Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Obrączkowanie ptaków - Zasady obraczkowania

Asgard - 2007-12-29, 01:14
Temat postu: Zasady obraczkowania
Jak zakłada się obrączki ptakom? Jak to wygląda ze strony hodowcy, używa się jakiegoś specjalistycznego przyrządu? I w jakim czasie od wyklucia obrączkuje się ptaki?
wanted - 2008-01-08, 19:00
Temat postu: zasady1
Całkiem prosto, zakładasz obrączką na nogę przez 3 palce skierowane do przodu a tylny do tyłu i przesuwasz ją. Musisz to tylko zrobić w odpowiednim momencie.

Arek-miłośnik - 2008-01-15, 19:25

Ja mam zamiar zaobrączkować moje ptaki, ale od razu mówię że w tej dziedzinie to jestem ciemny. Czy powinno się obrączkować małe pisklęta, czy ptaki dorosłe? A jak pisklęta to potem jak rosną to trzeba im te obrączkę zmieniać na większą?
Frayer007 - 2008-01-15, 20:54

Arek-miłośnik napisał/a:
Ja mam zamiar zaobrączkować moje ptaki, ale od razu mówię że w tej dziedzinie to jestem ciemny. Czy powinno się obrączkować małe pisklęta, czy ptaki dorosłe? A jak pisklęta to potem jak rosną to trzeba im te obrączkę zmieniać na większą??


Pisklęta papug obrączkuje się w wieku 8-10 dni. Zakłada się stałą obrączkę, której nie można ściągnąć. Podaj gatunek jaki chcesz zaobrączkować, to napewno dowiesz się jakiej obrączki będziesz musiał użyć. Dostępne są obrączki różnych rozmiarów.

Arek-miłośnik - 2008-01-15, 21:09

No dobra ale ja widziałem zdjęcia piskląt które mają obrączkę. Jeśli mówisz że obrączkuje się 8-10 dniowe pisklęta.To zakłada im się numer obrączki już dorosłego ptaka? Czy aby będzie pasowała na pisklę? To w takim razie trzeba potem wymienić, bo ta będzie za mała.
Frayer007 - 2008-01-15, 21:30

Pisałem o papugach.
Drób obrączkujemy później, najczęściej w 6 tygodniu życia. Oczywiście u niektórych gatunków tempo wzrostu ptaka jest różne i wtedy ten okres może się zmienić.

Arek-miłośnik - 2008-01-15, 23:37

Chcę zaobrączkować liliputy, jedwabiste i perlice. Wydaje mi się że u kur powinno się później obrączkować, gdyż w wielu 6 tygodni ich nogi nie są jeszcze ostatecznie grube i nadal rosną.
nicto - 2008-01-16, 19:40

Arek-miłośnik napisał/a:
Chcę zaobrączkować liliputy, jedwabiste i perlice. Wydaje mi się że u kur powinno się później obrączkować, gdyż w wielu 6 tygodni ich nogi nie są jeszcze ostatecznie grube i nadal rosną.


O to chodzi nogi niemogą być ostatecznie grube, bo wtedy już nie założysz odpowiedniego rozmiaru obrączki.

Ja obrączkuje np.kury czy gołębie to zakładam obrączkę i sprawdzam czy aby ona sama się nie zsunęła, jeśli sama się zsunie to odczekuje jeszcze kilka dni i próbuje ponownie jak już
obrączka przejdzie przez palce i zostanie na nodze wtedy jest dobrze, noga dorośnie do swoich rozmiarów i obrączki już niemożna usunąć , chyba że obciąć.
Ważne jest aby ptaka zaobrączkować odpowiednio przypisanym mu rozmiarem obrączki.

Markus Kurspiot - 2008-02-02, 21:49
Temat postu: Obrączka? ale w którym miejscu
Ostatnio zauważyłem że wiele hodowców, nawet ci najlepsi źle obrączkują koguty...
Obrączka u koguta powinna znajdować się nad ostrogą, a nie pod...
Piszczie co wy o tym sądzicie...

Luśka - 2008-02-02, 21:53

Zauważyłam, niestety, bo sama miałam problem z obrączką u koguta.
Wydaje mi się, że to może być kwestia źle dobranego rozmiaru. Za duża obrączka zsuwa się z nogi, potem ostroga rośnie i kłopoty gotowe ...

mateusz20 - 2008-02-02, 22:00

Kurczaczek, powiem Ci jak sprawa wygląda w praktyce. Kiedy obrączkuje się kurczaki, jest to okolo10 tygodnia życia. Na przykład u czubatek za bardzo nie widać czasami, co jest, czym. Ja osobiście zakładam ptakom, do których nie mam pewności 2 obrączki (męską i żeńską) a później usuwam zbędną. Ale wracając do kogutów, to zaobrączkowany kurczak nie ma jeszcze wykształconej ostrogi, nad która mogłaby się zatrzymać obrączka. A kiedy ptak rośnie czasami już nie można tej obrączki podnieść wyżej.
Adrian14 - 2008-02-02, 22:07

Nigdy nie miałem problemu z obrączką nad ostrogą, tak zawsze się złożyło że kogutom obrączki same układały się nad ostrogą. Trzeba jednak wcześniej (gdy wsunięcie jest jeszcze możliwe) obserwować i w razie potrzeby nasunąć obrączkę nad ostrogę.
Markus Kurspiot - 2008-02-02, 22:31

Ja uważam, że młodzież należy kontrolować i ewentualnie poprawiać obrączkę....
nicto - 2008-02-03, 17:06

tak Kurczaczek masz rację trzeba kontrolować i ewentualnie obrączkę umieścić nad ostrogą. Jeśli ktoś chciałby wystawić na jakieś wystawie takiego koguta z obrączką pod ostrogą zostanie on zdyskwalifikowany.
Karol Chmielewski - 2008-05-15, 14:19

Mam jeszcze jedno pytanie czy kaczki gęsi i kury obrączkuje się jak mają ok. 6 tygodni??
roberth82 - 2008-05-15, 15:08

karol to nie jest powiedziane, że jak minie 6 tygodni życia wtedy musi się obrączkować. Czasami się zdarza, że ptaki z jednego lęgu rosną nie równo i jedne obrączkujemy wcześniej inne później. Trzeba obserwować i robić przymiarki, jak obrączka wchodzi z lekkim oporem i nie spada wtedy pozostawiamy obrączkę. Może się też zdarzyć, że obrączka spadnie więc pozostaje nałożyć ją odczekując kilka dni. Wszystko opiera się na obserwacji i dobrego oka hodowcy, lepiej jest jak obrączka spadnie niż jak przeoczymy termin obrączkowania i ptak pozostaje nie zaobrączkowany :diabel::
wj1964 - 2008-06-15, 18:30

Mam pytanie w kwestii obrączkowania. Na którą nogę ptaka (kury) zakłada się obrączkę, prawą czy lewą? Czy może jest to bez znaczenia?
Zachciało mi się obrączkowania. Kogut którego kupiłem jesienią zeszłego roku, ma ją na nodze lewej, no to założyłem na lewe. Teraz oglądałem zdjęcia na KCP i mam wrażenie, ze kogut z zdjęcia ma ją na prawej. Jak to jest, ma znaczenie która noga czy nie?

Iro_mak - 2008-06-15, 20:28

W zasadzie chyba nie ma to większego znaczenia, widywałem i na wystawach ptaki z obrączkami na lewej nodze, lecz większość hodowców obrączkuje swoje ptaki na prawej nodze, i jak ptak stoi obrączkę zazwyczaj zakłada się napisami do góry nogami.
Ma to na celu prawidłowe odczytanie symboli na obrączce po złapaniu ptaka.
Ptaka łapie się i ustawia dziobem do swojego ciała, a nogi łapie się w dwa palce i odgina się do tyłu, jest to prawidłowe trzymanie ptaka, a wtedy i obrączka ma odpowiednie położenie do prawidłowego odczytu.


Mateusz..7.. - 2009-01-31, 19:10
Temat postu: JAKIE OBRĄCZKI
Są jakieś obrączki europejskie czy jakoś tak. Je można kupić chociaż do żadnego związku się nie należy tylko ja nie wiem gdzie.
Markus Kurspiot - 2009-01-31, 20:24

To są właśnie te obrączki z nadrukiem "EE". Je można zadobyć tylko należąc do jakiegoś stowarzyszenia... Tylko te obrączki się liczą... Jeżeli niema tego nadruku to tak samo jakby kury miały sznurek lub jakiś inny znaczek na nodze...
Iro_mak - 2009-01-31, 21:42

Dla wystawców liczą się tylko obrączki z symbolami EE. Inne obrączki to obrączki o standardzie europejskim, takie można nabyć na różnych targowiskach, dobrze by było jakąkolwiek obrączką (oczywiście o odpowiednim rozmiarze) obrączkować swoje ptaki, zawsze daje to jakiś obraz ptaka i możliwość dalszej planowej hodowli. Nawet jeśli ktoś nie należy do żadnego związku, warto nabyć nawet takie obrączki z targu bez tego EE.
7bogusia7 - 2010-09-23, 12:18

Mam pytanie,czy można zaobrączkować tylko najładniejsze pisklęta,które zamierzamy wystawić na wystawie ,czy powinno się obrączkować wszystkie?Jak wy robicie?moim zdaniem to logiczne,że tylko te najlepsze obrączkujemy,ale może mylę się?
sylwia2401 - 2010-09-23, 18:28

7bogusia7 napisał/a:
Mam pytanie,czy można zaobrączkować tylko najładniejsze pisklęta,które zamierzamy wystawić na wystawie ,czy powinno się obrączkować wszystkie?Jak wy robicie?moim zdaniem to logiczne,że tylko te najlepsze obrączkujemy,ale może mylę się?


A skąd będziesz miała gwarancję ,że te ptaki które zaobrączkujesz będziesz miała najładniejsze? trzeba obrączkować wszystkie ,a później robić selekcję.

wojtekgrzyb - 2010-11-17, 13:59

Po jakim czasie od wyklucia można obrączkować młode gołębie?
Mariusz14 - 2010-11-17, 15:40

Każdego gołębia obrączkuje się do 12 dnia życia.
king - 2010-11-17, 20:04

Ja czytałem w książce o gołębiach, że młode gołębie obrączkuje się 6-8 dniem życia, a każdy dzień zwłoki może powodować utrudnienia w obrączkowaniu.
Mariusz14 - 2010-11-18, 15:24

Do końca się z tym nie zgodzę kolego. Wiem to po swoich doświadczeniach, 12 dzień życia gołębia to już trudność z założeniem obrączki. Ale to nie znaczy że nie jest to możliwe. Gołębie obrączkuje się zazwyczaj między 8-11 dniem życia, kiedy widać wychodzące z pod skóry pałki piór.
KrysSz - 2010-11-18, 19:38

Każda rasa gołębie ma przypisany sobie numer obrączki, powinno się obrączkować najlepiej w 8 dniu życia młodego. Niektóre rasy można później (szczególnie łapciate), ale niektóre jest problem zaobrączkować w 9 dniu.
szyman1115 - 2011-01-02, 16:32

W jakim wieku zakładać obrączki? Czy można je zakładać gdy ptak jest już dorosły?
AL - 2011-01-02, 16:59

szyman1115, Dorosłym ptakom nie założysz obrączki przypisanej danej rasie. Będzie za mała i nie wejdzie. Dorosłym można zakładać tylko znaczniki, zakładanie opisane jest tu
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=2173

D1989 - 2011-05-13, 21:28

Witam! jakiś czas temu zakupiłem stadko sebrytek, zniosły mi juz około 25 jaj na których usiadła jedna z moich zielononóżek, w związku z tym pomyślałem że jeżeli sie coś wykluje to chciałbym to zaobrączkować ( dodam że sebrytki które kupiłem są z górnej półki) i teraz moje pytanie, jaki rozmiar obrączek mam kupić dla kur i dla kogutów oraz mniej wiecej w jakim wieku sie obrączkuje. Pozdrawiam
SERAMA - 2011-05-13, 21:44

D1989, Dla kogutków 11 dla kurek 9.Ja swoim seramą obrączki zakładam od 6 tygodnia i kontroluję czy któryś kurczak nie zgubił obrączki.

Temat z podanymi obrączkami dla kur jest tu:
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=12134

Dorota71 - 2011-05-18, 09:44

A powiedzcie mi jak mam zaznaczyć po wykluciu bażanciki? Mam zlote i bananowe. Samczyki jak dorosną - odróżnię ale samiczek pewnie nie dam rady. Chcialaby zalożyć im po wykluciu obrączki, chociaż takie kolorowe, żeby rozpoznać czy to banan, czy zloty.
Ale jakie i gdzie kupić obrączki? Na pewno będą musialy byc otwierane. Bo chcę zakladać w dzień klucia, więc wiadomo, że trzeba będzie zmieniać na większe.
Pomożecie? Bo calkiem się już w tym pogubilam.

JABOL1986 - 2011-05-18, 10:06

Dorota71, U mnie stosuje znaczniki taśmowe które rozciągają się wraz ze wzrostem nogi kurczaka. Zakładam je zaraz po wykluciu u liliputów.
Dla bażantów polecił bym 6mm ale ostatnio nie mieli ich już wiec kupiłem 5mm
One też się rozciągają wiec nie ma problemu. Potem należy je tylko zmienić już na oryginał po jakichś 5 lub 6 tygodniach :) Przynajmniej ja tak robię u karzełków :)
Link do zakupu: http://www.netgfx.nazwa.p...products_id=196

Dorota71 - 2011-05-18, 10:12

OOO dzięki serdeczne.
Zaraz sobie zamówię.
One się same rozciągają? Nie będzie problemu z zamianą ich na stale obrączki?

Edit.
47 gr jest za sztukę, prawda? A jak mam im napisać, żeby mi wyslali w trzech kolorach?
Edit jeszcze raz.
Już zapytalam w skepie. Dostanę w trzech kolorach obrączki.

JABOL1986 - 2011-05-18, 10:29

Dorota71, Przez 5 tygodni nie miałem żadnego problemu z rozciągliwością obrączek. Na 21 liliputów którym założyłem obrączki tylko jednemu musiałem ją poluzować. Czyli proponuje sprawdzić w miarę wolnego czasu jak obrączka leży. Po upływie załóżmy 5 tyg zdejmuje obrączkę taśmową wkładam już właściwą.
Obrączka taśmową można zachować na kolejny sezon bo nie są zniszczone. Co najwyżej trochę bardziej rozciągnięte :D
Pisz na meila powinni odpisać jakie maja obrączki na stanie wtedy sobie wybierzesz kolory.

Mam jeszcze zapytanie odnośnie obrączek normalnych. W tym temacie był już poruszony problem zakładania.
Iro_mak pisał że trzeba obrączki odwracać symbolami. Ja mimo wszystko spotykam się z tym że hodowcy zakładają obrączki normalnie czyli... Przedstawię to na zdjęciu :) Będzie łatwiej hehe

Czyli który sposób jest dobry ? :)

Dorota71 - 2011-05-18, 13:58

A u diamentów też rozróżnię samicę?
Zresztą już zamówilam obrączki. :D

SERAMA - 2011-05-18, 19:55

JABOL1986, Obrączki zakładamy normalnie nie odwracamy symboli,ja tak robię i wszystkie moje importy są Championami co oznacza że były wystawiane i obrączki mają założone normalnie.
nicto - 2011-05-20, 11:23

SERAMA, to masz ptaki nie z tej ziemi,skoro wszystkie są Championami.

Każdy obrączkuje jak chce. Zakładanie obrączek do góry nogami ułatwia odczytywanie symboli umieszczonych na obrączce. Nawet na zdjęciu zamieszczonym przez JABOL1986, Jedna z kurek ma obrączkę założoną do góry nogami, i jak pokazał to Irek na swoim zdjęciu, po złapaniu w prawidłowy sposób ptaka odczytanie obrączki nie sprawia problemu.

majo1238 - 2011-05-28, 11:01

Witam rożnie to bywa, ja słyszałem ze kcaczki i gesi obraczkuje sie w 6 tyg. a ja mam gęgawy to obraczkowalem w 4 i 5 tyg. w 6 były by juz za duże, ale to też zalezy od tępa wzrostu ptaków

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group