Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Ptasie Gadanie - Rejestracja cites

Mini-Zoo-KW - 2011-06-14, 11:15
Temat postu: Rejestracja cites
Witam,mam poważny dylemat na różnych forach różnie o tym się mówi.Gdzie w końcu mogę znaleść wiarygodne informacje czy rozelle i nierozłączki podlegają rejestracji?Posyłam link z informacji cites z którego wynika że nie podlegają rejestracji ponieważ nie widnieją w tym wykazie a myślę że wykaz cites jest wiarygodnym wykazem.Jak mam przestrzegać prawa skoro nikt mi nie umie odpowiedzieć co jest zgodne z prawem a co nie.
http://www.cites.info.pl/prawo_UE/UE338_A.pdf

karas1987 - 2011-06-14, 12:47

Moim zdaniem jeżeli tego tam nie ma to nie musisz rejestrować Są to ptaki hodowla które możesz kupić w sklepie zoologicznym więc nie podlegają .
kopi - 2011-06-14, 13:29

TU nie ma rozelli
AL - 2011-06-14, 15:31

kopi, Jak to nie ma ? nie sugeruj się ostatnią rubryką, tak są tylko nazwy zwyczajowe.W zalączniku B pisze wyrażnie - wszystkie za wyjatkiem ......
Nic się nie zmieniło, jest tak jak było do tej pory - tylko 4 gat.papug w Polsce nie podlegają rejestracji
Nimfy,aleksandrety obrozne,faliste i nierozłączki czerwonoczelne - resztę trzeba rejestrować

Mini-Zoo-KW - 2011-06-14, 18:46

zastanawiam się po co ten długi spis jeśli można było napisać wszystkie za wyjątkiem tych 4.Najśmieszniejsze to jest to że nawet urzędnicy nie wiedzą to skąd mam to ja wiedzieć.Dzięki Pozdrawiam.
Mini-Zoo-KW - 2011-06-14, 19:14

Może troszkę z innej beczki co jeśli zakupiłem na giełdzie ptaki które wymagają rejestracji a oczywiście nie miałem o tym pojęcia.czy mam je zabić?
Jeśli nie to co mam zrobić aby być zgodnie z prawem,zgłoszę się to pewno zostanę oskarżony,nie zgłoszę się to mogę się narazić na kontrolę i sąd.Co w takiej sytuacji?

Jerzy Cwik - 2011-06-14, 20:16

Ten spis jest taki długi bo sa tam ptaki z róznych załaczników. Inne wymogi sa dla ptaków z załącznika A a inne dla pozostałych. Jakie to juz wielokrotnie wyjasniano, tu jest taki skrótowy opis http://ptakiegzotyczne.net/zeby.php

Natomiast co możesz zrobić? Najwazniejsze juz zrobiłes - przyznałes się do popełnienia przestepstwa :d Gdyby te ptaki same do Ciebie przyleciały, to by było tylko wykroczenie, ale jak kupiłes, czy wymieniłeś to przestępstwo zagrozone karą do 5 lat więzienia.

Mini-Zoo-KW - 2011-06-15, 10:10

Przestępstwo jest wtedy kiedy popełniane jest świadomie.Ciekawe ilu nawet hodowców wiedziało że na papużki nierozłączki potrzeba zezwolenia?
malwa - 2011-06-15, 11:31

A co w takim razie z papugami z zoologicznych? Przecież w prawie każdym wiekszym zoologicznym są kozy, rozelle, nawet częściej niż aleksy? bo wątpię żeby ktoś miał na nie papiery biorąc pod uwagę to jaki jest poziom doinformowania sprzedawców...
Jerzy Cwik - 2011-06-15, 13:53

Piszecie jak małe dzieci :d Kto wam powiedział, że w sklepach zoo znaja przepisy :?:
Mini-Zoo-KW, o tym czy ktoś popełnił przestepstwo czy nie decyduje sąd. Jak wynajmiesz dobrego i drogiego adwokata to jest szansa, że sad też tak uzna i nie zostaniesz wpisany na listę kriminalistów :d

malwa - 2011-06-15, 17:50

Chodziło mi o to, że dlaczego nikt się nie zajmuje zoologicznymi gdzie to PRZESTĘPSTWO widać jak na dłoni, prawo jest bez sensu, to tak jakby np palenie marihuany było nie legalne a w każdym monopolowym można było ją nabyć... Nic dziwnego, że ludzie nie wiedzą o tym które ptaki można trzymać bez papierów, a których nie.

(poza tym napisałam, że w zoologicznych nie są zorientowani)

AL - 2011-06-15, 17:58

malwa, Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem, tym bardziej dzisiaj w dobie intrernetu, możesz sprawdzić wszystko. Kupując ptaka lepiej wcześniej coś przeczytać na jego temat i dowiedzieć się dokładnie wszystkiego. Kupujesz ptaka w sklepie, to żądaj papierów. jak nie mają to nie kupuj. Sklepy są doskonale zorientowane,jakie papugi wymagają rejestracji,może sprzedawca nie wie ale właściciel wie napewno.
Mini-Zoo-KW - 2011-06-15, 21:17

No cóż dalej polemizowałbym.Dlaczego w spisie cites pisze w załączniku A wszystko jasno w Polskim języku a w załączniku B tylko z łacińskim czyżby tłumacz nie wiedział jak się te papugi nazywają po Polsku?czy nie prościej jak już wcześniej napisałem nie byłoby napisać na które papugi nie trzega zezwolenia skoro jest ich tylko 4 gatunki?Po za tym sam administrator spisu przyznaje ze mogą byc błędy w tłumaczeniu cites,więc pytam co to jest za prawo i dla kogo.Oczywiście Ma Pan racje ale polemizuję ponieważ sam Pan wie że niestety nasze prawo ma wiele luk.Moim zdaniem nie ma spujnego i jednolitego prawa po to żeby je można było nagiąć w każdą stronę ale tu schodzimy na inny temat.
Jerzy Cwik - 2011-06-15, 21:31

Mini-Zoo-KW, ta lista to jest załacznik do prawa UE a nie polskiego. Prawo unijne wymaga dokumentów na zwierzeta z A, które sa przedmiotem obrotu wewnatrzunijnego. Wymaga też dokumentów na zwierzeta z B, jesli są sprowadzane spoza wspólnoty. Natomiast prawo wspólnotowe nie zabrania dodatkowego gnębienia swoich obywateli przez rządy poszczególnych panstw. Co chęcią robią nasze wspaniałe władze, niezaleznie która z opcji aktualnie jest u steru.
Mini-Zoo-KW - 2011-06-15, 22:22

No i tu się zgadzamy w zupełności!
Jerzy Cwik - 2011-06-15, 22:34

Mini-Zoo-KW, a w czym się nie zgadzamy :?: :d
Mini-Zoo-KW - 2011-06-16, 11:35

Myślę że zakończymy dyskusję na ten temat.wnioski są przeważnie takie same,chory kraj chore prawo :!:
adam_gnatek - 2011-06-29, 09:33

Dodam jeszcze, że większość sklepów zoologicznych ma dokumenty od ptaków, które podlegają rejestracji- gdyż co jakiś czas maja kontrole, a bez takich dokumentów sklep zostaje zamknięty, no i kupują ptaki od hodowców czy hurtowni zoologicznych, które wystawiają faktury zakupu
Jerzy Cwik - 2011-06-29, 10:25

Masz racje, wszystkie sieci sklepów zoologicznych mają ptaki z papierami, bo sprowadzają je z innych państw UE, gdzie na ptaki z załacznika B nie wystawia się żadnych dokumentów. w tym przypadku wystarczy faktura wystawiona przez hurtownika np z Holandii. Od polskich hodowców nie chcą brać, bo nie dość, że taki hodowca nie wystawi im faktury to jeszcze za ptakiem musi iść dokument poświadczający jego wyklucie w hodowli. Dlatego dla naszego hodowcy jednym wyjściem pozbycia się nadwyżek hodowlanych ptaków popularnych, jest sprzedanie ich hurtowniom zachodnim. Wtedy stają się ptakami legalnymi :!:
Mini-Zoo-KW - 2011-07-12, 16:33

No tak sklep sprzedaje legalnie ale jaki dokument dostanie do rejestracji klient tego sklepu bo na podstawie faktury którą ma sklep nikt Ci nie zarejestruje ptaka.
AL - 2011-07-12, 16:36

Mini-Zoo-KW, Jak to nie zarejestruje ? Masz dokument - fakturę o pochodzeniu ptaka.
Jerzy Cwik - 2011-07-12, 17:04

Sklep musi obowiązkowo przekazywać wraz ze sprzedawanym ptakiem dokument świadczacy o pochodzeniu, czyli jesli ptak pochodzi z Polski musi miec dokument wystawiony przez PLW, jesli z innego kraju UE - to dokument świadczący że został sprowadzony z tego kraju, jesli z kraju nie należącego do UE - to CITES, czyli papier wydany przez organ państwowy upowazniony do wydawania CITESu. W Polsce jest to minister środowiska.
Jesli sklep takiego dokumentu nie przekazuje to popełnia przestępstwo zagrozone karą więzienia do lat 5. Jesli ktoś kupi ptaka bez tego dokumentu /paragon jest tylko dowodem popełnienia przestepstwa/ to też popełnia przestepstwo.

AL - 2011-07-12, 17:41

Jerzy Cwik, Co w wypadku kiedy właściciel kupił ptaki nap. na giełdzie w Czechach lub w innym kraju UE, gdzie nie obowiązują nasze przepisy ?Jaki dokument wtedy zobowiązany jest nam dostarczyć ?
Mini-Zoo-KW - 2011-07-12, 17:41

Wszystko jest fantastycznie,właśnie dzisiaj wróciłem z urzędu rejestrowałem ptaki i o mało mnie nie wyrzucili jak powiedziałem że chcę zarejestrować papużki nierozłączki czarnogłówki i fischera.Trochę potrwało zanim przekonałem panią urzędnik ze trzeba je rejestrować,dopiero po telefonie do Urzędu Wojewódzkiego stwierdziła że mam rację.Więc pytam co wymagamy od zwykłego miłośnika ptaków?
No więc właśnie bardzo dobre pytanie,tam mogę je nabyć legalnie i nikt mi nie wystawi dokumentu bo takiego nie posiada.

Jerzy Cwik - 2011-07-12, 19:08

AL napisał/a:
Jerzy Cwik, Co w wypadku kiedy właściciel kupił ptaki nap. na giełdzie w Czechach lub w innym kraju UE, gdzie nie obowiązują nasze przepisy ?Jaki dokument wtedy zobowiązany jest nam dostarczyć ?


Nalezy spisac umowę nabycia ptaków najlepiej z adnotacją, że na te akurat ptaki nie wydaje się w danym państwie dokumentów urzedowych i jeśli to jest zgodne z prawdą, to nie popełniamy przęstępstwa zgodnie z przepisami unijnymi i wyrokami sądu w Brukseli.

nyszka - 2011-07-13, 22:40

Jeżeli kupujemy ptaki za granicą gdzie nie jest wymagana ich rejestracja wystarczy spisać umowę kupna - sprzedaży z hodowcą spisując dokładnie jego dane (najlepiej jak pismo wystawi nam sprzedający). Dodatkowo powinno się mieć pismo od tamtejszego lekarza weterynarii ile przewozi się sztuk i że ptaki są zdrowe.
Ja na takie pismo bez problemu zarejestrowałam wieloszpony szare i nie musiałam nawet załatwiać jego tłumaczenia.

Jerzy Cwik - 2011-07-13, 23:03

Termin "za granicą" odnosi się aktualnie do Białorusi, Ukrainy, Brazylii, Australii i innych "gabonów". A przywożąc z " za granicy" musimy mieć CITES zgodnie z przepisami Konwecji Waszyngtońskiej.
nyszka - 2011-07-15, 15:31

Ja termin "za granicą" uważam za granicami naszego państwa ;) hihi w wyjątkowych sytuacjach mówię tak nawet nie przekraczając granic mojego województwa :P

Przywożąc ptaki z załącznika A owszem musimy mieć Cites, ale jeżeli są to ptaki z załącznika B to wystarczy nam oświadczenie (umowa kupna/przekazania ptaków) od hodowcy.

Jerzy Cwik - 2011-07-15, 15:57

Nie :!: Mylisz CITES z "eurocitesem" - a to są całkowicie 2 rózne dokumenty. CITES to jest dokument który umożliwia przekraczanie granic, a świadectwo wystawine na ptaki z A, zwane popularnie "eurocitesem" jest tylko wewnętrznym dokumentem UE.
AL - 2011-07-15, 16:39

Jerzy Cwik, Czyli CITES do" przekraczania "przez ptaki granic krajów które nie są w Uni Europejskiej
Jerzy Cwik - 2011-07-15, 17:51

Oczywiście, bo UE nie ma granic dla towarów, przynajmniej teoretycznie. A ptaki to jest po prostu szczególny rodzaj towaru.
nyszka - 2011-07-16, 10:33

Nie przywoziłam ptaków z załącznika A więc mogę mylić te dokumenty. Jednak teraz już na pewno zapamiętam ;)
Faktycznie to prawie cała nasza hodowla to ptaki wyklute i wychowane w Polskich hodowlach, a jak dotąd nie spotkałam się aby którykolwiek z hodowców dostał/przekazywał eutocitesy na swój przychówek ptaków z załącznika A, jak przekazują papiery to od wet. powiatowego i urzędu miasta, choć w tej chwili ten drugi papier nie jest uznawany jako dokument potwierdzający do rejestracji (przynajmniej u nas).

Jerzy Cwik - 2011-07-16, 12:10

To że nie przekazują "eurocitesów" na ptaki z A /zw wyjątkiem tych z X/, nie znaczy że nie jest to przestępstwem. Zakup takiego ptaka, który jest zarejestrowany i posiada potwierdzenie PLW i jest znakowany a nie ma "eurocitesu" jest przestepstwem. Takiego ptaka to już lepiej kupić bez żadnych papierów, bo jest bezpieczniej :d , z uwagi na brak materialnych dowodów i wtedy prokurator musi opierać się na zeznaniach.
nyszka - 2011-07-17, 16:13

Jerzy Cwik napisał/a:
Zakup takiego ptaka, który jest zarejestrowany i posiada potwierdzenie PLW i jest znakowany a nie ma "eurocitesu" jest przestepstwem. Takiego ptaka to już lepiej kupić bez żadnych papierów, bo jest bezpieczniej :d , z uwagi na brak materialnych dowodów i wtedy prokurator musi opierać się na zeznaniach.


Nie zgodziłabym się z takim podejściem, a to z jednego powodu.
Kupując w Polsce ptaka z załącznika A, który nie ma eurocitesu, a jest wykluty i wychowany w Polskiej hodowli co jest potwierdzone przez powiatowego możemy spać spokojniej, niż jak go kupimy bez nich.
Gdybym nie miała na nie papieru, a znalazłby się dobry kolega, który nasłał by mi kontrolę to trudniej byłoby mi się wytłumaczyć, a tak to mam przynajmniej papier, który obowiązuje w Polsce. Na każdym potwierdzeniu o wykluciu od powiatowego są również dane od hodowcy przekazującego ptaki, więc jak mają zamiar szukać źródła to mają to czarno na białym ;)
Ja przynajmniej jestem po części kryta.

Jerzy Cwik - 2011-07-17, 17:53

Nie ma znaczenia czy się zgadzasz czy nie :d Prawo stanowi inaczej. Mozna posiadać ptaki z A bez eurocitesu, jak się je ma zarejestrowane. Przestępstwem natomiast jest ich sprzedaż czy kupno bez eurocitesu. Tak stanowi prawo unijne, a za jego nieprzestrzeganie prawo polskie przewiduje od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Jak nie wierzysz, to sobie przestudiuj odpowiednie ustawy i rozporządzenia. Wszystkie akty prawne są dostepne na stronach MS.
nyszka - 2011-07-17, 22:02

Jerzy Cwik napisał/a:

Mozna posiadać ptaki z A bez eurocitesu, jak się je ma zarejestrowane.
Przestępstwem natomiast jest ich sprzedaż czy kupno bez eurocitesu.


No i dokładnie o to mi chodzi :d Za samo posiadanie Cię nie zamkną ;) ale to ja źle napisałam, bo takich ptaków się nie kupuje i nie sprzedaje. Za co przepraszam ;)


Jak takie dyskusje są potrzebne :d ;)

Mini-Zoo-KW - 2011-08-01, 14:52

Jerzy Cwik, Tak jak mówiłem Polska to być fantastyczny kraj.
Okazuje sie ze faktycznie nie ma najmniejszych problemów z rejestracją ptaków przywiezionych z zagranicy na podstawie zwykłej umowy ze sprzedającym,jedyny wymóg jaki mi postawiono to na umowie musi być napisane skąd pochodzą rodzice ptaka co nie nanczy że wszedzie jest jednakowo.
w każdym razie na podstawie takiej umowy jest o wiele łatwiej zarejestrować niż na Polskich dokumentach na których czepiano mi się szczegółów.
W każdym razie dziękuję za informację.

Jerzy Cwik - 2011-08-01, 16:05

Tylko pisząc takie posty trzeba być DOKŁADNYM bo mozna kogoś wpuścic w maliny :!: Nie nalezy uzywac pojęcia "zagranica" a kraje WE lub UE. Bo jak ktoś przywiezie z rzeczywistej zagranicy i nie bedzie miał CITESu to trafi na listę przestepców, policja mu zrobi fotki i załozy kartotekę :d
Michał13 - 2011-08-03, 13:45

Mam pytanie odnośnie rejestracji bażantów, a mianowicie, czy jeżeli zarejestruje b. kasztanowe i będę je rozmnażał i aby młodym wydać zaświadczenie o urodzeniu w niewoli muszę rejestrować hodowlę?
Jerzy Cwik - 2011-08-03, 14:53

O to to już musisz się zapytać bezpośrednio swojego powiatowego lekarza weterynarii.
Michał13 - 2011-08-03, 14:59

To rejestrowanie hodowli czy też nie zależy od powiatowego weta?
Jerzy Cwik - 2011-08-03, 16:51

Nie rozumiem o co pytasz :?: :oczy:
Michał13 - 2011-08-03, 18:19

Napisałeś że o rejestracxje hodowli muszę pytać się powiatowego weta, wię ja się pytam czy to zależy od niego. Bo według mnie to przepisy powinny być wszędzie takie same.
Jerzy Cwik - 2011-08-03, 18:59

Powinny być, ale nie są :hmm: . To znaczy Ustawy sa wszedzie takie same, ale ich interpretacje już nie :taniec:
Michał13 - 2011-08-03, 19:45

Ale jest wymóg rejestracji hodowli ptaków ozdobnych w przypadku rozmnażania bażantów podlegających rejestracji?
Jerzy Cwik - 2011-08-03, 21:45

Przepisy sa tak sformułowane, że nie jest to jednoznaczne. Wszystko zalezy od konkretnego PLW.
nicto - 2011-08-05, 08:15

Michał13 napisał/a:
Ale jest wymóg rejestracji hodowli ptaków ozdobnych w przypadku rozmnażania bażantów podlegających rejestracji?


Nie, niema wymogu rejestracji całej hodowli.
Hodujesz sobie bażanty które podlegają rejestracji, rozmnażasz je, następnie zgłaszasz powiatowemu wetowi o urodzeniu bażantów, on wysyła swojego przedstawiciela który skontroluje twoją hodowlę, i ile sztuk ci się wykluło, i na tyle sztuk otrzymasz zaświadczenie o urodzeniu w niewoli, które jest podstawą do rejestracji w urzędzie.
Oczywiście ponosisz koszty dojazdu i pracy weta.
U nas wygląda to następująco,
wykluły nam się młode, dzwonię do weta, po kilku dniach przyjeżdża patrzy, a no jest np.12 szt. patrzy w jakiej wolierze są jakie mają w niej warunki. Spisuje protokół kontroli. Po kilku dniach otrzymuję papiery: protokół kontroli, zaświadczenie o urodzeniu w niewoli, i rachunek, zazwyczaj jest to rachunek na kwotę jednej godziny pracy weta.

Nigdy nie rejestrowaliśmy swojej całej hodowli.

kopi - 2011-08-09, 07:24

Rejestrujesz je w starostwie.
Na drugi dzień jedno pisklę zdycha. Przyjeżdża lekarz alby ty jedziesz z pisklakiem do niego wystawia dowód padnięcia ptaka. Jedziesz do starostwa wyrejestrować go i tak dalej. Za wszystko oczywiście płacisz.
:diabel::


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group