Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Proste pytania- Czym Karmić... - Jakie owoce i warzywa dla rozelli?

fredi - 2011-07-06, 09:11
Temat postu: Jakie owoce i warzywa dla rozelli?
Witam

Chciałem prosić o kolejną pomoc. Już w sobotę będę miał papużkę. Ostateczna decyzja zapadła i będzie to rozella. Woliera już przygotowana. Jednak ja dalej nie wiem jak ją karmić to znaczy, jakie owoce i warzywa są dla niej najodpowiedniejsze i w jakich ilościach no i jak często. Pokarm suchy jak i wodę mam mieć cały czas. Pytałem się po sklepach już dość dawno i myślałem, że już wiem dostatecznie dużo. Niestety po przejrzeniu Internetu nic się nie zgadza z tym, co mówili sprzedawcy. Więc mam do Was prośbę. Jakie owoce, warzywa, w jakich ilościach i jak często powinny być podawane papużce?

Dziękuję

Pozdrawiam

P.s

I jeszcze orzechy. Podobno nie można podawać ziemnych? Czy to prawda?
Jeśli tak to, dlaczego w najlepszej karmie dla papug Versele-Laga są te orzechy?

AL - 2011-07-06, 15:08

fredi, Przeczytaj tematy o rozelli w odp. dziale tam masz o karmieniu. Co do orzechów to nie podajemy tych z supermarkietów bo moga byc zarazone grzybami. te w karmie są dobre.
fredi - 2011-07-07, 11:24

Przejrzałem tematy, ale tak to wszystko rozwalone po forum, że ciężko cokolwiek znaleźć. No nic jakoś sobie poradzę.
AL - 2011-07-07, 18:03

fredi, Rozella je to co inne gatunki papug, możesz dawać wszystkie owoce za wyjątkiem awokado , owoce pestkowe bez pestek.i warzywa - bez cebuli, czosnku, szczypiorku, sałata i kapustne w małej ilości.
fredi - 2011-07-08, 18:16

Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze jedno malutkie pytanko. Czy taki piasek będzie dobry do dosypywania do karmy?
http://allegro.pl/vitakra...1691576658.html

I czy sepia bądź wapno jest niezbędne?

AL - 2011-07-08, 18:21

fredi, Po co piasek do karmy ?Paugi do trawienia go nie potrzebują, używany jest jako podłoże w wolierach,w klatkach nie stosujemy. Wapno lub sepia powinna być zawsze dostępna.
fredi - 2011-07-08, 18:24

No jak. Wczoraj poszedłem do sklepu po zakupy. W każdej klatce z papugami ( faliste , nierozłączki, żako , rozella , górska czy nimfa) miały z ziarnami taki piasek. Sprzedawca mówił, aby zawsze dosypywać do karmy.
fredi - 2011-07-08, 18:26

Nawet na piasku pisze;

zapewnia optymalne trawienie

AL - 2011-07-08, 18:28

fredi, Jak to po co? aby sprzedać ptakowi rzecz zupełnie niepotrzebną, nie daj sobie jeszcze wmówić zakupu nasadek ściernych na drążki,
Piasek jest potrzeby w trzymaniu łuszczaków,papudze piasek w jedzeniu nie zaszkodzi ale ona go nie potrzebuje.Ptak łuska ziarna i rozdrabnia je dziobem i nie potrzebuje gastrolitów w żołądku.

fredi - 2011-07-08, 18:33

Czyli nie ma sensu dosypywać. W takim razie wysypię na dno jako wyściółka. Następnym razem już nie kupię. Nasadek nie kupiłem, ale kupiłem jakiś drążek ścierny :D T eż załadowany od tyłu? :D
lolek9898 - 2011-07-08, 18:39

fredi, możesz jeszcze dokupic kolby dla papug. Z nudów będą się bawić noi oczywiscie konsumować. :diabel::
AL - 2011-07-08, 18:40

fredi, Nie dawaj pasku na dno, bo będzie wokół klatki piaskownica :D daj go na jakiś spodeczek i postaw na dnie klatki. Na dno klatki najlepiej zwykły papier ale nie gazety, może być szary taki do pakowania. Drażek ścierny wywal
fredi - 2011-07-08, 19:07

Na dno kupiłem pelety. No i kolby też kupiłem. 18 zł dałem ze dwie sztuki. Grzędę też kupiłem. 36 zł duża i 16 mała. Wczoraj w sklepie zostawiłem ponad 300 zł i zdaje się niepotrzebnie? Wystarczy tylko zwykła karma, owoce i warzywa. Tak to jest jak sprzedawca trafi na idiotę :D
AL - 2011-07-09, 08:46

fredi, Nie na idiotę :D tylko na przecietnego trzymacza papug.Kolby też sobie daruj,nie mają w sobie nic takiego, czego nie ma w mie który dajesz, są za to tłuczące i szkoda na nie pieniędzy.
fredi - 2011-07-19, 13:12

Rozumiem, że takie podstawowe warzywa jak marchew, seler, pietruszka można podawać. Pomidor, ogórek, jabłko, banan. Ser biały, jajko na twardo można podać?
AL - 2011-07-19, 13:47

fredi, Pietruszka, seler nie za dużo, to samo dotyczy białego sera, żółty wykluczony. Nie wiadomo co będzie chciał jeść, moje wolą rosliny dziko rosnące, babę, mniszek lekarski, tasznik, krwawnik, gwiazdnicę, rdest ptasi
fredi - 2011-07-19, 16:26

Ale pomidora, ogórka, winogrono, banana mogę dać bezproblemowo?

Ziółka zmówiłem. Nie znam się i zbierał raczej nie będę. Zresztą u nas w mieście nie ma takiej polany gdzie będą wolne od spalin

A co z mandarynką? Facet w sklepie podaje papużkom

AL - 2011-07-19, 17:14

Winogron ale tylko z domowej uprawy, te w handlu są pryskane, owoce cytrusowe - pomarańcze i manadrynki dajemy po obraniu ze skóry, granaty, kiwi podajemy przekrojone na pól.
fredi - 2011-07-19, 17:28

Pomidora i ogórka obieramy i wyciągamy pestki? Z owoców cytrusowych wyciągamy pestki?
AL - 2011-07-19, 17:58

fredi, Nie, pestki zostają, nie musisz obierać warzyw ze skóry. Ja przecinam na połowe, papugi za ogórkiem nie przepadają za to drobna egzotyka uwielbia.
fredi - 2011-07-25, 19:21

Dziękuję za odpowiedź. Coś miałem z Internetem, dlatego teraz piszę. Przez te dni próbowałem dawać różne owoce i warzywa. Nie rusza nic poza jabłkiem i marchewką, którą pałaszuje całą aż do końca. Czy marchew podawana codziennie nie zaszkodzi? Chciałem się jeszcze zapytać o witaminy. Skoro nie rusza żadnych owoców i warzyw to podawać jakieś witaminy? Z karmy podstawowej to podaję;

Vitakraft Australian
http://animalia.pl/produk...nich_papug.html

Vitakraft Menu Vital z miodem. Karma dla papużek falistych
http://www.kakadu.pl/Poka...lypage.tpl.html

Versele-Laga Australian
http://www.krakvet.pl/ver...ch-p-15003.html

Owies w kłosach

Coś tam te karmy witamin mają, ale może mam podawać coś innego?

AL - 2011-07-30, 09:07

fredi, Raczej nie zjada tylko rozwala w drobny mak :D moje też tak robią, co do sztucznych wit. to Ci nie pomogę bo ja ich nie podaję.
fredi - 2011-07-30, 10:59

Na razie nic nie będę cudował. Bardzo dziękuję za pomoc. A karmę dla falistych można podawać bez obaw?
AL - 2011-07-30, 14:10

fredi, Moje rozelle są razem z innym papugami i wszystkie dostają to samo :D
fredi - 2011-08-06, 23:31

Witam ponownie :)

Chciałem się zapytać czy tylko moja papużka jest taka jakaś inna czy to normalne zjawisko? Otóż nic konkretnego z warzyw i owoców jeść nie chce. Próbowałem podawać ; kiwi, mandarynkę, pomarańczę, banana, granata, liczi, arbuza, zielony groszek, śliwki, brzoskwinie, truskawki, maliny, gruszki, czereśnie, pomidory, ogórki. Nic nie chce jeść bądź je w małych ilościach. Co oprócz tego, co wymieniłem można spróbować podać? I czy to, co wymieniłem jest dozwolone :?:

Najchętniej zjada gotowe mieszanki w tym chyba niezbyt zdrowe biszkopty przeznaczone dla papug. Dużo biszkoptów nie daję tak pół na tydzień. Bardzo smakuje jej mieszanka dla ary, suszone owoce i mieszanka orzechów z Versele-Lagi. Mimo wszystko chciałbym ją jakoś zmusić do jedzenia czegoś świeżego. Jak to zrobić?

Z góry dziękuję za pomocne rady :)

AL - 2011-08-07, 10:06

fredi, Możesz podawać te owoce ale czy będzie je jesć ? rozella to ziarnojad, owoce i warzywa to dotatek do karmy.Jak nie była przyzwyczajona do jedzenia owoców i warzyw to bardzo dużo czasu upłynie nim ich skosztuje - o ile je skosztuje :D Daj jej kłosy w fazie mlecznej - proso senegalskie albi zwykłe chwasty nap. chwastnicę jednoroczną, kłosy babki zwyczajnej.
Z tych owocow które podałeś moje rozelle jedynie grantaj jedzą.\
Teraz jest sezon na młode kukurydzy,możesz znimi spróbować.

fredi - 2011-08-10, 19:13

Bardzo dziękuję za pomoc :) Będę dalej próbował podawać coś świeżego, może coś skubnie. A mieszanka pełnoporcjowa dla ary może być? Tą mieszankę skubie najbardziej
AL - 2011-08-10, 19:14

Nie wiem, nigdy nie dawałam

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group