Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Genetyka - Z pary czarnych maransów biały kurczak?

kamilo - 2011-08-11, 08:20
Temat postu: Z pary czarnych maransów biały kurczak?
Podłożyłem pod kurę 5 jajek od Maransów od trzech kurek czarno miedzianych i jarzębatego koguta wylęgły mi się 4 kurczątka czarne i co mnie zdziwiło jedno śnieżno białe z pięknymi łapciami. Jak to możliwe żeby z ciemnych kur wyszło białe kurczątko? Na studiach miałem przykład że z dwóch roślin o kwiatach czerwonych może wyjść roslina o kwiatach białych ale czy to jest to samo wśród zwierząt? Proszę o rozwiązanie tej zagadki. Zainteresowanym mogę wysłać zdjęcie .
pawel98 - 2011-08-11, 15:10

Wyślij zdjęcie jestem bardzo ciekawy możliwe jest że upierzenie tego kurczka będzie związane z wadą genetyczną czyli braku melanizmu w piórach jest to taki albinosek .
albertoo - 2011-08-11, 15:39

A możesz coś więcej napisać o przodkach? Prawdopodobnie jakiś przodek był biały i teraz to wyszło na jaw.
kamilo - 2011-08-13, 16:09

we wcześniejszych pokoleniach na pewno nie było białych kur , a kurczątko jest bielutkie i szalone strasznie dużo je i ma piękne łapcie. Jutro zrobię zdjęcia i wyślę:)
kamilo - 2011-08-14, 17:29
Temat postu: biały marans
Oto i fotki mojego białego maranska kilku dniowy:)
albertoo - 2011-08-16, 08:33

Kwokę widzę białą, mogła znieść jajko na początku wysiadywania i to jej dziecko, mi nie raz to się zdarzyło. Albo pomieszałeś jajka albo był jakiś romansik, albo już nie wiem co. A rodzice mają łapcie?
kamilo - 2011-08-21, 17:34

To są rasowe maransy mają łapcie i nic nie pomieszałem a poza tym były same brązowe jajka więc raczej nie możliwe żeby inna kura zniosła i kury nie romansują bo są oddzielone osobno..
krzysiek.1963 - 2011-08-22, 13:37

No to jakaś mutacja ci się wykroiła. Ciekawe jakiej płci? Jeśli kurka, to ciekawe jakie jajka będzie znosić...
andrzej8409 - 2011-08-23, 22:02

Niestety tak się zdarza to jest marans tyle tylko że albinos.
Ja miałem taki sam przypadek tylko że z minorkami (szkoda że mój albinosek padł wieku ok 3. miesięcy).
Mały kurczaczek jest pozbawiony czarnego pigmentu będzie z niego ładny ptaszek niestety może być słabszy od innych (chorowity).

inspektor - 2011-08-24, 07:12

Jeżeli ma czerwone oczy to jest albinos, jeżeli nie to po prostu mutacja barwna.
andrzej8409 - 2011-08-24, 20:54

inspektor napisał/a:
Jeżeli ma czerwone oczy to jest albinos, jeżeli nie to po prostu mutacja barwna.


mylisz się nie zawsze albinos ma czerwone oczy.

inspektor - 2011-08-25, 07:07

W zasadzie masz rację oczy albinosa są bezbarwne, dlatego tez odnosi się wrażenie, że są czerwone gdyż dokładnie widać ukrwienie oka, mogą być też oczy koloru niebieskiego, ale to jest rzadkość i występuje głównie u ssaków.
Albinizm (bielactwo) – brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group