle że ten: jest trochę drogi ...wentylator ...
dzięki za odpowiedzi,
Pozdrawiam
Maciek


ten też jest taki sam
http://www.allegro.pl/ite...fv_kulkowy.html

karei - 2008-04-12, 15:43

Tak wystarczy ten od komputera
sochacka75 - 2008-04-15, 15:14

przez pierwsze 4 dni miałam za wysoką wilgotność w granicach 80%,cz to może zaszkodzić jajkom. :*
michal_93 - 2008-04-15, 16:04

też chciałem się,przyłączyć do powyższego pytania,i chciałem się pochwalić tym że zrobiłem już inkubatorek :jupi: :jupi: :taniec: :taniec: :jupi: :jupi: :taniec: :taniec: :jupi: :jupi:
karei - 2008-04-17, 17:34

Mam małe pytanko do osób które inkubowały już jajka strusi. Wyległy mi sie w poniedziałek(zeszły) strusie EMU, 3 pisklęta wyszły w poniedziałek i wtorek a kolejne dopiero po 5 dniach ale na szczęście wszystkie są zdrowe i już chodzą i jedzą.
Zaznaczę ze wyległy sie w inkubatorze własnej konstrukcji.

asdos - 2008-04-18, 22:04

Szanowni koledzy wykonałem samodzielnie inkubator. Dwukrotnie dokonałem nakładu jaj i dwukrotnie miałem 90 % zamarłych zarodków. Po rozbiciu jaj okazało sie, że zarodki zamarły w końcowej fazie inkubacji. Proszę o pomoc i podowiedź co było tego przyczyną. Powiedzcie jaka powinna być wymiana powietrza, czy nadmiar wilgotności mógł spowodować zamieralność.
ali - 2008-04-18, 22:22

jaką miałeś wilgotność
nie napisałeś

nie powinna przekraczać 75%

w ostatniej fazie klucia wietrzenie (wentylacja)
powinna być niewielka ale ciągła
wszystko też zależy od objętości inkubatora
(pojemności powietrza w nim)

przepiórka - 2008-04-25, 18:42

dziś zaczeły mi się kluć kurczaki w inkubatorze jest jóż 12 :D :D :D :D
fejsjan - 2008-04-25, 20:01

Mi także wreszcie udało się skonstruować własny inkubator. Jajka siedzą już od tygodnia. Prześwietlałem jajka i zalęgnięte jest ok 90%. Teraz tylko trzymam kciuki żeby wszystko było ok:) Temperaturę ustawiłem na 37.8* a wilgotność utrzymuje między 60% a 65%
karei - 2008-05-03, 11:50
Temat postu: strusie
W moim inkubatorze robionym prze ze mnie wykluły sie strusie temp. 35,5 wilgotność powietrza 50 %.
Swoje pierwsze dni spędziły w 100 litrowym akwarium aby je dobrze wygrzać.

szmery90 - 2008-05-18, 14:01

przyszedł czas aby pochwalić się własnym inkubatorem, dzieki życzliwym osobą z tego forum zmajsterkowałem inkubator a oto efekty... ocencie sami :)
karas1987 - 2008-05-18, 22:13

syper ze ci wyszło!. Ja cały czas mam problemy z temperatura. Mógłys zamiescic jeszcze zdjecia calego inkubatora wewnatrz z naciskiem w ktorym miejscu znajduja sei zarówki. Jakiego użyłeś termoregulatora??
wanted - 2008-05-19, 08:38

karei, widzę jednak że podwiązałeś im nogi bo się rozchodziły :!: Podaj witaminę B oraz A+D3
karei - 2008-05-19, 13:17

Nogi im powiązalem zaraz po wykluciu bo balem sie ze moga im sie nogi rozjechac ale tasme zdjolem im po 4 dniach a dokladniej same ja rozerwaly. Już biegaja jak zawariowane wiec bedzie dobrze
szmery90 - 2008-05-20, 20:24

a wiec jest to termostat RT2CI... ponizej masz fotki co do reszty...
karei - 2008-05-21, 11:25

[b]Szmery90
Czy nie miałeś problemu z utrzymaniem wilgoci, jaka wilgoć miałeś podczas inkubacji i czy bażanty tez ci sie wykluły, a wentylator pod żarówkami działał ciągle czy tylko wtedy gdy termostat włączał grzanie. Ile masz piskląt na ile jaj, dużo pytań ale pomoże to w budowie inkubatora nie jednemu hodowcy.... pozdrawiam [/b]

szmery90 - 2008-05-22, 15:16

wiec tak.
ad1.
higrometru nie posiadam i wilgotność ustalam na oko... na dnie znajduje sie blaszana brytwanna z wodą oraz dwa głęgokie talerze... codziennie dolewam do nich wody tak aby były pełne.

ad2.
nie mam pojęcia ile % jest wilgotności.

ad3.
powyższe zdjęcia pokazują aktualną inkubacje, więc ile bażantów będzie dowiemy sie za 20 dni. ale z wcześniejszych jajek na 11 wykluło sie 8 a reszta była czysta. jeden piskalk wczoraj odpadł i zostało sie 7.

ad4,
wentylator pod żarówkami włanczał się wtedy gdy żarówki i grzałka, ale ten mały komputerowy działał cały czas.

ad5.
. na 32 jajka kurze wykluło sie 30 i wszystkie żyją oraz na 2 jajka perlicze wykluły sie 2 perliczki, są całe i zdrowe. :)

ps.KAREJ dzięki Twojej pomocy zmajsterkowałem ten inkubatorek, zginą mi Twoj numer gg więc śle oficjalne podzienkowania za calą pomoc. :d

CDRolnik - 2008-05-31, 23:22

Hej!
Planuję zrobić inkubator. Tylko nie wiem jakie urządzenie zastosować jako źródło ciepła. Czy może ktoś wstawić mi link z allegro do jakiegoś kabla grzewczego, który ogrzeje lodówkę o wymiarach 60cm x 45cm x 140cm.

karas1987 - 2008-06-26, 01:29

Witam
Chcialbym zapytac o jedna rzecz.
W inkubatorze ktory zrobilem blaszka od ciasta ktora mam z woda jest dosc stara, i zauwazylem ze woda potrafi tam , no i blaszka rdzewiec. Czy to ma znaczenie przy wylegu i wogole w calym procesie??

karei - 2008-06-26, 10:09

To ze blaszka rdzewieje to jest normalne ale nie ma wplywu na legi sam stosuje blaszki od ciasta do nawilzania powietrza i stosuje je do póki nie beda ciekly i rdza na wylot przedziurawi.
michal_93 - 2008-06-26, 11:01

wystarczy je wyczyścić z rdzypomalować i nadają się od nowa do użytku,tylko żeby farba była z atestem :!: bo inaczej może wydzielać toksyczne substancje
:D

CDRolnik - 2008-07-16, 12:14

Hej
Do swojego inkubatora chcę zrobić grzałkę z drutu oporowego. Tylko nie wiem ile powinna mieć Watt jeśli inkubator ma wymiary 60cm x 45cm x 140cm? Czy może ktoś mi pomóc?

karei - 2008-07-16, 17:22

100W spokojnie wystarczy dodaj jeszcze wentylatorek od koma i tyle
karas1987 - 2008-07-17, 13:40

wlasnie. wiatraczek od kompa jest na 12v za pomoca czego go najlepiej podlaczyc??
karei - 2008-07-18, 17:37

wentylatorek mozesz zasilać zwyklym zasilaczem antenowym 12V
karas1987 - 2008-07-18, 21:38

super bo szukalem wlasnie sposobu jak to podlaczyc bo jak na razie mam taki troche wiekszy pod 220V no i troche wieje
Wojtek - Lakonga - 2008-07-19, 22:17
Temat postu: inkubator
Przypomniało mi się jak 22 lata temu w wieku 14 lat budowałem swój I inkubator. Miałem wtedy różne ptaki a inkubatora potrzebowałem dla przepiórek chińskich. Samica złożyła tylko 2 jaja ale nie chciała ich wysiadywać. Inkubator zrobiłem z 15 litrowego szklanego akwarium , przykryte szybą, która była lekko uchylona. Wewnątrz wisiała oprawka z żarówką. Na spodzie umieściłem warstwę trocin, na której leżały 2 jaja i stał słoik z wodą a do szyby przylepiony był, termometr. O higrometrze włosowym mogłem tylko pomażyć albo popatrzeć na niego w muzeum przy różnych dziełach sztuki. Czasy były takie, że nawet na brzęczyki do akwarium w sklepach zoologicznych były zapisy. Teraz wszystko można kupić przez internet.
Wracając do tematu; 4 razy dziennie przekręcałem jaja i nie mogłem doczekać się wylęgu. Z jednego z jaj wykluło się pisklę, drugie jajo obeschło. Niestety pisklę padło po 2 dniach.
No cóż miałem wtedy 14 lat i "0" doświadczenia w przepiórkach. Papugi rozmnażałem już dwa lata wcześniej (faliste), a o przepiórkach nie było żadnej literatury. Wojtek

kevin - 2008-09-11, 11:54

Witam


mam problem... Gołębie naskładały mi jaj około 3 dni temu a dzisiaj nagle przestały na nich siedzieć. Dokładnie mam 6 jaj które mają po około 3 dni. są ciepłe poniewasz staram sie je ogrzać w inkubatorze który sam zrobiłem na szybko. I teraz moje pytania.

jest w nim 32 stopni czy tyle wystarczy, jeżeli nie to jak podwyrzszyć tę temperaturę ( akwarium ma 20 litrów używam żarówki 60w)
są 2 otwory w szybce ochronnej, niemam żadnego wiatraczka czy przez to zarodki mogą zginąć ?



Proszę o szybką odpowiedz

wooof - 2008-09-12, 17:57

kevin, sam zamierzasz karmic te golebie?
kevin - 2008-09-13, 09:21

Tak. Poczytałem na internecie kilka porad jak to zrobić i czym karmić. Temperature podniosłem do 36,2 stopni. Czy to odpowiednia temperatura ??
Hodowca drobiu - 2008-10-03, 19:29

gdzie można kupić tani i skuteczny inkubator?sam nie dam rady zrobić
ali - 2008-10-03, 22:12

tu masz
http://www.netgfx.nazwa.p...php?cPath=20_21

ps. nie przesadzasz , masz obie lewe?
zrobisz tanio ze starej lodówki lub zamrażarki za niecałe 200 zł

Hodowca drobiu - 2008-10-04, 09:20

no tak ale trzeba wszędzie jeżdzić po te termogulatory,wiatraczki i coś tam jeszcze.może lepiej kupić nowy a dobry :?:
ali - 2008-10-04, 21:09

Hodowca drobiu napisał/a:
no tak ale trzeba wszędzie jeżdzić po te termogulatory,wiatraczki i coś tam jeszcze.może lepiej kupić nowy a dobry :?:


jak masz do wywalenia kase to owszem

jak nie, to wszystko kupisz w necie na allegro i nigdzie jeździć nie musisz

ps.
jakm masz starą lodówke
kupisz teraz po sezonie suszarke do grzybów
widziałem za 78 zł niewiadów
masz element grzejny z wiatrakiem
wstawiasz
dokupisz termoregulator z higrometrem za 117 zł
podłączysz wszystko na istniejące wtyczki bez roboty
dorobić musisz tylko półki

marekF - 2008-10-05, 17:26

ali napisał/a:
Hodowca drobiu napisał/a:
no tak ale trzeba wszędzie jeżdzić po te termogulatory,wiatraczki i coś tam jeszcze.może lepiej kupić nowy a dobry :?:


jak masz do wywalenia kase to owszem

jak nie, to wszystko kupisz w necie na allegro i nigdzie jeździć nie musisz

ps.
jakm masz starą lodówke
kupisz teraz po sezonie suszarke do grzybów
widziałem za 78 zł niewiadów
masz element grzejny z wiatrakiem
wstawiasz
dokupisz termoregulator z higrometrem za 117 zł
podłączysz wszystko na istniejące wtyczki bez roboty
dorobić musisz tylko półki

Pomysl z grzalka od suszarki do grzybow jest super. Ja tak zrobilem. Fotki mojego inkubatora sa w tym watku.Teraz w sezonie grzybowym susze grzyby w inkubatorze.
Malo tego, lodowka byla sprawna wiec nie odcinalem i nie wykorzystywalem przewodow od lodowki. Moge wlaczyc lodowke do wyjscia termoregulatora i utrzymywac temp chlodzenia np do przechowywania jaj przed inkubacja. Czwarte zastosowanie inkubatora to do wyrastania ciasta. Zdarza sie, ze pieke chleb na zakwasie. Zakwas pieknie pracuje i chleb rosnie w inkubatorze.
Pozdrawiam
MarekF

Hodowca drobiu - 2008-10-05, 17:37

ale gdzie taką grzałkę kupić i za ile?

EDIT: Wpisz w google "grzałka do inkubatora".... szukanie w google nie boli ;)

Hodowca drobiu - 2008-10-06, 18:34

a już wiem jak zbudować tani i skuteczny inkubator za jedyne ok 65-80zł!
1.kupić skrzynkę plastikową 20/35zł
2.kupić grzałkę taką jak do akfarium-20/30zł
3.kupić termometr-2/3zł
4.kupić 4 kątowniki-4/5zł ,lub proste pocięte na kawałki kije od np.szczotki
5.potrzebny też pojemnik na wodę np.stara blaszka od ciasta
6.i potrzebny jest też kawałek cienkiej deski.
W skrzynce wyrobić otwory na rurki drewnane lub kątowniki.Przez dziurki przeciągnąć kawałki kijków a na nich umieścić cienką deseszkę.obok tej deseczki umieśćić grzałkę akwarystyczną.na pokrywie od skrzynki przyczepić drucikami termometr.pod deseczką na dnie skrzynki umieścić blaszkę z wodą.i i nkubator skończony!ma pojemność na ok 30-50 jaj kurzych!

Hodowca drobiu - 2008-10-06, 18:42

to wszystko opisane jest na stronie www.gekonlamarci.com
Hodowca drobiu - 2008-10-06, 18:45

lub na google w wyszukiwarce trzeba napisać" grzałki do inkubatora " oczywiśćie w graficena pierwszej stronie bedzie :)
ali - 2008-10-06, 19:29

Hodowca drobiu napisał/a:
a już wiem jak zbudować tani i skuteczny inkubator za jedyne ok 65-80zł!
1.kupić skrzynkę plastikową 20/35zł
2.kupić grzałkę taką jak do akfarium-20/30zł
3.kupić termometr-2/3zł
4.kupić 4 kątowniki-4/5zł ,lub proste pocięte na kawałki kije od np.szczotki
5.potrzebny też pojemnik na wodę np.stara blaszka od ciasta
6.i potrzebny jest też kawałek cienkiej deski.
W skrzynce wyrobić otwory na rurki drewnane lub kątowniki.Przez dziurki przeciągnąć kawałki kijków a na nich umieścić cienką deseszkę.obok tej deseczki umieśćić grzałkę akwarystyczną.na pokrywie od skrzynki przyczepić drucikami termometr.pod deseczką na dnie skrzynki umieścić blaszkę z wodą.i i nkubator skończony!ma pojemność na ok 30-50 jaj kurzych!

zapomniałeś o termoregulatorze
grzałka od akwarium ile ma Wat?

Hodowca drobiu - 2008-10-07, 16:13

jakieś 30-40W.nie potrzebny jest termoregulator ponieważ na grzałce akwarystycznej można ustawiać samemu temperaturę.
ali - 2008-10-07, 20:09

Hodowca drobiu napisał/a:
jakieś 30-40W.nie potrzebny jest termoregulator ponieważ na grzałce akwarystycznej można ustawiać samemu temperaturę.


wyrzucisz kase w bloto
zbyt mała moc
utrzymasz 37,8 +- 0,1 ???????????

karas1987 - 2008-10-07, 21:41

a poza tym taka grzalka bez wody sie nie spali.,??
Hodowca drobiu - 2008-10-08, 15:30

włąsnie że ni wyrzucę kasy w błoto.są różne grzałki wczoraj w google sprawdzałem.są od 20 do 100W.po za ty kurccaki wylęgną nawet w 36 stopniach!na 100%!
mateusz20 - 2008-10-08, 20:19

Hodowca drobiu, Mam do ciebie prośbę zanim cos napiszesz pomyśl. Niektóre pomysły są po prostu nierealne. Jeśli mogę doradzić a chyba jakieś doświadczenie mam przy kilkuset odchowanych pisklętach różnych gatunków i ras. Zamiast kombinować i się denerwować w przyszłości odłóż trochę grosza i kup sobie najprostszy styropianowy inkubator, na pewno będziesz z niego bardzo zadowolony.
mariusz0505 - 2009-01-17, 12:39

Witam.

W przyszłym tygodniu kupuje 16 jaj przepiórek. Niechcem mieć dużej chodowli tylko tak okazyjnie coś w wolierze. Kupiłem termoregulator RT-2, kabel grzewczy 30 wat . Temperatura wacha się pomiędzy 38 a 36,5 stopni. Czy taka temperatura nieuszkodzi lęgów ? Inkubator zrobiony jest z małej szafeczki. Jutro postaram sie podesłać fotki

Marekk - 2009-01-17, 16:36

Zamiast kabla grzewczego zainstaluj żarówkę 60 wat
mariusz0505 - 2009-01-17, 17:26

będzie jeszcze gorzej bo próbowałem

przy żarówce temp rosła do 40 stopni i spadała do 34 w ciągu 4 minut, a kabel grzewczy doregulowałem i temp. jest od 36,1 do 38 w przeciągu 30 minut

Inkubator:
Widać kabel grzewczy na samym dole,
Widać termometr na środkowym przedziale na którym panuje temp. od 36,1 do 38
Widać górny przedział na którym panuje temp. 31-34 stopnie
Widać zakrywkę od słoika z wodą


Pisklaki po wykluciu będą siedziały w 30 litrowym akwarium:

marian.k59 - 2009-01-17, 21:25

mariusz0505, Witaj mariusz0505. Jeżeli dobrze widzę to półki są wyłożone jakąś tkaniną a powinny być ażurowe żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Dobrze by było gdybyś w pobliżu kabla zamontował wentylatorek,który będzie mieszał powietrze.
mariusz0505 - 2009-01-18, 08:46

może być ten wentylatorek który znajduje się w akwarium ?

ta tkanina to liglina a na niej położony jest papier toaletowy aby w razie wylęgu pisklaki miały mięko

marian.k59 - 2009-01-18, 14:12

mariusz0505, Myślę że wystarczy a pisklęta nie muszą mieć miękko.Półki zrób z jakiejś gęstej siatki.Ja, za radą forumowiczów,zrobiłem z siatki używanej do dociepleń budynków.Powodzenia.
mariusz0505 - 2009-01-18, 14:39

a może być z plastikowych panelów ? szafka jest zbyt krótka na siatkę np. w jednym mjejscu będzie 40 a w rogu będzie 35 bo uż próbowałem. Zrobiłem pułke z paneli plastikowych i temp w każdym mjejscu jest taka sama a co do powietrza to szafeczki nieda sie domknąć całkowicie bo idą kable to powietrze będą miały
marian.k59 - 2009-01-18, 21:11

mariusz0505, Widzę,że nie wiesz dokładnie o co tu chodzi.Półki z siatki i wentylator dajesz poto ,żeby powietrze krązyło w całym inkubatorze. Wtedy temperatura jest praktycznie taka sama wszędzie.Co do drzwiczek,to lepiej je domknąć a przewody wyprowadzić otworem nawierconym w ścianie.Wymiana powietrza będzie się odbywać w czasie obracania jajek.Proponuję poczytać posty na temat budowy inkubatora(zwłaszcza te napisane przez Karei-a i Anię Czarnotę).
mariusz0505 - 2009-01-18, 23:24

teraz jest już bardzo dobrze dzięki wentylatorkowi.

na pułkach z paneli plastikowych Temp. wacha się tylko o 0,4 stopni

w inkubatorze mam od 37 do 37,4 stopni.

Czytałem posty karei i pisał że ma jak ja równiesz RT-2 w zakresie 16-36 stopni i ma równiesz ustawione lekko ponad skalę i temp wacha się u niego o 1 stopień między 36 a 37 stopni... Mi się wydaje że taka temp. i takie wachania temp. uszkodzą zarodki ale jak pisał wykluwają mu sie wszystkie zapłodnione jajka. A więc i u mnie z jajek powinno sie coś wykluć.

PS. Temperatura ciała dorosłej przepiórki to 37,1 stopni a więc w takiej temp. powinny być inkubowane jajka. Przecież ptak który ma 37,1 stopni jak usiądzie na jajkach to one mają z 36,8 stopni ciepła a przepiórka czasem siedzi i wychowuje młode i jak juz sie nimi zajmuje to czasem zchodzi z jajek nawet na 20 minut a młode i tak wykluwają się w terminie całe i zdrowe.

CDRolnik - 2009-01-24, 14:10

Witam!
Chcę zbudować swój pierwszy inkubator. Mam już obudowę, wentylator i sterownik. Nie mam tylko elementu grzejnego. Czy mógł by mi ktoś dać link do grzałki, którą stosował w swoim inkubatorze?

mariusz0505 - 2009-01-24, 17:10

Kup żarówkę 60w i daj na spód inkubatora(Jeżli inkubator jest duży daj 2 żarówki 60w) jeżeli możesz to podeśi fotki to cos poradzimy ci
kris26 - 2009-01-24, 18:36

mam problem z inkubatorem sa w nim 2 żarówki 75 na górze i 2 wentylatory jest to inkubator na 2 szuflady tylko czujnik jest po środku a żarówki na górze wskazuje zła temperaturę jak na dolnej półce jest 37.6 to na górnej jest 41.3 co zrobić żeby była równa temperatura? dałem czujnik na górna półkę i ustawiłem na 37,6 to na dole jajka sie nie grzeją bo ciepło tam nie dochodzi ,może przenieść te żarówki miedzy te półki?
mariusz0505 - 2009-01-24, 19:03

Kris26 ustaw jedną żarówkę i jeden wiatraczek na dole i jedną żarówkę i jeden wiatraczek na górze ;) Powinno być ok
marian.k59 - 2009-01-24, 21:08

kris26, Możesz dodać zdjęcie lub opis jak rozmieściłeś żarówki i wentylatory?mariusz0505, Jeszcze niedawno sam szukałeś pomocy a tu raptem takie ,,fachowe" rady?
mariusz0505 - 2009-01-24, 21:26

Przeczytałem na tym forum wszystko o inkubatorach ;)
kris26 - 2009-01-24, 22:15

zarówki sa po bokach na gorze a wentylatory na pros drzwi za zarówkami
marian.k59 - 2009-01-24, 22:51

kris26, Proponowałbym umieścić wentylatorki pod lub nad żarówkami, żeby dmuchały w dół.Ciepłe powietrze zawsze idzie do góry,dlatego jeśli to możliwe ,obniżyłbym półki i zbliżył je do siebie maksymalnie a czujnik od termoregulatora zamontował między nimi.Trudno mi coś więcej doradzić nie widząc tego ani nie znając poszczególnych wymiarów i odległości.Ja mam inkubator zrobiony z lodówki ale z podwójnymi ścianami.Powietrze jest wyciągane z komory lęgowej do komory,,grzewczej" i wtłaczane od dołu.Powodzenia.W razie pytań postaram się pomóc.
mirek_60 - 2009-01-25, 10:11

kris26, Myślę,że musisz trochę popracować nad wentylacją tzn, dostarczaniem powietrza z zewnątrz.Ja też miałem problemy z równomierną temperaturą w inkubatorze i dopiero po zrobieniu kilku otworów doprowadzających powietrze z zewnątrz temperatura ustabilizowała się.
Marekk - 2009-01-25, 18:13

Moim zdaniem ma za słabe wentylatorki (z komputera) i za dużo jaj na górnej półce
kris26 - 2009-01-25, 18:28

mysle ze to wina wentylatorów jest bo nawet jak był posty to na dolna połke ciepło nie dochodziło postaram sie je wymienic
karei - 2009-01-28, 13:34

Żarówki są dobre a jeszcze lepsze sa spiralki grzewcze ktore samemu wykonacie z drutu oporowego lub jezeli nie wiecie jak to kupcie zwykłął grzalke akwarystyczna 100W za 8 zł juz kupicie w sklepie akwarystycznym, zoologicznym. zbijcie banńe szklana w której jest spiralka i umiesccie ja na dole w inkubatorze a pod nią wentylatorek 12V .

Spiralke mozecie opleść na porcelanowych precikach ktore mozecie wyjac ze starego piekarnika lub grzejnika elektrycznego

MIŁEJ PRACY

suum64 - 2009-02-24, 21:18

witam zrobiłem inkubator z lodówki czy ktoś by mógł mi pokazać otwory wentylacyjne w lodówce
Marekk - 2009-02-25, 16:41

suum64 używam inkubatora zrobionego z lodówki już 2 lata i nie ma w nim otworów wentylacyjnych poza jednym którym są wprowadzone przewody elektryczne, a pierwotnie służył on w lodówce za otwór którym wyciekała woda . To wystarcza bo kurczęta się lęgną.
Myślę że wystarczy takie wentylowanie jak przewracasz jajka dwa razy dziennie.

KrisuKW - 2009-03-09, 21:43

Witam mam pytanie ile mam zamontować wentylatorów w inkubatorze (podaje wymiary wewnętrzne szer. 36cm wys. 30 cm dł 48 cm)??? Żarówki zamocowane są na górze, a i jeszcze jedno gdzie mam zrobić otwory wentylacyjne??? (robić je wogóle??)
mirek_60 - 2009-03-09, 22:06

Przy takich rozmiarach wystarczy jeden wentylatorek na górze- kierunek pracy- skierowany w dół.Co do otworów wentylacyjnych nie podajesz z czego zrobiony jest inkubator zatem nie wiadomo jak jest szczelny i jak ,,trzyma,, temperaturę.Jeżeli jest szczelny to będziesz miał problem z przekraczaniem temperatury w środku. Wtedy bedziesz musiał zrobić otwory wentylacyjne dla utrzymania temperatury i dostarczenia powietrza do wnętrza inkubatora.Jakby coś pomożemy.
KrisuKW - 2009-03-10, 16:06

inkubator jest zrobiony z podwójnej płyty (meble się z takich robi grubości około 1.5cm) a pomiędzy nimi jest włożony styropian tylko bardzo cienki i giętki (grubość około 5 mm) drzwiczki zrobione z podwójnej deski okienko z podwójną szybką od środka przyklejony ten styropian. W środku wszystkie spoiny zasilikowane silikonem przezroczystym.
mirek_60 - 2009-03-10, 17:37
Temat postu: inkubator
Podejrzewam,że jednak jest bardzo szczelny.Czy już próbowałeś grzać?Dobrze by było gdybyś spróbował bo tak jak wcześniej napisałem może nastąpić niekontrolowany przyrost temperatury do około 3 stopni ponad zadaną temperaturę/próbuj bez jajek ale z pojemnikiem na wodę/.Wtedy otwory są konieczne.Przy takiej wielkości inkubatora powinno wystarczyć 4-6 otworów na dole lub nisko na bokach i 4 -6 na wierzchu.Srednica myślę około 10-12 mm.Ale nie jest to do końca jest to pewne.Trzeba troszeczkę poeksperymentować.
KrisuKW - 2009-03-10, 21:20

Zrobiłem pierwsze grzanie. Ustawiłem termoregulator na temperaturę 37.7 stopni temperatura wzrastała nad półką do 37.9 stopnia ale za to pod półką okazało się ze jest tylko 35 stopni. taka różnica temperatur to chyba za duża. Co zrobić przenieść cały system grzewczy pod półkę a półkę podnieść wyżej czy może zamontować jeszcze jeden wiatraczek, żeby bardziej mieszał powietrze???
mirek_60 - 2009-03-11, 19:01
Temat postu: inkubator
Myślę,że najpierw spróbuj zamontować drugi wentylator a gdy to nie da efektu --kombinacje inne trzeba będzie uskutecznić. Czy żarówki mają osłonę aby nieemitowały bezpośrednio ciepła na półkę?
KrisuKW - 2009-03-11, 19:30

tak mają osłonę z cienkiej blachy ocynkowanej
Maciekm1992 - 2009-03-15, 20:35

hej potrzebuje pomocy przy budowie inkubatora:(
chce zrobic go z lodowki wymiary wewnatrz 100cm wysoki po rozmontowaniu zamrazalnika ktory jest do gory bedzie dodatkowe 30 -40 cm szer 44 dl 36:)
jaka dac grzalke ?? chce ja dac na dol:) a nad nia talerzyk z woda do tego pod grzalka dwa wentylatorki komputerowe:)
chce zamowic z allegro termolegurator RT-CI za 65zl czy bedzie dobry??i czy znajde go gdzies taniej??
prosze o jak najszybsza pomoc za niedlugo jajka beda:/ ;( ;(

aarrkkady - 2009-03-16, 23:26
Temat postu: Mój inkubator !!!!
Właśnie dzisiaj skończyłem budowę inkubatorka ze starej lodówki .
Jako grzałki użyłem suszarkę do grzybów firmy Niewiadów (możliwość dokupienia elementu grzejnego w wypadku awarii)- koszt 106 zł razem z przesyłką .
Termostat który nią steruje to RT-2ciw - koszt 117 zł. żeby nie tracić gwarancji na suszarkę nie ciąłem przewodu ale zamontowałem wewnątrz dodatkowe gniazdko które podłączone jest do termostatu.Zamieszczone zdjęcia są w odwrotnej kolejności ale i tak pewnie niektórym coś pomogą.Temperatura wacha się od 37,7 do 38,2, zaś wilgotność 59-63 procent.

Marekk - 2009-03-17, 07:11

Bardzo ciekawe rozwiązanie Tylko ta blach pewnie z wodą, blokuje przepływ powietrza ku górze.
Maciekm1992 - 2009-03-17, 20:02

Czy moge do mojej lodowki uzyc starej grzalki z piecyka czy czegos takiego ma 800 w dam na nia blache z woda i przy tej mocy grzalki nie bedzie problemu z cieplem:) co sadzicie o tej grzalce:)??
Maciekm1992 - 2009-03-17, 20:05

Czy moge do mojej lodowki uzyc starej grzalki z piecyka czy czegos takiego ma 800 w dam na nia blache z woda i przy tej mocy grzalki nie bedzie problemu z cieplem:) co sadzicie o tej grzalce:)??
Marekk - 2009-03-17, 21:31

Moim zdaniem lepiej zamontować dwie żarówki. Wówczas niema problemu ze zmianą jak się przepali ,a jak są dwie to zawsze jedna działa
inspektor - 2009-03-20, 10:22

Czy warto zainwestować 200 zł i zakupić w sklepie www.hodowlany.pl tackę z silnikiem do obracania jaj, czy to zbędny wydatek i lepiej bawić się tym samemu.
wandzia146 - 2009-03-27, 07:27
Temat postu: wilgotnosc
Czy wilgotność w inkubatorze 75% może zaszkodzić jajka?
karei - 2009-03-31, 13:02

Inspektor: 200 zł szkoda trochę na obracanie jaj wystarczy ze nawet 2 razy dziennie obrócisz jajka i tyle.

Wandzia: 75% nie zaszkodzi z pewnością kaczka i gęsi, ale kurom troszkę może zaszkodzić mogą mieć problem podczas klucia białko nie zresorbują i wokół dziobka zetnie się bialsko i się poduszą wiec będzie leg zmniejszony o kilka sztuk, ale na pewno się cos wykluje. Możesz zmniejszyć wilgotność zasłaniając trochę pojemnik z woda szybą. Po prostu połóż szybę na gurze. Ja tak robie w inkubatorze z jajkami strusimi.

wandzia146 - 2009-04-01, 07:32
Temat postu: wilgotnosc
dziekuje za odpowiedz troszke mniej leje wody do pojemnika na dnie i wilgotnosc wacha sie mi miedzy 60% a 65% czy taka jest odpowiednia
karei - 2009-04-01, 20:23

Jak najbardziej w tej wilgotności możesz wszystko wylęgać i będzie Ok
marian43 - 2009-04-15, 02:16

inspektor, też myślę że to przesada!!

Ja swój inkubator zbudowałem zgodnie z instrukcją ze strony: http://www.lab-tech.pl/content/view/88/28/

Podajesz wymiary inkubatora(mój mieści się idealnie pod stół) a program który możesz pobrać ze strony podaje Ci rozmiary płyt które zamawiasz np w castoramie - koszt kilkadzisiąt złotych - ma to taką przewagę nad lodówką że możesz sobie zrobić inkubator o dużej pojemności i nie będzie ważył 60kg :diabel::

Moj inkubator jest na kółeczkach także brz problemu można go przenieś lub przepchnąć.

Jako sterownik wykorzystałem ITA-03U z podwójnym czujnikiem temperatury i wilgotności<teraz nawet fest taki zaczął stosować ... ciekawe czemu ? :diabel:: hehehe >.
Tani nie jest - ale wiem że mi posłuży i NIE BĘDZIE ŻADNYCH WAHAŃ.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, to służę pomocą .

karei, co do obracania to czy nie lepiej włożyć jajka do inkubatora i po 21 dniach wyciągnąć kurczaki - żartuje oczywiście, ale po to technika idzie do przodu żeby sobie życie ułatwiać :D .

karas1987 - 2009-04-15, 21:56

chcialem budowac inkubator w duzej lodowce ale stwierdzilem ze w takim duzym pomieszczeniu jest utrzymac stala temperature w calym inkubatorze, czy mam, racje?? czekam na komentarze
karei - 2009-04-21, 10:11

wiadomo technika ma nam ulatwic prace ale mozna kozystac z tanszej techniki jaką dostaliśmy w pierwszym trymeście naszego życia jeszcze w naszych mamach czyli RĘCE Njtansza eksploatacja troche zjesz wypijesz i zyjesz
karei - 2009-04-21, 10:12

Masza racje im wyzsza lodowka tym terudniej utrzymac odp. temp.
dgkm1990 - 2009-04-29, 12:23
Temat postu: Niedopracowany inkubator
Witam wszystkich na tym forum, otóż mam dość ciężki problem którego nie daję rady rozwiązać. Chdzi oczywiście o własnej roboty inkubator. Inkubowałem w nim juz dwa razy. Za pierwszym razem na 20 wsadzonych jaj kurzych nie wyszło ani jedno piskle(po rozbiciu jaj we wszystkich były dość dobrze rozwinięte zarodki które prawdopodobnie zamarły dość późno). Miałem podczas inkubacji problem lekki z utrzymaniem stałej temperatury we wszystkich miejscach a więc przed drugim nałożeniem jaj dołożyłem mały wentylator który miesza powietrze. W drugim lęgu na 20 jaj wyszły tylko 3 kurczaki, po rozwaleniu jaj okazało sie ze wszystkie zarodki były również doskonale rozwinięte wręcz były gotowe do wyjścia ale znów zamarły. Poniżej w linku przesyłam wam zdjęcia mojego inkubatora i prosze podzielcie sie ze mną co by tam można zmienić może jakiś problem z wentylacją????? Jak to rozwiązać i czy wogóle ten inkubator ma prawo działać. Jestem gotowy na wszelką krytykę. Temperatura była ustawina na 37 stopni ponieważ jaja były ciut wyżej co powodowało wzrost temperatury (okolice 38,2). Wilgotność za pierwszym razem okolice 60% a na drugim nałożeniu ok 48-50%. Wentylacja jest tylko i wyłącznie za pomocą jednej kratki nie mam żadnych innych dziur, ale jajka były obracane ręcznie wiec był napływ świerzego powietrza z zewnątrz.

www.dgkm1990.fotosik.pl

POZDRAWIAM!!!!!!

brst - 2009-04-29, 22:32

Witam serdecznie wszystkich, jak to moja żona mowi / to jest was więcej / :)
Pytanie "dgkm1990" chyba jest do fachowcow, ale w mysle ze moze poprostu za duzo tam nakombinowales tych wentyli :) a lodowa jak widac stoi chyba gdzies w wilgotnej piwnicy przy rurach wodnych moze to klimat bo zasysane jest powietrze przez ta kratke wentylacyjna i ono zabija kurki przed wykluciem - wtedy najwiecej zasysaja powietrza, a wentyle mieszaja tylko powietrze od gory.
Ale tak naprawde chcialem sie pochwalic i podziekowac autorom za cenne wypowiedzi i uwagi. Zbudowalem 28.03.09 taki inkubator ze starej zamrazarki MORS (dosc mala w porownaniu z waszymi kombajnami (okolo 70x70x40cm) dwie poleczki z zardzewialej blachy 0,2 mm z otworami - na to siatka budowlana i jaja, polki leza na malych kontownikach mocowanych do sciany / 4 na polke/- koszt 3zł - zadnych ramek :) , urzadzenie regulujace ze wskazaniem wilgotnosci RT-2CIW (130zł z wysylka), blacha do ciasta stara z rdza :) - 0zł, i najwazniejsze urzadzenie grzewcze jakie zakupilem to Farelka w miniwydaniu moc 400/800 wat (przelacznik) z allegro za 30 zł z wysylka element grzejny w obudowie z wentylatorem - super i bezpieczny nawet po zalaniu woda dalej dziala - polecam. Farelka na dole, nad nia woda w blasze i powyzej polki, drzwi lekko uchylone, brak otworow wentylacyjnych i kratek - tylko montazowe od przewodow. Calosc inst. elektrycznej to 1 fabryczny przwod od farelki do rgulatora i 1 z regulatora do gniazdka. Skoki temperatury +- 1 stopien wilgoc w porywach 45-70 (otwieranie drzwi itp.) normalnie ok 62-65. Obracanie jaj reczne 2 razy dziennie. Zamrazarka stoi w cieplym, przewiewnym i troche wilgotnym miejscu. Warunki ekstremalne ale.. wszystko umyte i wychlorowane .....
21 jaj polozone 01.04 po tygodniu 3 niezalegle, 1 trupek przez ciekawosc reszta biega, wyleg po 20 dniach w ciagu 1 godziny wyszly wzystkie.
na fotce 3 wczorajszy gasiaczek - w trakcie :)
pozdrawiam
warto bylo :)

aarrkkady - 2009-05-06, 19:48
Temat postu: Problem w inkubacji !!!
Witaj dgkm 1990
miałem podobny problem w inkubatorze który jest na 18 str tego forum, tzn na 15 jajek wykluły się 2 szt. reszta była ukształtowana ale martwa.
Podłożyłem 2 raz 14 sztuk i wykluło się 6 kurcząt.
W 3 lęgu podłożyłem 10 sztuk i wylęgło się 9 sztuk.
Nie jestem pewny na 100% ale prawdopodobnie przyczyną złych lęgów było zraszanie jajek wodą (spryskiwaczem do szyb). Przez przypadek podniosłem jajko(2 lęgu) po zroszeniu i było zupełnie zimne na górze i ciepłe od dołu. W 3 lęgu wogóle nie zraszałem i na 10 wylęgło się jak wspomniałem 9 -jedno było niezalężone.
Podłożyłem 10 jajek kaczek staropolskich i wykluło się 9 szt. jedno również było niezalężone.
Napisz czy zraszałeś jajka i czy moja teoria jest słuszna .
W tej chwili włożone są indyczki i gęsi kubańskie i staram się jak najmniej ingerować , uzupełniam tylko wodę i ręcznie obracam jajka 2 lub 3 razy dziennie.
Pozdrawiam, i nie poddawaj się .

dgkm1990 - 2009-05-06, 20:44
Temat postu: odpowiedź
Ja nie zraszałem jajek jedynie te które pękły i kurczaki wychodziły żeby błonka nie zaschła za szybko. W sumie prawie wogóle nie zraszałem. Wydaje mi się że problem leży po stronie grzania od góry wówczas pod jajkami miałem temperaturę ok 30 stopni a z góry 37,9 i to chyba było powodem teraz dam ogrzewanie na dole i zobaczymy.
karei - 2009-05-07, 13:10

Problem jest jeden za wysoki inkubator za malo jaj gdy masz wiecej jaj tak okolo 80 w takim inkubatorze to warunki same sie tam reguluja jaja grzeją powietrze dookola i tak szybko inkubator nie stygnie wahania temp. i prawdopodobnie wplyw zimnego powietrza z tej kratki ta kratka powinna byc na samym dole a przynajmniej 4 otwory na gorze aby powietrze moglo swobodnie przeplywac
GTszymonGT - 2009-12-20, 21:42

buduje inkubator i mam pytanie wentylatorek musi cały czas chodzić??
Markus Kurspiot - 2009-12-21, 20:08

Wentylator musi działać przez caly czas. Dzięki niemu w inkubatorze utzrymuje się we wszystkich miejscach taka sama temperatura.
GTszymonGT - 2009-12-21, 20:12

ok, dzięki, a on tylko w środku ma być??
foxhubert - 2010-01-04, 22:40

Wentylatorek ma znajdować sie w środku, maga byc tez 2 lub więcej w zależności od wielkości i budowy inkubatora. Jego umiejscowienie powinno byc przemyślane i zapewnić jak najlepsza cyrkulacje powietrza. Jeśli Twój inkubator będzie miał tylko jedna szufladę (całość wsadu znajduje sie na jednym poziomie) raczej nie będziesz miał problemu z różnica temperatura. Lecz jeśli inkubator jest wysoki to polecam ci sprawdzone konstrukcje.
Darek13 - 2010-01-19, 02:00

Kolego marian 43
Czy mógłbyś dać znać jak weszłeś na tom strone z projektem tego inkubatora .
Bo prubowałem ale niemoge wejść w ten przelicznik .
Jakbyś mógł oświecic mnie bymbył wdzięczny.

AL - 2010-02-16, 18:44

Posty zbaczają z tematu
Tomekkk10 - 2010-03-08, 20:19

Witam drogich Kolegów. W pierwszym poście chcę się Was poradzić odnośnie sterownika do inkubatora. Nie znam się na tyn za bardzo, ba prawie w ogóle się nie znam , ale wiadomo wiosna przyszła i wypadało by, żeby dochować się przychówku. Oceńcie, czy warto zawracać sobie nim głowę.
http://www.allegro.pl/ite..._regulator.html

Bruno - 2010-03-10, 15:10

Znajdź w swojej okolicy serwis/sklep z częściami do naprawy chłodziarek zamrażarek. Ja w takim sklepie kupiłem sterownik z czujnikiem. W obudowie. Z gwarancją. Kosztował mnie niewiele powyżej 100 zł.
Urządzenie profesjonalne stosowane w chłodnictwie. WARTO!
Właśnie taki!

dora - 2010-03-10, 22:15

witam mam pytanie czy wachania temperatury w zakresie między 37,6-38,8 są zabujcze dla zarodków?
Bruno - 2010-03-11, 09:24

Generalnie czym mniejsze wahania tym lepiej. Z doświadczeń moich i nie tylko:
Duża wymiana powietrza ale rozproszona wyrównuje ładnie temperaturę. Z tym rozproszeniem to chodzi o to żeby nie dmuchał strumień ciepłego powietrza z kanału tylko żeby to ciepłe powietrze mieszać i rozpraszać.
Warto uszczelnić wszystkie drzwiczki/klapy. Tam jest największa możliwość wymiany powietrza więc i ucieka również ciepło.
Jak jest duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a inkubatorem. To warto przykryć inkubator kocem. Temperatura wolniej spada i szybciej wraca do normy.
Jeśli dogrzewasz inkubator żarówką to zmień na większą. Temperatura będzie rosła szybciej a że żarówka ma bardzo małą pojemność cieplną to nie będzie miało złego wpływu na "przegrzanie".
Jeśli masz możliwość to poeksperymentuj z ułożeniem czujnika temperatury. Zdarza się że zmiana położenia czujnika temperatury (termostatu) zmienia charakterystykę nagrzewania i inkubator jest znacznie stabilniejszy.
UFF!

deiw30 - 2010-03-15, 21:42

". Z tym rozproszeniem to chodzi o to żeby nie dmuchał strumień ciepłego powietrza z kanału tylko żeby to ciepłe powietrze mieszać i rozpraszać"



Mam pytanko z racji tego że wczoraj ukończyłem swój pierwszy inkubator a z tematu
inkubacji jestem zielony (tylko to co tu wyczytałem)poradź mi
wentylator powinien dmuchać na żrudło ciepła czy w odwrotnym kierunku
dodam tylko że wszystko mam w skrzyni a od góry zamontowałem:
żarówka następnie
wentylator
taca z jajkami
naczynie z wodą.

Bruno - 2010-03-22, 15:46

U mnie zawsze wentylator dmucha na żródło ciepła. A konstrukcja jest taka żeby to ciepłe powietrze przepłynęło dookoła inkubatora i wleciało do niego od przeciwnej strony. Taki termoobieg. :)
reymysterio94 - 2010-05-18, 15:06

chciałbym się dowiedzieć czy wentylator może być z łazienki czy komputerowy i czy wentylator ma pobierać powietrze z zewnątrz
Krissstofff - 2010-05-18, 15:31

W żadnym wypadku z zewnątrz inkubatora .
reymysterio94 - 2010-05-18, 15:37

no a czytałem ostatnio że musi być dostarczany tlen do inkubatora
reymysterio94 - 2010-05-18, 15:37

a czy wentylator moż być z łazienki
Krissstofff - 2010-05-20, 21:43

Oczywiście że potrzebny jest tlen ale podczas przewracania jaj otwiera się drzwiczki i jest wymiana tlenu. Pozatym tlem wlatuje przez otwór na dole inkubatora a wylot u góry .
wik18 - 2010-05-21, 19:57

reymysterio94 - Już się o to pytałeś! Dla mnie nie ma różnicy z jakiego pomieszczenia jest wentylator, czy jest z komputera.
reymysterio94 - 2010-05-22, 15:33

a czy wystarczy żarówka 60 w
piotrek11 - 2010-07-02, 16:21

A jak zrobić inkubator z akwarium , i co jest lepsze do małego inkubatora żarówka czy grzałka do akwarium.
ShowGirl - 2010-07-02, 16:28

Grzałki akwariowe grzeją max do 36 zwykle więc trochę mało, można je ponoć"podkręcić" do 38, ale to zabawa dla osób znających się na elektryce, a wyniki mogą być niestabilne. No i potrzebuja być zanurzone, bo jak nie to albo sie przepalą albo nie będą grzały w ogóle
piotrek11 - 2010-07-02, 17:49

to co polecacie bo będę mieć wiatraczek z komputera
damian15 - 2010-07-04, 18:41

jakie wymiary powinien mieć inkubator dla około 25 przepiórek i jaka powinna mieć moc żarówka
Mariusz040 - 2010-11-21, 19:23

Przeczytałem temat ale niestety nie mogłem znalazc konkretnych odpowiedzi i na tyle dokładnych abym miał pewnośc co do słuszności moich planów:)
Dlatego kieruję do społeczności forum kilka istotnych pytań.

Chciałbym zbudowac inkubator o wymiarach 50cmx50cm i wysokości około 70cm(2 półki na jajka). Ogrzewanie jako kabel grzewczy tylko mam problem jaki kabel zastosować tzn. 50W,90W czy inny, bo nie mam pojęcia jaki będzie odpowiedni. Zakupię również termostat RT2-C-I. Kabel nalezy do niego dostosować oczywiście:) Co do wilgotności to będę dostawiał lub odejmował pojemniki aby zwiększyć lub zwiększyć powierzchnię parowania, więc co do tego nie powinno być problemów.Dalej mam zamiar zamotnowac 2 wentylatorki(takie od komputera). Jeden na górze zas drugi na dole(bedzie dobrze?).

Kolejna rzecz to materiał, z którego wykonana będzie skrzynia. Czy można zastosować materiał, z którego robi się meble? Tzn. chciałbym wykorzystać szafkę, zlączenia płyt wzmocniłbym klejem. Czy takie cudo utrzyma temperaturę?


Teraz odnośnie kosztów, termostat kosztuje około 70zł ztego co widze, kabel pewnie około 80zł czyli mamy już 150zł. Jeżeli szafka to niezbyt odpowiedni materiał to jak radzicie co zastosowac w granicach 60-70zł max aby spełniało wszelkie warunki. Nie posiadam starej lodówki. Mogłbym kupic materiał i z niego wykonać skrzynię ale chciałbym sie poradzić co to ma być.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedz czy schemat budowy inkubatora podobnego do tego co przedstawiłem.

Pozdrawiam

D1989 - 2010-11-21, 22:51

Mariusz040, co do wentylatorów to wydaje mi sie że to zły pomysł... według mnie wystarczy swobodnie 1 wentylator. Po drugie szafka to zły pomysł gdyż materiał z jakiej jest ona zrobiona chłonie wilgoć i po prostu spuchnie i sie rozleci albo w najlepszym przypadku beda jakieś szczeliny, proponuje kupić płyte OSB 12mm w zupełności wystarczy ja mam inkubator 70x50x40 i działa bdb. Kabel wydaje mi sie ze dobry bedzie min 90W. Jakby co to służę pomocą. Pozdrawiam:)
hodowca - 2010-12-18, 20:44

Chciałbym zbudować inkubator o wymiarach dł. 40cm, szer. 40cm, wys. 40cm. Jedna boczna ściana będzie wykonana ze szkła (żebym mógł widzieć wnętrze bez koniczności otwierania) pozostałe zrobię ze sklejki i ocieplę styropianem. Myślę żeby zamontować 2 żarówki 60 W Czy jest to dobra moc? Mogą być to żarówki energooszczędne (zużywają mniej prądu i nie spalą się podczas inkubacji) Czy powinienem mieć w nim jakiś wentylator?
D1989 - 2010-12-19, 00:00

hodowca, Nie, nie musisz mieć wentylatora, co do żarówek to proponuje założyć 3x25W bo zdaża sie że jedna z nich sie przepali wówczas zostają pozostałe 2 i spokojnie dają sobie rade. Pozdrawiam
mirek_60 - 2010-12-19, 00:06
Temat postu: odp
Przy tych rozmiarach nie musisz mieć wentylatorka.Ale co do żarówek to nie wiem czy energooszczędne będą emitować na tyle ciepła by uzyskać odpowiednią temperaturę.Ja mam 4 szt żarówek z małym gwintem 60W połączone szeregowo i wystarcza.A co do jednej ścianki z szyby to niezbyt dobry pomysł ponieważ ubytki ciepła przez tą szybkę będą znaczne.Wystarczy zrobić coś w rodzaju wziernika,okienka o niewielkich rozmiarach np 5X10 cm i będzie dobrze.
kamilx20 - 2010-12-19, 12:45
Temat postu: automat do obracania
Witam mam inkubator z obracaniem jaj na zasadzie przechyłu
chciałbym to zautomatyzowac cos na zasadzie jak na filmiku http://www.youtube.com/wa...feature=related pytanie czy mozna tak zrobić aby programator ustawić aby właczał silnik np co 2h i aby tak przechyliło kilka razy ,czy powinno być tak że raz na jedną strone i za jakis czas na drugą .

foxhubert - 2010-12-19, 23:38

Moim zdaniem to najlepszy rodzaj obrotu ponieważ jaja zostają nieruchome a pozycja zmienia szuflada. Obracanie na rolkach tez nie jet złe ponieważ unikamy dotykania rękoma jaja na których możemy przenosic zarazki. A ten sposób którym jesteś zainteresowany daje obrót do 90 stopni . Choć w praktyce wystarcza 40 stopni.
Co do timera to można kupić gotowy za 20zł jesli chodzi i cene silniczka z przekładnia to mocny 70zł a tańsze np 1 obrót.min już od 9zł.
Jesli chodzi o wyłącznik krańcowe to koszt kliku złotych plus jakieś triaki.

JulianG - 2010-12-20, 07:30

Czytałem gdzieś,że przechył powinien wynosić 80 st.Zreszta na filmiku jak się uważnie przypatrzysz tyle stopni chyba jest.Przechył jednej dużej szuflady zajmuje dużo miejsca dlatego praktyczniej jest zbudować kilka mniejszych.
kamilx20 - 2010-12-20, 16:33

mam taki programator http://allegro.pl/timer-w...1356083221.html

problem w tym że jego czas minimalny pracy to 1min i nie wiem jak zrobić aby np taca sie przechyliła w jedną strone i sie zatrzymała, jeżeli użyje wyłaczników krańcowych to gdy tacka do niego dojdzie to sie zatrzyma i jak ma ruszyć znowu za te 4h jak ten wyłacznik bedzie cały czas wcisniety

JulianG - 2010-12-20, 19:33

faxhubert użł nazwy TIMER."Co do timera to można kupić gotowy za 20zł "Po naszemu to wyłącznik czasowy.
mirek_60 - 2010-12-23, 17:26
Temat postu: odp
kamilx20 co do wyłączników krańcowych to nie do końca tak jest jak myślisz.Popytaj elektryka a on Ci wytłumaczy zasadę działania wyłączników krańcowych.Ja tego nie umiem wyjaśnić bo nie jestem elektrykiem ale uwierz mi,że jest możliwość tak podłączenia zestawu by działał on w obydwie strony.Być może trzeba do tych krańcówek coś dołożyć?A może taki temat załóż na forum i tam mądre głowy pomogą?Pozdrawiam.
foxhubert - 2010-12-23, 23:55

Da sie to zrobić na przykład można wykorzystać układ L293D. Też tak kombinuje. Ma działać tak ze po podaniu impulsu jedzie do końca w jedna stronę do krańcówki. Po jakimś czasie znów impuls. I do końca w druga stronę. Sprawa trochę prostsza przy silniku prądu stałego. Jak myślę o silniku za 70-80łz który fabrycznie ma przekładnie 1 obr/mini odpowiednie przystosowany do podłączenia prawo-lewo. Jego zalety malutki 80x100x60 i mocny.Kamilx20 potrzebujesz tego dla siebie czy zamierzasz handlować?

JulianG, To 80° nie dawało mi spokoju i znalazłem wiec zacytuje:
"Oczywiście obrót nie musi wcale być wykonywany o 180°. Z doświadczenia wiadomo, że już 30-40° obrót zdaje egzamin. Rotacja minimum raz dziennie"
Oczywiście im większy tym lepszy.

hodowca - 2010-12-26, 20:10

Jaką powinna mieć moc grzałka do inkubatora o wymiarach dł. 40cm, szer. 40cm, wys. 40cm? Powinna być ona jakoś zabezpieczona? Jeżeli powinna to w jaki sposób? Jaki polecacie termoregulator?
JulianG - 2010-12-27, 08:51

Nie ma lepszego wzorca niż inkubator profesjonalnej firmy.Dlatego radzę wszystkim tym którzy planują budowę własnego inkubatora aby zapoznali się z budową,podpatrzyli rozwiązania i wtedy dopiero zaczęli budowę.Jeżeli miałbym budować inkubator zacząłbym od tacki (szuflady)do obracania jaj,którą później obudowałbym szafką.Zwracam uwagę,że taka tacka służy nie tylko do inkubacji ale także do przechowywania jaj lęgowych.Na początek nie musi to być pełny automat.Zawsze ktoś w domu jest, kto dwa razy dziennie przestawi dzwignię.
Na koniec kilka zdań z instrukcji obsługi;):)

" Taca wyposażona jest w specjalny silnik do obracania jaj, który dzięki przekładni cyklicznie rotuje jaja w zakresie -40 +40.
Urządzenie jest niezastąpione podczas przechowywania jaj lęgowych przeznaczonych do inkubacji. Jaja lęgowe muszą być obracane przynajmniej 2 razy dziennie podczas przechowywania, dzięki automatycznemu urządzeniu obroty wykonywane są regularnie dzięki czemu zarodek nie zamiera, a żółtko nie osadza się na powierzchni skorupki.
Jaja powinny być układane w pozycji pionowej ostrzejszym czubkiem w dół."

Secza - 2011-01-27, 21:17

Od dłuższego już czasu rozważam kupno inkubatora lub wykonanie własnoręcznie.
Jestem na tyle "nieobcykany" w majsterkowaniu zwłaszcza z elektroniką iż stwierdziłem że cała szeroko opisana instrukcja wykonania inkubatora którą, przeczytałem kilkakrotnie mnie przerasta. Jednak po obejrzeniu zdjęć waszych własnoręcznie zrobionych inkubatorów...
pomyślałem że mógłbym się na to zdobyć... chciałbym go zrobić jak najprościej..
żeby był podstawowy.
Narysowałem więc pobieżny plan.
I tu moje pytanie ... Czy zapomniałem o którymś z istotnych elementów :?:
Czy są jakieś błędy :?:

Jolek - 2011-01-28, 05:10

:) ja mam kabel grzewczy rozciągnięty po bokach a u góry 2 wietraczki komp, aby mieszały powietrze.
jajo - 2011-01-28, 13:57

http://allegro.pl/termore...1423847987.html
jestem nowy na forum i planuje zrobi inkubator wszystko już prawie wiem tylko nie wiem co mam zrobi z termoregulatorem ten link co podałem to jest właśnie do niego ale on ma tylko temp.do 36stopni a jaj przeważnie potrzebują ponad 37. Co mam zrobić. termoregulator do 30 zł żeby był.

dzik - 2011-01-28, 14:09

Jeśli chcesz mieć udane lęgi to zapomnij o tym termo regulatorze on jest dobry do akwarium albo do odchowalnika.

Polecam ci RT2C tej samej firmy koszt 60-70zł/szt.

JulianG - 2011-01-28, 14:26

foxhubert Zdradź proszę gdzie można kupić silniczek z przekładnią.
jajo - 2011-01-28, 22:22

Do odchowalnika które żarówki są lepsze te czerwone czy te białe chodzi mi o te żarówki http://allegro.pl/zarowka...1404121405.html
I dziękuje za odpowiedz "DZIK" a i w inkubatorze co będzie najlepiej zastosować przewody grzewcze czy spirale grzewczą . BO czytałem że też można żarówki czy bedą wytwarzały odpowiednią temperatur.Ja raczej wolałbym spirale która była by najlepsza z ty http://allegro.pl/listing...category=0&sg=0

dzik - 2011-01-28, 23:02

Ja mam obecnie 3 inkubatory w każdym mam żarówki.
Z tego co wiem to te spirale nie są izolowane i jak przy włączonym inkubatorze dotkniesz takiej spirali to może ,,kopnąć" cię prąd.
Wszystko zależy jaki inkubator chcesz zbudować czy duży szafkowy czy mały tz. płaski.

jajo - 2011-01-29, 08:26

Ja będę robił raczej mały inkubator. Ale może dało by rade jakoś to zabezpieczy?
JulianG - 2011-01-29, 08:36

jajo Spirale można zabezpieczyć tzw.koralikami ceramicznymi.Koraliki takie kupisz w dobrym sklepie elektrycznym.Natomiast będziesz miał problem kupić spirale o małej mocy,max 120W.Większa spirala będzie powodować wzrost temperatury po wyłączeniu zasilania co spowoduję duże wahania temperatury.Ja zastosowałem żąrówki z odbłyśnikiem w dole bańki.Piszę o tym w temacie"Inkubator z płyt OSB"
jajo - 2011-01-29, 08:48

http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2383 A to mogłoby by
dzik - 2011-01-29, 18:03

do małych inkubatorów nadają się kable grzewcze takie do terrarium.
laki123 - 2011-01-29, 23:48

a czy do inkubatora o wymiarach 45x70x45 (dł. szer. wys.) nadawałby się ten kabel grzewczy? http://allegro.pl/jedyny-...1420446168.html .
czy za mały?

dzik - 2011-01-30, 00:36

Powiem tak jak robiłem mój pierwszy inkubator 50x50x20cm to też kupiłem kabel 80w.
Gdy inkubator był już gotowy postanowiłem go uruchomić na sucho chodził chyba z godzinę i się nie nagrzał do tych 37,7 stopnia więc postanowiłem go przerobić ociepliłem go w środku dałem 2 wiatraczki i po tych przeróbkach nagrzał się do odpowiedniej temperatury termostat się wyłączył gdy po chwili temperatura spadła o 0,2stopnia termostat włączył się kabel znów zaczął grzać i temperatura cały czas spadała spadła do 35 stopni i powoli od tego momentu zaczynała rosnąć trwało to chyba z 15-20min. więc zrezygnowałem z tego inkubatora.
I od tamtej pory w większych inkubatorach stosuje tylko żarówki.
Ten kabel zastosowałem w inkubatorze 40x30x20 i w tym małym inkubatorze taki kabek się sprawdza.
Więc do takiego inkubatora jak chcesz ty zrobić polecam żarówki.

PS. Opisane w tym poście moje inkubatory są zrobione z płyty meblowej.

laki123 - 2011-01-30, 13:31

jeśli te żarówki to jakie i ile? czy 3x 25w będą odpowiednie?
jajo - 2011-01-30, 19:19

wiem że inkubator który będę wykonywał będzie z płyty osb i termoregulator RT2C ale nie wiem co z ogrzewaniem myśałem o tych sialach http://allegro.pl/listing...category=0&sg=0
mirek_60 - 2011-01-30, 23:20

jajo, Nie ryzykowałbym instalując to ogrzewanie.Wolałbym kupić przewód/kabel/grzewczy.Różni się on od tych drucików i jest o wiele bezpieczniejszy i łatwiejszy do zamontowania.Ewentualnie żarówki,też są dobre.
jajo - 2011-01-31, 07:13

http://allegro.pl/przewod...1424080707.html to ten kabel grzewczy 15W będzie dłużej się nagrzewał a potem powinno by ok. A jeżeli będę miał termoregulator i kabel grzewczy to on będzie utrzymywał przez cały czas jednakową temperaturę czy on będzie się wyłączał gdy jest za wysoka a gdy za niska to włączał. Nie wiem czy wiecie o co mi chodzi ale..
dzik - 2011-01-31, 20:40

Obawiam się że taki kabel 15w może nie wystarczyć.
Napisz jakie wymiary będzie miał twój inkubator.

jajo - 2011-01-31, 21:43

no to tak 40*40 i wysokoś z 30 coś takiego ale ten kabel ma 3.5m
jajo - 2011-01-31, 21:45

I jeszcze na to pytanie jak mi ktoś by odpowiedział to bym był bardzo wdzięczny ;A jeżeli będę miał termoregulator i kabel grzewczy to on będzie utrzymywał przez cały czas jednakową temperaturę czy on będzie się wyłączał gdy jest za wysoka a gdy za niska to włączał.
laki123 - 2011-01-31, 22:36

wydaje mi się że gdy będzie za ciepło to będzie się wyłączał a gdy za zimno włączał ;)
michał - 2011-01-31, 23:00

laki123 - dobrze Ci się wydaje. To jest właśnie zadanie każdego termoregulatora - utrzymanie stałej temperatury (z b.małymi wahaniami).
jajo - długość kabla nie świadczy o jego możliwościach grzewczych. Też myślę, że ten 15 W to za mało.
Pozdrawiam.

dzik - 2011-01-31, 23:20

jajo ten kabel będzie dla twojego inkubatora za mały na 100% ja jak już to bym zamontował ten 80w.
A w tym twoim inkubatorze będzie jakiś wiatraczek.

jajo - 2011-02-02, 19:57

Tak raczej będzie a kabel zamówię zobaczę jak to będzie, a jak nie będzie dobry ten to kupie nowy a ten 15w będzie do odchowalnia , chyba ze też się nie nadaje
JulianG - 2011-02-02, 20:52

jajo proponuję abyś najpierw zainstalował w szafce inkubatora zwykłe żarówki.Przekonasz się ile wat potrzeba aby osiągnąć żądaną temperature.
jajo - 2011-02-02, 22:43

Jutro najprawdopodobniej będę miał płyty OSB przeciw wilgoci dwunastki, i dodatkowo zamotuje w środku folie ratunkową "folia życia" wiecie o co chodzi przeciw dla lepszego trzymania ciepła. A kabel jak na razie zamotuje 15w zobaczę pochodzi trochę będę patrzył na temperatur później założę żarówki i będę wiedział co jest lepsze. Myślałem też o spirali ale już nie wiem przebicie podobno ma . a kabel jak najlepiej zamatować.
wchelminiak - 2011-02-25, 22:43

Kochani, zabieram się do zmajstrowania małego inkubatorka (max. 40x40x40), wiele już wiem z lektury forum.
Mam jeszcze tylko jedno pytanko.
Mianowicie, do ogrzewania zastosuję żarówkę i czy mogę ją umieścić na dole skrzynki inkubatora obok pojemnika z wodą (ewentualnie pod nim)?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

ShowGirl - 2011-02-26, 13:51

wchelminiak : Jak dobrze zaizolujesz to czemu nie, ale odradzałabym ci jedną żarówkę, naprawdę. Zwłaszcza obok pojemnika z wodą, przy tych wymiarach inkubatora będziesz miała bardzo nierówną temperaturę w różnych jego częściach, moim zdaniem.
indyk963 - 2011-03-12, 18:44

Prawdopodobnie już gdzieś pisze na forum, ale nie mogę znaleźć, więc pytam :
jaki jest ogólny koszt wykonania inkubatora na 50 jaj kurzych?

Ann - 2011-03-17, 23:38

To jest mój inkubator zmajstrowany z resztek komody. Wymiary 60x40x40.
W środku ekran ze styropianu. Wiatraczek z komputera i kawałek taśmy ledowej do oświetlenia jak potrzeba. Na spodzie pojemnik plastikowy, drugi na wodę i siatka plastikowa kupowana na metry. Szufladę muszę jeszcze dokładniej dopasować. U góry kawałek pleksy i szkło. Pewnie za duże to okno, ale jeśli kabel da radę to zostanie, bo brakowało mi tego do podglądania. ;-)
Do ogrzewania kabel grzewczy. Kupiłam za słaby, bo 25W, więc wymienię.

Dorota71 - 2011-03-18, 08:27

Super !!!
Ja jednak nie robię swojego. Zostanę przy mojej udoskonalonej kwoczce.
Jakbym zrobila inkubator, to pewnie do jesieni prowadzilabym legi na dwa. A tak mam tylko jeden. :D

Ann - 2011-03-18, 08:36

Ja też będę miała jeden. Na razie tego nie używam, muszę go dopracować. Górę jednak przerobię i dokupię jeden kawałek pleksy o grubości 1cm. Myślę, że to wystarczy, żeby ciepło aż tak bardzo nie uciekało. No i muszę wymienić kabel.
krzysiek.1963 - 2011-03-18, 10:01

Ann, a może by wystarczyło tylko dorobić lekką przykrywę ze styropianu? Być może nie trzeba będzie też wymieniać kabla grzejnego, bo po przykryciu nie będzie dużych ubytków ciepła i okaże się on wystarczający... No i w każdej chwili można taką pokrywę zdjąć i zajrzeć do środka.
Pozdrawiam.

Ann - 2011-03-18, 11:01

Mogłabym spróbować, ale wydaje mi się, że zbyt wolno nagrzewa inkubator. Jak będę obracać jajka, to za długo będą w niższej temperaturze.
dominikams - 2011-03-18, 15:17

A ile czasu go nagrzewa? Mojemu zajęło to chyba ze 2 godziny (w każdym razie temperatura bardzo wolno rosła). A teraz, po otwarciu na przekręcenie jajek (dość długo mi to zajmuje, bo ręcznie przekręcam), temperatura spada do 34-35 st (jajka grzeją, czujnik jest przy jajkach) i bardzo szybko osiąga właściwą wartość. Moim zdaniem lepszy słabszy kabel (pamiętasz co było z Westfalią i testami Piotra Wisienki).
Ann - 2011-03-18, 15:28

On po prostu nawet nie nagrzał do tej temperatury. Zatrzymało się na 26,4, a w pokoju było ok. 21, więc mizernie. Tamten inkubator był mniejszy i może lepiej trzymał ciepło. Zakryję pokrywę i spróbuję jeszcze raz, a później z żarówkami.
A jaki Ty masz kabel?

Jolek - 2011-03-18, 16:14

;) też mam inkubator samoróbkę i jak czytałam tu posty to tchnęło mnie aby go przerobić na kabel grzewczy 2 x 50W. To był mój błąd bo nie zauważyłam, że 1 przewód się uszkodził. Ja rano obracałam jajka i wychodziłam z domu a potem wieczorem i nie zwróciłam uwagi że jajka długo się nagrzewają. W ten sposób oprócz 2kaczusi straciłam cały wkład kaczuszek bo uszkodził sie kabel przed wylęgiem ale kurkom w połowie cyklu nie zaszkodziło długie nagrzewanie się. Mam teraz znów na 2 żarówki i jak się przepali to od razu widzę i jednak żarówki dużo szybciej nagrzewają mój ,,piekarnik". :d
Ann - 2011-03-18, 18:58

A czym osłoniłaś żarówki i jakiej mocy masz na jaką powierzchnię? Bo mogę się jeszcze zastanowić czy kupić kabel, czy lepiej żarówki. Masz zdjęcie?
mirek_60 - 2011-03-18, 19:20

Ann, Wydaje mi się,że niewielkie poprawki i będzie dobrze.Zacznijmy od rozmiarów.Według mnie powinnaś go spłycić przynajmniej 20 cm.Jest za głęboki a do tej głębokości grzałka jest za słaba.Jeżeli nie chcesz płytszego /40x40x40/ trzeba zwiększyć moc grzania.Ja kupiłbym jeszcze jedną taką samą jak już masz.Porozpinać w krateczkę i grzać musi.Żeby był płytszy wyłóż go styropianem na dnie i jeszcze raz uruchom.Gdyby grzałki nie wypaliły wtedy niezawodne żarówki.Okieneczko też jest duże zatem w czasie jak nie się nie ,,gapisz,, powinno być przykryte --najlepiej taką samą folią jak w środku.Spróbuj może się uda?
Ann - 2011-03-18, 19:29

mirek_60 napisał/a:
Według mnie powinnaś go spłycić przynajmniej 20 cm.

Chciałam wysoki, bo we wszystkich inkubatorach kurczaki były narażone na szorowanie głową po pokrywie, albo po osłonach żarówkowych. Bałam się, żeby nie poparzyły się kablem. Ale faktycznie położę styropian na spód.
mirek_60 napisał/a:
Porozpinać w krateczkę i grzać musi.

Ale jak w krateczkę skoro jest napisane, że kable mają się nie przecinać? Ty wiesz ile ja się nasiedziałam nad tym, żeby kabel z zamkniętym obiegiem tak rozpiąć, żeby nigdzie się nie przecinał? Ale to było niemożliwe. :lol:
Teraz włączyłam 60W żarówkę. Nagrzewa mi już 1,5 godziny. Więc grzałka powinna być co najmniej 50W.

dominikams - 2011-03-18, 19:51

Ja mam kabel 25W właśnie. Teraz dopiero doczytałam, że ten inkubator jest taki wysoki - faktycznie chyba bez sensu. Mój jest wysokości (w środku) skrzynki składanej (bo to jest skrzynka obłożona styropianem, grubości 5 cm, w dodatku niezbyt szczelna). Mimo tych niedoskonałości działa dobrze.

Moje kurczaki nie szorowały głowami po kablu ;)

Jolek - 2011-03-18, 20:37

:d Ann ja mam ink. zrobiony ze starego pieca gazowego. Pomiędzy ściankami jest ocieplonym styropianem. Wewnątrz używam 2 blachy rusztowe i 1 pełną na dole dla wody.

Ps .żarówki są 60 W.

Ann - 2011-03-18, 20:54

O! Sprytne. :)
A u mnie są różnice między wskazaniem termostatu i dwóch termometrów. Zakładam więc, że to termometry wskazują dobrze. Na nich jest 39 stopni, a na termostacie ustawione 37,7. Z tego wnioskuję, że termostat muszę ustawić na niższą temperaturę. Tylko czemu są takie różnice? Myślałam, że one dobrze pokazują.
Termostat kupiłam taki:
http://allegro.pl/boidae-...1504632903.html
I przyznam, że jestem trochę rozczarowana i nie wiem jaki komentarz wystawić sprzedającemu. Przyszedł inny niż na zdjęciu, jeden z boków obudowy w ogóle się nie trzymał - musiałam skleić taśmą. Wszystko jakieś takie mało trzymające się kupy. Myślałam, że są lepiej wykonane.

mirek_60 - 2011-03-18, 21:02

Ann, Chodzilo mi o krateczkę zrobioną z dwóch grzałek.Drugą grzałkę rozwinąć tak jak pierwszą ale odwróconą o 90 stopni i obniżoną lub podniesioną w stosunku do już istniejącej.Jolek ma dwie żarówki 60W i dają radę.Może Ty takie zastosuj--masz porównywalne gabaryty.Uzyskasz miejsce na drugą tace lęgową montując żarówki poziomo.Warunkiem montażu poziomego jest dobra izolacja od wieczka inkubatora.Ja mam folię taką do kaloryferów i przyklejoną blachę/Np ocynk/.
Ann - 2011-03-18, 21:12

Wyczytałam gdzieś (może nawet na forum), że świecenie żarówką szkodzi kurczakom, a tutaj widzę, że nie są niczym osłonięte. Więc jak to z tym jest? I w jaki sposób w tym inkubatorze Darevitu jest rozwiązane to, że żarówki się żarzą?
Już sama nie wiem co lepiej zastosować.. Z żarówkami chyba mniejszy problem jest.

mirek_60 - 2011-03-18, 21:22

Ann, Żarzenie żarówek można bardzo łatwo zrobić.Łączy się je szeregowo i wtedy nie świecą tylko grzeją.Mój pierwszy inkubator takie właśnie miał grzanie i był niezawodny.
Dla laika połączyć żarówki żeby żarzyły;
Z każdej oprawki wychodzi dwa przewody jeden od stopki drugi od gwintu żarówki
Stopka żarówki nr1 do gwintu żarówki nr2 stopka żarówki nr2 do gwintu żarówki nr1 --pozostają dwa wolne przewody i to do zasilania.
I cała sprawa zakończona.

wchelminiak - 2011-03-18, 22:00

Mój inkubator domowej roboty ogrzewany jest żarówkami - 2 x 40W
Oddzielone są od jajeczek folią aluminiową - działa :)
A okienko ma okiennicę ze styropianu i trzyma ciepełko jak trzeba :)

Tu do wglądu zdjęcia mojego pudła http://www.forum.woliera....ighlight=#92052
poniżej są zdjęcia wersji z okienkiem, bo wpadłam na nią później -po sugestiach forumowiczów :D

dominikams - 2011-03-18, 22:06

U mnie ten termostat (RT-2C, bez wilgotnościomierza) dobrze wskazuje temperaturę. Dla sprawdzenia mierzyłam nim temperaturę dzieciakom ;) - czujnik pod pachę i czekanie z 5 minut - wskazywał dobrze :D Sprawdzałaś z różnymi ustawieniami czujnika?

Jeśli coś przyszło uszkodzone, to trzeba reklamować, przecież ten termostat jest objęty gwarancją.

kristofero - 2011-03-18, 23:00

Ja też posiadam w inkubatorze termoregulator RT-2C - sprawuje się znakomicie. Jednak mój ma też mankament bo wskazuje temperaturę o równy 1°C w dół. Nie reklamowałem bo nie było na to czasu a i nie przeszkadza to w niczym.
lew trocki - 2011-03-19, 15:48

Witam wszystkich Chciałbym zrobić inkubator. O wymiarach 40 na 40 na 40 myślałem o zakupie takiej grzałki http://www.hodowlany.pl/i...ch_100_WAT.html co o niej myślicie?
mirek_60 - 2011-03-20, 10:02
Temat postu: Obiecane zdjęcia.






indyk963 - 2011-03-20, 13:13

mirek_60,
Słyszałem że niewolno jajek podpisywać pisakiem tylko ołówkiem .
a tak po za tym to świetny inkubator ;)

indyk963 - 2011-03-27, 13:30

Jest możliwość przerobienia mikrofalówki na inkubator ?
obowiązkowy jest termoregulator???

mirek_60 - 2011-03-27, 14:29

indyk963, Niestety obowiązkowy,od niego zależy wszystko..A mikrofalówkę owszem.Tylko,że będzie maciupki.Proponuję coś wiekszego.
indyk963 - 2011-03-27, 15:00

mi wystarczy taki na 20 jaj . A jak podłączyć mam ten termoregulator do mikrofali?
mirek_60 - 2011-03-28, 23:56

Masz już taki czy dopiero zamierzasz kupić?Jeżeli masz napisz jaki.Czy posiada czujnik temperatury?Czy zamocowany na przewodzie czy zamontowany w obudowie?
indyk963 - 2011-03-29, 19:10

Nie , nie mam jeszcze niczego z tych rzeczy co napisałeś . Ja dopiero powoli będę majsterkował ale w tym roku nie będę inkubował . Dopiero na nowy rok .
mirek_60 - 2011-03-30, 00:17

indyk963, Bardzo rozsądnie.Masz dużo czasu i powoli go sobie składaj.Zacznij może od skrzynki,pojemnika,szafki--tego co potem nazwiesz inkubatorem.Pomyśl ile jajek chciałbyś nim inkubować i dopiero wtedy dopasujesz wielkość.
indyk963 - 2011-03-30, 07:25

Tak się zastanawiałem i stwierdziłem że muszę większy zbudować ponieważ zostawiam 4 indyki a każda z nich u mnie znosi około 15 jaj a więc 15 x 4 = 60 (dodam ze nieraz znoszą nawet 18) + gąska znosi od grudnia do kwietnia jajka co 2-3 dni jedno ale nasadzam 10-15 jaj + kury towarówki i czubatki z których co roku nasadzam 15-40 jaj + liliputki których rocznie nasadzam 15 + w tym roku zostawiam 2 kaczki i kaczora i gdyby zniosły po 15 jaj to razem 30 + przepiórki japońskie których nasadzam 10-30 jaj . W niedługim czasie może zakupie pawie i perliki więc dojdzie jeszcze trochę . Chciałem skombinować na 20 jaj ale gdy wszystkie ptaki zaczną nieść jaja i gdy będzie tak jak w tym roku ze żadna kura na 60 nie kwoczy to jestem zmuszony zbudować duży inkubator . Więc zdecydowałem że zbuduje duży inkubator na 150 jaj ze zepsutej lodówki .
Nigdy nie liczyłem ile rocznie jaj nasadzam różnych gatunków ptaków pod kwoki (strasznie mnie zdziwiła ilość). :hmm:
mirek_60,
Mógłbyś mi polecić jakiś tani a dobry termoregulator do inkubatora na 150 jaj ???

JulianG - 2011-04-18, 08:42

Myślę,że ten adres internetowy może się przydać każdemu kto buduje lub planuje budowę inkubatora.
http://www.hodowlany.pl/i...or_HOME_60.html

Piotr J. - 2011-04-26, 22:34

Dzień dobry .Chciał bym zbudować inkubator o wymiarach ok 100cm na 50 cm na 50cm .Mam starą szafkę ona jest pokryta okleiną . I nie wiem jak mam to do końca zrobić bo chce zastosować żarówki jako źródło ciepła i termoregulator RT-2ciw mam też kilka wiatraczków od komputera . Ale nie wiem jak co umieścić. Czy mógłby mi ktoś dać jakieś wskazówki . :?:
Piotr J. - 2011-04-27, 17:40

Dorota a możesz mi tyko napisać co sądzisz o moim pomyśle. Mam sprzynke drewnianą z dżwiczkami na kturych jest szybka z pleksy . Są 4 żarówki 40 v u gury .6 otworów takich że można je w każdej chwili zamknąć . Pudełko z wodą na spodzie , arzurowa pułka gdzieś w połowie skrzynki i nie wiem jeszcze gdzie dać wentylator . A i do całości chce podłączyć termoregulator RT-2ciw. Co o tym sądzisz ?

Pozostawiam ten post niepoprawiony.To należy zmienić na poprawne;dżwiczkami,kturych,gury,arzurowa,,pułka.Nastepnym razem taki post powedruje do kosza.Mirek_60

Dorota71 - 2011-04-27, 19:30

Wszystko byłoby ok. Do tak małego nie potrzebujesz nawet wiatraczka.
Rób inkubator. Ja trzymam kciuki. :D

Nieidealny :D - 2011-04-28, 09:00

A można zrobić inkubator z starej kuchenki tam w piekarniku? :>


Już raz wywaliłem Ci taki sam post.Piszesz a nie wiadomo o co chodzi.Z jakiej kuchenki-mikrofalowej,gazowej?Gdzie w piekarniku?Mirek_60

Piotr J. - 2011-04-28, 14:33

Dzień dobry .Czy mógł by mi ktoś podpowiedzieć gdzie i jak mam zamontować wiatraczek w inkubatorze . :?:
Nieidealny :D - 2011-04-28, 15:40

Jaki jest najlepszy termoregulator do inkubatora? Proszę o link z allegro albo proszę o radę :)
Piotr J. - 2011-04-28, 19:39

Tu ma pan link do firmy która robi termoregulatory ale ceny nie są aktualne na stronie
http://zuh_tomar.w.interia.pl/oferta3.html

Nieidealny :D - 2011-04-28, 21:03

Dziękuje.
Mam nadzieję, że mi się uda zrobić inkubator (działający), który poprawnie będzie inkubował jaja. :D

Nieidealny :D - 2011-04-28, 21:05

Piotr J. nie daleko źródła ciepła, żeby równolegle rozprowadzał ciepłe powietrze.
Nieidealny :D - 2011-05-03, 17:37

Ile można zrobić dziur wentylujących w inkubatorze wiertłem śr. 1,3cm?
Ja zrobiłem około 30, czy to za dużo? Inkubator zrobiony jest z kuchenki gazowej w piekarniku. Grzałka o mocy 900W. Może się udać zrobić inkubator?

karas1987 - 2011-05-03, 19:20

Witam mam pytanie czy przy inkubacji ktos z was uzywa regulatora rt-2 ?? jak on się sprawdza? bo zdazylem zauwazyc ze po nagrzaniu do pewnej temp sie wylacza ale ponowne jego wlaczenie nastepuje ok 1,5 stopnia C nizej jak spadnie temp. A do tego wogole na tym regulatorze ustawiam temp np 26 a grzeje do 37-38 stopni czy to normalne??
kristofero - 2011-05-04, 08:33

karas1987 Regulator RT-2 w inkubatorze to porażka. Szansa przeprowadzenia udanego lęgu z tego regulatora jest mniejsza niż trafienie 6 w totka.
karas1987 - 2011-05-04, 20:50

Czyli lepiej wziac zakupic rt-2c? czy moze jakis inny regulator co by bylo odpowiednie. Bo wzialem sie od nowa za budowe inkubatora mam juz pudło styropianowe (obudowac je czyms czy nie?? zeby lepie trzymalo cieplo??) jako grzałki uzyje kabla grzewczego 15 watowego 3 metrowego nie mam jeszcze pomyslu w czym tam umieszczac jajka ale cos wykombinuje ;d Rady mile widziane :D :D:D
kristofero - 2011-05-04, 22:58

RT-2C jest dobrym wyborem biorąc pod uwagę cenę i jakość.
Widzę że jesteś na dobrej drodze w budowie inkubatora. Najprostszym sposobem jest umieszczenie jajek na siatce o oczkach 5 mm. Można ją kupić w sklepach z artykułami metalowymi. Sprzedają na metry tak więc z nabyciem odpowiedniego kawałka nie powinno być większego problemu. Drugi sposób to wykonanie rolek lęgowych z rurek, ale to już trochę trudniejsze. Życzę powodzenia.

karas1987 - 2011-05-05, 13:37

jaki bedzie najlepszy przekrój rurki w cm i co ile bym je musial ustawic? czy w wieku pudla wstawic szybę ? Moze ktos ma juz tak zrobione w styropianowym pudle to byl bym wdzieczny za zdjecia i projekty:D
kristofero - 2011-05-05, 20:49

karas1987 Gdzieś na tym forum wyczytałem że plastikowe rurki od wody są dobre. Przekrój ich to jak się nie mylę 16 mm. Odległość między nimi będziesz musiał ustalić sam biorąc pod uwagę wielkość inkubowanych jaj. Szyby raczej nie wstawiaj zamiast wieka, bo przez szybę są większe utraty ciepła. No chyba, że posiadasz jakąś szybę zespoloną, to już lepiej. Fotkami też cię nie poratuję bo mam całkiem inny inkubator. Może ktoś inny z tego forum ma projekt podobny do twojego i wrzuci jakąś fotkę.
karas1987 - 2011-05-06, 18:54

Andrzeju a masz regulator temperatury?? jesli tak to jaki to typ? oraz gdzie masz umieszczone czujniki od termometra i termoregulatora?
andrzej773 - 2011-05-07, 10:38

Zastosowałem regulator temperatury RT-2c. Czujnik umieściłem nad środkową tacką. Wywierciłem otwory 12 mm u dołu 6 sztuk po obu stronach lodówki. U góry 8 sztuk i w suficie 4. Czekam na efekt. Bardzo dziękuję za podpowiedź i czekam na inne wypowiedzi na ten temat.
mirek_60 - 2011-05-07, 10:49

andrzej773, Napisz jak teraz się sprawuje?
andrzej773 - 2011-05-09, 20:14

Wiem, dlaczego tak mocno wzrastała temperatura. Termoregulator został przystosowany do urządzeń grzewczych 100 W. Moja grzałka miała 150 W i z tego powodu popsułem regulator RT-2c. Proszę o podpowiedź jaki zastosować większy regulator temperatury. Nie chcę się poddać pomimo pierwszych niepowodzeń. Ważna jest także cena następnego termoregulatora.
JulianG - 2011-05-09, 20:31

andrzej773 Chyba wyciągasz złe wnioski z zaistaniałej sytuacji.Termoregulator RT-2c przystosowany jest do obciążenia 1000 W.
andrzej773 - 2011-05-09, 20:55

To już jestem głupi. Co robić dalej.?W termoregulatorze wyłącza się dioda(zielone światełko) ale nie wyłącza grzałki.!
karas1987 - 2011-05-09, 21:57

A powiedz prosze Jak dlugo masz ten regulator?? moze cos w srodku sie odlutowało? Jezeli kupowales go w sklepie to powinna byc jakas gwarancja bo napewno nie powinno sie tak dziac chyba ze masz tak mocna grzalke ze pomimo tego ze juz nie ma zasilania to jest tak nagrzana ze oddaje cieplo i dlatego jest taki skok temperatury. moze w tym jest problem
Nieidealny :D - 2011-05-10, 10:51

Mam problem z ustawieniem temperatury 37,5 stopni C
Zrobiłem inkubator ze starej kuchenki gazowej, wykorzystałem z niej piekarnik.
Podłączyłem termoregulator RT-2 do grzałki od piekarnika 900W, czujnik dałem pod tacka dla jaj. Proszę pomóżcie bi mi się jajka zmarnują kacze i kurze :( :/

karas1987 - 2011-05-10, 11:11

Tez mialem ten problem jak zrobilem w lodowce. Im wieksza powierzchnia tym trudniej utrzymac stala temperature a i duze znaczenie ma twoj termoregulator tez taki mialem i stwierdzili inni urzytkownicy ze to najgorsze co moglem wybrac. Rada jest zmien termoregulator na rt-2c badz lepszy
Nieidealny :D - 2011-05-10, 11:34

Dzięki za szybką odpowiedź. Będę coś myślał nad termoregulatorem RT-2c
Nieidealny :D - 2011-05-10, 12:32

Dziś włożyłem 22 jajek kurzych czubatek mieszańców i 16 jaj kaczych (pekińskie)
Powiedz kilka słów o moim inkubatorze.

karas1987 - 2011-05-10, 12:44

Jeżeli nie zmieniłeś termoregulatora to jeszcze nie do końca jestem pewny czy zmiany temperatury na poziomie 1-2 stopni C nie będą zabójcze dla lęgu. Ja na twoim miejscu nastawił bym się ze może coś nie wyjść. Sam mam ten termoregulator co ty i się wstrzymałem z włożeniem jaj do zakupu Rt-2c . Poza tym pomysł jest dobry piekarnik trzyma ciepło do tego tak silna grzałka daje dobra temperaturę. Proponował bym ci zmianę termometra nawet na allegro kupisz za 5 zł elektroniczny który wskazuje temperaturę do jednej kreski po przecinku. i nie widziałem czy masz tam zamontowany jakiś wiatraczek w środku?? Te z komputera na 12 V są dobre tylko taki większy do twojego . a tak to sukcesów życzę jak coś się wykluje to daj znać
Nieidealny :D - 2011-05-10, 18:31

Wiatraczka nie zamontowałem :(
kristofero - 2011-05-10, 22:45

Nieidealny :D Termometr który zastosowałeś nadaje się tylko do pomieszczenia. W inkubatorze nie będzie praktyczny. Będziesz musiał zakupić dokładniejszy. Z termoregulatorem RT-2 też nie wróżę ci sukcesu. Ale próbuj, próbuj. Każdy od czegoś zaczynał. "Nie od razu Rzym zbudowano".
mirek_60 - 2011-05-11, 01:05

Nieidealny :D , Przeraża mnie moc grzałki.Te 900W to kosmos.Na taką powierzchnię wystarczyłaby Ci grzałka z żarówek lub przewodu grzewczego.Szkoda prądu i kasy.Opinie na temat regulatora już znasz zatem wymień go szybko.A co z wilgotnością bo o tym nic nie piszesz?Wiatraczka przy takich wymiarach nie musisz stosować wystarczy samocyrkulacja powietrza.Podejrzewam,że możesz mieć problemy z temperaturą tzn.w przypadku nagrzania się do ustawionej tempetratury wyłączy się grzanie a temperatura będzie nadal rosła.W tym przypadku będzie to wina grzałki i jej tzw bezwładności.Jak to ogarnąć jest w temacie.Dlaczego 37.5 a nie 38 st C?Szkoda,że już włożyłeś jajka bo wartałoby wcześniej sprawdzić działanie.No ale cóż.Pisz dalej będziemy pomagać.Pozdrawiam.
Nieidealny :D - 2011-05-11, 20:20

To znaczy, że nic z tych jajek się nie wykluje? A co do wilgotności to dałem do środka inkubatora blaszkę po wypiekach napełnioną wodą.
kristofero - 2011-05-11, 22:36

Nieidealny :D -Jakie wahania temperatury masz w tym inkubatorze używając tak mocnej grzałki ? Zakupiłeś już lepszy termometr ?


Co do jajek o które pytasz to: Jeżeli temperatura często przekraczała 40 °C to możesz starać się o następne jajka.

PS: Jak ci się woda w tej blaszce zagotuje, to musisz poważnie zastanowić się nad modernizacją tego "inkubatora". :D :D :D (bez urazy)

Nieidealny :D - 2011-05-12, 11:16

Temperatura nigdy nie przekroczyła 40 stopni C, ani nie doszła do 40 stopni C.
Przeważnie to jest 37-38 stopni C

karas1987 - 2011-05-12, 15:55

To próbuj może coś z tego wyjdzie. Tylko nie zapomnij o napowietrzaniu inkubatora i odpowiedniej wilgotności.
reymysterio94 - 2011-05-12, 21:35

co myślicie o tym inkubatorze
http://allegro.pl/wyprzed...1612006905.html

kristofero - 2011-05-13, 21:59

Nieidealny :D No to nie jest tak źle. Skoro parametry utrzymują się w normie to jest jakaś szansa na udany lęg. Powodzenia.
D@nkedi - 2011-05-14, 21:48

Witam. Zamierzam kupić inkubator tylko nie wiem , który
1. http://allegro.pl/nowy-in...1597896401.html

2. http://allegro.pl/inkubat...1594248548.html

3. http://allegro.pl/inkubat...1603852004.html

Jeśli możecie to doradźcie coś , max. suma jaką mogę wydać 300zł.

andrzej - 2011-05-15, 00:33

Ja mam inkubator nr.3. Jak na razie sprawuje się b. dobrze. Obecnie mam drugi
wsad jajek; gęsi garbonose, zielononóżki, karzełki łapciate oraz dwa jajka czubatki lokowanej. Pozdrawiam i życzę udanych lęgów.

hodowca - 2011-05-15, 17:39

Czy grzałka (kabel grzewczy) może być ułożona na dole? Wcześniej ułożyłem ją na górze ale temperatura była za niska (ok 36,6) teraz jest na dole i temp jest lepsza ale nie wiem czy tak może być.
skrobek2121 - 2011-05-15, 19:49

Witam potrzebuję małej podpowiedzi.
Zrobiłem inkubator z własnej roboty. A tak na prawdę z chłodziarki.
Czekam tylko na termoregulator RT-2C aż przyślą z allegro.
http://allegro.pl/rt-2c-c...1601058386.html

Więc zrobiłem wiatrak. Jest dość duży więc wystarczy. Oraz zamontowałem wiatraczek od komputera do dostarczania świeżego powietrza. Mieści się na samym dole.
Żarówki są o mocy 2 x 40 W. czyli 80 W łącznie i tu pytanie czy nie za małe? Żarówki i wiatrak mieszczą się w górnej warstwie chłodziarki. Na dole postawiłbym dwie miski z wodą. Wymiary wysokość: ok 160 cm, głębokość 60 cm, szerokość 50 cm.
Oraz co zrobić żeby nie było przegrzania jaj w górnej szafie?
I kolejne pytanie jak podłączyć ten termoregulator? Dodam poniżej zdjęcia tego "inkubatora zrobionego przeze mnie"
Dodam również że w tym cudzie zmieściłoby się około 350 jaj kurzych.


Żarówki z wiatrakiem.



Półki i wnętrze.




Wiatraczek to wymiany powietrza

kristofero - 2011-05-15, 22:10

skrobek2121 No to zrobiłeś inkubator wielkości prawie jak w ZWD. Jednak obawiam się że dwie żarówki o mocy 40W to za mało, tym bardziej że zamontowałeś jeszcze wentylatorek do wymiany powietrza. Problemy mogą też ci się pojawić z utrzymaniem jednakowej temperatury w całym inkubatorze.
Podłączenie termoregulatora jest bardzo proste: Termoregulator posiada kabel z wtyczką do zasilania i gniazdo pod które podłącza się element grzewczy.

skrobek2121 - 2011-05-15, 22:24

Kristofero to co proponujesz zrobić?
Doradź co zrobić z jednakową temperaturą oraz jakie żarówki zamontować?
Bo jak wziąłem zamontowałem dwie 40 W to temperatura w ciągu 15 minut wynosiła prawie 40 C. i co najlepsze była w całym inkubatorze taka sama. No może przy wentylatorku była 3 stopnie inna tzn niżej.. temperaturę sprawdzałem trzema termometrami. ale podejrzewam że wentylatorek będę używać od czasu do czasu. I mam jeszcze zrobione około 8 dziurek o średnicy 1 cm.
A i co zrobić żeby nie doszło do przegrzania jaj z górnej szafki ??

kristofero - 2011-05-16, 08:52

skrobek2121 Jeżeli zamontujesz termoregulator to temperatura nie powinna być aż tak wysoka. Domyślam się też, że robiłeś test na pustym inkubatorze. Czy wziąłeś pod uwagę zawirowania powietrza które wystąpią tam po włożeniu tac z jajkami. Wentylator wewnątrz tak dużego inkubatora musi chodzić cały czas, żeby mieszać powietrze. A mały wentylatorek, który zamontowałeś do wymiany powietrza uważam za zbędny, a nawet pogarszający inkubację. Zamiast tego wywiercił bym więcej otworów wentylacyjnych.
Na twoim miejscu dołożył bym jeszcze jeden wentylator wewnątrz.
Proponuję ci jeden wentylator umieścić po jednej stronie, -niech dmucha powietrze w dół. Drugi zaś po przeciwnej stronie, dmuchający powietrze ku górze.( na zasadzie termoobiegu)
Widzę że wystartowałeś "z grubej rury". Czy nie lepiej na początek zrobić coś mniejszego i w razie niepowodzenia żałować tak dużej ilości jaj ?

skrobek2121 - 2011-05-16, 09:05

Tak zrobiłem test na pustym inkubatorze żeby przekonać się jak maksymalnie można osiągnąć wysoką temperaturę oraz w jakim czasie.
I nie włożę od razu tam te 350 jaj tylko włożę 50.. bo co prawda szkoda by było jaj ;p
A że to u mnie zbędne leżało to szkoda żeby ojciec wyrzucił to na złom ;p to powiedziałem że ja to wezmę. A jak usłyszał co chcę zrobić to powiedział dosłownie "chyba na wszystkich świętych Cię poje....", ale szczerze mówiąc sam jest ciekawy czy coś z tego będzie.
No to dzisiaj lub jutro przyjdzie termoregulator i do roboty..
Tak jak mówiłeś zamontuję jeszcze na dole wiatrak, lub dwa małe wiatraczki od komputera bo to musi mieć siłę żeby był niezły obieg.
A i czy coś zamontować nad górną półką? bo tak jak wcześniej mówiłem okropnie boję się że jajka na górze zostaną bardziej przegrzane niż na dole :(
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi i pomoce :)

Dodam jeszcze że półki zostały zrobione przeze mnie tak aby rolki się ruszały. co 2 cm przykleiłem plaster żeby jajka nie miały poślizgu. i po prostu na dole łapię za rurkę i jajka się przekręcają. Tylko jeszcze muszę zrobić klujnik.
A tak na marginesie to koszt jaki poniosłem jak na razie to
Gwoździe i wkręty ok 1,70
siatka do klujnika 5 zł.
no i termoregulator 70 zł.
A wrażenia jak się coś wykluje będą bezcenne )

karas1987 - 2011-05-23, 20:04

Teraz ja chciałbym się pochwalić tym co zbudowałem jest już w 99% ukończony i tak o to wygląda proszę o komentarze i opinie
Mariusz040 - 2011-05-24, 08:53

Jestem totalnym laikiem i tak jak Wy wymyśliłem, że zbuduję inkubator. Chcę zrobić go z popsutej lodówki o wymiarach 60x60x90. Mam na oku kabel grzewczy 80W o długości 9m. Czy będzie odpowiedni? Umieszczę go dookoła ścian w miarę równomiernie. Do niego mam zamiar kupić termoregulator RT 2c. Z boku wywiercę 4 dziurki o średnicy 1cm(pomiędzy półkami z jajkami po przeciwnych stronach). Mam dwa wentylatorki od komputera 12V. Lepiej umieścić je po bokach czy na górze i na dole?

Prosiłbym o ocenę mojego prowizorycznego pomysłu i ewentualnych sugestii co zrobić i co poprawić.

Pozdrawiam

krzysiek.1963 - 2011-05-27, 09:29

karas1987 jak zamierzasz utrzymać odpowiednią wilgotność ? Na kablu grzejnym chyba nie będziesz stawiał pojemników z wodą. Można wprawdzie ustawić pojemniki na ruszcie przeznaczonym na jajka, ale to zabierze miejsce jajkom. Może lepiej kabel grzejny przymocować do pokrywy ?
Pozdrawiam.

karas1987 - 2011-05-27, 10:19

Na pojemnik z wodą jest miejsce okolu 13 cm pomiędzy kablem a ścianką naprzeciw wentylatora. Mi się wydaje że kabel powinien być na dole ze względu na prawa fizyki gdzie cieple powietrze unosi się do góry i w tym momencie już jest jakaś cyrkulacja do tego wiatrak.
sq9lff - 2011-06-12, 19:52

Witam wszystkich ja obecnie jestem w trakcie budowy inkubatora zdjęcia dodam później czekam jeszcze na termoregulator na razie użyje tego RT2CIW ale nie jestem przekonany do poprawnego jego działania jeżeli nie będzie spełniał moich oczekiwań to założę go do odchowalnika a zastosuję ten ITA-03U inkubator zrobiłem ze styroduru to styropian bardzo twardy do izolacji fundamentów bardzo dobrze się go obrabia kabel grzewczy 50W zamontowany w pokrywie na dole tacka na wode szyflada z automatycznym przekręcaniem jaj dodatkowo wiatraczek w górnej części nad kablem grzewczym i oczywiście otwory wentylacyjne zaślepione przepustami do biurek jako żaluzje wymiary 50x50xwys;40 na 42 jajka jest to mój pierwszy inkubator i wcale nie będzie tani :diabel::
a inkubować mam zamiar jajka od takich kurek

sq9lff - 2011-06-13, 07:37

jak dodać zdjęcia może mi ktoś :d podrzucić?
karas1987 - 2011-06-13, 14:25

Najlepiej jak piszesz odpowiedz jest poniżej tabeli w której piszesz coś takiego jak dodaj załącznik
klikasz i wskazujesz zdjęcie z pulpitu bać innego folderu. i dodaje potem załącz i wyślij i będą:d

sq9lff - 2011-06-14, 21:18
Temat postu: zdjęcia mojego inkubatora
Witam wszystkich zamieszczam zdjęcia inkubatora budowanego przeze mnie brakuje w nim jeszcze przewodu grzewczego który będzie w pokrywie pod wiatraczkiem patrząc od dołu i szuflady z automatycznym bujaniem jaj (tylko bez głupich skojarzeń bardzo proszę) :hihihi:
sq9lff - 2011-06-14, 21:33
Temat postu: mam zamiar inkubować
mam zamiar inkubować jajka kochinów olbrzymich
mirek_60 - 2011-06-14, 22:29

sq9lff, Zanim włożysz jajka do wylęgu sprawdż czy wszystko działa należycie.
1.Czy temperatura utrzymuje się w normie?
2.Czy nie wzrasta ponad zadaną?
3.Czy szybko wraca do zadanej temperatury?
4.Jak z wilgotnością?

Moim zdaniem ten wiatraczek jest zbędny.Wymiary inkubatora są takie,że wystarczy ruch powietrza wymusić otworami.W przypadku zastosowania wiatraczka możesz mieć klopot z wilgotnością.Powodzenia.

sq9lff - 2011-06-15, 08:01
Temat postu: inkububator
O.K dzięki za rady mam zamiar zrobić pusty rozruch wiatraczek jest malutki i jeszcze do niego jest sterownik obrotów tak że mogę ustawić że będzie się kręcił ledwo co albo go wyłączę wiem że w tak małych gabarytowo inkubatorach to rzecz zbędna ale wyłączyć zawsze można ten inkubator to tylko początek jak mi coś z tego wyjdzie będę budował duży-dzięki-Andrzej
sq9lff - 2011-06-16, 08:37
Temat postu: inkubator
Witam no inkubator jest ukończony mam tylko zastrzeżenia co do tego termoregulatora a mianowicie według mnie ma on za dużą rozpiętość włączania i wyłączania kabla grzewczego poza tym korci mnie żeby go skalibrować nie wiem jak się do tego zabrać mam podejrzenia że producent nie przykłada się za bardzo do tego moja opinia o tym termoregulatorze jest taka RT-2C to może nadaje się do terrarium ale do inkubatora to badziew szkoda pieniędzy to moja subiektywna opinia
sq9lff - 2011-06-16, 12:37
Temat postu: Prześwietlarka do jaj
A tak wygląda prześwietlarka mojej roboty ;użyłem rura hydrauliczna Fi-50 ,zaślepka do rury fi-50 ,przełącznik wł/wył, żarówka ledowa fi-35mm 230V,kawałek kabla zasilającego z wtyczką i to tyle ogólny koszt około 35zł i trochę pracy prześwietlarkę sprawdziłem działa super
michał - 2011-06-16, 13:25

Ja mam RT-2C i działa ok. Wszystko się lęgnie :)
przepiórka31 - 2011-06-16, 14:58

Jak zbudować inkubator, który będzie tylko na jeden raz i w dodatku na jedno jajko.
Czy może jajko wykluć się poprostu w ciepłym miejscu ? Bo ja mam tylko jedno jajko, a nie chcę aby nic się z niego nie wykluło. Proszę o szybką odpowiedź jajko trzymam już dwa dni. I nie wiem czy przeżyje bo dopuki nie zbuduję inkubatora, dalej będę je trzymała w ciepłym pojemniku z wełną. Nagrzewam jajko codziennie przy lampie nieco krócej niż trzeba ponieważ moja lampa ma 230 V. Trzymam je więc w ciepłym pojemniku. Obracam jajko co 3 godz. Ale nigdy nie stawiam go mniejszym końcem do góry.



Czy jest jakaś SZANSA , ża się WYKLUJE i będzie ZDROWY? :aniolek:

adrian_lasek - 2011-06-16, 17:54

przepiórka31 napisał/a:
Czy jest jakaś SZANSA , ża się WYKLUJE i będzie ZDROWY? :aniolek:


Niestety nie ma takiej szansy. Jest dużo tematów na temat inkubacji, poszukaj. Najprościej będzie przeczytać ten. Powinny rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

karas1987 - 2011-06-16, 18:06

Przepiórka nie chce cie martwić ale jak nagrzewasz jajko lampą to pewnie temp jest już za wysoka. temperatura musi być stał. Jeżeli jajko nie było wcześniej wysiadywane to mogło czekać do zbudowania inkub, nawet tydzień tylko musiało by być obracane i leżeć w temp. pokojowej. W momencie jak zaczęłaś je nagrzewać to albo się ugotowało albo poprzez za duże wahania temperatury +- zarodek pewnie obumarł przykro mi . Takie jest moje zdanie
Ann - 2011-06-17, 12:17

przepiórka31 napisał/a:
Nagrzewam jajko codziennie przy lampie nieco krócej niż trzeba ponieważ moja lampa ma 230 V. Trzymam je więc w ciepłym pojemniku. Obracam jajko co 3 godz. Ale nigdy nie stawiam go mniejszym końcem do góry.

Niestety, ale muszę tylko potwierdzić. Nic z tego jajka nie będzie. Zresztą nawet nie wiadomo czy jest zalężone. Może masz sąsiadkę z kwoką? To mogłabyś podłożyć i wtedy nie musisz budować inkubatora. Żeby coś się wykluło - temperatura nie może skakać, jak poczytasz to zobaczysz, że nawet wahanie o pół stopnia to już problemy. No i musi być odpowiednia wilgotność.

Ja zmieniłam swój poprzedni inkubator i zrobiłam inną przykrywkę. Zasugerowaliście, żeby obniżyć, więc zrezygnowałam z kabla grzejnego na rzecz żarówek. Kabel był za słaby, żarówki nagrzewają szybko i jak się jakaś przepali to można wymienić.
U góry jest podwójna pleksa 0,5mm, dodatkowo przykrywam kawałkiem styropianu.

karas1987 - 2011-07-20, 14:46

Witajcie mam problem i potrzebuje waszej pomocy. Zmieniłem dzisiaj kabel grzejny na 80 W. regulator mam rt2c, i jak sprawdzam to ok nagrzewa się szybko i przy ustawionej temp. regulator sie wyłącza ale temperatura rośnie jeszcze o jakieś 0,5 stopnia, w momencie kiedy zaczyna spadać spada z 37.6 które jest ustawione do nawet 36,8 . Wiatrak mam od komputera taki większy i cały czas pracuje mam dwie dziury na powietrze o średnicy ok 4 cm jedna za wentylatorem a druga po przeciwnej stronie w suficie dlaczego sa takie rozbieżności jak to zmienić . Pomocy ?
Ann - 2011-07-20, 14:49

Po mojemu to masz za dużą moc kabla. Miałam ten problem z poprzednim inkubatorem. Sprzedałam go, bo nie opłacało mi się wymieniać. Wolałam zrobić własny.
karas1987 - 2011-07-20, 14:56

Ale większość z tu piszących ma kable 80 W. A i zapomniałem powiedzieć ze kabel mam na dole pod jajkami a nie na suficie może to przez to
Ann - 2011-07-20, 15:10

Też może być, bo ciepło idzie do góry i od razu na jajka. Ale tak czy siak - kabel chyba dłużej oddaje ciepło niż żarówki. Ja do mojego kupiłam za słaby, więc darowałam sobie kabel i wstawiłam żarówki. Działa super.
JulianG - 2011-07-20, 15:16

Jeżeli temperatura rośnie po wyłączeniu zasilania kabla grzewczego znaczy to,że masz za dużą moc wspomnianego kabla.Jakie wyjście z tej sytuacji?? Zamontować kabel o mniejszej mocy.. Najpierw jednak zamontuj na próbę żarówkę np;60 W lub 40 W tylko po to aby przekonać się jaka moc kabla będzie potrzebna w Twoim przypadku.
Moc żarówki należy tak dobrać aby temperatura nie rosła po wyłączeniu zasilania.
O wentylacji i wilgotności pogadamy jak uporasz się z tym problemem.
Powodzenia i do dzieła:)

karas1987 - 2011-07-20, 15:33

właśnie przełożyłem kabel na gore i jest w trakcie sprawdzania. kurcze faktycznie moglem najpierw spróbować z żarówka tak jak pan mówi bo teraz będę miał dwa niepotrzebne kable na które wydałem już pieniądze:( ehh ale widzę ze jak jest kabel na gorze to się od razu wolniej nagrzewa
karas1987 - 2011-07-20, 15:44

No i ból tym razem jest taki że po wyłączeniu rośnie minimalnie o 0,2 nie więcej ale za to ta dolna granica spadła o nawet 1 stopień z kawałkiem. może tym razem wina za dużego wentylatorka bo on ma długość ścianki ok 12 cm wiec jest dość spory
JulianG - 2011-07-20, 16:10

Z tego co wyczytałem to Ty pompujesz bardzo dużym otworem zimne powietrze do wnętrza inkubatora.Postępuj etapami.Na początek wyłącz wentylator i ustabilizuj temperaturę. Potem dopiero załączysz wentylatorek.Pamiętaj jednak,że zadaniem wentylatora nie jest tłocznie powietrza do wnętrza lecz mieszanie. Jeżeli już boisz się,że pisklęta w jajach się poduszą(niepotrzebnie,bo min dwa razy dziennie będziesz otwierał inkubator i obracał jaja) zmniejsz otwór pod wentylatorkiem do 8-10 mm.
karas1987 - 2011-07-21, 12:53

Wiec co zauważyłem . Wiatrak wyłączony dziurki zmniejszone do 3 1 cm . Podłączyłem tak jak mi poradził P. Julian dla sprawdzenia i unormowania temp żarówkę 60W i działa wręcz idealnie. Po wyłączenia minimalnie wzrośnie o 0,1 stopnia a spada poniżej temp 37,5 tylko o 0,2 stopnia. wiec jest super. I teraz pytanie do was. Zamontować żarówkę czy wsadzić kabel grzejny 50W ?? mam taka możliwość bo sprzedający sie na to zgodził co wy na to .
JulianG - 2011-07-21, 13:54

Moim zdaniem mniej awaryjny jest kabel grzewczy.Żarówki musiałbyś zamontować cztery w pakietach po dwie połączone szeregowo.Dwie żarówki 60 W połączone szeregowo dają 30 W.Powinny mieć także osłonę aby światło nie padało wprost na jajka. Z kablem będziesz miał mniej zachodu.:)
karas1987 - 2011-07-21, 18:04

tylko czy z kablem 50 będzie tak jak z żarówkami 60. Czy wydadzą z temp. i czy nie będzie większych wahań temp?
JulianG - 2011-07-21, 18:28

karas1987....Sprawdź czy żarówka 40 W nagrzeje Ci inkubator.
Musisz tak dobrać moc kabla aby po wyłączeniu zasilania temperatura rosła max o 0,1 st.Analogicznie przy włączeniu zasilania temperatura nie spadała.
Wahania temperatury powinny mieścić się w zakresie max 0.4 st.oczywiście przy otwartych otworach wentylacyjnych i załączonym wentylatorze.
Przyznać muszę,że nie mam doświadczenia z kablem grzewczym.Nie znam charakterystyki kabla,nie wiem jaka jest tzw bezwładność itp. itd.

karas1987 - 2011-07-21, 19:29

super bardzo dziękuję . teraz już będę kombinować. Bardzo dziękuje Panie Julianie za pomoc. Pana rady są nieocenione.
gotlieb1957 - 2011-07-22, 17:45

Cztrając o kłopotach z temperaturą,podpowiem moje rozwiązanie tego problemu,oddzieliłem termicznie komorę lęgową od zródła ciepła i wprowadziłem system kanałowy dopływu ciepłego powietrza do komory lęgowej,przez co nie obnia się zbyt mocno temperatura gdy włancza się wentylator ponieważ w komorze grzewczej jest zawsze wyższa temperatura,proces grzania się skrócił,a temperatura nie rośnie gdyż ródło ciepła jest odizolowane od komort lęgowej
karas1987 - 2011-07-30, 12:38

I znowu mam problem. Jak już wcześniej pisałem sprawdziłem przy pomocy żarówek 40 W i 60 W czy grzanie będzie dobre jak zmienię kabel grzejny z 80 W na 50W.
I tu mój problem. Przyszedł zamieniony kabel podłączyłem i jest to samo co było z kablem 80 W. Już nie wiem co mam wymyślić. Dochodzę również do wniosku że przyczyna może tkwić w tym styropianowym pudełku . Że może być za małe. Jak bym zbudował większy pojemnik z płyt to pewnie temp by się unormowała--- Tylko nie chce odchodzić od tego pojemnika bo jest wręcz idealne.( posiadam takie dwa wiec jak wyjdzie z pierwszym to zrobię i drugi) I chyba nie pozostaje mi nic innego jak zamontowanie żarówek.

I pytanie. Czy wystarczy tylko jedna czy wsadzić dwie jak Pan Julian pisał podłączone szeregowo? . jakoś je obuduje żeby nie stopiły styropianu i nie oślepiały jaj. Jakiej propozycje sugestie?? :| :(

JulianG - 2011-07-31, 16:12

karas1987 Żarówki jak zapewne czytałeś na forum są dość awaryjne.Aby tego uniknąć stosuje się dwie żarówki połączone szeregowo.Wtedy żarówki się żarzą i wytrzymują bardzo długo.Pamiętaj tylko,że dwie żarówki 40 W połączone szeregowo grzeją z mocą 20 W,a 60 W z mocą 30 W.
karas1987 - 2011-07-31, 16:43

Zaryzykuje ten pierwszy raz i wsadzę 10 jaj przepiórczych zobaczymy czy coś z tego wyjdzie a jak znajdę materiał to zbuduje większy pojemnik w którym założę ten kabel.
hubert14 - 2011-08-01, 01:00

Witam niedawno wpadłem na pomysł aby zbudować inkubator z mikrofali. Jako żródło ciepła chcę użyć żarówki podłączonej do termorególatlra RT2. Czy to dobry pomysł. :?:
lolek9898 - 2011-08-01, 08:48

hubert14,do mikrofali poleciłbym kabel grzewczy. :P
hubert14 - 2011-08-01, 10:11

Skoro tak uwarzasz to tak zrobię tylko jaką moc musi mieć ten kabel
gotlieb1957 - 2011-08-01, 21:53

mikrofalówka ma małą pojemnośc więc wystarczy 25w
mirek_60 - 2011-08-05, 12:19

hubert14, Sprawdziłeś czy RT2 ma odpowiedni zakres temperaturowy?/38 st C/
blekitny - 2022-01-10, 20:08

Witajcie ciesze się ze mogłem trafić na takie forum. W tamtym roku kupiłem jakiś chiński inkubator na kilka sztuk jajek no i przygoda się zaczęła :-)). W tym roku postanowiłem zbudować inkubator z szafy chłodniczej takiej od chłodzenia napoi które stoją w sklepach. Wybrałem szafę bo drzwiczki są szklane więc będę miał podgląd na inkubację. Planuję zrobić to tak:
- 50 cm od górnej płaszczyzny umieścić półkę z dwoma wentylatorami (takimi komputerowymi) a nad nimi element grzejny tak by wentylatory kierowały strumień ku górze ( powietrze ogrzane odbije się od górnej ściany i poleci w dół bokami), takie mam założenie.
- adekwatnie do tego co u góry chcę zrobić taki sam układ na dole również około 50 cm od dolej powierzchni z elementem grzejnym pod wentylatorami i z powietrzem skierowanym ku dołowi które odbite od ściany dolnej poleci ku górze.
Założyłem iż takie rozłożenie elementów i strumienia powietrza nie skieruje mi ciepła bezpośrednio na jaja tylko rozejdzie się po całości i nie przegrzeje tacek z jajkami które będą najbliżej elementów grzejnych.
- jako sterowanie chciałem użyć takiego regulatora
https://www.darewit.pl/sk...ilgotnosci.html
- sterowanie wilgotnością za pomocą zwykłego nawilżacza powietrza (takiego domowego) z którego to rurką skierowałbym strumień nawilżacza do inkubatora w dolnej jego części. Sterownik by włączał nawilżacz a ja bym miał do niego cały czas dostęp celem dolania wody. Drugie rozwiązanie to pojemnik z wodą wewnątrz inkubatora na samym dole pod elementem grzejnym a w pojemniku zanurzony generator pary wodnej Foger np taki :
https://www.darewit.pl/sk...ger-trixie.html

W założeniu chcę w nim mieć 3 max 4 tace po około 40 jajek kurzych.

- nie wiem jeszcze jak rozwiązać sprawę automatycznego przechylania tac ( kołyska) mam tu na myśli sterowanie i silniczek.

Wobec powyższego chciałem spytać was jako bardziej doświadczonych czy mój "przepis" ma szansę na dobre działanie. Jaki byście polecali element grzejny czy kable grzewcze czy żarówki czy np takie grzałki:
https://heka-inkubator.pl/grzalka-do-inkubatora-w-ksztalcie-kola-150w-p-56.html
Kolejne pytanie gdzie przy takiej budowie umieścić otwory wentylacyjne?
Napisałem o regulatorze który planuję użyć ale może macie jakieś inne sugestie jaki regulator lub co do rozmieszczenia elementów. Myślałem jeszcze czy w przypadku przewodu grzejnego nie ułożyć go po bokach ścian po całej wysokości zostawiając wentylatory w ułożeniu jakim pisałem.

Proszę o sugestie i podpowiedzi co do tego tematu.

Lesny - 2022-09-29, 14:19

No ciekawy projekt się zapowiada :)
Darek2483 - 2023-02-15, 11:25

Faktycznie projekt wydaje się być bardzo interesujący. Oby wszystko poszło zgodnie z planem.
podjadek - 2023-02-18, 13:33

Witam.
Mam problem z utrzymaniem temperatury.
Zrobiłem inkubator ze starej lodówki 90x60x60. Stoi w pomieszczeniu ogrzewanym (24"C)
Jest 14 dzień inkubacji 120 jaj i zauważyłem że temperatura powoli rośnie przy wyłączonej grzałce, i nie spada. Wyłączyłem wiatraki i nic cały czas temperatura się podnosi. Schładzam przez otwarcie inkubatora na moment. Po godzinie znowu już przekracza 38. Co może być źródłem ciepła? Same żyjące jajka? A może jakieś obumarły i zachodzi tam jakaś reakcja która wytwarza ciepło. Termometry sprawdzone.

romario07 - 2023-04-18, 17:52

Jako że wszystko zaczynam od nowa to mam pytanie o termoregulator do inkubatora. Jaki polecicie na chwilę obecną bo RT2C który kiedyś używałem już nie jest produkowany, producent zakończył działalność.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group