Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Obrączkowanie ptaków - Czy obrączkowanie ptaków powinno być obowiązkowe?

wanted - 2006-11-26, 23:07
Temat postu: Czy obrączkowanie ptaków powinno być obowiązkowe?
Jak to jest Waszym zdaniem. Uważacie że obrączkowanie ptaków w naszych hodowlach powinno być obowiązkowe czy nie ? Jeśli tak lub nie- to dlaczego tak uważacie ?
mateusz20 - 2006-11-27, 08:19

Ja jestem za obrączkowanie ptaków, ponieważ ułatwia to planową hodowle. Można wtedy prowadzić zapiski na temat danego ptaka, lub całej linii hodowlanej. A tak, jeśli ptak nie ma obrączki to możemy się pomylić i złożyć go w parę z ptakiem, który do niego nie pasuje. Lub, co gorsza, jeśli ma my nieobrączkowane ptaki to w razie sprzedaży można się również pomylić i sprzedać ptaka, który przedstawia dla właściciela duża wartość.
Kamikazi - 2006-11-27, 10:57

Jestem jak najbardziej za obrączkowaniem ptaków w hodowlach! Gdy taki ptak ucieknie nie ma wątpliwości, że nie pojawił się w naszym kraju naturalnie tylko zwiał z hodowli.
wanted - 2006-11-27, 20:38

Tak jak mateusz20 i Kamikazi napisali, ja też jestem za obrączkowaniemptaków z powyższych przyczyn, jak i z tego że wiemy w jakim wieku jest ptak-także ten kupowany przez nas.
Miałem sam kiedyś przypadek że sprzedałem dorosłą samicę-nie tą co miałem jak i w tym roku sprzedałem dorosłego kaczora mandarynki-ale cóz, pozostawiłem od kolegi obrączkowanego i teraz mam już prawie wszystkie ptaki w swoim stadzie obrączkowane.

Krzysiek Prokop - 2006-11-27, 20:51

Również jestem za obrączkowaniem. Mniejszą liczbę ptaków można zapamiętać, ale już powyżej 30-40 robi się problem :-) :-/
sylwia2401 - 2006-11-28, 20:42

Oczywiście, że ptaki powinny być obrączkowane, nie tylko ułatwiłoby to hodowlę ,ale również ukruciło kradzieże ptaków ,oraz ich sprzedaż bez zgody właściciela.
wanted - 2006-12-22, 21:32
Temat postu: czy obrączkować
Jeśli kogoś ciągnie na wystawy, to jak najbardziej zapraszam do rejestracji w jakimś związku. Jeśli nie, to i tak uważam że warto ptaki obrączkować, chociażby dla swojej potrzeby. Bywają przypadki kiedy to chcemy sprzedać ptaka i nie wiemy który miał pozostać, bo to np. nasz podstawowy ptak ze stada.
Obrączki umożliwiają identyfikację ptaków w różnych przypadkach. Spokrewnienie,linie hodowlane, wiek i inne !
Kupujący od nas ptaki też będzie zadowolony z tego.
Co do kolorów to są one ustalane na każdy rok inne i w dodatku dzielone jeszcze na rozmiary obrączek. Ale to w innym temacie.

tragopan - 2007-05-28, 09:47
Temat postu: czy obrączkować
Według mnie ptaki powinny być obrączkowane. Tylko jest mały problem, ja swoje ptaki wypuszczam na dużą wolierę i tam jest dużo drzew i krzewów, a nawet kupki gałęzi ścięte po to żeby mogły się w nich chować i legnąć. Czasami może się zdarzyć że ptak powiesi się za taką obrączkę, a skutki mogą być różne.
dadzio - 2007-06-15, 16:04

Choć jestem za obrączkowaniem, uważam że obrączkowanie nie powinno być OBOWIĄZKOWE. Bo na przykład, ktoś ma 5 kur na jajka i musi kupić obrączki, to rezygnuje z dalszego chowu kur, dlatego że nie zapisze się przecież z tymi 5 kurami do jakiegoś związku, a kupowanie obrączek na własną rękę się nie opłaca, gdyż obrączki są sprzedawane przeważnie w opakowaniach po 100 sztuk.
wanted - 2007-06-15, 16:26

dadzio, Obrączki można nawet kupić w ilości kilku sztuk, kolega kupił tylko 15 i zapłacił za każdą ok. 90 gr. plus przesyłka.
dadzio - 2007-06-15, 18:32

Możliwe. Przepraszam za pomyłkę :ops: . Ja widziałem mnóstwo obrączek ale wszystkie w opakowaniach po 100sztuk. :ops:
barto-k - 2007-07-24, 15:38

Ja osobiście jestem za obrączkowaniem, ale uważam że nie powinno obrączkować się zwierząt z opierzonymi nogami, nie tylko dlatego że to źle wygląda, lecz dlatego ze mogą przez to mieć okaleczone nogi.
miniaszka - 2007-10-25, 17:00

Jestem za obrączkowaniem ptaków. Kupiłam niedawno kanarka i w ten sposób można się dowiedzieć z jakiej hodowli pochodzi.
Panna Anna - 2010-08-11, 00:09

Posiadam ptaki egzotyczne. Ptaki te wymagają rejestracji - i wszystkie niezbędne papiery rejestracyjne są. Nie jestem jednak profesjonalnym hodowcą, nie wystawiam ptaków na pokazach, nie prowadzę działalności gospodarczej. Jest to po prostu moje hobby. I tu moje pytanie - czy, aby sprzedać młode lub przetrzymywać legalnie te ptaki, muszę posiadać obrączki związkowe (nie należę do związku) lub jakiekolwiek inne obrączki? Przeraziła mnie sprawa Tragopana i zupełnie zamotała mi w głowie! Proszę o wyjaśnienie! O co chodzi z tymi obrączkami? Przecież posiadam dokumenty, czy więc ktoś może się "przyczepić", że ptaki nie posiadają obrączek? Jeśli tak - jak tą sprawę rozwiązać?
Jerzy Cwik - 2010-08-11, 08:14

Prawo UE nakłada obowiązek znakowania tylko na ptaki z załącznika A. Znakowania a nie obrączkowania, mozna użyć np czipów.
AL - 2010-08-11, 17:27

Panna Anna, Nie musisz mieć obrączek związkowych, jak chcesz to możesz sobie zamówić swoje np. u Jerzy Cwik, Z tych popularnych gatunków, chyba jedynie modrolotki - kozy wymagają stałych obrączek.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group